Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 12-10-2011, 19:49
AlbatrosS AlbatrosS isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

http://www.radikal.com.tr/Default.as...&CategoryID=97

http://www.radikal.com.tr/Default.as...&CategoryID=98

http://www.bianet.org/bianet/insan-h...cisi-daha-oldu

Gazetelerde, medyada ve kendi cemaatlerinde dindarların gündemlerinin en önemli maddelerinden birisi kadın, aile ve namustur. Hepsini aynı kategoride düşünmemekle birlikte, birçok dindar için kadınlar giyim kuşamlarından tutun da toplum içinde nasıl davranmaları gerektiğine kadar birçok benzer konu ciddi ve yaygın bir telkin-tartışma mecrasıdır.

Peki, soru şu:

Kadın aile, namus ve bu ahlak üzerine yaygın tartışma ve telkinlerin yanında; kadına şiddet, tecavüz ve resmen ölüme mahkum edilen işçiler neden BU DENLİ YAYGIN VE HASSAS BİR TARTIŞMA MECRASI TEŞKİL ETMEZ?

Örneğin, dekoltenin tacize davetiye olduğunu beyan eden dindarlar, insanlar neden KADINA ŞİDDET HİÇBİR ŞEKİLDE MEŞRU DEĞİLDİR, ZULÜMDÜR, KÜFÜRDÜR! demezler?

Dindarların ve genel olarak teistlerin namusu kadınlar mini etek/dekolte giydiklerinde incinir/zedelenir de ÇOCUKLAR TECAVÜZE UĞRADIKLARINDA İNCİNMEZ Mİ?

Kot taşlama işçileri, madenlerde ölenler... EY TEİSTLER! BUNLAR SİZİN NAMUSUNUZU İNCİTMEZ Mİ?

Konu başlığı ''ahlak ve namusuna'' olarak düzeltilirse sevinirim, sanırım ben yapamıyorum.

Konu istatistik tarafından (12-10-2011 Saat 20:44 ) değiştirilmiştir.
Alt 16-10-2011, 21:26
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Namus ve ahlak kavrami Kuran'a gore sekillediginden olabilir mi?

Mesela kitapta zina yasaktir, ancak beyinsel zinadan bahsedilmez.

Ornegin; kolelik ve iscilerin durumu. Veya kitapta tecavuzun cezasi olmadigindan tecavuzun olagan sayilmasi.. Ortunme ayetleri sebebiyle, acik sacik giyinen insanlarin "ahlaksiz" olarak algilanmasi????
Alt 16-10-2011, 21:38
undersun undersun isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Namus ve ahlak kavrami Kuran'a gore sekillediginden olabilir mi?

Mesela kitapta zina yasaktir, ancak beyinsel zinadan bahsedilmez.

Ornegin; kolelik ve iscilerin durumu. Veya kitapta tecavuzun cezasi olmadigindan tecavuzun olagan sayilmasi.. Ortunme ayetleri sebebiyle, acik sacik giyinen insanlarin "ahlaksiz" olarak algilanmasi????
Kuranda Zinaya yaklaşmayın der Ayrıca zina yasaktır denilir ...Zinaya yaklaşmak sapıkça düşünmek taciz etmek taciz ederek bakmakdan kasıttır..
Ayrıca Kadınlara ve erkeklere sadece bakışlarına dikkat etmeleri hususunda uyarılır,,kadınların örtünmesi gerekir de der,Ahlaksız senin kendi yorumun bence bukadarmı olur ya...Tecavüz nerde olağan sayılmış,??
Alt 16-10-2011, 21:41
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

undersun´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kuranda Zinaya yaklaşmayın der Ayrıca zina yasaktır denilir ...Zinaya yaklaşmak sapıkça düşünmek taciz etmek taciz ederek bakmakdan kasıttır..
Ayrıca Kadınlara ve erkeklere sadece bakışlarına dikkat etmeleri hususunda uyarılır,,kadınların örtünmesi gerekir de der,Ahlaksız senin kendi yorumun bence bukadarmı olur ya...Tecavüz nerde olağan sayılmış,??
Beyin zinasindan bahsediyorum ben. Okudugunuzu anladiniz mi oncelikle?

Kisi nefsine sahip cikabilir bu ayri bir olaydir. Bahsettigim bu degil.

Tecavuz'un cezasi nedir? Bana ayetle kopyalar misin?

Ayrica kilik kiyafet konusunda Kuran'a gore sekillendigini soylemistim ki siz de dogruladiniz. Bunun disinda kalanlar kitaba gore "ahlaksizca" kabul edilir. Nicin ortunuyor insanlar? Namus/iffet ve ahlaklarini korumak icin degil mi?

Otesi var mi?
Alt 16-10-2011, 21:50
Üye

Beyin zinasindan bahsediyorum ben. Okudugunuzu anladiniz mi oncelikle?

Kisi nefsine sahip cikabilir bu ayri bir olaydir. Bahsettigim bu degil.

Tecavuz'un cezasi nedir? Bana ayetle kopyalar misin?

Ayrica kilik kiyafet konusunda Kuran'a gore sekillendigini soylemistim ki siz de dogruladiniz. Bunun disinda kalanlar kitaba gore "ahlaksizca" kabul edilir. Nicin ortunuyor insanlar? Namus/iffet ve ahlaklarini korumak icin degil mi?

Otesi var mi?

kim ahlaksız sayılır ...dışında kalanlarmı!! bu varya saçmalığın daniskası yani...bunumu çıkardın.. sadece orda kadınları uyarır derki örtünün ve bakışlarınızı kaçırınki rahat edesiniz der..İnsan örtünür ama kalbi afedersin ss...rr ozman senin dediğine göre sadece örtünmek yeterli olur...Böyle bir mantık olabilirmi..Tecavüzün cezası bilmem kaç yıl diye yazmalımı tecavüz zorla olan insana kötülük ve hakkı yenilen bir durum ozaman vergi kaçırmanında cezasınımı yazsın Kuran ne demek istiyosunki ???
Alt 16-10-2011, 22:54
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

kim ahlaksız sayılır ...dışında kalanlarmı!! bu varya saçmalığın daniskası yani...bunumu çıkardın.. sadece orda kadınları uyarır derki örtünün ve bakışlarınızı kaçırınki rahat edesiniz der..İnsan örtünür ama kalbi afedersin ss...rr ozman senin dediğine göre sadece örtünmek yeterli olur...Böyle bir mantık olabilirmi..Tecavüzün cezası bilmem kaç yıl diye yazmalımı tecavüz zorla olan insana kötülük ve hakkı yenilen bir durum ozaman vergi kaçırmanında cezasınımı yazsın Kuran ne demek istiyosunki ???
Sayin undersun;

Kurana gore iffetli/ahlakli-namuslu kisi profili nedir? Hem kadin hem erkek babinda?

Kuran'da ortunmek cinsellik amacli(taciz) korunmak(rahatsiz edilememek) adina degil midir? Oyleyse Kuran'a gore bunun disindakiler, nasil yorumlanir?

Ben beyin(dusunce) zinasi diyorum, siz hala bakislarinizi kacirin ayetinden bahsetmektesiniz. Farkinda misiniz?

Orneginize gelelim; Kadin ortunur , ama kalbi fesatliktadir. Oyleyse ne degeri vardir ortunme ayetlerinin? Veya nicin bir kisim inanirlar, acik sacik giyinen kisileri ahlaksiz ve Allah'in emrine uymayan olarak nitelendirir?

Cizye baska bir konudur ve kitapta islenmistir.

Ben size tecavuzun cezasi var midir ayetle sabit diye soruyorum. Var midir? Veya tecavuz'den bahseden ayet var midir?
Alt 16-10-2011, 23:02
Üye

Sayin undersun;

Kurana gore iffetli/ahlakli-namuslu kisi profili nedir? Hem kadin hem erkek babinda?

Kuran'da ortunmek cinsellik amacli(taciz) korunmak(rahatsiz edilememek) adina degil midir? Oyleyse Kuran'a gore bunun disindakiler, nasil yorumlanir?

Ben beyin(dusunce) zinasi diyorum, siz hala bakislarinizi kacirin ayetinden bahsetmektesiniz. Farkinda misiniz?

Orneginize gelelim; Kadin ortunur , ama kalbi fesatliktadir. Oyleyse ne degeri vardir ortunme ayetlerinin? Veya nicin bir kisim inanirlar, acik sacik giyinen kisileri ahlaksiz ve Allah'in emrine uymayan olarak nitelendirir?

Cizye baska bir konudur ve kitapta islenmistir.

Ben size tecavuzun cezasi var midir ayetle sabit diye soruyorum. Var midir? Veya tecavuz'den bahseden ayet var midir?
Namuslu kadın ve erkek dinimizde zina yapmayan kişilere denir..Kadın örtünmediği için ahlaksız yada namussuz olmaz saçmalayın lütfen..
Bu kitap insanlara yol göstermek için gelmedimi işte yol gösteriyor erkek ve kadına ayetlerle....
Siz çok yanlış anlıyorsunuz herşeyi..
Kuranı Kerim Kusursuz olacaksınız demiyorki insan yaratılış itibariyle günah işlemeye meillidir zaten günah elbetde işleyeceksin önemli olan büyük günahlara yaklaşmamak küçük günahlar elbetde olacaktır..Zina büyük günahtır..Ama örtünmemek büyük günah değildir.Sen peki bir kadının yada erkeğin nasıl giyinmesini istersin bende sana bbunu sorayım?
Alt 17-10-2011, 00:18
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Namuslu kadın ve erkek dinimizde zina yapmayan kişilere denir..

Kadın örtünmediği için ahlaksız yada namussuz olmaz saçmalayın lütfen..

Bu kitap insanlara yol göstermek için gelmedimi işte yol gösteriyor erkek ve kadına ayetlerle....

Siz çok yanlış anlıyorsunuz herşeyi..

Kuranı Kerim Kusursuz olacaksınız demiyorki insan yaratılış itibariyle günah işlemeye meillidir zaten günah elbetde işleyeceksin önemli olan büyük günahlara yaklaşmamak küçük günahlar elbetde olacaktır..

Zina büyük günahtır..Ama örtünmemek büyük günah değildir.Sen peki bir kadının yada erkeğin nasıl giyinmesini istersin bende sana bbunu sorayım?
Iyi ya iste soylediklerimi dogrulamaktasiniz.

Zina hangi durumda zinadir? Nikah akdi bulunmayan durumda.

Dininize gore nikah akdi olmaksizin beraberlik yasayan herkes namussuzdur.

Dininize gore mini etek giyen gogsu acik bir kadin, zinaya davetiye cikardigi icin ahlaksiz veya namussuz sayilir. Zira rahatsiz edilememek icin iffetini korumamaktadir.

Kitap ve dini birbirine karistirmayin.

Bir insan tanriya veya tanrisal ilahi bir guce inanabilir, fakat dinlere ve kitaba inanmayabilir.

Bu kitap sizce insanlara elbette yol gosteriyor ve bu yuzden bazi insanlar ahlaksiz ve namussuz, bazilari ahlakli ve namuslu kabul ediliyor dininize gore.

Orn; nikah akdi olmadan cinsel birliktelik yasayan bir erkek veya kadin zina yapmaktadir ve gunahkardir. Aksini iddia edebilir misiniz?

Zina kitabiniza gore gunahtir, evet ama zinaya davetiye cikaran da en o kadar gunahkardir. Aksi olmasa ortunun emri gelmezdi degil mi?

Konuyu saptirmayin, sorunuz manasiz.
Alt 24-10-2011, 16:42
klucky35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
klucky35 klucky35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Ahlak ve İslam

Kaddafi'nin Linç edilişini izlerken, yüksek İslam ahlakının nerede olduğunu düşündüm. Tekbir getirerek bir insanı linç etmek hangi ahlak kurallarına uyar. Olay bunlada bitmiyor, Linç edilen Kaddafi'nin cesedi bir depoda sergileniyor ve binlerce Libya'lı bu görüntüyü görmek için buraya hücum ediyor. Fotoğraf çekiyor.
İnsanların davranışları, ülke yönetimini belirler. Bu şiddet yanlısı kişilerin Demokrasiyi seçebileceklerini düşünmüyorum.

Din insanları sevgiye yönelticeğine, şiddete yöneltiyor. Bu durum düşünülmesi gereken bir durum bence..

Bir Çağın Dini, Bir Sonrakinin edebi eğlencesidir. Emerson
Alt 24-10-2011, 19:03
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Saskinlik yaratacak bir durum degil ama bu..

Kaddafi'nin basina bunlar gelmeden evvel de, yuzlerce insan, genis kitlelerin onunde taslanarak olduruldu, kesik olan eller havada zafer isaretleriyle sallandi ve urkunc nidalarla "Allah'in emri yerine geldi" denildi.

Din'in her ne kadar ahlak barindirdigi iddia edilse de, ayni olcude ahlaksizlik da barindirir. Neticede insan uretimi bir organize sistemdir.

Önerilen Siteler