Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 11-05-2011, 17:00
Sangre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Sangre Sangre isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Bu yazıyı Ulpian'a yazmış ama ben dayanamadım yanıt vereceğim Kızıl'a.

sevgili ulpian kübada yaşadığın zaman beni anlıyabilirsin ancak ordaki insanlarla konuştuğunda akşam 2 kadeh bişey içtiğinde onlara hyat nasıl dediğinde sana anlattıklarıyla yargılamalısın!
Küba halkı totaliter bir devlet tarafından tüm dünyadan izole edilmiş, kapalı kapılar altında tutulmaya çalışılan bir halktır.. Dolayısıyla devlet aygıtı tarafından yapılan her türlü manipülasyonu, çarpıtmayı da koyun gibi sindirmeleri de bir o kadar doğal.. Özel sektör olmadığına göre Medya da devletin elindeki bir araç değil mi??.. Küba halkının anlattıkları da devletin onlara anlattıklarını yansıtacaktır.

Devlet ne kadar manipülasyon yaparsa yapsın, açlıktan kırılan bir halkın 'Biz mutluyuz' deme gibi bir durumu yok elbette.. Zaten hiç kimse Küba halkının açlıktan kırıldığını, herkesin kamu işlerinde ağır şartlarda heba edildiğini felan söylemiyor.. Ordaki insanların rahat bir yaşamı olduğunu, insanların devletin verdiği karnelerle ihtiyaçlarını karşıladıklarını, hatta bir çoğunun hiç çalışmadan geçindiğini, bu yüzden insanların tembel tembel sokaklarda dolaştıklarını da biliyorum.

Bu yüzden bir Kübalı ile 2 kadeh bir şey içtiğinde, elbette o Kübalı rahat bir hayatı olduğunu anlatacaktır.. Ama bir muhalifle konuştuğunda, internete girmek isteyip de giremeyen biriyle konuştuğunu, teknolojik aletler kullanmak isteyip de kullanamayan biriyle konuştuğunda, daha düne kadar bir eşcinselle konuştuğunda, istediği konuda yazıp çizmek isteyen bir yazarla konuştuğunda, o kişiler sana mutlu bir hayatları olduğunu anlatmayacaktır!.. Nasıl ki Türkiye'de Tayyip'i destekleyenlere nasıl bir hayatları olduğunu sorduğunda, 'Mevcut durumdan mutlu olduklarını, Türkiye'nin iyiye gittiğini' anlatıyorlarsa, Küba'da sokaklarda tembel tembel oturan devlet yanlısı biriyle konuştuğunda da Küba'nın bir cennet olduğunu anlatması doğal bir durum.. Ama Küba'nın aslında nasıl bir yer olduğunu, oradaki muhaliflerin devlet tarafından maruz kaldığı baskılara, daha iyi şartlarda yaşamak isteyen insanların durumuna bakarak daha iyi anlayabiliriz.. Bu konu önemli bir yer tutuyor.

internet sansürüyle değil..
evet internet sansürü var ama zaten bu anlamda çokda gelişmiş değilller o muhalif kanatın interneti var o kısımlarda sansür söz konusu değil ve kübada bi anlayış bazı kötülüklerin ve özenmenin sanal dünyada gösterilen gerçek dışılıktan geleceğine dair..
Evet, zaten Küba teknolojik olarak geri kalmış bir ülke olduğu için internet kullanıcısı da çok az.. Bu durum Küba'nın olumsuz yanını oluşturur, olumlu yanını değil.

Ama senin iddia ettiğin gibi muhalif kanadın interneti sansürsüz değil.. Küba'da internet kullanım izni 'devlet eliyle' devam ediyor.. Yani devlet istediğine internet kullanım izni veriyor, istemediğine vermiyor.. Ve internet içeriği sadece bazı haber siteleri ve devlet radyo, televizyona ait sitelerden oluşuyor.. Bunun dışında her hangi bir kullanım alanı bulunmuyor.

Küba'da var olan sansürün, insanlara kötülük ve özentilik getireceği için devlet tarafından uygulanması, tamamen devlet manipülasyonudur.. Bu anlayışla yola çıkarsak; Türkiye'de uygulamaya sokulacak sansür uygulamasını da gayet tabii meşrulaştırabiliriz.. 'Devlet çocukları, gençleri internetin kötü yanlarından korumak istiyor' felan diyebiliriz.. Bu durum, yasakçı zihniyeti savunmak için kullanılan bir kılıftan ibarettir.. Hiçbir gerçekliği de yoktur.

Mesela Türkiye'de devlet, Sosyalist ideolojiyi 'ütopik', 'gerçek dışı' ve 'özentilik' olarak ifade ettikten sonra yasaklamaya kalksa, bunu da savunacak mısın?. Küba'daki mantık ile yukarıdaki örnekteki mantık birbirinin aynısı!

bu yüzden kendilerince bir önlem almaktalar kübalılar
Önlemi halk adına karar aldığını iddia eden 'devlet' alıyor.. Kübalılar değil.. Karıştırmayalım.

ben bu ülke dışına çıkma yasağını sorduğumda bana değişik şeyler anlattılar..

kübalıların başka bir ülkeye gittiklerinde o ülkenin, kübalı turiste zarar gelmıyeceğinin teminatı isteniyor! bu durumda buda baya zor bişey..
Yahu, siz çocuk mu kandırıyorsunuz?

Yukarıdaki ifade de Küba bürokrasisinin bir manipülasyonu sadece.

Devletin Kübalıları yurt dışına bırakmamasının sebebi, Kübalıların yurt dışında zarar görebilecek olmalarıymış!?.. Yine aynı mantık!

''Devletin bugünlerde internet sansürü uygulamasının nedeni çocukları, gençleri korumak istemesidir!''.. ''Devletin Kürtleri baskı altında tutmasının sebebi, Kürtlerin isyan edip ülkeyi bölücülüğe, kaosa sürüklemesinin önüne geçmek istemesidir!''.. ''Devletin %10 seçim barajı uygulamasının nedeni siyasi istikrarı tehlikeye sokmak istememesidir!''.. ''Ordunun darbe yapmasının ve muhalifleri işkencelerden geçirmek istemesinin, öldürmesinin nedeni, ülkenin iç karışıklık yaşamamasını istemesi ve ülkenin huzur, refahını düşünmek istemesidir!''

Bu örneklerdeki mantığın hepsi aynı!.. Yasakları, baskıları bir tür kılıfa sokup insanları inandırmak!.. Yasakçı zihniyet, aynı zamanda kılıfçı zihniyettir!

ikinci bişey kübada insanların maddi durumları sadece küba için uygun yani orda aylık aldıkları 25 dolar hertürlü ihtiyaçları için yeterli olabiliyorken başka bir ülkede yetemeyeceği ve sıkıntı yaratacağı için yurtdışına çıkma başvurularında bu değerlendiriliyor..
Yurt dışına çıkmak isteyen kişi, ayda 25 lira alan Kübalı zaten.. Adam yurt dışına gitmek istediyse, devletin 'Kardeşim sen burda 25 lira alıyorsun, yurt dışında paran yetmez kalmaya.' diyip, onun gitmesini engellemesi sana mantıklı geliyor mu??.. Yahu devlet mi karar verecek insanların nerede yaşamak istediklerine??.. Adama 25 dolar az geliyor ki yurt dışında yaşamak istiyor zaten!

ayrıca kübada insanlar yurtdışına çıkamıyorlar demek gerçekten çok büyük bir talihsizlik ve cehalet! neden mi?? küba devleti turist olarak vatandaşının yurtdışına çıkmasına izin veriyor yasak felan yok şartlar olgunsa turist olarak izin veriliyor ama irticaya izin verilmiyor bu ayrı!
Aman aman, lütfetti Küba devleti!.. İlticaya değil, turistik gezilere izin veriyormuş!.. Yahu sen demin kendin demedin mi 25 doları olan bir Kübalı yurt dışına neden çıkar diye.. Adam ülkedeki mevcut şartlardan memnun olmadığı için, özgürlükleri olmadığından, en fazla 25 dolar kazanabildiği için iltica etmek istiyor zaten!.. 25 dolar kazanabilen bir Kübalı nasıl turistik gezi yapacak başka bir ülkede?.. Parası olmayan adamın turistik gezi yapamayacağı bilindiğine göre, 'Devlet Kübalıların turistik gezi yapmasına izin veriyor' demek de büyük bir yalandır!

Bu arada irtica değil, iltica demek istedim sanırım.

hem bunları söylerken neden kübaya uygulanan ambargodan bahsetmıyorsunuz?? siz kübalı birinin ambargo uygulayan ülkelere alındığını mı sanıyorsunuz?? abd alıyormu??
Bir ülkenin kendi vatandaşlarını yurt dışına bırakmaması farklı bir durum, başka bir ülkenin çeşitli ülkelerden insanları ülkesine kabul etmemesi bambaşka bir durum.. Bu iki konu birbiriyle tamamen ilgisiz.

ABD sadece Küba'ya değil, bir çok ülkeye bunu uyguluyor.. Türkiye'deki insanlar istedikleri gibi ABD'de kalma izni alabiliyorlar mı?.. Alamıyorlar elbette.. Sadece ABD'de değil, gelişmiş bir çok ülkede bu uygulama var.. Ve kendilerine göre haklı ekonomik sebepleri var.

hem ambargo yasalarında tıbbi ilaç olmamasına rağmen kübaya ilaç bile gönderilmesinin yasak olduğunu neden söylemiyorsunuz??
vicdanlarınız bu kadar kör olmuş mu gerçekten??
Küba'ya ambargo uygulayan tek ülke ABD.. Bu bir BM kararı olmadığı için bağlayıcılığı yok.. Bunun dışında tüm Avrupa ülkelerinden, istedikleri kadar ilaç alabilirler.

Ayrıca ABD Küba'ya ambargo uygulamasına rağmen günümüzde çok esnetildi.. Küba ithalatının %10'una yakınını ABD'den yapıyor.. Bu oran ABD'yi Küba'nın ithalat sıralamasında 4. yapıyor.

kübada abd detekli bir muhalif kanat var kübada bu kesimin siyasi hakları kısıtlı ve bence iyide oluyor abd den gelen ödeneklerle sürekli isyan çıkarmak akıl karı değil bir dış güçleri ülkemizin işlerine karıştırdıkta ne oldu??
Bence bu cümle herşeyi özetliyor.. Eğer muhalifsen her türlü baskıyı hak ediyorsundur.

Bu TKP'liler ile Kemalistlerin ortak noktası da ülkenin emperyalist işbirlikçiler tarafından karıştırılmaya çalışıldığı gibi bir paranoya.. Kürtleri de ABD destekliyor, o yüzden karışıklık çıkarıyorlar değil mi?.. Devletin bir çok kürdü tutuklaması felan da meşru bir durum!?

eğer küba rejimine insanlar nefretle bakıyorsa ben size 1 mayıs alanına toplanan milyonları göstrebilirim fidelin aldığı %95 lik oyları söyleyebilirim..
1 Mayıs işçilerin, emekçilerin bayramıdır.. Ve her kesim tarafından kutlanılır.. Küba'da da her kesim tarafından kutlanmıştır.. Castro'yla bunun ne ilgisi var?

Türkiye'deki 1 Mayıs kutlamalarında ben Taksim'deydim.. Castro'yu destekleyenler arasında beni de say istersen!.. Ayrıca Castro yanlısı olmayan bir sürü Troçkist grup var.. 'Troçkizm'i Emperyalizm'in kaba bir aracı' olarak tarif eden ve Stalinizm'e övgüler düzen bir diktatörü mü savunuyor meydanlardaki Troçkistler??.. İnsan bir şey söylerken iki defa düşünür.

Castro'nun %95'lik oranı felan da yalandır.. Ona bakarsan Romanya eski devlet başkanı iktidarı halk baskısıyla kaybetmeden hemen önce %90larda oy almıştı.. Aynı şekilde Mısır'daki devrim öncesinde Mübarek halk tarafından %90'a yakın oy oranı almıştı.. 12 Eylül rejiminin mimarları tarafından halka sunulan 82 Anayasası %92 oranında kabul oyu almıştı.. Bu tür yüksek oy oranları hiçbir zaman diktatörlerin halk tarafından desteklendiği anlamına gelmez!.. Totaliter, diktatoryel ülkelerde bu tür çok yüksek oy oranları her zaman normaldir.. Devleti elinde tutan kesimin 'Bakın tüm halkın oyunu alıyoruz' deme aracıdır sadece.

kübayı değerlendirirken dikkat etmeliyiz elimizi yakabilir şimdi sizin sözleriniz ban akp lileri andırıyor yaşa tayyip sen bitanesin çok doğru yapıyor!!
bunu diyen insanlar da var o halde tayyip akp zihniyeti iyi diyelim..
Bu paragrafla, bir ülkedeki hayatın 'iyi' olduğunu anlamak için sokaktaki insanlara sormanın yanlış olacağını itiraf ettiğin için, kendi savunduğun şeyi yanlışlamışsın.. Biz araştırmalara, raporlara bakalım diyoruz.. Sen ise sokaktaki adamla 2 kadeh içerseniz anlarsınız diyorsun.. Bu paragraf ile ilk savunduğun konumun hatalı olduğunu itiraf etmişsin.

bakın kübada tecavüz yok! kübada cinayet yok! hırsızlık yok! gasp yok! intihar yok!
Bunları yazarken o 2 kadehi fazla kaçırmışsın sanırım!

Bu konulardaki istatistikleri nerden aldın??.. Küba devlet istatistikleri kurumundan mı!?

Bak ben de, tecavüz konusunda resmi istatistiklere başvuruyorum, bakalım nasıl bir tablo çıkacak;

Egypt - 0.1
Kenya - 1.9
Morocco - 3.6
Syrian - 0.7
Turkey - 1.4

Bu geri kalmış ülkerde tecavüz oranları ne kadar da düşükmüş, öyle değil mi?.. Şimdi gelişmiş bir kaç ülkeye bakalım;

Denmark - 7.3
France - 16.6
Germany - 8.9
Switzerland - 8.1
UK - 24.1
USA - 28.6

Bizim İslamcıların dediği gibi, Batıya gittikçe ahlaksızlık artıyor mudur nedir?.. Ne dersin?

Ben derim ki; Bu veriler resmi veriler olduğu için, hem otoriter ülkelerde devlet istediği gibi verileri çarpıtabilir, hem de baskı altındaki insanlar (özellikle İslam ülkelerindeki) tecavüze uğradıklarında dahi gidip yetkili merciilere başvuramazlar, korkarlar, başvurduklarında ise anında örtbas edilir.

Eğer Küba'da tecavüzün olmadığına dair, güvenilir bir kaynağın varsa görmek isteriz.

2. konu neydi?.. 'Küba'da cinayet yok'.. Bu ifaye yorumsuz kalayım.

Diğer konu beni daha çok ilgilendiriyor.. Küba'da hırsızlık yok!

Madem Küba'da hırsızlık yok, neden yolsuzluk verilerinde gelişmemiş diğer ülkelerle birlikte zirveyi zorluyor!.. Yolsuzluk, rüşvet vb. konular hırsızlığa girmiyor mu?

İndex burada; http://www.transparency.org/policy_r...i/2010/results

Dağılan Sovyetlerden sonra kurulan ülkeler ile, Venezuella ve diğer Sosyalizm tarzı ülkeler enleri zorluyor mübarek!

Ayrıca Küba'ya gittiğine göre, oradaki karaborsa sistemini bilmiyor değilsindir büyük ihtimalle.. İnsanların ihtiyaçları karşılanmadığı için el altından karaborsada ticaret yapıyorlar.

Ayrıca bireysel olarak, elbette hırsızlık, gasp vb. olaylar olmaz.. Çünkü etraftaki insanlardan çalacak bir şey yok ki!.. Herkes yoksullukta eşit düzeyde zaten.. İki somon ekmeğin varken, başkasının somonunu çalıp da ne yapacaksın?.. Hırsızlık dediğin şeyin konusu büyük meblağlardır.. Gelişmiş ülkelerde değerli olan şeyler çalınır.. Parası olmayandan para, malı mülkü olmayandan da mal mülk çalınmaz.. Kübalılar isteseler de hırsızlık yapamazlar zaten.

kübada paran yoksa hastahane kapısında kalma derdin yok!
Evet, bu sosyal devletlerde de oluyor zaten.. Örneğin İsveç'te, Danimarka'da.

kübada herkesle eşit ve parasız eğitim hakkına sahipsin!
Yine sosyal devletlerde var olan bir uygulama.

Bu tür konularda elbette Küba'yı eleştirecek değilim.. Ben Küba'da var olan herşeyi eleştirmiyorum, eleştireye değer şeyleri eleştiriyorum.. Ayrıca Küba'nın eğitim sistemi de çok iyidir bildiğim kadarıyla.

küba yeni doğan çocuğuna sana sormadan süt bırakıyor kapına!
Sosyal devletlerde de süt bırakılıyor.

kübada hapishane yapılmıyor kütüphane yapılıyor!
kübada tek bir tane hapishane var burdada kırmızı ışıkta geçenler kalıyor
Hehehe.. İlahi Kızıl!.. Ulpian'ın verdiği raporları incelersen hapishaneleri görürsün.

Daha düne Castro 'Küba'da eşcinsel yoktur' diye Ahmedinejad tarzı açıklamalar yapıyordu.. Bu insanların öldürüldüğünü, hapislere atıldığını, zorla tedavi etmeye çalışıldığını felan da biliyoruz.

kübada herkesin evi var!
kübada açlık yok!
kübada işsizlik yok!
Bu durum yoksulluğu, sefaleti önlemiyor ama.. Evet Küba'da açlık yok ama yoksulluk var.. Gittiğinde görmemen imkansız durumlardan biri.

kübada bencillik yok!
kübada açgözlülük yok!
Türk Milleti çalışkandır!, Türk Milleti misafirperverdir!, Türk Milleti komşusu aç iken tok yatmaz!, Türk Milletinin aile bağları kuvvetlidir!, Türk Milleti zarttır, zurttur....

insanlar tanımadıklarına günaydın diyor cüzdanını düşürene hey amigo cüzdan düştü diyorlar..
Hehehehe.

sevgili arkdaşlarım amacınız üzüm yemek mi? bağcıyı dövmek mi??
Ortada üzüm olsa, alıp hepsini yerim zaten dostum.. Ama ortada ne üzüm var, ne de dövülecek bağcı var.. O yüzden eleştiriyoruz zaten biz de.

Üzüm olmadığı halde gelip bir de bağları, cennet bahçelerini anlatıyorsunuz.

Konu Sangre tarafından (11-05-2011 Saat 17:10 ) değiştirilmiştir.
Alt 11-05-2011, 20:57
AlbatrosS AlbatrosS isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

westergaard´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
tecavüz hakkı değil
bu adamın varolma hakkı yok mu?
toplum buna asgari varolma koşullarını sağlamak zorunda değil mi?
hani "temel ihtiyaçlar"
bu adamın bir kadına olan ihtiyacı da "temel ihtiyaç" değil mi?
sadece hormonal olarak ihtiyaç duyması yüzünden deil
bu adamın genlerini bir sonraki nesle aktarması da onun varolmasının bir koşulu değil mi?

buna istersen "tecavüz hakkı" de
çünkü aynı şekilde senin bu adama toplumun bir ev vermesi de bir "gasp hakkı" oluyor o zaman
çünkü ne de olsa o adama verilecek olan ev birilerinden gasp edilmek zorunda
sure...if the men eat ''woman'' for sex! what a fucking example, see ??

temel hak, diyoruz; seks de ihtiyaçtır; devlet tarafından karşılansın mı??? diyorsun...elbette; şayet seks el emeğiyle toprakta yeşeren bir bitki türü olsaydı. insanların ''sevişebilme hakkı'' değil, özgürlüğü vardır. bu durumda devletin görevi ''partner bulmak'' değil; yalnızca ''engel olmamak''tır. sevişmek için ihtiyacım olan şey yalnızca bir partner. o da toprakta yetişen bir ot değil.

ha, senin açından seks için gerekli tek şey seksi bir karpuz yahut kavun olabilir
Alt 11-05-2011, 22:20
westergaard westergaard isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

AlbatrosS´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
sure...if the men eat ''woman'' for sex! what a fucking example, see ??

temel hak, diyoruz; seks de ihtiyaçtır; devlet tarafından karşılansın mı??? diyorsun...elbette; şayet seks el emeğiyle toprakta yeşeren bir bitki türü olsaydı. insanların ''sevişebilme hakkı'' değil, özgürlüğü vardır. bu durumda devletin görevi ''partner bulmak'' değil; yalnızca ''engel olmamak''tır. sevişmek için ihtiyacım olan şey yalnızca bir partner. o da toprakta yetişen bir ot değil.

ha, senin açından seks için gerekli tek şey seksi bir karpuz yahut kavun olabilir
albatroscum
peki bu adamın genlerini bir sonraki nesle aktarması da onun temel hakkı değil mi?
adamın genleri kendisiyle birlikte ölsün mü? soyu mu tükensin? onun varolma hakkı yok mu bu dünyada?
Alt 11-05-2011, 22:23
Die Die isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

albatroscum
peki bu adamın genlerini bir sonraki nesle aktarması da onun temel hakkı değil mi?
adamın genleri kendisiyle birlikte ölsün mü? soyu mu tükensin? onun varolma hakkı yok mu bu dünyada?
Ludwigciğim

İdeolojini savunma tarzına bayılıyorum; ama konuyu bazen çok fazla çarpıtıyorsun.
Adamın böyle bir hakkı varsa bile gider birisiyle sevişir gerçekleştirir. Devlete çöpçatanlık görevi mi yükleyeceğiz?

Evet gün geliyor bıkıyorum senden; ama İstanbul'dan bıkmak gibi bir şey bu, git istersen cüzam kap bir yerlerden, görmek istersin -nicedir- tutkunluğumu
Alt 11-05-2011, 22:26
AlbatrosS AlbatrosS isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

albatroscum
sure...if the men eat ''woman'' for sex! understand?

spermler toprakta yetişmiyor ludwig... yine saçmalıyorsun...
Alt 11-05-2011, 22:29
Üye

AlbatrosS´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
sure...if the men eat ''woman'' for sex! understand?

spermler toprakta yetişmiyor ludwig... yine saçmalıyorsun...
Bu da sakat bir mantık ama.
Evler ve işler toprakta mı yetişiyor?

Evet gün geliyor bıkıyorum senden; ama İstanbul'dan bıkmak gibi bir şey bu, git istersen cüzam kap bir yerlerden, görmek istersin -nicedir- tutkunluğumu
Alt 11-05-2011, 22:41
westergaard westergaard isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Die´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ludwigciğim

İdeolojini savunma tarzına bayılıyorum; ama konuyu bazen çok fazla çarpıtıyorsun.
Adamın böyle bir hakkı varsa bile gider birisiyle sevişir gerçekleştirir. Devlete çöpçatanlık görevi mi yükleyeceğiz?
O zaman insanın eve ihtiyacı varsa çalışır alır, ya da kiralar. Devlet mi birinden gaspedip ona versin?

Eğer "evet devlet bunu yapmalı" diyorsan o zaman devlet bu adama bir kadın da tahsis etmeli. Çünkü bu adamın "varolma hakkı" onun genlerini bir sonraki nesle aktarmasını da içerir.
Alt 11-05-2011, 22:45
Üye

O zaman insanın eve ihtiyacı varsa çalışır alır, ya da kiralar. Devlet mi birinden gaspedip ona versin?

Eğer "evet devlet bunu yapmalı" diyorsan o zaman devlet bu adama bir kadın da tahsis etmeli. Çünkü bu adamın "varolma hakkı" onun genlerini bir sonraki nesle aktarmasını da içerir.
Aslına bakarsan devlet kimseden bir şey gaspedemez. Çünkü devlet var olan her şeyi gaspetmiştir.

Sen hele bana bi de bakalım şu hazine arazileri denen boklara ben neden gidip kerpiçten bir ev yapamıyorum?
Hem devlet ev yapacağım toprağı gasp etmiş hem de ev yapmıyor. Bu nedir yahu?

Alt 11-05-2011, 22:50
ulpian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ulpian ulpian isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Die´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Aslına bakarsan devlet kimseden bir şey gaspedemez. Çünkü devlet var olan her şeyi gaspetmiştir.

Sen hele bana bi de bakalım şu hazine arazileri denen boklara ben neden gidip kerpiçten bir ev yapamıyorum?
Hem devlet ev yapacağım toprağı gasp etmiş hem de ev yapmıyor. Bu nedir yahu?
Türkiye'de veya herhangi başka bir ülkede, hazine arazilerinin toplumun yararına değil, kişisel veya sınıfsal rant için kullanılıyor olmasını filan eleştiriyorsan, haklısın. Ayrı bir tartışma konusu...

Ama eğer ''hazine arazisi diye birşey hiç olmasın, bu gasptır'' diyorsan, buna katılamıyorum. İdeal (örn. kimilerine göre sosyalist) toplumda da, bölge insanları bir araya gelip, gelin şu bölgeyi genelin faydalanabileceği bir park yapalım veya arabalarımız için 5 katlı bir otopark yapalım veya bir kütüphane yapalım veya x yapalım vs. gibi tekliflerde bulunup, demokratik bir şekilde tartışıp, oylayıp bu yönde bir karar alıp ondan sonra kişilerin oraya ev yapmasını engelleyebilir. Bunun adına ''hazine arazisi'' değil, başka birşey de diyebilirsin. Ama ana mantık bu.
Alt 11-05-2011, 22:56
Özgürcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özgürcan Özgürcan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Aslında Türkiye'de bir çeşit "gasp etme" şekli yönetmelik olarak çıkmış ama Atatürk o devrimi yapamadan vefat etmiş. Toprak reformu...
Ağalardan toprakları alıp çiftçiye vermek amaç...
http://tr.wikipedia.org/wiki/Toprak_Reformu

Önerilen Siteler