PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Japonlar tarafından yok edilen bıyıklı kadınlar. Ainular.


Boolean
17-06-2015, 02:01
Şu başlıkta (http://www.turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=37299) konuştuğumuz konuda Neanderthal kadınlarını düşünürken, Ainu kadınlarının da bıyıklı oldukları aklıma geldi ve onlar hakkında başlık açmak istedim.

Ainular Japonya'nın Hokkaido adasına 20.000 yıl önce gelmişler fakat artık soyu tükenmiş toplumlar arasındalar.

Ainu kabilesinin ismi ilk defa 740 yılında yazılmış Nihon Shoki kitabında geçiyor. Bu toplum avcı, balıkçı ve doğaya bağlı bir dine sahip olarak biliniyor.

1336–1573, Muromachi döneminde, Shogun'un (General) Japonların yönetimine geçmesiyle, Japonlar ve Ainular arasında savaşlar başlıyor ve Japonlar adayı kontrol ederek Ainuları kendi yönetimleri altına alıyor.

Bu dönemden itibaren 1800'lere kadar Ainuların Japonlara karşı birçok isyan ve ayaklanma girişimleri var.

Sonuç olarak 1850'lerde sayıları 16.000'lere kadar düşüyor ve artık tamamen yoklar. Günümüzde kendilerinin Ainu olduklarını söyleyen Japonlar bulunsalar bile, Ainuların genetik özelliklerini ve kültürlerini taşımıyorlar.

Yamato olarak bililen ve Japonya'nın çoğunluğunu oluşturan etnik grupla karşılaştırıldığında, Antropolog Arnold Henry Savage Landor Ainuları şöyle tarif ediyor.

1. Daha açık tenlilerdi.
2. Çok kıllılardı.
3. Büyük kulakları vardı.
4. Çukurlu gözleri vardı ve dikkat çekici kaş çıkıntıları ile birlikte göz şekilleri Avrupalılara benziyordu.

Kyosuke Kindaichi ise şöyle eklemeler yapıyor;

Ainu erkekleri sık ve dalgalı saçlara sahiptiler ve sıklıkla uzun sakal bırakıyorlardı. Bazı Ainuların saçları kahve rengindeydi.https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a4/AinuManStilflied.JPG

Ainu dili Japonca ile farklı bir dildi ve günümüzde en fazla 15 kadar konuşucusu kaldığı tahmin ediliyor. Bu nedenle nesli tükenen diller arasında sayılıyor.

Kültürel adet olarak belirli bir yaştan sonra kıllarını asla kesmiyor, sadece saçlarını kısaltıyorlardı. Ainular kıllı olduklarından, aynı Ainu erkekleri gibi, kadınlarının da bıyıkları oluyordu. Kadınlar ağızlarının ve önkollarının üstüne dövme yapıyorlar, ismi Attusi olan ve karaağacın iç kabuğundan eğrilmiş iple örülen geleneksel elbiseler giyiyorlardı.

Hem Ainu kadınları hem de Aniu erkekleri küpe ve ismi Tamasay olan kolyeler takıyorlardı.

Tilki, ayı, kurt, porsuk ve at gibi hayvanlar da besinleri arasındaydı ve asla çiğ balık tüketmezlerdi.

Yukarıda da belirttiğim gibi doğayı merkez alan bir dinleri vardı ve ismi Kamuy olay bir ruhun doğanın içinde yaşadığına inanıyorlardı.

Japonlar ancak 1997 yılında Ainuların kültürlerini yaşatmalarına ve devam ettirmelerinin hakları olduğuna karar verdiler. Sapporo bölgesi mahkemesi buna karar verdi, fakat karar çok geçti.

kut
17-06-2015, 03:51
Örnek olarak verdiğiniz resim genel Ainu tipi değil, Ainu tipi içinde olan ancak daha az rastlanan bir fenotip. Ainular da karışık bir halktır. Yapılan genetik çalışmalar Ainuları oluşturan kökenlerin bir kısmının Mynamar'ın güneyindeki Andaman adalarından ve çevresinden, bir kısmının ise Mançurya'dan ve çevresinden geldiklerini ve zaman içinde Hokkaido adasına yerleşip karıştıklarını gösteriyor.

Genel Ainu tipi şöyledir

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/61/AinuSan.jpg

http://1.bp.blogspot.com/-gV9BkHYPSZk/T6h1fkzzyMI/AAAAAAAACSs/_Vdq-VFviBE/s1600/ainu-elder+Hokkaido+Japan.jpg

http://i1-news.softpedia-static.com/images/news2/9-Amazing-Things-About-the-Ainu-People-2.jpg

Genelde Japonlardan daha az çekik gözlüdürler ve daha kıllıdırlar, sakalları çok daha gürdür.

http://media.tumblr.com/tumblr_la0or22hNl1qaypcc.jpg

Ancak zaman içinde Japonlarla da karıştılar, ilk örnek resimdeki Ainular mesela, neredeyse tümüyle Japonic tipteler. Yani bir uçta neredeyse kafkasyan ırka yakın tipler var, bir uçta ise Japon'a yakın, ancak ortalama ve en genel Ainu tipi şu balıkçı amca gibidir.

http://www.phototravels.net/japan/pcd0733/ainu-man-fish-92.3.jpg

Boolean
17-06-2015, 04:04
Bakın paylaştığınız resimdekiler Yukarıda da yazdığım Yamato'ların resmini, Ainu olarak paylaşmıssınız. Paylaştığınız resimlerin renkli olmasından bile, bu konuyu okuyanlar. Kim Ainu? Kim değil tahmin edeceklerdir diye tahmin ediyorum.

Jomon döneminde Hokkaido'ya gelmişler ve orada birleşmişler ve bir topluluk oluşmuş. Karışmış ve kendi fiziksel özellikleri ortaya çıkmış ve bir fenotip oluşturmuşlar.

https://en.wikipedia.org/wiki/J%C5%8Dmon_period

Sizin paylaştıklarınız Kendisini Ainu olarak adlandıran Japonlardır.

Ainu elbisesi giymiş, Japonları Ainu budur diye paylaşmanız komik geldi bana açıkçası.

Boolean
17-06-2015, 04:17
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d7/AinuGroup.JPG

Şunlar bile, üstlerindeki kıyafetler Japon kültüründen. Kendi kıyafetleri değil. Şimdi ancak orjinal hallerini arkeolojik buluntulardan ve genetik araştırmalarla tespit edebiliyorlar.

Bunlar bile kültür emperyalizminin sonucundaki halleriyse, Renkli fotoğraflar ancak komik olur.

İlk resminizin Ainularla hiç alakası yok zaten. Ne elbise, ne fiziksel görünüş. Tamamen Japon onlar.

Boolean
17-06-2015, 04:44
https://www.bigtattooplanet.com/sites/default/files/imagecache/4colwidthfull/attached/2.Ainu_.Family.jpg

Şurada kadınların bıyıklarının olduğu fotoğrafı buldum. Japonlarla tanışmadan önceki kıyafetleri ile Japonlarla tanıştıktan sonraki kıyafetleri farklı birbirinden. Burada da "kendi" "öz" değişime uğramamış kıyafetleri yok.

Şu kaynağa bakarsanız mesela.

Burada Ainuların genetik özellikleri anlatılıyor.

Travis, John "Jomon Genes:Using DNA, researchers probe the genetic origins of modern Japanese" Science News February

Burada da Masayoshi Shibatani, Ainu dili ile Japoncanın birbiriyle bağlantısının olmadığını anlatıyor.

https://books.google.co.kr/books?id=sD-MFTUiPYgC&pg=PA3&hl=en#v=onepage&q&f=false

kut
17-06-2015, 12:43
Bugün Japonya'da hâlâ Ainular var, 150-200 bin nüfusları var, ancak dillerini bilenlerin sayısı oldukça az, ama Ainu olduklarını biliyorlar.

Ainu giysisi ile Japon giysisi çok farklı değildir ki zaten, Japonlar adaya geldiklerinde karşılıklı etkileşim olmuştur doğal olarak. Uzakdoğu'daki tüm halkların giyimleri aşağı yukarı benzer, Çin, Kore, Japon, Ainu, Mançu, Tunguz vb.

Japonlarla fazlaca karışmış olan Ainuların fenotipleri tabii ki Japonlara yaklaşmıştır, 2-3 kuşak Japonla karıştın mı işlem tamam :) Türkiye'deki çoğu Türk de orta asyalı fenotipinde değil, kuşaklardır yerlilerle karışıyoruz, yerlilerle karışanlarla karışıyoruz vb. bir süre sonra tip değişimi kaçınılmazdır. Dünyanın her yerinde bu böyledir. Mesela bir Hintlilerin, Bangladeşlilerin fenotiplerine bakın bir de İzlandalıların, İsveçlilerin, benziyorlar mı? Aryanlar, İran-Hindistan hattına geldiklerinde o bölgeler boş değildi, yerli Dravid halkları vardı, İran'da hâlâ Brahuiler vardır mesela, Dravid kökenli olan ve İran'ın en eski yerlileri Elamların torunları. İran-Hindistan bölgesine göçen Aryanlar, nesiller boyu yerlilerle karışa karışa fenotipleri Dravidlere benzemiştir, Ortadoğu ve Anadolu'ya gelen Aryanların fenotipleri de Ortadoğululara ve Anadolu yerlilerine benzemiştir zaman içinde (bknz: Ermeniler ve Kürtler). Ainularda durum biraz ters, onlarda bu sistem tersine işlemiş, gelenler yerlilere değil, yerliler gelenlere benzemiş, çünkü ciddi bir nüfus farkı var...

Boolean
17-06-2015, 22:39
Siyasi görüşünüz nedeniyle, "gerçek" aramıyorsunuz bu konuda.
Yani siyasi görüşünüz sizi yanılgıya düşürüyor. Fakat siyasi görüşe göre bilim yapılmaz, gerçek aranmaz. Bakın ben sol görüşte olduğum halde genetikten ve ırktan bahsediyorum.

Sizin söyledikleriniz hep sonradan ortaya çıkan alt gruplar. Bakın burada tartışılıyor onlar. (sayısı 200.000 olanlar)

https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Ainu_people&action=edit&section=20

Şu makaleyi eğer bulma imkanınız varsa, bulun ve okuyun lütfen.

"Genetic origins of the Ainu inferred from combined DNA analyses of maternal and paternal lineages, Tajima, Atsushi"

bir süre sonra tip değişimi kaçınılmazdır

Ainularda durum biraz ters, onlarda bu sistem tersine işlemiş, gelenler yerlilere değil, yerliler gelenlere benzemiş, çünkü ciddi bir nüfus farkı var...

Kaçınılmaz doğru. Diğer söylediğiniz de doğru. Fakat bu tip değişimi, Japonların Ainuları bilinçli politikalarla asimile etmesiyle ortaya çıkmış.

Boolean
17-06-2015, 22:53
Ainu giysisi ile Japon giysisi çok farklı değildir ki zaten, Japonlar adaya geldiklerinde karşılıklı etkileşim olmuştur doğal olarak. Uzakdoğu'daki tüm halkların giyimleri aşağı yukarı benzer, Çin, Kore, Japon, Ainu, Mançu, Tunguz vb

Sizin bilginiz olmadığı için ve batılı olduğunuz için size öyle geliyor. Bakın ben 10 senedir uzak-doğu ile beraberim. Uzakdoğu Filolojisi eğitimim de var. Hem Japon tarihi okudum. Hem Kore tarihi okudum. Şimdi de uzakdoğuda yaşıyorum.

O aşağı yukarı benzer dediğiniz şey. Japonların, çerkez kıyafeti ile yörük kıyafeti aşağı yukarı benzer demesiyle aynı şey.

Boolean
17-06-2015, 23:42
http://www.ee0r.com/proj/images/geta-cedar.jpg

Farkı görmeniz için şu örneği vereyim en azından. Benim paylaştığım, fotoğraflarda ayaklarında Japon sandalı Getalar var. Geta tamamen Japon kültürüne ait bir şey. Ainu'ların Getalarla ne alakası var?

Sürekli dil örneğini vermemin sebebi şu. İki toplum arasında kültür ne kadar birbirine benziyor, sadece konuşulan dilleri karşılaştırarak anlayabilirsiniz. Diller birbirine ne kadar çok benziyorsa, kültür de o kadar çok benziyordur. Diller ne kadar ayrıysa birbirinden, kültür de o kadar farklıdır.

Ainu dili ile Japonca arasında bir bağın, alakasının olmadığını sürekli vurgulamamın nedeni o yukarıda.

Neva
18-06-2015, 07:34
Tilki, ayı, kurt, porsuk ve at gibi hayvanlar da besinleri arasındaydı ve asla çiğ balık tüketmezlerdi.Kis aylarinda donuk Salmon tukettikleri de biliniyor ekleme olarak, diger bir kisim hayvanlara iliskin de, sadece ic organlar cig olarak tuketiliyor. Kurutulmus balik kulturu hayli yaygin.

Kiyafet kulturleri de oldukca zengin ve ikiye ayriliyor, biri hayvansal, digeri bitkisel seklinde.. Bugun bircogu artik giyilmese de..

Birkac ornek buraya alalim;

http://www.ainu-museum.or.jp/en/study/img/021.jpghttp://www.ainu-museum.or.jp/en/study/img/022.jpg

http://www.ainu-museum.or.jp/en/study/img/025.jpg


Daha fazlasi icin suradan bakilabilir.

http://www.ainu-museum.or.jp/en/study/eng10.html

http://www.ainu-museum.or.jp/en/study/img/052.jpgBu arada video'da koyalim, gerci gunumuzden ama, yine de eskinin izleri gorulebilir sanirim;

EOH0rEGirrIŞurada kadınların bıyıklarının olduğu fotoğrafı buldum.

Onlar biyik degil, sanirim biyik sekli verilmis boyama dovmeler olsa gerek, dogayla bunca icice yasamis topluluklarda kok vs. turde dogadan elde edilmis boyalarin, cesitli amaclarla kullanimi bilinir.

Lep
19-06-2015, 14:08
Bıyık bırakma geleneğine Kafkasya'da tanık olmuşdum. Balkar Türklerinin evlenmemiş kızlarının bıyık uzattıklarını görmüştüm. Ainu kadınlarının ne maksatla uzattıklarını yada kesip kesmediklerini bilmiyorum ama Balkar kızları evlenince kesiyorlardı.