Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dinlerden Özgürlük > Özgür Düşünce Platformu > Dinsel İnançlardan Nasıl Kurtuldum?

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 23-05-2016, 12:46
Sceptical77 Sceptical77 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

indra´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hoşbulduk, evet çok haklısınız bilgi arayışı en iyisi benim için de. Umarım burdan faydalanacağım kişiler bulurum..

Peki, tam olarak dinden şüphe etme sebeplerin neler? Ne öğrendin okudun da böyle oldu?
Alt 23-05-2016, 14:13
indra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
indra indra isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sceptical77´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Peki, tam olarak dinden şüphe etme sebeplerin neler? Ne öğrendin okudun da böyle oldu?
Selam başta tek kurtuluşun tek dinde olması benim aklıma hep takılıyordu. Müslüman bir ortamda doğdum islama cübbeli gibi inanmasamda kendimce sorgulayan müslümandım her türlü hurafeye akılsızlıklara karşı çıktım. Kısaca bazılarının dediği gibi kaç insan varsa o kadar din vardır, bende kendimce islamı aklıyordum. İslamı farklı yorumlayanlarda bunu gösteriyordu. Kimi namaz yok diyor, Kimi kafa kesiyor, kimi şii kimi sunni.Kısaca müslüman olmakla iş bitmedi benim için, hangi türünden olacağımda önemliydi.Bunları düşünürken kitaba bağlı kalarak aklımla yaşadım dini. Allaha öyle inandım. Sonra ilk kıvılcım musayla oldu. Gerçekten yaşadımı freudun dediği gibimi oldu. Akheneton ve onun tanrısımı neden oldu bu dinlerin doğuşuna? Mısır kayıtlarında neden yahudilerden bahsetmez? Sonra isa geldi. Meryem ve isa figürleri mitlerin sembolleriyle neden aynı. Mitlerdede babasız doğan çocuklardan bahsediliyor. 12 havarisinin benzeri yardımcılar... Hadislerle gelen miracın ilk orneklerinin zerdüştlükte olması. Sahabelerin zerdüşt ve yahudi dönmesi olması... Kuranın köklerine yönelik araştırmalarım. Ve daha niceleri.
Alt 23-05-2016, 14:14
Üye

Selam başta tek kurtuluşun tek dinde olması benim aklıma hep takılıyordu. Müslüman bir ortamda doğdum islama cübbeli gibi inanmasamda kendimce sorgulayan müslümandım her türlü hurafeye akılsızlıklara karşı çıktım. Kısaca bazılarının dediği gibi kaç insan varsa o kadar din vardır, bende kendimce islamı aklıyordum. İslamı farklı yorumlayanlarda bunu gösteriyordu. Kimi namaz yok diyor, Kimi kafa kesiyor, kimi şii kimi sunni.Kısaca müslüman olmakla iş bitmedi benim için, hangi türünden olacağımda önemliydi.Bunları düşünürken kitaba bağlı kalarak aklımla yaşadım dini. Allaha öyle inandım. Sonra ilk kıvılcım musayla oldu. Gerçekten yaşadımı freudun dediği gibimi oldu. Akheneton ve onun tanrısımı neden oldu bu dinlerin doğuşuna? Mısır kayıtlarında neden yahudilerden bahsetmez? Sonra isa geldi. Meryem ve isa figürleri mitlerin sembolleriyle neden aynı. Mitlerdede babasız doğan çocuklardan bahsediliyor. 12 havarisinin benzeri yardımcılar... Hadislerle gelen miracın ilk orneklerinin zerdüştlükte olması. Sahabelerin zerdüşt ve yahudi dönmesi olması... Kuranın köklerine yönelik araştırmalarım. Ve daha niceleri.
Alt 23-05-2016, 22:49
Üyeliğini Sonlandırmış

Bunaltmiyorumdur umarim fakat biraz daha konuşmak istiyorum. Şimdi yanlış anlama lutfen ama soyledigin seyler gercekten dinden cikmak gibi radikal bir karar almak için yeterli mi? Bence değil.. yani İsa ya da Musa figürü eski birkac mitolojiye benziyor diye din tamamen yalan mi oluyor? Dinden çıkmak icin cok daha kesin ve geçerli sebepler olmalı bence, yani mesela cehennem/cennet kavramları bana sacma geldi gibi şeyler desen anlarim da, senin dediğin gibi ibrahimi dinler bazi mitolojilere benziyomus diyerek dinden çıkmak mantıklı mi gerçekten ? Mitolojilerin benzemesi vs.. Bu Sorular bir şekilde aciklanabilir, cok icinden cikilamayacak seyler degil. Sonucta dini terketmek ,hayatini baştanasagi degistirecek cok köklü bir değişim. Tamamen farkli bir hayat yasayacaksin artik. Boyle bi karar icin , daha güçlü sebepler olmasi gerekmez mi? Ya da anlatmadığın baska sebepler de mi var ?

Tekrar ediyorum amacım seni elestirmek tartışma çıkarmak filan degil sadece fikrimi söylüyorum. iSonucta ikimiz de şuan benzer süreçler yaşıyoruz .o yuzden burada düzgünce konusup ,fikirlerimizi paylaşıp birbirimize saygi gostersek iyi olur.. sonucta başka biryerde bunlari konusamiyoruz..
Alt 24-05-2016, 01:22
Üye

Bunaltmiyorumdur umarim fakat biraz daha konuşmak istiyorum. Şimdi yanlış anlama lutfen ama soyledigin seyler gercekten dinden cikmak gibi radikal bir karar almak için yeterli mi? Bence değil.. yani İsa ya da Musa figürü eski birkac mitolojiye benziyor diye din tamamen yalan mi oluyor? Dinden çıkmak icin cok daha kesin ve geçerli sebepler olmalı bence, yani mesela cehennem/cennet kavramları bana sacma geldi gibi şeyler desen anlarim da, senin dediğin gibi ibrahimi dinler bazi mitolojilere benziyomus diyerek dinden çıkmak mantıklı mi gerçekten ? Mitolojilerin benzemesi vs.. Bu Sorular bir şekilde aciklanabilir, cok icinden cikilamayacak seyler degil. Sonucta dini terketmek ,hayatini baştanasagi degistirecek cok köklü bir değişim. Tamamen farkli bir hayat yasayacaksin artik. Boyle bi karar icin , daha güçlü sebepler olmasi gerekmez mi? Ya da anlatmadığın baska sebepler de mi var ?

Tekrar ediyorum amacım seni elestirmek tartışma çıkarmak filan degil sadece fikrimi söylüyorum. iSonucta ikimiz de şuan benzer süreçler yaşıyoruz .o yuzden burada düzgünce konusup ,fikirlerimizi paylaşıp birbirimize saygi gostersek iyi olur.. sonucta başka biryerde bunlari konusamiyoruz..
Ne bunaltması banada iyi geliyor buraya yazmak. Ben dini yaşarken, tek başımayken kafam hiç durgun değildi. Sürekli aklıma bir şeyler takılıyordu. Mesela bizi yaratıyor ve kulluk istiyor bize bir şey sormadan. Veya daha öncedende dediğim gibi budist bir ortamda doğsaydım budist olurdum ve sorgulasam bile bir şekilde budizmi hak kabul edebilirdim. Ve daha böyle birsürü vesvese! Vardı bende. Bunlara karşı en büyük gücüm Allah benim için kesin vardı((bu kesinliği yakalamamda zor oldu.-ilk mesajımda dediğim gibi)) peki allah sözü diye inandığım anlatılanlar gerçek değilse, hepsi yılların sonunda evrim geçirtilerek gelen mitlerse? Allah var mıdır ozaman? Kısaca ben felsefi olarak aklıma takılan soruları eğer allah varsa-ki var diyordum- bunların allah için makul bir cevabı vardır diyordum. Yani dine inanırkende din mantıklı diyemiyordum, demeye çabalıyordum. Şahsi fikrim cennet-cehennem mantıksız diye dinden çıkmak benim için daha basit bir neden olurdu. Çünkü bu soru Allaha inanıp inanmamamla ilgili değildir , allahın tavrıyla ilgilidir. İlk önceliğim allahın olup olmaması,, onun bana makul gelip gelmemesi değil. Bu mitler-küçümsenmeyecek benzerlikler- ve kıssalarda kanıtsızlık-kuran kıssalarını geçtim ilk islam tarihi ve muhammedin yaşamındakiler- dinlerin sistematik bir kontrol maşası olduğunu düşündürüyor bana. Tabiki bunlar kesin düşüncelerim değil çunkü daha çok boşum bir şey bilmiyorum bildiklerimden bunları sezebiliyorum. Dediğin gibi kafayı yiyebilirim kesin bir dünya görüşüm yok şuan. Her limanda duran gemi misali gitmeye çalışıyoruz bakalım bu gemi bir yerlere demir atacak mı*
Çekinmeden yaz lütfen burada bunun için varız.
Sormaktan çekinme
Sende anlat biraz
Alt 24-05-2016, 05:18
Üyeliğini Sonlandırmış

(cift mesaj)
Alt 24-05-2016, 05:19
Üyeliğini Sonlandırmış

Ne bunaltması banada iyi geliyor buraya yazmak. Ben dini yaşarken, tek başımayken kafam hiç durgun değildi. Sürekli aklıma bir şeyler takılıyordu. Mesela bizi yaratıyor ve kulluk istiyor bize bir şey sormadan. Veya daha öncedende dediğim gibi budist bir ortamda doğsaydım budist olurdum ve sorgulasam bile bir şekilde budizmi hak kabul edebilirdim. Ve daha böyle birsürü vesvese! Vardı bende. Bunlara karşı en büyük gücüm Allah benim için kesin vardı((bu kesinliği yakalamamda zor oldu.-ilk mesajımda dediğim gibi)) peki allah sözü diye inandığım anlatılanlar gerçek değilse, hepsi yılların sonunda evrim geçirtilerek gelen mitlerse? Allah var mıdır ozaman? Kısaca ben felsefi olarak aklıma takılan soruları eğer allah varsa-ki var diyordum- bunların allah için makul bir cevabı vardır diyordum. Yani dine inanırkende din mantıklı diyemiyordum, demeye çabalıyordum. Şahsi fikrim cennet-cehennem mantıksız diye dinden çıkmak benim için daha basit bir neden olurdu. Çünkü bu soru Allaha inanıp inanmamamla ilgili değildir , allahın tavrıyla ilgilidir. İlk önceliğim allahın olup olmaması,, onun bana makul gelip gelmemesi değil. Bu mitler-küçümsenmeyecek benzerlikler- ve kıssalarda kanıtsızlık-kuran kıssalarını geçtim ilk islam tarihi ve muhammedin yaşamındakiler- dinlerin sistematik bir kontrol maşası olduğunu düşündürüyor bana. Tabiki bunlar kesin düşüncelerim değil çunkü daha çok boşum bir şey bilmiyorum bildiklerimden bunları sezebiliyorum. Dediğin gibi kafayı yiyebilirim kesin bir dünya görüşüm yok şuan. Her limanda duran gemi misali gitmeye çalışıyoruz bakalım bu gemi bir yerlere demir atacak mı*
Çekinmeden yaz lütfen burada bunun için varız.
Sormaktan çekinme
Sende anlat biraz

Anlatacak çok fazla sey var ama dinlemek isteyen var mi. Madem cekinmeden yaz deyip gazı verdin yazayim ben de.

Anladığım kadarıyla sen Allahin varlığına inanirsam dini olduğu gibi kabul edebilirim diyorsun. Mantıksız gelen şeyleri gormezden gelebilirim diyorsun, fakat bu mantıkla yalniz islam degil Hristiyanlık da gayet doğru olabilir, neden olmasın? Onda da akla yatmayan şeyler vardır fakat Tanri biliyordur ne yaptığını ve mutlaka bir açıklaması vardır. Yani bu şekilde sadece islami degil başka dinlari de doğru gorebilirsin.Tabi sonuçta bu mantıkla fazla tutunamamissin ve burdasin 😃 Kuranin kökeniyle ilgili bir iki kitap okudum ben de, sana hak veriyorum,b başka yazilarla olan pararellik suphe uyandiriyor cidden.

Din, tamamen doğduğun cografyaya bağlı. Dedigin gibi budist ailede dogsaydik islami seçecek miydik? Hristiyan ailede dogsaydik aynen suanda hristiyanlik icin ne dusunuyorsak aynisini islam icin dusunecektik. İşte cennet cehennem sorunu da burda. Şans eseri olarak, doğru dine mensup kültüre dogmussan cennete, şansızsan ve yanlis din içine dogmussan cehenneme.. Bu sinav adaletli mi gerçekten? Ayrica insanlara sirf musluman olmadiklari icin sonsuz azaplar çektirmek merhametli bir Allah fikriyle tutarlı mi? Adalet midir bu? Eğer islama inanmak icin yeterli sebep yoksa bu insanlarin suçu nedir? Ne kadar iyi kalpli olurlarsa olsunlar fark etmez, musluman degillerse yallah cehenneme sonsuz iskence çekmeye.. Cehennem kavrami hic bir zaman yüzde yüz mantıklı gelmemiştir zaten bana..

Benim şüphelerim daha cok islam ve Muhammedle ilgili. Uzun süredir islam karsitlarinin elestirilerini okudum ve sonuc bu. İnternet siteleri ni,arif tekinin kitaplarini okudum,ateist sayfalarda takildim.İ nternette eski muslumanlarla konustum tartıştım, hatta musluman degilmisim gibi yapip islama yonelik elestiriler yaptim muslumanlarla tartistim, hala da devam ediyorum. Bunun yaninda islami siteleri de okudum, answeringchristianity gibi yabanci islami sitelere girdim ve burda yazılanları okudum.Kendi basligimda da anlattığım gibi,cok seyin cevabını buldum bu tarz sitelerde. Bunu neden sürekli vurguladığımi anlatmak istiyorum,mesele şu: Örneğin, kurandaki bir ayet bilimsel hata icerdigi gerekcesiyle eleştiriliyor, fakat ben daha önce böyle sitelerde bu ayet hakkindaki aciklamalari okumusum ve aslında hata olmadığını gormusum,bu yuzden bu elestiriyi ciddiye almiyorum. Ya da mesela birisi, hadis/siyer kitaplarinda gecen bir rivayet üzerinden Muhammedi elestiriyor, ben daha önce bu elestiriyi duyup cevabini arastirmissam ve sonunda bu rivayetin uydurma/zayif olduğunu ogrenmissem (ornegin seytan ayetleri hikayesi gibi) bu iddialari da ciddiye almiyorum. Yani cidden yapilan elestiriler hakli elestiriler mi gerceklik payi var mi buna bakiyorum. Artık sabah aksam ingilizce makaleler okumaktan,tarismalari okumaktan, bunlari düşünmekten zihnim felc oldu.Karar veremiyorum.Bu yüzden dinden çıkanlara surekli neden çıktıklarını soruyorum, gercekten hakli sebepleri var mi yoksa böyle yanlış iddialar yüzünden mi dinden çıkmışlar? Bu kadar radikal bir karar alınıyorsa gerçekten iyi sebepler olmalı bunun için.

Cizgifilmlerde, bir omuzda melek digerinde seytan olur da kulagina fisildarlar ya ayni o durumdayim suan. Bir yanim diyor ki "o kadar okudun araştırdın, dinden çıkmak icin herangi bir sebep bulamadın, artık kendini inanmamak icin zorlamanin bir anlami yok. Namazi birakip dinden uzaklaştığın icin oluyor bunlar, tekrar dine dönersen her sey duzelecek,tevbe et" ve diger yandan da artik eskisi gibi olmamin imkansiz olduğunu , dönüşü olmayan bir yola girdiğimi dusunuyorum." Bunları öğrendikten sonra artik eskisi gibi devam edemezsin." diyor diğer ses. Bazen diyorum acaba, dinden çıkmak icin bahane mi arıyorum ? Artik dine inanmadan özgürce yasamak istediğim icin mi zorluyorum şansımı ? Suphelerime yogunlasinca dinden soguyorum, fakat islamin güzel taraflarini dusununce tam tersine dine bağlı hissediyorum, ya da ezan okununca tam bir musluman gibi hissediyorum. Hep bu gelgitler arasindayim. Bunlar seytanin vesveseleri mi yoksa gerçeğin sesi mi? Herhalde hic bilemeyecegim.

Bir dunya gorusum yok,kafayi yemek uzereyim demissin. Ben de ayni durumdayim. Okulda kızın teki dedi ki "senin nasıl bir insan olduğunu hâlâ tam cozemedim,siyasi gorusunu filan kestiremiyorum" Çok doğru! Çünkü şuan ne siyasi görüşüm var ne de kesin bir kişiliğim var. Ayni anda iki zıt kişiliği birden yasiyorum, bu da zihin dünyami altust etmiş durumda. Suan gundemi de takip edemiyorum ,ders de calisamiyorum, baska birseyle de meşgul olamiyorum..Zaten normalde de tembel ve pek birseyle mesgul olmayan biriydim, bir de bu ruh hâliyle daha da kötü oldu herşey.Muhtemelen bu hep böyle sürecek,artık bilmiyorum ne yapacağımi,ne olacağımı..
Alt 24-05-2016, 05:20
Üyeliğini Sonlandırmış

...
Alt 24-05-2016, 09:43
Üye

Mantıksız gelen her şeyi görmezden gelemem gelemedimde. Benim bahsettiğim aklıma takılanlar islamın genel akideleri yoksa hadislerle başım büyük dertteydi. Dediğin gibi mantıksız gelen şeyleri kabul edebilseydim rabıta yapan şefaat bekleyen aklını bir kenara bırakmış bir cemaatci olurdum.
Alt 24-05-2016, 11:58
Üyeliğini Sonlandırmış

Hangi hadislerle basin dertteydi mesela onu söyler misin?

Önerilen Siteler