Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 05-08-2010, 15:22
axial
Üye Değil

Standart Hadislerdeki çelişkiler

islamiyette hadisler her daim dinin bir parçası olagelmiştir. Ancak tıpkı kuran gibi hadislerde dikkatle incelendiğinde saçmalıklar ve çelişkileri içinde bulundurmaktadır. Üstelik bu hadislerin birçoğu sahih olarak kabul gören müslim ve buharinindir.
İlk önce mantıksal sorun içeren hadislerden birkaçına göz atalım.

Hadis: “Yer yüzü balığın sırtındadır. Cennete girecekler ilk olarak bu balığın ciğerinden yiyecektir.”
Buhari 3/51

Kuran’ın dünyanın yuvarlaklığına, Dünya’nın, Güneş ve Ay’ın hareketlerine, uzayın yaratılışına dair mükemmel izahlarına karşı hadislerdeki dünyanın öküzün ve balığın üzerinde olduğu saçmalığını tevil edenler (yorumla geçiştirmeye çalışanlar), balığın ciğerinden yenmesini ve balığın sallanıp deprem yapmasını nasıl tevil edecekler? Bu konuya açıklık getirecek arkadaşlar lütfen şu konuya da açıklık getirsinler. Bir hadiste Arş’ın 8 dağ keçisinin sırtında olduğu söyleniyor.(Bakın Ebu Davut Sünnet 19, Tirmizi Hadis no: 3320, İbni Mace Mukaddime 193) Bu dağ keçileri acaba nasıl keçilerdir? Ayrıca dağ keçilerinden bahseden hadiste yer ile gök arasının ya yetmiş bir, ya yetmiş iki, ya yetmiş üç yıllık mesafe olduğu geçiyor. Bu mesafe acaba yürüyerek yetmiş üç yıl mı, yoksa deve üstünde yetmiş üç yıl mı?

Hadis: Ölüm meleği Musa’ya gelerek: “Rabbine icabet et” dedi. Bunun üzerine Musa ölüm meleğinin gözüne tokat vurarak onu çıkarttı. Melek hemen Allah’a dönerek “Sen beni ölmek istemeyen bir kuluna göndermişsin, o benim gözümü çıkardı” dedi.
Sahihi Müslim 10/176

Allah’ın üstün ahlaklı bir Peygamber’i nasıl olur da ölümden kaçar. üstelik de meleğin gözünü kör edip ölümden kurtulur. Hiçbir yanlışı olmayan hadis kitabı diye tanıtılan Müslim’de ve diğer meşhur hadis kitaplarında bu hadis geçmektedir.

Hadis: “Yangın gördüğünüzde tekbir getiriniz, zira tekbir (Allahuekber demek) onu söndürür.
Ramuzel Hadis

Ramuzel Hadis diğer hadis kitapları kadar ünlü değildir. Fakat ülkemizde en çok satan hadis kitaplarından biri de bu kitaptır ve alıntıladığımız hadis gibi birçok hadisi içermektedir. Eğer bu hadisi birileri doğru kabul ederse itfaiye ekipleriyle beraber (Belki de itfaiye ekibi olmadan) tekbir getirecek bir koroyu da yangın yerine götürmeleri gerekirdi.

Hadis: “Kalbinde hardal tohumu kadar kibir bulunan cennete giremez. Yine kalbinde hardal tohumu kadar iman olan da cehenneme giremez.”
Buhari 81/51

Kişiyi en ufacık fiilinde cennete gönderen bir sürü hadis vardır. Kişiyi en ufacık bir fiilinde cehenneme gönderen de bir çok hadis vardır. Bu mantıksız yaklaşımlar kimi zaman yukarıdaki örnekte olduğu gibi tek bir hadiste de buluşabilmektedir.
Alt 05-08-2010, 15:37
axial
Üye Değil

Biraz da kuran ve hadisler arası tutarsızlıkları inceleyelim.

Kuran:
'' ... O'nun benzeri gibi hiçbir şey yoktur.''

42- Şura Suresi 11

Hadis: ''Allah ahirette Peygamberlere kimliğini kanıtlamak için bacağını açıp baldırını gösterir.''

Müslim - iman 302, Buhari 97/24,10/29, Hanbel 3/1

Kuran:
''Dinde zorlama yoktur.''

2-Bakara Suresi 256

Hadis: ''Dinini değiştireni öldürün.''

Nesei 7-8/14,Buhari 12/1883

Kuran:
''Ben sizden erkek olsun, kadın olsun hiçbir çalışanın ürettiğini boşa çıkarmayacağım. Hepiniz birbirinizdensiniz.''

3- Ali imran Suresi 195

Hadis: Kadınlar arasında iyi kadın, yüz tane karga arasında alaca bir karga gibidir.

Buhari 9/1391

Her ne kadar kuranda kadına pek değer verilmemişse de bu hadisteki kadar bariz değildir.

Kuran:
''Gerçekten Allah kendisine ortak koşulmasını bağışlamaz. Bunun dışında kalanı ise dilediğini bağışlar.''

4-Nisa Suresi 48

Hadis: Cehennemde en şiddetli azaba uğratılacak kişiler ressamlardır.

Buhari-Tesavir, 89

Neden ressamlara böyle bir düşmanlık olduğunu anlayamadım.

Kuran:
''De ki; 'Allah'ın kulları için çıkardığı süsü ve temiz rızıkları kim haram etmiş? De ki: ' Bunlar dünya hayatında iman edenler için, kıyamet gününde ise yalnızca onlarındır. Bilen bir topluluk için biz ayetleri böyle detaylı anlatırız''
7- Araf Suresi 32

Hadis: ''Altın ve ipek ümmetimin kadınlarına helal, erkeklerine ise haramdır.''

Müslim 2/16

Altın ve ipek hem erkek için, hem de kadın için bir süs eşyasıdır. Kuran'da hiçbir ayette yasaklanmazlar. Allah inananların dünyada da bu süslerden yararlanabileceklerini söyler ve erkek kadın ayrımı yapmaz. Her hadisinin doğru olduğu iddia edilen Müslim'in bu hadisi Kuran'ın belirttiğimiz ayeti ile çelişir.
Alt 05-08-2010, 15:41
AerA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AerA AerA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

İlginç bir şekilde ibadet uygulamaları bile Kuran'da yazmazken, Hadis kitapları "Şerri Yaşam ve Hukuk" kuralları, Kuran'ın tamamlayıcısı olarak gösterilmektedir. Lakin içinde absürt bin şey gösterildiğinde müslümandan "Hadislere güvenilmez" yorumu gelmekte. İnsan ister istemez soruyor ama değil mi; Müslümana güvenilir mi?

Bu hadisi şerif haltının yemediği herze kalmamıştır, özellikle Dinin meshep ve tarikatlara bölünmesi gibi. Sonrası malum yıllardan beri Şii Sünniyi, Sünni Şiiyi bulduğu yerde öldürmeyi, el ve ayaklarını çarpraz kesmeyi kendine alışkanlık haline getirmiştir. Düşününüz ki ülkeniz A.B.D işgalinde ve siz düşmanla değil halen kendi kendinizle savaşıyorsunuz. Irak hadisi şerif rezaletinin bir göstergesidir, halen.

Teoloji gece yarısı, karanlık bir mahsende, orada olmayan kara kediyi aramaktır. Robert A. Heinlein
Alt 05-08-2010, 15:52
´ Just!ce ` ´ Just!ce ` isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

sayın axial ;

Ben hadislerin güveninirliğine inanmadığım için yazınızın kuran kısmı ile ilgili cevap vermek istiyorum ;

Kuran:

Burdan zaten başlı başına felsefe yapılır..Zorlama yok denilir ama inanmassan yanıcaksın..nasıl zorlama yok şimdi bunda.

Saygılarımla.
Alt 05-08-2010, 17:07
axial
Üye Değil

´ Just!ce `´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
sayın axial ;

Ben hadislerin güveninirliğine inanmadığım için yazınızın kuran kısmı ile ilgili cevap vermek istiyorum ;

Kuran:

Burdan zaten başlı başına felsefe yapılır..Zorlama yok denilir ama inanmassan yanıcaksın..nasıl zorlama yok şimdi bunda.

Saygılarımla.
Sayın justice;

Görüşünüze saygı duyarım. Lakin ben kuranında güvenililirliğine inanmıyorum.
Bunun yanında yıllar ilerledikçe bazı hadislerin saçmalıkları ortaya çıkmış ve tabii ki ortada soracakları pek fazla kişide kalmadığı için bu hadis yalandır denmiştir diye düşünüyorum. Zira kuranıda sonuçta muhammed oturup yazmamıştır. Muhammed öldükten sonra toplandığı aşikardır. İlk toplanan kuranın ebubekir tarafından toplandığı fakat osman tarafından yakıldığını düşünürsek nasıl bir kargaşa ile kitabın toplandığı bellidir.

Herkes muhammedin ağzından çıkan sözü allah sözüymüş gibi bir yerlere yazmış olabilir.

Ancak günümüzdeki pekçok müslümanın hadisleri bırakın hadisleri yorumlayan isanlara göre ibadet ettiğini düşünürsek islamda hadisler büyük yer tutar.
Alt 05-08-2010, 18:02
n4n0_s3c0nD n4n0_s3c0nD isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Zira kuranıda sonuçta muhammed oturup yazmamıştır. Muhammed öldükten sonra toplandığı aşikardır.

Katiliyorum !

Suskunlugum Asaletimdendir ! Her Lafa Verecek Bir Cevabim var ! Lakin Bir lafa Bakarim Lafmi diye ! Birde Söyleyene Bakarim Adam mi diye !
Alt 05-08-2010, 18:50
´ Just!ce ` ´ Just!ce ` isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

axial´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın justice;

Görüşünüze saygı duyarım. Lakin ben kuranında güvenililirliğine inanmıyorum.
Bunun yanında yıllar ilerledikçe bazı hadislerin saçmalıkları ortaya çıkmış ve tabii ki ortada soracakları pek fazla kişide kalmadığı için bu hadis yalandır denmiştir diye düşünüyorum. Zira kuranıda sonuçta muhammed oturup yazmamıştır. Muhammed öldükten sonra toplandığı aşikardır. İlk toplanan kuranın ebubekir tarafından toplandığı fakat osman tarafından yakıldığını düşünürsek nasıl bir kargaşa ile kitabın toplandığı bellidir.

Herkes muhammedin ağzından çıkan sözü allah sözüymüş gibi bir yerlere yazmış olabilir.

Ancak günümüzdeki pekçok müslümanın hadisleri bırakın hadisleri yorumlayan isanlara göre ibadet ettiğini düşünürsek islamda hadisler büyük yer tutar.
Sayın axial yanlış anlamışsınız..ben güya bir kitap halinde olduğu için söyledim sonuçta yazı sözden önce gelir benim için..dediğinizde doğru kitap haline sonradan getirilmiştirde benim demek istediğim şuydu yazılı yada sözlü ; zorlama yok deyipte inanmassan yakarım nedir ?

Zorla değilde mecburimi
Alt 05-08-2010, 21:24
Voltaire Darwin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Voltaire Darwin Voltaire Darwin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Acaba müslümanların yüzde kaçı Kuranın ilk ne zaman yazıldığını araştırma cesaretini objektif olmaya çalışarak göstermiştir. Ve yüzde kaçı sonrasında islam kalmıştır?

Gerçi objektif bakabilecek cesareti göstermek ve İslam savunucusu kaynaklar haricinde , diğer kaynaklara yönelmek ve acaba bu adamlar neyi savunuyor, dur bi anlamaya çalışayım demek bile yeterli ya neyse.

Sadece Ibn Ömer 'den şu hadisin neden oluşmuş olabileceğini sorgulamak bile yeterli:

"Hiçbiriniz, Kuran'ın tümünü aldım (elimde bulunduruyorum) demesin. Bilemez ki, Kuran'ın çoğu yok olup gitmiştir. 'Ne kadar ortada varsa o kadarını elimde tutuyorum' desin yalnızca." (Bkz.Suyuti, el İtkan, 2/32.) .

Eh gelecek savunma belli... Hadisler değiştirilmiştir...

Neden bir hadis bu hale gelsin ki ? Kesin şeytan işidir...

Önerilen Siteler