Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 16-07-2011, 01:08
SHADOWofGODonEARTH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SHADOWofGODonEARTH SHADOWofGODonEARTH isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Adaletli, Üstün İslam hukukunda Evlat edinme

İslam'da evlatlık edinme:

Özellikle İslam’dan önce Araplar arasında daha yaygındı. İsteyen kimse, seçtiği herhangi bir çocuğu öz çocukları arasına katar ve onu evlatlık edindiğini ilan ederdi. Aldığı çocuğa “Sen benim oğlumsun, ben sana vârisim, sen de benim mirasçımsın” derdi. Evlatlık çocuk ailenin öz oğlu kabul edilir, aile fertlerinin sahip olduğu hak ve sorumluluklara ortak olur, ailenin ismini alırdı.

Peygamberimiz de (a.s.m.) Zeyd bin Sâbit’i kendisine evlatlık almıştı.

Evettttttttt, gördüğümüz gibi cahiliye döneminde evlatlık edinilen kişinin, öz evlattan farkı yok, miras hakkı da var, Muhammed bile evlatlık almış..
Fakat:

Fakat İslam dini gelince, batıl inançlar(?) değiştirildi, yerine doğrusu geldi. Evlatlık adeti de değiştirilenler adetler arasında yer aldı. İnsan yaratılışına aykırı düşen bu uygulamayı(?) Yüce Allah hem açık emirle, hem de Peygamberimizin üzerinde fiili uygulamayla kaldırdı...

Ahzab suresi 4-5:
Allah, hiçbir adamın içine iki kalp koymamıştır. Kendilerine zıhâr yaptığınız eşlerinizi de anneleriniz yapmamıştır. Yine evlatlıklarınızı da öz çocuklarınız (gibi) kılmamıştır. Bu, sizin ağızlarınızla söylediğiniz (fakat gerçekliği olmayan) sözünüzdür. Allah ise gerçeği söyler ve doğru yola iletir.
Onları babalarına nispet ederek çağırın.
Bu, Allah katında daha (doğru ve) adaletlidir. Eğer babalarını bilmiyorsanız, onlar sizin din kardeşleriniz ve dostlarınızdır. Hata ile yaptığınız bir işte size hiçbir günah yoktur. Fakat kasten yaptığınız şeylerde size günah vardır. Allah, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.

Evet, gördüğümüz gibi Allah, evlatlık edinme olayını kaldırıyor...
Onlar sizin öz evladınız gibi değildir diyor, Ama neden?
Evlatlık almanın ne zararı var?
Kaldırılma amacı nedir?
Evlat edinme kötü müdür?
Neden Allah evlatlık edinme olayını kaldırmıştır?
Hemen bakıyoruz:

Ahzab suresi 37:
Hani sen Allah’ın kendisine nimet verdiği, senin de (azat etmek suretiyle) iyilikte bulunduğun kimseye, “Eşini nikâhında tut (onu boşama) ve Allah’tan sakın” diyordun. İçinde, Allah’ın ortaya çıkaracağı bir şeyi gizliyor ve insanlardan çekiniyordun. Oysa kendisinden çekinmene Allah daha lâyıktı. Zeyd, eşinden yana isteğini yerine getirince (eşini boşayınca), onu seninle evlendirdik ki, eşlerinden yana isteklerini yerine getirdiklerinde (onları boşadıklarında), evlatlıklarının eşleriyle evlenmeleri konusunda mü’minlere bir zorluk olmasın. Allah’ın emri mutlaka yerine getirilmiştir.

Evet, kuyruğun koptuğu yer burası, Allah'ın amacı ortaya çıkıyor..
Allah'ın amacı Muhammed'i Zeyd'in karısıyla evlendirmek..
Muhammed Zeyd'in, yani evlatlığının karısıyla evlense, müslümanlar karşı çıkacak, 'evlatlığının karısıyla nasıl evlenirsin' diyecekler...
bu yüzden Muhammed önceden kılıfları hazırlıyor..
Sırf evlenmek için evlatlık almayı yasaklıyor.
''Köle alıp satmayın'' diyemeyen Allah, ''evlatlığınızın karısıyla evlenebilirsiniz'' diye ayet indiriyor. Demekki kölelik sorun değil, evlatlığın karısıya evlenememek sorun..

Ahzab/4:
Yine evlatlıklarınızı da öz çocuklarınız (gibi) kılmamıştır.
Bu, sizin ağızlarınızla söylediğiniz (fakat gerçekliği olmayan) sözünüzdür.

Ahzab/40:
Muhammed, sizin erkeklerinizden hiçbirinin babası değildir. Fakat o, Allah’ın Resûlü ve nebîlerin sonuncusudur. Allah, her şeyi hakkıyla bilendir.

Muhammed ben kimsenin babası değilim diyor, evlatlığı Zeyd'in bile,
kısaca şu anlama geliyor, ''her an hepinizin karısını alabilirim, babanız değilim bir mahsuru yok..''

Muhammed, herkesin karısını alabilirken, Muhammed'in karıları Muhammed öldükten sonra bile evlenemiyor..
Çünkü Muhammed'in karıları müminlerin anaları oluyor, Muhammed ise kimsenin babası değil

Ahzab/6:
Peygamber, mü’minlere kendi canlarından daha önce gelir. Onun eşleri de mü’minlerin analarıdır. Aralarında akrabalık bağı olanlar, Allah’ın Kitab’ına göre, (miras konusunda) birbirleri için (diğer) mü’minlerden ve muhacirlerden daha önceliklidirler. Ancak dostlarınıza bir iyilik yapmanız başka. Bu (hüküm) Kitap’ta yazılıdır.

Ahzab/53:

Ey iman edenler! Yemek için çağrılmaksızın ve yemeğin pişmesini beklemeksizin (vakitli vakitsiz) Peygamber’in evlerine girmeyin, çağrıldığınız zaman girin. Yemeği yiyince de hemen dağılın. Sohbet için beklemeyin. Çünkü bu davranışınız Peygamber’i rahatsız etmekte, fakat o sizden de çekinmektedir. Allah ise gerçeği söylemekten çekinmez. Peygamberin hanımlarından bir şey istediğiniz zaman perde arkasından isteyin. Böyle davranmanız hem sizin kalpleriniz, hem de onların kalpleri için daha temizdir. Allah’ın Resûlüne rahatsızlık vermeniz ve kendisinden sonra hanımlarını nikâhlamanız ebediyyen söz konusu olamaz. Çünkü bu, Allah katında büyük bir günahtır.

Evet İslam'da neden evlatlık edinme olmadığını öğrenmiş olduk,
gelelim asıl konumuza..
İslam'da evlatlık edinme yerine 'himaye altına alma' vardır.
Evlatlıkla himaye altına almanın farkı şudur, Daha doğrusu evlatlık almanın mahsurları şunlardır:

Yabancı bir çocuğu evlât kabul etmek fıtratı değiştirmektir. Mukaddes olan nesil meselesini tahrif etmek, çocuğun asıl ana babasının unutulmasına sebep olmaktır. (Tam kabile anlayışı)

İkinci olarak, bu çocuk büyüyünce aile içerisinde mahremiyet hususlarına riayet edilmeyecektir. Tesettür, bakma ve temas gibi durumlara uyulmayacaktır. Oğlansa ailenin bütün kadınlarıyla bir arada bulunacak, kızsa ailenin bütün erkekleriyle birlikte yaşayacaktır. Halbuki, ister kız olsun ister oğlan; evin hanımı annesi olmadığı gibi, o ailenin akrabası da evlâtlığın ailesi sayılmaz, bir yabancıdan farksızdır. Bunlar büyüyünce aile içinde bulundukları müddetçe devamlı haramla yüz yüze bulunacaklardır.(müslümanlar uçkurlarına sahip olamıyor)

Başka bir mahzur da, evlâtlık olarak alınan çocuk mirasa ortak olacaktır. Böylece daha yakın akrabalar kısmen veya tamamen mirastan mahrum kalacaklardır. Hakları çiğnenen mirasçılar bu çocuğa bir düşman gözüyle bakacaklardır. Çünkü, evlâtlık hakikatta miras hakkına sahip değildir.
(Mal
yabancıya gitmesin anlayışı) Zeyd kim ki koskoca Kureyş kabilesinin malına ortak olsun?

Bu yüzden evlatlık alınan, yani daha doğrusu himaye altına alınan çocuğun islamda miras hakkı yoktur, islam hukukunda bu böyledir..

Bazı müslümanlar, islamda evlatlığın miras hakkı olmayışını, Zeyd'e bağlar.
Zeyd 'Muhammed'in oğluyum' deyip mirasa konar diye kaldırılmıştır diyorlar..
Bu mantıklı, ama bir ayete bakar,
'Kimse benim karılarımla ben öldükten sonra evlenemez' diye ayet indiren Muhammed, 'Zeyd mirasıma konmasın' diye ayet indirebilirdi.

Adaletli, eşsiz, üstün İslam hukuku budur.

Anadan doğma müslümanım;
o vakit anadan doğma budistler kesin cehennemliktir.

Konu SHADOWofGODonEARTH tarafından (16-07-2011 Saat 01:13 ) değiştirilmiştir.
Alt 16-07-2011, 01:28
istatistik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
istatistik istatistik isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Evlatlık olmak islam anlayışına göre oldukça tehlikelidir. Karınız elinizden alınabilir ölüme gönderilebilirsiniz.

Öncelikle şu eşinizin elinizden alınması meselesine bakalım. Yukarıda da yazdığı gibi "Uygulamalı İslam Dersi" gereği muhammed evlatlığı Zeyd'in eşini kendisine almıştır. Zeyd de korkudan vermiştir. Burada merak ettiğim, pek çok yasağı sözlü olarak bildiren, pek çok serbestliği de yine sözlü olarak bildiren tanrı neden burada uygulamalı olarak gösterme gereği duymuştur. Örnek ile açıklayalım:

Müslümanlar oruç tuttukları ramazan boyunca eşleri ile cinsel münasebete girmiyorlardı. Daha sonra canlarına tak ettiği için muhammede bunu bildirdiler. bunun üzerine ayet geldi: İftardan onra size sahura kadar yasak yoktur. Eşlerinize yaklaşabilirsiniz. Bu söz müslümanlar için yeterli olmuş. Tanrı da bunu pekiştirmek ve zararsız olduğunu göstermek için "muhammedin eşlerinden biri ile inanırlar önünde cinsel ilişkiye girmesine gerek görmemiş."

Bakıldığı zaman bu ramazanda cinsel münasebet olayı, evlatlığının eşi ile evlenebilme olayından daha önemli bir olay.

Tabi bir de daha sonra yaşananlar var. Eşi gasp edilen Zeyd canını kurtardığını düşünürken, 2000 kişi ile kendilerin çok daha kalabalık olan Bizans ordusu üzerine savaşa gönderilmiştir. Tabi savaşı kaybetmişler ve Zeyd de mefta olmuş. Ancak burada suç ne Zayd'in ne de Muhammedin. Tüm suç allahın. Neden mi? Sorunun cevabı
Gaz veren Allah, Gazcı Allah başlığında var.

Dinler çoğunluğun korkusu ve azınlığın kurnazlığı üzerine kuruludur. (Stendhal)

SERBEST KALEM
Alt 16-07-2011, 01:48
fthkrkmz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
fthkrkmz fthkrkmz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

En güzel cevabı aslında Muhammed'in karısı Aişe vermektedir: "Vallahi Rabbinin, senin arzunu hemen yerine getirdiğini görüyorum."

Kuşkusuz, bu İslam macerasında en çok tatmin olan Muhammed'in kendisidir. Allah'tan bile fazla şey elde etmiştir.

Dinlerin ortak ve tek mucizesi(!) milyarlarca insanı kendilerine inandırabilmiş olmalarıdır. Bu, bir bakıma Tanrı'nın bile başaramadığı bir tablodur.
Alt 16-07-2011, 11:54
Üye

larathian´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
annem babam benı 6 aylıkken evlat edinmişler, şimdi ben onların kanından gelmıyorum diye annem bana namahrem mi oluyor ? böyle bir dine zamanında inandıgım için utanıyorum kendimden annemi de en kısa zamanda bu dinden kurtarıcam...
Muhammed uçkuruna sahip olamıyor, evlatlığının karısına yan gözle bakıyor, onunla evlenmek için Ahzab 37 ayetini indirtip, evlat almayı kaldırıyor, yani Zeyd onun artık oğlu değil, yalnızca himaye altına aldığı kişi oluyor..

Saç görünce azan, tahrik olan, bu yüzden saç kapattıran insanlardan bu beklenir.

Anadan doğma müslümanım;
Alt 16-07-2011, 12:31
murted - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
murted murted isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Moderator
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Ne hikmetse bu köklü geleneği sadece ayet göndermekle yetinmeyip, bu mallar ayetle anlamaz gel resulum sana sen isetemesende bunun uygulamasını yaptıracağım diyerek kaldıran Allah (siz evlatlığının eşiyle evlenmeye kalkan kaç kişi gördünüz, binde bir, on binde bir, yüz binde bir, milyonda bir? ) küçük çocuklarla evlenmeyin diye bir ayetçik indirememiş.
Allah seviyor ya böylü köklü gelenekleri adeta bir devrim yapıp kaldırmayı, yanlış bulsa bu iğrenç adeti de kaldırırdı.

Araplarda o gelenek o zaman yoktu diyen de gitsin kafasını klozete soksun, sonra gelip bir daha düşünsün bu söylediğini. 100-150 yıl sonra yazılan hadislerde bütün ashabın çocuklarla evlendiği yazıyor. Hadislerin hepsi özellikle iftira olsun diye uydurulsa bile Emevilerde o geleneğin olduğunu tarih de yazıyor. Peygamber zamanında böyle bir gelenek yoktu diyene zorlamayla bugün bile süren ve ortadan kalkmaması için direnilen bir geleneğin 100 senede otoritenin zorlamasıyla ortaya çıkmasının mümkün olmadığını söyleyebiliriz.

No Religion No Cry

Ateizmi Anlamak için tıkla!
Alt 17-07-2011, 10:56
Meraklı33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Meraklı33 Meraklı33 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

larathian´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
böyle bir dine nasıl bağlı kalıyor bu kadar mı cahil toplum olur..
Böyle bir dine bağlı olanları geçtim ya sonradan bu dine, hak dini diye geçen Ateistlere, Hristiyanlara, Yahudilere ne demeli?
Alt 17-07-2011, 17:52
fthkrkmz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
fthkrkmz fthkrkmz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Meraklı33´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Böyle bir dine bağlı olanları geçtim ya sonradan bu dine, hak dini diye geçen Ateistlere, Hristiyanlara, Yahudilere ne demeli?
Gerçekten mantıklı bir nedene sahip olduklarını sanmıyorum. Sonuçta doğaüstülükten dem vuran dinlerin iddia ettiği varlıkları bugüne kadar kaç kişi görmüştür? Ben hâlâ omzumdaki meleklerin(!) nasıl sessiz kalıp kendilerini gizlediklerini anlamıyorum.

Elbette ki tek inanma ölçütü bu değildir, ancak diğer konulardaki ayetlerin ne olduğu ortada!

Dinlerin ortak ve tek mucizesi(!) milyarlarca insanı kendilerine inandırabilmiş olmalarıdır. Bu, bir bakıma Tanrı'nın bile başaramadığı bir tablodur.
Alt 15-08-2011, 02:11
Üye

Bu konuya yorum yapacak,
'ya ama öyle değil ya iftira atıyorsunuz' diyecek bir Allah'ın kulu yok mu?
Neden?

Anadan doğma müslümanım;
Alt 15-08-2011, 02:35
xzed xzed isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Mükemmel bir yazı. Çok teşekkürler.
Alt 15-08-2011, 03:01
hidayet571 hidayet571 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

tabiki var bu konu tamamıyla benim şahsi fikrimdir. her hangi bir araştırma yapma gereği duymuyorum.siz bir çocuk evlat edindiniz herşeyiyle soy adını geçmişini sildiniz kendi öz çocuğunuz gibi davranıp üveyliğini bile öğrenmesine fırsat vemediniz ve öldünüz çocuk yaşı geldi evlendi 10 yıl sonra evlendiği kişinin kadeşi olduğunu öğrendi.

El cevap :10 yıl boyunca öz kardeşiyle cinsellik yaşamayı normal kabul edip midesi kaldıranlar yorum sizin

olmayacak şey değildir zira dünya çok büyük değil

türk filmine bağlamışssın gibi salakça espiri yapıp kimse beni günaha sokmasın rica ediyorum.

bu arda mirastan men sadece himaye altında olanlara değil öz evlatlarada olan bir durumdur saptırmayın

Önerilen Siteler

Etiket
evlat edinme islam