Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Konu-dışı

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 16-10-2005, 02:44
sargon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sargon sargon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Standart (: Eceli gelen köpek cami duvarına işermiş! :)

Eski Türklerle ilgili bir kitap okuyordum. Bir atasözü dikkatimi çekti. Atasözünün yer aldığı kaynak en eski elyazması türk kaynaklarından biri sayılan X. yüzyıldan kalma Irk Bilig. İslamiyetten sonraki bir tarih olduğu düşünülebilir ama öyle değil. Çünkü bulunduğu bölge Tuen-Huang bölgesi ve Uygurlara ait yazıtlarla aynı harfler kullanılarak yazılmış. Belge Irk Bitig olarak biliniyor.

Atasözümüz şöyle:

'Eceli gelen fare kedinin hayalarını kemirir'

Ben bugün kullandığımız

'Eceli gelen köpek cami duvarına işer'

atasözünün eski biçimi olduğunu düşünüyorum. Gerekçelerim şunlar: Atasözlerinin anlamları aynı, yani eceli gelen insan ölüme koşar. Sonra her ikisinde de eceli gelenin yaptığı eylem kabul edilemeyecek bir eylem. Son olarak, işemek ve kedinin hayalarını kemirmek şeklindeki eylemlerde cinsel organların kullanılmış olması da bir başka ortak nokta.

Sorum şu: Bu atasözü nasıl böyle bir değişim geçirmiş olabilir. Benim düşüncem İslamiyet sonrası bu değişimin yaşandığıdır. Ancak birincisinde yapılmaması gereken iş farenin karşıtı kedi ile gayet güzel anlatılırken, ikincisinde insanı düşündüren bir ilahi yada toplumsal ceza anlayışı girmiş. Birincisinde doğal ilişkilerin hoş çelişkisi yerini aklı olmayan bir hayvan olan köpekle (köpek simgesel olsa da) cami duvarı ilişkisi ele alınarak komik ama mantığı zorlayan bir biçime dönüşmüş.

Var mı başka yorumu olan?
Alt 16-10-2005, 11:51
Üye Değil

Cami ile kedinin hayaları arasında biraz fark var tabi. Her ikisinin de bitişiğinde minare var ama caminin kubbesi bir tane, kedide iki.
lol
Alt 23-10-2005, 13:57
Tuzbaykucbars Tuzbaykucbars isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Kubbeler Meme Minareler haya mi demek istiyorsun, rezil seni.
Alt 23-10-2005, 21:23
Materyalist Materyalist isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Tuzbaykucbars ya sen anlamamışsın ya da ben yanlış yorumluyorum. Kubbeler kedinin hayaları olup, minarede kedinin miki oluyor. memeler bu işten biraz uzak.
gelelim sargonun " var mı başka yorumu olan? " sorusuna. Var tabi ki. Hem de bilimsel bir yorum. Şimdi! Eski türkler zamanın da bir fare ile bir kedi varmış. Fare bir gün öleceğini anlamış ve kendi kendine demiş ki "ulan madem ölecem, ölmeden önce şu kedinin hayalarını kemireyim de, bana çektirdiği korkuların intikamını bari alayım" demiş. Yine bir gün kedi bunu kovalarken, fare birden kedinin hayalara atlamış ve kemirmeye başlamış. O sırada ilerde duran garabaş olayı görmüş ve "bizim oyun aracı elden gidiyor" diyerek farenin peşine düşmüş. O sırada köpeğin çişi gelmiş. Tabi bunlar, fare önde, köpek arkada koştururlarken, çin diyarlarından arabistana kadar gelmişler. Çişi gelen köpek hemen bir duvar dibi bulmuş, ama bu duvar cam'dan bir ev sahibi olan ibrahim'in evine aitmiş. Köpek burada işerken yorgunluktan ölmüş. Sonra da fare, bu durumu bütün insalara anlatmış, insanlar da ogünden sonra, cam la ibrahimin i sini birleştirmişler ve ortaya böyle bir atasözü değişikliği çıkmış.

Tek Gerçek Maddedir
Alt 23-10-2005, 23:09
sargon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sargon sargon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Sıkı bi yorum materyalist. Tebrikler
Alt 09-11-2005, 21:25
burkay
Üye Değil

AL ISTE HAY DAN GELEN HUYA GIDER BOSA DEMEMISLER ...
Alt 10-11-2005, 14:42
aspartam aspartam isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

aspartam - MSN üzeri Mesaj gönder

Sayın forum yöneticilerinden yukarıdaki yazılardan örneklerini vereceğim kelimelerin kaldırılmasını talep ediyorum.
hayaları
miki
memeler
Alt 10-11-2005, 15:31
Sniper Sniper isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Sayın Materyalist, Verdiğin örneğe gülmekten öldüm.

Uydurma yeteneğimiz konusunda muhoyu veya şu tevratın yazarlarını geçemezsin ama gayet sıkı bir yorum.

Binlerce uyduruk incilin arasından dördünün seçilmesi olayı bile dehşet komik bir durum arz ederken bin tane komedi film çıkar bu gibi konularda.

Ama hayatımızı bu zerzavatların gavatlık hikayeleriyle kafa yorarak geçirmeyelim.

İçine ettiğiminin tabuları ve kurallarını tartışmak bile yeterince bunaltıcı.
Alt 10-11-2005, 16:49
aspartam aspartam isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

aspartam - MSN üzeri Mesaj gönder

sniper hastalığının teşhisini koydum.Sen diyare (ishal) olmuşsun,habire sağa sola sıçıyorsun.Dikkat et üzerine sıçramasın.
Alt 11-11-2005, 02:14
Sniper Sniper isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Küfür hakaret yok--MuTeZiLe

Önerilen Siteler