Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Felsefi Tartışmalar

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 14-05-2011, 17:34
errata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
errata errata isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Tanrıya inanmak doğaldır. (Centre for Anthropology and Mind at Oxford University)

1.9 milyon pound, 57 araştırmacı ile 3 yıl süreyle farklı kültürden 20 ülkede yapılan 40 ayrı çalışmaya göre tanrı ve ölümden sonra yaşama iman etmek insanın doğasında var.

Haberin devamı burada, çalışmanın ana sayfası ise şurada.
Alt 14-05-2011, 17:59
Olimpiyat Olimpiyat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

teşekürler bir solukta okudum(ilk kaynağı sadece)..
ikincisi açılmadı bir türlü..

Bu haber, ateizmi mi güçlendiriyor yoksa Tanrı inancını mı, onu anlamadım
Alt 14-05-2011, 18:44
errata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
errata errata isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Araştırmayı yöneten bilim insanının da dediği gibi bu araştırmanın sonucu tanrı ya da tanrıların varlığına kanıt değil, zaten araştırmanın asıl amacı da bu değil. Lakin bu araştırma din çevrelerince uzun süre kullanılacağa benzer.

Bilim insanları genelde milyonlarca veriyi inceleyip basit ve herkesçe anlaşılabilir sonuçlar ortaya koymaya çalışırken normal insanlar da bu sonuçlardan kendi sığ kanaatleri için sığ sonuçlarını türetecekler elbette.

Benim kanaatime göre bu araştırma tanrı tanımazlığı ya da tanrı tanırlığı doğrudan ilgilendiren bir sonuç içermiyor. Evrilen canlılarız, milyonlarca yıldır güdüleştirdiğimiz, doğumla birlikte hiç bir şey bilmeden dahi farkında olduğumuz, bir şekilde milyonlarca sene içerisinde kernel'imize yamanmış kanaatlerimizi, davranışlarımızı ve yeteneklerimizi düşünürsek bu da onlardan biri olabilir. Neden olmasın?
Alt 14-05-2011, 19:46
Olimpiyat Olimpiyat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

peki şu kriterlerin bilinmesi sonucu etkilemez mi?

bu kişilerin eğitim düzeyi, maddi durumlar..yani, araştırmanın yapıldığı yer ve kişiler...

çok yoksul ve eğitimsiz insanlar üzerinde yapılacak araştırma ile eğitim düzeyi oldukça yüksek ve varlıklı insanlar arasında yapılack anket taban tabana zıt olabilir..

bence yani
Alt 14-05-2011, 19:58
bakkalmahmud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bakkalmahmud bakkalmahmud isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Olimpiyat´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
peki şu kriterlerin bilinmesi sonucu etkilemez mi?

bu kişilerin eğitim düzeyi, maddi durumlar..yani, araştırmanın yapıldığı yer ve kişiler...

çok yoksul ve eğitimsiz insanlar üzerinde yapılacak araştırma ile eğitim düzeyi oldukça yüksek ve varlıklı insanlar arasında yapılack anket taban tabana zıt olabilir..

bence yani

Buna yüzde yüz katiliyorum,bu televizyon reyting arastirmasinada benzeyebilir,bes on ailenin televizyonuna birseyler monte etmisler ordan reyting ölcüsü aliniyor,yada secim anketi,,,birsey dogru,ölüm ötesi dünyanin heryerindeki bütün insanlari ilgilendiriyor.

"Din sıradan insanlar için gerçek, aydınlar için yalan, iktidarlar içinse kullanışlıdır." - Lucius Annaeus Seneca
Alt 15-05-2011, 00:46
ulpian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ulpian ulpian isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

nightlord´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Benim kanaatime göre bu araştırma tanrı tanımazlığı ya da tanrı tanırlığı doğrudan ilgilendiren bir sonuç içermiyor. Evrilen canlılarız, milyonlarca yıldır güdüleştirdiğimiz, doğumla birlikte hiç bir şey bilmeden dahi farkında olduğumuz, bir şekilde milyonlarca sene içerisinde kernel'imize yamanmış kanaatlerimizi, davranışlarımızı ve yeteneklerimizi düşünürsek bu da onlardan biri olabilir. Neden olmasın?
Bence de bu ve buna benzer araştırmalardan en fazla bu sonuç çıkar, yoksa ateizm veya teizm için bir argüman çıkmaz. Sadece bazı davranış kalıplarımızın ve yeteneklerimizin değil, bazı hatalı düşünce kalıplarımızım, gereksiz veya yanlış reaksiyonlarımızı vs. de milyonlarca sene içerisinde evrim mekanizmalarıyla nasıl geliştiğini gün geçtikçe daha iyi açıklayabiliyor bilim.

Herhangi bir düşünce veya davranış biçimimizin, özel bir kültür ve coğrafyaya özgü olmaması, tüm homo sapiens türünde bulunması, o şeyin 'doğru' ya da 'iyi' olduğuna değil, sadece milyonlarca yıl içerisindeki ölüm-yaşam savaşında ya doğrudan evrimsel bir avantaj sağladığına ya da doğrudan evrimsel bir avantaj sağlayan başka bir düşünce/davranış biçiminin yan ürünü olduğuna işarettir.
Alt 15-05-2011, 02:02
ALKA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ALKA ALKA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Bu tersi için de doğru tabi. Tanrıya inanmamak da gayet doğal ve evrimsel nedenlerden ötürü var. Bunun gibi Tanrısız dinlere ait yaklaşık 2-3 milyar insan da gayet doğal bir şekilde inanmamayı tercih ediyor veya Tanrı gibi bir kavrama inanamaya ihtiyaç duymadan yaşıyor.

Zaten tüm insan türlerinin de şartlanmış gibi toptan inançlı veya toptan inançsız olmaları evrimsel ilişkilerden ötürü de beklenemezdi. Çünkü gen havuzunda ne kadar çeşitli ve farklı gen fonksiyonları varsa o tür için o kadar çok avantaj sağlar. Yani insan her iki düşünce şekline de türü gereği ihtiyaç duyar. İnançsız kısmın yaşam mücadelesindeki başarısı veya başarısızlığı tüm insanlığa olumlu veya olumsuz bir etki oluşturmaya başladığında yaşam avantajları diğer grubun işine yarayabilir ve insan türü tümden yokolacağına yaşamda kalır.

Yani bu kültürel evrimimizin bir parçası. Bazı olağan üstü veya olağan dışı olaylarda ya da gelişmelerde insan türüne bir dezavantaj oluşturacak durum ortaya çıktığında gen havuzumuzda evrimimizi yürütecek ve hayatta kalmamızı sağlayacak başka genlerin de olması doğaldır ve bunu her iki taraf da (teist ve ateist) bir avantaj olarak değerlendirmelidir. Kültürel evrime ve insanlığın bilimdeki yükselmesiyle ilişkili olarak Ateizm şu an en hızlı yayılan görüş biçimidir. Bu her zaman böyle değildi. Kültürel evrimimizde uzun dönemler boyunca Tanrı inancı önemli idi. Çünkü bilimin yeteri kadar gelişmediği dönemlerde hayatta birçok kötü şey ortada herhangi bir mantıklı açıklama ve neden yok iken cereyan ederdi. Ağaçlar insanların üstüne düşüyorsa, birileri de bunu açıklamak için hikâyeler uydurur. Eğer insanlar depremlerde, yanardağ patlamalarında toplu yok oluşlara maruz kalıyorsa insanlar yaşam gücünü kaybetmemek için bu tür moral verici hikâyelere inanmayı tercih eder. Bu sebeple dinler en çok geli,şmemiş ülkelerde etkindir ve yayılır. İyi bir eğitim ve ekonomi ise bu tercihi bilim yönüne çevirir. Hayat iyi giderken insanlar çocuklarına dini bilgiler vermekle uğraşmazlar da. Dolayısıyla ekonomik olarak gelişkin toplumlarda da dinin etkilerinin daha az olması da gayet doğaldır. Çoğularımız yaşam standartlarının ve bilim seviyesinin artışı oranında hayatı sadece bilimle anlamayı tercih edeceklerdir. Çünkü bilgi insanı kendine daha güvenli yapıyor ve daha kolay çözüm yollarına ulaştırıyor.
Alt 15-05-2011, 02:10
Özgürcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özgürcan Özgürcan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Daha önce böyle bir konu için şöyle bir şey paylaşmıştım;

"İslamdan vazgeçtiğimde bir araştırma yaptım ve nöroteoloji diye bir bilim dalı olduğunu gördüm. Bu bilim insanların ibadet ettiği sırada beyninin nerelerini kullandığına bakıyor.

http://en.wikipedia.org/wiki/Neurotheology
Nöroteoloji adındaki bilim insanların genlerindeki bir çeşit DNA geninden dolayı ibadet ettiklerinde huzur duygusu hissediyorlar. Bu yoga, namaz, kilise ayini, tapınma her şey olabilir. Güneş ile yoga arasında kalmışken yogayı seçtim ve buradan müslüman kardeşlerime söylüyorum, "kalplerinizdeki" parıltının daha fazlası bu yoga ile gerçekleşiyor.
nöroteloji insanların ibadet ederken beyinlerinin nerelerini kullandığını araştırır.
Bir hıristiyan pazar ayinindeyken
Bir Müslüman Cuma namazı kılarken
Bir hindu Ganj Nehri'nde çamaşır yıkarken
ve Bir Budist yoga yaparken manyetik ölçek takmaları istenmiş.
Bu ibadetlerin ortak tarafı hepsinin yapıldığı sırada beyin sağ ön çarprazının çalışması, yani huzur duygusunu oluşturan kısım.
Ancak en fazla ve en az huzur duygusu hissetme oranı şöyle;

YOGA>NAMAZ>AYİN>ÇAMAŞIR YIKAMA
budistin beyni 20 Volt harcamış
müslüman 12~Volt
Hıristiyan 8 Volt
Hindu 4Volt
Yani aslında bir müsliman cuma namazı yerine yoga yapsa çok daha fazla huzur duygusu hissedecek.
Ve bu duyguyu tetikleyen kaynak da Danimarkada yapılan araştırmalarda netleşti
DNA'larımızda bulunan dindarlık memi bunu belirliyor. Bu mem ne kadar baskınsa o kadar fazla huzur duygusu hissediyor şahıs ama bu memler doğuştan gelen özellikler ve değiştirilemezler..."

Önerilen Siteler

Etiket
iman, inanç, Ölüm, oxford, tanrı

Başlık Düzenleme Araçları
Stil