Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 21-08-2010, 20:28
axial
Üye Değil

Standart İlkel islam adeti- Şeytan taşlama

İslamın ne kadar ilkel inanışlara sahip olduğunun pekçok örneğinden biriside bu hacda yapılan şeytan taşlama olayıdır.

Bu olayın tarihçesine islami açıdan bir inelim.

http://www.sorularlaislamiyet.com/in...ticle&aid=2737

Bilindiği gibi, hac mevsiminde Mina'da, Kurban Bayramının birinci, ikinci ve üçüncü günleri Akabe Cemresi, Küçük Cemre ve Orta Cemre olmak üzere üç şekilde şeytan taşlanır. Bu ibadet vaciptir. Burada yapılan hareketler, haccın şeairindendir. Güzel bir hatırayı yad etmektir. Bütün insanlığın ortak düşmanı olan şeytanı taşa tutarak lanetlemektir.

Burada temsili olarak tespit edilmiş olan üç yerde taşlama yapılır. Bu ibadet şekli bize İbrahim Aleyhisselamdan intikal etmiştir.

Bu hususta iki rivayet var. Birisi şöyle:

Hz. İbrahim, bir imtihan olarak Allah'ın emri ile oğlu Hz. İsmail'i kurban etmeye götürürken şeytan önlerine çıkar. Hz. İbrahim'in babalık şefkatini istismar etmeye kalkarak, bu işten vaz geçirmeye çalışır. Fakat ters yüz edilir. Bundan sonra Hz. İsmail'e musallat olur. Cenab-ı Hakkın emrini babasının yanlış anladığını, annesini gözü yaşlı olarak geride bıraktığını fısıldayarak emre boyun eğmemesini telkin eder. Şeytanın desiselerine hiç aldırış etmeyen Hz. İsmail, onu yanından kovmakla kalmaz, arkasından da yedi tane taş atar.İşte hacıların cemrelerde taş atmaları bu hadisenin hatırlanması ve yeniden yaşanmasıdır.

Bu hususta İbni Abbas'ın rivayeti de şöyledir:

Hz. İbrahim hac ibadetini yapmaya geldiği zaman, Akabe Cemresi yanında şeytan ona göründü. Bunun üzerine onu yedi adet taşla taşladı, şeytan yere battı. Sonra Orta Cemre yanında şeytan ona tekrar göründü. Yedi taş da orada attı. Böylece şeytan tekrar yere battı. Bir müddet sonra Küçük Cemrenin yanında yine karşısına dikildi. Burada da yedi taş daha atınca artık şeytan iyice yere yığılıp kaldı.

Bundan sonra İbni Abbas, şöyle diyor:

“Siz ancak şeytanı taşlıyor ve ancak atanız İbrahim Aleyhisselamın yolunu izliyorsunuz.”

Bu ibadet şekli Hz. Adem'den beri her insanın ortak düşmanı olan şeytanın arzusuna icabet etmemek, onun vesveselerine aldırmamak, iman çemberi içinde, şeytanı bir kere daha kahretmek, yerin dibine geçirmektir.Bu taşlama, kötü niyetlere, şer kuvvetlere karşı bir zindelik gösterisi, her çeşit kötülükleri yenme azminin sembolleşmesi, Rabbimizle yapılan manevi anlaşmanın icrasıdır.

Peygamber Efendimiz (a.s.m.) şöyle buyururlar:

“Beytullahın çevresinde dönmek, Safa ile Merve arasında gidip gelmek, şeytanı taşlamak, hepsi Allah'ın şeairini (İslamın alamet ve işaretlerini) ayakta tutmak içindir.”

Hac mevsiminde mü'minler bu çeşit ibadetleri yapmakla Rablerine olan kulluklarını dile getiriyor, Ona kul ve muhatap olmanın zevk ve hazzını yaşıyorlar.

Evet bu kadar hacca giden adamların kutsadığı olaya bakın. İbrahim şeytanı görmüş ve onu taşlamış. Aklıma ne geldi biliyor musunuz. Hani şu uzaylıları taşlayan bir köylü vardı ya.

Muhammede görede şeytan taşlamak islamın alamet ve işaretlerini ayakta tutmakmış. O kadar hacda ölen insanlara bakıyorum da fazla acımıyorum desem kızar mısnız bilmem.
Alt 21-08-2010, 21:54
hackercesur hackercesur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

axial´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
O kadar hacda ölen insanlara bakıyorum da fazla acımıyorum desem kızar mısınız bilmem.
Valla hiç kızmam. Afrikada açlıktan ölen insanlara acıyorum...
Parasızlıktan hırsızlık yapmak zorunda olana da acıyorum...
Sogukta titreyen bir kediye de acıyorum...
Fakat hac izdihamındakilere acımıyorum.

Şeytan taşlama işlemi en az allahın ismailin oglunu kurban olarak istemesi kadar saçma bir inanç.

Ya öyle sadistlikleri varki allahın şaşmamak mümkün degil.
Benim için oglunu kes diyor yaaa. Sonrada şaka yaptım seni deniyodum acıdım al şu kurbanı kes diyor.

Mantık ve akıl dışı. Buna inananlarda mantıksız ve akılsızlar.

Hele o kurban bayramında koyunların kesilmesine bile bakamazken.
Kurban bayramının ilk günü hayatla bagımı kopartırken.
Allahın oğlunu benim için kurban et demesi saçmalıktanda öte sadistliktir.

Saygılar. Yine güzel bir konuya deginmişsin.
Alt 21-08-2010, 22:09
breymin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
breymin breymin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Benim Babam yeryüzünün en cahil insanlarindan biridir ama televizyonda seytan tasliyanlari görünce,ulan öküzler neyi tasliyorsunuz? seytan sizin icinizde derdi,babam cahildi ama onlar kadar deyil.

Bir dinin tabii olmasi icin akla,fenne,bilime ve mantiga uygun olmasi lazimdir.
M.K.ATATÜRK
Yalan ne kadar büyükse inanani o kadar cok olur.
adolf hitler
Söylesem tesiri yok,sussam gönül razi deyil.Fuzuli
Alt 21-08-2010, 23:39
Nova - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Nova Nova isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

breymin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Benim Babam yeryüzünün en cahil insanlarindan biridir ama televizyonda seytan tasliyanlari görünce,ulan öküzler neyi tasliyorsunuz? seytan sizin icinizde derdi,babam cahildi ama onlar kadar deyil.
Hay ağzına sağlık üstad.

İddia ediyorum ki ikimiz de "Tanrıtanımaz" larız. Sadece benim inandığım tanrı sayısı seninkinden bir eksik. Diğer olası tanrıları neden reddettiğini anladığın zaman, benim de seninkini neden reddetiğimi anlayacaksın.

Zihin paraşüt gibidir, sadece "açıkken" çalışır.

Benim manevi mirasın akıl ve bilimdir. Atatürk.
Alt 21-08-2010, 23:47
islamneferi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
islamneferi islamneferi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Hac ibadedi esnasında kimse şeytanın kendinin taşladığını söylemiyor ki?
Bu sadece sembolik bir şey. Zaten ateşten yaratılmış şeytana taş atsan ne işe yarar ki? Bu kızınca bir yeri tekmelemek gibi insani bir hareket sadece.

O gemide bende olsaydım.
Alt 22-08-2010, 00:08
Thunder - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Thunder Thunder isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sn, emperordiablo,

Size cevap hakkı doğdu sanırım.

Saygılar.

... ve insan Tanrı'yı yarattı ...
Alt 22-08-2010, 00:14
axial
Üye Değil

islamneferi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hac ibadedi esnasında kimse şeytanın kendinin taşladığını söylemiyor ki?
Bu sadece sembolik bir şey. Zaten ateşten yaratılmış şeytana taş atsan ne işe yarar ki? Bu kızınca bir yeri tekmelemek gibi insani bir hareket sadece.

İyide ibrahim neden taşlamış zamanında ateşten yaratılmış şeytanı.
Alt 22-08-2010, 00:19
Thunder - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Thunder Thunder isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sanırım, Şeytan İbrahim zamanında pek de güçlü değilmiş. Baksanıza, 7 tane taşla yere batıvermiş. O günden bu yana şeytan başka kimseye görünmediğine göre bu zaman diliminde kendini iyi geliştirmiş, güçlenmiş desenize.

Bu arada, taşlama olayı ile ilgili her zaman dile getirdiğim ifadetyi yenilemek istiyorum.

''İslamiyet, yeryüzündeki en putperest dindir.''

Saygılar.

... ve insan Tanrı'yı yarattı ...
Alt 22-08-2010, 00:22
islamneferi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
islamneferi islamneferi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

O sembolik bir olaydır. Şeytan, Hz. İbrahim(s.a), Hz.İsmail'i(s.a) kurban etmeye giderken yolda aklına vesvese sokmuştur. Yoksa şeytanın kendisini gördüğünden değil. O da bu vesveseden kurtulmak için eline taş alıp rastgele atmıştır. Şeytan kendi sureti ile insanlara görünmez. Bu olayın hatırlatılması amacı ile yapılır.

O gemide bende olsaydım.
Alt 22-08-2010, 00:25
axial
Üye Değil

islamneferi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
O sembolik bir olaydır. Şeytan, Hz. İbrahim(s.a), Hz.İsmail'i(s.a) kurban etmeye giderken yolda aklına vesvese sokmuştur. Yoksa şeytanın kendisini gördüğünden değil. O da bu vesveseden kurtulmak için eline taş alıp rastgele atmıştır. Şeytan kendi sureti ile insanlara görünmez. Bu olayın hatırlatılması amacı ile yapılır.
Bizde zaten islamın bu tür sembolik olaylardan oluşan batıl bir din olduğunu söylüyoruz.

Önerilen Siteler