Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > Hristiyanlık

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 08-09-2010, 03:43
Yılmaz34 Yılmaz34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Forumda Hıristiyan arkadaşlarımız var mı?

Avrupada yada ABD de doğabilirdim, o zamanda Hıristiyan kültürüne göre yetişecektim. Yani bazı şeyler tesadüfen oluyor. Ama ben bu dini iyice araştırmak ve bu din hakkında bilgi almak istiyorum. Hıristiyan arkadaşlarla bu din hakkında bilgi alışverişinde bulunmak istiyorum, şimdiden teşekkürler...
Alt 08-09-2010, 03:46
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger yilmaz34;

Hristiyanlik hakkinda bilgisi olan yazar arkadaslar, bu basliktan sana cevap verebilirler.

Ayrica, hristiyanlik ogretisini ogrenmek icin, hristiyan olmak da gerekmez.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 08-09-2010, 03:55
Üye

ben Pavlusu sorayım ilk olarak, bu adam hıristiyanlığı şekillendiren adammış galiba, hıristiyanlıktaki domuz yasağını sünnet olma geleneğini unutturan gizli bir yahudiymiş. Eğer bunlar doğruysa hıristiyanlar İsacı değil Pavlusçu durumuna düşmüş olmazlar mı? Pavlusla birlikte konuyu açıyorum.
Alt 08-09-2010, 03:58
AerA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AerA AerA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Yılmaz34´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
ben Pavlusu sorayım ilk olarak, bu adam hıristiyanlığı şekillendiren adammış galiba, hıristiyanlıktaki domuz yasağını sünnet olma geleneğini unutturan gizli bir yahudiymiş. Eğer bunlar doğruysa hıristiyanlar İsacı değil Pavlusçu durumuna düşmüş olmazlar mı? Pavlusla birlikte konuyu açıyorum.
Gizlisi fazla, Paulus bir Yahudidir. İsa'nın kendi gibi.
Paulus sözüm ona Şam yolunda İsa'yı görmüş, akabinde aydınlanmış, devamında yolculuklara çıkarak varlığı dahi şaibeli İsa'nın öğretisini yayma çabasına girişmiştir.

Teoloji gece yarısı, karanlık bir mahsende, orada olmayan kara kediyi aramaktır. Robert A. Heinlein
Alt 08-09-2010, 04:30
SİYAHSANCAKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SİYAHSANCAKLI SİYAHSANCAKLI isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Şimdi siz burada Hristiyanlığı öğrenmekmi yoksa bilipte İncildeki çelişkileri açıklamak içinmi açtınız konuyu anlıyamadım..
Alt 08-09-2010, 04:34
Üye

ben bu konuyu kendi bildiklerim doğrumu onları açıklamak ve bu dine mensup olanlar tarafından bilgi almayı amaçladım.
Alt 08-09-2010, 06:22
SİYAHSANCAKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SİYAHSANCAKLI SİYAHSANCAKLI isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Yılmaz34´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
ben bu konuyu kendi bildiklerim doğrumu onları açıklamak ve bu dine mensup olanlar tarafından bilgi almayı amaçladım.
O zaman önce sen bildiklerini aktar ki yanlışları ve doğruları hep birlikte kıyaslama yapalım..aydınlanalım..
Alt 08-09-2010, 13:03
AerA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AerA AerA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Mesajın zamanlamasında bir hata olmuş...Yardımcı olur elbet...

İsa'nın şaibeli hayat hikayesi için bakınız :

http://www.turandursun.com/index.php...-was-not-there

Güzel bir belgeseldir. Başlangıç için ideal. Sonrasında C. Th. Ohhner "The Correspondences of Egypt: A study in the Teology of the Ancient Church" isimli kitabı okursanız oldukça faydalı olacaktır. Bu kitap internet üzerinden erişime açıktır. Bir çok sitede bulunabilir. Yazarı Carl Theophilus Odhner dir.

Teoloji gece yarısı, karanlık bir mahsende, orada olmayan kara kediyi aramaktır. Robert A. Heinlein
Alt 08-09-2010, 14:00
insan_olmak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
insan_olmak insan_olmak isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

değerli yılmaz

hristiyanlıkta domuz yenmesi olayı aslında şurdan gelir

''Ağıza giren şey insanı kirletmez. Tam tersine, ağızdan çıkan şeydir insanı kirleten."(matta 15:11)

görüldüğü gibi isa yenilenlerin insanı kirletmediğini felsefi bir cümle ile açıklamıştır
bu sadece domuza özel bişey değildir ama müslümanların domuz ve şarap takıntısından ''hristiyanlıkta pavlos domuz yemeği serbest kılmıştır'' diye söylenir gelir

saygılarımla
Alt 08-09-2010, 22:23
zallas003 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
zallas003 zallas003 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Pavlus'un iman etme olayı şöyledir.
Yeni Ahit Elçilerin İşleri

İsa Saul'a görünüyor

1-2Saul ise Rab'bin öğrencilerine karşı hâlâ tehdit ve ölüm soluyordu. Başkâhine gitti, Şam'daki havralara verilmek üzere mektuplar yazmasını istedi. Orada İsa'nın yolunda yürüyen kadın erkek, kimi bulsa tutuklayıp Kudüs'e getirmek niyetindeydi. 3Yol alıp Şam'a yaklaştığı sırada, birdenbire gökten gelen bir ışık çevresini aydınlattı. 4Yere yıkılan Saul, bir sesin kendisine, «Saul, Saul, neden bana zulmediyorsun?» dediğini işitti.
5Saul, «Ey efendim, sen kimsin?» dedi.
«Ben, senin zulmettiğin İsa'yım» diye cevap geldi. 6«Haydi kalk ve kente gir, ne yapman gerektiği sana bildirilecek.»
7Saul'la birlikte yolculuk eden adamların dilleri tutuldu, oldukları yerde kalakaldılar. Sesi duydularsa da, kimseyi göremediler. 8Saul yerden kalktı, ama gözlerini açtığında hiçbir şey göremiyordu. Sonra kendisini elinden tutup Şam'a götürdüler. 9Üç gün boyunca gözleri görmeyen Saul hiçbir şey yiyip içmedi.
10Şam'da Hananya adında bir İsa öğrencisi vardı. Bir görümde Rab ona, «Hananya!» diye seslendi.
«Buradayım, Rab» dedi Hananya.
11Rab ona, «Kalk» dedi, «Doğru Sokak denilen sokağa git ve Yahuda'nın evinde Saul adında Tarsuslu birini ara. Şu anda orada dua ediyor. 12Görümünde yanına Hananya adlı birinin geldiğini ve gözlerini açmak için ellerini kendisinin üzerine koyduğunu görmüştür.»
13Hananya şöyle karşılık verdi: «Rab, birçoklarının bu adam hakkında neler anlattıklarını duydum. Kudüs'te senin kutsallarına nice kötülük yapmış! 14Burada da senin adını anan herkesi tutuklamak için başkâhinlerden yetki almıştır.»
15Rab ona, «Git!» dedi. «Bu adam, benim adımı diğer uluslara, krallara ve İsrail oğullarına duyurmak üzere seçilmiş bir aracımdır. 16Benim adım uğruna ne kadar sıkıntı çekmesi gerekeceğini ona göstereceğim.»
17Bunun üzerine Hananya gitti, eve girdi ve ellerini Saul'un üzerine koydu. «Saul kardeş» dedi, «sen buraya gelirken yolda sana görünen Rab, yani İsa, gözlerin açılsın ve Kutsal Ruh'la dolasın diye beni yolladı.» 18-19Hemen o anda Saul'un gözlerinden perde gibi bir şeyler düştü. Yeniden görmeye başlayan Saul kalktı, vaftizoldu, sonra yemek yiyip kuvvet buldu.

Önerilen Siteler