Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 29-09-2017, 11:38
rainfall38 rainfall38 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Vefik Sami´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ahiret, Hristiyanların "aziz" müslümanların "evliyâ" deddikleri insanlar ile peygamberlerden oluşacaksa epey tenhâ olacağa benziyor. Ha, unuttum; bir de "seçilmiş kavim" Yahudiler var. Ama, olsun. Onca genişliği ile âhiret epey tenhâ olacak gibi.

Eğer oradaki "Cennetlik"ler de bu dünya insanı gibi olacaksa, kendi adıma söylüyorum; "Ben almayayım" derim. Çünki, yaşadığımız dünyanın da Cennetten bir farkı yokken, biz onu Cehennem'e çevirdik. Deniyorsa ki "Orada insanlar kötülük edemeyecek. Allah izin vermeyecek". Bunu en baştan yapsaydı ya !.. Kasdedilen "imtihan" ise imtihanı kazananların "iyi" olması ve Cennet de olsa Allah'ın müdâhele etmemesi gerekir.

Dünyada tanıdığımız insanların, - Allah'ın müdâhelesi olmadan - Cennet'te rahat duracaklarının bir garantisi var mı ?
doğru konuşmuşsunuz.Şu ahiret dünyaya benzerse cennet dünyaya benzerse ben almayayım derken.

Lex Luthor: See, what we call God depends upon our tribe, Clark Jo, 'cause God is tribal. God takes sides. No man in the sky intervened when I was a boy to deliver me from Daddy's fist and abominations. I figured out way back if God is all-powerful, He cannot be all good. And if He is all good, then He cannot be all-powerful. And neither can you be.
Alt 29-09-2017, 12:16
uykucu birader - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
uykucu birader uykucu birader isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Vefik Sami´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ahiret, Hristiyanların "aziz" müslümanların "evliyâ" deddikleri insanlar ile peygamberlerden oluşacaksa epey tenhâ olacağa benziyor. Ha, unuttum; bir de "seçilmiş kavim" Yahudiler var. Ama, olsun. Onca genişliği ile âhiret epey tenhâ olacak gibi.

Eğer oradaki "Cennetlik"ler de bu dünya insanı gibi olacaksa, kendi adıma söylüyorum; "Ben almayayım" derim. Çünki, yaşadığımız dünyanın da Cennetten bir farkı yokken, biz onu Cehennem'e çevirdik. Deniyorsa ki "Orada insanlar kötülük edemeyecek. Allah izin vermeyecek". Bunu en baştan yapsaydı ya !.. Kasdedilen "imtihan" ise imtihanı kazananların "iyi" olması ve Cennet de olsa Allah'ın müdâhele etmemesi gerekir.

Dünyada tanıdığımız insanların, - Allah'ın müdâhelesi olmadan - Cennet'te rahat duracaklarının bir garantisi var mı ?
Hristiyan teolojisine göre asli günah/ilk günah anlayışı vardır. Hristiyanlığa göre kötü insanların varlığı, hastalıkların olması, ölmemiz vb. gibi şeylerin sebebi bu orijini taşımamızdan kaynaklanmaktadır.

Sende Adem ile Havva'nın çocuğu olduğu için, Adem ve Havva'dan gelen günah orijinine sahipsin, günah işlemeye; Tanrının gözünde kötü olan şeyleri yapmaya meyillisin, der. Fakat şu anımızdan farklı olarak, (hem yeryüzündeki hem de gökyüzündeki) cennette yepyeni bir bedene sahip olacağın için eski bedenindeki o günahlı yapı da olmayacaksın, der. Bu yüzden cennette, insanların rahat durmayacakları gibi bir şeyden bahsedemeyiz.

Burada tek istisna, İsa'nın 1000 yıllık dönemidir. Bu bin yılda kötülerin hegemonyasından, hakimiyet tamamen Tanrıya geçtikten sonra; Tanrıya karşı son bir kez daha isyan olacaktır (Vahiy 20:7-10; Vahiy kitabı 20. Bölüm 7. ve 10. ayetler).

Vahiy 20. Bölüm:
7. Bin yıl tamamlanınca Şeytan atıldığı zindandan serbest bırakılacak.

8. Yeryüzünün dört bucağındaki ulusları –Gog'la Magog'u– saptırmak, savaş için bir araya toplamak üzere zindandan çıkacak. Toplananların sayısı deniz kumu kadar çoktur.

9. Yeryüzünün dört bir yanından gelerek kutsalların ordugahını ve sevilen kenti kuşattılar. Ama gökten ateş yağdı, onları yakıp yok etti.

10. Onları saptıran İblis ise canavarla sahte peygamberin de içinde bulunduğu ateş ve kükürt gölüne atıldı. Gece gündüz, sonsuzlara dek işkence çekeceklerdir.
Cennette iblisin başlattığı ilk isyan ve yine iblisin öncülüğünde biten bu son isyan dışında; Tanrıya karşı başka bir isyandan bahsedilmez. Bundan sonra biliyoruz ki; önceki düzen kalkmış, bu dünyaya ait tüm kötü şeyler son bulmuştur (Vahiy 21:4).

Vahiy 21. Bölüm:
1.Bundan sonra yeni bir gökle yeni bir yeryüzü gördüm. Çünkü önceki gökle yeryüzü ortadan kalkmıştı. Deniz de yoktu artık.

2. Kutsal kentin, yeni Yeruşalim'in gökten, Tanrı'nın yanından indiğini gördüm. Güveyi için hazırlanmış süslü bir gelin gibiydi.

3. Tahttan yükselen gür bir sesin şöyle dediğini işittim: "İşte, Tanrı'nın konutu insanların arasındadır. Tanrı onların arasında yaşayacak. Onlar O'nun halkı olacaklar, Tanrı'nın kendisi de onların arasında bulunacak.

4. Onların gözlerinden bütün yaşları silecek. Artık ölüm olmayacak. Artık ne yas, ne ağlayış, ne de ıstırap olacak. Çünkü önceki düzen ortadan kalktı.

"Ne kadar iyi bir insan olduğunun pek önemi yok, nasıl olsa ilk hatanda en kötü insan sen olacaksın." Charles Bukowski
Alt 29-09-2017, 14:13
Karaiskakis Karaiskakis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

uykucu birader´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hristiyan teolojisine göre asli günah/ilk günah anlayışı vardır. Hristiyanlığa göre kötü insanların varlığı, hastalıkların olması, ölmemiz vb. gibi şeylerin sebebi bu orijini taşımamızdan kaynaklanmaktadır.
Yanlış! Hristiyan teolojisine göre İsa'nın çarmıhta verdiği bedeni, kurban olarak kusursuzdur. Dolayısıyla ilk günahta dair olmak üzere tüm suçların kefareti için yeterlidir. Dolayısıyla Hristiyanlar için artık ilk günahın etkisi söz konusu değildir.
Alt 29-09-2017, 14:51
Üye

Karaiskakis´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
uykucu birader Diyor ki
Yanlış! Hristiyan teolojisine göre İsa'nın çarmıhta verdiği bedeni, kurban olarak kusursuzdur. Dolayısıyla ilk günahta dair olmak üzere tüm suçların kefareti için yeterlidir. Dolayısıyla Hristiyanlar için artık ilk günahın etkisi söz konusu değildir.
Doğru! Hristiyanlık teolojisine göre ilk günah anlayışının olduğunu söylediğim cümlemi tekrardan doğruladığınız için teşekkür ederim.

"Ne kadar iyi bir insan olduğunun pek önemi yok, nasıl olsa ilk hatanda en kötü insan sen olacaksın." Charles Bukowski
Alt 29-09-2017, 14:58
Yasaklandı

Doğru! Hristiyanlık teolojisine göre ilk günah anlayışının olduğunu söylediğim cümlemi tekrardan doğruladığınız için teşekkür ederim.
Dikkat ederseniz yazımda ilk günahı inkar etmedim. İlk günahın etkilerinin artık Hristiyanlar için söz konusu olamayacağını belirttim. Çünkü, İsa, kusursuz kurban olarak o günahın hükmünü ve etkisini ortadan kaldırmıştır. İkisi arasında fark var. Lütfen bilgi sahibi olmadığınız konularda fikir sahibi olmaya, üstelik bu yarım yamalak fikirleride bir gerçekmiş gibi empoze etmeye kalkmayın.
Alt 29-09-2017, 15:05
Üye

Dikkat ederseniz yazımda ilk günahı inkar etmedim. İlk günahın etkilerinin artık Hristiyanlar için söz konusu olamayacağını belirttim. Çünkü, İsa, kusursuz kurban olarak o günahın hükmünü ve etkisini ortadan kaldırmıştır. İkisi arasında fark var. Lütfen bilgi sahibi olmadığınız konularda fikir sahibi olmaya, üstelik bu yarım yamalak fikirleride bir gerçekmiş gibi empoze etmeye kalkmayın.
Evet, fakat bense Hristiyan olmaktan/Hristiyan olanlardan bahsetmemiştim. Aslında ikimizde aynı yere çıkıyoruz, siz ayrıca bir parantez açıp, Hristiyan olanları da dahil edip artı bir bilgi ekliyorsunuz, bunun için teşekkür ederim. Benim cümlem yarım kalmış.

Alt 29-09-2017, 15:16
Yasaklandı

Evet, fakat bense Hristiyan olmaktan/Hristiyan olanlardan bahsetmemiştim. Aslında ikimizde aynı yere çıkıyoruz, siz ayrıca bir parantez açıp, Hristiyan olanları da dahil edip artı bir bilgi ekliyorsunuz, bunun için teşekkür ederim. Benim cümlem yarım kalmış.
Özne olarak ''insanlar'' lafzını kullanmışsınız ki bu da Hristiyan olmayanlar şeklinde sınırlandırılamayacak, genel olarak tüm insanlığı ifade eden bir tabirdir. Hatanız sebebi ile özür dilemeniz güzel. Fakat bu özür, ''yanlış anlaşıldım'' şeklinde değil, ''bu konunun cahiliyim, bu sebeple yanlış biliyordum ama şimdi öğrendim'', şeklinde olmalıdır.
Alt 29-09-2017, 15:20
Üye

Cümlemi açayım o zaman. Demiştim ki;

Sende Adem ile Havva'nın çocuğu olduğu için, Adem ve Havva'dan gelen günah orijinine sahipsin, günah işlemeye; Tanrının gözünde kötü olan şeyleri yapmaya meyillisin, der.
Eğer siz Hristiyan olursanız, daha doğrusu vaftiz olursanız, yeniden doğmuş kabul edilirsiniz. Ancak bizim gibi yeniden doğmamış birisi her daim günah işlemeye meyilli olacaktır. Yeniden doğmuşların günah işlemelerinden farklı olarak bizim günah işlememizin sebebi bizim için; ilk günahtır.

Bunu cennet üzerinden anlatmama gelirsek, nasıl bu dünyadaki her doğan bebek ilk günah yüzünden günaha meyilli doğuyorsa, cennetteki halimizde bu dünyadaki gibi bir günaha meyillilik olmayacaktır. Çünkü cennette tam anlamıyla yepyeni bir bedene sahip olacağınız ve eski bedeninizdeki o ilk günahlı yapıyı taşımayacağımız için, bu yüzden cennette, bugün ki dünya gibi insanların rahat durmayacakları gibi bir şeyden bahsedemeyiz. Hristiyanlık içinde, cennete dair böyle bir ihtimal yoktur.

İşte böyle demem, daha toplu olur.

Alt 29-09-2017, 15:20
Üye

Özne olarak ''insanlar'' lafzını kullanmışsınız ki bu da Hristiyan olmayanlar şeklinde sınırlandırılamayacak, genel olarak tüm insanlığı ifade eden bir tabirdir.
Haklısınız. En temelden gelen var. Bu yüzden eksik bilgilendirmem, olmamış, yakışmamış. Teşekkürler.

Alt 29-09-2017, 15:26
Üye

Özne olarak ''insanlar'' lafzını kullanmışsınız ki bu da Hristiyan olmayanlar şeklinde sınırlandırılamayacak, genel olarak tüm insanlığı ifade eden bir tabirdir. Hatanız sebebi ile özür dilemeniz güzel. Fakat bu özür, ''yanlış anlaşıldım'' şeklinde değil, ''bu konunun cahiliyim, bu sebeple yanlış biliyordum ama şimdi öğrendim'', şeklinde olmalıdır.

Tamam adminim. Ben agu, ben bebek.

Önerilen Siteler