Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 04-09-2016, 01:21
morrigan morrigan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sundance´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Morrigan;

1- Dünya üzerinde yaşama olanak veren bir gezegendir.

Dünyanın yaşama olanak veren bir gezegen olması ve bizim ortaya çıkışımız:

A- Tanrı yapmıştır.

B- Evrende trilyon x trilyon gezegen bulunduğu göz önüne alınırsa dünya yaşama uygun olasılık içinde kalan gezegenlerden sadece birisidir. İnsan bu gezegenin şartlarına uygun olarak ortaya çıkmıştır.

2- Evreni oluşturan sabitler bellidir.

A- Tanrı yapmıştır.

B- Sabitleri değişen evren, çoklu evren gibi bir çok alternatifler arasından yaşama izin veren evren oluşmuştur.

1. soruya yaratılışçılar eskiden tanrı cevabını veriyordu. Şimdi evrendeki gezegen sayısı ve teleskoplarla keşfedilen yaşama uygun zonda bulunan gezegen sayısı karşısında seslerini çıkaramıyorlar.

Şimdi 2. soruya geçtiler.

Peki B şıkkını seçmemiz için elimizde henüz kanıt yok.

B şıkkını şeçmemiz için elimizde kanıt olmaması A şıkkını seçmemizi zorunlu kılar mı?

A şıkkını seçmemiz için kanıt nerede?

Eğer çoklu evren, sabitleri değişen evren gibi modeller hakkında kanıt yok diyorsanız tanrıya kanıt gösterin.

Bu kanıt hassas ayarın açıklaması olarak tanrı değil yalnız zira çoklu evren de hassas ayarın açıklamasını yapıyor.

Sundance,

Şimdiye kadar yazılan cevapların arasında en iyi cevabı siz verdiniz diyebilirim, en azından tam olarak argümanı anladınız ve buna uygun cevap verdiniz.

Bende tam olarak argümanın bu kısmını anlatmaya çalışıyorum işte, 1. sorunuzun B şıkkına katılıyorum, olması mümkün ve bir inanca dayalı olmayan kişilerin rahatlıkla kabul edeceği mantııklı bir alternatiftir.

2. soru ise tamda benim argümanımda anlatmaya çalıştığım sorunuzdur,

evet bu argüman A şıkkını seçmenizi zorunlu kılmıyor ancak baştan da söylediğim gibi, eğer mevcut duruma göre bu argümanı değerlendirecek olursak bunun en güçlü ve mantıksal açıklaması bir tasarımcı yani bir tanrıdır tezini savunuyorum.

Dikkat ederseniz bu argümanın mantıksal açıklaması diyorum, tanrının mutlak kanıtı ya da ispatıdır diye bir iddiam yok.

Aynı şekilde mevcut sabitler ve çoklu evrenlerin bilimsel bir kanıtının olmayışı B şıkkını seçmemizi zorunlu kılmazken A şıkkını seçmek mantıksal açıdan daha güçlü bir açıklamadır.
Alt 04-09-2016, 10:47
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

morrigan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hayır video ile ne alakası vardı?
Soyle alakasi var. Ilk ornekle baslayalim, belirleyici kistas olarak o alinmis cunku, surekli ustune basa basa mantikli aciklama'dan filan bahsetmektesiniz ya, oyle gidelim;

Adli tip orneginden yola cikilmis, ustune guzelleme yazilmis, toplam video. Adli Tip yetersiz kaldigi durumlarda, o yerde yatan sahsi, sedyeye koyup otopsiye alir. Sizin Allah otopsiye girecek cinsten mi? Bisturiye geliyor mu?
Alt 04-09-2016, 12:04
Sundance Sundance isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sundance,

Şimdiye kadar yazılan cevapların arasında en iyi cevabı siz verdiniz diyebilirim, en azından tam olarak argümanı anladınız ve buna uygun cevap verdiniz.

Bende tam olarak argümanın bu kısmını anlatmaya çalışıyorum işte, 1. sorunuzun B şıkkına katılıyorum, olması mümkün ve bir inanca dayalı olmayan kişilerin rahatlıkla kabul edeceği mantııklı bir alternatiftir.

2. soru ise tamda benim argümanımda anlatmaya çalıştığım sorunuzdur,

evet bu argüman A şıkkını seçmenizi zorunlu kılmıyor ancak baştan da söylediğim gibi, eğer mevcut duruma göre bu argümanı değerlendirecek olursak bunun en güçlü ve mantıksal açıklaması bir tasarımcı yani bir tanrıdır tezini savunuyorum.

Dikkat ederseniz bu argümanın mantıksal açıklaması diyorum, tanrının mutlak kanıtı ya da ispatıdır diye bir iddiam yok.

Aynı şekilde mevcut sabitler ve çoklu evrenlerin bilimsel bir kanıtının olmayışı B şıkkını seçmemizi zorunlu kılmazken A şıkkını seçmek mantıksal açıdan daha güçlü bir açıklamadır.
Yani kendi yorumunuz söz konusu. Ancak aşağıda kırmızı ile yazdıklarınızdan yorumunuz dışında diğer seçeneklerin mümkün olmadığını ifade ettiğiniz anlaşılıyor.

"Evrende bunun gibi bir çok hassas ayar vardır, bu sabitler ve sayılar ne doğanın kanunları ne de fiziksel zorunluluktur.

Hassas ayarlar fiziksel zorunluluk mu? Hayır.
Tesadüf mü? Hayır, imkansız.

Geriye ne kalıyor?
Tabiki tasarım, bu ayarları tasarlayan mutlak bir güç.

Eğer siz buna tesadüf derseniz ya da fiziksel zorunluluk derseniz sizin mantığınız yoktur, bu argümanın en güçlü ve en mantıksal açıklaması Tanrıdır. İster kabul edin ister etmeyin."
Alt 04-09-2016, 12:12
Sundance Sundance isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Hassas ayarlar argümanıyla ilgili çok geniş kapsamlı bir video ekliyorum, ateistler arkadaşlar bu videonun tamamını izledikten sonra hassas ayarlar ve tanrının varlığı argümanıyla ilgili itirazlarını yazarlarsa memnun olurum, gerçekten bu argümana mantıklı bir ateist cevabı bekliyorum.

Sorunuzun cevabını sizden aldık.

Bu argüman tanrının kanıtı değildir
Alt 04-09-2016, 12:51
İlahimasal İlahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Tanrı konuunda ikinci aşama nedir.

Sormaya sorgulamaya devam.

İnsanlar mantıksal olarak Tanrı vardır dediler varsayalım. Eeee nolucak, ne yapmaları lazım,nasıl hareket etmeliler? Tanrı'yı mantıklarında bulan yaratikların birşeyler yapması gerekli.

-Birinci aşama : Mantıkla tanrı bulunur.
-İkinci aşama. : ?

Önerilen Siteler

Etiket
allah, bilmek, hava, kanıt, tanrı

Başlık Düzenleme Araçları
Stil