Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Turan Dursun > Turan Dursun

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 08-09-2012, 01:26
katarsis katarsis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Turan Dursun objektif midir?

Slm.

Turan dursun objektifmidir sorusuna verilecek cevap röportajında mevcuttur. Kendi söylemine göre gençliğini, hayatını mahveden bir inanç sistemine karşı duruşu tabi ki objektif olmayacaktır. Herkes üniverstelerde az çok bilimsel araştırma yöntemleri derslerinden bilir ki bu tarz bir duruş kesinlikle subjektiftir ve ortaya konan veriler de her zaman yanlı olacaktır.

İkin mevzu cehennem ayetleri ve vahşi tanrı söylemine verilecek en iyi cevabı bence İhsan Eliaçık'ın şu yazısında ortaya konmuştur. İnsanları kah dini, kah ideolojileri öne sürüp sömüren zihniyetlere, kendisini; bankadaki trilyonları altındaki arabalarıyla üstün gören zihniyetlere eğer ben zebani olsaydım Allah'ın öngördüğü o vahşi!! dediğiniz cezalardan kat kat fazlasını verebilmek için elimden geleni yapardım. Dünyayı hepiniz görmektesiniz benim inancımda özgür iradeyle yaratılmış olan insan her yaptığından sorumludur ve hesap vermek zorundadır. Bir yanda boktan bir petrol için bombalarla füzelerle paramparça edilen insanlar, aç kalanlar-yoksullar, diğer yanda makam mevki mal için anasını bile satacak seviyeye gelen soysuzlar mevcut. Eğer yaratıcı siz olsaydınız bu kişilere yani sizin malınızla üstünlük taslayıp sizin diğer yarattıklarınızı ezip geçen yok eden öldüren-ölüme terkeden soysuzlara siz insan aklınızla ne ceza verirdiniz. Eline bi tepsi bulgur verip akşama kadar bunlar sayılacak mı diyecektiniz.

Ateistlerin kimileri dine inanmayla yoksulluk ve cahillik arasında pozitif korelasyon var diyip kendilerince islamı aşağılamaya çalışıyorlar. Madem ateistler Tanrıyı vahşi bulacak kadar üstün iyi durumuna geldiler neden yoksulluktan yola çıkıp islamı aşağılamaya çalışıyorlar bu da ayrı bir çelişkidir. Bu din benim anladığım şekliyle hep tagut dediği para-mülk hegamonyasını kökünden kazımak için kitaplarıyla peygamberleriyle gelmiş yine de hep insanın o bitmek bilmeyen mal ve makam hırsıyla karşı karşıya gelmiştir. Hangi peygamber geldiyse özellikle dini veya ideolijileri araç edinerek elde ettiği pis malını kullanarak kendi hegamonyasını kuran pisliklerle mücadele etmek zorunda kalmıştır.

Kur'an ve kölelik konusunda ali imran suresinin 79. ayetinde ne emredildiğini görmek zor değildir. Bir şeyi ne niyetle okursanız okuduğunuz şey size onu verir. Allah genellikle koyduğu yasakları tek bir ayetle kestirip atmamıştır. Önce onu yapmamaya teşvik etmiş sonrasında yasakladığını bildiren ayetler indirmiştir. Ayrıca o zamandaki kölelik şartları bugün sermayedarlarin pis işkembesini doldurmak için asgari ücrete emeğini satanların şartlarından daha iyiydi.

Kendi subjektif görüşümdür ama ben gönülden severek elindekini yoksullarla paylaşanın, malıyla ya da sahip olduğu başka birşeyle insanlara üstünlük taslamayanların bir şekilde ölmeden önce Allah'ın rahmet dairesine gireceğini düşünüyorum.
Alt 08-09-2012, 04:04
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

katarsis´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Slm.

Bir şeyi ne niyetle okursanız okuduğunuz şey size onu verir.
Turan Dursun onca yil gorevini yaparken, baska niyetle mi okumustu?
Alt 08-09-2012, 04:52
ALKA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ALKA ALKA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

Turan dursun objektifmidir sorusuna verilecek cevap röportajında mevcuttur. Kendi söylemine göre gençliğini, hayatını mahveden bir inanç sistemine karşı duruşu tabi ki objektif olmayacaktır.
İslam ve Ateizm hakkında acaba siz ne kadar objektifsiniz?

Ateizme karşı neden objektif değilsiniz, yoksa Ateizme dair ön yargılarınız mı var? Bir müftünün ateist olması ve İslam'ı yanlış bulup haklı eleştiriler getirmesinin şaşılacak veya yadırganacak nesi var? Ateist olmak çok mu kötü? Daha önce ateist olup Ateizmi denediniz mi acaba? E o zaman siz nasıl objektif olmayı düşünüyorsunuz?
Alt 08-09-2012, 13:03
Üye

Kardeşim adam küçüklüğümden beridir bunu eleştirir kendi içimde sonra da tevbe estağfurullah derdim demiyor mu bu neyi gösteriyor ne niyetle okumuş bu adam bunu. Apaçık kabullenememiş hiç bir zaman sadece cesareti yokmuş ne zaman ki kendini maddi olarak garantiye almış başlamış konuşmaya. Kimseyi kandırmayın burada. Kur'an ın mesajını sırf ritüellere indirgemeyin. Tutup bana Turan dursun objektif değildi de sen objektifmisin diyorsunuz. Bu nasıl tartışma ya anasınıfı düzeyinde cevaplar var. Anasınıfında iki arkadaşın birbirini savunması gibi Dursun'u savunuyorsunuz burada. Benim asıl anlatmak istediğim şeylere ne cevabınız var. Dünyadaki bu eşitsizliği ateizmle mi çözmek istiyorsunuz. Nedir sizin evrensel mesajınız ateist olarak neye çözüm getiriyorsunuz. Tamamen bir hiç. Evren tesadüfle var oldu o zaman biber de yeşildir. Tek diyebileceğiniz bunlar ne bir mantık ne bir açıklama sadece kuru hezeyanlar.
Alt 08-09-2012, 14:07
Olimpiyat Olimpiyat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Kardeşim adam küçüklüğümden beridir bunu eleştirir kendi içimde sonra da tevbe estağfurullah derdim demiyor mu bu neyi gösteriyor ne niyetle okumuş bu adam bunu..
Adam resmen sorgulamış.
Aramızda nesnelliğe Turan Dursun kadar yaklaşmış ikinci bir adma olduğunu sanmıyorum.
Subjektif davranan kime denir biliyo musun?
Kuran ı küçük yaştan beri (tamamen inanmaya odaklanarak) sorgulamadan okuyana denir.
Ve K uranı okumasa bile hiç sorgulamadan yaşayıp inançlıyım diyene denir.

Subjektif olan kişiler maalesef müslümanlardır.

Bu nasıl tartışma ya anasınıfı düzeyinde cevaplar var. Anasınıfında iki arkadaşın birbirini savunması gibi Dursun'u savunuyorsunuz burada. ..
Kusura bakma senin giriş yazında anaokulu düzeyinde.
Biz foruma üye olanlara onların seviyesine inip cevap veriyoruz.

Dünyadaki bu eşitsizliği ateizmle mi çözmek istiyorsunuz. .
İslamiyetle çözülemeyeciği aşikar.

Nedir sizin evrensel mesajınız ateist olarak neye çözüm getiriyorsunuz. Tamamen bir hiç. Evren tesadüfle var oldu o zaman biber de yeşildir. Tek diyebileceğiniz bunlar ne bir mantık ne bir açıklama sadece kuru hezeyanlar.
Evrenin tesadüfen olması ile eşitsizliğin ne alakası var
Forum üye olan çoğu müslüman gibi tipik bir müslümansın.
Umarım ileride foruma gerçekten bilgili müslümanlar üye olur da güzel bir fikir tartışması yaşarız.
Alt 08-09-2012, 18:34
Sesli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Sesli Sesli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sayın Katarsis,

Eğer nesnellik bu derecede önem taşıyorsa, acaba Muhammed'in sözlerinden başka da bir şey olmayan KURAN ne derecede nesnel?

Önce kendimize bakacağız...Eğer bizde yalan ve yanlış yoksa, o zaman karşımızdakini suçlayacağız. Dürüstliük İslamda var mı? Daha yaşarken insanları cehennemle mükafatlandıran bir din bu. ABDÜL UZZA (EBU LEHEB) daha yaşarken cehennemlik diye ilan edildi! Karısı da aynı durumda. Öte yandan Allah'ın rahmetinden söz eden bir KURAN var. Nesnellik şöyle dursun dürüstlük teğet bile geçmemiş...

İnsan elini varsa eğer, vicdanına koyacak ve sonra burada TURAN DURSUN'a ''nesnel değil'' diye buhtan atacak...Turan Dursun o denli nesnel bir kişi olmasaydı, kendine daha küçücük bir çocukken yedirilmek istenen zehri kabul ederdi.

Kuranda beddualar eden bir ALLAH var. Raslantı bilimsel bir gerçeğin adı. Raslantılarda koşullar oluşmadıkça raslantı da oluşmaz. Bilimsel bilgiden yoksun olunca raslantıyı ''abuzittin '' sananlar olabilir.

FARKINDALIK / FARKINDALIK / FARKINDALIK...
Alt 14-09-2012, 02:03
Üye

Kardeşim size din nesneldir iddiasında bulunan oldu mu. Herkes tarafından ölçülebilir, kanıtlanabilir olsaydı adı din yöntemi de inanmak ya da inkar etmek olmazdı. Siz ateistler yanlış methotlarınıza bilimi alet ederek Allah'ın olmadığını ispatlamaya çalışıyorsunuz güya. Böyle bir şey mümkün olabilseydi Kitaba ya da Elçiye ne gerek vardı. Hepinizdeki şu iğrenç zekiyiz ayaklarından dolayı ateist güruh olarak kendinizden tiksindirmek dışında bişey yapmıyorsunuz. Bilimle Allah ispatlamaya çalışan teist de hatalıdır ateist de. Bilimle yüzde yüz ispatlanabilecek bir Allah inananları şöyle tanımlamazdı "Onlar görmedikleri halde Rablerinden korkarlar, kıyamet saatinden de titrerler." Burada görmedikleri aslında gaybi kelimesinin karşılığıdır ve gayb literatürde deney ve gözlem sonucu bilinemeyecek gerçek demektir. Müslümanlara da söylüyorum bilimle Allah ispatlamaya çalışmayın ateistlerin eline koz verip durmayın. Ne varlığı ne yokluğu inanç ya da inkar olmadan ispatlanamaz. Tutup Allah bükemeyeceği demir yaratabilir mi gibi güya inananları köşeye sıkıştırdığınızı zannettiğiniz saçma sorular soruyorsunuz (sonsuzdan sonsuz elde etme safsatası). Allah hep kendini sonsuz güçlü, sonsuz ilimli, varlığı sonsuz öncesi ve sonsuz sonrası daim olan olarak ifade etmiştir ki zaten kafanızın basmadığı mevzu da bu olsa gerek, matematik bile bu sonsuz mevzusu konusunda çaresiz kalıp limit mevzusunu ortaya koymuştur. Bana ateist olarak sonsuzun tanımını yapın hadi. Evren sonsuzdur diyorsunuz nedir sonsuz o zaman. Madem maddeye atfen sonsuz evren ya da Hawkingin dediği sonsuz evrenler kavramı varsa matematiksel açıdan bu sonsuz evrende her türlü acaip olasılık neden vuku bulmuyor, neden bu adam sonsuz sayıda evrende cennetin bir peri masalı olduğunu iddia edebiliyor, madem sonsuz cennet de varolabilir sonsuzun herşeyi ortaya çıkarma olasılığı var ama cennete gelince es mi geçiyor. Sonlu madde sonsuz olabiliyor ancak sonsuz güçte bir yönlendirici, hükmedici olamıyor. Sonsuz evreni kabul edebilen bir zihniyet sonsuz gücü kabul edemiyorsa ben bunda kasıt ararım inkar ararım. O zaman diceksiniz kardeşim evren başlangıcı ve sonu olandır hiç yokken kendi kendine rastgele ortaya çıkmıştır ve yok olacaktır biz de bir hiç olacağız. Lafı eveleyip gevelemeden biz zekiyiz inananlar salak ayaklarından sıyrılarak mertçe bu böyledir biz bir hiç olacağız deyin hadi.
Alt 14-09-2012, 02:58
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sayın katarsis;sigara içen birisi sigaranın nasıl bir pislik olduğunu bilebilir mi?
Sigarayı bırakanlar ''bilemez'' diyecek elbette..
Şimdi bu gerçeği sigarayı bıraktıktan sonra farketmek,objektiflik olmuyor mu?
Alt 14-09-2012, 09:04
Corpse Bride Corpse Bride isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Kardeşim size din nesneldir iddiasında bulunan oldu mu. Herkes tarafından ölçülebilir, kanıtlanabilir olsaydı adı din yöntemi de inanmak ya da inkar etmek olmazdı.
....
Madem maddeye atfen sonsuz evren ya da Hawkingin dediği sonsuz evrenler kavramı varsa matematiksel açıdan bu sonsuz evrende her türlü acaip olasılık neden vuku bulmuyor, neden bu adam sonsuz sayıda evrende cennetin bir peri masalı olduğunu iddia edebiliyor, madem sonsuz cennet de varolabilir sonsuzun herşeyi ortaya çıkarma olasılığı var ama cennete gelince es mi geçiyor. Sonlu madde sonsuz olabiliyor ancak sonsuz güçte bir yönlendirici, hükmedici olamıyor. Sonsuz evreni kabul edebilen bir zihniyet sonsuz gücü kabul edemiyorsa ben bunda kasıt ararım inkar ararım. ...

Lafı eveleyip gevelemeden biz zekiyiz inananlar salak ayaklarından sıyrılarak mertçe bu böyledir biz bir hiç olacağız deyin hadi.
yazdığınızı dönüp okudunuz mu?

"cenneti, sosuz gücü kabul edemiyorsa kasıt ararım."

bu varsayımınız(cennet sonsuzgüç), dayatmayla kabul edilip iman edilecek. bu dayatmayla yaşamlar şekillenecek kurallar konulacak ve siz kabul edilmezse kasıt ararımdasınız. oldu bay super zeka hawking dayatmayla insanları imana zorluyorda bizmi fark edemedik. varmış gibi dayatan iman ettiren ve insanlığı bölen kendinden olmayanı katleden katlettiren vahşilik havking olasılıklarıklarında geçiyor hı hı. biri iman itaat biat ediceksiniz diyor obürü olabilir diyor.farkı görebildiniz mi?

kasıt ararmış, kimin umurunda acaba sayın luzumsuz.
Alt 14-09-2012, 10:30
Üye

Valla sizin inkarınız esasında ben dahil hiç kimsenin umrunda değil ancak bu saçmalıklarla dolu yerde süpürgeyle evreni kendiyle çelişik bir şekilde sonsuz ve rastlantısal ilan eden bir adamın zırvalarını mesnetli şeylermiş gibi yansıtmanız tam anlamıyla gereksizliktir. Sonsuz olasılıklı bir durumdan rastlantısal olarak ya hep sonsuz çıkar ya da hep hiç çıkar. O halde bütün atomların kendi başına tasarrufta bulunabilen tanrı olması lazımdı ve her atomun bileşenlerinin de sonsuza kadar gitmesi gerekirdi. Sonsuzu kabul eden siz sonsuz nedir diyorum siz din zorla tehditle kendine inandırmaya çalışıyor diyorsunuz, alın size pamuk şeker hadi bana inanın diyen bir yaratıcı mı görmeyi umut ediyordunuz, mantığın kavramakta zorluk çektiği sonsuzluğun da ötesinde bir güce pamuk şekeriyle mi iman edeceksiniz. Harikasınız böyle devam edin big süpürge teorisyenleri.

Önerilen Siteler