Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Etik, Estetik, Sanat, Politika, Bilim & Eğitim

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 12-10-2008, 05:52
HanifTürk HanifTürk isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart ÖZGÜR İRADE ve İNSANLIĞIN TANRILIĞA SOYUNMASI

Selam Selam;

Bir Varlığın ilah olması; Kendine müstakil başka varlığa bağlı olmadan
şu üç şeye sahip olması ile mümkündür. İLİM İRADE KUDRET

Bu üç sıfat hangi varlıkta varsa bu varlık ilahtır. Çünkü Yaratmak için önce
Yaratacağınız yoktan var edeceğiniz yeni bir varlığın nasıl olacağını
ilminizle -ALİM- ortaya koymanız sonra bu varlığı yaratmayı istemeniz
Özgür İrade -MÜRİD- ve bunları fiiliyata geçirebilmek içinde Kudrete güce -KADİR-
ihtiyaç vardır.

İnsanlık binlerce yıldır İlahlığı ele geçirmek için kendince uğraş vermektedir.
Esasında insanlığın en büyük arzusu -Özündeki Rububiyet sırrından dolayı-
Sonsuz yaşam sahibi sonsuz güce sahib sonsuz isteklerini
özgürce yerine getiren bir İlah olabilmektir.

İnsanın bu arzusunu kendilerinde de olduğu için tespit etmiş olan teologlar
ALLAH"ın verdiği ilme (Kitap ve nebi) rağmen insanların özgür iradeleri
ALLAH"tan müstakil bir iradeleri olduğunu ve seçimlerini kendileri özgürce
yaptıklarını ALLAH"ın ayetlerine rağmen iddia etmişlerdir. İnsanlarda bu yalana
balıklama atlamışlardır.

Binlerce yıl önce insanlığın ilmi çok çok sınırlı idi ve bu ilmin sonucu olan
Kudret ve güc kaynağı teknoloji ise bugüne göre okyanusta bir damla idi
Yani insanlığın tanrılığa soyunması için gerekli 3 özellikten sadece biri tesis edilmiş idi
o da özgür irade Yani Mürid. Bugün ise İlim ve Kudret Kaynağı teknoloji
öyle bir seviyeye geldi ki İnsanlık Özgür iradeye sahib ilmi genişlemiş ve
Teknolojiden kaynaklanan gücüde çook çok yukarılara çıkmış ve insanlık
tek arzusu olan Tanrıyı oynamaya çok yaklaşmıştır. Ve belki
100 yıllarca sonra gerçekten tanrı olacak sonsuz yaşama sonsuz bilgiye
sonsuz ihtiyaçlarını karşılayabilecek sonsuz güce kavuşacaktır.

Tabi bu yukarıdaki saydıklarımın olması için İnsanlığın Bir başka varlığa
bağlı olmayan kendi ile müstakil ilmi hiç kimsenin karaşamadığı bir irade ve
bunların sonucu bağımsız bir kudret olması gerekir.
Buda ALLAH ismi ile isimlenenin indirdiği Kur"an-a göre asla olamayacak
birşeydir çünkü İnsanın ne kendisine müstakil başka bir varlığa bağımlı
olmayan bir ilmi ne de özgür bir iradesi ne de Bunların sonucu
Bir başka varlığa muhtaç olmayan bir kudreti vardır.
Hatta Aslında Tek Hakikat ALLAH"ın varlığıdır.
Sadece AHAD olan ALLAH vardır gerisi bir vehim ve hayalden ibarettir.
Vehim ve hayalden ibaret olan varlıkların ne kendilerine ait bir ilimleri ne
kendilerine ait bir iradeleri ne kendilerine ait bir gücleri vardır.

Selam ve Sevgi ile

LaMevcud Diyor ki Gerçekler Hayaldir; Hayallerse gerçek. Ama Tekbir HAKİKAT vardır. O
Alt 12-10-2008, 12:05
aydoe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
aydoe aydoe isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Hoşgeldin HanifTürk,

Kimsenin tanrılığa soyunduğu ya da ilah olmak istediği yok,bizler insan olmak istiyoruz.
Adam gibi adam ,kadın gibi kadın olmak yetiyor bizlere.
İlaha da Tanrıya da cennete de cehenneme de ihtiyacımız yok,inanca da inanmaya da ihtiyacımız yok.
Üzerine bastığımız dünya toprağı ve doğa bizim için yeterli .
Mistisizme ,spiritüelizme ihtiyacımız yok.
Senin bu değerli fikirlerini asabileceğin sana uygun forumlar var ki sen zaten oralara da asıyorsun.
Yanlış yerde tezgah açmışsın,müslüman mahallesinde domuz kasabı iş yapmaz
Hadi rastgele,sevgiler

''asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek,aklın ve ilmin gelişimini inkar etmek olur''

Konu aydoe tarafından (12-10-2008 Saat 22:28 ) değiştirilmiştir.
Alt 12-10-2008, 12:21
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Tanrı olmanın şartları ilim, irade, kudret olduğuna göre;
Tanrı olduğunu iddia eden ya da Tanrı olduğu öne sürülenin bu üç niteliğe sahip olması gerekir.
Öyleyse örneğin Hristiyanlığın, İslam'ın, Museviliğin ilahının gerçekten Tanrı olup olmadığı sorgulanabilir.

Bu sorgulamada başvurulacak olan kaynak o dinler ve inandıkları kitaplardır.
Örneğin İsa'nın tanrı olup olmadığı İncil'den, Yahve'nin Tevrat'tan, Allah'ın ise Kur'an'dan sorgulanabilir.

Evren, dünya ve canlı-cansız varlıklar bu sorgulamanın dışında tutulmalıdır.
Yani, Allah'ın, İsa'nın ya da Yahve'nin Tanrı olduğu evrenle, dünyayla, canlılarla kanıtlanmaya kalkışılmamalıdır. Çünkü onlar, Tanrının varlığıyla ilgili tartışma konusudur. Ama örneğin Allah'ın Tanrı olup olmadığı söyledikleriyle, yazdıklarıyla, yaptığı ve yaptırdıklarıyla ilgilidir.

Başlık yazısında Lamevcud arkadaşımız Tanrı'nın Allah olduğunu öne sürmüş, hatta öne sürmek de denmez, bir hakikat olarak sunmuş.

Şimdi yukarıda belirttiğim çerçevede Allah'ın Tanrı olduğunun kanıtlarını sunmasını isteyelim kendisinden.
Tabi dediğim gibi, evrenden, dünyadan, canlılardan, yaratılışdan değil.
Söylediklerinden, yaptıklarından, yaptırdıklarından.
Alt 12-10-2008, 17:17
sheyhzade - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sheyhzade sheyhzade isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İsa'nın tanrı olup olmadığı İncil'den, Yahve'nin Tevrat'tan, Allah'ın ise Kur'an'dan sorgulanabilir...

sy pante,konuyla cokda ilgisi yokda,ben hep merak etmisimdir,lutfen derin kulturunuzle cevap verir misiniz; neden dinlerde tanri ismi bir deil,neden hristiyanlar,museviler vs. hepsinde tanri farklidir.sebebi ne?mesela muhammed peygamber.el-ilah i bilioruz da.yani akli basinda hic bi musluman kardesimiz cikmazmi,butun dinleri allah yaratmisti,kavimler sapmisti,allah kendi ismini surekli caga gore deistirdi mi yani?hani herseye kadirdi,tek ilah oydu da musayi yaratirken neden ''allah deil dide yahveydi,neden yehovaydi yada niye allah oldu?dinlerdeki diger tahripler gibi ismide mi tahrip oldu?o zaman islama gore yaradici her kavimde,her cagda allah olmasi gerek mez mi?benim sorum mu mantiksiz,bu sistem mi?
Alt 12-10-2008, 18:06
Kıdemli Üye

sy pante,konuyla cokda ilgisi yokda,ben hep merak etmisimdir,lutfen derin kulturunuzle cevap verir misiniz; neden dinlerde tanri ismi bir deil,neden hristiyanlar,museviler vs. hepsinde tanri farklidir.sebebi ne?mesela muhammed peygamber.el-ilah i bilioruz da.yani akli basinda hic bi musluman kardesimiz cikmazmi,butun dinleri allah yaratmisti,kavimler sapmisti,allah kendi ismini surekli caga gore deistirdi mi yani?hani herseye kadirdi,tek ilah oydu da musayi yaratirken neden ''allah deil dide yahveydi,neden yehovaydi yada niye allah oldu?dinlerdeki diger tahripler gibi ismide mi tahrip oldu?o zaman islama gore yaradici her kavimde,her cagda allah olmasi gerek mez mi?benim sorum mu mantiksiz,bu sistem mi?
Sn. Sheyhzade;
Dinlerdeki tanrı isimlerinin farklılık sebepleri şunlardan biri olabilir:

1- Tanrı, her dini farklı bir kavime ve farklı bir dilde gönderdiğinden, o kavimin diline uygun bir isim takınmıştır.
2- Sadece bir dinde geçen isimleri doğrudur. Diğer dinler ya Tanrıdan değildir ya da zamanla tahrif edilmiş, Tanrı isimleri değiştirilmiştir.
3- Her dinin tanrısı farklıdır. Her tanrı, kendi ismiyle bir din göndermiştir.
4- Tanrının özel bir ismi yoktur. Her dilde Tanrı anlamına gelen isimle çağırılması gerekirdi. Ama çok tanrılılık nedeniyle özel isimler yerleşmiş olduğundan bu durum tek tanrılı dinlere de sirayet etmiştir.
5-Tanrı, din göndermemiştir, dinlerin tanrıları da, tanrı isimleri de uydurmadır.
Alt 12-10-2008, 22:20
dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dilaver dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Panteninkilere bir seçenek de ben ekleyeyeyim.

- Dinlerin ortaya çıktıgı egemen kabilenin totemi hangisi ise tanrısı ya da baş tanrısı da onun ismiyle anılmıştır. Bu seçenegi sadece üç semavi dinle degil dünya üzerindeki tüm tanrılı dinlerle test edebilirsiniz. Örnegin eski Mısır'a gidip degşşen başkentler ile egemen tanrı tapımlarını kıyaslayabilirsiniz. Ya da Atina'da Pesistratos zamanında hakim Athena tapımı ile Dionysos tapımının nasıl yer degiştirdigini izlemeniz de mümkün.

saygılarımla

Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar
her mili bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var
Dostlar, ki bir kere bile selamlaşmadık
aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz...

Nazım Hikmet

www.dilaverkom.blogcu.com
Alt 13-10-2008, 01:15
Üye

birde konuya sadece islam yonunden bakarsak sevgili pante,''allah'' gecmis kavimlere ve dinlere kendi peygamberlerini yolladi,farkli dinler olustu.hani benim anliyamadigim musa peygamber neden ''allah '' demio hic(islama gore allah isim mi deistirmis her dine gore). musluman arkadaslar buna nasil bakior?yani hani kutsal kitaplarin degistirildigi gibi bu isimde mi degisti? yoksa ''allah''imaj deistirip her dinde isim farkliligina mi gitti? cunku ademden bu yana tum peygamberlerin tum irklarin yaraticisi( islama gore) allah.ki yaratici muhakkak ismine mukayet olmali.(yoksa islamda allah diilde farkli bir isim kullanilirsa ibadet ederken,bu sorun olmamali,cunku isim degisikligine gidis yaraticinin kendisinden oluo)bunu islam nasil degerlendirio.davuta ben aliyim,zekeriyaya veliyim demis oluo,degil mi?yada butun dinler yalanci oluo.bir tane isim benzerligi olmali,hani bir yerde ozel isim allah kullanilmis olmali,kur an disinda herhangi kutsal bir kitapta o isimde gecmeli ki,yaratici sifatina uymali,degil mi sy.pante.yoksa ben mi cok sert dusundum?
hani o incikde boncukta,kavun karpuz cekirdeginde,koyunda keci de '''allah '' yazio ,gordunuz mu mucize dien mantiga gore, ''allah''ismi daimi,hep oyle olmasi lazim ki,gercekten islamda o ismin varligina,sonsuz oncesi olduguna sonsuz otesi olacagina yeni turemedigine inansin.gecmistede boyle olmasi lazim ,gelecektede .yoksa adem e ben ''suyum'' havva ya '' buyum'' musaya 'yehve'' suayip ''noyle'' luta '' moyle' yim ,benim adim bu mudur,demis,yaratici.itaydaya albertini,rusyada vladik,hollandada baart,araplarda benim adim allah mi demis.yani musaya ''bana bak benim adim allah,oyle kullanin arkadasim''demesi lazim deil miydi?yada tam tersi.biz muhammede maho,muho meho dersek ,ismine saygisizlik olur ki kendiside istemez,kendi ismiyle anilmasini isterdi.bugunde bunu isterdi yarinda bunu isterdi.hep oyle isterdi.
buna gore islamin;
a)evet yaraticinin ismi allah(c.c) surekli oyleydi,gecmis kavimler degistirdi
b)hayir her dinde her yeni zamanda guncelledi zamana gore isim aldi( ki oyleyse kuranda cogunu belirtmesi lazim)
c)dinler apacik yalandir.

sy.pante ogrenmek icin soruorum,bu konuda bilgi sahibi diilim,umarim degerli vaktini almiorumdur.
Alt 13-10-2008, 18:54
Kıdemli Üye

Sevgili Sheyhzade;
İslam'daki genel inanç Allah'ın Esmaül Hüsna'daki isimlerden başka bir isimle adlandırılamayacağı şeklindedir. Malum, 99 isim de Arapçadır.
"Önceki dinlerde ve toplumlarda Allah'a ne sebeple değişik isim verilmiş olursa olsun, "Allah'ın dini İslam'dır ve ancak Kur'an'da geçen isimlerle anılabilir." derler.

Allah isminin Adem'den beri aynı olduğunu ama dinlerin ve toplumların bu ismi tahrif ederek farklı isimler uydurduklarını ileri sürerler.
Bir taraftan tüm kavimlere elçi gönderildiğini, 124.000 uyarıcı peygamber geldiğini söylerler ama ne var ki Arap putperestlerinden başka hiçbir toplum Allah ismini koruyamamıştır onlara göre.
Arap putperestlerine lanet yağdırılır ama "Allah" ismini koruyabilen tek kavim olduklarından dolayı takdir edilmeleri ve mükafatlandırılmaları gerekir.

Sadece reformist İslamcılardan bir kısmı "Allah" isminin "El" kökünden geldiğini ve diğer toplumlarda benzer isimlerin kullanıldığını kabul eder. Toplumların kendi dillerinde Tanrıya isim vermiş olduklarını, tek Tanrıya ister Allah densin, ister Yehova ya da başka bir ismin önem arzetmediğini söylerler.

Tabi ki bir insanın ismi ne ise her dilde ve her toplumda da aynı isimle çağırılması gerektiği gibi Tanrının da bir ismi varsa bu her toplumda aynı olmalıydı. Ama Moşe'nin Musa, Salomon'un Süleyman, Abram'ın İbrahim olması gibi belki Tanrı isimleri de toplumdan topluma geçerken değişmiş olabilir.
Ama genelde birbirine benzese ve birbirinden etkilenmeler olsa da her toplumun kendine özgü bir dine ve kutsallara sahip olduğunu biliyoruz. Tarihte yüzlerce tanrı ismi mevcut. Aynı bölgenin dinlerinde rastlanan ilah isimlerindeki benzerlikler ise aynı isim kökeninden geldiği kanıtlanmayacak derecede az.

Sadece Tanrı isminden yola çıkarak dinlerin uydurma olduğu sonucuna varmak mümkündür.
Alt 13-10-2008, 21:39
Üye

sy. pante ,peki bu allah isminin ozelligi nedir o zaman,bir onceki yazdigim ;cicekte bocekte arapca '' allah''' yazmasinin nedeni ne olabilir.bu gune kadar gordugumuz resimlerin hepsimi fake?(yada bunlara gercek gozuyle bakarsak neden farkli dillerdede olusmuyoda sadece arapca olusuor,neden kiril alfebesiyle,yada cin el yazisiyla yazmior olabilir? )fakat bende gecmis yillarda izmirde ailemle kalirken bir tomatesin uzerinde gormustum.ismin aynisi degildi,benzerdi.bu ismin biyolojik yada elementer bi ozelliginden mi kaynaklaniyor,isim meshur oldugu icin benzetmeye mi calisioruz??burdaki aciklik neden kaynaklaniyor?bu ''allah'' in ozelligi nedir boyle?yada neden biryerlede ''allah''gibi ''yehova'' ismi ortaya cikmaz? eger bunun mantikli bir aciklamasi yoksa,sanirim islam kendine (yada din gondermeyen/gercekden var olan ismi ''allah'' olan yaratici) saglam propoganda malzemesi elde edior,degil mi sy.pante ?
bilginiz varsa,benide aydinlatirsaniz cok sevinirim.
Alt 29-10-2008, 10:19
HanifTürk HanifTürk isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

aydoe´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hoşgeldin HanifTürk,

Kimsenin tanrılığa soyunduğu ya da ilah olmak istediği yok,bizler insan olmak istiyoruz.
Adam gibi adam ,kadın gibi kadın olmak yetiyor bizlere.
İlaha da Tanrıya da cennete de cehenneme de ihtiyacımız yok,inanca da inanmaya da ihtiyacımız yok.
Üzerine bastığımız dünya toprağı ve doğa bizim için yeterli .
Mistisizme ,spiritüelizme ihtiyacımız yok.
Senin bu değerli fikirlerini asabileceğin sana uygun forumlar var ki sen zaten oralara da asıyorsun.
Yanlış yerde tezgah açmışsın,müslüman mahallesinde domuz kasabı iş yapmaz
Hadi rastgele,sevgiler

Yeni bir işe soyunmuşsun Aydoe kardeşim Benim HanifTürk Nikimle Yeniislam sitesinde ve daha bir kaç sitede yazdığımdan bahsetmişsin varmı bir sıkıntı bunu Duyurucuyada yapmışsın eğer sende açtığın başlıkları başka sitelkerde açarsan başka nikle bizde google seni bulabiliriz.

Selamlar

LaMevcud Diyor ki Gerçekler Hayaldir; Hayallerse gerçek. Ama Tekbir HAKİKAT vardır. O

Önerilen Siteler