Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Konu-dışı > Forum Kirleri

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 24-07-2018, 20:02
Velhelebe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Velhelebe Velhelebe isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Irkçılık ve Faşizm Kötü Değildir

Irkçılık meşru görülmez ve hakaret için bile kullanılabilir. Bence bazı durumlarda ırkçılık meşrudur. Öyle durumlar olabiliyor ki tepkiyi koymak gerekiyor. Bütün bir ırkı, milleti veya toplumu genellememek gerekiyor denecektir. Çok fazla örnek varsa ve sebep bireysel değil de kültür gibi toplumsal unsurlar ise genelleme yapılabilir.

Irkçılık bir tutumdur ve kendi bünyesinde gerçeklere dair tespitler de olabilir saçma şeyler de olabilir. Gerçekleri ihtiva ediyorsa meşru kabul edilebilir. İlla her türlü durumda her zaman ırkçılık kötü olacak diye bir şey yok. Yeri gelince faydalı bile olabilir. Irkçılık sakınmayı gerektirebildiği için temkinli yaklaştırıp faydalı olabilir. Irkçılığı genel anlamda kullanmadım bu arada. Bir topluma, kültüre, millete ve ırka karşı olan ırkçılığı kastediyorum.

Faşizm yönetimle alakalı. Belli bir topluma karşı ırkçı olmak faşizmi doğurabilir. Irkçılık belli bir derecede tetikte olmayı sağlasa bile baskıcı bir yönetim gerekebilir. Faşizm, ırkçılığın sonucudur. Faşizm de yararlı olabilir,terbiye edebilir, hak ettiğini verebilir. Daha özgür ve demokratik bir toplum için ırkçılık ve faşizm gerektiğinde kullanılabilir ki sorunlar kalksın.

Avrupa medeniyetini düşünelim. Çeşitli toplum ve milletlerden insanlar Avrupa'ya göç edebiliyor ama kültürü ve medeniyet anlayışı Avrupa ile uyuşmuyor. Avrupa'nın özgür ve demokratik ortamını kötü etkiliyor, suç işliyor, zarar veriyor. Bu bireysel de olabilir, toplumsal da. Bireysel olunca birey cezalandırılır. Toplumsal ise o ırk ya da millete karşı önce ırkçılık yapılır ve ardından toplumun düzenini sağlamak için faşizm uygulanabilir. Eğer bu yapılmazsa medeniyet bozulur mesela. Ama Avrupa yine de böyle yapmıyor fakat bu uzun vadede olumsuz sonuçlar doğurabilir. Belli durumlarda belli miktar muhafazakar olmak gerek. Bu da ırkçılık ve faşizmi gerektirebilir. Gerektirdiğinde yapılmazsa düzen sağlanamaz. Avrupa bir örnektir tabi.
Alt 24-07-2018, 20:30
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Senin zırvalamalarından hakikaten gına geldi Save The Day.

Hep aynı türde argümanlar, aynı bilgi-kültür-tarih-medeniyet yoksunluğu, aynı art niyet, aynı dayanaksızlıklar, aynı mişli muşlu cümleler. Forumdaki yazılardan insan bir arpa boyu yol almaz mı? Almaması için senin gibi art niyetli olması lazım.

Cevap versem sayfalarca böyle boş boş yazarsın diye yazmıyorum. Forumda kalman için son bir fırsat tanınmıştı, bu fırsatı ve sabrımı hızla tüketiyorsun.

Başlık kilitlenmiştir, bir gün sonra forum kirlerine taşınacaktır.
TuranDursun.com moderasyonu.

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)

Önerilen Siteler

Etiket
faşizm, milliyetçilik, öteki, ırk, ırkçılık