PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Organ bağışı mı, yoksa soygunculuk mu?

Sesli
06-07-2012, 17:11
Dostlar,

Organ bağışı adı altında yaşayan insanları öldürmek bir moda oldu. Çünkü çalışan organ yaşayan organdır. Mezarlıklar ölü organlarla doluyken, sadece beyin ölümü gerçekleşti diye yalan ve dolanla insanları bir de buradan sömürmeye karşı çıkmalıyız.

Organ bağışı adı altında, yaşayan insanlar açıkça öldürülmekte ve onların organları daha yaşarken başkalarına takılmaya çalışılmaktadır.

Neva
19-07-2012, 07:00
Dostlar,

Organ bağışı adı altında yaşayan insanları öldürmek bir moda oldu. Çünkü çalışan organ yaşayan organdır. Mezarlıklar ölü organlarla doluyken, sadece beyin ölümü gerçekleşti diye yalan ve dolanla insanları bir de buradan sömürmeye karşı çıkmalıyız.

Organ bağışı adı altında, yaşayan insanlar açıkça öldürülmekte ve onların organları daha yaşarken başkalarına takılmaya çalışılmaktadır.

Sayin Sesli;

Calisan organ, yasayan organ degildir ne yazik ki her zaman.

Eger her yasayan organ, islevsellik baglaminda calisiyor olsaydi, hicbir sekilde kesip bicmemize ve tedavi etmemize gerek olmazdi.

Dahasi en basit tip diye kavram olmazdi.

Nicin cektiriyorsunuz o halde disinizi? Curuk carik, ama yasiyor sonucta.

Uzakdogu dinlerinin bilime bakis acisi olduruyor beni. Ne yapalim yani isi gucu birakip alternatif tedavi yontemlerine mi donelim?

Kalp problemiyle gelmis insana, elektro sok vermek yerine, sigir kemigi mi alip vuralim?

Antik Misir gozunuzun onunde ornek.

Adamlar alternatif tedavi yontemlerini kullandilar evet, ama o yuzyilda beyin acip kestiler, ameliyat da yaptilar.

Bugun onlarin ortaya koydugu bilgi sayesinde, tip, genetik vs. bilimi sekillenmis halde zaten. Sadece daha modernize haldeyiz teknolojik baglamda, imkanlarimiz daha genis .

Kim kimi olduruyor organ bagisi altinda bir aciklasaniz biz de aydinlansak!!!!?

Hypatia
19-07-2012, 11:34
bende merak ettim doğrusu ,

Sesli
19-07-2012, 13:01
Sayin Sesli;

Calisan organ, yasayan organ degildir ne yazik ki her zaman.

Eger her yasayan organ, islevsellik baglaminda calisiyor olsaydi, hicbir sekilde kesip bicmemize ve tedavi etmemize gerek olmazdi.

Dahasi en basit tip diye kavram olmazdi.

Nicin cektiriyorsunuz o halde disinizi? Curuk carik, ama yasiyor sonucta.

Uzakdogu dinlerinin bilime bakis acisi olduruyor beni. Ne yapalim yani isi gucu birakip alternatif tedavi yontemlerine mi donelim?

Kalp problemiyle gelmis insana, elektro sok vermek yerine, sigir kemigi mi alip vuralim?

Antik Misir gozunuzun onunde ornek.

Adamlar alternatif tedavi yontemlerini kullandilar evet, ama o yuzyilda beyin acip kestiler, ameliyat da yaptilar.

Bugun onlarin ortaya koydugu bilgi sayesinde, tip, genetik vs. bilimi sekillenmis halde zaten. Sadece daha modernize haldeyiz teknolojik baglamda, imkanlarimiz daha genis .

Kim kimi olduruyor organ bagisi altinda bir aciklasaniz biz de aydinlansak!!!!?

Sayın Neva,

Bu konuyu gerçekten anlatmak, hem de iyice anlatmakta fayda var.

Organ bağışı demek, yaşayan bir organın, beyin ölümü masalıyla, yaşayan bir insandan alınarak, o organa ihtiyacı olan başka birine nakledilmesi demektir.

Yani bir organa muhtaç kişi için, diğer yaşayan kişiden o organı almak demektir. Yani bir insanı yaşatmak için diğer bir insanı öldüreceksiniz. Gerçek budur. Yoksa, ölmüş olan bir kişinin organını almıyorsunuz. Yaşayan kişiyi siz açıkça öldürmek suretiyle, onun organını almaktasınız. Bu gerçeği görmek gerek. Yoksa benim sözlerimle, uzakdoğu dinlerinin ne ilgisi var?

Yapılanlar bunlardır. Ağır bir trafik kazası geçirmiş kişinin başına çöken organ mafyası, o kişinin beyin ölümünün gerçekleştiği gibi uyduruk bir söylemle,o kişinin akrabalarını kandırarak o kişiyi aslında öldürmektedirler. Aslında bu kazaya uğramış kişilerin bazen uzun yıllar sonra dahi bilinçlerinin açıldığı görülmüştür. Yani beyin ölümü diye söylenenler gerçeği yansıtmaz.

Beyin ölümünün saptanması çok uzun deneyler gerektiren bir olgudur. Öyle üç beş organ mafyasının saptayabileceği cinsaten değil.

Mezarlıklar ölmüş insan dolu. Buyrun oradan alın organları ve kullanın...

Bu denli önemli bir konu ne yazık ki bizim toplumumuzda açıkça anlatılmaz da, sanki ölenden bir organ alınıyormuş masallarıyle adamı keser ve öldürürler. Ve bu katillere bazı insanlar da bilgisizlikleri nedeniyle yardımcı olur...

Bazı doku ve organlar bedenden ayrılsalar dahi yaşam o kişide devam eder. Ancak yaşamsal olan kalp gibi, karaciğer gibi, organlar var ki, bunların çıkarılması o kişinin yaşamının sona ermesi demektir. İşte ben bunu anlatmaya çalışıyorum. Yoksa diş çektirmenin bu konuyla ilgisi yok ki!

İşte organ mafyasına destek olanların bu destekleriyle aslında yaşayan insanlar öldürülmektedir.

Anlatmaya çalıştım, tabii anlayana...

errata
19-07-2012, 14:20
Organ Mafya'sının varlığı tüm organ bağışı kurumlarının ya da sisteminin bu mafyaya çalışıyor olduğunu nasıl kanıtlar ki? Bu bir gerçeklik üzerinden koca bir komplo teorisi üretmekten başka bir şey değil. Böyle iddiaların çok fazla delile ihtiyacı vardır.

Ayrıca böyle komplo teorileri üretmek zor olmasa gerek. Neticede delil teşkil edecek hiç bir argüman yok ortada.

Kanımızı topluyorlar, çünkü milletçe gen analizi yapacaklar.
Saçlarımızı topluyorlar, dna topografimizi çıkaracaklar.
...
Uçaktan kene atıp bizi deniyorlar.
Kuş gribi, domuz gribi üretip ekonomimizi baltalıyorlar.
...

Neva
19-07-2012, 17:38
Sayın Neva,

Beyin ölümünün saptanması çok uzun deneyler gerektiren bir olgudur. Öyle üç beş organ mafyasının saptayabileceği cinsaten değil.

.

Sayin Sesli;

Beyin olumunun saptanmasinin cok uzun deneylere dayandigina dair kanitiniz nedir?

Ayrica beyin olumu nedir sizce? Nasil tanimlarsiniz yani?

Organ Mafyasi olabilir ancak bunu butun tip geneline yapistiramassiniz.

Sesli
22-07-2012, 01:38
Organ Mafya'sının varlığı tüm organ bağışı kurumlarının ya da sisteminin bu mafyaya çalışıyor olduğunu nasıl kanıtlar ki? Bu bir gerçeklik üzerinden koca bir komplo teorisi üretmekten başka bir şey değil. Böyle iddiaların çok fazla delile ihtiyacı vardır.

Ayrıca böyle komplo teorileri üretmek zor olmasa gerek. Neticede delil teşkil edecek hiç bir argüman yok ortada.

Kanımızı topluyorlar, çünkü milletçe gen analizi yapacaklar.
Saçlarımızı topluyorlar, dna topografimizi çıkaracaklar.
...
Uçaktan kene atıp bizi deniyorlar.
Kuş gribi, domuz gribi üretip ekonomimizi baltalıyorlar.
...

Kendini bilen bir tıp doktoru bir insanı öldürüp, onun organlarını diğer bir insana yerleştirmez. Siz organ bağışı denilince ölenlerin organlarının alındığını sananlardansanız, size bu konuyu anlatmaya gerek de yok! Zaten herkesin her organı bağışlanamıyor. yaş ve diğer sorunlar da var. bu konuyu iyice öğrenecek sonra burada benimle tartışacaksınız.

Sesli
22-07-2012, 01:47
Sayin Sesli;

Beyin olumunun saptanmasinin cok uzun deneylere dayandigina dair kanitiniz nedir?

Ayrica beyin olumu nedir sizce? Nasil tanimlarsiniz yani?

Organ Mafyasi olabilir ancak bunu butun tip geneline yapistiramassiniz.

Sayın Neva,

Siz okumuş,yazmış bir kişisiniz. İnternette herhangi bir arama motoruna
''beyin ölümünün saptanması '' diye yazınız ve bu konudaki pek çok tartışma ve kriterleri öğreniniz.

Beyin ölümünü ben değil bu konuda otorite olması gereken tıp insanları saptamaktadır.

Her konuda mafya vardır. Eğer organ alımı ve satımı ile iştigal edenler varsa onlar da bu gruba dahil demek olurlar. Bu gruptaki insanları bütün tıp geneline yapıştıran yok. Siz öyle sanmış olacaksınız. Ben sadece canlı bir insanı öldüren ve onun organlarını bir başkasına yerleştirenlerden söz etmekteyim. Bir canlı insanı öldüren bir tıp insanı olabilyorsa, o da mafyadan demek olmaz mı?

Esenlik dileklerimle

Ahlaksız
22-07-2012, 02:56
Ne şekilde olursa olsun,organ bağışına kesinlikle karşımısınız sayın sesli?

errata
22-07-2012, 03:26
Sesli, üslubuna biraz daha dikkat edebilirsen herşey hepimiz için daha iyi olur kanaatindeyim. Aktardıklarım için eksik, hatalı ya da samimiyetsiz iddiasında bulunacaksan, bunu yaparken konuyu kişilere indirgemek yerine içi dolu argümanlar sunarsan inandırıcılığını büyük oranda artıracaktır. Örneğin yukarıdaki iddialarını "delillerle" güçlendirebilirsin öyle değil mi? Bir "gerçek" için en basit element "ispat"tır. En azından madde terminolojisinde.

Sen, bunun yerine kişilerle uğraşmayı yeğliyorsun, buradan da anlıyorum ki aslında elinde "delil" değil de kuru, kulaktan dolma bilgiler ve bunların üzerine bina ettiğin teorilerin var. Emin ol onlardan bende bol miktarda var. Onları, senin burada yaptığın gibi foruma neşretsem oldukça fazla kaynak tüketmem gerekirdi.

Ben kendi lehime dahi olsa safsatayı yıllar önce reddetmiş, buna meyletmeden fikir üretmeyi ilke edinmiş bir insanım. Bildiğim en iyi şeylerden biri de salt inandığım şeyleri değil içini doldurabildiğim kavramları, olguları fikir olarak savunmaktır.

Organ bağışının istismarı bir gerçekliktir. Ancak bunun için Organ Bağışı kavramına tümden savaş açmak koca bir "mantıksal tümevarım" hatasıdır. Lütfen, bize bu konuda yaptığın çalışmaları ve iddialarının gerçekliğini gösteren delilleri ilet. Ki biz de en azından anlattıklarının tartışılabilir, konuşulabilir şeyler olduğunu görelim. Aksi halde bu iş havanda su dövmekten farklı değil.

Sayokan
22-07-2012, 09:42
Dostlar,

Sayın Sesli,
Beyin ölümü gerçekleşmiş bir insanın tek böbrekle yaşamını devam ettirebileceği bir gerçek,ondan daha çok ihtiyacı olan beyni hala canlı olan insana takılmalı mı? Takılmamalı mı?Sizce beyin ölümü gerçekleşmiş bir insanın organlarına henüz canlı ve beyin ölümü gerçekleşmemiş insanlar daha çok ihtiyaç duymuyor mu?
Bu uygulamaların bu şekilde kanunsuzca yapıldığına dair hangi geçerli belgeniz var ?
Ölülerin organları bana kalırsa ailelere sorulmadan alınacak şekilde bir yasa çıkartılmalı sonuçta mezarda çürüyüp gideceğine başka birinin derdine çare olmalı o konuda katılıyorum.

Fakat bu nasıl bir anlayıştır ? Organ bağışını yasaklayalım diye ? Bugün insanların ekonomik durumdan dolayı organlarını satacak hale geldiği bir dünyada siz organ bağışını yasaklayalım diyorsunuz...

Sesli
22-07-2012, 13:49
Sayın Sesli,
Beyin ölümü gerçekleşmiş bir insanın tek böbrekle yaşamını devam ettirebileceği bir gerçek,ondan daha çok ihtiyacı olan beyni hala canlı olan insana takılmalı mı? Takılmamalı mı?Sizce beyin ölümü gerçekleşmiş bir insanın organlarına henüz canlı ve beyin ölümü gerçekleşmemiş insanlar daha çok ihtiyaç duymuyor mu?
Bu uygulamaların bu şekilde kanunsuzca yapıldığına dair hangi geçerli belgeniz var ?
Ölülerin organları bana kalırsa ailelere sorulmadan alınacak şekilde bir yasa çıkartılmalı sonuçta mezarda çürüyüp gideceğine başka birinin derdine çare olmalı o konuda katılıyorum.

Fakat bu nasıl bir anlayıştır ? Organ bağışını yasaklayalım diye ? Bugün insanların ekonomik durumdan dolayı organlarını satacak hale geldiği bir dünyada siz organ bağışını yasaklayalım diyorsunuz...

Yaşayan bir insanı her ne şekilde olursa olsun öldürmek cinayettir. Siz ne yazık ki bu kabil gerçekleri anlayacak bir anlayışı burada gösteremiyorsunuz.

Size göre bilinci kapanmış bir kişinin bir organını alıp, onu öldrmek ve diğer bir kişiye o organı yerleştirmek bir ihtiyaç! Yani açıkçası,sizin ihtiyaç dediğiniz olgu
cinayetin ta kendisi...

Bu uygulamaların yasalara uygun yapılmadığının kanıtını siz tıp otoritelerinin
söylemlerinden de öğrenebilirsiniz. Siz kanıt derken,kendiniz nasıl bir kanıtsızlık içinde debelendiğinizin dahi farkında değilsiniz!

Sayokan
22-07-2012, 16:33
Yaşayan bir insanı her ne şekilde olursa olsun öldürmek cinayettir. Siz ne yazık ki bu kabil gerçekleri anlayacak bir anlayışı burada gösteremiyorsunuz.

Size göre bilinci kapanmış bir kişinin bir organını alıp, onu öldrmek ve diğer bir kişiye o organı yerleştirmek bir ihtiyaç! Yani açıkçası,sizin ihtiyaç dediğiniz olgu
cinayetin ta kendisi...

Bu uygulamaların yasalara uygun yapılmadığının kanıtını siz tıp otoritelerinin
söylemlerinden de öğrenebilirsiniz. Siz kanıt derken,kendiniz nasıl bir kanıtsızlık içinde debelendiğinizin dahi farkında değilsiniz!
Sayın sesli tek yazınızda kanıt içerikli bir şey göremedim.Bahsettiğiniz tıp otoriteleri kimlerdir?
Bakın ben ne diyorum? Eğer ölü veya başka bir yerden organ sağlanamıyorsa bilinci kapalı bir insandan alınmalı.
Şimdi mesela atıyorum sizin 2 böbreğinizde iflas etti,size uygun böbrekte sadece bilinci kapalı bir hastada var bu konuda ne hissederdiniz ?

Bilinci kapalı olarak insanın nefes almaktan başka yaptığı bir şey var mı?

Neva
22-07-2012, 17:06
Sayın Neva,

Siz okumuş,yazmış bir kişisiniz. İnternette herhangi bir arama motoruna
''beyin ölümünün saptanması '' diye yazınız ve bu konudaki pek çok tartışma ve kriterleri öğreniniz.

Beyin ölümünü ben değil bu konuda otorite olması gereken tıp insanları saptamaktadır.

Her konuda mafya vardır. Eğer organ alımı ve satımı ile iştigal edenler varsa onlar da bu gruba dahil demek olurlar. Bu gruptaki insanları bütün tıp geneline yapıştıran yok. Siz öyle sanmış olacaksınız. Ben sadece canlı bir insanı öldüren ve onun organlarını bir başkasına yerleştirenlerden söz etmekteyim. Bir canlı insanı öldüren bir tıp insanı olabilyorsa, o da mafyadan demek olmaz mı?

Esenlik dileklerimle

Sayin Sesli;

Ben mafya yok demedim basligin en basindan beri dikkat ederseniz.

Ancak bunu alip tum tip dunyasina maletmeye calismaniz sakat bir anlayistir.

Sesli
24-07-2012, 22:44
Sayin Sesli;

Ben mafya yok demedim basligin en basindan beri dikkat ederseniz.

Ancak bunu alip tum tip dunyasina maletmeye calismaniz sakat bir anlayistir.

Sayın Neva,

Bütün tıp dünyasına maletmeye çalıştığım tümceyi lütfen gösterebilir misiniz?

Benim önemle işaret etmeye çalıştığım gerçek, bilinci bir kaza sonunda kapanmış kişiyi gözüne kestirerek, acilen bu kişiyi bir şekilde ölmüş gibi muamele edenlerdir. Bu kişiler hastanelerde, hekim olarak da görevli olabilmektedir. BEYİN ÖLÜMÜ diye rapor verilen ama aslında yaşayan bilinci sadece kapalı olan bu kişilerin yıllar sonra bilinçlerinin açıldığına dair pek çok yaşanmış olay bilinmekte olunca, insan mafyadan başka bu işi yapabilecek bilim insanına bunu yakıştıramıyor.

Her hekim Hipokrat yeminine ne yazık ki bağlı değil. Öyle olunca, mafya adamlarını bulmakta pek zorlanmadan işini yürütebilmektedir.

müşkülpesent
24-07-2012, 23:25
Sesli, keşke sadece 'organ bağışına karşıyım' deseydin. O zaman bunun altınını dolduracak argüman bulmak için debelenmezdin en azından..

istatistik
24-07-2012, 23:40
Burada irdelenmesi gereken 2 konu var:

1) Organlarını hayattayken bağışlamış kişilerin durumu.

2) Organlarını bağışlamamış ancak ailesinin kararı ile organları bağışlanmış kişiler.

İlk durum için herhangi bir sorun yok. Çünkü organ bağışı konusunda kendi kararını vermiştir. hayatı ve organlarının geleceği hakkındaki sözünü söylemiştir.

Asıl sorun 2. durumda gibi görünüyor. Ancak, tıbbi deney, çalışma ve kararların tamamında olduğu gibi organ bağışı konusunda da "Etik Kurul" kararları mevcuttur. Bu bakımdan, kimin beyin ölümünün gerçekleştiği, kimin için hala umut olduğu bu kurullar tarafından tartışılmış ve bir karara bağlanmıştır. kaldı ki, son söz yine hastanın ailesine aittir. Ancak burada verilen kararı bir diktatörün ya da kralın kimin hayatta kalacağına karar vermesi olarak değil, ince düşünülmüş bir kar-zarar dengesi olarak ele almak gerekir.

Ahlaksız
24-07-2012, 23:53
Organ bağışmalayı bende düşünüyordum ama şu haberle karşılaşana kadar;
http://www.ahaber.com.tr/Gundem/2012/03/29/organ-bagislayan-aileye-fatura-soku
Bu haber sonradan sağlık bakanlığı tarafından yalanlansa da,yine de haberin gerçek olma ihtimali yüksek..Çünkü burası Türkiye.!

Ayrıca organ bağışından faydalanan ailelerin bir teşekkürü bile çok görmeleri benim gibi muallakta kalanları olumsuz yönde düşünmeye itiyor..!

Sesli
25-07-2012, 14:21
Sesli, keşke sadece 'organ bağışına karşıyım' deseydin. O zaman bunun altınını dolduracak argüman bulmak için debelenmezdin en azından..

Karşınızdaki anlayamayınca siz ne kadar uğraşsanız da faydası olmaz.

Organ nakli aslında yaşayan bir insanı öldürmekten başka bir gerçeklik taşımaz. Bunu karşınızdaki anlayamayınca söylenecek söz de kalmaz...

Belki organ bağışı demek yerine, en başta, organ nakli demiş olsaydım daha anlaşılır olabilirdi. İnsan yanlışını görebiliyorsa bu da bir kazançtır.

Bana bu konudaki yardımlarınız için size teşekkür ederim.

errata
07-08-2012, 00:30
Konuyu insani yönden idrak etmekten uzak olduğun gibi, günün birinde senin de organ bağışına ihtiyacın olacağı gibi bir gerçeği dahi algılayamıyorsun. Bu anlayışın savunulması, dillendirilmesi düşünce özgürlüğüne giriyor elbette. Ancak, ben bu saçma ve desteksiz fikirlerinin bu konuyu okuyanlar tarafından benimsenmemesini diliyorum.

Sesli
07-08-2012, 01:18
Konuyu insani yönden idrak etmekten uzak olduğun gibi, günün birinde senin de organ bağışına ihtiyacın olacağı gibi bir gerçeği dahi algılayamıyorsun. Bu anlayışın savunulması, dillendirilmesi düşünce özgürlüğüne giriyor elbette. Ancak, ben bu saçma ve desteksiz fikirlerinin bu konuyu okuyanlar tarafından benimsenmemesini diliyorum.

Konunun insani yönü neredeymiş?

Ölüden alınmıyor bu organlar. Canlı insanı öldü aldatmacasıyle alıyorlar. Ve de böylece yaşayan insanı öldürmüş oluyorlar. Bu mu insanlık?

İnsani yön nerede? Bir şekilde bilinci kapanmış kişinin bu durumundan istifade ederek organlarını yerinden keserek alıp başka birine yerleştiriyorlar. Ölüden alsalar kim karışır. Mezarlıklar ölmüşlerle dolu. Neden yaşayandan alıyorlar?

Bunun insanlıkla ilgisi yok. Bu düpedüz insanları öldürmektir. Benim yaşamam için başkası ölsün diyen insansa, ben öyle bir insan olmak istemem. Düşüncem insani olandır. Siz konuların bazı durumlarda ayırdında olamayınca, size insani durum diye organları çalıp yaşayanı öldürenler rastlamasın!

Neva
07-08-2012, 01:25
Konunun insani yönü neredeymiş?

Ölüden alınmıyor bu organlar. Canlı insanı öldü aldatmacasıyle alıyorlar. Ve de böylece yaşayan insanı öldürmüş oluyorlar. Bu mu insanlık?

İnsani yön nerede? Bir şekilde bilinci kapanmış kişinin bu durumundan istifade ederek organlarını yerinden keserek alıp başka birine yerleştiriyorlar. Ölüden alsalar kim karışır. Mezarlıklar ölmüşlerle dolu. Neden yaşayandan alıyorlar?

Bunun insanlıkla ilgisi yok. Bu düpedüz insanları öldürmektir. Benim yaşamam için başkası ölsün diyen insansa, ben öyle bir insan olmak istemem. Düşüncem insani olandır. Siz konuların bazı durumlarda ayırdında olamayınca, size insani durum diye organları çalıp yaşayanı öldürenler rastlamasın!

Ilac kullanir misiniz siz, sayin Sesli?

O ilaclar insanligin faydasina sunulacak diye kac kobay fare harcaniyor. Bunu niye dillendirmiyorsunuz?

errata
07-08-2012, 01:28
Ölüden alınmıyor bu organlar. Canlı insanı öldü aldatmacasıyle alıyorlar. Ve de böylece yaşayan insanı öldürmüş oluyorlar.

İddianı destekleyen delilleri getir de öyle tartışalım. Bu basit gerekliliği bile sağlayamıyorsun ve hala havanda su dövüyorsun. Dikkat et bireysel kanaatlardan bahsetmiyorum, delil diyorum. İddianın tartışıldığı uluslararası etik kurul raporları, makaleler getirsen bile bir yerlere varılabilir. Elindeki gerçek ise şimdiye çoktan açığa çıkarmış olmalıydın.

İddiana akıl alır girdi sağlayamıyorsan, lütfen "ben sadece organ bağışına karşıyım" de ve bitir konuyu.

Sesli
07-08-2012, 01:36
İddianı destekleyen delilleri getir de öyle tartışalım. Bu basit gerekliliği bile sağlayamıyorsun ve hala havanda su dövüyorsun. Dikkat et bireysel kanaatlardan bahsetmiyorum, delil diyorum. İddianın tartışıldığı uluslararası etik kurul raporları, makaleler getirsen bile bir yerlere varılabilir. Elindeki gerçek ise şimdiye çoktan açığa çıkarmış olmalıydın.

İddiana akıl alır girdi sağlayamıyorsan, lütfen "ben sadece organ bağışına karşıyım" de ve bitir konuyu.

İstediğiniz deliller ortada değil mi? Neden mezarlıklardan ölmüş insanların organlarını almıyorlar da yaşayan ancak bilinci bir şekilde kapalı olandan alıyorlar?

Daha ne delili istiyorsunuz ki? Bu konuda pek çok bilim insanı benim düşüncemde. Biraz okusanız siz de bilgi sahibi olacaksınız.

Sesli
07-08-2012, 01:42
Ilac kullanir misiniz siz, sayin Sesli?

O ilaclar insanligin faydasina sunulacak diye kac kobay fare harcaniyor. Bunu niye dillendirmiyorsunuz?

Sayın Neva,

Her ilaç bir defa fareler üzerinde incelemeye tabi tutulmuyor. Bazen insanları da kobay olarak kulanıyorlar. Ancak bütün canlıların kobay olarak kullanılmasına karşıyım.

Burada sözünü ettiğim olgu yaşayan bir insanı organ bağışı adı altında öldürenlerin olduğudur. Bunun farelerle ne ilgisi var?. Çünkü her canlı yaşamaya hak sahibidir diye düşünmekteyim...

Neva
07-08-2012, 01:51
Sayın Neva,

Her ilaç bir defa fareler üzerinde incelemeye tabi tutulmuyor. Bazen insanları da kobay olarak kulanıyorlar. Ancak bütün canlıların kobay olarak kullanılmasına karşıyım.

Burada sözünü ettiğim olgu yaşayan bir insanı organ bağışı adı altında öldürenlerin olduğudur. Bunun farelerle ne ilgisi var?. Çünkü her canlı yaşamaya hak sahibidir diye düşünmekteyim...

Evet caresiz hastaliga yakalanan insanlar, gonullu olarak ilac deneme calismalarina da katilirlar.

O insanin tip'tan baska sarilacak birseyi kalmamistir cunku.

Fare'de canli degil mi? Yazik degil mi ona?

İstediğiniz deliller ortada değil mi? Neden mezarlıklardan ölmüş insanların organlarını almıyorlar da yaşayan ancak bilinci bir şekilde kapalı olandan alıyorlar?

Daha ne delili istiyorsunuz ki? Bu konuda pek çok bilim insanı benim düşüncemde. Biraz okusanız siz de bilgi sahibi olacaksınız.

Islevini yitirmis organ'in kimseye faydasi olmaz.

Mezarliktan organ almak onerisi absurd olmus.

müşkülpesent
07-08-2012, 02:01
Buradaki linkte (http://www.sevde.de/islami_ictihadlar/03.htm) Organ naklinin hangi durumlarda yapılıp yapılamayacağı şer'i hükümlere göre açıklanmış. Organ naklini iki kısımda incelemişler. Bunlar; Yaşayan kimseden yapılan organ nakli ve Ölüm Sonrasında Yapılan Organ Nakli..

Ölüm sonrasında yapılan organ naklinin doğru ve caiz olmadığı hükmüne varılmış. Sebebi ise öldükten sonra kişinin ve çevresindekilerin bu organlar üzerinde hakkı olmamasıymış. Yani naklin yapılamama nedeni, organı alınacak kişisininsizin bahsettiğiniz gibi sağ olabilme ihtimalinden değil, organ üzerinde söz sahibi olamamasındanmış..Zaten bu konuda herhangi bir şüphe duysalardı, Ölüm sonrasında yapılan organ nakli diye belirtmezlerdi.

Şimdi organ nakline inançlarından ötürü karşı olan kesim, neden siz de açık açık buradaki hükme göre organ nakli caiz değil onun için karşıyız demiyorsunuz da, yok insanlar ölmemiş, bu nasıl bir canilikmiş ayağı yapıyorsunuz? Bir de evrim konusunda yerden yere vurduğunuz bilim adamlarını işinize geldiğinizde kendinize nasıl da referans yapıyorsunuz.

Sesli
07-08-2012, 02:02
Evet caresiz hastaliga yakalanan insanlar, gonullu olarak ilac deneme calismalarina da katilirlar.

O insanin tip'tan baska sarilacak birseyi kalmamistir cunku.

Fare'de canli degil mi? Yazik degil mi ona?

Islevini yitirmis organ'in kimseye faydasi olmaz.

Mezarliktan organ almak onerisi absurd olmus.

Sayın Neva,

İlaçların deneyimlerine kobay olarak katılan insanlar ne yazık ki bu durumdan çoğu zaman haberdar olamıyorlar. Yani hiç de hasta olmadıkları halde kendilerine bu durum tam olark anlatılmaksızın sadece yapacakları iş karşılığında para verilmek suretiyle kandırılan insanları Mesela HİNDİSTAN'da daha geçen yıllarda haberlerden okumuştuk.

Hiç bir zaman ilaç piyasaya çıkmadıkça yasal olarak hasta olan kişilere bu ilaçlar verilmez. Bu yasa gereğidir. Ancak hasta olmayanları kobay gibi kullandıkları durumları bilmekteyiz. Fakir ve de paraya ihtiyacı olan insanlar bazen kendi istemleriyle organlarını da satabilmektedirler.

Mezarlıklardan organ almak tabii ki işe yaramaz. Neden? Çünkü o organ canlı değildir. Yani organ bağışı adı altında, yaşayan insanları öldürdükleri ve onların organlarını aldıkları bir gerçektir.

Neden bu kadar basit bir gerçeği anlamak istemediğiniz de ayrı bir konu!

Sesli
07-08-2012, 02:07
Buradaki linkte (http://www.sevde.de/islami_ictihadlar/03.htm) Organ naklinin hangi durumlarda yapılıp yapılamayacağı şer'i hükümlere göre açıklanmış. Organ naklini iki kısımda incelemişler. Bunlar; Yaşayan kimseden yapılan organ nakli ve Ölüm Sonrasında Yapılan Organ Nakli..

Ölüm sonrasında yapılan organ naklinin doğru ve caiz olmadığı hükmüne varılmış. Sebebi ise öldükten sonra kişinin ve çevresindekilerin bu organlar üzerinde hakkı olmamasıymış. Yani naklin yapılamama nedeni, organı alınacak kişisininsizin bahsettiğiniz gibi sağ olabilme ihtimalinden değil, organ üzerinde söz sahibi olamamasındanmış..Zaten bu konuda herhangi bir şüphe duysalardı, Ölüm sonrasında yapılan organ nakli diye belirtmezlerdi.

Şimdi organ nakline inançlarından ötürü karşı olan kesim, neden siz de açık açık buradaki hükme göre organ nakli caiz değil onun için karşıyız demiyorsunuz da, yok insanlar ölmemiş, bu nasıl bir canilikmiş ayağı yapıyorsunuz? Bir de evrim konusunda yerden yere vurduğunuz bilim adamlarını işinize geldiğinizde kendinize nasıl da referans yapıyorsunuz.
Efendim,

Yanıldığınız veya atladığınız önemli husus ölüm sonrası denilerek alınan organ aslında yaşamakta olup sadece bilinci kapalı olan ve de bir şekilde
''BEYİN ÖLÜMÜ'' diye bir kandırmaca ile alınan organdır. yani yaşayandan alınıyorrrr!

Lütfen caizdir veya caiz değildir demedim. Yaşayandan alıyorlar ve de yaşayan böylece ölmüş oluyor demekteyim. lütfen ne dediğimi anlamaya çalışnız.

Neva
07-08-2012, 02:10
Sayın Neva,

İlaçların deneyimlerine kobay olarak katılan insanlar ne yazık ki bu durumdan çoğu zaman haberdar olamıyorlar. Yani hiç de hasta olmadıkları halde kendilerine bu durum tam olark anlatılmaksızın sadece yapacakları iş karşılığında para verilmek suretiyle kandırılan insanları Mesela HİNDİSTAN'da daha geçen yıllarda haberlerden okumuştuk.

Hiç bir zaman ilaç piyasaya çıkmadıkça yasal olarak hasta olan kişilere bu ilaçlar verilmez. Bu yasa gereğidir. Ancak hasta olmayanları kobay gibi kullandıkları durumları bilmekteyiz. Fakir ve de paraya ihtiyacı olan insanlar bazen kendi istemleriyle organlarını da satabilmektedirler.

Mezarlıklardan organ almak tabii ki işe yaramaz. Neden? Çünkü o organ canlı değildir. Yani organ bağışı adı altında, yaşayan insanları öldürdükleri ve onların organlarını aldıkları bir gerçektir.

Neden bu kadar basit bir gerçeği anlamak istemediğiniz de ayrı bir konu!

Efendim soruma cevap veriniz. Tibbi bastan yazmaya gerek yok.

Gonullu donorlukten haberiniz yok, ilac uretimi, piyasa cikisindan da haberiniz yok, onun icin tartismayacagim sizinle.

Fare canli degil midir? Buna cevap veriniz.

Agzina sinek kacmasin, olmesin diye farkli dinleri overek anlatiyordunuz.

Haydi sinegi de gectik, ya fare?

errata
07-08-2012, 02:33
Efendim,

Yanıldığınız veya atladığınız önemli husus ölüm sonrası denilerek alınan organ aslında yaşamakta olup sadece bilinci kapalı olan ve de bir şekilde
''BEYİN ÖLÜMÜ'' diye bir kandırmaca ile alınan organdır. yani yaşayandan alınıyorrrr!

Komplo üretim tesisi çalışmaya devam ediyor...

Şu bahsettiğiniz kandırmacalar ve iddialarınızın gerçekliği için kanıtları ne zaman sunacaksınız artık? Ama öyle bir derdiniz yok değil mi? Buraya gelmiş, öylesine ortaya attığınız bu deli saçmalarına inanmamızı bekliyorsunuz.

Kendi adıma konuşayım, yavaş yavaş beni aptal yerine koymaya çalışıyormuşsunuz gibi bir izlenim edinmeye başladım.

Neva
07-08-2012, 02:36
Efendim,

Lütfen caizdir veya caiz değildir demedim. Yaşayandan alıyorlar ve de yaşayan böylece ölmüş oluyor demekteyim. lütfen ne dediğimi anlamaya çalışnız.

Yasayandan ur'da aliniyor, kanserli hucre de aliniyor.

Yazik degil mi peki, o da canli?

Bunlar alinmasin dediginiz oluyor mu?

Ahlaksız
07-08-2012, 02:48
Sayın sesli,demek istediğinizi uyuklayan şu halimle anladım sanırım:)
Siz doğallıktan yanasınız..Doğası gereği organlarını kaybedene,başka bir insanın organını çıkarıp takmanın tam bir delilik olduğunu söylemektesiniz..Ve haklısınız da..!

Hayvanlar kendi aralarında organ bağışı filan yapmazlar..Bir şekilde uzvunu kaybetmiş hayvan,kaderine terkedilir..Onun için yapılabilecek fazla birşey yoktur..!
Bizlerde hayvan olduğumuza göre,doğaya uygun hareket etmeliyiz ve başka insanlardan uzuv talep etmemeliyiz..

Sayın sesli'nin dediği gibi insanların beyin ölümü gerçekleşti diye organlarını söküp çıkarmak ne kadar rasyonel/mantıklı/etik/doğal?!

Bir taraftan ölmek üzere olan birisine hayat veriliyor ama diğer taraftan yeni ölmüş birinin organı çıkarılıyor..Hepimiz doğamız gereği organ bağışı bekleyen hastaların durumunu düşünüyoruz ve üzülüyoruz amma velakin bu yapılan operasyon doğaya/doğamıza aykırı..!

xcan
07-08-2012, 03:02
Burada sesli abimizin tereddütü şu sebeple oluşuyor;Tıp beyin ölümü gerçekleşen insanları, sanki ,kurtarılması mümkün olduğu halde ,kurtarmıyorda,''Biz buna ölmeden öldü diyelim ve organlarını yağmalayalım'' diyormuş gibi bir izlenime kapılmış.
İşte bu kuşkusu sanırım karşı çıkmasını tetikliyor .
Değilse mezarlıktan alınsın diyor.
Bağışa karşı değilde,sadece
organ bağışının taze ölmüşlerden olmasına karşı.
Yanlış anlamadıysam.
Ozaman tıbbi katliam gerekçesinin, bir kanıtı olması gerekmezmi sesli ustam.?
Neye istinaden bu yargınız?.

Neva
07-08-2012, 03:13
Hayvanlar kendi aralarında organ bağışı filan yapmazlar..Bir şekilde uzvunu kaybetmiş hayvan,kaderine terkedilir..Onun için yapılabilecek fazla birşey yoktur..!
Bizlerde hayvan olduğumuza göre,doğaya uygun hareket etmeliyiz ve başka insanlardan uzuv talep etmemeliyiz..

Siz olmus diye, les'i terkeden bir hayvan gordunuz mu?

Canli diye nitelediginiz agactan, bitkiden yemeyen bir hayvan gordunuz mu?

Dogada her canli diger turlerle ayakta kalir.

errata
07-08-2012, 03:22
Rasyonel bir iddiadan bahsediyorsak, iddianın belli başlı deliller sunması ve bu delillerle ortaya konmuş fikirsel argümanlarla desteklenmesi olmazsa olmaz bir durumdur. Yalnızca var sayımlarla hareket ederseniz burada yalnızca komplo teorisinden bahsedilebilir.

"Organ bağışı sahtekarlıktır."

Neye göre? Bu iddiayı neyle ölçeceğiz? Cevap: Yok.

"Böyle inanıyorum" demekle "Şu nedenle böyledir" arasındaki ayrımı dahi yapamıyorsanız, iddianızın hiç bir hükmü kalmaz zaten.

Yahu açın bu forumda ne iddialar ne şekilde savunulmuş onları bari okuyun. Arama böülümüne "iddia" yazıp arattırsanız dahi emin olun tonla şey öğrenirsiniz.

Neva
07-08-2012, 03:28
Rasyonel bir iddiadan bahsediyorsak, iddianın belli başlı deliller sunması ve bu delillerle ortaya konmuş fikirsel argümanlarla desteklenmesi olmazsa olmaz bir durumdur. Yalnızca var sayımlarla hareket ederseniz burada yalnızca komplo teorisinden bahsedilebilir.

"Organ bağışı sahtekarlıktır."

Neye göre? Bu iddiayı neyle ölçeceğiz? Cevap: Yok.

"Böyle inanıyorum" demekle "Şu nedenle böyledir" arasındaki ayrımı dahi yapamıyorsanız, iddianızın hiç bir hükmü kalmaz zaten.

Yahu açın bu forumda ne iddialar ne şekilde savunulmuş onları bari okuyun. Arama böülümüne "iddia" yazıp arattırsanız dahi emin olun tonla şey öğrenirsiniz.

Komplo teorileri diye bir bolum acsak fena olmaz sanirim. Bu konulari kasiyanlarin cogu da hristiyan alemidir. Etik'ten yola cikarlar.

Yahu zaten adami kesiyorsun, ameliyat ediyorsun, adama bilinci kapaliyken ilac veriyorsun. Bunlar etige girmez, organ bagisi girer.

Ahlaksız
07-08-2012, 13:00
Siz olmus diye, les'i terkeden bir hayvan gordunuz mu?

Canli diye nitelediginiz agactan, bitkiden yemeyen bir hayvan gordunuz mu?

Dogada her canli diger turlerle ayakta kalir.
Demek istediğimi anladığınız halde,farklı bir kulvara konuyu yönlendiriyorsunuz..
Yemek yeme ile organ nakli aynı şeyler değildir..

Vatandaşın biri su içmeyecek,bol tuzlu yiyecekler yiyecek;sonra da böbreği iflas edince taze ölmüş insanların böbreğini bekleyecek..!
Veya;
Vatandaşın biri spor yapmayacak,yağlı yiyecek yiyecek,hamburgerleri yutacak;sonra da kalbi iş göremez hale gelince taze ölmüş insanların kalbini bekleyecek..!

Adam ölmüş ama organları hâlâ ölmemiş..Organları ölmemiş bir adam,ölmüş bir adammıdır?
Bir insana öldü demek için sadece nefesinin durması yeterlimidir yoksa tüm organları ile mi ölmesi lazımdır?

Neva
07-08-2012, 13:15
Demek istediğimi anladığınız halde,farklı bir kulvara konuyu yönlendiriyorsunuz..
Yemek yeme ile organ nakli aynı şeyler değildir..

Vatandaşın biri su içmeyecek,bol tuzlu yiyecekler yiyecek;sonra da böbreği iflas edince taze ölmüş insanların böbreğini bekleyecek..!
Veya;
Vatandaşın biri spor yapmayacak,yağlı yiyecek yiyecek,hamburgerleri yutacak;sonra da kalbi iş göremez hale gelince taze ölmüş insanların kalbini bekleyecek..!

Adam ölmüş ama organları hâlâ ölmemiş..Organları ölmemiş bir adam,ölmüş bir adammıdır?
Bir insana öldü demek için sadece nefesinin durması yeterlimidir yoksa tüm organları ile mi ölmesi lazımdır?

Guzel, ornek getirin o halde.

Kime bu sekilde organ nakli yapilmis?

Bir insana oldu demek icin nefesinin durmasi yetiyor olsaydi, hicbir doktor kalkip elektro sok vermez, kalp masaji yapmazdi degil mi?

Oldu deyip atardik bir kenara.

Tum organlari diye birsey yoktur tipta.

Beyin belirler kisinin olumunu.

Beyinde hayat varsa, diger organlarda da hayat vardir. Beyin cevap vermiyorsa, diger organlari da ayni sekildedir.

Akil, bilinc organ yapilirsa, ancak bu tur bir tartisma ortaya surulur veya anlasilmak istenmez.

Beyin, kalp degildir, mucizeler yaratamazsiniz.

Bilinc acikligi veya kapaliligi ayri bir durumdur.

Adam komada 8 ay yatar, uyur, kalkip evine gider.

Farkli kulvara niye yonlendireyim?

Madem evrimi savunabiliyorsunuz, genetik diye birseyden de haberiniz olmalidir.

Her insanin direnc sureci ayni midir?

Olmus insanin, organi olsun diye beklenmez organ bagisinda, aksi olsa gider mezarliktan organ toplardik degil mi?

Madem canlilik bu kadar onemli , insan yatirilip, kesilip biciliyor, vucudundan canli parca cikariliyor.

O canli degil mi?

Dogalliktan yana ise insanlar, organ bagisindan once pankart acmalari gereken cok fazla unsur var.

Bu organlar cevresel faktorlerden hic etkilenmez mi?

Sesli
07-08-2012, 14:02
Burada sesli abimizin tereddütü şu sebeple oluşuyor;Tıp beyin ölümü gerçekleşen insanları, sanki ,kurtarılması mümkün olduğu halde ,kurtarmıyorda,''Biz buna ölmeden öldü diyelim ve organlarını yağmalayalım'' diyormuş gibi bir izlenime kapılmış.
İşte bu kuşkusu sanırım karşı çıkmasını tetikliyor .
Değilse mezarlıktan alınsın diyor.
Bağışa karşı değilde,sadece
organ bağışının taze ölmüşlerden olmasına karşı.
Yanlış anlamadıysam.
Ozaman tıbbi katliam gerekçesinin, bir kanıtı olması gerekmezmi sesli ustam.?
Neye istinaden bu yargınız?.

Sevgili Kardeşim,

Tereddüte sahip değilim. Ve bu konuda hiç bir zaman TIBBI suçlamadım.
BEYİN ölümü pek çok testin yapılmasını gerektiren ve bu nedenle de pek geçerli olmayan bir ''UYDURUK NEDEN OLUŞTURMA ÇABASI''. Çünkü beyin ölümü gerçekleşti sanılan ve de yıllar sonra bilinci açılan örnekler var.
Bunlar gerçekler. TIBBI suçlamıyorum. Beyin ölümü diye acilen karar vernler deseydiniz daha gerçekçi olabilirdi.

Bağış denilen, öldüğünüzde sizden alınacak olan organın sağlığınızda bağışlanması şeklinde sunuluyorsa da, gerçek böyle değil.

Siz bir kaza sonunda bilinç kapanması yaşarsanız, yani komaya girerseniz, organ bekleyenler hemen atağa geçebiliyor. Ve sizi zorla ölmüş gibi göstermek bahanesiyle ''BEYİN ÖLÜMÜ '' gerçekleşti diyerek, rapor dahi alabilmeleri mümkün oluyor.

Ve böylece yaşayan insanın daha yaşamı bitmeden organlarına saldırarak bir ganimete el koyarcasına bedeninizi ve yaşamınızı darmadağın edebilmektedirler.

Yani ölenden alınan organ yok. Yaşayanlardan alınarak, yaşayanı öldürmekteler.

Söylediklerim gerçek. Yoksa neden gidip de mearlıklardan almazlar diyerek gerçeği size de anlatmaya çalışıyorum. Ama pek başarılı olamadığım da bir ayrı gerçek!

Uzun ve sağlıklı yaşam dileklerimle,

Ahlaksız
07-08-2012, 14:03
Bir insana oldu demek icin nefesinin durmasi yetiyor olsaydi, hicbir doktor kalkip elektro sok vermez, kalp masaji yapmazdi degil mi?
Demek ki bir insana ''öldü'' diyebilmek için nefesinin durması yeterli değil..Kalbinin durması da..!
Şiufeng’in başına gelen durumu değerlendiren uzmanlar, “yalancı ölüm” denilen bu durumun solunum ve kalp atışının tespit edilemediği durumlarda tıbbı dahi yanıltabildiğini açıkladı.
http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1080734&CategoryID=79
Tıp yanılabilir,insanlar hata yapabilir..Öldü dediğimiz birisi ölmemiş olabilir..Bir insana öldü demek bile göreceli bir durumdur..Size göre ölmüş olabilir ama ölmemişte olabilir bu kişi..!

murted
07-08-2012, 14:07
Sesli bence bizle kafa buluyor.
Pireye kızıp yorgan yakılmaz ki.
Sizi siz yapan şey bilincinizdir.
Bilinç dediğimiz şey de beyin fonksiyonlarınızdan ibarettir.
Beyniniz öldü mü sizden geriye bir şey kalmaz.

Birilerinin beyin ölümünüz gerçekleşmeden organlarınızı alıp başkasına takması ayrı bir olay, bu bir çeşit suistimal.
Birileri bunu susitimal etti diye bu işe tümden karşı çıkmak garip doğrusu.

Okul yapmak için bağış toplanıyor diyelim.
Bu bağış toplayanların bir kısmı sahtekar çıktı, paralarla tüydüler diyelim.
Bir kısmıyla da gene okullar açıldı, çocuklar iki kişilik sıralarda oturabilmeye başladılar diyelim.
Şimdi bu bağış toplama işini bir kurala bağlayıp, susitimalleri engellemeye çalışmak mı maküldür yoksa bu okul yapmak için bağış toplama işini tümden yasaklamak mı?

Analoji açısından bir sıkıntı yok gibi, çok mu farklı şeyler?

Sesli
07-08-2012, 14:18
Dostlar,

Beyin Ölümü nedir? Bunu hep birlikte okuyalım ve öğrenelim;

''''

Serebral ölüm (kalıcı bitkisel hayat) ve beyin ölümü farklı mıdır?
Serebral ölüm, kalıcı bitkisel hayatta denilebir, serebral korteksin fonksiyonlarının sonlanmasıdır. Beyin sapı fonksiyonları ya çok az hasarlıdır ya da tamamen korunmuştur. Beyin ölümünden tamamen farklıdır ve ölümle eş değer değildir (1,2,4). Beyin ölümü ve kalıcı bitkisel hayat durumu arasındaki fark şöyle izah edilebilir:

Beyin ölümü durumu; koparılıp vazoya konan bir çiçeğe benzetilebilir. Ne yapılırsa yapılsın çiçek bir süre sonra solacaktır. Kalıcı bitkisel hayat durumu ise saksıdaki bir çiçeğe benzetilebilir, gereksinimleri karşılandığında bir süre yaşatılabilir. ''''

http://www.tuba.gov.tr/tr/component/content/article/114-guncel-bilgiler/1044-beyin-olumu-konusundaki-tartismalar-sorular-ve-yanitlari-471.html

Ancak Beyin Ölümü gerçekleşti denilen hasta hayata dönebiliyorsa, orada durmak gerekmez mi? Buyrun okuyalım:

http://ilceilcekastamonu.blogcu.com/bagli-oldugu-makinenin-fisi-cekilince-hayata-dondu/1888867

Gerçeği örtecek büyüklükte bir örtüye kimse sahip değildir. Bunu böylece bilmek gerek...İnançlarımız başka bilmekse daha başka bir gerçektir. Sayın Mürted inanç sahibi bir kişi beni kafa bulan sanmış bu onun inancı...

Neva
07-08-2012, 14:24
Demek ki bir insana ''öldü'' diyebilmek için nefesinin durması yeterli değil..Kalbinin durması da..!

Tıp yanılabilir,insanlar hata yapabilir..Öldü dediğimiz birisi ölmemiş olabilir..Bir insana öldü demek bile göreceli bir durumdur..Size göre ölmüş olabilir ama ölmemişte olabilir bu kişi..!

Verdiginiz ornek alakasiz, kisi hastane hizmeti dahi almamis dikkat ederseniz. Komsulari gommeye hazirlanirken, evde yemek yapar bulmuslar.

Neye gore tip yanildi simdi?

Neva
07-08-2012, 14:40
Ancak Beyin Ölümü gerçekleşti denilen hasta hayata dönebiliyorsa, orada durmak gerekmez mi? Buyrun okuyalım:

http://ilceilcekastamonu.blogcu.com/bagli-oldugu-makinenin-fisi-cekilince-hayata-dondu/1888867

.

Bakin verdiginiz ornegi iyi okumuyorsunuz, bir doktor ne demis?

Beyninin %90'i fonksiyon acisindan durmus vaziyette, bu yuzden fisi cekecegim.

%10'u saglam, yani.

Bunu bir doktor olarak bildirmis mi? Bildirmis.

Ailenin panigi veya mezar arayisi doktorun problemi degildir. Nicin aile itiraz etmemis o halde?Cunku edecek durumu yok kendilerine oran acisindan soylenmis.Ve kabullenmisler.

Bahse konu yer, yogun bakim unitesi. Yogun bakim unitesi her zaman istisnasiz son safha degildir olume acilan.

Haberin basligini okuyun! Fisi cekilince hayata dondu.

O adam olmedi ki, hayata donsun? Olmus adamin yogun bakim unitesinde ne isi var?

Aynen dediginiz gibi gercek ortulmuyor.

Yani simdi size gore doktor fisten cektigi icin de suclu bir nevi..

Oteki ne demis? yapacak birseyimiz yok.(hangi gerekce ile soylediler bilemem tabi)

müşkülpesent
07-08-2012, 22:06
Dostlar,

Beyin Ölümü nedir? Bunu hep birlikte okuyalım ve öğrenelim;

''''

Serebral ölüm (kalıcı bitkisel hayat) ve beyin ölümü farklı mıdır?
Serebral ölüm, kalıcı bitkisel hayatta denilebir, serebral korteksin fonksiyonlarının sonlanmasıdır. Beyin sapı fonksiyonları ya çok az hasarlıdır ya da tamamen korunmuştur. Beyin ölümünden tamamen farklıdır ve ölümle eş değer değildir (1,2,4). Beyin ölümü ve kalıcı bitkisel hayat durumu arasındaki fark şöyle izah edilebilir:

Beyin ölümü durumu; koparılıp vazoya konan bir çiçeğe benzetilebilir. Ne yapılırsa yapılsın çiçek bir süre sonra solacaktır. Kalıcı bitkisel hayat durumu ise saksıdaki bir çiçeğe benzetilebilir, gereksinimleri karşılandığında bir süre yaşatılabilir. ''''

http://www.tuba.gov.tr/tr/component/content/article/114-guncel-bilgiler/1044-beyin-olumu-konusundaki-tartismalar-sorular-ve-yanitlari-471.html

Gerçeği örtecek büyüklükte bir örtüye kimse sahip değildir. Bunu böylece bilmek gerek...İnançlarımız başka bilmekse daha başka bir gerçektir. Sayın Mürted inanç sahibi bir kişi beni kafa bulan sanmış bu onun inancı...
Referans olarak verdiğin ilk linkteki yazıyı tam olarak okuduğuna emin misin? Aynı linkten şu kısımları okumanı öneririm;

Beyin ölümü durumu; koparılıp vazoya konan bir çiçeğe benzetilebilir. Ne yapılırsa yapılsın çiçek bir süre sonra solacaktır. Kalıcı bitkisel hayat durumu ise saksıdaki bir çiçeğe benzetilebilir, gereksinimleri karşılandığında bir süre yaşatılabilir.Yazının bu kısmını sen de alıntılamışsın. Bu durumda beyin ölümünün, kişinin bir daha geri döndürülemeyeceği anlamına geldiğini onaylıyorsun. Sonrasında beyin ölümü tanısının nasıl konulacağına dair prosedür verilmiş;

Beyin Ölümü Tanısı Nasıl Konur?
Beyin ölümü tanısı klinik olarak konur. Beyin ölümü tanısı koymak için:
1. Hastalığın nedeni ortaya konmalıdır.
2. Beyin ölümüne benzer bulgular verebilen ve geri dönüşümlü olabilen durumlardan ayrım mutlaka yapılmalıdır.
3. Beyin ölümünün klinik işaretleri koma, beyin sapı reflekslerin yokluğu ve apne tespit edilmelidir.Bu tanıyı koymak için, ülkemizde uygulanan prosedür;

Ülkemizde ise 4 hekim tarafından değerlendirme yapılır (5,6). Ülkemizde muayenenin kimde, ne zaman tekrarlanacağına dair kesin bir hüküm bulunmazken, bazı ülkelerde muayenenin tekrarlanması gerekmez, bazı ülkelerde ise 2-24 saat içinde muayenenin tekrarlanması zorunludur. Beyin ölümü tanısını doğrulama için test uygulaması, kimi ülkelerde hekimlerin gerekli gördüğü durumlarda isteğe bağlı olmakla birlikte ülkemizin de içinde bulunduğu bazı ülkelerde zorunludur.Ve nihayetinde;

Beyin ölümü tanısı konan hastalarda;
Ülkemizdeki yasal düzenlemeler, daha önce tanısı konulmuş bir nedenle hasta geri dönüşümsüz koma tablosuna girmişse en az 12 saat, sebebi bilinmeden gelişen tablolarda en az 24 saat bu koşulların değişmeden devamlılığının gözlenmesini zorunlu kılmaktadır. Klinik beyin ölümü tanısı almış hastalarda, hekimler kurulunun uygun göreceği bir labaratuar yöntemiyle beyin ölümü teyid edilmelidir. Hasta yakınına beyin ölümü bildirildikten sonra, hasta yakınının hastanın organ veya organlarının transplantasyon için kullanılmasına izin vermesi veya yaşam desteğinin kesilmesine izin vermesi durumunda hastaya uygulanan tıbbi destek sonlandırılabilir.Sonuç olarak; beyin ölümünün tanısı bir çok test ve bulgular gerektiren, aynı zamanda farklı kişilerin onayı sonucunda kararlaştırılan meşakatli bir iş. Beyin ölümü gerçekleşen birisinin vazoya konulan çiçek gibi bir daha geri gelmeyeceği de kesin ise, o noktada yapılabilecek bir organ naklinin ne gibi bir sakıncası var? Cidden anlamak için soruyorum, senin takıldığın nokta, beyin ölümünün gerçekleşip gerçekleşmediğini doktorların tam olarak bilemeyeceği mi? Verdiğin ikinci linkteki örnekten böyle bir şey anladım.. Eğer durum bu ise bilimi bir kalemde çöpe atmış oluyor muyuz?.

Ahlaksız
07-08-2012, 22:29
Çiçeği dalından koparmışsın,vazoya koymuşsun ama çiçek hala canlı..!
Hiçte ölü bir çiçek gibi durmuyor..!
Hem görüntüsü,hem kokusu,hem dokusu sapasağlam..!
Bu durumda çiçek dalından koptu diye çiçeğe ölü muamelesi yapabilirmiyiz?

Neva
07-08-2012, 22:34

O, olume ne kadar anlam kattiginizla ilgilidir.

Vucudunuzdan cikan parca da canli degil mi?

Deneyde kullanilan fare de canli degil mi?

müşkülpesent
07-08-2012, 22:49
Bu örneğin amacı, çiçeğin vazoya konulsa bile bir daha geri dönemeyeceğini belirtmek. Birebir çiçekle insan arasında bir benzerlik kurmak doğru olmaz. Sonuçta bitkiyi suya koyduktan sonra (hepsinden bahsetmiyorum) çelikle ya da farklı yöntemlerle üremesini bile sağlayabiliriz. Bu örnekteki dikkate alınması gereken kısım, geri dönüşümün olmayacağı. Yani, beyin ölümünün geri dönüşümsüz bir olay olduğu anlamına gelmesi.

Ahlaksız
08-08-2012, 00:49
Vucudunuzdan cikan parca da canli degil mi?
Vücudumdan çıkan parça/organ canlı ise,neden bana ölü muamelesi yapılıyor?
Bu örneğin amacı, çiçeğin vazoya konulsa bile bir daha geri dönemeyeceğini belirtmek. Birebir çiçekle insan arasında bir benzerlik kurmak doğru olmaz. Sonuçta bitkiyi suya koyduktan sonra (hepsinden bahsetmiyorum) çelikle ya da farklı yöntemlerle üremesini bile sağlayabiliriz. Bu örnekteki dikkate alınması gereken kısım, geri dönüşümün olmayacağı. Yani, beyin ölümünün geri dönüşümsüz bir olay olduğu anlamına gelmesi.
Beyin ölümüm gerçekleşti diye,diğer organlarım bir başka insana nakledilebiliyorsa;demek ki organlarım ölmemiş demektir..Dolayısıyla beynim ölse bile vücudum diridir..Sayın sesli'nin bahsettiği olgu bu..

Neva
08-08-2012, 00:51
Vücudumdan çıkan parça/organ canlı ise,neden bana ölü muamelesi yapılıyor?

Iste onu neden elestirmiyorsunuz? O da canli degil mi neticede?

Ahlaksız
08-08-2012, 00:57
Iste onu neden elestirmiyorsunuz? O da canli degil mi neticede?
Kimi eleştirmem gerekiyor,organlarımı mı?

Niye anlamak yerine demagoji yapmayı yeğliyorsunuz sayın Neva?

Sayın sesli aslında çok basit birşeyden bahsediyor ama bende dahil hepimiz anlamak yerine ayak diretmeyi kolay buluyoruz..Adam söylemlerinde haklı..

Beyin öldü diye canlı organlara göz koyan doktorların hiç de doğru birşey yapmadığı ortada..!

istatistik
08-08-2012, 00:58
Canlılıktan ne anladığınıza göre değişen bir durum. Canlı olarak nitelediğiniz organlar aslında makineye bağlı olarak canlılığını sürdürüyor. Tüm bu sistemi kontrol eden beyin ise geri dönüştürülemez bir şekilde zarar görmüş oluyor.

Böylesine bir yaşam bana göre gerçek bir yaşam ya da canlılık olmadığı için organlarımın alınması konusunda herhangi bir çekincem olmaz. Burada karar kişinin kendisine kalmış (sağlıklı haldeyken organ bağışı yapmak konusunda). Bu nedenle eleştirmek gibi bir durum söz konusu olamaz.

Neva
08-08-2012, 03:04
Kimi eleştirmem gerekiyor,organlarımı mı?

Niye anlamak yerine demagoji yapmayı yeğliyorsunuz sayın Neva?

Sayın sesli aslında çok basit birşeyden bahsediyor ama bende dahil hepimiz anlamak yerine ayak diretmeyi kolay buluyoruz..Adam söylemlerinde haklı..

Beyin öldü diye canlı organlara göz koyan doktorların hiç de doğru birşey yapmadığı ortada..!

Demogaji degil efendim, siz sayin Sesli'ye ses olmak zorunda degilsiniz, kendisini anliyoruz zira. Turkce'si de gayet acik ve anlasilir.

O canlilik uzerinden gidiyor.

Ben de soruyorum, vucudunuzdan cikan parca da canli, niye ameliyat oluyorsunuz o zaman?

Niye disinizi cektiriyorsunuz,o da yasayan canli bir yapi, birakin curuk kalsin?

Deneyde kullanilan fare de canli niye o elestirilmiyor?

Sorularimin yeterince acik oldugunu dusunuyorum.

Bilinc, akil, zihin tek basina organ degildir. Beynin islevsel yetileridir. Beyin komplike bir yapidir.

Bir Alzheimer hastasina olu diyemessiniz mesela. Beyin olumu soz konusu degildir cunku.

Dusunus hataniz burada.

Bilinc uzerinden konuyu isleyip;

Beyne iliskin bilinci, zihni, akli baslibasina ayri bir organ olarak algilarsaniz, beynim oldu, obur organlarim canli, doktorlar bunu alip baskasina takiyor, bu canliyi oldurmektir dersiniz.

Canliliga atif yaparsiniz kendinizce.

Sesli
09-11-2013, 21:28
http://www.odatv.com/vid_video.php?id=8CA33

Organ nakli demek yaşayan bir insanı öldürüp, onun organlarını hasta olan bir başka insana takmak demektir. Yani açıkça bir cinayettir. Bunun için ne dinsel öğütlere ne de hukuki veya tıbbi söylemlere gerek var.

Çünkü alınan organ yaşayan bir insandan alınmakta ve o insan da organı alındıktan kısa bir zaman sonra ölmektedir. cinayetin tarafında olanlar organ nakline destek verenlerdir.

Eğer aksini iddia edenler varsa, gitsinler ve ihtiyaç duydukları organları mezarlıktaki cesetten alsınlar.

inferno
09-11-2013, 21:37
Organlar beyin ölümü gerçekleşmiş hastalardan alınır.
Yada tek organla yaşayabilecek Sağlıklı diğer insanlardan

Eğer bir böbreğe ihtiyacınız varsa Böbrek bağışında bulunmak isteyen birinden bağı alabilirsiniz.

Mesela ben gönüllü ilik nakli bağışçısıyım.
Kan da bağışladım.
Günün birinde bir yerlerde kaza geçirirsen. Haber sal millete sana kan bağışında bulunmasınlar sonuçta o uzvun kendi kendine erekte olmuyor.
kan lazım değil mi ?

Hahahahaha Videoya koptum o zaman adam hırsızlık yapsa uzvunu taktığın kişiye mi günah yazılacak :)

Sesli
10-11-2013, 00:07
Organlar beyin ölümü gerçekleşmiş hastalardan alınır.
Yada tek organla yaşayabilecek Sağlıklı diğer insanlardan

Eğer bir böbreğe ihtiyacınız varsa Böbrek bağışında bulunmak isteyen birinden bağı alabilirsiniz.

Mesela ben gönüllü ilik nakli bağışçısıyım.
Kan da bağışladım.
Günün birinde bir yerlerde kaza geçirirsen. Haber sal millete sana kan bağışında bulunmasınlar sonuçta o uzvun kendi kendine erekte olmuyor.
kan lazım değil mi ?

BEYİN ÖLÜMÜ diye sunulan gerçek, bir zaman için BİLİNCİN kapalı olduğu durumdur. Bilincin uzun yıllar sonra açıldığı durumlar olunca, beyin ölümünün ne denli uydurma olduğu da açıkça kendini göstemektedir.

Kan bağışı, ilik bağışı, organ bağışı değildir. İki organdan birini bağışlamak da ayrı bir konudur. İsteyen kendi organını satarak bu işi de yapmaktadır.

Meseleyi kişisele lütfen dökmeden varsa bir düşünceniz onu söyleyin.

inferno
10-11-2013, 00:12
Çok yanlış biliyorsun Beyin ölümü demek, beyin gerçekten öldüğü anlamına geliyor.
Yani geri kurtarılma gibi bir şey söz konusu değil. Sen Bitkisel hayat denilen koma durumu ile beyin ölümünü karıştırıyorsun.

Beyin ölünce diğer organların da bir süre sonra iflas edeceği için daha ölümleri gerçekleşmeden buzun içinde dondurulup başka bir bireye takılabiliyor.

Bir bacağı kopan bir insanın bacağının 30 sn 2 dk arası içindeki kan boşalana kadar sebepsizce hareket ettiğine şahit olmuşsundur.
Bunun gibi yani.

Vefik Sami
10-11-2013, 00:23
BEYİN ÖLÜMÜ diye sunulan gerçek, bir zaman için BİLİNCİN kapalı olduğu durumdur. Bilincin uzun yıllar sonra açıldığı durumlar olunca, beyin ölümünün ne denli uydurma olduğu da açıkça kendini göstemektedir.

Yıllar sonra uyanan insanların sayısı çok azdır. Ayrıca bunlar bitkisel hayâta girmiş olanlar. Beyin ölümü çok farklı bir durum diye biliyorum sn. Sesli.

Sesli
10-11-2013, 00:33
Çok yanlış biliyorsun Beyin ölümü demek, beyin gerçekten öldüğü anlamına geliyor.
Yani geri kurtarılma gibi bir şey söz konusu değil. Sen Bitkisel hayat denilen koma durumu ile beyin ölümünü karıştırıyorsun.

Beyin ölünce diğer organların da bir süre sonra iflas edeceği için daha ölümleri gerçekleşmeden buzun içinde dondurulup başka bir bireye takılabiliyor.

Bir bacağı kopan bir insanın bacağının 30 sn 2 dk arası içindeki kan boşalana kadar sebepsizce hareket ettiğine şahit olmuşsundur.
Bunun gibi yani.

BEYİN ÖLÜMÜNÜ saptayabilmek için yüzlerce test yapılması gerekir. Siz bu denli bildiğinize göre bir hastanede ölenlerin yüzde kaçı beyin ölümüyle ölmektedir ? Bunu da bilirsiniz herhalde.

Yüzde 3 düzeyindeki bu olguya sarılanlar aslında gerçeği örtmeye eğilimli olanlardır. Beyin ölümü yok denecek kadar azdır. Ancak bizde her trafik kazası geçirenin başında cellatlar beklemekte ve derhal beyin ölümü diye ortaya çıkmaktadır. Beyin ölümü de olsa, o hastanın diğer organları yaşamaktadır. yani aslında adam yaşamaktadır. Kimsenin yaşayan bir insanı öldürmeye hakkı yoktur.

inferno
10-11-2013, 00:36
Beyin ölümünün anlamak çok basittir. EEG diye bir cihaz var onunla şıp diye anlıyorsun. sevgilerle.

Sesli
10-11-2013, 00:48
Beyin ölümünün anlamak çok basittir. EEG diye bir cihaz var onunla şıp diye anlıyorsun. sevgilerle.

o kadar kolay olsaydı, mesele kalmazdı. Olay sizin dediğiniz gibi değil. Yüzlerce teste gerek var. Biraz öğrenmeniz için.

http://www.savingthebrain.com/?p=120

inferno
10-11-2013, 00:51
Arkadaş Ben ne diyorum?
Epilepsi hastasıyım Her 6 ayda bir EEG cihazına giriyorum Beyin ölümü ile ilgilenen Tıp dalı nörolojidir. Nöroloji doktorları bakar beyin ölümlerine ve EEG cihazı ile ölçülüyor ve tehşisi çok basit her 6 ayda bir görüyorum bu cihazı.

EEG ÇEKİLMESİNDE Kİ AMAÇ:
EEG çekiminin temel amacı beyin hücrelerinden çıkan elektrik akımlarının değerlendirilmesidir. EEG ile hangi beyin bölgesinin ne tip bozuk elektrik yaydığının görülmesi ve takip edilmesidir. EEG ile sorunun merkezi beyinden mi yoksa beyin kabuğundan kaynaklandığını görebiliyor. EEG beyin lezyonlarının, tümörlerinin, infarktüslerinin, enfeksiyonlarının, ve epileptik aktivitenin, psikozların , beyin ölümünün ve Beynin elektriksel aktivitesini bozan her türlü hastalığın tanısında kullanılabilir. Epilepsi hastalığının teşhisinde ve tiplerinin belirlenmesinde tedaviye karar verilecek olan inceleme yöntemi EEGdir.

Kaynak
http://www.eeguzerine.com/?s=Icerik&No=1331884783

Sesli
10-11-2013, 01:07
Arkadaş Ben ne diyorum?
Epilepsi hastasıyım Her 6 ayda bir EEG cihazına giriyorum Beyin ölümü ile ilgilenen Tıp dalı nörolojidir. Nöroloji doktorları bakar beyin ölümlerine ve EEG cihazı ile ölçülüyor ve tehşisi çok basit her 6 ayda bir görüyorum bu cihazı.

EEG ÇEKİLMESİNDE Kİ AMAÇ:
EEG çekiminin temel amacı beyin hücrelerinden çıkan elektrik akımlarının değerlendirilmesidir. EEG ile hangi beyin bölgesinin ne tip bozuk elektrik yaydığının görülmesi ve takip edilmesidir. EEG ile sorunun merkezi beyinden mi yoksa beyin kabuğundan kaynaklandığını görebiliyor. EEG beyin lezyonlarının, tümörlerinin, infarktüslerinin, enfeksiyonlarının, ve epileptik aktivitenin, psikozların , beyin ölümünün ve Beynin elektriksel aktivitesini bozan her türlü hastalığın tanısında kullanılabilir. Epilepsi hastalığının teşhisinde ve tiplerinin belirlenmesinde tedaviye karar verilecek olan inceleme yöntemi EEGdir.

Kaynak
http://www.eeguzerine.com/?s=Icerik&No=1331884783

EEG cihazı doğrudan BEYİN ÖLÜMÜNE karar vermekte kullanılmaz. pek çok testten sonra onu da kullanmaktadırlar. Tek bu cihaz ile beyin ölümüne karar verilmiyor. Ve beyin ölümleri bir hastanede ölenlerin yüzde 3'ü kadarıdır. bu çok düşük bir orandır. yani pek çok hasta beyin ölümüne düçar olmadan ölmektedir.

Beyin ölümü gerçekleşse dahi Adamın diğer organları çalıştığına göre adam yaşamaktadır. kimsenin de yaşayan bir insanı öldürmeye hakkı yok. Söylediğim budur. Buna itirazınız varsa yanıtlayın lütfen.

inferno
10-11-2013, 01:20
Beyin ölümü gerçekleşen biri organları derhal alınmazsa diğer organlar da ölür.
Bak 35 yaşındayım 17 yaşından beri Nöroloji Anabilim dalını aşındırıp duruyorum oradaki doktorlar abim, akrabam gibi oldu artık, Nöroloji doktoru musun bu ısrar niye? O doktorlardan daha mı iyi biliyorsun ?

Adamların günlük yaşantısını biliyorum yav.. Daha Ne diyeyim sana. :)
İnsan Çok Komplike bir organizmadır ve her bir hücre bağımsız yaşar ve Her bir hücre görevini bilir Beyin sayesinde. Eğer beyin ölürse ve belli bir süre beyinden komut gelmez ise ölür. Uzvun daha uzun bir sdüre yaşayabilmesi için Dondurulması gerekir. Uzvu da uzman cerrahlar. bedenden sökebilirler.

Eğer bir Nöroloji doktoru Hastanın beyin ölümü gerçekleşti derse olay bitmiştir.
O insan artık yaşamıyor demektir Uzuvlar yaşıyor beyin bir daha dirilmez.
Beyin dirilemeyeceğine göre o uzuvlar yaşasa nolur yaşamasa nolur?

http://tr.wikipedia.org/wiki/Beyin_%C3%B6l%C3%BCm%C3%BC
O kişi artık gitmiştir bitti.
Hasta yakınına sorulur bağışlar mısın bağışlamaz mısın diye?
Oda hasta yakınının insafına kalmıştır.

Beyin ölümü EEG ile yapılır ve tehşisi çok basittir.

Sesli
10-11-2013, 19:56
Beyin ölümü teşhisi çok zordur. EEG sadece bu testlerden bir tanesidir. Daha pek çok test vardır. Beyin ölümü diye bu ülkede yaşayan insanları öldürüyorlar. Beyin ölümü bir hastanede ölen 100 kişi arasında sadece 3 kişide görülmektedir.

Sizin nörologlarla temasta bulunmanız, beyin ölümü konusunda uzman olduğunuzu göstermez. Okuyun, araştırın, karşı çıkanlar ne diyorlar hepsini öğrenin. Ve konuya çok daha geniş bir perspektiften bakmaya çalışın.

Yaşayan insanların organlarını alanlar cinayet işlemektedir. Beyin öldü derler ama diğer organlar işlemektedir. Cinayetten yanaysanaız onu söyleyin de biz de bilmiş olalım.

Sesli
10-11-2013, 20:26
Beyin ölümünü teşhis etmişler! Ama nasıl teşhis etmişlerse! İşte size beyin ölümü gerçekleşti dedikleri hastanın tekrar yaşama dönüşüne bir örnek hem de bizim ülkemizden:

inferno
11-11-2013, 00:40
Sn Sesli hakikaten çok ilginç bir insansınız bundan sonra sizin söylediklerinizin hiç birini ciddiye almayacağım bu konuda sakın alınmayın.
Ben sizin ile daha fazla tartışamayacağım.

murted
11-11-2013, 01:16
Beyin ölümünü teşhis etmişler! Ama nasıl teşhis etmişlerse! İşte size beyin ölümü gerçekleşti dedikleri hastanın tekrar yaşama dönüşüne bir örnek hem de bizim ülkemizden:

http://www.medimagazin.com.tr/ana-sayfa//tr-beyin-olumu-oldu-sonra-hayata-dondu-iddiasi-1-666-10268.html

Mişşşşş, mışşşş... Sonra ne olmuş acaba?

Sayın Sesli organlarının turşusunu kurmakta serbesttir, nihayetinde organlar onun organıdır. Beyni de kendi beynidir; beynini istediği kadar bulandırabilir. Ama yalan yanlış şeylerle başkalarının beyinlerini bulandırmazsa güzel olur.

Beynin fonksiyonları geri dönülmez şekilde bozulduğunda yani beyin ölümü hali gerçekleştiğinde, insan olmanın şartı eğer bilinçse siz ölmüşsünüzdür. Yalan yanlış iddiaları, münferit vakaları öne sürüp de insanları bu işten soğutmayın.

inferno
11-11-2013, 01:55
Haberi okudum gerçekten ilginç bir vaka ve çok sık rastlanan durum değil.
Fakat Beyin ölümü gerçekleşti diyen gazetede bir çelişki var beyin fonksiyonlarının %90 oranında kayıp verdiğidir.
Yani aslında beyin ölümü tam olarak gerçekleşmemiştir.
Eğer beyin ölümü %100 seviye gösterseydi zaten yapılacak bir şey yoktu.
Hastane kurallarında "Heyet Raporu" Denilen bir olay var.
Buradaki vaka da ilgili Branşlar
Nöroloji doktoru
Nörojiroji Doktoru
Anestezi Uzmanı
Genel Cerrah
Ve Hastane Müdürü.
Toplam 5 imza ve 5 kişilik bir toplantı da hastanın hakkında karar verilir bu karar bürokratik bir karardır.

Hastanın Durumu, Yakınlarının maddi durumu Ve geçmiş tecrübelerine dayanarak bir karar verirler.
Nitekim bu karara Ailesini de dahil edip "Hastanın beyini %90 oranında cevap vermiyor geçmiş tecrübelerimize dayanarak şu ana kadar bu tür bir hastanın Tekrar hayata döndüğüne rastlamadık. Kararı size bırakıyoruz fişi mi çekelim yoksa %100 olana kadar bekleyelim mi?" gibisinden bir soru sorulmuştur.

Burada tıbbi bir yanlışlık yok. Sadece bürokratik bir karar var. ve bu olay çok ender rastlanır haklısınız fakat bu EEG cihazı yanlış ölçtü anlamına gelmiyor.

Haber ilginç bir haber olduğu için başlığı böyle atmışlar. yoksa ortada ölen bir beyin yok.

Nevandaar
12-11-2013, 02:17
Arkadaş Ben ne diyorum?
Epilepsi hastasıyım Her 6 ayda bir EEG cihazına giriyorum Beyin ölümü ile ilgilenen Tıp dalı nörolojidir.

Belki ilginizi çeker diye paylaşayım dedim. Epilepsi nöbeti esnasındaki beyin dalgalarının sesleri çıkartıldı. (http://evrimagaci.org/fotograf/73/4821/)

inferno
12-11-2013, 09:08
Teşekkür ederim Hem Facebooktan üyeyi hemde sitesini sık sık ziyaret ediyorum :) Bu haberi Yeni okudum :)

Felâsife
20-01-2014, 19:04
Organ nakli benden de uzak dursun :)
“Öldün Dediysek Ölmüşsündür Kardeşim!” (http://www.medimagazin.com.tr/authors/sahin-aksoy/tr-8220oldun-dediysek-olmussundur-kardesim8221-72-60-1416.html)

Ahlaksız
21-01-2014, 01:28
Organ nakli benden de uzak dursun :)
“Öldün Dediysek Ölmüşsündür Kardeşim!” (http://www.medimagazin.com.tr/authors/sahin-aksoy/tr-8220oldun-dediysek-olmussundur-kardesim8221-72-60-1416.html)
Yazara bak:)
Prof. Dr. Şahin AKSOY, Şanlıurfa Tabip Odası Başkanı

Paylaşım için sağol..

evrensel-insan
21-01-2014, 01:40
Yazara bak:)
Prof. Dr. Şahin AKSOY, Şanlıurfa Tabip Odası Başkanı

Paylaşım için sağol..

Sen de mi beyin olumunun olum olmadigini dusunuyorsun? :)

Bu sadece organlari bagislamamak icin bir bahane. :)

Yazi aslinda ters algilanmaya cok musait.

Ahlaksız
21-01-2014, 01:52
Sen de mi beyin olumunun olum olmadigini dusunuyorsun? :)

Bu sadece organlari bagislamamak icin bir bahane. :)

Yazi aslinda ters algilanmaya cok musait.
Beyin ölümünün gerçek ölüm olmadığını Şanlıurfa Tabip Odası Başkanı söylüyor..Benimde bilime saygım sonsuz:)

evrensel-insan
21-01-2014, 02:36
Beyin ölümünün gerçek ölüm olmadığını Şanlıurfa Tabip Odası Başkanı söylüyor..Benimde bilime saygım sonsuz:)

Olur mu, alintinin sonunda bak ne diyor; Allah bütün doktorları kendisini dinlemeyen hastaların ihanetinden korusun. “Öldün dediysek ölmüşsündür kardeşim!"

O'nun da senin gibi bilime saygisi sonsuz.

Yalniz o bunu yani "bileme saygisini" Allah'ina bagliyor?

Simdi su rengarenk yaptigim cumleyi bir analiz edelim.

Kim koruyacak?-Allah

Kimi koruyacak?-Butun doktarlari

Kimden koruyacak?-kendisini dinlemeyen hastalarinin ihanetinden.

Burada gecen "KENDISI" kim? Allah' mi/doktorlar mi?

Dinlemeyen hastalarin ihaneti kime? Allah'a mi/doktor'a mi?

Cumle gidisatina baktiginda, yazar " hastalarinin doktoru dinlemesini istiyor" ve doktorun " Öldün dediysek ölmüşsündür kardeşim!" demesini dinlemesini KABUL ETMESINI ve olur da DINLEMEZSE "doktorun Allah tarasfindan dinlemeyenlerin ihanetinden korunmasini" istiyor.

Yani hem doktordan yana, hem de onun korunmasindan yana.

Ama biliyor ki, doktoru dinlemeyecek olan hastalar "oluler!?" ihanette"! bulunacak.

Olen birinin "sen oldun" diyen doktoruna "onu dinlemeyerek nasil bir ihanette bulunabilecegi" bilim olarak oldukca karisik!? da yine de doktorun korunmasini Allah'indan istemesi doktordan yana oldugunu gosterir.

Bunun adi "ALLAHCI BILIMCI" :)

Sen kendininkini neye bagliyorsun? :)

Felâsife
21-01-2014, 03:22
Paylaşım için sağol..

Rica ederim :)

Birde Rigor Mortis (http://tr.wikipedia.org/wiki/Rigor_mortis) denilen aşama varmış, bunun beyin ölümünden önceki mi yoksa sonraki mi aşama olduğunu bilmiyorum ama bir abimiz bu süre bende çok uzun derdi.

Bunu nasıl denemiş derseniz bu abimiz sağ sol zamanlarında aşırı sol bir grubun üyesiymiş, farklı zamanlarda iki sefer öldüresiye işkence edilip öldü diye şehir dışında yol kenarına çırılçıplak atılıyor, her seferinde de-artık ne kadar kalıyorsa günler saatler o da hatırlamıyor-yol kenarına zombi gibi gelip arabaları durdurmak istediğinde durmadıkları gülerek anlatırdı.
Kendisi de sağlıkçı olduğu için bu tabiride ilk kez ondan duymuştum.

Geçenlerde Nat Geo kanalda da bazı kanser hastaların 35kg filan düşüp artık öldü artık dendiği anda, geri dönüş hikayeleri işlenmişti.

Hasılı bazıları kolay ölmüyorlar anlaşılan :)

Ebu Sübyan
21-01-2014, 03:50
bu konuyu okuduktan sonra en kısa zamanda organ bağışı kampanyasına katılma kararı aldım.
sebebi eşim ve çocuklarım.
babamın ve özellikle kayınpederimin yatakta 4 gün kalması biz sevenlerini ne kadar dünyadan uzak eylediğini gördükten sonra, eşime ve çocuklarıma:
"ben şimdiden söylüyorum; ben yatalak falan olursam benim yaşamam için uğraşmayın, zaten bitkisel hayata geçmişim, ötenazi yaptırın, bu karar vermeniz gerekirse kesinlikle bunu yaptırın, ben çok daha memnun ve mutlu olacağım emin olun" diye tembihledim.

organ bağışı yapanların beyin ölümü gerçekleştiğinde yaptıkları şey de bu zaten, ötenazi. bu konuyu okuyunca içime biraz su serpildi. bu organ bağışı sayesinde beni fazla bekletmeyecekler ve hem ben hem de ailem o zor dönemden kurtulacaklar...
sırf bu ihtimal yüzünden ilk fırsatta organ bağışına katılacağım.

Ahlaksız
11-01-2018, 19:45
İspanya’nın Austrias bölgesindeki bir hapishanede 3 ayrı doktor, Gonzalo Montoya Jimenez adlı mahkumun öldüğüne karar verdi.

Otopsi için hastane morguna gönderilen mahkum, otopsisinden saatler önce uyandı.

Hastane kaynakları; Jimenez'in hayati belirtileri, fark edilemeyecek kadar yavaşladığı için öldüğünün sanıldığını açıkladı.
https://www.ntv.com.tr/dunya/uc-doktorun-oldu-dedigi-mahkum-otopside-uyandi,xX7XkxFcL0SMsYHOSHC-Tw?_ref=infinite
Ölmüş..
Tamam da kime göre?
Doktora göre..
Ama doktorlar da yanılıyor..!

Demek ki her ''öldü'' denilen kişi,ölmemiş..!