Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika > Aktüel Haberler

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 19-05-2019, 00:58
ForumKirpisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumKirpisi ForumKirpisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Abi diyorsun ki, Afganistandaki aydınlanmayı emperyalizm bastırdı.

Sonra diyorsun ki Türkiyenin de şu anda olduğu gibi ezik hükumetler çağdaşlaşsın, halklarını da çağdaşlaştırsın.

Peki nasıl?

Senin demek istediğin şu:

Emperyalizmin çağdaşlaştıran kısmını alalım. Emperyallere şirin gözükelim, işbirliği yapalım.
Çağdaşlaşınca zaten ayaklarımız üstünde duracağız.

Spartacusu ben de anlamıyom da senin dediğini de anlayamıyorum.

Bak şimdi sen Türkiyedesin. Sermaye imkanın var helikopter veya küçük yolcu uçağı üreteceksin. Cessna, Piper, Beechcraft gibi...
Motor tedariki buldun. Diamond firmasıyla anlaştın, Avusturyadan motor alacaksın.

Önün çok açık.

Metal torna işlerin lazer kesim falan harika her sistemin kurulu.

İçeriye de GARMIN marka kokpit elemanları koydun. Efsanevi bi uçak oldu. Rakip olacan.

Olabilir misin? Olamazsın.

Önce başına bi mafya dadanır. Hükumet dadanır. Orayı senin anüsüne sokarlar. Açtırmazlar yaptırmazlar.

Bu memlekette ne adamlar çıktı hepsini batırdılar.

Bunu hem Rusyadan hem Amerikadan hem ABden türlü ajan türlü teşkilat seni pişman eder. Evini kurşunlar, hırsızlık yapar.

Nasıl olsa Bade' lenen daha evvel de bade' lenmiş Hatta bazıları '' Nur Çeşmesinden '' içerek ?? nurlanmışlardırlar
Alt 19-05-2019, 03:01
Üye

bu putin de çok tehlikeli. çok akıllıyım olayına çok para boğuyor abye.
ortalığın anasını belleyen birisi de o. bak avusturyayı bile elinde oynatıyor.

putinkaya da güvenmemek lazım. bu diktatörler tek başlarına ortalığı sqerler.

artık kollektif akıl olcak bi kişiyle iş olmaz.

Nasıl olsa Bade' lenen daha evvel de bade' lenmiş Hatta bazıları '' Nur Çeşmesinden '' içerek ?? nurlanmışlardırlar
Alt 19-05-2019, 03:56
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şuanda  online konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Leonardo´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Çok basit bir şey. 10 sene önce pazarda her şey vardı. Her Şey

+ Süpermarkette de vardı. normal parası olan alabiliyordu.

Bu sizin adamınız Putinle arkadaş olmaya başladığından beri (Suriye olayları çıktığından beri). Sadece ithal meyve tüketir oldum. Süper-Markette artık yok. Pazarda da ithal meyve alıyorum.

Madarin / Portakal / üzüm / Elma / Armut sırayla önce kalitesi bozuluyor. Sonra hiç olmamaya başlıyor.

Sebep: Rusya'ya yapılan yaptırımlar ve TR'nin bu yaptırımları delen ender ülkelerden biri olması.
oysa halk o sebeplerle ayaklanmıştı, aç ve yoksuldu. Normal parası olmayan, ama %1'e milyar dolarlar kazandıran %70 ise, doğru düzgün sağlık hizmeti dahi alamıyordu. Ambargo delinmeseydi de milyon insan ölseydi, tek arzun bu! Asıl sebep kapitalizm, ABD+AB ve temsil ettiği mafya tröstleri, sömürü, soykırım amaçlı AMBARGO diyemiyorsun da, yaptırım ve yaptırımı delmek diyorsun değil mi? Suç olan, ambargo değilde, aşma çabası mıdır? oysa Maduro denen Bolivarcı(bağımsız,mili kapitalist) becereksiz, defalarca ABD ile ticaret kurma talebinde bulunmuştu!. bu senaryo da rolün belli ve bu, kendini uyanık sanan sahtekarlık. Bu kadar basitsin işte.

Her ülke ihtiyaç duyduğu ürünü edinme hakkına sahiptir değil mi? Oysa o ülke, ister Rusyadan alır ister Çin'den, bu suç değil ki? hem SANANE? Ticari ilişkiyi üretip, suç saymak, ikiyüzlü bir adilik değil mi?, hiç bir değerinizin olmadığının ispatıdır bu. Hani serbest piyasa ekonomisi diyordun, hani yalan demokrasi, hak ve hukukun? daha önce sebebiyle anlatmıştım, bir kez daha ispatladın, sermaye hakim ise ne hak ne hukuk, ne özgürlük, ne adalet, ne de demokrasi mümkün olmuyor.

Gerçeklerin dile gelmesi seni dehşete düşürüyor, o yüzden dile getirene karşı abudik-gubidik işler yapıyorsun... SOYKIRIM anlamına gelen AMBARGO uygulayanı ölesiye savunuyorsun, iyi donatılmış bir köpeksin değil mi? metafor olarak köpeklik derken dahi, köpeklere üzülüyorum, kelime bulamıyorum, zira onlar, köpeklik olsun diye yapmıyor ve insan bunu istismar ediyor(kısaca köpek olmayı dahi başaramıyorsun)...

Kızıyormuş, leş kargası, tek beklentin milyonlarca insanın ölmesi, mafya karşısında yenilmesi ve sana malzeme çıkması. sen busun, psikolojik arıza mı arıyordun? İşte arızanı da buldun.... Zaten amacın, bu konuyu, benzer konularda olduğu gibi manipüle edip, trollemekti...
- Ben bunlara bile ne biçim kızıyorum. Venezüella'lı olup da ilaç / doktor bulamasaydım (Ki o da başladı Türkiye'de), Maduro Süpermen olsa fark etmezdi.
İnsanlar da kızıyor ve ayaklanmaya başlıyor, işte bunu bilen mafya babaların AMBARGO uyguluyor. yarı açık nazi kampı ve kukla hükümetleri de o yüzden faşist, mafya esaslı, paranın gücüyle egemen olup yönetiyor.

hadi var mısın insanlık suçu AMBARGOYA HAYIR, ambargocular savaş mahkemesinde yargılansın demeye... Var mısın ilaç, gıda bulunamamasının asıl sebeplerin başında ambargonun geldiğini itiraf etmeye? AMERİKAN MERKEZLİ İŞGAL VE İŞGAL POLİTİKLARI ve yıkıcı sonuçlarına HAYIR DEMEYE, dünya mafyası elini bedenimden ve kaynağımdan çek demeye? var mısın? y.o.k.s.u.n, bu senin bahtsız gerçeğin, yüzkaran.

Sana bir gerçeği daha ifade edeyim, ABD neden bu kadar acele ediyor? Çünkü AMBARGO SONUNDA halk ayaklanacak düzeye gelebilir, ayaklanır, kendi kukla köpeklerini istemeyebilir.
Benden bu tür konu ve ayrıntıları, neden ve nasıllarını, basit olarak anlatmamı istiyorsun, cahil olmasan beni zorlamazdın... daha anlamadıysan 1 çırpıda nasıl anlatayım şimdi?

Bırakın halklar kendi karar versin, ambargo nedir ya?!!!!

Duyarlı insanlar araştırıyor, altından kapitalizm denen, pespaye bir sömürü, vahşi bir barbarlık düzeni çıkıyor. NASIL, NEDEN gibi soruların yanıtı da gerekiyor, ama sana gerek yokmuş, bundan sonra senle daha kısa yazışacağız(yazacak cesaretin kaldıysa).

AMBARGOyu destekleyen adinin, oradaki insanların aç, susuz ve ilaçsız kalmasını önemsediği düşünülebilir mi? sana güvenilebilir mi? sen daha şimdi bile asıl suçlunun ABD+AB+AMBARGO, kapitalist-emeperyalizm olduğu gerçeğini gizlemeye çalıştın. gıdası, İLACI olmasın diye ambargo uyguluyorsun, sonra da gıda ve ilacı yok propagandası YAPIYORSUN. sen nasıl bir şeysin böyle, seni tanımlayacak bir kelime bulamıyorum. lakin en azından burada başarılı olamayacaksın, seni tanıyorum,

Sen canlıların derisini yüzüp satmak için, her şeyin sömürü ve parayla ölçüldüğü bir sistemi savunuyorsun. Canlı, canlı derisini yüzmek için, o canlılara et parçası vermen ne anlam ifade ediyorsa, bize burada kustuğun neo-liberal yalan ve politikalarında aynı anlama geldiğini biliyorum.

seni 3-5 çıkarın ve egemen mafyanın çıkarları, şatafat uğruna
canlı, canlı derilerini yüzdüğün zavallı hayvanların, insanların,
milyonların gözünden tanıyorum.
seni o gözlerden görüyorum ve bir gün hak ettiğini vereceğim. Seni çok iyi tanıyorum

Renkten mi söz etmiştin, kırmızı artık nerenle anlıyorsan orana, mor ise, yanılgının serildiği veya gerçeğin ve gerçek yüzünün açığa çıktığı detaylar içindir. Hak ettiğin cevapları alacaksın(yazacak yüzün kaldıysa), çok kısa olacaklar, bu sana emek harcadığım son cevap( 10-20 cevap yerine ben toplamda çok daha kısa yer tutan, 2-3 cevapla, bağıntılığı ve tutarlı değerlendirmeyi tercih ederim, tecrübe eden açısından daha derli toplu, daha az emek-zaman alır, bilene!)

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu

Konu spartacus tarafından (19-05-2019 Saat 06:43 ) değiştirilmiştir.
Alt 19-05-2019, 06:28
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Venezüela'da ilaç yok, gıda yok, çünkü emperyalist ülkeler bankadaki altın rezervlerini bloke ediyorlar.

telegraph.co.uk

Venezuela accuses Bank of England of blocking 'food and medicine for the people' by freezing gold deposits

Venezuela on Monday accused the Bank of England of preventing it from feeding its people and funding public healthcare by blocking access to more than £1 billion in gold deposited by the Maduro regime.
Venezüela, 1 milyar sterlin değerindeki altın rezervini donduran İngiltere Bankasını halkın gıda ve sağlık ihtiyaçlarını temin etmeyi engellemekle suçlamış.

Trump'ın emriyle Venezüela'ya ait bloke edilen toplam tutar 5 milyar euro'dan fazlaymış.

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 19-05-2019, 11:27
Üye

Şüpheci Dinsiz´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Venezüela'da ilaç yok, gıda yok, çünkü emperyalist ülkeler bankadaki altın rezervlerini bloke ediyorlar.

telegraph.co.uk

Venezüela, 1 milyar sterlin değerindeki altın rezervini donduran İngiltere Bankasını halkın gıda ve sağlık ihtiyaçlarını temin etmeyi engellemekle suçlamış.

Trump'ın emriyle Venezüela'ya ait bloke edilen toplam tutar 5 milyar euro'dan fazlaymış.
Eyyyyyy Bank of England sen kimsin ya?

Alt 19-05-2019, 17:09
Leonardo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Leonardo Leonardo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Abi diyorsun ki, Afganistandaki aydınlanmayı emperyalizm bastırdı.

Sonra diyorsun ki Türkiyenin de şu anda olduğu gibi ezik hükumetler çağdaşlaşsın, halklarını da çağdaşlaştırsın.

Peki nasıl?

Senin demek istediğin şu:

Emperyalizmin çağdaşlaştıran kısmını alalım. Emperyallere şirin gözükelim, işbirliği yapalım.
Çağdaşlaşınca zaten ayaklarımız üstünde duracağız.

Spartacusu ben de anlamıyom da senin dediğini de anlayamıyorum.

Bak şimdi sen Türkiyedesin. Sermaye imkanın var helikopter veya küçük yolcu uçağı üreteceksin. Cessna, Piper, Beechcraft gibi...
Motor tedariki buldun. Diamond firmasıyla anlaştın, Avusturyadan motor alacaksın.

Önün çok açık.

Metal torna işlerin lazer kesim falan harika her sistemin kurulu.

İçeriye de GARMIN marka kokpit elemanları koydun. Efsanevi bi uçak oldu. Rakip olacan.

Olabilir misin? Olamazsın.

Önce başına bi mafya dadanır. Hükumet dadanır. Orayı senin anüsüne sokarlar. Açtırmazlar yaptırmazlar.

Bu memlekette ne adamlar çıktı hepsini batırdılar.

Bunu hem Rusyadan hem Amerikadan hem ABden türlü ajan türlü teşkilat seni pişman eder. Evini kurşunlar, hırsızlık yapar.
- Türkiye'de birçok tren kaçırıldı o açıdan. Mesela devrim arabalarını duymuşsunuzdur (onun filmi de var).

Daha evrensel ölçekte bakıyorum. Özellikle Müslüman ülkelerde büyük oyunlar oynandı.

Da bunun bir örneği de Hindistan'dır. Gandhi'dir. (Onun da filmi var).

Emperyalizme tabi ki karşı çıkarsın. Ama emperyalizme hizmet edenler ve emperyalizme hizmet etmeyenler diye kafanda ayırman lazım.

Şeriat + Kapitalizm + Batı düşmanlığından beslenen hükümetin emperyalizme hizmet ettiğini sol görüşlü birinin otomatik olarak anlaması lazım.

Biz Batı'dan nefret etmiyoruz ki. Tam tersine soruyoruz niye onlar ilerlediler biz geri kaldık diye.

AKP'nin Batı düşmanlığı şuna benziyor: Eskiden kara tahtayı Osmanlıda olumsuz karşılarlarmış. (Bildiğin üstüne tebeşir ile yazdığın kara tahta) Ecnebi icadı, kafir icadı filan diye.

Bu da aynı. Mercimek yememiş mercimek sevmez hesabı.

Tabi sevmeyecek onun doğası o. Da o kadar inkılap yapılmış. Bunlar niye başa geçti o zaman? Gazetelerde şeyini sallasan komplo teorisi. Da siyasal İslamcıları kimin iktidara getirdiği ile ilgili komplo teorisi yok. Biraz tuhaf değil mi?

Emperyalizm böyle bir işler. Guaido emperyalist olsa 3-4 senedir iktidardaydı ve %80 oy filan alıyor olurdu (emperyalizm yapınca böyle yapıyor çünkü)

Her ülke ihtiyaç duyduğu ürünü edinme hakkına sahiptir değil mi? Oysa o ülke, ister Rusyadan alır ister Çin'den, bu suç değil ki? hem SANANE? Ticari ilişkiyi üretip, suç saymak, ikiyüzlü bir adilik değil mi?, hiç bir değerinizin olmadığının ispatıdır bu. Hani serbest piyasa ekonomisi diyordun, hani yalan demokrasi, hak ve hukukun? daha önce sebebiyle anlatmıştım, bir kez daha ispatladın, sermaye hakim ise ne hak ne hukuk, ne özgürlük, ne adalet, ne de demokrasi mümkün olmuyor.
- Tamam da insan gibi ithal etsin o zaman. Bize de kalsın. Rusya'ya gene ithal etsin.

Gerçeklerin dile gelmesi seni dehşete düşürüyor, o yüzden dile getirene karşı abudik-gubidik işler yapıyorsun... SOYKIRIM anlamına gelen AMBARGO uygulayanı ölesiye savunuyorsun, iyi donatılmış bir köpeksin değil mi? metafor olarak köpeklik derken dahi, köpeklere üzülüyorum, kelime bulamıyorum, zira onlar, köpeklik olsun diye yapmıyor ve insan bunu istismar ediyor(kısaca köpek olmayı dahi başaramıyorsun)...
- Evet. İnsan olmazsan ya ambargo olur, ya başka bir şey olur. Yıl 10 yıl, 40 yıl kaybedersin. BUnu anlamayan iktidarı artık emperyalistler bile devirmek istiyor. BU gayet normal.

Ben diyorum ki, o hale gelmeden düşüneceksin. O hale geldikten sonra yapılacak bir şey yok. İran'daki İslam devrimini de öyle görüyorum. Şimdi reforma başladılar. Ama 40 seneleri gitti. onu diyorum.

Kızıyormuş, leş kargası, tek beklentin milyonlarca insanın ölmesi, mafya karşısında yenilmesi ve sana malzeme çıkması. sen busun, psikolojik arıza mı arıyordun? İşte arızanı da buldun.... Zaten amacın, bu konuyu, benzer konularda olduğu gibi manipüle edip, trollemekti...
- Ben bu şekilde tartışamam.
- Adam pazarı trollemiş sen daha sanal trol arıyorsun.

Gerisi: Her şeyi bildiğini sanıyorsun. Çöz o zaman. Ala ala. Süpermarkette meyve yok diyorum hala ne anlatıyor.
Alt 19-05-2019, 17:32
Üyeliğini Sonlandırmış

Şimdi ben o kadar siyasal bir insan değilim. Konuşma tarzın yüzünden ben de heyecan yapıp okunacak mesajı da okumamaya başlıyorum.

- Evet tabi ki varım.

İran / Rusya / K.Kore için yokum.

Ama Venezüella'daki ABD darbesini tabi insancıl bulmuyorum.

BU yeni bir bloklar çarpışmasıdır. Olan da Suriye Halkına, Venezüella halkına oluyor.

Arada bizim de kaynama ihtimalimiz var. Mesela NATO'dan da atılırsak büyük olasılıkla böyle bir şey olabilir.

/Ben sana soru sordum. Çünkü anlamak istiyorum. AKP'nin savunduğu şeyleri savunuyorsun. Farkında bile değilsin. Bende "herkesin görüşü kendine" deyip çıktım.

Bir de emperyalizm tabi ki tehlike. Ama emperyalizmden daha tehlikeli güçler de var. Rusya / İran / Çin ittifakı da böyle bir şey. Suriye'yi ABD mi o hale getirdi? - Ne olurdu Esat defolup gitseydi?

Asker beyinlisiniz.

Da ben onu da tartışmıyorum. Önemli olan belli bir çağdaşlık düzeyini yakalamak ve o hale gelmemektir. Onun için de dünyanın öbür ucuna bakma. Kendi adamına bak. Neleri tahrip ediyor? Neleri bitiriyor? neleri teşvik ediyor? ona bak. Ondan sonra bana emperyalizm'den söz et.

Ağlasanız da bağırsanız da Chavez bu işi beceriyordu. Maduro beceremiyor. Kendi halkını perişan ediyor ve suçu "emperyalistlere" atıyor.

Ben emperyalistlerle savaştım. Biliyorum nedir ne değildir. - Hayır. sen kendin o hale getirdin. Emperyalist filan değil sen o hale getirdin. + önerilen de öyle panik yapılacak bir şey değil. Serbest seçim + anaysa isteniyor.

Seni tanıdıktan sonra iyice inanmaya başladım. sol-popülizm diye bir şey var ve bu sol-popülizm sağ-popülizm ile hemen hemen aynı şey.
Alt 19-05-2019, 19:13
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Neo kısa cevap veremiyorum, alıntılar gereği, zira anlaşılması için ne düşündüğümü anlatmam gerekiyor. 1 günde okumak zorunda değilsin, 3 günde oku ziyanı yok, ama sakince oku, zira başka türlü -özetlemeden(!) izah etme şansım yok, zra bana hangi rengi sevdiğimi sormadın....
- Evet tabi ki varım.

İran / Rusya / K.Kore için yokum.
Tutarlı olmaz. Amabargo siyasi bir soykırımdır da, sırf yıkmak uğruna halkı ölüme, açığa, hastalıkalra, acıya sevk etmektir, bunu yapandan insani bir şey beklemen doğru olur mu? saldıran, savunandan daha iyi değil. desteklenmemeli, bu çağda ambargo uygulayanın savunulası hiç bir yanı olmadığı gibi, karşı da çıkılmalı. ABD, emperyalist olmaktan çıksın, kendi yağıyla kavrulmak zorunda kalsın, daha kanı kurumamış ABD önerliğindeki emperyalist işgal, zulüm ve tarifi zor işkenleri taze yaşayan halkı ve bu durumu istimar ederek, krallığını ilan eden Kuzey Koreyi mumla ararsın. zombi senaryoları o zaman orada gerçek olur. Halklar kendi haline bırakılmıyor ve bu bilinçli bir strateji-taktiktir de. ABD nin yoksulluk bandının üzerine çıkışı, Latin Amerika, Afrika vb. cehennemiyle de ilgili, ABD uyuşturucudan dahi milyar dolarlar kaldırıyor...ABD kaynak girdisine göre, toplumsal bölüşümün en kötü olduğu ülkedir aslında.

Asıl kavranması gereken koşullar, bu da kapitalizmin yapısını çözümlemekle mümkün->ne yazık ki...
BU yeni bir bloklar çarpışmasıdır. Olan da Suriye Halkına, Venezüella halkına oluyor.
öyle gibi görünebilir, ama gerçek öyle değil. Şu anki durum bir sonuçtur, ama Latin Amerikanın en büyük sorunu ABD hegomanyası. 200 yıllık geçmişinden bu güne kadar... Suya düşen yılana sarılır misali... Düşüren kim, amaç ne? ABD dünya coğrafyasından, halklarından ne istiyor, neden petrol, elmas, altın sömürüsü uğruna olmadık işler çeviriyor, neden hegomanyası altına aldığı toplumlarda kuklaları ve medyası üzerinden halkları soyuyor, gericileştiriyor, bilinçlenmemeleri için çalışıyor? neden aidiyet siyasetlerini kullanıp, kamplaştırıyor, toplumları birbirine kırdırtıyor? Boyacı küpü değil ki milyonlarca insan bir anda olanı biteni anlasın, bilinçlensin, gerçeği görsün. gören olursa da ümüğüne çöküyor, azcık ileri giden mühendisleri dahi öldürebiliyor. Toplumsal bilinç kısmi çünkü, hem nitelik hem nicelik bakımından zayıf.(Venezuela'da aynı sorun var, yoksa maduro şu haliyle orada kalabilir mi? tab bilinçli halk kesimlerinin de çabası var, arada kaldılar, Maduro devrilse, kukla geçecek ve daha iyi olmayacak. ambargo olmasa, Chavez, Maduro ile yaşamaları, eskisinden daha iyi olurdu, bunu da biliyorlar, somut, objektif olarak biliyor, görüyorlar, kaç yüz yıllık köle edilmiş bir toplumu, bir çırpıda anlayamazsın Leo. bu durum elbette istismar da ediliyor farkındayım, ama bağımlı ve kukla olmaktan iyidir, o koşulda hiç çareleri kalmıyor. Yıllarca acı çekmektense, ameliyat masasına yatmak gibi, toplumlar deneyimlesin, tecrübe kazansın, demokrasi ancak böyle kavranır, ama ADB, şu ya da bu hegomanyası olmamalı(ticari ilişki farklı bir zemin)...
Arada bizim de kaynama ihtimalimiz var. Mesela NATO'dan da atılırsak büyük olasılıkla böyle bir şey olabilir.
NATODAN atmazlar, Türkiye tam bir ABD askeri üssü, ciddi bir hegomanyası var, 50 üzerinde nükleer silahı dahi Türkiyede... Rusya ve Çin'in her türlü ticari ve korunak adımı, ilişkisi konjonktür açsından gayet normal, Putinle de alakası yok. Rusyanın başında Merkel de olsa, Rus sermayesnin çıkarını gözetmek zorunda. ABD etrafına nükleer silahlar yerleştirmiş, yerleştiren hem suçlu, hem güçlü ve bütün kaideleri yıkmış...

Rusya doğalgazını satmasın mı? Böyle bir kural nasıl konabilir? bölgede şu an asıl tehdit ABD ve ABD 200 yıl önceki emperyalist anlayışa, yağma stratejisine sahip, stratejisini değiştirmiyor, tek taraflı ilişki esaslı, yani monolog, ilikçi(iliğine kadar)... ama halklar daha iyi, daha insani koşullarda yaşamak istiyorsa, kapitalizm-emperyalizmden kurtulması gerekir. Bu kısa vadede paradoks gibi, bilinç, nitelik, nicelikle de doğru orantılı ve direniş başarılı olursa uzun vadede kazanca dönüşür. Böyle bir seçenekle bir halk ayaklanması söz konusu olursa ABD o zaman ambargoya yönelir, bu durumda ülke, ambargoyu delmek zorundadır, sebebi ne olursa olsun, ister taktik, ister stratejik, burada önemli olan süreci taktik olarak kavrayıp, aşabilmek ve ihtiyaç kalmadığında hegomanya değil, meseleyi salt ticari ilişki ayarında tutmaktır. demokrasi kültürü de çok ciddi bir sorun, demokrasiyi içselleşirmeyen halk da yenilir, ama tecrübe kazanmak önemlidir. İnsan tecürebileriyle kazanır, halklar ve toplumsal bellek ise yüz-lerce yılık tecürebelere gereksinim duyar. benim ifadelerim teorik, o sebeple, pat diye ve kısa vadeli düşünülemez, kısa vadede yapılması gerekenlere ise zaten değindim. K.Kore halkı emperyalist kuşatmanın acıları ve taze kanı dışında bilinçlenebilse, tepesindeki manda 1 gün olsun orada kalabilir mi? Öyle bir rejim kalır mı? ABD bilinçli olarak da K.Koreyi yanlızlaştırıyor, çok yönlü düşünmek lazım.
/Ben sana soru sordum. Çünkü anlamak istiyorum. AKP'nin savunduğu şeyleri savunuyorsun. Farkında bile değilsin. Bende "herkesin görüşü kendine" deyip çıktım.
Ama bu safsata... AKP asla benim gibi düşünmüyor, düşünemez de, sözde düşünse bile -ki asla aynı değil ve düşünemez- bu benim savunduklarımın yanlış olduğu anlamına gelmez. o fırsattan istifade, düşene bir tekme hesabı, bir de kendisi de ciddi sorunlar yaşıyor, etekleri tutuşmuş durumda, koltuk değneği arıyor. ABDye yıllar boyu verilen sözler, üretimi de bitirdi, tarımı da, ticaret hacmi sağlamazsa, kaynak bulamazsa, kendisini ABD ye ağırdan satamaz, kozlar kullanmazsa çok vahim bir yoksulluk kapıda. Kısaca AKP kendi bekasının peşinde, aklısıra ağırdan satıyor, zira İran, yemen, Suriye derken stratejik önemi artıyor.. ve Türkye'ye güvenmeyin, kuklalar yönetiyor, bugün tokalaştığını yarın arkadan hançerler, kukla ve ipler ABD'nin elinde, ip nerede ABD nin elindedir, iktidarlar ya aşırı sağ ya da gericidir, kolay değil 100 yılık projeler...

ekonomiyi bitirdiler, ülkenin 4 koldan talan ettiler, edilmesini sağladılar, uzun hikaye, onlarda aklı sıra pazar, sıcak para arayışı için de vb... Aslında Chavezle devrilen iktidar, AKP gibi bir iktidardı...
Bir de emperyalizm tabi ki tehlike. Ama emperyalizmden daha tehlikeli güçler de var. Rusya / İran / Çin ittifakı da böyle bir şey. Suriye'yi ABD mi o hale getirdi? - Ne olurdu Esat defolup gitseydi?
Afganistan olurdu, hatta Somali olurdu, zira ABD tarafından finanse edilen ve petrol yataklarına hakimiyet stratejisi açısından paravan yapı El-Kaide idi(dikkat ederseniz pat diye koca bir coğrafyada hakim oldu ve kilit petrol yatakları elindeydi... ABD o zaman destek ve lojistik dışında hiç bir şey yapmadı, bazı hesaplar oyunlarını bozdu(Ruysa, Çin alternatifi gibi). Şu ana kadar tarih, ABD kadar tehlikeli ve yıkımcı bir güç daha tanımadı. dünya sömürü ağının en tepesindeki, başmafyalar orada. defalarca anlattım, kişilere kurumlara has değil, sermayenin yapısı bu, bir kez giren, vampir olup çıkacak... istisnalar ise ancak kişi bazlı kalır ki, belirleyci olmaz, iddiası da yoktur.

Rusya, Çin de emperyalizmi temsil eder, sermaye ve talanın, ülkesi, kişisi, rengi, dili, dini olmuyor. Dünya kaynaklarının %60'ını sömüren %1'in bu durumu ne dinle, ne ülkeyle, ne diliyle, ne rengiyle, ne cinsiyetiyle ilgili değil, tanımazlar bile...
Da ben onu da tartışmıyorum. Önemli olan belli bir çağdaşlık düzeyini yakalamak ve o hale gelmemektir. Onun için de dünyanın öbür ucuna bakma. Kendi adamına bak. Neleri tahrip ediyor? Neleri bitiriyor? neleri teşvik ediyor? ona bak. Ondan sonra bana emperyalizm'den söz et.
Neden son 100 yıldır Arabistan'da doğanlar hristiyan değil de müslüman? Farazi konuşmak kolay, sürekli ifade ediyorum koşullar, sihirli değnemiz de yok.. BAE ne zamandır Kukla bir devlet? İngiliz mandacılığı kaç yıl bu ülkere hakim oldu? nerede çağdaşlık? İngiltere ve ABD nin girdiği her yer, ortaçağ haline geliyor, farkında değil misin?
Ağlasanız da bağırsanız da Chavez bu işi beceriyordu. Maduro beceremiyor. Kendi halkını perişan ediyor ve suçu "emperyalistlere" atıyor.
Leonardo, Bolivarcılık desteklediğimiz bir şey değil zaten, esası ulusal bağımsızlık, bu emperyalizme karşı ve eski toplumsal yapı bakımından ileri bir aşamayı temsil eder, ama neye göre? elbette 200 yıllık köleliğe göre, bağımlı olmaya göre, şu anki geleneklere göre, üst-yapısına göre... Venezuela sosyalist falan da değil, böyle bir gayesi de olmadı, Bolivarcılığın bu konuda pek bir fikri yok. İlaç ihtiyacından dolayı Chavez, Küba ile yakınlaşınca, tecrübesinden etkilenmeye ve konseylerin, kooperatif örgütlenmelerinin önemini kavramaya başlamıştı, yaşasaydı belki bir umut vaad edecekti... konu bu değildi ki, yoksa Maduro'yu ne savunuyor ne de destekliyor değiliz, elimde sihirli değnek olsa, alaşağı ederdim. Tarımsal üretimi dahi öngöremedi... Yazayım mı, uzayıp gidecek, ama benim adıma, hiç bir şey sandığın gibi değil, ABD'nin işgalci, hegomanik tutumu ve hezimetlere karşı çıkmam, Maduroyu desteklediğim anlamına gelmiyor. fakat kimsenin elinde de sihirli bir değnek yok. ABD ambargoyla içeride bürokratik ve otokratik bir yapının oluşacağını zaten biliyordu(lades), hedefi ise milyonlara kıymak, istediğini elde edene kadar, ama istediğini elde edemeyebilir de, bu olasıdır ve başka alternatif mümkün -Heleki Küba ile tecrübe paylaşımı yapılabilse, Latin Amerşkanın diğer ülekelerinde sol ciddi bir yüskeliş sağlar, zengin toprakları var ve daha insani, iyi yaşam koşulları mümkün...

Suriye konusunda da ne yazık ki yine objektif bakmıyorsun... Öncelikli mesele petrol, İsrail güdümünü de sağlayacak bir kukla hükümet ve SSCB den miras, Rusya ilişkilerinin getirdiği hoşnutsuzluk. Akdenize açılan yapısı gereği de, strajejik önem vb... Bir çok sebebi var ve daima söyledim, ülkeler bir anda katılıma dayalı olduğu gibi, temsili demokrasiye dahi geçemiyor, feodal üst-yapı, aşiret-tarikat siyaseti, El Kaide gibi gerici unsurlar ve ciddi etkisi bertaraf edilmedikçe de, temsili demokrasi dahi bir oyundan öte gitmez ve ABD dinci rejimi kurulsaydı, Esad mumla aranırdı. ortada işte, Somali, Afganistan, BAE, Arabistan, Kuveyt, Libya, Latin Amerika ülkeleri... Koca, koca monarşileri yıkan güç, buna mı müdahale edemiyor? istemiyor, işine gelen bu, kukla hükümetler ve destek namına anti-laik aşiret, tarikat, din siyaseti. bilimsel, teknolojik gelişimlere ket vurmak, engel olmak, teknolojik ürünleri ise satmak, bu onların çıkarı(!) neden vazgeçsin? maksat ulvi değil ki, yağma sömürü...

Türkiye açısından da basit bir röportaj var burada...

-------
-------
-------
-------
------
------
------
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu

Konu spartacus tarafından (21-05-2019 Saat 06:39 ) değiştirilmiştir.
Alt 21-05-2019, 19:45
Üyeliğini Sonlandırmış

Tutarlı olmaz. Amabargo siyasi bir soykırımdır da, sırf yıkmak uğruna halkı ölüme, açığa, hastalıkalra, acıya sevk etmektir, bunu yapandan insani bir şey beklemen doğru olur mu? saldıran, savunandan daha iyi değil. desteklenmemeli, bu çağda ambargo uygulayanın savunulası hiç bir yanı olmadığı gibi, karşı da çıkılmalı. ABD, emperyalist olmaktan çıksın, kendi yağıyla kavrulmak zorunda kalsın, daha kanı kurumamış ABD önerliğindeki emperyalist işgal, zulüm ve tarifi zor işkenleri taze yaşayan halkı ve bu durumu istimar ederek, krallığını ilan eden Kuzey Koreyi mumla ararsın. zombi senaryoları o zaman orada gerçek olur. Halklar kendi haline bırakılmıyor ve bu bilinçli bir strateji-taktiktir de. ABD nin yoksulluk bandının üzerine çıkışı, Latin Amerika, Afrika vb. cehennemiyle de ilgili, ABD uyuşturucudan dahi milyar dolarlar kaldırıyor...ABD kaynak girdisine göre, toplumsal bölüşümün en kötü olduğu ülkedir aslında.

Asıl kavranması gereken koşullar, bu da kapitalizmin yapısını çözümlemekle mümkün->ne yazık ki...
- Ben hiçbir zaman ABD'nin ütopya olduğunu söylemedim. Avrupa tarzı demokrasileri ve AB projesini daha mantıklı buluyorum. Kendi görüşüm.

- Peki ne yapsınlar?

Dünya tarihini de bilmiyorsun. 1 ve 2. dünya savaşlarında ABD Avrupa'ya da müdahale etti. Tipik Amerikalı senin söylediğin gibi şeyler söyleyenlere işaret ederek "Demokrasi bedava kazanılmadı" der ve haklı.

Yıl olmuş 2020. Artık Cezayir'de bile reform oluyor. 1 Suriye, 1 İran, 1 Venezüella hala değişime kafa tutmaya çalışıyor.

Bugün Hindistan bile demokrasi ile yönetiliyor. Senin Tayyibini ve ona benzer kişileri kim ne yapsın?

Rusya desteği ile filan tutunabilirler. Da o bile nereye kadar? 1900'lerde değiliz. 21 yy'In ortalarına doğru gidiyoruz. Bunları kim ne yapsın?

İran'ı kim ne yapsın? Kim niye savunsun? Ben niye savunayım? Kendine "sosyalist" diyen hatta "Anti-emperyalist" diyen herkesin peşine takılacam diye bir kural yok.

+ Senin adamın ABD'ye kızıp "bende Ruslarla S-400 üretecem o zaman" diye gözdağı veriyor.
BUnlar saçmalıktır.

Gücün halkta olmasını istiyoruz. Yöneticinin de halka çalışmasını istiyoruz. Anayasal düzene güçler ayrılığına özgür basına inanıyoruz. Bitti. Bu 21 yy. Tanzimat çağı değil. 21 yy.

öyle gibi görünebilir, ama gerçek öyle değil. Şu anki durum bir sonuçtur, ama Latin Amerikanın en büyük sorunu ABD hegomanyası. 200 yıllık geçmişinden bu güne kadar... Suya düşen yılana sarılır misali... Düşüren kim, amaç ne? ABD dünya coğrafyasından, halklarından ne istiyor, neden petrol, elmas, altın sömürüsü uğruna olmadık işler çeviriyor, neden hegomanyası altına aldığı toplumlarda kuklaları ve medyası üzerinden halkları soyuyor, gericileştiriyor, bilinçlenmemeleri için çalışıyor? neden aidiyet siyasetlerini kullanıp, kamplaştırıyor, toplumları birbirine kırdırtıyor? Boyacı küpü değil ki milyonlarca insan bir anda olanı biteni anlasın, bilinçlensin, gerçeği görsün. gören olursa da ümüğüne çöküyor, azcık ileri giden mühendisleri dahi öldürebiliyor. Toplumsal bilinç kısmi çünkü, hem nitelik hem nicelik bakımından zayıf.(Venezuela'da aynı sorun var, yoksa maduro şu haliyle orada kalabilir mi? tab bilinçli halk kesimlerinin de çabası var, arada kaldılar, Maduro devrilse, kukla geçecek ve daha iyi olmayacak. ambargo olmasa, Chavez, Maduro ile yaşamaları, eskisinden daha iyi olurdu, bunu da biliyorlar, somut, objektif olarak biliyor, görüyorlar, kaç yüz yıllık köle edilmiş bir toplumu, bir çırpıda anlayamazsın Leo. bu durum elbette istismar da ediliyor farkındayım, ama bağımlı ve kukla olmaktan iyidir, o koşulda hiç çareleri kalmıyor. Yıllarca acı çekmektense, ameliyat masasına yatmak gibi, toplumlar deneyimlesin, tecrübe kazansın, demokrasi ancak böyle kavranır, ama ADB, şu ya da bu hegomanyası olmamalı(ticari ilişki farklı bir zemin)...
- Bu kısmı abartıyorsunuz. Çağdaş ve bağımsız ülke olmak her zaman daha iyidir. Bunun için de çağdaşlaşman gerek. Güney-Amerika zaten İspanya + Portekiz'in sömürgesiydi. Adaletsizlik / eşitsizlik bugün bile diz boyu tabi ki. Che, Castro, Chavez gibi adamlar bunu değiştirmek istediler.

Bugün de birçok Güney-Amerika ülkesinde sol oluşumlar var. Adam olsunlar, bunlara katılsınlar.

mesela birçok grubun temiz suya erişimi bile yok Güney-Amerika ülkelerinde.

80'Li yıllarda da FARC gibi filan bir sürü gerilla grubu filan oluştu bu yüzden. Da çözüm bu mudur?

Bence değil. Siyaset yapsınlar, iktidar olsunlar, sivil toplum olsunlar, hukuk devleti olsunlar. Mesela konuştuğumuz ülkelerde Pablo Escobar gibi adamlar kendini devlet sanıyor. Adamlar vahşi. Medenileşmemiş bile. O da öyle bir ortam.

Sen mesela bölgeleri tek tek ele almayı da bilmiyorsun. Senin için tek sorum emperyalizm, tek çözüm de devrim. Yaşını, eğitimini, yerini, işini filan o yüzden sordum.

NATODAN atmazlar, Türkiye tam bir ABD askeri üssü, ciddi bir hegomanyası var, 50 üzerinde nükleer silahı dahi Türkiyede... Rusya ve Çin'in her türlü ticari ve korunak adımı, ilişkisi konjonktür açsından gayet normal, Putinle de alakası yok. Rusyanın başında Merkel de olsa, Rus sermayesnin çıkarını gözetmek zorunda. ABD etrafına nükleer silahlar yerleştirmiş, yerleştiren hem suçlu, hem güçlü ve bütün kaideleri yıkmış...

Rusya doğalgazını satmasın mı? Böyle bir kural nasıl konabilir? bölgede şu an asıl tehdit ABD ve ABD 200 yıl önceki emperyalist anlayışa, yağma stratejisine sahip, stratejisini değiştirmiyor, tek taraflı ilişki esaslı, yani monolog, ilikçi(iliğine kadar)... ama halklar daha iyi, daha insani koşullarda yaşamak istiyorsa, kapitalizm-emperyalizmden kurtulması gerekir. Bu kısa vadede paradoks gibi, bilinç, nitelik, nicelikle de doğru orantılı ve direniş başarılı olursa uzun vadede kazanca dönüşür. Böyle bir seçenekle bir halk ayaklanması söz konusu olursa ABD o zaman ambargoya yönelir, bu durumda ülke, ambargoyu delmek zorundadır, sebebi ne olursa olsun, ister taktik, ister stratejik, burada önemli olan süreci taktik olarak kavrayıp, aşabilmek ve ihtiyaç kalmadığında hegomanya değil, meseleyi salt ticari ilişki ayarında tutmaktır. demokrasi kültürü de çok ciddi bir sorun, demokrasiyi içselleşirmeyen halk da yenilir, ama tecrübe kazanmak önemlidir. İnsan tecürebileriyle kazanır, halklar ve toplumsal bellek ise yüz-lerce yılık tecürebelere gereksinim duyar. benim ifadelerim teorik, o sebeple, pat diye ve kısa vadeli düşünülemez, kısa vadede yapılması gerekenlere ise zaten değindim. K.Kore halkı emperyalist kuşatmanın acıları ve taze kanı dışında bilinçlenebilse, tepesindeki manda 1 gün olsun orada kalabilir mi? Öyle bir rejim kalır mı? ABD bilinçli olarak da K.Koreyi yanlızlaştırıyor, çok yönlü düşünmek lazım.
-Tamam ama mesela 6. Filo'yu neden kovdular? Kurtuluş savaşı niye yapıldı?

Fransa'da da 1947'de, savaş bittikten hemen sonra, Fransız piyadeleri ülkedeki Amerikan askerlerini üslerinden neredeyse silah zoruyla çıkarmış. Ülkeler arasında böyle çekişmeler var.

Ve - Evet bir ülkede rejim değişebilir ve rejim değişince Demokratik ülkelerin üye olduğu bir ittifaktan çıkartılabilirsin (Tıpkı TR'Nin AB'ye aday adaylığının askıya alınması gibi). Bunlar olabilir. İran'a askeri müdahele yapılması da olanaksız değil. Biz tabi ki olumlu düşünüp "olmaz" diyebiliriz. Ama olabilir. Dediğim gibi, 80'Li yıllarda değiliz.

Nükleer silahları bilmiyorum da, gerekirse 1 günde çekerler. Sen üret hele S-400'leri. Böyle devam et. O zaman görürsün.

Yani kendine çalışan, halkına yalan söyleyen, halka ait olan siyasi iradeyi kendi üzerine alan liderlere dünyanın tahammülü yok.

O zaman söyle bana Güney Amerikada Apartheit niye bitti?

Beyazların ayrı / siyahların ayrı olması daha mantıklı değil mi? Nelson Mandela çıktı. rejimi bitirdi. Halen çok büyük eşitsizlikler var. Ama öyle bir ülkede bile demokrasi var. Niye var o zaman? Apartheit daha iyi değil mi?

Ama bu safsata... AKP asla benim gibi düşünmüyor, düşünemez de, sözde düşünse bile -ki asla aynı değil ve düşünemez- bu benim savunduklarımın yanlış olduğu anlamına gelmez. o fırsattan istifade, düşene bir tekme hesabı, bir de kendisi de ciddi sorunlar yaşıyor, etekleri tutuşmuş durumda, koltuk değneği arıyor. ABDye yıllar boyu verilen sözler, üretimi de bitirdi, tarımı da, ticaret hacmi sağlamazsa, kaynak bulamazsa, kendisini ABD ye ağırdan satamaz, kozlar kullanmazsa çok vahim bir yoksulluk kapıda. Kısaca AKP kendi bekasının peşinde, aklısıra ağırdan satıyor, zira İran, yemen, Suriye derken stratejik önemi artıyor.. ve Türkye'ye güvenmeyin, kuklalar yönetiyor, bugün tokalaştığını yarın arkadan hançerler, kukla ve ipler ABD'nin elinde, ip nerede ABD nin elindedir, iktidarlar ya aşırı sağ ya da gericidir, kolay değil 100 yılık projeler...

ekonomiyi bitirdiler, ülkenin 4 koldan talan ettiler, edilmesini sağladılar, uzun hikaye, onlarda aklı sıra pazar, sıcak para arayışı için de vb... Aslında Chavezle devrilen iktidar, AKP gibi bir iktidardı...
- Böyle olmasını ümit ediyorum. Mantıklı. Ama benim de Venezüellalıdan o kadar farkım yok. Tanıdığım gayet normal insanlar Feto / PKK ayıklaması döneminde Almanya'ya kaçtılar. Çok milliyetçi olup da sınırı geçip Yunanistan'a sığınan ciddi Atatürkçü insanlar var.

+ Putin denen Tarzan'ın Türkiye, Suriye, İran, K.Kore gibi ülkelere ihtiyacı var. Kukla devlet dediğin budur. Ve evet. Hiç güvenmeyin. Suriyelinin başına gelen Türk'Ün başına gelmez diye bir şey yok. Çünkü Zamanında Fransız /Alman bile bunu yaşamış.

- "Ağırdan satacam" "Abdülhamit gibi denge politikası oynıycam" derken adamın bi tarafını ...verirler.

Dediğim gibi. Biz kurtuluş savaşını niye yaptık o zaman? Rusya ve ABD arasında denge politikası olalım diye mi?

Bunları düşünmek lazım

Afganistan olurdu, hatta Somali olurdu, zira ABD tarafından finanse edilen ve petrol yataklarına hakimiyet stratejisi açısından paravan yapı El-Kaide idi(dikkat ederseniz pat diye koca bir coğrafyada hakim oldu ve kilit petrol yatakları elindeydi... ABD o zaman destek ve lojistik dışında hiç bir şey yapmadı, bazı hesaplar oyunlarını bozdu(Ruysa, Çin alternatifi gibi). Şu ana kadar tarih, ABD kadar tehlikeli ve yıkımcı bir güç daha tanımadı. dünya sömürü ağının en tepesindeki, başmafyalar orada. defalarca anlattım, kişilere kurumlara has değil, sermayenin yapısı bu, bir kez giren, vampir olup çıkacak... istisnalar ise ancak kişi bazlı kalır ki, belirleyci olmaz, iddiası da yoktur.

Rusya, Çin de emperyalizmi temsil eder, sermaye ve talanın, ülkesi, kişisi, rengi, dili, dini olmuyor. Dünya kaynaklarının %60'ını sömüren %1'in bu durumu ne dinle, ne ülkeyle, ne diliyle, ne rengiyle, ne cinsiyetiyle ilgili değil, tanımazlar bile...
- Bu konuda tek bildiğim, Afganistan'ın da geçmişte ciddi bir batılılaşma çabaları içinde olduğu ve Rus'ların müdahelesi yüzünden ve 40 yıllık savaş yüzünden bunların iç edildiği.

/Bazen rejimler de eskir. Esat rejimi öyle ya da böyle değişecekti. Hatta Savaştan önce Esat'ın kendisi de refor istiyordu (babasının ölümünden sonra ilk iktidar olduğu dönemde).

+ Irak / Afganistan'a niye kızıyordu. Madem ki o ve Rusya o hale getirdi. biraz da düzeltsinler işte.

Neden son 100 yıldır Arabistan'da doğanlar hristiyan değil de müslüman? Farazi konuşmak kolay, sürekli ifade ediyorum koşullar, sihirli değnemiz de yok.. BAE ne zamandır Kukla bir devlet? İngiliz mandacılığı kaç yıl bu ülkere hakim oldu? nerede çağdaşlık? İngiltere ve ABD nin girdiği her yer, ortaçağ haline geliyor, farkında değil misin?
- Biz onlar gibi değiliz. Onlar petrolden önce de inci ticaret / hayvancılık ile geçinen kabilelermiş. HAstane, okul / Kamu binası gibi şeyleri petrolden sonra keşfetmişler. Osmanlı bile tenezzül edip oraların çoğunu almamış diye biliyorum.

Ne bekliyorsun? tarım yapamıyor, sanayi de yapamıyor. Hayvancılık ve ticaret üzerine bir gelişimi var. Bir de bir ölçüde dini gelirler filan var.

Onlar apayrı bir ülke. Da Irak / İran / Suriye desen bunların niye bu halde olduklarını anlamak zor. Siyasi sebepler tabi ki var. Ama niye hiç gelişemediklerini düşünmek lazım. 1950'lerde bunların da niyeti hızla Batılılaşmaktı. Ama olmadı. Senin dediğin "kaynak sömürüsü" + İsrail yüzünden.

+ Kendimizden biliyoruz. 1000 yıllık orta çağın kefenini öyle günde yırtamıyorsun. Türkiye'de devrimler olmasın, yapılmasın diye ne kadar uğraştılar.

beni asıl ilgilendiren budur.

Bir de bunlar eskiden Rusya ile müttefiktiler. Niye modernleşmediler o zaman? Hani Komünizm? Osmanlı ne halde bıraktıysa o durumda kaldılar işte, kalkınamadılar. Emperyalizmin işleyişi böyle.

Leonardo, Bolivarcılık desteklediğimiz bir şey değil zaten, esası ulusal bağımsızlık, bu emperyalizme karşı ve eski toplumsal yapı bakımından ileri bir aşamayı temsil eder, ama neye göre? elbette 200 yıllık köleliğe göre, bağımlı olmaya göre, şu anki geleneklere göre, üst-yapısına göre... Venezuela sosyalist falan da değil, böyle bir gayesi de olmadı, Bolivarcılığın bu konuda pek bir fikri yok. İlaç ihtiyacından dolayı Chavez, Küba ile yakınlaşınca, tecrübesinden etkilenmeye ve konseylerin, kooperatif örgütlenmelerinin önemini kavramaya başlamıştı, yaşasaydı belki bir umut vaad edecekti... konu bu değildi ki, yoksa Maduro'yu ne savunuyor ne de destekliyor değiliz, elimde sihirli değnek olsa, alaşağı ederdim. Tarımsal üretimi dahi öngöremedi... Yazayım mı, uzayıp gidecek, ama benim adıma, hiç bir şey sandığın gibi değil, ABD'nin işgalci, hegomanik tutumu ve hezimetlere karşı çıkmam, Maduroyu desteklediğim anlamına gelmiyor. fakat kimsenin elinde de sihirli bir değnek yok. ABD ambargoyla içeride bürokratik ve otokratik bir yapının oluşacağını zaten biliyordu(lades), hedefi ise milyonlara kıymak, istediğini elde edene kadar, ama istediğini elde edemeyebilir de, bu olasıdır ve başka alternatif mümkün -Heleki Küba ile tecrübe paylaşımı yapılabilse, Latin Amerşkanın diğer ülekelerinde sol ciddi bir yüskeliş sağlar, zengin toprakları var ve daha insani, iyi yaşam koşulları mümkün...
- Yavaş yavaş anlaşıyoruz o zaman

Suriye konusunda da ne yazık ki yine objektif bakmıyorsun... Öncelikli mesele petrol, İsrail güdümünü de sağlayacak bir kukla hükümet ve SSCB den miras, Rusya ilişkilerinin getirdiği hoşnutsuzluk. Akdenize açılan yapısı gereği de, strajejik önem vb... Bir çok sebebi var ve daima söyledim, ülkeler bir anda katılıma dayalı olduğu gibi, temsili demokrasiye dahi geçemiyor, feodal üst-yapı, aşiret-tarikat siyaseti, El Kaide gibi gerici unsurlar ve ciddi etkisi bertaraf edilmedikçe de, temsili demokrasi dahi bir oyundan öte gitmez ve ABD dinci rejimi kurulsaydı, Esad mumla aranırdı. ortada işte, Somali, Afganistan, BAE, Arabistan, Kuveyt, Libya, Latin Amerika ülkeleri... Koca, koca monarşileri yıkan güç, buna mı müdahale edemiyor? istemiyor, işine gelen bu, kukla hükümetler ve destek namına anti-laik aşiret, tarikat, din siyaseti. bilimsel, teknolojik gelişimlere ket vurmak, engel olmak, teknolojik ürünleri ise satmak, bu onların çıkarı(!) neden vazgeçsin? maksat ulvi değil ki, yağma sömürü...
- Bugün okudum. Rusya'nın uçak gemisi yok, ama toplam deniz gücü ABD'nin deniz gücünün yarısına eşitmiş. (Sözde krizle boğuşan Sovyet birliği kalıntısı ülke).

Yani ABD tabi ki giremez. Venezüella'ya da giremez. Rusya Bütün Batı'yı askeri gücü ile tehdit etmeye başladı. Ukrayna'nın elinden Kırım'ı göstere göstere aldı. Mesela Gürcistan / Ermenistan / Azerbaycan bölgesi de bir çeşit arka-bahçe onlar için.

- Ben sadece o ülkelerin halkına üzülüyorum. Soğuk savaşta bile bir ülkenin nüfusunun yarısının ülkeden kaçması gibi durumlar olmadı. Bunun anlamı ABD ve Rusya'nın oyun oynama biçimi sertleşti demek. Yani kukla devlet tamam. Peki sen kukla devletinin halkını da mı önemsemiyorsun?

- El-Kaide de aynı şey. Benim dediğim ile alakalı. Mesela Cezayir'de gençlerin yarısı işsiz. Ne yapacak? Göç edecek, terörist olacak ya da siyasal İslamcılara katılacak filan.

Şu anda AB içinde de konuşulan şeyler bunlar. Yeri gelince Afrika ülkelerinin borcu siliniyor, yeri gelince o bölgelere yatırım yapılıp iş sahası açılmaya çalışılıyor.

El-Kaide de emperyalist icadı. Soğuk savaşta Ruslara karşı kullanılan bir araç. Sonra kontrolden çıkıp kendi elinde patlıyor filan.

- Ülke olarak ben bu çekişmelere girmeyen, o işleri Ruslara ve Amerikalılara bırakan, kendisi ekonomik / iktisadi gelişime önem veren ülke istiyorum. Bunlar benim işim değil çünkü. Tabi Venezüella + Suriye'de de bu güçlerin her ikisini de kınıyorum. o başka.

+ Trump yerine Obama olsaydı farklı çözümler olabilirdi diye düşünüyorum.
Alt 22-05-2019, 04:17
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

- Ben hiçbir zaman ABD'nin ütopya olduğunu söylemedim. Avrupa tarzı demokrasileri ve AB projesini daha mantıklı buluyorum. Kendi görüşüm.
************ 1 **************
Senin AB tipi demokrasi modeline karşı olduğunu ispatlayacağım;

Avrupa ülkeleri, dünyanın iliğini sömürürken bu demokrasi var mıydı? Neyin eseri? Sınıf mücadelesinin, emekçilerin mücadelesi. AB dünya kaynak sömrüsünden pay alamaz hale gelsin, sermaye o hakları tanımayacak, zaten çatırdamaya başladı bile, bir çok sebebi var ve değinmiştim. AB dahil emperyalist üllkelerin kaynak sömürüsünde azalma ve kaygı, toplumun yaşam standartlarına da yansıyacağının farkındalar, kayıplar hak ve özgürlüklerin kısıtlanması olarak geri dönüyor. Paradoksa girmiş durumdalar ve sosyalizm gibi bir alternatif, yanıbaşlarında duruyor, ya %99, %1 den asıl payını iserse? Bu vb sebeplerle, AB sermayesi ve iktidarıyla, ülkelerin hızla sağa kayması sağlanmaya çalışılıyor, örgütleniyor, el altında lojistik sağlanıyor, medya organaları vb araclığıyla kamplaşmalar üretiliyor, algı oluşturuyor, güç %1'in elinde, iktidardan, medya ve kitle iletişim araçlarına kadar. Sermaye yapısı gereği sağdır zaten.

Örneğin önemli kaygılardan birisi, dünya yağma pastası ve payların değişimi, yeni paydaşların girmesi(Rusya, Çin, Hindistan vb), pasta büyümüyor ama pay sahibi artıyor ve şu an ciddi bir savaş sürüyor ve bunun en önemli ayağını propaganda savaşı alıyor. Ruya ve Çin üzerine nefret poltikası üretiliyor, kendi içlerinde de ayrışmalar söz konusu. Senin ayrıcalıklı Rusya nefretin dahi, bu propagandaların ürünü. tarihiyle, sifatıyla onlarca kat daha acımasız ve kötü bir kişiliği olan ABD'ye sempatinin de sebepleri bu. propaganda savaşlarında piyon durumuna gelmenle ilgili ve sevmeyi beceremiyorsun. Tam bir karmaşa yaşıyorsun, ABD, senin gibiler -neyi savunduğunu bilmeyenler- açısından dahi, sevilecek en son emperyalisttir dahi diyemem, sıralamaya giremez. mesele senin sandığın gibi, ne Putin'in kel olması ne de Trump'un garip saç rengi, gerçek, insan iradesinden bağımsızdır, o zaman olguya, yapıya, sisteme(adı üzerinde sistem) yöneleceksin, işleyen çarka ve nasıl döndüğüne bakacaksın... Gerçek iradeden bağımsızdır, lakin insan etkileşerek bilgi edir, bilinç sahibi olur. Böylece iradi müdahale şansı oluşur. Sistem açısından da irade, toplumsal örgütlülük olarak anlam kazanır ve örgüt, bilincin iradeye dönüşümünü temsil eder - ki bilinç bu yüzden önemli, toplumsal bilinci belirleyen-sağlayan sınıf, sistemi belirler ve kapitalistler açısından da medya ve tüm propaganda, enjeksiyon araçları önemlidir.

Sermaye açısından, daim strateji vardır ki, o da, pastayı pay edenlerin azalmasıdır. Son çare dünya savaşıdır ve masada her zaman durur. süreğen aktif olan dünya savaşı ise, sermayenin rekabet, propaganda, diplomasi ve sürtüşme savaşlarıdır(bu daim-kendiliğinden, masaya koymaya bile gerek yok)...

kısaca durumu, koca bir balinayı(dünya kaynakları ve toplumsal emeği) parçalayan köpekbalıklarına(sermaye baronları, burjuvazi) benzetebiliriz, köpekbalığı arttıkça, payları azalıyor. Sen seçtiğin köpekbalığından(ABD ve hempası AB) ve hem balinayı hem de diğer köpek balıkalrını yutmasından yanasın, ben ise balinadan yanayım. Aramızdaki temel fark bu. Kriz dönemlerinde de buna tanık olmaktayız, AB'nin dünya kaynakları yağmasında edindiği payı azaldıkça hak ve özgürlükleri kırpmaya çalışıyor...

Somali model aldığın AB demokrasinin, çıplak gerçeğiyle, yani aslında emperyalist, kapitalistler için aslolanın sömürmek, yağmalamak, bunun içinde toplumların hak ve özgürlükten, demokrasiden olabildiğince uzak tutulması stratejisinin açıkça deşifre olduğu, o çok sevdiğin sevimli, özgürlük hayranı, demokrat sandığın tonton baronların şirketi, BP tarafından yönetiliyor, yönetildi. aslında BP değil, petrol konsorsiyumları ve bunun içinde bir çok tröst var, dünyayı da sermaye ve gücü yönetiyor. (sana anlatıldığı halde bir türlü kabullenemediğin gerçeklere pratik ve somut kanıt olarak, faka bastılar).

Bakınız bütün iktidar ellerinde, hegomanya, güç, basın, medya, topluma yön verecek araçlar(her kapitalist ülkede %99 kapitalistlerin elindedir), hatta toplum mühendisi, mimarıdırlar ve eserleri ise, halkın cahil bırakılması ve birbirini kırması.. hegomanya sağladıkları her yerde, öyle oldu-oluyor, teoriye uygun, çelişmiyor ve sen ülkelerin bu emperyalistlerce işgal edilmesini savunuyorsun, üstelik de hak ve özgürlük, demokrasi adına! İnsan, bağımsız olmadan demokrasi, özgür olabilir mi? Soracak bilince, duyarlılığa sahip olamıyorsun, sürekli bağımlılığı savunuyorsun.

******** 2 **********

Sosyal haklar, demokrasi, hak ve özgürlükler KAYNAKSIZ olmuyor, lakin sistem de kapitalizm, kaynaklar, egemen olan küçük bir azınlık eliyle sömürülüyor! o zaman kaynak fazlası girdiye ihtiyaç duyuluyor. İşçi, emekçilerin sesi çıkmasın, AB'de dahi olan da ellerinden alınır.

Formülle; kendi yerli kaynaklar, baz olarak 1.000 alınmıştır. Sermaye ile emekçiler arasındaki kaynak dağılımı, yani %60 kaynağın, nüfusun %1'ine, kalanın, nüfusun %99'una, %40 olarak pay edilmesi(günümüz değeri) esas alınmıştır.

Almanya örneğimiz;

kaynak: K
%1 nüfus: S, sermaye
%99 nüfus: H , halk
%60 kaynak(%1 in aldığı): SK (sermaye sınıfının payı)
%40 kaynak(%99 a pay edilen): HK (halkın payı)
83.000.000 = Nüfus, N olarak alındı.

Nüfus oranlarını hesaplayalım;
SERMAYE nüfusu
N * %1 = 830.000 Kişi. medya, siyasi partilerde ki etkinlik, vakıf vb üzerindeki etkisi, belirleyicilik endeksi %99
HALK nüfusu
N*%99 = 82.170.000 Kişi

Yerli kaynak: 1.000 olarak baz alındı.
SK'yı yani sermayedar nüfusunun aldığı payı hesaplayalım;

SK = 1000*0,60(%60) = 600

830.000 Kişi = 600 pay alıyor Ülke kaynağından aldığı pay!(bariz sömürü ve sistem ortada)

Şimdi halkın payını hesap edelim;
HK = 1000*0,40(%40) = 600

82.170.000 = 400 pay alıyor. Ülke kaynağıdan aldığı pay, bariz sömürü ortada.

KAYNAK DURUMU BU.

ŞİMDİ birde emperyalist olması ve sömürüden aldığı paya göre hesap edelim; yani sömürülen ülkelerden alınan pay bazında, buna da 500 diyelim;

SK = 500*0,60(%60) = 300
830.000 Kişi = 300 pay alıyor

HK = 50*0,40(%40) = 200
82.170.000 = 200 pay alıyor.

Sonuç:
Ülke yerli kaynağı+dış sömürü kaynağı

Sermaye sınıfı(830.000 Kişi ): 600+300=900 pay alıyor!
Halk(82.170.000) : 400+200=600pay alıyor

Emperyalsitler için sömürgeler bu yönüyle çok önemli, fakat asıl gaye bu değil, sermayenin yapısı yayılım ve birikim ister. Bu yapısıdır, örneğin en basit iş kolunda ürün sattığınızı düşününün, 1 mahalleden, bir ilçeye, orada il ve illere, imkan varsa ülke dışına açılmak istersiniz değil mi?

Kaynak sömürüsü de, pazar sömürüsü de, kapitalist sistem de aynı mantığa mahkumdur.
Burada hiç bir ideoloji gözetilmiyor, YORUMSUZ. olgu bu, gerçek bu. işçi sınıfı mücadelesi ve sosyalizmin etkinliği söz konusu değilken, halka, emperyalist yağmadan pay bırakmıyorlardı, 12-16 saat çalışma saatleri vb vardı, çünkü kapitalizmde kaynak sermaye sınıfına akar ve iktidar sermayenin elindedir...

Aynı formülü birde sömürülen ülke esaslı yapalım, örneğimiz Chavez öncesi, ya da olası Gaudio Venezuelası olsun

yerli kaynak geliri, 600 olsun. Bunun 200'ü emperyalist yağmaya gitsin; kaldı 400;

Nüfusu 32.000.000 olarak alalım

Yukarıdaki formülü işletirsek sonuç;
Halkın payına kalan;
31.680.000 Kişi, ülke kaynağından payına kalan: 160!
Sermaye sınıfının payına kalan;
320.000 Kişi payına kalan: 240

Yine Venezuela da medya, basın, iktidar etkisi %99 olan sınıfın, yani 320.000 kişinin elindedir.

Şimdi, bu koşullarda, Venezuela'nın bağımsızlığı sağlanmadan, yaşam standartları yükselmeden, emperyalist yağmaya giden kaynaklar kurtarılmadan, AB tipi Demokrasi mümkün olabilir mi? Üstelik AB, emperyalist yağmadan pay alıyor. Venezuela kendi yağıyla yapabilir mi? yapamaz, 1 yolla mümkün, kaynakların %60'ını kendisine akıtan %1 çelişkisini aşarak, yani %1'in olmadığı ve kaynakların topluma pay edilebileceği bir ülke olabilmekle. yani en azından %60 kayıp payın olmaması, miyonlara yeter de artar bile, yeterki bağımsız olsun, ambargo vb olmasın...

Kısaca Leo sen, Emperyalist yağma ve Gaidouyu destekleyip yukarıdaki tabloyu savunduğun için, AB tipi demokrasiden yana değilsin, olmasını istyorsun ama yanlış ata oynuyorsun.

Şu an Venezuela halkına karşı girişilen bu yağma savaşının sebebi, açık, defalarca söyledim yağma, talan ve sağlayıcı KOŞUL, alt ve üst yapıyı oluşturmak. Chavezle birlikte sağlayıcı koşulları sarsıldı. Emerpyalistlerin, özellike ABD'nin esas sorunu, yağmalanabilir bir ülke olması. Sen ise tarafını yağmacıdan ve yağmacının sahte ve beş para etmez sahtekar propagandalarından sağlıyorsun. Sonuç itibariyle ne istediğini bilemiyorum, ama tarafının nereye vardığını biliyorum, oligarşik otokrasi ve emperyalist hegomanya, o koşulalrda demokrasi olabilir mi?...

Akademik dil, literatür kullanmıyorum, sosyalizm, komünizm de demiyorum, sırf iddiaların namına, sadece ama sadece AB TİPİ demokrasinin olması-olabilitesi koşullarına değiniyorum.

******** 3 **********************************************

Gerisi her zaman yaptığın gibi daldan dala atlıyorsun, alakasız ad-hominelerden, sulandırma-bulandırma, daldan dala safsataları havada uçuşuyor, hangi birine cevap vereyim? Sen sadece neo-liberal, basit sahte propagandaları, yüzeysel ve koş sloganlarını söyleyip geçiyorsun, gerçekleri anlatmak bana kalıyor. hülooocuların yaptığı gibi üst-akıl ne demişse lafzen tabi, söyleyip geçiyorsun, amacım incitmek değil, yani onalr bile resi ne demişse söyleyebiliyor, hayatlarında ilk defa duydukları kelimeleri sanki biliyormuş gibi sarfedebiliyorlar, akıllarısıra siyaset yapıyorlar... anlaşmaya başladık diyorsun-halbuki daha en başından söyledim, kişiler beni ilgilendirmiyor ve kendisini özel olarak desteklemiyorum, halkın bağımsızlık mücadelesini destekliyorum-, anlaşamıyoruz, hala anlayabilmeni bekliyorum, belki birazcık olsun anlamaya başladın.

Sırayla gidelim diyorum ne dersin? öyle her satırda daldan dala lafızlar olmasın, tamamen subjektif, tabansız, lakait ve aymaz olamam ve mesnetsiz iddialar, propagandalar üfüremem...Her üfürüğün ve manpülatif propagandların taşıyıcısı olduğunda, yalan, yanlış, çarpıtma, üfürük desem olmuyor, çünkü o zaman da açıklamak zorunda kalıyorum. sırayla gidelim, sıradaki, %1, %99 çelişkisi olsun diyorum, bu bağlamda adalet, hukuk, eşitlik, hak ve özgürlük ve demokrasiyi, toplumsal emekten alınan payı vb konuşuruz. O zaman taraflarımız belli olacak, sen mi demokrasiden yanasın, yoksa ben mi?

-------
-------
-------
-------
------
------
------
------
------

Konu spartacus tarafından (22-05-2019 Saat 11:53 ) değiştirilmiştir.

Önerilen Siteler