Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 10-07-2008, 19:13
frodo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
frodo frodo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Standart Şeytan'a verilen "mühlet" ihlal edildi mi ?

Kuran’ın kurgusuna göre ilk insan (yeni versiyonu ile ilk peygamber) Adem ve ondan yaratılan eşi “ilk günahı” yasak ağaçtan yedikleri sonucu edep yerlerinin görünmesi ile işlerler. Bu ilk günah aslında Adem’e secde etmeyerek ‘aşağılık mertebesine’ düşürülen iblisin kışkırtması ile gerçekleşir.

A’râf suresinde hikaye şöyle anlatılır:

11. Andolsun sizi yarattık, sonra size şekil verdik, sonra da meleklere, Âdem'e secde edin! diye emrettik. İblis'in dışındakiler secde ettiler. O secde edenlerden olmadı.

12. Allah buyurdu: Ben sana emretmişken seni secde etmekten alıkoyan nedir? (İblis): Ben ondan daha üstünüm. Çünkü beni ateşten yarattın, onu çamurdan yarattın, dedi.

13. Allah: Öyle ise, "İn oradan!" Orada büyüklük taslamak senin haddin değildir. Çık! çünkü sen aşağılıklardansın! buyurdu.

14. İblis: Bana, (insanların) tekrar dirilecekleri güne kadar mühlet ver, dedi.

15. Allah da, “Sen süre verilenlerdensin” dedi.

16. İblis dedi ki: Öyle ise beni azdırmana karşılık, and içerim ki, ben de onları saptırmak için senin doğru yolunun üstüne oturacağım.

17. "Sonra elbette onlara önlerinden, arkalarından, sağlarından, sollarından sokulacağım ve sen, onların çoklarını şükredenlerden bulmayacaksın!" dedi.

18. Allah buyurdu: Haydi, yerilmiş ve kovulmuş olarak oradan çık! Andolsun ki, onlardan kim sana uyarsa, sizin hepinizi cehenneme dolduracağım!

Burada Allah’la şeytanın arasındaki diyalog ilgi çekicidir. Şeytan kıyamet gününe kadar Allah’tan mühlet istemektedir. İnsanları doğru yoldan saptıramaya çalışacak ve Allahın “doğru yolu” üzerinde oturacaktır. Ve 15.ayet’te bu sürenin kendisine verildiği anlaşılıyor.

Ve yine anlıyoruz ki şeytan’a uyanların cezası cehenneme doluşmak olacaktır. Mühlet verilen güne kadar da Şeytan insanları yoldan çıkaracak, saptıracak ve “onların çoğunu(n) şükredenlerden” olmamasını sağlayacaktır.

Peki bu mühlet süresinde Allah verdiği sözde durmuş mudur ?

Bir tür kozmik oyuna, iddialaşmaya benzeyen süreçte “hile” yapılmış mıdır ?

Yapıldı ise baştan verilen “mühlet” ne anlama gelmektedir ?

İnsani olan her şey kabûlüm.
Alt 10-07-2008, 21:18
breymin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
breymin breymin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

frodo´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kuran’ın kurgusuna göre ilk insan (yeni versiyonu ile ilk peygamber) Adem ve ondan yaratılan eşi “ilk günahı” yasak ağaçtan yedikleri sonucu edep yerlerinin görünmesi ile işlerler. Bu ilk günah aslında Adem’e secde etmeyerek ‘aşağılık mertebesine’ düşürülen iblisin kışkırtması ile gerçekleşir.

A’râf suresinde hikaye şöyle anlatılır:

11. Andolsun sizi yarattık, sonra size şekil verdik, sonra da meleklere, Âdem'e secde edin! diye emrettik. İblis'in dışındakiler secde ettiler. O secde edenlerden olmadı.

12. Allah buyurdu: Ben sana emretmişken seni secde etmekten alıkoyan nedir? (İblis): Ben ondan daha üstünüm. Çünkü beni ateşten yarattın, onu çamurdan yarattın, dedi.

13. Allah: Öyle ise, "İn oradan!" Orada büyüklük taslamak senin haddin değildir. Çık! çünkü sen aşağılıklardansın! buyurdu.

14. İblis: Bana, (insanların) tekrar dirilecekleri güne kadar mühlet ver, dedi.

15. Allah da, “Sen süre verilenlerdensin” dedi.

16. İblis dedi ki: Öyle ise beni azdırmana karşılık, and içerim ki, ben de onları saptırmak için senin doğru yolunun üstüne oturacağım.

17. "Sonra elbette onlara önlerinden, arkalarından, sağlarından, sollarından sokulacağım ve sen, onların çoklarını şükredenlerden bulmayacaksın!" dedi.

18. Allah buyurdu: Haydi, yerilmiş ve kovulmuş olarak oradan çık! Andolsun ki, onlardan kim sana uyarsa, sizin hepinizi cehenneme dolduracağım!

Burada Allah’la şeytanın arasındaki diyalog ilgi çekicidir. Şeytan kıyamet gününe kadar Allah’tan mühlet istemektedir. İnsanları doğru yoldan saptıramaya çalışacak ve Allahın “doğru yolu” üzerinde oturacaktır. Ve 15.ayet’te bu sürenin kendisine verildiği anlaşılıyor.

Ve yine anlıyoruz ki şeytan’a uyanların cezası cehenneme doluşmak olacaktır. Mühlet verilen güne kadar da Şeytan insanları yoldan çıkaracak, saptıracak ve “onların çoğunu(n) şükredenlerden” olmamasını sağlayacaktır.

Peki bu mühlet süresinde Allah verdiği sözde durmuş mudur ?

Yapıldı ise baştan verilen “mühlet” ne anlama gelmektedir ?
sayin frado tam burasi cok önemli,neden kimse buraya dikkat etmiyor anlamiyorum,allah ademi yaratiyor secde edin diyor 1, islam inancinda sadece allah a secde edilir , hadi bunu es gecelim allah öyle istedi öyle olsun,2 ,tam orada daha havva yok dünya yok insan nesli yok,seytan nereden biliyor havvaninda yaratilicani?ikisinin dünyaya kovulacani?insan neslinin cogalacani?cok enteresan,,selamlar

Bir dinin tabii olmasi icin akla,fenne,bilime ve mantiga uygun olmasi lazimdir.
M.K.ATATÜRK
Yalan ne kadar büyükse inanani o kadar cok olur.
adolf hitler
Söylesem tesiri yok,sussam gönül razi deyil.Fuzuli
Alt 10-07-2008, 21:22
Taklamakan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Taklamakan Taklamakan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Genesis ve Tekvin ın yazarları biliyorlardı.

Çünkü bu Adem Havva hikayesini SÜMER lerden aşırırlarken , Adem le beraber birde Havva nın yaratıldıgı soylenır Sümer mitlerinde.

Adem ın adı LULU AMELU dur. Ve manası İŞÇİDİR.

Tabi ÇOK TANRILI bir dinden TEKTANRILI bir din çıkarma aşamasında... Bu detay atlandı. Tuttu kabasakal da yakaladı.

Onların bilmediği , birgün insanların tüm bunların detayına kadar girip , araştıracakları idi.

Çok güzel bir detay yakalamıssın Sn kabasakal. Eline saglık.

Saygılar.

" Önyargıyı yok etmek atomu parçalamaktan zordur. " EINSTEIN.

Konu Taklamakan tarafından (10-07-2008 Saat 21:28 ) değiştirilmiştir.
Alt 10-07-2008, 22:08
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

İblis'in İsminin ve Şeklinin Değiştirilmesi:

Şeytanın ismi Azazil iken, İblis olarak değiştirildiği gibi, suretide hınzır suretine değiştirilmiştir.

Şöyleki; Allah’ü teala, semavat’ı, arzı, melekleri ve cinleri yarattığı vakit, melekleri semada, cinleri de arzda (yeryüzünde) iskan etti. Cinler, Can oğulları idi. Adem a.s insanlığın babası olduğu gibi, Can da, Cinlerin babası idi. Onlar yeryüzünde yaşadılar, nesilleri çoğaldı..
Bu hadise Adem a.s’dan 60 bin sene evvel idi. Cin kavmi, 7 bin sene gibi uzun bir ömür sürdüler. Sonra aralarında haset ve azgınlık meydana geldi. Yeryüzünde fesat çıkardılar, biribirlerini öldürdüler. Allah onlara sema meleklerini gönderdi. İblisi de başlarına amir tayin etti. (Daha öncede zikredildiği gibi,o dönemde) İblis'in ismi, Azazil idi. Meleklerden daha alim idi. Azazil ile birlikte melekler, yeryüzünde indiler. Cinleri bozguna uğrattılar. Onları,denizlerdeki adalara ve dağların tepesine çıkardılar.

Bu Melekler,yeryüzünde yaşadılar. Allahü teala, sema ve arzın sahipliği ile cinlerin hazinedarlığını İblis'e verdi.
İblis'in yeşil zümrütten 2 kanadı vardı. Bazen yeryüzünde, bazen gökyüzünde, bazen de cennette Allaha ibadet ederdi. Öyleki; yeryüzünde ve gökyüzünde Allah’a secde etmediği yer kalmamıştı. Neticede gönlüne kibir girdi. İçinden şöyle dedi:

“Ben meleklerin en kıymetlisi olduğum için Allah bana bu üstünlüğü verdi.”
Sonra Allah’ü teala, İblis ve askerlerine buyurdu ki:
“Ben yeryüzünde bir halife (bana muhatap bir mahluk, Adem) yaratacağım.”
Onlar:”Bizler hamdinle sana tesbih ve takdis edip dururken, yeryüzünde fesad çıkaracak, orada kan dökecek insanımı halife kılıyorsun?” dediler.
Allah’da onlara:”Sizin bilemeyeceğinizi herhalde ben bilirim” buyurdu.(Bakara-30)
Allahü teala Adem a.s’mı yaratmayı murat ettiği zaman cennette onun suretini yarattı ve onu cennetin kapısında meleklerin yolu üzerine bıraktı. O anda Adem a.s’mın cesedinde henüz ruh yoktu. Melekler şeklinin güzelliğine hayret ettiler. İblisde oradan geçiyordu, cesedi görünce:”
-“Bu niçin yaratıldı?” dedi. Baktı ki içi boş-cansız, şöyle söylendi:
-“Zayıf bir yaratık.” Sonra meleklere:
-“Şu, sizden daha üstün kılınırsa ne yaparsınız?” diye sordu.
Melekler:
-“Rabbimize itaat ederiz, ısyan etmeyiz” dediler. İblis'de içinden şöyle dedi:
-“Eğer benden üstün kılınırsa elbette ona ısyan ederim, ben ondan üstün kılınsam elbette onu helak ederim.”
Sonra Adem a.s yaratıldı, içine ruh üflenildi. Cennet süsleriye süslendi. Melekler ona secde etmekle emir olundular. 500 sene secde ettiler sonra başlarını secdeden kaldırdılar. İblisi, secdeden yüzçevirmiş, ayakta dururken gördüler.
Nezaman ki Hz. Allah Adem a.s’ma cennette hayat bahşetti. Yalnızlığını gidermek içinde sol eğe (kaburga) kemiğinden Hz. Havva’yı yarattı. İblis bu duruma hasetlendi. Onları cennetten çıkarıncaya kadar vesvese verdi.
Hz. Allah Adem a.s’mı Havva validemizi, İblisi, yılanı ve tavusu yeryüzüne indirdi. Adem a.s’mı Hindistan da Serendip adasına, Havva validemizi deniz sahilindeki Cidde ye, İblisi de Basra yakınlarında bir şehir olan Eyle’ye indirdi.
İşte bu sebeple Adem a.s ve evladı ile İblis arasında kıyamete kadar devam edecek olan bir düşmanlık başlamış oldu.
Isyanının şerri sebebiyle İblisin ismi de,cismi de değiştirildi.

(Tefcirut Tesnim Fi Kalbin Selim 1/2 - Eğinli mehmet Rahmi Efendi) kitabından..
Alt 10-07-2008, 22:21
dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dilaver dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Sibiryanın Hiristiyan Yakutları arasından bir hikaye :

Şeytan İsa'nın agabeyiydi fakat İsa iyiyken o kötüydü. Tanrı dünyayı yaratmak istedigi zaman Şeytan'a "Her şeyi yapabileceginle övünüyorsun ve benden büyük oldugunu söylüyorsun; öyleyse okyanusun dibineden kum getir" dedi. Şeytan dibe daldı fakat suyun yüzüne çıktıgında elindeki kumun yıkanıp gitmiş oldugunu gördü. İki kez daha daldı ama başarılı olamadı, dördüncü kez kendini kırlangıca çevirdi ve gagasında biraz çamur getirmeyi başardı. İsa bu çamur parçasını kutsadı ve o da dünya oldu. Dünya başlangıçta düz ve pürüssüzdü. Fakat şeytan kendi iç dünyasını yaratmayı düşünerek bir parça çamuru bogazında saklamıştı. İsa bu kurnazlıgı anladı ve ensesine vurdu. Çamur parçası Şeytanın agzından fırladı ve yeryüzündeki dagları oluşturdu, yoksa eskiden her yer dümdüzdü.

Bu hikayenin avcı dönemine ait şekillerinde tanrı, isa vs yoktur, yalnızca hayvanlar vardır.

saygılarımla

Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar
her mili bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var
Dostlar, ki bir kere bile selamlaşmadık
aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz...

Nazım Hikmet

www.dilaverkom.blogcu.com
Alt 11-07-2008, 11:28
Yakın gerçek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yakın gerçek Yakın gerçek isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Denetimdeki Üye

Pante yazın çok güsel ve dikkat.çekici. meleklerin ve diğerlerinin bozgunculuk yapacağımızı bilmeleri cinlerdendir. Çünkü bir çok yönden bize benzerler ve bizden önce yaratıldılar.bizim onlardan hangi konuda üstün oluduğumuzu görmemiz için gerçek dünyaya gitmemiz lazım herşey zamanla sabır.secde saygıdandır melekelre onlara tapın dememiştir. ben böyle bir varlık yaopacam ona saygı duyacaksınız o sizden üstündür ben bilirim siz bilmessiniz ordaki secdeyi tapınmak olarak alamayız.Ahirette ( gerçek boyutta zaman kavramı çok farklı ) 500 sene secde ettiler yada Dünyayı 6 günde yarattık vs bunları bizim dünyamızdaki 6 güne almayın çünkü dünyanın oluşumunun uzunluğu ortadadır. yani o zaman kavramlarınada takılmayın
Alt 11-07-2008, 13:20
amenofis amenofis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

cınler melekler cebraıl azraıl elınde oragı var

yak babacım yok tum ınsanlar esıt yaratılmamıs...bundan artık emınım...hayal dunyasında yasıyo ınsan....

ıste asıl soru bu farklılık nıye..ben gormedıgıme koru korune ınanmıyoken baskaları nasıl oluyoda adı gıbı emın varlıklarından...cok karısık
Alt 11-07-2008, 13:51
hysteria hysteria isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

"Peki bu mühlet süresinde Allah verdiği sözde durmuş mudur ?

Yapıldı ise baştan verilen “mühlet” ne anlama gelmektedir ?"

mudahale ettıgıne gor 124bın kere... hafıften hıle yapmıs gıbı duruyor.
Alt 11-07-2008, 15:35
Yakın gerçek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yakın gerçek Yakın gerçek isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Denetimdeki Üye

amenofis´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
cınler melekler cebraıl azraıl elınde oragı var

yak babacım yok tum ınsanlar esıt yaratılmamıs...bundan artık emınım...hayal dunyasında yasıyo ınsan....

ıste asıl soru bu farklılık nıye..ben gormedıgıme koru korune ınanmıyoken baskaları nasıl oluyoda adı gıbı emın varlıklarından...cok karısık
Belki Pompalı tüfek vardır/ taramalı falan ? He he yine güldürdün beni ya....karanlık bir giysiyle gelen orakli azrail .Pompalı tüfekle gelen cebrail alay etmek ne kadar kolay BUnları görünce nasıl bir tepki vericeğini allahım bana nasip etsin o şaşkın yüzünü.
Alt 11-07-2008, 15:40
frodo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
frodo frodo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

hysteria´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
"Peki bu mühlet süresinde Allah verdiği sözde durmuş mudur ?

Yapıldı ise baştan verilen “mühlet” ne anlama gelmektedir ?"

mudahale ettıgıne gor 124bın kere... hafıften hıle yapmıs gıbı duruyor.

124000 kez müdahalesinde haklılık payı olduğunu varsayalım. Çünkü peygamberler sadece tebliğde bulunmuşlar.(Muhammed Mustafa hariç. Çünkü
ona savaşma ve ganimet alma konusunda daha önceleri olmayan yetkiler verilmiş.)

Örneğin Lût kavmine olanları anlamak zor. Şeytan işini gayet güzel yapmış. Tüm kavmi baştan çıkarmış. Başlarına gelenlere bakılırsa iddialaşmada zar tutulmuş. Oyuna müdahale yapılmış.

İnsani olan her şey kabûlüm.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil