Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 06-01-2017, 17:17
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Rab Allah

RAB

Türkçe'de rab;İngilizce'de Lord(6),Elence'de Kyrios(4,9,10) veya Despotes(10),Latince'de Dominus(10),Aramca'da Rabbi,Rabbuni,Mari(10),eski Arapça'da Rabbani(4),sabii literatüründe Rabba veya Rabbi(5) kelimelerinin karşılığıdır..

Elence Kyrios kelimesi,Lidya kralı Kroisos veya İran kralı Kyros(11)'tan kaynaklanmış gibi..Kutsal kitapta da,mesela Ezra 1/2'de ''Fars kralı Koreş'' olarak geçer(20)..

Efendi,kral,sahip,öğretmen,yüce,büyük,idare eden,kudretli,bağımsız,usta gibi anlamlara gelen Rab;bir lakaptır,ünvandır,cins isimdir..Bu kelimeye verilen anlamlardan anlaşılacağı gibi;rab,saygı ifade eden,insani bir otoriteyi anlatmaktadır(10)...

Rab bir erkeği işaret ediyor gibi görünür amma velakin kutsal ruh,bakire ruh veya ana anlamlarına gelen,bilgelikle özdeş tutulan Sophia(tanrıça)(2) veya El lat(18)ile de bir bağı vardır..Rabbin hem eril,hem de dişil yanının olmasının nedeni;samilerde tanrının hem erkek,hem de dişi olarak kabul edilmesiyle alakalıdır(8)..

Mısır'da Osiris'e ''tüm Dünya'nın rabbi''(1),Set'e ''rabb''(8),Babil'de El'e ''yüce rab''(8),Yakındoğu'da Melkart'a ''şehrin rabbi''(8),Baal veya Bel'e ''rab''(8),Dionysos'a ''tanrıdan doğmuş rab''(1) denilmiştir..

Yahudiler Yahve'ye(10),hristiyanlar Yahve ve oğlu İsa'ya(10),müslümanlar Allah'a(7),sabiiler de Adonai'ye(5) ''rab'' demişlerdir..Muhammed için de ''rab'' ifadesinin kullanıldığı belirtilmektedir(6)..Ayrıca Taif'lilerin Lat(Meryem) için ''Rabba'' dediklerini de belirteyim ki,rabbin dişil yanı görülsün(4)..

ALLAH

Allah,''evin rabbi'',Mekke'nin rabbi'' veya ''Kabe'nin rabbi''dir..Araplar yeminlerinde veya şarkılarında Allah'ın yanında İsa'yı da ayrı olarak belirtmişlerdir(3,7)..
Arapça konuşan yahudiler Yahve'ye ''Allah'' diyorlar..Hristiyan araplar ''Allah'' adını kullanıyorlar..Turan Dursun,Tanrı'ya Allah denilebileceğini belirtiyor(11)..''Baba'' ifadesinin de süryanice ve aramcadaki karşılığı Allah'tır(10)..Yani, ''Mekke'nin rabbi'' diye kabul edilen Allah'ın;baba,yani Yahve olduğu ortaya çıkıyor..Toparlarsak;kaynaklarda Yahve'nin,Tanrı'nın,Rabb'in,Allah'ın,Baba'nın yanında;İsa'da özellikle ve ayrı olarak ''çarmıha veya haça gerilen'' şeklinde geçiyor..Hristiyanlarca ''rab'' kelimesinin daha çok İsa için kullanıldığı ve 7.yüzyılda Kabe'nin de bir ''kilise'' olduğu(3) dikkate alınırsa;arapların ''Allah ve Rab'' ya da ''Yahve ve İsa'' ya da ''Baba ve Oğul'' adına yemin ettikleri veya şiirler yazdıkları ortaya çıkar..Baba ve oğulun bir/aynı olduğu dikkate alınırsa da,Kabe'de ''Rab Allah''a (Erol Sever'in ''Kabe'de tapınılan tanrı,hristiyanların tanrısıydı,İsa'ydı..(3)'' demesine paralel olarak) ,yani İsa'ya tapınıldığı ortaya çıkar..Bu da bir başka olguyla,Yuhanna 16-23'de belirtildiği gibi Baba'dan,yani Tanrı'dan,yani Allah'tan birşey istenilmesi için Rab'be,yani İsa'ya dua edilmesi(9,16) gerektiği ile örtüşür..

İsa'nın aslında Dionysos(yani,ölen ve yeniden dirilen mitolojik figürlerden birisi) olduğunu(1) ve Dionysos'un da babası tarafından doğrulduğunu(19) söylemek isterim..

Kuran'da geçen ''rabbunallah'' ifadesi,mealciler tarafından ''Rabbimiz Allah'tır'' olarak çevirilmiştir amma velakin bu çeviri ''Allah'ımız Rab'tir'' (15)şeklinde olmalıdır ve bu ifadeden kasıt,Allah'ın İsa,ya da Tanrı'nın İsa olduğudur..Arapça isim tamlamasında rabbin muzaf olması ve Allah'ın da muzaf olamaması(13),rabbunallah ifadesindeki rab kelimesinin,Allah kelimesinden daha önemli olduğunu kanıtlar(14)..Rabbunallah ifadesinde işaret edilen Rab'dir..Yani İsa..!

Peki,rabbin dişi yanı olan Sophia(Lat veya Meryem)'ya ne oldu?Rabbin dişi yanı;Baba,Tanrı,Allah,Yehova kavramlarının içinde duruyor..Yani baba ve ana,aynı kavramla ifade ediliyor..Gerek Yahve'nin,gerekse de Allah'ın dişi yanı biraz detaylı olduğu için hiç değinmeyeceğim burada..Allah ve Yahve eril tanrılar olarak görülmemelidir..Bu tanrılar(yukarıda kısaca değindiğim gibi,aslında aynı tanrılar) çift cinsiyetli,hünsa tanrılardır..Tabi burada Allah'ın erkek olduğunu yazan,Turan Dursun veya Arif Tekin gibi yazarlarımızın;konuya sadece islami literatürden baktıkları için yanıldıklarını söylemem lazım..Mesela Arif Tekin salt Kuran'a bakarak ''Allah erkektir''(17) demiştir..!

Son olarak yazdıklarımla uyumlu ve önemli oryantalistlerin çıkarımlarıyla aynı doğrultuda(Muhammed'in tarihi bir kişi olmaması) olarak,şunu söylemek isterim..

Nasıl ki Allah Yahve'nin yerini almışsa,Muhammed'de İsa'nın yerini almıştır..Muhammed Rab'tir..Kuran'da ilk yazılan surelerde,Rab kelimesi Allah kelimesinden daha çok geçmektedir(13)..Bu kelime kesinlikle İsa için kullanılmıştır..Müslümanlar Rabbin ve Allah'ın aslında aynı şey olduğunu anlatma derdindedirler(13)..Bu çaba,baba ve oğulun aslında aynı şey olduğunu 2000 yıldır anlatmaya çalışan Hristiyanların(21) çabasına benzemiyor mu?!

Kaynaklar;
1-İsa'nın gizemleri-Tımothy Freke,Peter Gandy 2011
2-İsa ve kayıp tanrıça-Tımothy Freke,Peter Gandy 2006
3-İslam'ın kaynakları 1,Çok tanrıcılık,hıristiyanlık ve kabe-Erol Sever 1995
4-İslam'ın kaynakları 2,Muhammed-Erol Sever 1997
5-Sabiiler,son gnostikler Şinasi Gündüz-1999
6-Günümüzde islam ve hristiyanlık-W.Montgomery Watt 2012
7-Kuran'da tanrı ve insan-Toshıhıko Izutsu 2016
8-Karşılaştırmalı mitoloji ışığında İsrail dini-Jules Soury 2008
9-Hristiyanlıkta ve İslam'da H.z.Meryem-Prof.Dr.Günay Tümer 2011
10-Yahudi ve hristiyan kaynaklarında tanrı imgesi-Murat Hakan Yıldırım 2010
11-Tarih-Herodotos 2007
12-Allah-Turan Dursun 1995
13-http://e-dergi.marmara.edu.tr/maruifd/article/viewFile/5000010436/5000010408
14-https://hafizamerkezi.com/12-isim-tamlamasi-muzaf-muzafun-ileyh
15-http://www.ortodoksluk.org/sabahduasi.htm
16-Süryani ortodoks kilisesinde ibadet-Dr.Nihat Durak 2011
17-Kuran'da Allah-Arif Tekin 2014
18-İslam'dan dönenler ve yalancı peygamberler-Doç.Dr.Bahriye Üçok 1982
19-Vampirin kültür tarihi-Gülay Er Pasin 2013
20-Kitabı mukaddes 1988
21-Kutsal üçlük'te Allah'ın 1liği-Zekeriya Butrus(Tarih belirtilmemiş..Sevgi yayınları)
Alt 08-01-2017, 22:38
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sanırım bu RAB kelimesi çok farklı anlamlarda kullanılmış, içinin neyle doldurulduğu, kimin ne doldurduğuda önemli, kimileri ilahi bir biçimde, kimileri de insani bir biçimde kullanmışlar, kullanmışlar da kullanmışlar.
İsa nın Rab olması onun ilahi yönüyle alakalı değilde, insani yönüyle alakalıdır, nihayetinde insandır... bir kral da kendine, istediği kadar ilahi bir kişilik kondursun bu onu ilahi etmez, insani eder.

Diğer yandan Arabi fusus 'un da Musa fassında Firavun'un "Ben sizin rabbiniz değil miyim?" sözünü de aynen insanı boyuttan söylediğini söyler, yoksa orada ilahi bir söylem olmadığını da açıklar, bunun ben size yer verdim, yurt verdim, korudum, kolladım, baktım, gibi anlamlarda olduğunu, yani tamamen "insani" bir söylem olduğunu söyler. Ama tefsirciler Firavun ilahlığını iddia etti derler. Ondan sonra vurun Firavuna...

Tabi Arabi, Arapçaya çok hakim bir vav harfinden, tüm anlamı değiştirebilecek, analiz yeteneğine sahip, o yüzden de kimselerin söylemediği bu "insani rab" tezini ortaya atar.
Hasılı her Rab, Rab olmasa gerektir

Anlaşılan Rab deyince bunu ilah olarak anlamak, insanların hoşuna gidiyor olsa gerektir.
Aslında Osmanlıcada da bu çok önemsenmemiş, terbiye, mürebbiye gibi anlamlarda da serbestçe kullanmışlar, yani mürebbiye dendi diye kimseler mürebbiyeleri Tanrıça olarak görmemişler.

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.
Alt 08-01-2017, 23:55
world world isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Felâsife´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sanırım bu RAB kelimesi çok farklı anlamlarda kullanılmış, içinin neyle doldurulduğu, kimin ne doldurduğuda önemli, kimileri ilahi bir biçimde, kimileri de insani bir biçimde kullanmışlar, kullanmışlar da kullanmışlar.
İsa nın Rab olması onun ilahi yönüyle alakalı değilde, insani yönüyle alakalıdır, nihayetinde insandır... bir kral da kendine, istediği kadar ilahi bir kişilik kondursun bu onu ilahi etmez, insani eder.

Diğer yandan Arabi fusus 'un da Musa fassında Firavun'un "Ben sizin rabbiniz değil miyim?" sözünü de aynen insanı boyuttan söylediğini söyler, yoksa orada ilahi bir söylem olmadığını da açıklar, bunun ben size yer verdim, yurt verdim, korudum, kolladım, baktım, gibi anlamlarda olduğunu, yani tamamen "insani" bir söylem olduğunu söyler. Ama tefsirciler Firavun ilahlığını iddia etti derler. Ondan sonra vurun Firavuna...

Tabi Arabi, Arapçaya çok hakim bir vav harfinden, tüm anlamı değiştirebilecek, analiz yeteneğine sahip, o yüzden de kimselerin söylemediği bu "insani rab" tezini ortaya atar.

Anlaşılan Rab deyince bunu ilah olarak anlamak, insanların hoşuna gidiyor olsa gerektir.
Aslında Osmanlıcada da bu çok önemsenmemiş, terbiye, mürebbiye gibi anlamlarda da serbestçe kullanmışlar, yani mürebbiye dendi diye kimseler mürebbiyeleri Tanrıça olarak görmemişler.
Bu Batinilik kadar işi sulandıran yok farkında mısınız? Ayetin ne demek istediği hem kendi kaynaklarından hem de Yahudi kaynaklarından anlaşılıyor Firavun bildiğiiz kendisini insanların Tanrısı olarak görüyor Ra'nın gölgesi,Yarı Tanrı.
Alt 09-12-2017, 04:49
BATIRALP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BATIRALP BATIRALP isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Rab zaten sahip demektir arkadaşım eğer alemlerin Rabbi ifadesi geçerse işte bu Tanrıya atıfdır ! insanların kafası kavram kargaşası ile karma karışık malesef kelimelerin anlamlarıda kullanış yeride iyi bilinmiyor bazıları herşeyi tersden anlıyor örneğin Allahın 99 ismiden biri Maliktir yani herşeyin sahibi ver tasarruf hakkı olan demek peki insanlar içinde kat malikleri denir yani kat ev sahipleri anlamında insanlarda kendi evlerinde tasarruf yapmaktadır dilerse kendi oturur dilerse kiraya verir ...

işte kelimeleri hangi amaçla niyetle kullandığımıza bağlıdır hatta islamda kasit niyet önemlidir ayetde der ki ameller yani eylemler niyete göredir ! mesela araplar islamdan önce haşa heyekkelere Allah derdi hatta günümüzde de paraya mala mülke şöhrete Tanrı diye tapanlar var eğer kişi Tanrı diye parayı görürse ona atfederse o kişi müşrik olur yani Tanrıya şirk koşan ortak koşan demektir eğer Tanrı diye yaratıcı sonsuz kudreti kastediyorsa zaten gerçek Tanrıyı kastedmiş olur

Bizim dinimiz, milletimize hakir, miskin ve zelil olmayı tavsiye etmez. Tam tersine Allah da, Peygamber de insanların ve milletlerin izzet ve şerefini korumalarını emrediyor.ATATÜRK
Alt 09-12-2017, 12:27
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Batiralp,

Neden yazim kurallarina uymamakta israr ediyorsun? Neden israrla bunu yapiyorsun?
Alt 10-12-2017, 00:16
Üye

BATIRALP´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Rab zaten sahip demektir arkadaşım eğer alemlerin Rabbi ifadesi geçerse işte bu Tanrıya atıfdır ! insanların kafası kavram kargaşası ile karma karışık malesef kelimelerin anlamlarıda kullanış yeride iyi bilinmiyor bazıları herşeyi tersden anlıyor
Bak bu cümlen çok hoşuma gitti. Yalnız şimdi anlatacağım şeyle kavram kargaşaşının ne boyutta olduğunu ölçebilecek misin bakalım.
Allah ile Rab aynı şeyler değiller, zaten olay ta buradan karışmaya başlıyor.

Mesela, İsra 39
"İşte bunlar, Rabbinin sana hikmetten vahyettiği şeylerdendir. Allah ile beraber başka ilâh kılma (edinme)! Yoksa kınanmış ve kovulmuş olarak cehenneme atılırsın."

"İşte bunlar, Rabbinin sana hikmetten vahyettiği şeylerdendir."
Yani Muhammed'e Rabbi bir şeyler vahyetmiş, Rabbin vahyetme özelliği var. Burada Allah'ta yok ayrıca, olsa Bunlar sana Allahın vahyettiği şeylerdendir denirdi. Ama denmiyor.
Devamında Allah ile beraber başka ilâh kılma (edinme)!
Rabbi diyor ki, Allah ile beraber başka ilah edinme !... Yoksa "... atılırsın"

Olayı anlayabiliyor musun?
Rab denilen --> Allahı adres gösteriyor.

Ortada Rab başka, Allah başka durumu var!
Karıştırılan bu.
Kim karıştırmamış ki?
Zaten, (Yahudiler) Allah'ı bırakıp, hahamlarını; (hıristiyanlar ise) rahiplerini ve Meryem oğlu Mesih'i rab edindiler. Oysa, bunlar da ancak, bir olan Allah'a ibadet etmekle emrolunmuşlardır. O'ndan başka hiçbir ilâh yoktur. O, onların ortak koştukları her şeyden uzaktır. Tevbe 31

Şimdi Rab ile Allah farkını bilmeyenin, gelip burada vaaz etmesi ne kadar uygundur, bilemedim.

Alt 11-12-2017, 04:42
BATIRALP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BATIRALP BATIRALP isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bak bu cümlen çok hoşuma gitti. Yalnız şimdi anlatacağım şeyle kavram kargaşaşının ne boyutta olduğunu ölçebilecek misin bakalım.
Allah ile Rab aynı şeyler değiller, zaten olay ta buradan karışmaya başlıyor.

Mesela, İsra 39
"İşte bunlar, Rabbinin sana hikmetten vahyettiği şeylerdendir. Allah ile beraber başka ilâh kılma (edinme)! Yoksa kınanmış ve kovulmuş olarak cehenneme atılırsın."

"İşte bunlar, Rabbinin sana hikmetten vahyettiği şeylerdendir."
Yani Muhammed'e Rabbi bir şeyler vahyetmiş, Rabbin vahyetme özelliği var. Burada Allah'ta yok ayrıca, olsa Bunlar sana Allahın vahyettiği şeylerdendir denirdi. Ama denmiyor.
Devamında Allah ile beraber başka ilâh kılma (edinme)!
Rabbi diyor ki, Allah ile beraber başka ilah edinme !... Yoksa "... atılırsın"

Olayı anlayabiliyor musun?
Rab denilen --> Allahı adres gösteriyor.

Ortada Rab başka, Allah başka durumu var!
Karıştırılan bu.
Kim karıştırmamış ki?
Zaten, (Yahudiler) Allah'ı bırakıp, hahamlarını; (hıristiyanlar ise) rahiplerini ve Meryem oğlu Mesih'i rab edindiler. Oysa, bunlar da ancak, bir olan Allah'a ibadet etmekle emrolunmuşlardır. O'ndan başka hiçbir ilâh yoktur. O, onların ortak koştukları her şeyden uzaktır. Tevbe 31

Şimdi Rab ile Allah farkını bilmeyenin, gelip burada vaaz etmesi ne kadar uygundur, bilemedim.
Arkadaşım konunun mantığını anlamamışsınız özünü kavramayınca ayrıntılarda boğuluyorsunuz şimdi meselenin aslı şu

Allah ile kul kavramı arasında yatıyor bize göre Allah bizim sahibimiz yani araçpası rabbimiz ! evvela Tanrı diyor ki ben sizin sahibinimiz sizi ben yarattım dönüşünüz tekrar bana olacak ! işin özü budur işte kuranda geçen ilk ayetde oku rabbinin adı ile oku o seni kan pıhtısından yarattı cümlesinde ki rab sahip ile başlamasının sebebi yani sen insanoğlu başı boş değilsin senin sahibin benim ile başlıyor ilk ayet sonra Allah kavramı ile devam ediyor hatta öyle ki bazı ayetlerde BİZ diyor ! tabi biz çoğul değil kudreti belirtmek için biz deniyor hani krallar eskiden devletler arası yazışmalarda biz ki filanca yerin hükümdarıyız diye söze başlardı işte kudreti temsil eden ifadedir birde melekleride şahit tutma amacı ile BİZ diyede ayetde başlıyor Tanrı hatta bazı ayetlerde 3.tekil şahıs kullanır O SİZE DÜŞÜNÜP TUTASINIZ DİYE ÖĞÜT VERİYOR ayetinde olduğu gibi yada O ' NA HİÇBİR ŞEYİ ORTAK KOŞMAYIN ayeti gibi vs.... Tanrı burda kendini asla tektip ifade etmiyor ki insanların zihninde koşullu güdülenme olmasın tek bir ifade bir cisme bürünmesin diye ! çünkü hep aynı ifade bir süre sonra zihinlerde birer metalaşır bir cisme bürünür insan zihni çok komplike karmaşıktır çünkü ....

Dinde kasit önemlidir ALLAH arapçada yarıtıcı kudret demektir İLAH ise tapınılan demektir Tütkrçede TANRI farscada MEVLA ibranicede RAB (arapçaya ibraniceden girmiş kelimedir) ingilizcede GOD veya LORD olarak geçer mesela ingilizlerin yaptığı en büyük hata insanlara soylu kişilere lodrum diye hitap etmesi yani eski pers uygarlığı yada mısır uygarlığı gibi kendi krallarına yöneticilerine Tanrılık atfetmeleri ! işte islamda bu yasaktır kelime-i tevhidde ne diyor LA İLAHEİLLALLAH YANİ ALLAH DAN BAŞKA TAPACAK YOKTUR ... ama araplar putlara taparken en büyük putlarının adı neydi EL-İLAH El demek arapçada belirtme edatı ingilizcede ki The gibi İlah ise tapınılan demektir ....

Rab kelimesine dönecek olursak anlamı sahip demektir ancak sadece Tanrıya atıfda kullanılan bir kelimedir mesela insan için bu arabanın rabbi kim denilmez işte kelimelerinin anlamları ve insanlığın zihninde neye atıfda bulunulduğu önemlidir

Örneğin Tanrının 99 ismi vardır her ismi bir sıfatını özelliğini simgeler mesela Rahman (bağışlayıcı affedici) Rahim (yaratıcı) vs... gibi Tanrının isimlerinden biri MALİK dir anlamı ise birşey üzerinde tasarruf hakkı bulunan sahiplik demektir örneğin insanlar için kat malikleri ifadesi kullanılır yani ev sahibi demektir ev sahibi yani maliki ev üzerinde tasarruf yetkisine sahiptir dilerse kullanır dilerse kiraya verir dilerse satar... peki Tanrı nezninde maliklik nedir ? herşeyi Tanrı yarattığına göre yarattıkları üzerinde tasarruf yetkisi Tanrıya ayittir dilerse yok eder dilerse var eder dilerse yenisini yaratır vs...

Bizim dinimiz, milletimize hakir, miskin ve zelil olmayı tavsiye etmez. Tam tersine Allah da, Peygamber de insanların ve milletlerin izzet ve şerefini korumalarını emrediyor.ATATÜRK
Alt 11-12-2017, 05:47
Üye

BATIRALP´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Arkadaşım konunun mantığını anlamamışsınız özünü kavramayınca ayrıntılarda boğuluyorsunuz şimdi meselenin aslı şu
Bunları biliyoruz, bunlar zaten sana ait değiller, başkalarının. Bunlar nakliyecilik kitaplarda var bu, çok okuduk bunları.

Bir hocam vardı, "Ben Allahı babamdan daha iyi tanıyorum!" derdi, bunu diyen adam, sarf nahv konusunda uzmandı + Lugat ilmide vardı, ki bu bana keşfen verildi derdi ve kimseler yanında konuşmazdı. Adamın ilmi vardı.
Ona rağmen yollarımı ayırmıştım, çünkü hata ettiği yerleri vardı, birde artık gerekte kalmamıştı, sonra vefat etti zaten.

Şimdi sen böyle orijinal bir şey diyebilir misin? Farkın nedir?
Diyemezsen zaten bilindik şeyleri söylüyorsundur, buna "nakliye" denir? Bu ilim değildir, imandır.

Eğer konuşma yetkin varsa, keşfi ilmin olmalı, o nedir?
Değilse boşa zaman harcamadır bu benim açımdan, sana anca kolaylıklar dilerim.

Sevgiler

Alt 09-01-2017, 00:08
Üye

Batınilik değil bu Tasavvuf, bununda sistemi bellidir, İbni Rüşt ile Arabi ekolünün YOL ayrımına bile girmeye gerek yok, onlar düz akıl ve tahsil ile biz her şeyi biliriz dediler...
Bildikleri bu tahsil yani nakliyecilik, yani öncekinin izinden gitmek.

Tasavvuf bunu savunmadı hiç bir zaman, DÜZ akıl ile bu mistik öğretilerin, sembolik anlamların içinden çıkılmaz.

Bana söyler misin? hangi peygamber hangi okullarda, hangi tahsilleri yaptı! Tahsil bu işlerin bir yönü her yönü değil... Kızmaca yok.

Alt 09-01-2017, 18:11
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sn.Felasife;Rabbin insanı yanını belirtmiştim..İbni Arabi'de rabbin insani yanını doğru yorumlamış..

Rab,tabi ki özünde insandır..Genelde ''Efendi'' olarak aktarılan bu kelime,geçmişte krallar/imparatorlar için kullanılmıştır..Mısır veya Roma kralları rab,yani efendi olarak takdim edilmişlerdir..Biraz daha geriye gidersek,yani ilkel insanların zamanına;rabbin yani efendinin,babasını öldüren ''oğul'' olduğunu görürüz..Babasını öldürüp annesi veya kız kardeşi ile seks yapan oğulun, efendi/kral olarak rabliğe terfi ettiğini görürüz..Rab,yazımda da belirttiğim gibi oğuldur ve bu ilkellerdeki konunun gerçeklik payı vardır ama semavi dinlerdeki oğullar(Musa,İsa,Muhammed) semboliktir..

Sümer'deki Dumuzi rabtir ve oğuldur..
Babil'deki Tammuz rabtir ve oğuldur..
Anadolu'daki Attis rabtir ve oğuldur..
Yunan'daki veya Suriye'deki Adonis veya Dionysos rabtir ve oğuldur..
Kenan'da Baal rabtir ve oğuldur..
Musa'da,İsa'da,Muhammed'de rabtir ve oğuldur..

Bu rab mevzusu tarım ile başlıyor..Tarım ile birlikte rab,yani oğul inanışı ön plana çıkıyor..İlkellerde sürünün liderine baba gözüyle bakılıyor ve bu baba,ilahi bir konumda oluyor..Çünkü sürünün/kabilenin/klanın hayatta kalması bu babaya bağlı..Babanın yaşlanıp ölmesi demek,babanın koruyuculuğunu/efendiliğini yaptığı sürünün de yok olması olarak görülüyor..Bu bakımdan baba güçten düşünce öldürülüyor..Öldüren oğul,babanın yerine geçiyor..
Freud bu mevzunun oğul tanrı,yani rab konusunu doğurduğunu söyler..Babayı öldüren oğulun veya oğulların,bu suçluluk duygusunun zamanla ortaya çıktığını ve bu seferde oğulun kendini öldürttüğünü söyler..

Yani İsa'nın kendini öldürtmesi(tarihi bir gerçek değil bu..!),geçmişte insanların babalarını öldürmelerinin verdiği suçluluk duygusundandır..İlk İsa'nın da Sümer'deki Dumuzi olduğunu belirteyim..Yani Sümer'den itibaren,insanlar BİNLERCE YIL babalarını öldürmenin suçluluk duygusu yüzünden,bir oğulun kendini feda etmesi törenini düzenlemişler..

Ben çok kabaca anlatıyorum bunu..Freud ve Erol Sever daha düzgün/detaylı şekilde anlatıyorlar bunu..

Önerilen Siteler