Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika > Tarih

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 01-08-2007, 00:52
dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dilaver dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Standart Re: said nursi

adamın biri de üşenmemiş bu konuda oturup kitap yazmış. Yalnız yazan bizden degil. Meraklısı için linki veriyorum.

Kitabın isimi Risale i Nurun İçyüzü :
Müslümanın hizmete minnettar olması, “hizmet perdesi” ardındaki gerçekleri görme ferasetine mani olmamalıdır. Onun yıkamayacağı hiçbir tabu, hiçbir mitos yoktur. Yönü ne tarafa olursa olsun “Dosdoğru Yol”dan her sapma, dosdoğru yolla arasındaki mesafeyi hergün artırmaya mahkûmdur. Bunlara gereken cevap, kültürümüzde muazzam yekûn tutan “Reddiye Edebiyatı” ile verilmiştir. Bu çalışma; “müceddid” diye takdim edilen Nur Risaleleri’nin “yenileyici”den ziyade, İslâm tarihindeki Bâtınî-Şiî oluşumların modern bir tezahüründen ibaret olduğunu ortaya koymuştur.

*diye de bir tanıtım yazısı yazmış.

http://www.suleymaniyevakfi.org/modu...alerresail.doc

saygılarımla
Alt 01-08-2007, 06:08
soro soro isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

soro - MSN üzeri Mesaj gönder soro - YAHOO üzeri Mesaj gönder

sevgili dilaver,

evet o adam o yazıyı yazmış,hatta daha başkaları da daha başka yazılar da yazmıştır.herkes şu imtihan dünyasında bir iz bırakma peşindedir,birmeselede "asıl"a nüfüz edemeyip,kenarda oyalananlar da ancak "asıl"lara reddiyeler yazmak suretiyle kendilerini sahneye çıkarmışlardır.sözkonusu yazıya ilgili sitede ve de benim verdiğim linkte cevapları verilmiştir.ayrıca kimsenin ağzı torba değil ki büzesin.reddiyeyi okursanız her aklının ermediğini,ilminin yetmediğini reddetmiş.zaten reddiye bu demektir bunlarca.

herkes konuşur,insan vicdanına uygun bulduğuna inanır.
kısa kesiyim,meşhur olmak isteyen 3. sınıf bir şarkıcının,Sezen Aksu'nun performansına laf atmasına benzer bu iş.
Ben reddiyeyi daha önce de kısmen okudum.kanaatim birinsan bu kadar alçak olabilir,bu kadar şerefsiz olabilir ancak.
Risaleleri bilmeyenlerin bunu anlaması zor biraz.amma genelde risaleleri parçalayaıp da yazmış ve aralarına başka kitaplardan parçalar da koymuş.ve de boşlukları kendi hayalinden doldurup SAid Nursi adına yorum yapmış.

netice,bu tür yazılar hep olur.en baştan en sona dek olur.kıyamete dek olur.çürük elmalar hep ayıklanma sürecindedir bu imtihan dünyasında.
bu kadar hücumlara karşı hala nurcu kalabiliyorsak bir bildiğimiz var elbet.kimse bana *bir menfaat sağlamıyor,bu yazıları yazıyorum diye.herkesin nefesi ölçülmektedir bu uzun ve zorlu yolculukta,nefesi tükenen çürük elmalar kendi derecelerini elde etmekte ve o dereceleriyle beraber değerlendirilmektedirler ahirette.
bu tip saldırgan ve adaletsiz,ilimsiz ve hınçlı kişilere de genellikle cevap verilmez.bırakırsın işini yapsın,ve de hem kendi hem ona inananlar imtihanlarını doyasıya yaşasınlar.ama masumane bir tarzda bu çeşit reddiyeleri okuyanlar eğer gerçeğimerak ediyorlarsa,biraz uğraşacak ve risalelerialıp okuyacaklar ki,değerlendirsinler.çok acelesi olanlar değişik kanallardan soruşturabilirler.
bu reddiye bilimsel değildir.ben okudum.tamamen çarpıtmadır.zavallıların işidir.aklı yetmediği işlere çamur atanların işidir.Allahın laneti üzerlerine olmasından korkarım.
Alt 01-08-2007, 07:13
Afyonlu Afyonlu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

"volkan" dergisinde dini savunan yazilar yazmıştı. bu evrede sultan 2. abdulhamid'in ilgisin cekince gozaltina alinmis, bir sure *toptaşı tımarhanesinde yatırılmıştır.

Bir Timarhane Manyaki iste,bunun hertarafi Alem olsa ne yazar?Bakirköye gidin dolu bunun gibi Alimler orda....

Biz Put kırıcıyız. Ama, Terah'ın oğlu Hz. Abraham gibi, elle tutulan, gözle görülen ve hiç kimseye zararı olmayan putları değil, elle tutulmayan, gözle görülmeyen, insanların kafalarında yaratılan, oluşturulan putları kıracağız.

www.turkcuforum.com
Alt 01-08-2007, 08:01
Üye Değil

Sayın soro ;

Sevgili dilaver'e yazdığınız cevabi yazınızdaki,reddiyeci için ettiğiniz ve aşağıda tırnak içindeki koyu olan,bazı sözler inanılmaz güzel *
Bunlar "Herkes" için mi geçerli yoksa arada "Trafik polisleri de var mı ?"
Hani yasalar'ın uygulayıcılarıdır ya onlar,yasalar onlara geçmez hani, o açıdan :wink:

"ayrıca kimsenin ağzı torba değil ki büzesin."
"herkes konuşur,insan vicdanına uygun bulduğuna inanır."
"meşhur olmak isteyen 3. sınıf bir şarkıcının,Sezen Aksu'nun performansına laf atmasına benzer bu iş."
"kanaatim bir insan bu kadar alçak olabilir,bu kadar şerefsiz olabilir ancak."
"bu tip saldırgan ve adaletsiz,ilimsiz ve hınçlı kişilere de genellikle cevap verilmez.bırakırsın işini yapsın."
"zavallıların işidir.aklı yetmediği işlere çamur atanların işidir."
"Allahın laneti(nin)üzerlerine olmasından korkarım."
Alt 01-08-2007, 09:10
Üye Değil

gandalf";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
bu sa it için başlık açıp zaman kaybetmeye değmez, yalnızca iyilerin, adam gibi adamların
arkasından gidilmez, satılmışların onursuzların kişiliksizlerin, ve dahası aynı kanı taşıdığı
halkına ihane tednlerin arkasından da gidenler olacaktır.

kendisini ingiliz sömürgelerinden sorumlu bakan gladstone keşvetmiştir, osmanlının
çöktüğü bir dönemde, osmanlının çöküşünü hızlandırmak için efendisi ingilizleri mutlu
etmek için kendi halkını isyana teşvik eden diğer it şeeh sait ile el ele verip kürtleri
isyana teşvik etmiştir.

yalnızca ingiliz uşaklı meşhur değildir bu delinin, aynı zamanda rus hayranıdır. rus'un
marmaraya yerleştiği dönemde köşe yazarı olduğu volkan gazetesinde bir taraftan
halk ı direnişe çağırırken diğer taraftan prens *sabahhattin *ile birlik olup sultanı
rusa karşı dize getirmek için el ezher kozunu sultanın önüne sürmüştür.

bilinenin aksine bu deli ruslara esir düşmemiş rusyaya kaçmıştır, ortalık durulunca
tekrar düşmanı olduğu topraklara geri dönmüştür. peşinden giden ahmakların ballandıra
ballandıra anlattıkları esir düşme hikayesi tamamen yalandır, bir dönem ajanlını yaptığı
bir ülkeye kaçmıştır bu deli.

elbetteki said de diğer tüm satılmış kürtler gibi kendi halklarını, sahiplerinin çıkarları
için heba etmekten çekinmemiştir, said ve diğer it sayesinde çıkan isyanlarda binlerce
kürt yok yere ölmüştür.

sahip, *görevini ziyedesiyle yerine getiren has kanişe * ingiliz nişanı ile onurlandırmıştır.
onun peşinden giden salya sümükleri nerdeyse ekrandan taşan diğer kaniş ise daha büyük
bir görev üstlenmiş, abd nin az gelişmiş ülkelerdeki ajanlarını istihdahdam etme görevini
üstlenmiştir, bu kaniş ise üstün gayretleri nedeni ile abd de fbi a ait bir kulübede mutlu
mesut bir hayat sürmektedir.
Sayın gandalf inancınız ne olursa olsun eğer insan olduğunuzu düşünüyorsanız.... yalana iftiraya ikiyüzlülüğe karşı iseniz.... *tekrarlıyorum insan *iseniz bunun gereğini yerine getirin... Bunun içinde ya bu yalan iftira dolu insan olduğunu düşünen bir insanın bile aklına gelmeyecek saçma sapan yazınızı siliniz.Yada insan olduğunuzu düşünüyor iseniz bunun gereği olarak ortaya attığınız saçma sapan iddiaları delillendiriniz.Ben aksinin delilini getirmeyeceğim.Zira uğraşmaya değmez.En azından insan gibi gidiniz google'a *"hutuvat-ı sitte" yazınız ve okuyunuz İngiliz uşağı kimmiş.Tabiki insan iseniz.Eğer değilseniz bu şekilde devam edin.... Selametle...
Alt 01-08-2007, 09:12
Üye Değil

Afyonlu";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
"volkan" dergisinde dini savunan yazilar yazmıştı. bu evrede sultan 2. abdulhamid'in ilgisin cekince gozaltina alinmis, bir sure *toptaşı tımarhanesinde yatırılmıştır.

Bir Timarhane Manyaki iste,bunun hertarafi Alem olsa ne yazar?Bakirköye gidin dolu bunun gibi Alimler orda....
Acaba Mustafa Kemal ona şark vaizliği ve 300 lira maaş teklif ederken sizden daha mı az zekice bir hareket yapmış oldu.Koca Mustafa Kemal Paşa acaba Üstadın tımarhanede yattığını bilmiyor muydu? Bırakın efendim geçin bunları.....
Alt 01-08-2007, 09:28
Üye Değil

Bediüzzaman Said Nursi'nin Rusya da esaretten dünüşte aldığı ''Vatana Avdet'' belgesinin arka yüzü.

Dünya savaşından donra, 1918 yılında kurulup Osmanlı Devleti'nin en din kurulu durumunda olan Dar'ül-Hikmeti'l-İslâmiye üyeliğine Orduy-ı Hümayun adayı olarak tayin edildi. Bu kurulda İzmirli İsmail Hakkı,Şeyh Saffet (yetkin) gibi zâtlar üye olup Mehmet Akif de kurulun genel sekreteriydi. Harbin sonuna doğru İngiliz siyasetinin iç yüzünü ortaya koyan Hutuvvât-ı Sitte adlı risâlesini yayınlamış ve İstanbul'un her tarafına dağıttırmıştı. İngilizler 1920 yılında İstanbul'u işgal edince bu risâle, İngiliz Başkumandanına gösterilir ve BEDİÜZZAMAN'ın bütün kuvvetiyle aleyhte bulunduğu kendisine ihbar edilir. Kumandan onu idam etmeye niyetlendiyse de böyle bir hareketin,Doğu Anadolu'da büyük bir kargaşaya ve İngiliz aleyhtarlığına sebeb olacağı yönün - deki uyarıları dikkate alarak bu kararından vazgeçer. İşgal döneminde İngiltere Angligan Kilisesi baş papazı, İslâm hakkında kapsamlı altı soru ha- zırlamış ve yetkili din âlimlerinin cevaplarını istemişti. Elmalı'lı Muhammet Hamdi Yazır, Abdülaziz Çavuş gibi bir kaç zât,küçük bir kitap çapında cevaplar hazırladılar. BEDİÜZZAMAN ise ''Ben onlara bir tek kelimeyle bile cevap vermem Cevabım tükürüktür'' deyip bu tutumunun sebebini şöyle açıklamıştır:''Çünkü zalim devletin,ayağını boğazımıza bastığı dakikada, papazlarının mağrur bir eda ile suâl sormasına karşı yüzüne tükürmek lâzım gelir.'' Bu cevap, onun farkını ve mizacını gösteriyor. Üstad, bu kişilerin maksatlarını keşfedip: ''İşte biz, adamı böyle yeneriz. Şayet sizin dininiz hak olsaydı bu perişan vaziyete düşmezdiniz. Şimdi bizim üstünlüğümüzü anlayın bakalım!'' dercesine bu soruları yönelttiklerini keşfedip bu ağır cevabı vermişti. 5 Mart 1920'de Hamdullah Suphi, V. Ebuziyya, Mazhar Osman, F. Kerim Gökay, Süheyl Ünver, M. Şekip Tunç ve Hakkı Tarık Us ile Yeşilay'ı kurdu. 1921 yılının Ocak ayında İskilipli Atıf Mustafa Sabri, Ermenekli Saffet efendilerle Müderrisler Cemiye'tini kurdu. Anadolu'da başlatılan İstiklâl hareketini destekledi. Şeyhülislâm Dürrizâde'nin bu hareket aley- indeki fetvasının, esaret altında verilmiş olduğundan geçersiz olduğunu belirtti.İstanbul'daki önemli ve başarılı hizmetlerinden dolayı Ankara hükûmeti, onu Ankara'ya davet etti. ''Ben tehlikeli yerde mücadele etmek istiyorum'' diyerek bu teklifi kabul etmedi.
Alt 01-08-2007, 12:40
Üye Değil

Standart Re: İngiliz Ajanı Said Nursi / Mutezile'nin yazısı

envarmısın ne zıkkımsın benim adam olup olmadığımı sorgulayacak seviyedemisin sen
bu siteye bir haller oldu, hakaretleri gören yok, madem bu hakaretlere uyarı gelmiyor
demekki tasvip ediliyor, iyi o halde bız çıkalım onlar yazsın
Alt 29-06-2008, 08:33
kaancan
Üye Değil

güneş balçıkla sıvanmaz derlerdi de saçma gelirdi ya bu yazıyı yazan ne buyuk insan ve gerçekler ne kadar açık ve net yazılmış !
herşey bir kenara günümüz gerçeğine adeta ayna tutan bu yazı için yazan arkadaşa sonsuz teşekkürler insan kalbini vatan sevgisiyle dolduruyor milyonlarca peygamber mehdi mesih adayı arkadaş milyonlarca risale yazsa böyle etki hiç bir türk evladında uyandıramz tekrar teşekkür ederim.

sayın kaancan

Her kim olursa olsun, bir tarihsel şahsiyete ve onun takipçilerine hayvan isimleri takarak, başkalarını aşşagılayarak ne onu alçaltabilirsiniz ne de fikirlerinizi güçlendirebilirsiniz. Bu yüzden yazınızın geri kalan bölümü tarafımdan editlendi.
dilaver

Konu dilaver tarafından (29-06-2008 Saat 16:51 ) değiştirilmiştir.
Alt 29-06-2008, 08:38
kaancan
Üye Değil

ama bu nakşi soylularına güller,arınçlar da eklenseydi ,zapsuların ,aksuların aldığı liyakat madalyalarıda eklenseydi bu sapık inançlarla islamiyetin nasıl yozlaştırıldığı ve ülkenin nasıl parça parça satıldığı ve iran olma yolunda ne büyük adımlar atıldığı da eklenseydi bu yazı 100 yılın yazısı olurdu gerçeklerin fotarafı olurdu...
umarım yazan arkadaş önerilerimi dikkate alır
saygılarımla

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil