Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam > Kur'an'da Mucize Yoktur

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 29-08-2008, 15:02
katre_07 katre_07 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

katre_07 - MSN üzeri Mesaj gönder

hayatımız bir film şeridi gibi ONUN önündedir bu kadar basit...
o filmin
başınıda sonunu da..
iyilerin kazanıp kötülerin kaybettiğini de bilir....
ortasını da..
bazılarının kendi filminde sonuna kadar iman etmeyeceğini de...
bazılarının pişman olup iman edeceğini de...!!
çünkü hayatımız bir film şeridi gibi... onun önünde....
Alt 29-08-2008, 16:27
ozedonus
Üye Değil

Kader Tanrının zatı ile ilgili olduğu için tasavvuru zordur.En iyisi kaderi varolanı bilmek olarak anlamaktır.

Bilgi, bilinene bağlıdır” dediğimiz an, bilginin bilinen üzerinde hiçbir etkisi kalmadığını ifade etmiş bulunuyoruz. Aksine, bilinenin kendisi bilgi sahibinin bilgisini oluşturmaktadır.Bunu çok çarpıcı bir örnekle somutlaştırsak sanırım daha net anlaşılacak.Allah o kadar sonsuz bilgi sahibidir ki Onun bilgisi her şeyin ne zaman, nasıl olacağını bilecek en üst seviyeye ulaşmıştır.Bu onun sonsuz gücü ile de bağlantılıdır.Ama bu sadece bilgidir.Bizim çok ustası olduğumuz veya bir işin ehli olduğumuz bir konuyu bilmemiz ilgili işin nasıl sonuçlanacağını bilmekle ilgili olduğu gibi...Çalışmayanın sınıfı geçmeyeceğini biliyoruz mesela..Bu bilgimizden dolayı çalışmayan geçmiyor değildir.

Bunu "Allahın bilmesi" ve "insanın yapacakları" üzerinde yoğunlaştırsak; İnsan yapacağı için Allah bilmiş ve yazmıştır. Yoksa insan Allah ne yapacağını bildiği için yapıyor denilemez. Ünlü İslam kelamcısı Maturdinin görüşü de bunu deteklemektedir.Maturidi,herhangi bir şeyin zihinde olduğu sürece yaratılmamış olduğunu savunur.Ona göre,”var”lık zihinde olduğu sürece göreceli bir kavramdır ve yaratılmış değildir.Ne zaman bir şeye var desek o zaman yaratılmışlığını kabul ederiz.Bunu insanın yaptıkları bağlamında düşünürsek; insanın bir şeye yönelmesi, önceden yaratılmış değildir.İnsan, yöneldikten sonra yaratılmaktadır.Eğer yaratıldıktan sonra insan yönelseydi anlamsız sayabilirdik.

Eşari ise insan yöneliminin Allah katında biliniyor olmasını onun insan yönelmeden yaratılmış olduğuna yorar.Eşariye göre Allah, yarattıktan sonra insan bir şeye yönelir.Ancak Eşariye göre,insanın yöneldiği şeyin yapılması yaratılmış değildir.İnsanın sözgelimi elini klavyeye uzatmaya yönelmesi Allah katında bilindiği için yaratılmışlığını kabul eder ama insanın klavyeye elini uzatma işlemini gerçekleştirmesinin yaratılmadığını savunur.İki kelamcının ortak görüşü "insanın yöneldiği işte özgür olduğu ve Allahın bilgisinin kişinin yaptığını etkilememesidir." Eğer öyle olmasaydı Maturidi yönelmeyi,Eşari yönediği şeyi yapma işlemini “yaratılmamış”kategorisinde değerlendirilmezdi.Öyle anlaşılıyor ki yaratılmamış bir işte zorlama da olmaz.Allahın iliminde olan her şey yaratılmış değildir.Ona bakarsak Allah ezeli sonsuz ilmiyle sonsuz kadar her şeyin oluşumunu bildiğine inanıyoruz.Ama hala yaratılmamış olan çok şey vardır.Bilme ve yaratmayı karıştırmamak gerekir

Mutezile ise insanın iyi işlerini ve iradesi dışında gelişen evrensel olayları yorumlamada Eşariler ve Maturidiler gibi düşünmesine rağmen kötü işleri Allahın yaratmadığını savunur.Onlar bunu düşünürken Allahın adalet sıfatı gereği kötülüğe razı olmadığı için yaratmayacağını da düşünmüşlerdir.Bunu “İyilikleri Allah'tan Kötülükleri Nefistendir” ayeti ile de kanıtlamaya çalışmışlardır.

Gördüğünüz gibi kader içinde öenmli bir bilgi,varlık ve ahlak felsefesini barındıran zor bir konudur.Bu sorulara rağmen “ama biliyor” sorularının devam etmesi konunun ontolojik düzeyde yeteri derecede anlaşılmamış olduğunu gösterir. Bu yüzden İslam bilginlerin bir çoğundan kaza ve kader konusu sorulduğunda, diğerlerini ikna etmeği bırak hatta kendilerini tatmin edecek bir cevapları bile olmadığını görülür. Bu nedenle de "Bu konuya çok derince dalınmaması gerekir" diyerek geçiştiriyorlar.Ki öyledir de..Bunların ötesindekiler, bize kapalı olan, yükümlülük ve sorumluluğumuzu aşan bir alana dâhildir. Bu alanı “Allah kimseye en küçük bir oranda dahî haksızlık yapmaz” diyerek Allah’a havale eden bir îman ile aşmaktan ve Allah’a teslim olmaktan başka yapılacak bir şey yoktur.
Alt 29-08-2008, 18:03
emil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
emil emil isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

BAKARA SURESI
267−Ey iman edenler, gerek kazandıklarınızın ve gerekse sizin için yerden çıkardıklarımızın temizlerinden Allah yolunda harcayın, kendinizin göz yummadan alamayacagınız adilerini vermeye yeltenmeyin ve Allah'ın hiç bir seye ihtiyacı olmadıgını ve sükredilmesi gereken oldugunu bilin.

Zumer7−Eger inkar ederseniz, süphe yok ki Allah'ın size ihtiyacı yoktur.
İnananlara mı ihtiyacı var?Hayır.Benim anlayamadığım allahın hiçbirşeye ihtiyacı yok tamam zaten olması beklenemez.Peki niye kuran'da insanlara kendini inandırmak için yeminler ediyor, yalvarıyor yakarıyor.cennetler vaad ediyor, göğsü yeni tomurcuklanmış huriler, nuriler var diyor.inanmazsanız cehennemde yanıp zakkum yiyeceksiniz diye korkutuyor.madem insanların inanmamalarına ya da inanmalarına ihtiyacı yok niye böyle davranıyor?Sonuç olarak Allahın değil ama Muhammedin kendisine inanan insanlara ihtiyacı vardı.

Alt 29-08-2008, 20:37
barışsezer barışsezer isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

katre_07´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
hayatımız bir film şeridi gibi ONUN önündedir bu kadar basit...
o filmin
başınıda sonunu da..
iyilerin kazanıp kötülerin kaybettiğini de bilir....
ortasını da..
bazılarının kendi filminde sonuna kadar iman etmeyeceğini de...
bazılarının pişman olup iman edeceğini de...!!
çünkü hayatımız bir film şeridi gibi... onun önünde....
Sevgili Katre_07'ciğim! Nasılsın benim güzel oğlum!(Eğer kadınsan senden özür diliyorum madam!) Ne güzel de döktürmüşsün öyle; sen senarist misin, yoksa yakında senaristliğe mi soyunmaya çalışıyorsun?! İslam inanışındaki tanrı bile senaristlik konusunda senin eline su dökemez sevgili Katre_07!

Düşünsene; İslam dinine göre, ilk insan olan Adem'den, yaklaşık 1400 yıl önce Arap yarımadasında doğup büyüyen Muhammed'e kadar birçok peygamber ve din, bir film şeridi gibi bu dünyanın gözleri önünden geçip gitmiş; ve nihayetinde de, yine İslamiyet'e göre, allah -değiştirilme ihtimaline karşı- Kuran'ı koruma altına aldığını beyan etmiş ve onun bu özelliğini kıyamete kadar sürdüreceği müjdesini biz gariban insanlara vermiş!

Peki bu yönetmen, veya gişe rekoru kıran bu filmi izleyen seyirci "allah" karakteri, ilk gönderdiği dinleri de neden Kuran gibi kıyamete kadar tütsüleyip kutsa(ya)mamıştır?! Yoksa bu film şeridi, sona doğru yaklaştıkça allah'ın jetonu geç mi düştü acaba?! Mademki bu dünyadaki insanların yaşamı çok ciddi bir ahiret sınavı sürecinden geçiyor; o halde, allah tarafından bu sınavın ta en başından beri aynı ciddiyetle ve özenle ele alınması gerekmez miydi?! Yani inandığın allah, Muhammed'i son peygamber seçmeden önce şöyle mi düşündü sence; "Ben ne yaptım ya! Kahretsin! Şimdiye kadar gönderdiğim dinleri, bu insanlar sürekli değiştirip, benim hak yolumdan saptılar! Ve sonunda baktım gördüm ki, bu insanlar kesinlikle akıllanmayacak; bu nedenle, ben de geçmişten ders alarak, bundan sonra göndereceğim kitabı kutsayacağım ve canım meleklerimle birlikte bu son kitabımı bu kez kıyamete kadar korumayı başaracağım inşallah! Ne demişler; azmin elinden hiç bir şey kurtulamaz! Artık daha fazla kitap ve peygamber göndermeye dermanım kalmadı benim! Bu işten bıktım usandım valla! Kıyamet zamanını dört gözle bekliyorum! Bu dünyadaki film bittiğinde ise en zevkli prodüksiyonum olan "Ahiret" dizisini -hiç bitmemek üzere- gösterime sokacağım! Ve cennet ile cehennem mekanlarında yaşanacak deneyimlerle birlikte, hep birlikte coşacağız, eğleneceğiz, yanacağız ve kavrulacağız inşallah! Heyt be, aklımı seveyim ben! Nasıl da gaybı biliyormuşum öyle!"

Sen ne dersin sevgili Katre_07? Daha önceki kutsal kitaplarını koruyamayan rejisör "allah" karakterimiz, yukarıdaki (kendi) sözlerinden çok daha ağırını hak etmemiş midir sence?!
Sana kucak dolusu sevgiler, Katre_07!

Konu barışsezer tarafından (29-08-2008 Saat 20:47 ) değiştirilmiştir.
Alt 29-08-2008, 21:38
katre_07 katre_07 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

katre_07 - MSN üzeri Mesaj gönder

Peki bu yönetmen, veya gişe rekoru kıran bu filmi izleyen seyirci "allah" karakteri, ilk gönderdiği dinleri de neden Kuran gibi kıyamete kadar tütsüleyip kutsa(ya)mamıştır?! Yoksa bu film şeridi, sona doğru yaklaştıkça allah'ın jetonu geç mi düştü acaba?! Mademki bu dünyadaki insanların yaşamı çok ciddi bir ahiret sınavı sürecinden geçiyor; o halde, allah tarafından bu sınavın ta en başından beri aynı ciddiyetle ve özenle ele alınması gerekmez miydi?! Yani inandığın allah, Muhammed'i son peygamber seçmeden önce şöyle mi düşündü sence; "Ben ne yaptım ya! Kahretsin! Şimdiye kadar gönderdiğim dinleri, bu insanlar sürekli değiştirip, benim hak yolumdan saptılar! Ve sonunda baktım gördüm ki, bu insanlar kesinlikle akıllanmayacak; bu nedenle, ben de geçmişten ders alarak, bundan sonra göndereceğim kitabı kutsayacağım ve canım meleklerimle birlikte bu son kitabımı bu kez kıyamete kadar korumayı başaracağım inşallah! Ne demişler; azmin elinden hiç bir şey kurtulamaz! Artık daha fazla kitap ve peygamber göndermeye dermanım kalmadı benim! Bu işten bıktım usandım valla! Kıyamet zamanını dört gözle bekliyorum! Bu dünyadaki film bittiğinde ise en zevkli prodüksiyonum olan "Ahiret" dizisini -hiç bitmemek üzere- gösterime sokacağım! Ve cennet ile cehennem mekanlarında yaşanacak deneyimlerle birlikte, hep birlikte coşacağız, eğleneceğiz, yanacağız ve kavrulacağız inşallah! Heyt be, aklımı seveyim ben! Nasıl da gaybı biliyormuşum öyle!"

- sanırım yazdıklarının konumuzla bir alakası yok..yazdıkların.. ilahi bir dinin yerine başka bir dinin gelmesi ile ilgili..
Alt 29-08-2008, 22:00
barışsezer barışsezer isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

katre_07´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
- sanırım yazdıklarının konumuzla bir alakası yok..yazdıkların.. ilahi bir dinin yerine başka bir dinin gelmesi ile ilgili..
Sevgili Katre_07; bana yanıt verme nezaketinde bulunduğun için sana binlerce teşekkürler...
Evet, yukarıda söylediğin kısmen doğru; ancak benim yazdıklarım, aynı zamanda İslam versiyonlu tanrı'nın, senin daha önceki yazında bahsettiğin film şeridini ne kadar net görebildiğiyle de ilgili...

Önerilen Siteler