Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 02-09-2006, 22:18
soro soro isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

soro - MSN üzeri Mesaj gönder soro - YAHOO üzeri Mesaj gönder
Standart İslam ve bilim neden çelişsin ki?

ben celisen bir yer goremedim.hangi musluman teknolojiye yabani kalmak istiyor ki.bilimin kullanilmasina karsi olan yok.bilimin varligin tezahuru ile ilgili dediklerine ki,bunlar da degisik teoriler sadece, perde altinda bir Yaratici'yi ilave etmis.baska fark yok.
yani bilime tersligi ve dusmanligi nerede,ogrenmek istiyorum.
Alt 02-09-2006, 22:36
Üye Değil

Standart Re: -niye islam bilim ile celissin ki.-

sorogren,

İslam ülkelerinin çok daha geri kaldığını hepimiz biliyoruz. Bunun aksini iddia etmeyeceğinizi sanıyorum. Bir ABD bir Fransa bir Almanya hele hele Japonya, Çin veya başka bir ülke İlsam Cumhuriyetleriyle karşılaştırılamaz bile.
En başta çağdaş olunmalı. En büyük kayıb maalesef bu. Öyle kara çarşaf kapanmakla, iki metre sakal bırakmakla olmuyor bu işler.
Gelin, görün ki zemzemsuyu araştırma merkezi kurdular. Her şey bitti bu kaldı ya!!!

İslamın, bilimle çelişen yanlarını söyleyeyim.
Din Bu 1 kitabında okudum. Hz. Muhammed üfürükle, tükürükle, ağırsa hastalık hem üfürük hem tükürükle tedavi ediyormuş. Ayrıca büyü de bilim dışı olsa gerek. Ancak peygamberin bile büyülendiği (ki burdan bir mucize olmadığı görünüyor) yazan Kur'an-i Kerim'i bize bilimle bağdaşır diyorsunuz.

Akılla da bağdaşmıyor. Tanrınız istemiş ki sanki insanın aklı olsun ama düşünmesin. Çünkü eğer ki böyle olmasını istemeseydi dinden en ufak bi şüphede çıktığınızı açıklamazdı.

sorogren,

Dünya'nın düz olduğu da yazıyor kitapta. Daha sonra ayetini bulup vereceğim. "... ve biz yeri buğday (ya da arpa) gibi serip dümdüz kıldık...". Bilimle çeliştiğini görürsün sanırım. Ama yine de bunu sağlam kaynağa dayandırdıktan sonra daha iyi anlayacaksınız.

Dünya'yı da meleklerin sırtında taşıdığı bi GERÇEKMİŞ! Fizik kanunlarını adeta yok sayıyorlar.

Ayrıca kar taneleri de melek kanadında iniyormuş. Burda da bilim hiçe sayıolıyor.

sorogren,

Dikkatinizi çekti mi bilmem ama bundan 1400 sene evvel bilinmeyen çözülemeyen olaylar hep dini bir şekilde açıklanmış ancak 1400 yıl sonra bunlar aydınlığa kavuşunca bu kez de din çürümüş.

En önemli olay da Ay'ın bölünme MASALI!
Ay bölünmüş, yere düşmüş. İki kutsal dağ arasından da görünmüş. Sonra tekrar birleşmiş. BİLİMle bağdaşan din bu mu?
Mucize diyeceksiniz. Peki Ay dağdan daha mı küçük? Ya da sadece sahabeler neden görmüş? Ve kimse de ölmemiş.

Akılla çelişen bir örnek:
"Allah Kur'an içinde bir çok kez ant içiyor ve yemin ediyor. Bu nasıl bir tanrılıktır? "..ve and olsun ki..." diye başlayan o kadar ayet var ki... Ve hepsi de insanları korkutup cezalandıracağını belirttiği ayetler. AKILla çelişiyor. Tanrı'nın insanlara kendini ispat ya da inandırma amacı mı vardır?

vs. vs.
Örneklerime devam edeceğim.

Bir hatam olduysa affoluna.
Alt 02-09-2006, 22:42
Kıdemli Üye

anti yazini okumadim ve okumaya niyetim yok.
uslubu belli seviyeyi tutmayan yazilari okumuyorum.
Alt 02-09-2006, 22:46
Üye Değil

İlk başta teknoloji ile bilim'i birbirinden ayırmamız gerekir kanısındayım. Bu ikisi birbiri ile çok ilişkili olsalar da, her zaman ilgili olacakları anlamına gelmez.

İkincisi, yorumdan yoruma değişiklik gösterir bu çelişki. En yaygın bilinen örnek, Evrim teorisi ile olan çelişkidir. Ancak bazı İslami yorumculara göre böyle bir çelişki de yoktur. Çelişkiler, her zaman kitapta yazanı, yazıldığı şekli ile doğru kabul etme noktasında devreye girer. Ek olarak, benzer çelişkiler Antropoloji, arkeoloji gibi dallarda da ortaya çıkabilir. Yine, fizik gibi dallarda da yoruma göre çelişkiler bulunabilir.

Yine yukarıda yazdığım ile ilişkili olarak, bir tane İslam yorumu yoktur. Kurumlaşmış, ortodoks İslam yorumları olduğu kadar, batınilik, alevilik gibi yorumlar da vardır. Benim gözlemlediğim durum, bu tip çelişkilerin, sorunların, din'i her alana sokmak, her konuda baskın ve belirleyici kılmak gayreti ile yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkmalarıdır.

İslam, diğer başka inanışlar gibi bir inanıştır. Bir bilim dalı ya da alternatif bir bilim yorumu değildir. İki kavramın yaşadığı ortamlar farklıdır. Biri, diğerinin yaşam alanına girdiğinde bundan iki taraf da zararlı çıkmakta ama bu alan tecavüzünü gerçekleştiren daha zararlı çıkmaktadır. Bilimsel bulguları "Dine uygun/değil" şeklinde yorumlamak bu tarz bir eylemdir. Aynı şekilde, "Tanrı var mı" tarzında bir fizik çalışması da benzer bir eylemdir. Dinsel kavramları, inanışları bilimsel bulguları kullanarak doğrulamaya çalışmak da tanım gereği "yanlışlanabilir" olan bir zemine dayandığı için kanımca inançlar için özellikle tehlikelidir.

Başka bir başlıkta cevat'ın Hristiyanlık ile yaptığı bir yoruma bir cevap yazmıştım, Protestanlar ile Katolik/Ortodoks mezhepleri arasındaki farklarla ilgili. İslam'ın bazı yorumlarının da protestan yorumlara benzer şekilde bilim için de "ön yargılı" yaklaşması benzer sorunlara neden olmaktadır.

Saygılar
Alt 02-09-2006, 22:53
Üye Değil

sorogren";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
anti yazini okumadim ve okumaya niyetim yok.
uslubu belli seviyeyi tutmayan yazilari okumuyorum.
TÜM ÜYELERİN DİKKATİNİ ÇEKİYORUM!!!

Bu önyargıyı görün ve benim 2 mesaj önceki yazımı okuyun!
Alt 02-09-2006, 22:55
Kıdemli Üye

netr,
dusuncelerine ben de "kullanilmasina karsi olan yok.bilimin varligin tezahuru ile ilgili dediklerine ki,bunlar da degisik teoriler sadece, perde altinda bir Yaratici'yi ilave etmis.baska fark yok. '

diyerek,bilim ile teknolojiyi ayirarak katilmis olurum

teori ile celiski bilimle celiskidir demek icin erken degil mi, sence de.

("Bilimsel bulguları "Dine uygun/değil" şeklinde yorumlamak bu tarz bir eylemdir.")

boyle bir bilimsel bulgu biliyormusun,veya duydun mu,ayrica dini yorum demek din demek olur mu her zaman.bu biraz da yorumcunun durumuna bagli olmuyor mu.

bunun disinda aydinlatici buldugum yazinin buyuk bolumune katiliyor ve katilimin icin tesekkur ediyorum.
Alt 02-09-2006, 22:56
Üye Değil

Ayrıca sorogren nickli üyenin yazımı dediği nedenden değil gerçeklerle yüzleşmekten korktuğunu düşünerek okumadığını iddia ediyor imzama dikkatinizi çekmek istiyorum.

∂ιηιη тємєℓι, кσякυ∂υя.
Alt 02-09-2006, 23:37
Üye Değil

Soröğren,

Bilim ve teknolojiyi şu şekilde ayırabiliriz. İnsanlar binlerce yıldır metalurji ile tanışıklar. Metal araç gereçler yapıyorlar. Ancak, bir ortaçağ demircisinin demir atomu, bunun karbon atomu ile ilişkisi gibi konularda herhangi bir fikri olması gerekmiyordu, yoktu da. "Bu taşı alırsın, ısıtırsın, erir, sonra döversin ve suya sokarsın" şeklinde birşeyler bilmesi ve bunu uygulaması teknolojidir. Bilim, demirden nasıl balta yapacağımız ile ilgili değildir. Bir açıklama çalışmasıdır. Teori, bu açıklamalara verilen addır. Burada varsayım ile karıştırmamak gerekir. Bilim, ayrıca sadece teori de değildir. Teori'ler gözlemler ile de desteklenirler. Gözlemler ile en uyumlu olan varsayımlar, teori kabul edilirler. Bu teoriler, bir açıklama modelidir ve bu modeller kullanılarak öngörülerde de bulunulur.

"Dine uygun/değil" tarzı bir örneği zaten önceki yazımda vermiştim. En bilinen, yaygın örnek olarak Evrim kuramı, bazı İslam gruplarınca uygun, bazılarınca da uygun değil olarak hala tartışılmaktadır. Dini yorum derken, İslam'ın sunni yorumu, batıni yorumu gibi yorumları gözönüne almakta idim. Hatta, daha sağlam bir yorum farkı sanırım özel mülkiyet konusunda da verilebilir. İslamın ilk zamanında kabul gören özel mülkiyet kavramının, daha sonra İmparatorluklar ile tüm üretim araçlarının(yani toprağın) hükümdara/hanedana ait olması ile değişmesi göz önüne alınabilir. Burada, yorumcunun durumuna göre (şehir devleti/krallık/imparatorluk) bir farklılık söz konusu. Bu tarz yorumlama farkları Hristiyanlık içerisinde çok daha bariz. Birkaç yüzyıl önce Galileo'yu yakmaya niyetlenen Katolik kilisesinin, bugün bilimin ilgi alanına giren konularda çok nadir yorum yapması ve mümkün olduğunca bilim ile çelişmemesi ile, protestanların bir bölümünün, dünyanın 6000 yaşında olduğunu savunmaları karşılaştırılabilir. İkisi de hristiyanlıktır ama.

Saygılar.
Alt 02-09-2006, 23:52
Kıdemli Üye

goruldugu kadariyla teori bazinda kalan bazi bilimsel calismalar ile dinin karsi teorisi olabilir ki,zaten ayni bilimin bilimadamlari arasinda da teoriler bazinda karsi cikislar olabiliyor.
yoksa karbon atomuna kim nesine karsi ciksin.
evrim teorisi konusundaki durum ise,su;
canlilar bir sira takibi ile yaratilmistir,ve bilim eger bu sirayi dogru olarak bulduysa dogrudur.
tabii ki,cevre kosullarina uygun canlilar yasamislardir.dunyanin ilk zamanlarindaki ates kivamindaki belki zamanlarda, cinlerin yeryuzunde yasamasi gibi,sonraki canlilar da cevreleriyle uygun yasayacak canlilar olmustur.
yaratma surecinde ilk hayat suda ve sonra karada veya havada olabilir.ve *siralamada eger bilim bir siralama veriyorsa kesin buna da birsey denmez.tek fark birinden oburune degisim degil,her bir turun kendi olarak yaratilmis olmasidir.ve yaratici faktoru zaten hicbir zaman devreden cikmaz.
Alt 03-09-2006, 00:21
deli_cevat deli_cevat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

din ile bilim niye mi çelişsin ahanda bundan çelişsin

"La advâ"... Yani: "Hastalığın bulaşması olmaz" ya da "bulaşıcı
hastalık yok". (Bkz. Buhâri, Kitabu't- Tıb / 19,25,43-46; Tecrîd, ha*
dis no: 1927; Müslim, Kitabu's, Selâm / 111 - 116, hadis no: 2224-
2225 ve öteki hadis kitaplan.)

bu yetermi yetmezse şunlarda war
tarık suresi
1. Göğe ve târıka andolsun.
2. Târıkın ne olduğunu sen ne bileceksin?
3. O, (ışığıyla karanlığı) delen yıldızdır.
4. Hiçbir kimse yoktur ki, üzerinde koruyucu bulunmasın.
5. Öyleyse insan neden yaratıldığına bir baksın.
6. Fışkırıp çıkan bir sudan yaratıldı.
7. Bu su, bel ile kaburga kemikleri arasından çıkar.

abim şimdi sen zoraki açıklamalar getirip yok orda kastedilen beldi su değildir bebektir felan dersin ama güneş balçıkla sıvanmaz

Kur'an'da "gökler ve yer..." denir. (Bkz. Bakara: 33,107,116, 117,164,255,284; Âlu lmrân: 29, 83,109...) Tam: 190 yerde. "Yer", içinde yaşadığımız gezegen, yani: "Dünya"dır. "Gökler"se: Evrenin kalan kesimi. Yani: "Gökler ve yer" denirken; evren ikiye aynlıyor. Bir yanda "gökler", öbür yanda da "DÜNYA". "Dünya"da, "insanlar ve öteki canlılar" yaşar. "Cinler ve şeytanlar"la birlikte. "Gök-ler"deyse: "GÖK halkı (ehlü's-semâ)", yani: "Melekler". En üstte de ("ARŞ"da) "Tann". Ama "Gökte Olan" diye nitelenir (bkz. Mülk: 16, 17.) Kur'an'ın "Tann"sı ve "O'nun sözleri"ni bize aktarıp yorumlayan*lar, bize bunu anlatırlar. (Yani, "hadis"lerde, "tefsir"lerde.)

Voltaire, "Eski Yunanlıların "gök" anlayışlan ve "tannlar"ndan sözederken: "Atmosferimizin mavi kubbesine bağlı gibi görünen yıl*dızlarla gezegenler, sonradan tannlann evi oldu. İçlerinden yedisinin kendisine özgü bir gezegeni vardı, ötekiler de nerede yer bulabildiler-se orada oturdular..." diye anlatır. (Voltaire, Felsefe Sözlüğü, çev. Lütfi Ay, Inkilap ve Aka, 1/229.) Voltaire, "Yer ve Gök" ya da "Gök*ler ve Yer" deyimi için de şöyle der: "Yerle gök" diye bağınp duru*yorlardı. Bunun: "SONSUZLUK'la bir ATOM' diye bağırmaktan farkı yoktu." (Voltaire, aynı kitap, 1/230.)

"Yeryüzü"nden "yukan"ya doğru çıplak gözle bakan kimse "Yer ve Gök" ya da "Gök (gökler) ve Yer diyebilir yalnızca. "Eskiler" de onun için böyle diyegelmişlerdir. Kur'an'ın "Tann"sı da, EVREN'e, çıplak gözle bakan kimsenin gözüyle baktığı için "GÖKLER VE YER" diyor. Voltaire'in, "Eskilerin Göğü" maddesinde sözünü ettiği "eskiler" gibi...

Bir de şimdi "lMAN"la ya da "imana bağlı akıT'la bakanlar böyle görür evreni. Çağdaş "BİLİM GÖZLÜĞÜ"yle bakanlarsa "Yer ve Gök" ya da "Gökler ve Yer" deyimini çok "komik" bulurlar.

kaynak:din bu 1. kitap

Gelenek ve Gelecek 'Ne Yapmalı'cılarındır

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil