Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Konu-dışı

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 31-03-2015, 19:15
gur91 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
gur91 gur91 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Yapay Seçilim ve Semavi Dinler

Dünya'da milyarlarca kişinin saçma sapan şeylere inanmasının sebebi yapay seçilim olabilir mi acaba , çünkü zamanında kendilerinden olmayanları öldürdüler , sorgulayanlar , daha mantıklı düşünenler genleriyle beraber doğaya karıştı ve daha korkak , belki de daha az aklını kullanan , sorgulamayan insanlar dünyada kaldı , sonra bu insanlar hem genlerini hemde beraberinde inandıkları saçmalıklarını da nesilden nesile aktardılar ve sonuç olarak günümüzde 4 milyardan fazla mantıksız şeylere inanan insan var..
Mantıklı olan bu mudur yoksa sadece cehalet midir bunu sağlayan , bu konu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?
Alt 31-03-2015, 20:09
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İnanç aslında kötü bir şey değildir, yazıda da geçtiği üzere "nesilden nesile" aktara aktara gelen "denenmiş" ve "tabanı" olan bir şeydir ki buna kötü demek, kötülemek, küçümsemek, anca bunu kötüleyenin kendi inancını üste çıkartma gayretinden başka bir şey değildir.
Bu hep böyle olagelmiştir, özüde siyasi bir söylemdir.

Tabi burada siyasetten arınmış bir inancı kast ediyorum veya kendi inancını başkalarına zorla dayatmayan inançlardan bahsediyorum, diğer türlü inanç, inanç değildir zaten, olsa olsa çıkar/menfeat denir buna.
İnanç aslında yaban toplumlarında görülür, o toplumların bugünlere kadar değişmeden gelebilmeleri ardında da bu tabanın SAĞLAM olması yatar...
Yani denemiş, test edilmiş, uygunluğu kanıtlanmıştır.

Semavi dinler deyince onlarında maşallahları vardır, ellerinden gelseler, Marsa, Jupitere bile zorla inançlarını taşıyacaklardır, "Isındı yeter, pişti kotar" hesabı, herkese dayatırlar vesselam.
Denemeye, teste ise gerek yoktur o zaten doğrudur!!

Benim başka bir korkum biliminde bir gün din olarak karışımıza çıkmasıdır ki zaten bu konuda da oldukça hararetli düşünceler var.
Bir şekilde o da gelecekte bizim bu gün dinleri eleştirdiğimiz konumda olacaktır.
Dinlerde bir şekilde geçmişin teknolojik yapılarıydı veya bilimiydi, ileri görüşüydü.
Yaban hayatına, putperestlik ve Şamanlığa nazaran aya seyahat gibiydiler...
Helede "vaatlerle" işi kotarmalarıysa müthişti.

Ama bu günlere gelince onlarda bir şekilde tıkandılar maalesef, şehirleri uygarlıkları Allah korkusu, fetvalar, hikayeler ile yönetmek mümkün değil artık, bilgi denilen şey DİGİTALLEŞTİKÇE işleri zor, Kameralar, foto kapanlar, ileri teknolojiler, tele kulaklar, kriminal gelişmeler, uydular vs.ler gerekiyor ki düzen olsun, bu ise bilimde var.
Bilimde başkan olmak istiyor, azına razı değil.
Hasılı bilimde hayatı kısıtlayan, özgürlüğü hiçe sayan, varsa yoksa sistemi koruyan bir yapı olarak karşımıza çıkarsa-ki dini yok etmeyi amaçlamışsa-Bilimin de dinden bir farkı kalmaz.
İsimler değişir, cisim aynı şekil devam eder.
Geçmişte kölelik bugün nasıl işçi, amele diye devam ediyorsa, o da öyle devam eder.

Şehirler açısından değişen tek şey isimler olur ki buda bir değişim değildir tabi, aynı hamam aynı tas, bilemiyorum.

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.
Alt 31-03-2015, 22:14
Üye

Bende inanca kötü bişey demedim ki tam aksine insana güç verir inanç, ben semavi dinlere inanan kısımdan bahsediyorum , sizinde söylediğiniz gibi kendi inancını başkasına dayatan , dinden çıkanı öldüren , düşüncene bile yasak koyan farklı düşünürsen yakan , sürekli ahiretten bahsedip dünyaya herkesten çok bağlanan dinlerden bahsediyorum...
Alt 31-03-2015, 22:44
Aleph - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Aleph Aleph isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Budizm görünüşte çok barışçı bir din. Fakat Myanmar'da budistlerin müslümanlara neler yaptıklarını gördünüz. Benim düşünceme göre masum din yoktur arkadaşlar. Bütün dinlerle, hatta din olması gerekmez, bütün dogmalarla mücadele edilmelidir.

Bu arada yapay seçilim ifadesi bana "idiocracy" filmini hatırlattı..
Alt 31-03-2015, 22:56
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

gur91´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Dünya'da milyarlarca kişinin saçma sapan şeylere inanmasının sebebi yapay seçilim olabilir mi acaba , çünkü zamanında kendilerinden olmayanları öldürdüler , sorgulayanlar , daha mantıklı düşünenler genleriyle beraber doğaya karıştı ve daha korkak , belki de daha az aklını kullanan , sorgulamayan insanlar dünyada kaldı , sonra bu insanlar hem genlerini hemde beraberinde inandıkları saçmalıklarını da nesilden nesile aktardılar ve sonuç olarak günümüzde 4 milyardan fazla mantıksız şeylere inanan insan var..
Mantıklı olan bu mudur yoksa sadece cehalet midir bunu sağlayan , bu konu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?
Genlerle ya da yapay seçilimle ilgisi yok.
Dinlerinde inançlarla bir ilgisi/bağı yok, inanç zandır, din ise zanların istismarı...

İnsan yapısı/doğası gereği sonradan edinir/öğrenir. İnsan doğumla birlikte edinim/öğrenim yeteneğiyle gelir, önemli olan bu yetenektir, içeriye neyin girip, çıkacağını ise çevre/ortam belirler...

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 31-03-2015, 23:46
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bende inanca kötü bişey demedim ki tam aksine insana güç verir inanç, ben semavi dinlere inanan kısımdan bahsediyorum , sizinde söylediğiniz gibi kendi inancını başkasına dayatan , dinden çıkanı öldüren , düşüncene bile yasak koyan farklı düşünürsen yakan , sürekli ahiretten bahsedip dünyaya herkesten çok bağlanan dinlerden bahsediyorum...
Eyvallah, bende zaten siz dediniz diye değil, istismar edilen yönünü vurgulamak için kısaca önden geçmek istemiştim hepsi oydu.
Aksi bir durum anlamaya meyil vermişsem, onun içinde özür dilerim, şahsa yönelik bir ifade değildi yani.

Aslında ŞEHİR denilen bu yapılar üzerinde bazen yazıyorum, fikir beyan ediyorum, bu yapılar gittikçe büyüdükçe, hem kontrol hemde düzen açısından, geçmişte olduğundan çok çok daha büyük sıkıntılar baş gösterecektir, bu aynen bugünler içinde geçerlidir.
Ama bir yandan da bunu aşmanın teknik yönünü de bulacaklardır.

Dinler bu halleriyle kalsalar kontrolü iyice kaybederler orası kesinde, yalnız onların elinde de GÜNCELLEME denen bir şey var ki, kolay kolay sahneden çekilmek istemiyorlar, bunu iyice belli ettiler. Aslında gelecek bayağı ilginç olacak gibide görünüyor.

Öyle veya böyle şehir veya medeniyet öncelik sırasında ilk sıraya geldiği sürece, ŞEHİR TUTSAKLARININ yani biz sıradan insanların, bireylerin hiç ama hiç şansı olmayacaktır.
Adeta kölelik (biz farkında olmadan) gelişmiş bir şekilde yada boyut değiştirmiş bir şekilde sürecektir.

Bireysellik şehirlerin olmazsa olmazıdır, ama bir o kadarda şehirlerin baş belasıdır.
Konu dışına çıktım gibi ama ŞEHİR İnsanının Yabanda yaşayan insanı cahil olarak görmesi bile şehrin bize oynadığı bir oyundur.
Şehir insanları büyülüyor... diyebilirim kısaca.

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.
Alt 01-04-2015, 00:54
postalmarx postalmarx isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Bir kere din denen olayın her kültürde olması, insan beyninde dine zemin hazırlayan belli bir yatkınlık olduğunu gösteriyor. Genetik olan budur.

Bu malzemenin üstüne şu veya bu dinin kök salması ise bence tarihsel kazalara bağlıdır. Şu din yerine bu dinin hakim olması tesadüflere bağlıdır.

Semavi dinler belki de daha ilkel dinlere göre insan doğasındaki bu bahsettiğimiz dine zemin hazırlayan içgüdüsel yatkınlıkların istismarını daha iyi veya fazla yaptığı için olabilir ki bunlar bugün var ve diğerlerinin soyu tükenmiş. Yani dinlerin kendilerinin de bir doğal seçilime tabi olduğunu, ve bazılarının diğerlerine göre kendi koşullarına daha adapte olmuş olduğunu düşünebiliriz. Tabii ki dinler gibi şeylerin içinde varolduğu çevresel koşullar beyinlerdir, bu beyinlerdeki inançlardır, isteklerdir, yatkınlıklardır, ve bu malzeme ile diğer beyinlerle kurulmuş olan örüntülerdir ki bunlara kültürler diyoruz. Beyinlerin de donanımsal olarak zaten dine yatkınlığa sahip olduğunu söylemiştik.

Yapay seçilim derken de insanlık kendi kendini ıslah etmiş dememiz doğru olmaz, olur ama bilinçli birşey olamaz. Burada aksine dinin bizi ıslah ettiğini düşünebiliriz. Din, kendi hayatta kalması için rafızilere karşı baskıcılığı dışlamayı falan emrediyor. Tabi bu gruptan dışlanmak, gruba bağlılık, şu, bu gibi şeylerin beyinde maymun zamanlardan kalma biyolojik kökleri vardır. Bunlar kullanılıyor.

Richard Dawkins'in 1976 tarihli meşhur Bencil Gen kitabının son bölümünde ortaya "mem" diye bir kavram atıyor. Eskiden sadece genler vardı doğal seçilime konu olan ama artık memler de piyasaya çıkmış olabilir diyordu. Memler işte dinler gibi şeylerdir mesela.
Alt 01-04-2015, 10:00
Üye

spartacus´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İnsan yapısı/doğası gereği sonradan edinir/öğrenir. İnsan doğumla birlikte edinim/öğrenim yeteneğiyle gelir, önemli olan bu yetenektir, içeriye neyin girip, çıkacağını ise çevre/ortam belirler...
İnsan sonradan öğrenir tamam da herkes aynı mı öğrenir peki , herkesin beyni aynı değil sonuçta zamanında farklı düşünen insanları öldürdükleri için farklı düşünen beyinlerinde genleri yokolmuş olabilir etkisi büyük olmayabilir ama bu da bir olasılıktır.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil