PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ölüm anı deneyimlerine bilimsel açıklama

istatistik
20-11-2011, 10:18
Cambridge Üniversitesi’nin Tıbbi Araştırma Konseyi Kavram ve Beyin Bilimleri bölümünde görevli olan sinirbilimci Dean Mobbs’un ve Edinburgh Üniversitesi’nden Caroline Watt’ın yazdıkları, Trends in Cognitive Sciences (Kavramsal Bilimlerde Akımlar) dergisinde yayınlanan yeni bir makaleye göre; “yapılan araştırma bilinenin aksine bu deneyimlerin paranormal olmadığını belirtiyor. Onun yerine ölüm-benzeri deneyimler normal beyin fonksiyonlarının (travmatik ve hatta bazen zararsız bir olayın yaşandığı süreçte) yanlış gittiğinin habercisidir”.

KAYNAK (http://www.bilimvegelecek.com.tr/?goster=1541)

Neva
20-02-2012, 05:02
Birileri de , yukari ciktigini , tanriyla konustugunu ve tekrar dunyaya dondugunu iddia ediyor.

rastaman
20-02-2012, 20:47
''Bir ışık gördüm,biri bana geel geel dedi'':)

Mutezile
20-02-2012, 21:07
20'li yaşlarda ölüm anı ile ilgili ''yaşanmış'' anılar, ölüm kaygısı, astral yolculuk, telekinesis, uri geller (Çoook modaydı) ile ilgili ne bulursam okuyordum.

Bir arada meşhur 27gr hikayesi vardı. Ölmeden hemen önce tartılan insanların ölümden sonraki tartımları kıyaslanıyor ve 27 gr fark bulunuyordu..

Beyoğlundaki Metapsişik derneğe de gittim..

Bu merakım Turan Dursun'la son buldu. Meğer biz nar-ı cehennemin yağlı kütükleri olarak öngörülen bir yazgıya sahipmişiz..

Sevgili Turan Dursun (Sonraları İlhan Arsel, Arif Tekin, Muazzez İlmiye Ç.) gözümü açana dek bir yaprak gibi sağa sola savruluyordum.

Bence ha metafiziğe, parapsikolojiye biat etmişsin, ha dine..Çok fark yok arada.

Sonuçta iman temeli üzerine inşa ediliyor bunlar. Al birini vur..

Da, hayatımda -bir kez de olsa- bir durugörü yaşadım. Bunu da bir kendime açıklayabilsem çok rahatlayacağım.

AerA
20-02-2012, 21:26

Olayın içine düştüğü komiklik bu kadardır işte. Çok gülmüştüm bu bölümü izlerken...:pop2:

Bence ha metafiziğe, parapsikolojiye biat etmişsin, ha dine..Çok fark yok arada.

Değrli mutezile ;

Siz ateist değildiniz değil mi? Ansızın aklıma geldi de : Ateist fikirde, metafizik (Varlık Felsefesi) tir. Ve metafiziğin alayı (idealizm/materyalizm.....theism-deism-panteism/ateizm ) iman temeli üzerine inşa edilmiştir. İman temelli (inanç esaslı) her konu gibi, gerçekliği sınanacak şeyler değildir. Birini seçer, İNANIRSINIZ...

Esen Kalınız

Mutezile
20-02-2012, 21:50
Sayın Aera,

İman temelli olmaları babında Aynı şeyleri sözylemişiz.
Ben ateist değilim gerçekten, agnostik'e biraz yakınım.

Diğer dedikleriniz: metafiziğin tanımı ve açılımı benim anladığım, düşündüğüm şeylerle çelişiyor.

Ama metafizik ve din konusunda hemfikirim sizle.

AerA
20-02-2012, 22:02
Sayın Aera,

İman temelli olmaları babında Aynı şeyleri sözylemişiz.
Ben ateist değilim gerçekten, agnostik'e biraz yakınım.

Diğer dedikleriniz: metafiziğin tanımı ve açılımı benim anladığım, düşündüğüm şeylerle çelişiyor.

Ama metafizik ve din konusunda hemfikirim sizle.

Değerli Mutezile ;

Metafizik, varlık felsefesinin ismi iken, zaman içerisinde anlamı deforme edilerek daha çok ruhani-tinsel bir şekle bulanmıştır. An itibarı ile metafizik deyince insanların aklına, periler-cinler-parapsikoloji v.b. şeyler geliyor. Kanımca siz burada, metafiziği deforme edilen anlamı ile kullandınız.

Bana arada bir sorarlar ;

(Şaşkınlık içerisinde), "Ateist misin?". Cevap Veririm "Evet." Tekrar sorarlar, (kurnazca bir gülümseme ile), "Tanrını olmadığını nereden biliyorsun?" Cevap veririm, "Bilmiyorum. Lakin senin bildiğin Tanrıları reddediyorum. Senin bilmediğini zaten bende bilmiyorum..."

Esen Kalınız.

Neva
20-02-2012, 23:53

Bunlar bir de cogunlukla ameliyatlarda ve agir travmalar(darbe, carpma vs.) sonucu bayilma evresinde olur nedense..

rastaman
21-02-2012, 02:34
Bunlar bir de cogunlukla ameliyatlarda ve agir travmalar(darbe, carpma vs.) sonucu bayilma evresinde olur nedense..

Nasıl bir ışıksa artık,ölene de,uzaylılar tarafından kaçırılana da,anjiyo olana da eşşek tepene de görünüyor,bir bizim gibilere görünmüyor.Aklı temel alan bir insan ameliyat olsa da,ölümden dönse de gördüğünün bir yanılsama olduğunu bilir.Diğeriyse yapısı gereği herşeyi dine yada metafiziğe bağlama eğilimindedir,ortalığı ışıkda ışık diye velveleye verir.

Ben ışığın kralını kafama odunu yiyince görmüştüm,şaka yapmıyorum,daha önce sağlam dayak yemiş olanlar yada dövüş sporlarıyla ilgilenenler tehlikeli darbelerde bunu yaşamışlardır.

Mutezile bizim aile fertlerinden biri,adına Serap teyze diyelim;hayatı boyunca metafizik olan herşeye ilgi duydu,fal,parapsikoloji derken önce yogaya merak saldı,sonra Hindu oldu.Yaklaşık 20 yıllık Hinduism denemesinden ve ilerleyen yaştan sonra -ne tesadüfse-İslam'a merak saldı.Şimdi sağlam bir Müslüman,örtünme falan yok tabi.

Ortada bir patern var,o şablona uyanlar artık Müslüman mı olur,metafizikle mi kafayı bozar farketmiyor.Yapıyla ilgili bu işler temelde.

Neva
21-02-2012, 04:12
Nasıl bir ışıksa artık,ölene de,uzaylılar tarafından kaçırılana da,anjiyo olana da eşşek tepene de görünüyor,bir bizim gibilere görünmüyor.Aklı temel alan bir insan ameliyat olsa da,ölümden dönse de gördüğünün bir yanılsama olduğunu bilir.Diğeriyse yapısı gereği herşeyi dine yada metafiziğe bağlama eğilimindedir,ortalığı ışıkda ışık diye velveleye verir.

Ben ışığın kralını kafama odunu yiyince görmüştüm,şaka yapmıyorum,daha önce sağlam dayak yemiş olanlar yada dövüş sporlarıyla ilgilenenler tehlikeli darbelerde bunu yaşamışlardır.

Dogrudur. O tip insanlar yasarlar bu tur problemleri. Cunku darbeye (irili-ufakli) maruz kalirlar.

Zaten cok fazla buyutulecek bir durum degil, gozkapaklarinizin ustune bir 10 dakika parmaklarinizla basinc uygulayin, basiniz agrimaya baslar, isigin alasini gorursunuz. Ama gelen tanri degildir.:)

kaanuni
21-02-2012, 06:43
Ölüm anı halüsünaysonlarını beyinde DMT salgılamasıyla bağdaştıran bir hipotez var* (http://web.archive.org/web/20070109211058/http://www.rickstrassman.com/dmt/chaptersummaries.html). Doğrulanmış olmamasına ve yazarın ciddiyetinden şüpheli olmama rağmen ben ihtimal veriyorum. Netekim kendim iki kere DMT kullandım. İlki 19 yaşında, daha deist bir dönemime denk geldi, çok acaip korkulu bir rüya gibiydi. Şeytanın varlığını hissetim, kola bardağımdan kanlı gözler fışkırdı, kurt adama dönüştüğümü zannetim. Korkudan çığlılklar içerisinde evden sokağa fırladım, o sırada etkisi geçti (çok uzun sürmüyor). İkincisi bir iki sene sonra bir müzik festivalinde panteist bir dönemime denk geldi. Çimlerin üzerinde yatarkan etkisi başladı, sanki çimlerin içine gömülmeye başladım. Dünya ile bütünleşip kendi benliğimi kaybettim, tanıdığım bütün insanların yüzlerini, böcekler, taş ve herşeyin benim parçam olduğunu gördüm.

Mutezile
22-02-2012, 12:01
Rastaman:

Mutezile bizim aile fertlerinden biri,adına Serap teyze diyelim;hayatı boyunca metafizik olan herşeye ilgi duydu,fal,parapsikoloji derken önce yogaya merak saldı,sonra Hindu oldu.Yaklaşık 20 yıllık Hinduism denemesinden ve ilerleyen yaştan sonra -ne tesadüfse-İslam'a merak saldı.Şimdi sağlam bir Müslüman,örtünme falan yok tabi.

Ortada bir patern var,o şablona uyanlar artık Müslüman mı olur,metafizikle mi kafayı bozar farketmiyor.Yapıyla ilgili bu işler temelde.

Güzel bir örnekleme..

Aileme (annem, kardeşlerim, dayım falan) arasıra İlhan Arsel, Turan Dursun, Arif Tekinlerden okuduklarımı anlatırım. Siyerden bahsederim: Peygamberlik ''mühründen'', Muhammedin kendi ana babasına sırt çevirmesinden-sırf islamda ölmediler, şirkte öldüler diye.....Hadramut kadınlarından, ''Azil-ruhsatından'' bahsederim..

Muhammedin karılarından, cariyelerinden, ganimet (ganaim) ayetlerinden, şakk-ı kamerden....

Et-tıbbün nebeviden...Kuranın yakılmasından. Vahiy katiplerinden, kuranın nasıl derlendiğinden....

Cemelden, aşerre-i mübeşşereden...

Aktardıklarımı ilgiyle dinler, birlikte düşünürler, analiz ederler...Hem de yıllardır.

Ama Annem de hala büyük bir allah korkusu var ve namaz ve örtünme dışındaki dini vecibeleri konusunda çok hassas..

Ve en kötüsü..hala her bayramda beni sabah namazına, camiye göndermeye çalışıyor..
Gerçekten de ''yapıyla ilgili bu işler'' rastaman...:)

vishnu
22-02-2012, 15:28
benim babam ateisttir ( daha dogrusu agnostik diyeyim cümkü belki bir tanrı vardır ama arabın allahı o kurandaki allah benim allahım olamaz der) amcam ve halamda ateisttir annem ve kardeşim atatürkçüdür geçmişte dindar iken çok sorun yaşardım tersine bende dinsiz olunca tersine iyileşti herşey.