Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 04-05-2010, 19:19
AhbAp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AhbAp AhbAp isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

caydanlik´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili Ahbap,

Sizin üzerinizden genel olarak yapılana baktım.Ki söylediklerim gerçeklerdir ateistlerle ilgili.Turan Dursun da buna en güzel örnektir zaten fazla irdelemeyelim o kısmı sizde üzerinize alınmayın..

Şimdi Kuran'da tek bir yanlış bile olamaz? Da kime göre kimin zamanına kimin olayına kimin düşüncesine kimin ahlakına göre olamaz?

Şimdi siz "ALLAH BELKİ der mi?" diye bir başlık açtığınızda yanına onlarca felsefe ekleyip Allah'ın olamazlığına doğru hayal dolu bir serüven düzenleme hakkına sahipsiniz..Ama ben sizinle Allah'ın varlığını tartışırken ne felsefe ne hayalgücü ne de iyiniyetli tahmin dahi yapamam.Zira orada benim bahsettiğim olay tam şekliyle yazılmamışsa kabul etmem zira Kuran herşeyi zati apaçık yazmıştır diyorsunuz..Biraz haksızlık var gibi burada..

Şimdi 1 ayeti alıp onun üzerinden felsefe giydirip yanına 3 hadisde koyup o ayetleri destekliyor işte dediğiniz yazıları hatırlıyorum.Ki sorduğunuz sorulara ben cevap verdiğimde sanırım siz, TÜM MÜSLÜMAN ALEMİ hadislerin varlığına inanıyor ve kullanıyor sırf sizin saçma hayalleriniz için onları da kaldıracak değiliz demiştiniz.Tam hatırlamıyorum ama buna yakın bir cümleydi..Herneyse..

Yani hadisleri kaldırıp ayetlere daha çok soru sormayı denerseniz bunu yaparken geleceği geçmişi bugünü sosyal yaşamı, durumu, olabicekleri,olamayacakları yani bir felsefeci gibi bütün soruları ard arda ve içice birbirine bağımlı birşekilde sorabilme yetisine sahip olabilirseniz o zaman elbette bir hodri meydanda tartışırız.

Şimdi sizinle benim aramdaki soru sorma şekli farkını anlatayım belki daha iyi anlarsanız?

Siz- Koca Allah neden şeytanla iddalaşmış? Sonucunu bildiği bir oyuna neden kalkışmış? v.s v.s v.s Allah YOK!

Ben-Allah şeytanla iddalaşmış hımm..Demekki şeytanın özgür seçim şansı varmış..Demekki sonucunu bilmesine rağmen bu oyuna bir müdahelesi olmayacak ve yaşarken benim özgür seçimlerim olacak..Demekki aslında bizler birbirimizle etkileşim halinde olacağız ve birbirimizin kaderlerinde başrol oynayacağız? Hımm peki ya neden iddalaşmış..v.s.v.s v.s hımm Allah VAR!

Sizinle bir ortamda konuşsak ve bunları söylesem diyeceksiniz ki neresinde yazıyor..Şu yukarıdaki paragrafı düşünmek, uzun zaman, deneyim, hayata bakış açısı, bolca bilgi ve hayalgücü gerektiriyor..

Başkalarının kavramlaştırdığı 3-5 metafor üzerinden gider ve beynimizi özgür düşünceye bırakmazsak size diyebileceğim ,bilim bugün, sizin bile aslında varolmadığınızı aynı şekilde kanıtlıyor..Yani hangi zeminde tartışacağız ve o zeminin kuralları kimi haklı çıkarmak üzerine kurulu olacak onu belirlerseniz Hodri meydanınıza gelir zihnim bilgim yettiğince açıklamaya çalışırım..Aksi halde kendinize dikkat edin.

Sevgiler..

Sevgili Çaydanlık,

Şu yukarıda alıntıladığım yazın dahi, senin Kuran'a dayanmadığının (dayanamadığının) bir diğer göstergesi. Fakat bunu söylemişken, hemen şunu da söyleyeyim: AhbAp'ın amacı Çaydanlık'ın veya herhangi bir X şahsın Kuran'a dayanmadığını göstermek, kişi üzerinden felsefe yapmak değil. AhbAp'ın amacı, "Kuran'ın dayanmak için iyi bir kaynak olamayacağını ve bu nedenle de şahısların, Kuran'ın söylemlerinin dışında anlamlar yükleyerek imanlarını kurtarma çabalarını" kendince ortaya koymaktır. Derdim sen veya bir başkası değil. Derdim (şu an bu başlıkta) Kuran'dır. Ben Allah'ın olamayacağını, sadece ve sadece Kuran'a bakarak ortaya koyabiliriz diye iddia ediyorum (elbette farklı yüzlerce kaynak da bu görüşü destekleyip kuvvetlendirir ama sadece Kuran okumak da yeterlidir). Fakat sen ve senin düşüncende olanlar, bu dine Kuran'a bakarak iman etmek durumundasınız. Bunu ben şart koşmuyorum, Kuran şart koşuyor.

Kuran kendi ifadeleriyle açıktır ve kendinin de açık olduğunu iddia eder. Fakat görüntüde, en açık ifadelerin dahi değişik anlamlarla farklı noktalara çekildiği de ortada. Benim amacım "Kuran'da namaz diye bir emir vardır ve müslüman olduğunu söyleyen herkes de namaz kılmak zorundadır" diye bir şey olamaz. Hangi kaynaktan bulursanız bulun, İslami herhangi bir kurala karşı çıkacağım. Çünkü bunları emrettiğine inanılan Allah diye bir şey kesinlikle yok.

Şimdi gelelim yazındaki bazı ayrıntılara. Evet, Kuran'a göre tek bir yanlış olamaz. Kime göre mi? Allah'a göre. Ve elbette ona iman eden müslümanlara göre:

Nisa 82: Hâlâ Kur’an’ı düşünüp anlamaya çalışmıyorlar mı? Eğer o, Allah’tan başkası tarafından (indirilmiş) olsaydı, mutlaka onda birçok çelişki bulurlardı.

Bu ayete bakalım sevgili çaydanlık. Bahsettiğim iddia ortada mı? İşte burada anlaşamıyoruz. Ben iddialarımı Kuran'a bakarak ortaya koyuyorum (ve isteğin üzerine hiçbir hadisi de karıştırmıyorum) ama bana verdiğin cevaplarda, kendi görüşlerine destek olarak tek bir ayet dahi gösterdiğini görmüyorum. Şimdi bu şekilde, biz seninle Kuran'ı nasıl tartışacağız?

Nisa 82'nin hükmü sence açık değil midir? Eğer çelişki varsa, o zaman Allah'tan başkası indirmiş olurdu diyor Kuran. Kuran'ın da çelişkiler yumağı olduğu ortadayken, onun Allah tarafından indirildiğine neden inanalım?

Konu, bir ayeti bir yerinden çekip alarak "Aha! Allah yok" kadar basit değil. Ama bu şekilde düşünenlere dahi ağzımı açıp tek laf etmem. Çünkü Kuran'ın iddiası bununla da çelişiyor. Kuran'da tek bir hata dahi olamaz. Allah sözü olduğu için, beşeri çabalarla çarpıtılamaz. Yani "şuradan bakınca elbet öyle görünür" gibi bir savunma, Kuran'ı kesmez. Ancak bunun dışında, "Bazılarının kalplerinin mühürlenmesi ve gözlerinin ters döndürülmesi hususları Kuran'da bildirilmiştir, sizlerin anlayamaması normal" denilecekse her zamanki gibi, bunun da Allah'ın özgür iradeye karıştığı, imtihana müdahale ettiği gibi bir sonucu vardır. Ama bu da kabul edilmez ve "Allah müdahale etmez, insan imtihanında özgürdür, Kuran'da herşey açıkça yazılmıştır, yeter ki insan açıp anlayarak okusun" noktasına gelinir. Yani başa döndük. Kısır döngüyü görebiliyor musun çaydanlık? Ve bu kısır döngünün nedeni Kuran'dır.

Tekrar ediyorum. İşin içindeki yalanları görmek için Kuran'a bakmak yeterlidir. Ne hadis, ne bilim ve ne de tarih, bazen dışarıdan hiçbir şey katmaya bile gerek kalmaz; Kuran'ın iki ayetini alırsın ve sadece karşılaştırırsın. Bu bile Kuran'ın kendi kendini yalanladığını gösterir. Forumumuz bunlarla dolu, biliyorsun.

Hadislere gelince... Hadisler de İslam Literatürünün bir parçasıdır. Yüzyıllardır bunlara inanılıyor. Sineğin bir kanadında eza, diğer kanadında şifa olmasından ötürü, içeceğe sinek düşünce diğer kanadını da batırmak gerekir mi gibi bir hadis sahih midir değil midir, inan beni hiç ilgilendirmiyor. Dikkate de almıyorum. Yani İslam'ı dışlamak için buna bakmıyorum (ve açıkçası bu tarz hadislerden, ben İslam'ı terkettikten çok sonra haberim oldu). Kuran'da gece-gündüzün nasıl oluştuğu, dünyanın yapısının ve hareketlerinin ne olduğu vs türünden birçok ayet var ve hepsi de yanlış. Ben bunlara bakarak İslam'ı reddediyorum; sineğin kanadına, şeytanın yellenmesine veya kadını uyandırmadan cinsel birleşmeyi tamamlayabilme gibi hadislere değil.

"Beyni özgür bırakmak lazım" diyorsun. Sana katılıyorum. Ama sen bunu, Kuran'da zaten akıl almaz olan bir olaya başka bir akıl olmaz açıklama getirebilme isteğin için bunu söylüyorsun. Şimdi şu meseleyi dilime doladığımı düşüneceksin ama, bunun çok güzel bir örnek olmasından ötürü sıklıkla ortaya sürüyorum: Seninle kadın-erkek eşitliği üzerinden tartışmaya başlıyoruz. Ben Kuran'a bakarak ve bazı ayetler getirerek kadının erkekle eşit düzenlenmediğini söylüyorum. İşte kadın-erkek eşitsizliği, Kuran'ın akıl almaz bir yönüdür. Fakat sen, Peygamber hanımlarının baba, erkek kardeş, oğul gibi yakınlarının yanında kapanmalarına gerek olmadığını anlatan ayeti alıp, "Peygamber hanımlarına, anılan bu isimlerle seks zinciri kurma hakkı verilmiştir. Muhammed'e bu hak nasıl verildiyse, hanımlarına da verilmiştir. Kitabı yazan Muhammed olsaydı, kendi karılarına böylesi bir hak vermezdi. Demek ki sözün sahibi Allah'tır ve kadın-erkek eşittir" gibi akla daha zarar yorumlar getiriyorsun. Yani şimdi, beyni özgür bırakmak bu mu? Bu, "Zorlayacağım, ille de inanacağım, ne olursa olsun itaatten caymayacağım" baskısıyla kendi beynine ek olarak taktığın bir pranga, ne özgürlüğü?

Bahsettiğin o özgürlükle (tartışmak bir yana) sohbet edebilmeyi çok isterdim. Nelerin zorla kabul edildiğini görünce kendine şaşardın. Ama bu yola gitmiyorsunuz maalesef. İnatla Kuran'da yazmayanı yazıyor gibi kabul ettirmeye çalışıyorsunuz. Hadi sizin yorumunuzu kabul ettik diyelim, ortaya, sizn saçma bularak kabul etmediğiniz o hadislerden daha saçma ve komik şeyler çıkıyor.

Yahu, bunu görün artık!

When You Kill A Man, You're A Murderer
Kill Many And You're A Conqueror
Kill Them All And You're A God!

----------------

war is over
(if you want it)
Alt 24-07-2010, 21:11
caydanlik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
caydanlik caydanlik isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

AhbAp´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili Çaydanlık,

Şu yukarıda alıntıladığım yazın dahi, senin Kuran'a dayanmadığının (dayanamadığının) bir diğer göstergesi. Fakat bunu söylemişken, hemen şunu da söyleyeyim: AhbAp'ın amacı Çaydanlık'ın veya herhangi bir X şahsın Kuran'a dayanmadığını göstermek, kişi üzerinden felsefe yapmak değil. AhbAp'ın amacı, "Kuran'ın dayanmak için iyi bir kaynak olamayacağını ve bu nedenle de şahısların, Kuran'ın söylemlerinin dışında anlamlar yükleyerek imanlarını kurtarma çabalarını" kendince ortaya koymaktır. Derdim sen veya bir başkası değil. Derdim (şu an bu başlıkta) Kuran'dır. Ben Allah'ın olamayacağını, sadece ve sadece Kuran'a bakarak ortaya koyabiliriz diye iddia ediyorum (elbette farklı yüzlerce kaynak da bu görüşü destekleyip kuvvetlendirir ama sadece Kuran okumak da yeterlidir). Fakat sen ve senin düşüncende olanlar, bu dine Kuran'a bakarak iman etmek durumundasınız. Bunu ben şart koşmuyorum, Kuran şart koşuyor.

Kuran kendi ifadeleriyle açıktır ve kendinin de açık olduğunu iddia eder. Fakat görüntüde, en açık ifadelerin dahi değişik anlamlarla farklı noktalara çekildiği de ortada. Benim amacım "Kuran'da namaz diye bir emir vardır ve müslüman olduğunu söyleyen herkes de namaz kılmak zorundadır" diye bir şey olamaz. Hangi kaynaktan bulursanız bulun, İslami herhangi bir kurala karşı çıkacağım. Çünkü bunları emrettiğine inanılan Allah diye bir şey kesinlikle yok.

Şimdi gelelim yazındaki bazı ayrıntılara. Evet, Kuran'a göre tek bir yanlış olamaz. Kime göre mi? Allah'a göre. Ve elbette ona iman eden müslümanlara göre:

Nisa 82: Hâlâ Kur’an’ı düşünüp anlamaya çalışmıyorlar mı? Eğer o, Allah’tan başkası tarafından (indirilmiş) olsaydı, mutlaka onda birçok çelişki bulurlardı.

Bu ayete bakalım sevgili çaydanlık. Bahsettiğim iddia ortada mı? İşte burada anlaşamıyoruz. Ben iddialarımı Kuran'a bakarak ortaya koyuyorum (ve isteğin üzerine hiçbir hadisi de karıştırmıyorum) ama bana verdiğin cevaplarda, kendi görüşlerine destek olarak tek bir ayet dahi gösterdiğini görmüyorum. Şimdi bu şekilde, biz seninle Kuran'ı nasıl tartışacağız?

Nisa 82'nin hükmü sence açık değil midir? Eğer çelişki varsa, o zaman Allah'tan başkası indirmiş olurdu diyor Kuran. Kuran'ın da çelişkiler yumağı olduğu ortadayken, onun Allah tarafından indirildiğine neden inanalım?

Konu, bir ayeti bir yerinden çekip alarak "Aha! Allah yok" kadar basit değil. Ama bu şekilde düşünenlere dahi ağzımı açıp tek laf etmem. Çünkü Kuran'ın iddiası bununla da çelişiyor. Kuran'da tek bir hata dahi olamaz. Allah sözü olduğu için, beşeri çabalarla çarpıtılamaz. Yani "şuradan bakınca elbet öyle görünür" gibi bir savunma, Kuran'ı kesmez. Ancak bunun dışında, "Bazılarının kalplerinin mühürlenmesi ve gözlerinin ters döndürülmesi hususları Kuran'da bildirilmiştir, sizlerin anlayamaması normal" denilecekse her zamanki gibi, bunun da Allah'ın özgür iradeye karıştığı, imtihana müdahale ettiği gibi bir sonucu vardır. Ama bu da kabul edilmez ve "Allah müdahale etmez, insan imtihanında özgürdür, Kuran'da herşey açıkça yazılmıştır, yeter ki insan açıp anlayarak okusun" noktasına gelinir. Yani başa döndük. Kısır döngüyü görebiliyor musun çaydanlık? Ve bu kısır döngünün nedeni Kuran'dır.

Tekrar ediyorum. İşin içindeki yalanları görmek için Kuran'a bakmak yeterlidir. Ne hadis, ne bilim ve ne de tarih, bazen dışarıdan hiçbir şey katmaya bile gerek kalmaz; Kuran'ın iki ayetini alırsın ve sadece karşılaştırırsın. Bu bile Kuran'ın kendi kendini yalanladığını gösterir. Forumumuz bunlarla dolu, biliyorsun.

Hadislere gelince... Hadisler de İslam Literatürünün bir parçasıdır. Yüzyıllardır bunlara inanılıyor. Sineğin bir kanadında eza, diğer kanadında şifa olmasından ötürü, içeceğe sinek düşünce diğer kanadını da batırmak gerekir mi gibi bir hadis sahih midir değil midir, inan beni hiç ilgilendirmiyor. Dikkate de almıyorum. Yani İslam'ı dışlamak için buna bakmıyorum (ve açıkçası bu tarz hadislerden, ben İslam'ı terkettikten çok sonra haberim oldu). Kuran'da gece-gündüzün nasıl oluştuğu, dünyanın yapısının ve hareketlerinin ne olduğu vs türünden birçok ayet var ve hepsi de yanlış. Ben bunlara bakarak İslam'ı reddediyorum; sineğin kanadına, şeytanın yellenmesine veya kadını uyandırmadan cinsel birleşmeyi tamamlayabilme gibi hadislere değil.

"Beyni özgür bırakmak lazım" diyorsun. Sana katılıyorum. Ama sen bunu, Kuran'da zaten akıl almaz olan bir olaya başka bir akıl olmaz açıklama getirebilme isteğin için bunu söylüyorsun. Şimdi şu meseleyi dilime doladığımı düşüneceksin ama, bunun çok güzel bir örnek olmasından ötürü sıklıkla ortaya sürüyorum: Seninle kadın-erkek eşitliği üzerinden tartışmaya başlıyoruz. Ben Kuran'a bakarak ve bazı ayetler getirerek kadının erkekle eşit düzenlenmediğini söylüyorum. İşte kadın-erkek eşitsizliği, Kuran'ın akıl almaz bir yönüdür. Fakat sen, Peygamber hanımlarının baba, erkek kardeş, oğul gibi yakınlarının yanında kapanmalarına gerek olmadığını anlatan ayeti alıp, "Peygamber hanımlarına, anılan bu isimlerle seks zinciri kurma hakkı verilmiştir. Muhammed'e bu hak nasıl verildiyse, hanımlarına da verilmiştir. Kitabı yazan Muhammed olsaydı, kendi karılarına böylesi bir hak vermezdi. Demek ki sözün sahibi Allah'tır ve kadın-erkek eşittir" gibi akla daha zarar yorumlar getiriyorsun. Yani şimdi, beyni özgür bırakmak bu mu? Bu, "Zorlayacağım, ille de inanacağım, ne olursa olsun itaatten caymayacağım" baskısıyla kendi beynine ek olarak taktığın bir pranga, ne özgürlüğü?

Bahsettiğin o özgürlükle (tartışmak bir yana) sohbet edebilmeyi çok isterdim. Nelerin zorla kabul edildiğini görünce kendine şaşardın. Ama bu yola gitmiyorsunuz maalesef. İnatla Kuran'da yazmayanı yazıyor gibi kabul ettirmeye çalışıyorsunuz. Hadi sizin yorumunuzu kabul ettik diyelim, ortaya, sizn saçma bularak kabul etmediğiniz o hadislerden daha saçma ve komik şeyler çıkıyor.

Yahu, bunu görün artık!

Selam AhbAp kardeşim uzun zaman oldu geç yazıyorum kusura bakma öncelikle.

Nisa 82'de ne gibi bir yanlışlık var söyler misin?

Demek istediği ben çelişkili göndermedim. Sizin çelişki sandığınız şeyleri ise yalnızca alimler anlar diye de baya bir yerde söylemiş.

Sevgili AhbAp ben din alimi değilim tabii olarak. Ve evet sürekli önüme sunduğunuz peygamber efendimize tanınan ayrıcalıklar için yaptığım yorum hoşunuza gitmemişte olabilir..

Bugün aynı yorumu "Allah peygamber efendimizin nefsine yenik düşmesini önlemek için sadece ona özel olarak uygulamış olabilir" diyerekde olgunlaştırabilirim.

Bakın siz oradan eşitsizliği köle kavramını seks shop yorumlarını çıkartmak için kendinizi ne kadar odaklıyorsanız bende kendi yorumları aynı derecede odaklayarak yapıyorum.

Benim zaten eksiksiz ve çelişkisiz olan Kuran'ı tam anlamıyla bilebilmem demek En-el hakk demek Allah dostu demek. Bizler tabiki o seviyede yorumlar yapamıyor olabiliriz her konuda. Ben benim yorumlarımın bana ait kendi özgür beynimle ortaya çıkan yorumlar olduğunu zaten söylüyorum.

Ama temele inmeye çalıştığım konulardan biri düşünme tekniği üzerine. Misal peygamberin arkadaşı bilmemkimin sevgilisini almakla suçlayan başlıklar boy boy açıldı daha önce buralarda.

Herkes ahlak profesörü kesildi doğal olarak.

Kansersiniz 1 yıl ömrünüz kaldı ve dünyadaki son 2 kişisiniz 4.dünya savaşından sonra kalan. Çocuk yapar mısınız kız kardeşinizle? Yoksa güzelim ahlak anlayışımız geberip gitmemize mi neden olur?

Her olayı olduğu günün koşullarına göre değerlendirmediğiniz sürece bugün sizin ahlak anlayışınızı 3000 yılında yerin dibine sokabilecek birçok insanda olacaktır.

Bugün hala birilerinin 9 yaşındaki kızı alıp gerdeğe girmenin normal olduğunu düşünen pislik zihniyette olduğu için,okumadığı, okusada anlayacak kapasitede olmadığı için, size peygamber efendimiz 9 yaşındaki kızı alıp gerdeğe girmiş dedirtiyor?

Hadislerden başka delil var mı 9 yaşında 11 yaşında 13 yaşında..Neden almış hadislerin dışında kuranda söylenen ne? Sana helal kıldık. Peygamber günahsız olmalı nefsini yenmiş olanlardan olmalı aynı zamanda değil mi? Allah'ta herşeyi görüyor,biliyor değil mi?

Hızır 'ın yeni doğan bebeği öldürmesi ne ise Hz.Muhammed'e tanınan ayrıcalıklarda aynı şeyler olamaz mı?

gayet olabilir.Ama dediğim siz özgür beyninizle seks köle saadeti kurdurtursunuz ben yine kurana bakar açıkladığım şekilde yorumlarım.

Sevgiler

Turk insani Turk parasi gibidir..Isiga dogru tuttugunuzda icinde Ataturk gormuyorsaniz sahtedir..

Konu caydanlik tarafından (24-07-2010 Saat 21:21 ) değiştirilmiştir.
Alt 25-07-2010, 01:56
AhbAp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AhbAp AhbAp isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sevgili caydanlik,

Nisa 82'de bir yanlışlık olduğunu iddia etmedim. Bu ve benzeri ayetler, Kuran'ın hodri meydanıdır. İfade çok açık. İlla parça parça ayrıntısına mı girelim? Peki...

Nisa 82: Hâlâ Kur’an’ı düşünüp anlamaya çalışmıyorlar mı? => Tek yapmaya çalıştığımız bu. Burada bunu yapmaya çalışıyoruz tüm iyi niyetimizle ve büyük bir sabırla.

...Eğer o, Allah’tan başkası tarafından (indirilmiş) olsaydı, mutlaka onda birçok çelişki bulurlardı. =>Bunun anlamı şudur: Kuran'da çelişkiler varsa, bu kitap Allah tarafından indirilmemiştir.

Eğer ki sen, onca çelişkiye rağmen bunları görmezden gelmeye her şekilde şartlanmışsan, bizim burada bu konuyu tartışmamızı bırak, kendi kendine oturup düşünmen, hatta içerisinde ne yazdığını bilmen bile boştur. Hayatında Kuran'ın kapağını bir kere dahi açmamış, içinde ne yazdığından birhaber olan ancak bu kitabın Allah tarafından indirildiğine şüphesiz inanan yüzlerce insan tanıdım.

Fakat ayet mealinin ilk cümlesine dikkat edelim: "Hâlâ Kur’an’ı düşünüp anlamaya çalışmıyorlar mı?" İnsanlar düşünüp anlamaları için yüreklendiriliyor. Kuran'da bu konuyla ilgili diğer ifadeleri de biliyoruz; "akıl erdiresiniz diye..., anlayasınız diye..., düşünesiniz diye..."

Bu kitap Allah katından olsaydı, kendisinin dediği gibi hiçbir çelişki barındırmazdı. Bunu düşünün de akıl edin diyor Kuran. Ben müslümanken bunu bildiğim için ve Kuran'ın her türlü saldırıya karşı kendini kolaylıkla savunacağını sandığım için derinlemesine irdelemeye başladım Kuran'ı. Dini bilgim zayıftı, bilimsel konuları son halleriyle bilmiyordum. Fakat bunlar bile, Kuran'ın yüzlerce kere sınıfta kalmamasına etki etmedi. Zamanla daha bilinçli bir şekilde araştırmaları derinleştirdikçe gördüm ki, Kuran çelişkiler yumağı, devşirme ve safsata kitabından başka bir şey değildir.

Eğer ki kitabınıza bu kadar çok güveniyorsunuz, o halde siz de ona meydan okuyun. O kitap dediğiniz gibi bir kitapsa, sizin her türlü sorunuza cevap verecek, her türlü "kötü niyetli" saldırınızdan kolaylıkla kurtulacak ve sizin içinizi aydınlatacaktır.

Ancak siz bunu yapmadan bir kitaba iman etmektesiniz.

Yahu, Kuran'ın isteğini "kursağına tıkıyorsunuz". Bu kitap, ille de bir şeylerle kıyaslanacağım, kendimi zevkle haklı çıkaracağım, şahitlerinizi getirin, iddialarınızı getirin, karşı tezlerinizi getirin ve alın ağzınızın payını diye çırpınıyor ama siz onun bu isteğini yerine getirmiyorsunuz. "Sen ne dersen odur, vardır bir hikmeti" deyip geçiştiriyorsunuz. Tartaklasanıza şu kitabı! Korkmayın yahu incinmez, küsmez. Zaten gerçekse, siz kimsiniz ki onu al aşağı edebileceksiniz? Ama çelişkileri farkediyor, sorularınıza cevap alamıyor, bir şeyleri mantıklı bulabilmek için "olsa olsa, herhalde, sanırım ki" ile başlayan cümleler kurmak zorunluluğu hissediyorsanız, daha neden kıllanmıyorsunuz?

When You Kill A Man, You're A Murderer
Kill Many And You're A Conqueror
Kill Them All And You're A God!

----------------

war is over
(if you want it)
Alt 01-08-2010, 14:14
Prometeheus Prometeheus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

UlulElbab´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili cenkk_ist,

Sen heybeni yüklen yola bir çık...Sırat el mustekime yöneltir seni Yolun Sahibi
İnsan yeter ki içe doğru bir yolculuk yapmaya karar versin...
Maceralarla dolu bir yol...Hem yolculuk yapan olur hemde oturup seyr eyleyen
...Acı gibi görünen olaylara Kahkahalar patlatır...

Bizde biliyoruz burada kilerin biz anlamayacağını..."saçmalıyor" diyeceğini...
Lakin "olurda bir anlayan çıkar " anlayışı ve İnsan sevgisi hakim...
Kimsenin "NAMAZI" ile bir derdim yok
Salatı hatırlasınlar yeter...
Saygi ve sevgi ile...
Baştan sona okudum.Güzel bir konu.
Ramazan yaklaşıyor, bence Oruçda yok.Zaten farsca bir kelime
ne dersiniz sayın elbab?
Alt 17-09-2010, 23:15
AvniSinanoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AvniSinanoglu AvniSinanoglu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

cenkk_istt´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
madem savaş anında bile kılınması,emredilecek kadaar hayati bir önem taşıyor namaz,yüce allah neden kuran da hz muhammedin eşleriyle olan sıra gecelerini tüm detaylarını anlatıyorda bu kadar önem arz eden namaz ı bize tüm detaylarıyla anlayacagımız şekilde anlatmıyor
şimdi diyeceksinizki kuranda yazılmışta,biz anlamıyoruz,
oysaki 6000 kusur ayet inmiş 2 tane weya 4 tane ayeti de namaz ı insanlara detaylarıyla anlatmak için anlayacakları şekilde indiremezmiydi?
Bravo cok iyi yazmis
Namaz Dua gecen Ayetlerin TÜRKCE TERCÜMESI:
("Namaz" gecen ayetler dogru tercümesi "eksiz", ve namaz sözcügünü dua (Salāt) ya cevirilmis hali= Tanriya çağırmak):

Inek (Bakara) 3: Onlar görünmiyene inanırlar, salātı dosdoğru yerine getirirler, kendilerine verdiğimizden de bağıs yaparlar.

Inek (Bakara) 43: salātı yerine getirin, parasızlara bağış verin. Öne bükülenlerle birlikte siz de öne bükülün.

Inek (Bakara) 45: Yardım arayın dayanç vesalātta, bu zordur ama alçak gönüllüler icin değil.

Inek (Bakara) 83: Hani, biz İsrailoğulları'ndan, "Tanrı'dan başkasının ülküsüne ayin etmeyeceksiniz, ana ataya, yakınlara, yetimlere, yoksullara iyilik edeceksiniz, herkese güzel sözler söyleyeceksiniz, salāt yapacaksiniz, parasız bağışı vereceksiniz" diye söz almıştık. Sonra pek azınız dışında, yüz çevirerek sözünüzden döndünüz.

Inek (Bakara) 110: salātı dosdoğru yapın, parasız bağışı verin. Kendiniz için her ne iyilik işlemiş olursanız, Tanrı katında onu bulursunuz. Şüphesiz Tanrı bütün yaptıklarınızı görür.

Inek (Bakara) 125: Hani, biz evi (Kabe) insanlara toplantı ve güven yeri yapmiştik:"Siz de Tanri Elcisi İbrahimin yerinden kendinize bir salāt yeri edinin." İbrahim ve İsmail'e şöyle buyurmuştuk: "Etrafında dönenler, kendini ülkü ayine verenler, öne bükülüp kendini yere atanlar için evimi tertemiz tutun.

Inek (Bakara) 153: Ey inananlar! Dayancli olup ve salāt yaparak Tanrı'dan yardım dileyin. Şüphe yok ki Tanrı sarsılmazlarla beraberdir.

Inek (Bakara) 177: İyilik, yüzlerinizi doğu ve batı taraflarına çevirmeniz değildir. Asıl iyilik, Tanrı ya, öbür yeryüzü gününe, meleklere, kitap ve Tanrı elcilerine inananların; mala olan sevgilerine rağmen, onu yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışa, isteyene ve kölelere verenlerin; salātı dosdoğru kılan yapanlar, parasızlara zekat veren, antlaşma yaptıklarında sözlerini yerine getirenlerin ve zorda, hastalıkta ve savaşın kızıştığı zamanlarda sabredenlerin tutum ve davranışlarıdır. İşte bunlar, doğru olanlardır. İşte bunlar, Tanriya karşı gelmekten sakınanların ta kendileridir.

Inek (Bakara) 238: salātlara ve orta salātlara devam edin. Tanrıya gönülden boyun egerek duaya durun.

......Inek (Bakara) 239, Inek (Bakara) 277, Imran ailesi (Al-i Imran) 39........

Kadinlar (Nisa)43: Ey inananlar! Sarhoş iken ne söylediğinizi bilinceye kadar, bir de -yolcu olmanız durumu dışında- kirli iken yıkanıncaya kadar salāta yaklaşmayın. Eğer hasta olur veya yolculukta bulunursanız, veyahut biriniz tuvaletten gelince ya da eşlerinizle cinsel ilişkide bulunup, su da bulamazsanız o zaman temiz bir toprağa yönelip, (niyet ederek onunla) yüzlerinizi ve ellerinizi sürün. Süphesiz Allah çok kusura bakmiyan, çok bagislayicidir.

...Kadinlar (Nisa) 77: ,Kadinlar (Nisa) 102;....

Kadinlar (Nisa) 103: Böylece salātı bitirdiğiniz zaman, artık ayaktayken, otururken ve yan üstü iken, Tanrı'yı zikredin! Daha sonra güvenliğe kavuştuğunuz zaman, salātı erkânıyla kılın. Muhakkak ki salāt, mü'minlerin üzerine belirli vakitlerde yazildı.

Kadinlar (Nisa) 142: Inanmış gibi görünenler, Tanrıyı aldatmaya çalısırlar. Tanrı da onların bu çabalarını başlarina geçirir. Onlar, salāta kalktıkları zaman tembel tembel kalkarlar, insanlara gösteriş yaparlar ve Tanrıyı pek az anarlar.

Sofra (Maide) 6: Ey Tanrıya yaşarken ulaşmayı, teslim olmayı dileyenler! salāta kalktığınız zaman yüzlerinize ve dirseklerinize kadar ellerinizi yıkayın ve başlarınıza yas elinizle sürün ve ayaklarınızı da topuklarınıza kadar yıkayın. Eğer cünüp iseniz o taktirde iyice yıkanıp temizlenin. Eğer hasta veya yolcu iseniz veya biriniz tuvaletten gelmişse veya kadınlara dokunmuş ise, eğer su bulamazsanız, o zaman temiz bir toprağa teyemmüm edin. Ve de ondan yüzlerinize ve ellerinize mesh edin, (sürün). Tanrı size güçlük çıkarmak istemez, sizi temizlemek ve sizin üzerinizdeki nimetini tamamlamak ister. Umulur ki böylece siz şükredersiniz.

...Sofra (Maide) 12 , Sofra (Maide) 58, Sofra (Maide) 91, Sofra (Maide) 106,
Büyük bas hayvanlar (Enam) 92, Büyük bas hayvanlar (Enam) 162, Doruklar (Araf) 170,
Savastan kazalilanlar (Enfal) 3,Pismanlik (Tevbe) 5, Pismanlik (Tevbe) 11, Pismanlik (Tevbe) 18, Pismanlik (Tevbe) 54, Pismanlik (Tevbe) 71, Pismanlik (Tevbe) 84, Pismanlik (Tevbe) 108, Tanrinin elcisi Yunus (Yunus) 87, Tanrinin elcisi Hud (Hud) 87...

Tanrinin elcisi Hud (Hud) 114:Gündüzün iki tarafinda ve gecenin gündüze yakin vakitlerinde salāt yap. Çünkü iyilikler kötülükleri giderir. Bu, ögüt alanlar için bir ögüttür.

...Gök gürültüsü (Rad) 22, Tanrinin elcisi Ibrahim (Ibrahim) 31, Tanrinin elcisi Ibrahim (Ibrahim) 37,
Tanrinin elcisi Ibrahim (Ibrahim) 40...

Gece yürüyüsü (Isra) 78: Gündüzün güneş dönüp gecenin karanlığı bastırıncaya kadar salāt yap; bir de sabah salātı. Çünkü sabah salātı şahitlidir.

Gece yürüyüsü (Isra) 79: Gecenin bir kısmında kalk, sana aid boş yere olarak onunla salāt yap. Umulur ki sahibin seni övülmüş bir makama ulaştırır.

Gece yürüyüsü (Isra) 110 De ki: İster Allah deyin, ister Rahman deyin. Hangisini derseniz deyin ; en güzel isimler O'nun içindir. Salātta sesini yükseltme de, gizleme de. İkisi arasında bir yol bul.

...Tanrinin seckin kadini Meryem (Meryem) 31, Tanrinin seckin kadini Meryem (Meryem) 55,
Tanrinin seckin kadini Meryem (Meryem) 59, Ta Ha 14, Ta Ha 132, Tanri elcileri (Enbiya) 73,
Konuk (Hac) 26, Konuk (Hac) 35, Hac 41, Konuk (Hac) 78, inancli (Müminun) 2, inancli (Müminun) 9, Isik (Nur) 37, Isik (Nur) 56....

Isik (Nur) 58: Ey inananlar! Ellerinizin altında bulunanlar ve sizden henüz bulûğ çağına ermemiş olanlar, günde üç defa; sabah salātından önce, öğleyin elbiselerinizi çıkardığınız vakit ve yatsı salātından sonra sizden izin istesinler. Bu üç vakit sizin soyunup dökündüğünüz vakitlerdir. Bu vakitlerin dışında ne size, ne onlara bir günah vardır. Birbirinizin yanına girip çıkabilirsiniz. Allah, âyetlerini size işte böylece açıklar. Allah, hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.

Karimce (Neml) 3: Salatı yapan ve zekati ödiyen ve öbür yer yüzüne tam güvenen.

...Ozanlar (Suara) 219, Disi örümcek (Ankebut) 45, Romalilar (Rum) 32, Bilge (Lokman) 17,
Bilge (Lokman) 4, Baglasiklar/ "Müttefikler" (Ahzab) 33, Yaratan, varligin ilkelerini koyan (Fatir) 29,
Yaratan, varligin ilkelerini koyan (Fatir) 18, Kurul (Sura) 39, çatisma (Mücadele) 13,

Toplanma, topluluk (Cuma) 9: Ey ölmeden önce Allah'a ulaşmayı dileyenler! Cuma günü salata nida olunduğu zaman hemen Tanrı'ın zikrine koşun ve alışverişi bırakın. İşte bu, sizin için daha hayırlıdır, keşke bilseniz.

Toplanma, topluluk (Cuma) 10: Salat dan sonra artık yeryüzüne dağılın ve Tanrı'ın lütfundan isteyin. Allah'ı çok zikredin; umulur ki kurtuluşa erersiniz.

...Yükselme noktalari (Mearic) 22, Yükselme noktalari (Mearic) 23, Yükselme noktalari (Mearic) 34....

Örtüsüne bürünen, kösesine çekilen (Müzzemmil) 20: Gerçekten sahibin biliyor ki sen, gercekten gecenin üçte ikisine yakınını, yarısını ve üçte birini dini ainlerle geçiriyorsun, beraberinde bulunan bir grup da. Oysa geceyi, gündüzü Tanri takdir eder. Sizin bundan ötesini başaramayacağınızı bildiği için size iyilikte bulundu. Bundan böyle Kur'an'dan kolayınıza geleni okuyun; O, içinizden hastaların olacağını, diğer bir kısmının Tanri'ın iyiliginden bir kar aramak üzere yeryüzünde yol tepeceklerini, diğer bir kısmının da Tanri yolunda çarpışacaklarını bilmektedir; O halde kolayınıza geleni okuyun; salat yapın, zekatı verin ve Tanriya borç verin! Kendi hesabınıza hayır olarak ne yapıp gönderirseniz, onu Tanri yanında daha hayırlı ve karşılık olarak daha büyük bulacaksınız. Tanridan bağışlanma dileyin! Şüphesiz ki Tanri, çok bağışlayan, çok merhamet edendir.

...Örtüsüne bürünen, kösesine çekilen (Müzzemmil) 43,Yeniden dirilme (Kiyamet) 31, En yüksegi (Ala) 15, Embriyo, ilgi, pihti (Alak) 10, Kanit, belge, aydinlik (Beyyine) 5, Kamu hakki, vergi (Maun) 4, Kamu hakki, vergi (Maun) 5, Bolluk (Kevser) 2...
#########################################
Yukaridaki tüm ayetler sonucu salat inanc ülküsünde ki en önemli buyruktan bir tanesidir vakit ve zamanlamasini yukaridaki kirmizi olarak yazilan ayetlerdir. Demek ki Sünnetli alimler bu ayetlerden cikardilar 5 vakit salati.
Meseleyi anlamak icin bu salat aininin herhalde önceden sabilikten veya yahudilikten dolayi arablarin bildigidir, hic bir yerde nasil yapilmasi gerektigini aciklamiyor ayetler hepsi parcalar halinde. Demek ilk dönemlerde salatin yapilma seklinde herkez sorunsuzdu ve zamanla inananlar denisik denisik salat sekilleri üretti, o sebeble bir caferiyle sünnetli ayni hizada salat yapamiyor ?

Konu AvniSinanoglu tarafından (17-09-2010 Saat 23:24 ) değiştirilmiştir.
Alt 17-09-2010, 23:48
reis reis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Kuran’da namaz kelimesi “salat” kelimesi ile ifade edilir.

Allah ve melekleri Peygambere salât ederler. Ey iman edenler, siz de ona salât edin ve tam bir teslimiyetle selâm verin.(Ahzab Suresi,56)

açıklarmısınız?
Alt 17-09-2010, 23:55
Üye

reis´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Allah ve melekleri Peygambere salât ederler. Ey iman edenler, siz de ona salât edin ve tam bir teslimiyetle selâm verin.(Ahzab Suresi,56)

açıklarmısınız?
Tanri apacik ona teslim olmani buyruyor, bu kadar basit!
Konu sekiller ve detaylar bu detaylari zamanla sünnetli alimler etmis. Hatta oraya kadar varmislar ki salat etmiyenler günah islediklerini yazmislar. Simdi soruyorum akli yerinde olan okuma yazma bilen herkeze Tanri salat etmiyenleri cezalandiracagini veya günah ettiklerini herhangi bir ayette yazmismidir. Hatirlarsiniz eski insanlari ve salat yapmiyanlara karsi yaptiklari davranislari meselenin öbür yüzüde bu. Kati kuralci bir anlayisla sertliklerle zaten inanan insanlara vicdanlarini karartiyorlar!
Alt 18-09-2010, 00:19
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

AvniSinanoglu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Tanri apacik ona teslim olmani buyruyor, bu kadar basit!
Konu sekiller ve detaylar bu detaylari zamanla sünnetli alimler etmis. Hatta oraya kadar varmislar ki salat etmiyenler günah islediklerini yazmislar. Simdi soruyorum akli yerinde olan okuma yazma bilen herkeze Tanri salat etmiyenleri cezalandiracagini veya günah ettiklerini herhangi bir ayette yazmismidir. Hatirlarsiniz eski insanlari ve salat yapmiyanlara karsi yaptiklari davranislari meselenin öbür yüzüde bu. Kati kuralci bir anlayisla sertliklerle zaten inanan insanlara vicdanlarini karartiyorlar!
Allah ve melekleri Peygambere salât ederler.

Ayete gore, tanri ve melekleri, peygambere mi teslim oluyor yani?
Alt 18-09-2010, 00:31
Üye

Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Allah ve melekleri Peygambere salât ederler.

Ayete gore, tanri ve melekleri, peygambere mi teslim oluyor yani?
Sallu yu salat gibi tercume edenlerin beynine...neyse

Kel Yasar in tercümesine bak.

Şu bir gerçek ki, Allah ve melekleri, o Peygamber'e destek verirler/onun şanını yüceltirler. Ey inananlar! Siz de ona destek olun/onun şanını yüceltin ve ona içtenlikle selam verin.
Alt 18-09-2010, 01:33
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

http://www.kuranmeali.org/kuran_meal...=ahzab&ayet=56

1.innallâhe (inne allâhe): muhakkak ki Allah 2.ve melâikete-hu: ve onun melekleri 3.yusallûne: salât ederler 4.alen nebiyyi (alâ en nebiyyi): peygambere 5.yâ eyyuhâ: ey 6.ellezîne: onlar, o kimseler 7.âmenû: âmenû oldu, Allah'a ulaşmayı diledi 8.sallû: salat edin 9.aleyhi: ona 10.ve sellimû: ve selâm verin, salât edin 11.teslîmen: teslim olarak, selâm ederek

Ayni linkteki meallere bakacak olursaniz, cogu salat demis. Niye ozellikle Yasar Nuri'ye bakacagiz anlayamadim?

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil