Turan Dursun Sivas'ın Şarkışla ilçesinin Gümüştepe köyünde 1934 yılında doğdu. İmam olan babası, daha o doğmadan "Basra'da ve Kufe'de bile görülmeyecek bir alim" yapma sevdasındaydı. Devamını Oku...

 

Afganistanda Kadın Olmak..

Kullanıcı Oyu:  / 7
En KötüEn İyi 

Afganistan’da aşırı dinci Taliban yönetiminin 8 yıl önce devrilmesine rağmen kadın hakları konusunda hiçbir ilerleneme sağlanamadığı belirtildi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (HRW) raporuna göre Afgan kadınları yaygın şekilde şiddete, tecavüze ve ayrımcılığa maruz kalıyor. HRW, Kabil yönetiminin de kadınları korumaya yönelik hiçbir adım atmadığına işaret ederek, ülkeye asker takviyesini tartışan dünya güçlerinin kadın haklarına odaklanması çağrısı yaptı.

HRW 96 sayfalık raporunda, “Afgan hükümeti kamu yaşamında ön plana çıkan kadınların katillerini adaletin önüne çıkaramadı. Böylece kadınları hedef alanların cezadan muaf olduğu bir ortam yarattı” ifadelerine yer verdi. Raporda Afgan kadınların Taliban sonrası elde ettiği eğitim, çalışma ve hareteket özgürlüklerinin de ciddi tehdit altında olduğuna dikkat çekildi.