Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 06-07-2013, 12:39
istatistik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
istatistik istatistik isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

la la la´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kur'ân'da miras problemi (hatâsı) diye bir şey yoktur.
Haa tamam o zaman.

Öncelikle sormak istediğim bu konuda önerilen başlıklarda bir tane daha bulunmak üzere 2 adet başlığımız var. Bunları okudunuz mu? Okuduysanız neye dayanarak hata olmadığını söylüyorsunuz? Öğrenmemizde bir sakınca var mı?

Dinler çoğunluğun korkusu ve azınlığın kurnazlığı üzerine kuruludur. (Stendhal)

SERBEST KALEM
Alt 09-07-2013, 21:46
la la la la la la isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

istatistik´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Haa tamam o zaman.

Öncelikle sormak istediğim bu konuda önerilen başlıklarda bir tane daha bulunmak üzere 2 adet başlığımız var. Bunları okudunuz mu? Okuduysanız neye dayanarak hata olmadığını söylüyorsunuz? Öğrenmemizde bir sakınca var mı?
Başlıkları okumadım. Yaptığım bâğzı işlemlere dayanarak hatâ olmadığını söyledim.
Alt 09-07-2013, 21:57
idontneedagod - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
idontneedagod idontneedagod isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

la la la´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Başlıkları okumadım. Yaptığım bâğzı işlemlere dayanarak hatâ olmadığını söyledim.
Tezi okumadan anti tez üretmek sizce de çok mantıksız değil mi? Nedir "yaptığınız bazı işlemler"?

altyazılandırdığım videolar

Herşey incelikten kırılır, insan ise kabalıktan kırılır.
Alt 07-07-2013, 00:18
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Upuaut andığımız dönemler M.Ö 3000 ler. taş devrinden elbette bir anda çıkılmadı, lakin kurumlar var açıkca ortada. Devlet, krallıklar, düzenli ordu, hukuk, okullar, aile hayatı vb...

Bunun dışında konu mantık konusu. Sümer sınıflı bir toplumdu dolayısıyla miras gibi bir çok alanda hukuk konuları sorun teşkil ediyor ve mantık insanın ayrılamaz bir yanıdır.

Eğer konu subjektif, mantık sorunu olmasa, gözleme, deneye dayalı objektif, bilimi ve teknolojiyi gerektiren bir sorun olsa idi hayli hayret etmemiz kaçınılmazdı, dediğim gibi mesele mantık meselesi ve o çağlarda insan mantığı, bu tür sorunları aşamayacak düzeyde değildi diye düşünüyorum.

bana göre sorun, M.S 9. yüzyılda derlenen o zamanın yasaları(Kur'an), belirli bir topluluğun, iktidarın, geçmiş kabile hukukunun da kendisini gösterdiği bir dönemi yansıtır ve matematik ya da mantıkda o toplumun, Sümerler kadar iyi olmaması olasıdır.

yani bana göre mesele Sümer'in çok önceleri sorunu çözmesi değil, daha sonrakilerin cehaletinden kaynaklıdır ve daha sonrakilerin cehaleti, Sümer'in mantık sorununu çözmesini aşırı bir olağanüstülükle değerlendirmemize yetmiyor diye düşünüyorum.

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 08-07-2013, 01:06
upuaut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
upuaut upuaut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Standart "Bokunda boncuk bulmak"...

spartacus´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Upuaut andığımız dönemler M.Ö 3000 ler. taş devrinden elbette bir anda çıkılmadı, lakin kurumlar var açıkca ortada. Devlet, krallıklar, düzenli ordu, hukuk, okullar, aile hayatı vb...

Bunun dışında konu mantık konusu. Sümer sınıflı bir toplumdu dolayısıyla miras gibi bir çok alanda hukuk konuları sorun teşkil ediyor ve mantık insanın ayrılamaz bir yanıdır.

Eğer konu subjektif, mantık sorunu olmasa, gözleme, deneye dayalı objektif, bilimi ve teknolojiyi gerektiren bir sorun olsa idi hayli hayret etmemiz kaçınılmazdı, dediğim gibi mesele mantık meselesi ve o çağlarda insan mantığı, bu tür sorunları aşamayacak düzeyde değildi diye düşünüyorum.

bana göre sorun, M.S 9. yüzyılda derlenen o zamanın yasaları(Kur'an), belirli bir topluluğun, iktidarın, geçmiş kabile hukukunun da kendisini gösterdiği bir dönemi yansıtır ve matematik ya da mantıkda o toplumun, Sümerler kadar iyi olmaması olasıdır.

yani bana göre mesele Sümer'in çok önceleri sorunu çözmesi değil, daha sonrakilerin cehaletinden kaynaklıdır ve daha sonrakilerin cehaleti, Sümer'in mantık sorununu çözmesini aşırı bir olağanüstülükle değerlendirmemize yetmiyor diye düşünüyorum.
Yukarıda söylediklerinden, hadi "Taş Devri" hakkında söylediklerini es geçelim ama son söylediğine bakınca, "Miras" paylaşımı hakkında Sümerliler'in mantık sorununu çözmesini aşırı bir olağanüstülükte görmemen bana biraz garip geldi. Aslında bu konuda tamamen haklısın, çünkü Sümerlileri olağanüstü konuma getirenler, Kuran'da miras ayetlerini yazanların taa kendileridir.

Ben hayret ediyorum; miras ayetlerinin ilki (Nisa-11, 12. Nisa-12'deki "Kelale" kısmı hariç) M.S. 625'te ve son kısmı da (Nisa-12, 176. Nisa-12'deki "Kelale" kısmı dahil olmak üzere) M.S. 632'de gelmişti ya da yazılmıştı, ama aradan yaklaşık 1400 yıl geçmesine rağmen ne Müslümanlar, ne de Batılılar işin doğrusunu bir türlü göremediler. Neden acaba?

Hadi Batılı araştırmacıları bir yere kadar (yani Kuran ve coğrafyasını, Kuran'a kaynaklık eden metinleri iyi bilmedikleri için) tolere edebilirsiniz, ama affedersiniz, peki Müslümanlara ne demeli?

Müslümanlar, Hz. Muhammed'i bir peygamber, dolayısıyla Kuran'ı hatasız olarak kabul ederken, "bokunda boncuk varmış" gibi neden 1400 yıldır miras ayetlerindeki hataya kayıtsız kaldılar.

İşte bu, kafamın almadığı bir konudur.

AKHENATON döneminde II. RAMSES'in Anılması

7. Yusuf babası Yakup'u getirip Firavun AKHENATON'un huzuruna çıkardı ve Yakup AKHENATON'u kutsadı.

8. Firavun AKHENATON, Yakup'a, "Kaç yaşındasın?" diye sordu.

9. Yakup, "Gurbet yıllarım 130 yılı buldu" diye yanıtladı, "Ama yıllar çabuk ve zorlu geçti. Atalarımın gurbet yılları kadar uzun sürmedi."

10. Sonra AKHENATON'u kutsayıp huzurundan ayrıldı.

11. Yusuf babasıyla kardeşlerini Mısır'a yerleştirdi; AKHENATON'un buyruğu uyarınca onlara ülkenin en iyi yerinde, Ramses bölgesinde mülk verdi.
Alt 08-07-2013, 01:51
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

upuaut´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Müslümanlar, Hz. Muhammed'i bir peygamber, dolayısıyla Kuran'ı hatasız olarak kabul ederken, "bokunda boncuk varmış" gibi neden 1400 yıldır miras ayetlerindeki hataya kayıtsız kaldılar.

İşte bu, kafamın almadığı bir konudur.
Kayitsiz kalmalari normal, cunku onlar hadislerle gittiler dogal olarak.. Onlar sizin gibi hadisleri atip islemediler ki konuyu...

Veya Muhammed zamaninda(yasadigi varsayilan zaman) miras sebil gibi dagitiliyor iddianizi destekleyecek argumanlari da yok dogal olarak.
Alt 08-07-2013, 02:08
cenkvarol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
cenkvarol cenkvarol isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kayitsiz kalmalari normal, cunku onlar hadislerle gittiler dogal olarak.. Onlar sizin gibi hadisleri atip islemediler ki konuyu...
yanlış anlamadıysan Sn. upuat, Kuran'da eksik olan birşeyden bahsetmiyor, hatalı birşeyin olduğunu söylüyor. bu yüzden hadislere gidilmiş olması bu hatanın olmadığı anlamına gelmez.

"İslamı yanlış yaşıyorlar" değil, doğrusu "İslam yanlış, yaşanılmıyor." CENKVAROL

http://hakikatbununneresinde.blogspot.com/
Alt 10-07-2013, 00:45
upuaut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
upuaut upuaut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Veya Muhammed zamaninda(yasadigi varsayilan zaman) miras sebil gibi dagitiliyor iddianizi destekleyecek argumanlari da yok dogal olarak.
cenkvarol´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
yanlış anlamadıysan Sn. upuat, Kuran'da eksik olan birşeyden bahsetmiyor, hatalı birşeyin olduğunu söylüyor. bu yüzden hadislere gidilmiş olması bu hatanın olmadığı anlamına gelmez.
İkinize birden cevap veriyorum.

Ne yazık ki bugüne kadar konuyla ilgili bu ve diğer tartışmalarda verdiğim bilgileri anlamamışsınız. Çünkü mesajlarınızda yazdıklarınızdan bu sonuç çıkıyor.

Buna göre son mesajımda Neva işi yokuşa sürerken, cenkvarol anlamış gözükür.

Neva, ilk Müslümanlar miras ayetlerine kayıtsız kalıp Hadisler'e gitmediler. Anlaşıldığına göre, Sahabeler, eğer gördüler ya da duydularsa, miras ayetleri ilk okunduğu zaman diğer ayetlerde olduğu gibi sadece dinlediler ve bu ayetlerde ne var diye incelemediler. Sadece dinlediler, o kadar.

Bazı rivayet edilen Hadisler'e göre miras ayetlerinde problem olduğu ilk kez Hz. Ömer zamanında ortaya çıkar. Bu durum, Sahabeler'in, eğer dile getirildiyse, miras ayetlerini sadece dinledikleri sonucu çıkar. Eğer senin dediğin gibi ilk Müslümanlar konuya sadece Hadisler'den gitseydiler, o zaman Harezmi, kitabında bu durumu mutlaka dile getirirdi. Harezmi, sadece o güne kadar miras ayetlerine göre Arap Hukukçuları tarafından verilen metotları inceledi (ki bunun içinde rivayet edilen Hz. Ömer'in "Avl" metodu da vardır) ve en sonunda bu metotlardaki tutarsızlıkları görünce Cebrik denklemlerle yeni bir metot üzerinde çalışmaya başladı.

İkinci olarak, ben, miras ayetlerindeki oranların "terake (miras anlamında)" kelimesiyle birlikte verildiğini farkettiğim an "Sebil gibi" sözünü kullanmıştım ve sen bunu tekrar dile getirerek iddiamda hatalı olduğumu söylüyorsun. Peki sana göre ben hatalıysam o zaman doğrusu nedir? Anlatsan da aydınlansak Neva!

Yani miras ayetlerinde mirasçılara verilen oranların bir "Sebil gibi" dağıtılmadığını nasıl açıklayabilirsin bize?

AKHENATON döneminde II. RAMSES'in Anılması

7. Yusuf babası Yakup'u getirip Firavun AKHENATON'un huzuruna çıkardı ve Yakup AKHENATON'u kutsadı.

8. Firavun AKHENATON, Yakup'a, "Kaç yaşındasın?" diye sordu.

9. Yakup, "Gurbet yıllarım 130 yılı buldu" diye yanıtladı, "Ama yıllar çabuk ve zorlu geçti. Atalarımın gurbet yılları kadar uzun sürmedi."

10. Sonra AKHENATON'u kutsayıp huzurundan ayrıldı.

11. Yusuf babasıyla kardeşlerini Mısır'a yerleştirdi; AKHENATON'un buyruğu uyarınca onlara ülkenin en iyi yerinde, Ramses bölgesinde mülk verdi.
Alt 10-07-2013, 00:32
la la la la la la isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Tezi okumama gerek yok çünkü daha önce okumuşluğum var. Yaptığım işlemlerden bir tanesini paylaşayım:

9 birim serveti olan 1 erkek ölü var. Geride ise bir annesi, babası, karısı ve üç kızı kalıyor. Kur'ân'a göre bu mîrâs nasıl paylaştırılır? Benim Kur'ân oranlarıyla yaptığım işlemlere göre paylar şöyle olur;

ANNE: 1.33
BABA: 1.33
EŞ: 1.00
KIZLAR: 5.33
Alt 18-07-2013, 20:17
Heimdall - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Heimdall Heimdall isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Biraz konu disi olacak, ama...

Sy. AvniSinanoglu, sizin Almanlardan veya Almanya'dan alip veremediginiz ne.
Almanya oooo kadar kötü ise , neden Türkiye'ye geri dönmüyorsunuz (Sanki "Ya sev, ya terk et" gibi olmus, ama o maksat ile sormuyorum)?

Sizin yorumlarinizi okudugum kadari ile (Gezi Parki olaylari hakkindakileri), Türkiye'nin hakimlerinden hic bir sorun yasamazsiniz. Nitekim artik Tayyip Sultan'nin kontrolünde. Onu ve politikasini da bu kadar savundugunuza göre. Misal!...

Sy. Admin arkadaslar: Bu yorum konu disi oldu. Zahmet olmazsa bunu ve "bir önceki yorumu" cöpe atabilirsiniz, cünkü oda konu disi. Kusura bakma AvniSinanoglu.

Faith No More

Önerilen Siteler