PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İlk Hristiyanlar Komünist miydi ?

Natan
01-06-2010, 18:41
İncil ve Kilise Babalarından aktarıyorum ;

"Ve onlar (Havariler) ...ekmeği bölmeye ve dualara sadık bir şekilde devam ettiler.... Ve tüm inananlar bir aradaydılar, ve her şeyi ortaklaştırdılar; ve kendi mülkiyetlerini ve mallarını sattılar ve onları tüm insanlara her kişinin ihtiyacını karşılayacak şekilde bölüştürdüler.” (İşler, 2:42)

"Hiçbiri kendisinin olan şeyler için benimdir demiyordu; fakat her şey onlar için müşterekti…. Aralarında yoksul kimse yoktu: zira tarlaları ya da evleri olanlar bunları sattılar ve bedellerini resullerin ayakları önüne koydular, ve herkese ihtiyacına göre bölüşüm yapıldı.” (İşler, 4:32)

Aziz Clement :

“Bu dünyada bulunan tüm şeylerin kullanımı tüm insanlar için ortak olmalıdır. En büyük kötülük, bir insanın diğerlerine «bu benim, şu senin» demesidir ve bu insanlar arasındaki kavganın kökenini oluşturur.”

Aziz Ambrose:

“Doğa, zenginliğini tüm insanların ortak kullanımına sunmuştur. Tanrı her şeyi cömertçe yarattı ki, tüm yaşayanlar bunlardan ortak bir şekilde zevk alsın ve dünya hepsinin ortak mülkiyeti olsun. Özel mülkiyet hakkını yaratan sadece adaletsiz gaspken, topluluk hakkını doğuran bizzat Doğadır.”

Büyük Aziz Gregory:

“Dünya, üzerine doğmuş herkesin ortak malıdır, ve bu yüzden dünyanın tüm ürünleri hiçbir ayrım olmaksızın herkese aittir.”

Siz ne düşünüyorsunuz ?

saygılarımla

Natan
01-06-2010, 18:56
Ayrıca Romalılar, Hıristiyanlığı “kölelerin ve kadınların hareketi” olarak suçlamışlardır. Peki sonra durum ne oldu :)

YOLCULUKLAR
01-06-2010, 20:54
İncil ve Kilise Babalarından aktarıyorum ;

"Ve onlar (Havariler) ...ekmeği bölmeye ve dualara sadık bir şekilde devam ettiler.... Ve tüm inananlar bir aradaydılar, ve her şeyi ortaklaştırdılar; ve kendi mülkiyetlerini ve mallarını sattılar ve onları tüm insanlara her kişinin ihtiyacını karşılayacak şekilde bölüştürdüler.” (İşler, 2:42)

"Hiçbiri kendisinin olan şeyler için benimdir demiyordu; fakat her şey onlar için müşterekti…. Aralarında yoksul kimse yoktu: zira tarlaları ya da evleri olanlar bunları sattılar ve bedellerini resullerin ayakları önüne koydular, ve herkese ihtiyacına göre bölüşüm yapıldı.” (İşler, 4:32)

Aziz Clement :

“Bu dünyada bulunan tüm şeylerin kullanımı tüm insanlar için ortak olmalıdır. En büyük kötülük, bir insanın diğerlerine «bu benim, şu senin» demesidir ve bu insanlar arasındaki kavganın kökenini oluşturur.”

Aziz Ambrose:

“Doğa, zenginliğini tüm insanların ortak kullanımına sunmuştur. Tanrı her şeyi cömertçe yarattı ki, tüm yaşayanlar bunlardan ortak bir şekilde zevk alsın ve dünya hepsinin ortak mülkiyeti olsun. Özel mülkiyet hakkını yaratan sadece adaletsiz gaspken, topluluk hakkını doğuran bizzat Doğadır.”

Büyük Aziz Gregory:

“Dünya, üzerine doğmuş herkesin ortak malıdır, ve bu yüzden dünyanın tüm ürünleri hiçbir ayrım olmaksızın herkese aittir.”

Siz ne düşünüyorsunuz ?

saygılarımla

Natan Hristiyanlık ile bu Karl Marx arasında 1800 yıl yok mu? :D

Yoksa ben mi yanlış kurguladım olayı?

Muhtemelen böyledir de... Ne yazmak istediğini anlamadım ben pek :)

Natan
01-06-2010, 21:16
Komunism Marxla mı başladı ?

"Ve onlar Resullerin öğretisine ve kardeşliğe [“koinonia”, yani komünizm] ve ekmeği bölmeye ..devam ettiler."(İşler, 2:42)

Sence :)

breymin
01-06-2010, 21:39
Sayin yolculuklar isa nin ilk komunist olup olmadigi pante bu sitedeyken tartisilmisdi,hristiyanlarin islamcilara nazaran daha paylasimci daha yardimsever olmalarida burdan geliyor,,saygilar

errata
01-06-2010, 22:29
Tek kelimeyle bir hezeyan. Böyle bir iddianın İslam versiyonunu hele hele Hindu versiyonunu üç yaşındaki çocuğa söyleseniz size bulur getirir. "Karl Marx aslında İslam'ı tanısaydı müslüman olurdu", "İslam dinli komünizmdir." türünde saçmalıkların farklı versiyonu.

Nedenini komünizm, materyalizm düşüncelerini ve din olgusunun kapsamını tam olarak idrak edememeye bağlıyorum. Temelde bireysel "faydacılık" esasına dayanan bir "inanç" öğretisiyle komünizm gibi idealde insanlık için ileri seviye bir yaklaşım aynı zeminde karşılaştırılamaz.

saygıyla.

YOLCULUKLAR
01-06-2010, 22:47
Komunism Marxla mı başladı ?

"Ve onlar Resullerin öğretisine ve kardeşliğe [“koinonia”, yani komünizm] ve ekmeği bölmeye ..devam ettiler."(İşler, 2:42)

Sence :)

Natan yaptığına uçmak denir başkada bir şey denmez :)

Bir kere komunizm Marxla başlar.

Ama eğer konu çarpıtılacaksa, komunizm siyasetten ve özelliklede ekonomiden arındırılıp sadece "paylaşım" olarak algılanacaksa... Ve bunun kökeni İsa'ya dayandırılacaksa (sanki İsa öncesinde paylaşım yokmuş gibi)... Vallahi de billahide ben bu zihniyeti ayakta alkışlarım.. . Başka da hiç bir şey demem...

Ve ayrıca İsa'nın sşyasete bakış açısınıda çok iyi biliyorsun. Hiç bir şekilde siyasete bulaşmak isteyen, bulaşılmamasını öğütleyen biriydi...

evrensel-insan
02-06-2010, 04:34
Saygideger arkadaslar;

Komunizm, ideolojik inanci; common ve commune kelimelerinden gelir ve "ortak" demektir. Komunizm, ideolojik inancsal dogrusundaki kurulacak sistem ve duzenin, bilindigi uzre "herkesten gucune gore, herkese ihtiyacina gore" ilkesi uzerine insa edilmistir.

Aslinda insanoglu, yasamina zaten ortaklikla baslamis, sahiplenme ve ayirma dusunce ve davranisi, sonradan gelismistir.

Buradaki en buyuk sorun; herhangibir ideolojik inancsal dogrunun, insanoglu tarafindan ortaya atilabilmesi icin, bazi sartlar gereklidir.

Birincisi, bu sartlar ne musa ne de Isa tarihsel doneminde olusmamistir. Sadece bugunku insanoglu bilgisi temelinde, ogune bakilip, benzerlikler bulunabilir.

Buradaki yanilgi da, tarihsel sureci, kendi bulundugu tarih iceriginde degil de; bugunku bilgi icerigiyle degerlendirmektir. Dini degerlendirmelerdeki bu yanilgi, milli degerlendirmelerde de vardir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Khaos
02-06-2010, 11:38
Aziz Ambrose:

Büyük Aziz Gregory:

marksın bundan farklı bir şey söylediğini sanmıyorum.
din de insan tarafından oluşturuldu.
marksizm de.
ortak yanları elbette olabilir.

sargon
02-06-2010, 13:05
Natan dogru söylüyor bence. Ilk hristiyanlar bir tür komün yasami sürüyorlardi. Buna dair incilde bircok ifade var. Hiristiyanlik baslangicta böyle kitlesel bir din degil, ortak yasayan, yahudi kökenli kücük bir tarikat seklinde. Aslinda bu tür bir komün yasami sürdürme bircok dinsel tarikat ve toplulukta cok yaygindi. Bircok pagan dinde de böyle gruplar vardir. Bunlar ekmegi de paylasirlar, baska seyleri de.

Komünizm, komün yasami anlaminda cok eski bir olay. Marx'in yaptigi sey komünizmi kesfetmek veya ortaya cikarmak degil, kendi deyimiyle bu anlayisa bilimsel bir aciklama getirmeye calismakti. Bu yüzden gelistirdigi sisteme "bilimsel sosyalizm" adini verdi. Bunun bir ideoloji haline gelmesi ise tamamen baska bir hikayedir.

Dolayisiyla ilk hiristiyanlarin komünist oldugunu söylemek pek yanlis birsey degil.

insan_olmak
02-06-2010, 16:17
Sayın sargon'a katılıyorum ve eklemek istiyorum.

farkındaysanız ''ilk hıristiyanlar'' denmektedir.Yani İncil'de anti komünist söylemlerde olabilir ancak ilk hıristiyanların ve incildeki ortakçı söylemleri göz arde edemeyiz.

Komünizm marks ile başlamamıştır.İlkel komünal toplumlar geçmişte mevcuttur.

edit:
ASLANDAN AL HABERİ

Romalılar aslanlara atarlarmış Hıristiyanları.
O Hıristiyanlar ki
...Romalılardan daha dürüst, daha düzgün, daha uygar bir
düzene
inanmaktan başka suçları yoktu...
Romalılar oyalamak için işsiz yığınlarını
O zamanın gazetesi
Ve Hürriyet’i olan Coliseum stadyomunda
Aslanlara atarlarmış sen gibi ben gibi
Mehmet Turgut gibi insanları O Mehmet Turgut ki
İşsiz olmaktan başka suçu yoktu
İşsiz parasız evsiz-barksız
Ve aslanın kafesine girdiğini farketmeyecek
kadar uykusuz...
O Mehmet Turgut ki
Libya’ya gitmek için sıra bekleyen bir
Kunuri Aslanıydı
Adana’nın Girne yolunda bir lunaparkta
Buldular parçalanmış vücudunu...
Sade Adana’nın Girne yolunda değil
Roma’da da böyle
Oyalamak için işsiz yığınlarını
Ve belki de azalsın diye işsizlerin sayısı
O zamanın gazetesi
Ve Hürriyet’i olan Coliseum stadyomunda
Aslanlara atarlardı sen gibi ben gibi
Mehmet Turgut gibi insanları... Ama Ali adındaki
O kendi de müebbete mahkum aslan
Aslanlar akıllanıyorlar mı nedir
Yemedi kardeşim yemedi
Kore Gazisi Mehmet Turgut’un göğsündeki
Silver Star nişanını!

CAN YÜCEL,

saygılar

vartor
02-06-2010, 18:11
Ezelden beri benzetmistim hristiyanlik ogretisini komunizme. Komsunu sev, varligini paylas hatta tokat yediginde karsilik verme, diger yanagini cevir gibi ogretiler, hem sulh yaratma, hem humanizm ogretileri gibi.
Gerci hakiki hayatta bir somuru araci haline geldigine suphe olmadigi gibi, insan icgudulerine de ters dusen bir tarafi oldugu muhakkak. "Kavgayi ilk yumrugu vuran kazanir", "Guclunun mantigi en dogrusudur" Buyuk balik kucuk baligi yutar deyisleri insan karakterini guzel aciklamaktadir.