Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika > Tarih

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 18-12-2009, 19:32
SULTAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SULTAN SULTAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Osmanlı'nın Yıkılma Sebebi Neydi?

OSMANLI

Osmanlı 100 yıl önce bu toraklar üzerinde egemendi.çin ve bizans gibi çok uzun ömürlü devletler arasındaydı.ama bana sorarsanız bizans fırsatçılığı ve işgal yık politikası nedeni ile ayakta kaldı.Osmanlı feth et yerleş ,yönet taktiği ile ayakta kaldı.basit bir aşiretin bu denli bir devlete dönüşmesini kimse bilemezdi...

Osmanlı Türk ve İslam camiası için olağan üstü ve unutulmaz bir devletti.onu kuran Osman Gazi ise mert bir insandı.Osman gazi kendi rüyalarının ötesinde hedefi olan bir lider,savaş meydanında ön saflarda savaşacak kadar gözü pek bir kumandan,ömrünü bir kıl çadırda geçirecek kadar tevazu sahibi,istikbaldeki muhteşem tarihin ilk rüyalarını,bir söğüt ağacının dallarında gören bir gönül adamı idi...onun gibi bir lider ve mert askerleri ile bir cihan deveti kuruldu.Zamanın ilerleyn zamanlarında Osmanlı çok değişik olaylara sahne oldu....

ilk uçan insan çıktı
gemiler karadan yürütüldü
çağ açıldı,çağ kapandı
bir çok devlet kuruldu

ve bunlar gibi nice olay oldu.....bu çok büyük değişiklerdi.doğduğu gün kılış kalkan kullanan Osmanlı ömrünün sonlarına gelmiş,topları makinalı tüfekleri görmüştü......onun gibi bir devlet bu kadar aşşağı bir çağda daha fazla tutunamadı.

Fransa'daki ihtilal milliyetçiliği başlatmış,corafi keşifler ticaret yollarının önemini yitirmesine sebep olmuş,dış güçler azmış,sanayinin bulunması ile dış güçler petrol ihtiyacı duymuş ve gözlerini Osmanlı'ya dikmişti.....bunlarda yetmez gibi birde iktidarda bozukluk olmuştu.anlaşılan Türk milleti bir devre daha geçcekti....

ama bu sadece Türkler için geçerli değildir.birçok millet dağıldı....nihayet dış ve iç güçler emellerine ulaştılar...............

Osmanlının yıkılmasının bir numaralı sebebi şüphesiz tenzimattır.tenzimatla ortaya nice sorunlar ortaya çıktı.daha dün Fransadaki dansa engel olan Osmanlı ,artık bunu kendisi yapmaya başladı.halk batının bilimi,müziği,sanatı yerine batının nefretini,aşşağılığını ve ezikliğini aldı...

tenzimat malesef ters tepti.aslında düşman bin katta olsa.düşman silahlarla donatılmışta olsa,tüm askerlerde dağıtılsa ve ülkenin herbir cm'si işgal edilse yinede sorun olmazdı.ancak düşmana direnmesi gereken halk onlardan olunca ,Osmanlının ve Türklerinin en büyük dostu sayılan ermeniler dahi ihanet edince ne yapılabiklirki?zaman artık değişmişti.bu çağ Osmanlı için fazla pisti......

nihaytinde bir kurtarıcı olan Mustafa Kemal Atatürk halkı teşkilatlandırdı.halk daha fazla dikkate aldı...anlaşılan o ki daha dün Dans eğitimi ve yardımlar eden dış güçler şimdi aynı halka şimdi eziyet etti.

ayrılan milletler bunun acısını fena çektiler...filistin,araplar,çeçenler,ıraklılar berbat durumda.cezair,mısır,sudan gibi ülkeler ise kendi içinde günden güne çürüyor.20 yıl sonra petrol bitecek. işte o zaman araplar maf olucaklar.

Milliyetçilik ayrılmak değil birşmektir.bunun anlayamayan milletler hata ettiler.batıya özendiler.ve kaçınılmaz son geldi.ben Osmanlının yıkılma sebebinin batılaşma olduğuna inanıyorum.....bence tüm sebep budur...

neyse artık söz sizin.........................

saygılarımla......SULTAN..........

Delikanlım ,işaret eldığın gün atandan ;yürüyeceksin ,millet yürüyecek arkandan...
Alt 18-12-2009, 20:41
müşkülpesent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
müşkülpesent müşkülpesent isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

SULTAN´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
OSMANLI

Osmanlı 100 yıl önce bu toraklar üzerinde egemendi.çin ve bizans gibi çok uzun ömürlü devletler arasındaydı.ama bana sorarsanız bizans fırsatçılığı ve işgal yık politikası nedeni ile ayakta kaldı.Osmanlı feth et yerleş ,yönet taktiği ile ayakta kaldı.basit bir aşiretin bu denli bir devlete dönüşmesini kimse bilemezdi...

Osmanlı 100 yıl önce bu topraklar üzerinde egemen değildi, can çekişen halkının sorunlarına uzak parçalanmaya yüz tutmuş bir devletti. Tabi egemenlik anlayışınız, ülke halkının sorunlarına uzak, salt tahtta oturma sevdasına dayanmıyorsa eğer.

Osmanlı Türk ve İslam camiası için olağan üstü ve unutulmaz bir devletti.onu kuran Osman Gazi ise mert bir insandı.Osman gazi kendi rüyalarının ötesinde hedefi olan bir lider,savaş meydanında ön saflarda savaşacak kadar gözü pek bir kumandan,ömrünü bir kıl çadırda geçirecek kadar tevazu sahibi,istikbaldeki muhteşem tarihin ilk rüyalarını,bir söğüt ağacının dallarında gören bir gönül adamı idi...onun gibi bir lider ve mert askerleri ile bir cihan deveti kuruldu.Zamanın ilerleyn zamanlarında Osmanlı çok değişik olaylara sahne oldu.....

Duyan da Osman Bey ile birlikte savaşta ön safhada yer tuttuğunu sanacak. Osmanlı 600 sene varlığını sürdürdü ve yıkıldı.. Diğer bir çok devlette olduğu gibi. Osmanlı’nın tek farkı tarihte biraz daha fazla yer almasıydı.

Cihan hakimiyeti anlayışına sahip bir devletin mantığını, kendi bahçesi varken komşusunun bahçesine göz diken bir aç gözlüye benzetiyorum. Seninle aynı dili konuşmayan, aynı kültüre sahip olmayan insanlar üzerine hakimiyet kurarak dini yayma çabası çok vahim bir durum. Belki de dinlerin yaptığı en büyük kötülük bu insanlığa.

ilk uçan insan çıktı
gemiler karadan yürütüldü
çağ açıldı,çağ kapandı
bir çok devlet kuruldu

ve bunlar gibi nice olay oldu.....bu çok büyük değişiklerdi.doğduğu gün kılış kalkan kullanan Osmanlı ömrünün sonlarına gelmiş,topları makinalı tüfekleri görmüştü......onun gibi bir devlet bu kadar aşşağı bir çağda daha fazla tutunamadı..

Kaçınılmaz son.. Birileri hala ipek yoluna sahip olmanın rahatlığıyla sarayda zevk-ü sefaya dalarken kimileri de kendine yeni yollar buluyor. Çalışıyor! Tununamadı, tutunamazdı da zaten. Siz zamanı durağan mı sanıyorsunuz? Sorun, Osmanlı Padişahlarının üzerindeki uyuşukluğa avrupa ülkelerinin sahip olmaması mı?

Fransa'daki ihtilal milliyetçiliği başlatmış,corafi keşifler ticaret yollarının önemini yitirmesine sebep olmuş,dış güçler azmış,sanayinin bulunması ile dış güçler petrol ihtiyacı duymuş ve gözlerini Osmanlı'ya dikmişti.....bunlarda yetmez gibi birde iktidarda bozukluk olmuştu.anlaşılan Türk milleti bir devre daha geçcekti....

ama bu sadece Türkler için geçerli değildir.birçok millet dağıldı....nihayet dış ve iç güçler emellerine ulaştılar...............

Dış devletlerde bu olaylar gelişirken Osmanlı ne yapıyordu?

Osmanlının yıkılmasının bir numaralı sebebi şüphesiz tenzimattır.tenzimatla ortaya nice sorunlar ortaya çıktı.daha dün Fransadaki dansa engel olan Osmanlı ,artık bunu kendisi yapmaya başladı.halk batının bilimi,müziği,sanatı yerine batının nefretini,aşşağılığını ve ezikliğini aldı...

tenzimat malesef ters tepti.aslında düşman bin katta olsa.düşman silahlarla donatılmışta olsa,tüm askerlerde dağıtılsa ve ülkenin herbir cm'si işgal edilse yinede sorun olmazdı.ancak düşmana direnmesi gereken halk onlardan olunca ,Osmanlının ve Türklerinin en büyük dostu sayılan ermeniler dahi ihanet edince ne yapılabiklirki?zaman artık değişmişti.bu çağ Osmanlı için fazla pisti......

Diyorsun ki dışarıda tüm bu gelişmeler olurken daha 1200lü yıllarda İngilizler MagnaCarta’yla Kanun taslakları hazırlarken; sosyal, ticari, ekonomik, insan haklarına dayalı toplumların oluşumları var olurken, Osmanlı 600 yıllık geleneklerini, toplumun ihtiyaçlarına cevap verememe pahasına bile devam ettirmeliydi.

Bir şeylerin kötüye gittiğinin farkındasın ama anladığım kadarıyla bu kötüye gidişin tek sonumlusu da dış ülkeler sana göre. Onlar gelişmemeliydi, yeni düşünceler, yeni fikirler ortaya atılmamalıydı. İnsanlar, yüzyıllar öncesinde ortaya atılmış adet, gelenek, göreneklerini devam etmelilerdi. Eğer böyle olsaydı Osmanlı da tüm bu "gelişme gereksinimlerine" gerek duymaz varlığını da devam ettirmiş olurdu. Durum bu mu?

Peki neden Osmanlı tüm bu gelişmeler karşısında kendini değiştirmeyi düşünmedi? Gerçi düşündü, Tanzimat buna bir başlangıçtı örneğin. Her ne kadar sen bunu olumsuz olarak nitelendirsen de.. Ayrıca Tanzimatın ters teptiği bir durum yok.. Bununla kanunun üstünlüğü sağlandı ve en azından salt padişah kaderine bırakılmaktan kurtarıldı insanlar. Bunun neresi olumsuz? Gerçi senin derdin insanlık değil, Osmanlı'ydı. Osmanlı olsun, saltanat sürsün de ne olursa olsun sizin mantık.

Ayrıca Kanuni’nin Fransa’ya dans konusunda yaptığı baskı neden sizde bu kadar gurur kaynağı olabiliyor anlamış değilim. Dans etmenin nesi kötü? Ya da bir toplumu salt bu nedenle tehdit etmenin nesi iyi?

nihaytinde bir kurtarıcı olan Mustafa Kemal Atatürk halkı teşkilatlandırdı.halk daha fazla dikkate aldı...anlaşılan o ki daha dün Dans eğitimi ve yardımlar eden dış güçler şimdi aynı halka şimdi eziyet etti.

ayrılan milletler bunun acısını fena çektiler...filistin,araplar,çeçenler,ıraklılar berbat durumda.cezair,mısır,sudan gibi ülkeler ise kendi içinde günden güne çürüyor.20 yıl sonra petrol bitecek. işte o zaman araplar maf olucaklar.

Evet eminim parçalanma sürecinde bağımsızlığını kazanan devletler de şimdi veryansın ediyorlardır. Keşke ayrılmasaydık bak ne hallere düştük diye dövünüyorlardır! Filistin’e, Irak’a uzanmanıza gerek yok oysa. Türkiyede de durum farklı sayılmaz. Çünkü rejim değişti ama kafalar hala değişmedi. Buna somut örnek de sizsiniz.

Milliyetçilik ayrılmak değil birşmektir.bunun anlayamayan milletler hata ettiler.batıya özendiler.ve kaçınılmaz son geldi.ben Osmanlının yıkılma sebebinin batılaşma olduğuna inanıyorum.....bence tüm sebep budur...

Hala sorunu batıda arıyorsunuz. Yine söylüyorum çok uzaklara gitmenize gerek yok, sorun içimizde. Ayrıca Milli Tarih size milliyetçiliğin tanımını çok iyi yedirmiş. Bu “birleştirme” özelliğinin, hangi millete ait olursan ol Türkiye’de yaşıyorsan Türksün mantığı taşıdığını da biliyor muydun? O halde biraz empati kurmanızı öneririm.
Alt 18-12-2009, 21:09
Yergin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yergin Yergin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sayın müşkülpesent, hiç bir ülke, imparatorluk kendi kendine yıkılmamıştır. Her daim dış güçlerin stratejileri ile yıkılmışlardır. Bu kimi ülkeye göre batıdan, kimi ülkeye göre doğudan farketmez.

Yine aynı tavır, bir yanlış varsa her daim suçludur. Osmanlı'nın bazı padişahları hatalı yanlış yapmış olabilir ama bu tüm Osmanlı'ya yüklenemez. İster kabul edin, ister etmeyin bu kimsesi irdelemez. Gerçek Osmanlı her zaman sahip olduğu topraklara huzur getirmiş bir imparatorluktur. Bunu inkar eden siz ve sizin gibiler bunu yani gerçeği değiştiremezsiniz. Değiştirme gayretiniz, değiştirmeye çalışmakta olduğunuzdan belli ama hiç bir zaman amacına ulaşamazsınız. Bu ülkenin sahip olduğu bazı değerler vardır, millet sevgisi, vatan sevgisi, bayrak sevgisi, Atatürk sevgisi, kutsal değerleri vs. vs. bunlar sallanır ama hiç bir zaman bu ülkeden silinemeyecek.

Rabbim; Ben hiçim, Azametin karşısında acziyetimin bilincindeyim. Sen ne yazarsan güzel. Sen neyi silersen güzel. İstediğin gibi yaşat. İstediğin gibi öldür.
Alt 18-12-2009, 22:47
Kıdemli Üye

EnvyMe´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın müşkülpesent, hiç bir ülke, imparatorluk kendi kendine yıkılmamıştır. Her daim dış güçlerin stratejileri ile yıkılmışlardır. Bu kimi ülkeye göre batıdan, kimi ülkeye göre doğudan farketmez.
İkimiz de Osmanlı’nın kendi kendine yıkılmadığını söylüyoruz zaten. Aramızdaki fark şu; ben Osmanlı zamana ayak uyduramadığı, çağın gereksinimlerine gözlerini kapattığı için yıkıldı diyorum sizse Avrupa’nın keşiflerine, sanayisine yenik düştü diyorsunuz. Ee? Söylem değişse de mantık aynı.

Yine aynı tavır, bir yanlış varsa her daim suçludur. Osmanlı'nın bazı padişahları hatalı yanlış yapmış olabilir ama bu tüm Osmanlı'ya yüklenemez. İster kabul edin, ister etmeyin bu kimsesi irdelemez. Gerçek Osmanlı her zaman sahip olduğu topraklara huzur getirmiş bir imparatorluktur. Bunu inkar eden siz ve sizin gibiler bunu yani gerçeği değiştiremezsiniz. Değiştirme gayretiniz, değiştirmeye çalışmakta olduğunuzdan belli ama hiç bir zaman amacına ulaşamazsınız.
Sorun salt Osmanlı Padişahları değil sorun genel olarak Osmanlı politikaları. Monarşik bir devlette tek bir kişinin iktidarı ele alarak büyük bir kesim üzerinde söz sahibi olmasının size nesi cazip geliyor?

Gerçek Osmanlıdan (bunun imitasyonu da mı var o da ayrı) kastınız sanırım Fatih, Kanuni zamanları. Bunu gerçek yapan faktör de sizin anlayışınıza göre sınırları genişletmiş olmaları. O zamanlarda sınırlara dahil olan toprakların Osmanlı halkının refağına, huzuruna en ufak bir katkısı olmadığından bihabersiniz anlaşılan.. Siz sınırlara dahil olanın sadece toprak olduğunu mu düşünüyorsunuz? Ya üzrindekiler? Hem unuttuyorsunuz sanırım, Osmanlı’nın yayılmacı politikasının kaynağı cihat anlayışıdır, halkın refağını sağlama amacı gütmez elde edilen topraklar.

Sizin huzur içinde yaşıyordu dediğiniz insanlar, sahibi olmadığı topraklarda, ağır vergiler altında bir tek hanedana hizmet ediyorlardı. Celali İsyanları, mal mülk fazlalığından şımaran halkın isyanları olmasa gerek..

Gerçeği ben değiştirmiyorum aksine olduğu gibi söylüyorum. Ve bu saatten sonra bunun değişip değişmemesi çok da önemli değil. Zira Osmanlı kendini feshedeli çok oldu. Sen hiç yıkılmamış, dağılmamış, değişime uğramamış bir devlet biliyor musun? O halde 200 sene geriye bakıp hala bir şeylerin çığırtkanlığını yapmak niye?

Arkanıza bakmaktan önünüzü göremez oldunuz. Günah keçisi yaptığınız batının nimetlerini 7/24 kullandığınızı da unutuyorsunuz.

Bu ülkenin sahip olduğu bazı değerler vardır, millet sevgisi, vatan sevgisi, bayrak sevgisi, Atatürk sevgisi, kutsal değerleri vs. vs. bunlar sallanır ama hiç bir zaman bu ülkeden silinemeyecek.
İnan bana, ne bu ülkenin ne de her hangi başka bir ülkenin değeri beni hiç mi hiç ilgilendirmiyor. Benim "değer" anlayışım bu değil.

Alt 19-12-2009, 00:21
Üye

müşkülpesent şimdi beni kızdırdın!!!!

ama son dakika İran ırağa girdi(bu ülkenin müslüman ülke olmuyacağını söylemiştim kendi klardeşine savaş açıyor(!))

yapma yawww demek Osmanlı işgalci bir devlet öyle mi?sana işgalin ne olduğunu söylüyeyim mi?işgal ruslar gibi kırıma girip 25.000 cana kıymaktır!insanları yakıp akrabalrına yedirmetir!derilerinden eşya yapmaktır daha sayayım mı?

Osman gazi konusunda ciddiyim!peygamber efendimizin(s.a.s.) üçüncü halifesinden sonra ,Dünya tarihi Osman adını bu kadar şanlı onunla tanıdı.

o pek çok kimsenin ciddiye almadığı gücü,kimselerin bilmediği idealleri ile Söğüt'ün bağrından doğacak,rüyalarda kurulup dualarla yükselecek muhteşem bir ağacın yeşeren ilk tomurcuyu oldu.......

Abdülhamid döneminde İngitere başbakanı olan Türk ve İslam düşmanı Glodstone 'u biliyorsundur...vakti zamanında Avran Kamarasına çıkıp bir süre konuştu.sonra Kuran-ı kerim'i kaldırıp hakaretler etti.ama sözünü şöyle bitirmişti:bu kitap Türklerde olduğu ve uyguladıkları sürece onları tarihten silemeyiz!!!

bunu söyleyen bir ermeni teröristi,bir Rus-Ermeni politikacısı,bir faşist,bir anarşist,bir kominist edit

Osmanlı alırdı vermezdi...o i,şgal etmezdi.önce feth eder sonra yerleşir ve yönetirdi!yama yapmazdı.Dünyanın 4 bir tarafından gelen ermeniler odalar dolusu altın karşılığında Filistini istemişler ancak padişahın şu şahane cevabını almışlardır:değil odalar ,Dünyalar dolusu altın verseler yinede vatanımın tek karış toprağını vermem!
bunu dedi ve temsilciği koğdu.........

Kanuninin dansa karşı çıktığı yok!açıklığa ve uygun olmayan temaslara karşı çıktı.her halde bu uygunsuzluk sanatın ötesinde birşeydi.....

Osmanlı birşey yapmadı mı?

Orhan bey zamanında "zekat verecek fakir kalmamıştı" diyen tarihçiler yalan mı söyledi?lale devri nasıl yaşandı?ilk uçan insan kim?havan topunu kim buldu?gelişmiş hukuk kanunlarını kim kurdu?(bu kanunlar günümüz İngilteresinin temelidir)istersen daha sayarım........

saygılarımla.........SULTAN.......

Delikanlım ,işaret eldığın gün atandan ;yürüyeceksin ,millet yürüyecek arkandan...

Konu ulpian tarafından (19-12-2009 Saat 01:07 ) değiştirilmiştir. Sebep: uygunsuz üslup
Alt 19-12-2009, 00:27
güneşinzaptıyakın güneşinzaptıyakın isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

müşkülpesent şimdi beni kızdırdın!!!!
...............................
bir faşist,bir anarşist,bir kominist
.........................
Hem faşist, hem anarşik hemde kominist

Bu körlerin fili tarif eden fıkrasından bile güzledi
Alt 19-12-2009, 00:29
Üye

YAHU KISA KISA YAZMA NE DEMEK OLUYOR BU YALAN MI SÖYLÜYORUM?
o adam tam bir......bunu herkez kabul etsin

Alt 19-12-2009, 00:48
Kıdemli Üye

Öncelikle sakin olmanı önereyim o halde.. Zira insan kızgın olduğunda ağzından çok da mantıklı sözler dökülmez. Her ne kadar ben buna, sen tarafından normal koşullarda da rastlayamamış olsam bile, önerimi yineleyim.

Burada Osmanlı üzerine konuşuyoruz öyle değil mi? Osmanlıyı eleştirmeme karşılık savunmanı neden başka ülkeler üzerinden yapıyorsun? Ben Rusların, Fransızların, Amerika'nın ve diğer bir çok ülkenin tarihini biliyorum, ama konumuz bu mu?

"bunu söyleyen bir ermeni teröristi,bir Rus-Ermeni politikacısı,bir faşist,bir anarşist,bir kominist ve edit"

Bana kalırsa öncelikle senin kavramları öğrenmen gerekiyor. Sonrasında tartışma adabı ve uslubunu. Ve son olarak da sinirlerinle, hırsınla değil akıl ve mantık çerçevesinde olaylara yaklaşabilmeyi..

Zira bu tavrınla insanlardan cevap beklemek senin için lüks olur.

Konu ulpian tarafından (19-12-2009 Saat 01:11 ) değiştirilmiştir. Sebep: alıntıdaki (diğer üyeye ait mesajdaki) uygunsuz üslup silindi
Alt 19-12-2009, 00:58
tayyare tayyare isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

tayyare - İCQ üzeri Mesaj gönder

ilk uçan insan çıktı
Osmanlı çağ kapatmış, açmış. Bu palavrada sadece bizim tarih kitaplarında var.
Haydi ! velev ki öyle oldu...
demezler mi ''elin'' çağını aç kapa aç kapa,
sana nesi dir ? yahu

Osmanlı ortaçağdan ancak 1839 da çıkabilmiş yeni çağa girebilmiştir. Şimdi ise, tekrar çağ kapatarak takunyalı-ahşap devrine geçiyoruz.
Alt 19-12-2009, 01:40
cenker cenker isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ticaret yolları akdenizden okyanuslara kaydığı için yıkıldı osmanlı.batıdaki sanayi devrimi ve yükselen milliyetçilikler yüzünden imparatorluk halklarının bağımsızlık peşinde koşmaları da son darbeyi vurdu.bu kadar basit.

Önerilen Siteler