Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 24-07-2011, 00:05
_melek_
Üye Değil

Aişenin ablası aişeden 10 yaş büyük ve Esma 100 yaşında vefat etmiş bu da gösteriyor ki hicret vaktinde yaşı yirmi yedi imiş.
O zaman ise Aişenin yaşı on yedi oluyor.
Aişeden Esma 10 yaş büyük bu rivayetlerle sabit.Hicret sırasında Abdullah b.Zübeyre hamile olduğuna göre Esmanın 595 yılında doğduğu kesinleşiyor.(Nevevi Tehzibu'l 2/597 Hakim müstedrak 3/635)

Yine başka bir rivayette;

Kardeşi Abdurrahman Aişeden bir yıl önce doğmuş Bedir savaşında yirmi Hudeybiyeden sonra yirmi yedi yaşında iken müslüman olduğuna göre Aişenin de 604 yılında doğmuş olması gerekiyor.(İbnul esir usudul Gabe 3/497)

Aişe evlendiğinde Esmanın yaşı otuzdu diyen rivayetlerde mevcut.

Yine önemli bir nokta Kuran-ı Kerimde;

İfk hadisesinden bahsedilirken Hz Aişe için müminati lafzı geçiyor.

Oysa kız çocukları için Ünsa kullanılır Kuranı Kerimde,
Ünsa kız çocuğu, müminati ise mümin kadın manasını taşır.

Bir hadiste ifk hadisesinden sonra sorguya çekilen Aişenin cariyesi şunları söylüyor;

"O evinde hamurunu yoğururken uyuya kalan ve hamurunu kuzuya yediren gencecik bir kadındı.

Rivayetlere sahih olan rivayetlerin arasında 74 yaşında vefat etmiştirde geçiyor doğum tarihide ölüm tarihide kesin değil bu sahih hadisi ele aldığımızda 9 yıl evli kalıp sonrasında 48 yıl yaşadığına göre evlendiğinde 17-18 yaşlarında oluyor.

Hz Aişe rivayetlerde geçtiğine göre yaşıtlarına binaen daha zayıf yapılı imiş ve ben bu hadisi 6 yaşında ve 9 yaşında görünümünde idim olarak algılıyorum zaten bazı alimlerinde düşüncesi bu yönde.
Sokakta oynayan kız çocuğu idim orada geçen kzı çocuğu yine o zamanın Arap kültüründe ergenliğe geçiyi ifade ediyor diyen kaynaklarda mevcut.

Arap kültürüne baktığımızda henüz evlenmemiş kızların yaşı buluğ çağına erdikten sonrası olarak hesaplanıyormuş olarakta geçiyor.

Yani özetle sahih hadisleri ve Tarih bilgisini Arap kültürünü göz önünde bulundurduğumuzda evlendiğinde Aişenin yaşı 18 olduğu bilgisi netleşiyor..
Alt 24-07-2011, 00:19
müşkülpesent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
müşkülpesent müşkülpesent isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

_melek_´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yani özetle sahih hadisleri ve Tarih bilgisini Arap kültürünü göz önünde bulundurduğumuzda evlendiğinde Aişenin yaşı 18 olduğu bilgisi netleşiyor..
En sonunda Ayşe'yi de reşit ettik desene. Boşuna demiyorlar insan isteyince aya bile gider diye.

Herneyse ben daha çok başlıkla ilgileniyorum ve bu başlığı açan sen olduğun için bu konuda sana bir şey sormak istiyorum. Tabi kadın olduğunu da varsayarak. Hiç uzatmadan sorayım, günün birinde eşin karşına böyle bir teklifle gelse ne hissederdin? Bunun olurluğuna inanan bir insanın böyle bir durumla karşılaşması nasıl bir psikoloji doğurur cidden merak ediyorum. Cevap verirsen sevinirim..

Non Serviam!
Alt 24-07-2011, 00:23
xzed xzed isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Aişenin ablası aişeden 10 yaş büyük ve Esma 100 yaşında vefat etmiş bu da gösteriyor ki hicret vaktinde yaşı yirmi yedi imiş.
Aişeden Esma 10 yaş büyük bu rivayetlerle sabit.Hicret sırasında Abdullah b.Zübeyre hamile olduğuna göre Esmanın 595 yılında doğduğu kesinleşiyor.(Nevevi Tehzibu'l 2/597 Hakim müstedrak 3/635)

Kardeşi Abdurrahman Aişeden bir yıl önce doğmuş Bedir savaşında yirmi Hudeybiyeden sonra yirmi yedi yaşında iken müslüman olduğuna göre Aişenin de 604 yılında doğmuş olması gerekiyor.(İbnul esir usudul Gabe 3/497)

Bir hadiste ifk hadisesinden sonra sorguya çekilen Aişenin cariyesi şunları söylüyor;

"O evinde hamurunu yoğururken uyuya kalan ve hamurunu kuzuya yediren gencecik bir kadındı.

Rivayetlere sahih olan rivayetlerin arasında 74 yaşında vefat etmiştirde geçiyor doğum tarihide ölüm tarihide kesin değil bu sahih hadisi ele aldığımızda 9 yıl evli kalıp sonrasında 48 yıl yaşadığına göre evlendiğinde 17-18 yaşlarında oluyor.

Hz Aişe rivayetlerde geçtiğine göre yaşıtlarına binaen daha zayıf yapılı imiş ve ben bu hadisi 6 yaşında ve 9 yaşında görünümünde idim olarak algılıyorum zaten bazı alimlerinde düşüncesi bu yönde.
Sokakta oynayan kız çocuğu idim orada geçen kzı çocuğu yine o zamanın Arap kültüründe ergenliğe geçiyi ifade ediyor diyen kaynaklarda mevcut.

Arap kültürüne baktığımızda henüz evlenmemiş kızların yaşı buluğ çağına erdikten sonrası olarak hesaplanıyormuş olarakta geçiyor.

Haksızlık yapıyorsunuz sayın melek. Bence ayşe 45 yaşında falandı. Ordan 5 sene alırsak, şurdan 10 sene alırsak , e gerisi de yüce allahtan gelse bu iş netleşir. Kesin böyledir hatta.
Alt 24-07-2011, 00:55
K.C. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
K.C. K.C. isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

select mir prince´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

@kc

kavramları hatırlayabilirsin ama hikayeyi an be an yasıyormuş gibi anlatamazsın.deminden beri yazdıklarımda bunu anlatmaya calıstım.bu hadis bana yalan geliyor.haliyle 9 yaşındaki gerdek hikayeside yalan gelecektir otomatikman.bu hadis an be an 50 yaşındaki bir bayandan 6 yaşındaki akılla anlatılamaz.kapının önüne gelmişte soluk soluğa kesilmiş.ya yapmayın,bu hadisin net anlatılması akli olarak kabul edilebilir değil.teyyareden çizilmiş olduğu her halükarda belli.sevgili kc kaç yaşında olduğunuzu bilmiyorum ama kapının önüne geldiğimde soluk soluğa kaldım saçlarım gürleşti salıncakta annem çağırdı.bu cümleler yetişkin tarafından ben bunları 6 yaşında yaşadım denilecek kurgular değil.

o yüzden bu hadis buharinin naklettiği ama sağlığı epey tartısılır teyyare hadislerden biri.
Kadın hafızası yabana atılır değildir. Elbette çevredekilerin anlatımları hafızayı devamlı surette besler. Birinin es geçtiğini bir diğeri tamamlar, olayı yaşayana anlatıldıkça, soruldukça, "şu da olmuştu, şöyle olmuştu..." türünde bir dolu bilgi gelmeye devam ettikçe, hele ki söz konusu evlenmekse, gerdeğe girmekse uzun yıllar sonra bile unutulmaz.

Toplumun hafızası, hafızadaki tarihi aktaranlar da kadınlardır genellikle.

yaşıma gelince... şöyle söyleyeyim, sitenin yaş ortalamasını yükseltenlerden biriyim

YILDIZLAR ATEŞ BÖCEĞİ SANILMAKTAN KORKMAZLAR

http://kadinislamadalet.blogcu.com/
Alt 24-07-2011, 11:17
Natürelist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Natürelist Natürelist isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Oturma oda'nizin cikis kapisi size yakin iken, sokak'ta kapiyi aramaniza gerek yoktur!

Ilk basta bakalim Nevevi de kim oluyormus..?? kütübi sitte de yeri varmidir!

Hayir ne yazikki yoktur, cünkü kendisi kütübi sitte den ögremistir

Şafii âlimlerinin büyüklerinden İsmi Yahya bin Şeref, lakabı Muhyiddin, künyesi Ebû Zekeriyya dır 1233 (H631) senesinin Muharrem ayında, Şam ın güneyindeki Nevâ kasabasında doğduDoğduğu yere nispetle Nevevi denmiştir 1277 (H676) yılının Receb ayında vefat etti

Pekii Buhari kimdir?

Sünni aleminin kabul ettigi kütübi sitte de, 6 hadiscilerden hadis aktaran önemli birisidir

Arap geleneklerine göre adı Ebu Abdillah Muhammed bin İsmail bin İbrahim bin el-Mugîre bin Merdezbehe-l' Cufî el-Buhârî. Yazdığı Sahih-i Buhari diye bilinen ( orijinal adı الجامع الصحيح el-Camiu's-Sahih) eser sonradan Kütüb-i sitte diye anılan serinin ilk kitabını oluşturur. Hicri 13 Şevval 194 tarihinde, (21 Temmuz 810 milâdi) bugün Özbekistan'da bulunan Buhara şehrinde doğmuştur. Hicri 256 senesinde ise (Milâdi 869) vefat etmiştir. Buhara'da doğduğundan ismi Buhari kalmıştır. Genç yaşta annesinin terbiyesi altında Arapça'yı ve Kur'an'ı öğrenmiştir. Babasından kalan servet onun hiç kimseye muhtaç kalmadan ilim öğrenmesine vesile olmuştur. İmam olarak anılan Buhari Islam dininin en büyük muhaddisi sayılır. Buhari'nin hadis eserleri sayesinde Müslümanlar peygamberlerinin sünnetini daha iyi öğrenebilmişlerdir.

Yani sen sen ol kütübi sitte de sasma, Ehli sünnetinize saygisizlik yapmis olursunuz buhari'yi yalanlamakla, bunu cok iyi bilmeniz gerekir, müslümanim diyebilmeniz icin kuran'i ve Ehli sünneti kayitsiz sartsiz kabullenmek zorundasiniz! aksi taktirde bunun disina ciktiginiz da, o zamanda islamdan cikmis olursunuz herhalde bunu benden daha iyi biliyorsunuz ve size islami ögretecek halim yoktur. yoksa yanlismiyim? sayin melek.

Uzaklara gitmenin hic bir anlami yok, verdiginiz hadis bile sahih degil bununla ancak kendinizi kandirabilirsiniz. bir de Aysenin ablasi Esma'nin abartili 100 yil yasamasi da cok garip? o devirde kim bu kadar yasiyormus? kaynak nerede??

Insan yasam beklentisi farklı faktörler tarafından belirlenir. Nüfus savas, kıtlık, kaza, biyolojik yasam beklentisi (hücresel yaslanma) ek olarak tıbbi bakım kalitesi ile olmamak sartıyla, stres, diyet ve egzersiz önemli bir rol oynar.

Iyi kosullar altında, insanlar En yüksek yasam beklentisi, Andorra da 83.5 yıl en düşük yasam beklentisi, bir Afrika ülkesi olan Svaziland da 34.1 yıli'dir.

Yasam beklentisi de önemli bir sosyo-ekonomik ölcü sudur: yüksek belli bir grup icin ise, daha yüksek tıbbi bakım, hijyen, icme suyu kalitesi ve beslenme dahil olmak üzere, genellikle yasam standardıdır. bu saydiklarim 14 asir önce mevcutmuydu sayin melek? bilinen bir de su varki insanlarin, gecmisten gelecege yasam beklentisinde zamanla artmistir ve bu gelecekte dahada artacaktir, bulundugumuz zamanda kim 200 yil yasamistir? hic bir kimse, su an bu mümkün görünmüyor ise, bu gelecekte kesinlikle olacaktir buna emin olabilirsiniz. Demek istedigim gelecekte bir kisi icin 200 yil yasamasi gayet normal görülebilir ama günümüzde bu normal degildir, kaldiki 14 asir öncede 100 yil yasanmasi normal olsun!

Bir kiz cocugu bulug cagina ne zaman girer sayin melek bunu herhalde benden daha iyi biliyorsunuzdur! 9-13 yas arasi desem acaba yanlismi olur?

Kayanak;
http://www.jinekolognet.com/jinekolo...lik-donemi.asp

Bugün Yemen de yas korumasini 15 den 9 düsürdüklerini de biliyormusunz?

Burasi zaten hic tutarli degil, cünkü ifk olay'i ayse 9 yasindayken olmamistir yani sizin anlayacginiz ayse'nin büyüyüp genc kiz oldugu zamanlarda olmustur dolayisiyla cocuklutan cikmistir haliyle kuran da artik cocuktan "ünsa" diye bahsetmesi yanlis olurdu degilmi sayin Melek?

Bir de herseyi bilen Allah bunun önlemini neden önceden almamista sonra kurtarma operasyonlarina onca ayet gönderip isin icinden bir türlü cikamiyor ve bütün dünyada dedikodu olmasinin önüne gecemiyor! bir de bu ifk olayi, (cinsel iliskide bulunulmasi) olmasi ihtimali yüksek ki Allah hemen devreye girip müdahale ediyor? Allah'in bunun gibi uckur olaylarari ile ilgilenmesi ne tuhaf? Evlatliginin karisini Zeynep'i elinden almasi gibi!

Burasina katiliyorum ancak son cümlesine degil aksine 9 oldugu netlesiyor..

Evet Arap kültürünü gözümüzün önünde bulunduruyoruz: 4 kari + cariye = Arap mentalitesi, hurileri de katarsak kadroyu tamamlamis oluruz, ve muhammed'e bunu uygulamistir hala da uygulanmaktadir.

Saygilar

İnsanlık onuru her şeyden üstündür

Konu murted tarafından (24-07-2011 Saat 11:27 ) değiştirilmiştir.
Alt 24-07-2011, 13:33
select mir prince select mir prince isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

K.C.´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kadın hafızası yabana atılır değildir. Elbette çevredekilerin anlatımları hafızayı devamlı surette besler. Birinin es geçtiğini bir diğeri tamamlar, olayı yaşayana anlatıldıkça, soruldukça, "şu da olmuştu, şöyle olmuştu..." türünde bir dolu bilgi gelmeye devam ettikçe, hele ki söz konusu evlenmekse, gerdeğe girmekse uzun yıllar sonra bile unutulmaz.

Toplumun hafızası, hafızadaki tarihi aktaranlar da kadınlardır genellikle.

yaşıma gelince... şöyle söyleyeyim, sitenin yaş ortalamasını yükseltenlerden biriyim
onlar sizin düşünceleriniz tabi saygı duymamak elde değil.yani kadınların hafızasının yabana atılmadığını yine kişiyi baz alarak genellemeden yaparsak daha sağlıklı olur diye düşünüyorum.ancak kaçırılan bir nokta var bu islam zırvaları konusunda,kim söylüyor bunları,kim kaleme alıyor yada yalansız aktarılabileceğini kim söylüyor,bunun garantisi yok tabiki.aişe ister 6 yaşında evlensin ister 55 yaşında umrumda olmazda.ben hadisin sizin tarafınızdan doğruluğuna kanaat getirsem bile; 9 yaşındaki bir kadının gerdek gecesinde 55 yaşında bir insan tarafından bakireliğinin bozulabileceğine asla kanaat getirmiyorum,insanın fiziği açısından o yaş uygun değil bir kere.o yüzden ben böyle baktığımda bile hadisin işkembeden uydurulmuş olduğunu bile söyleyebilirim.
Alt 24-07-2011, 17:13
SHADOWofGODonEARTH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SHADOWofGODonEARTH SHADOWofGODonEARTH isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sizin yazdıklarınızdan bir alıntı.. 1 ay önce yazmıştınız, ben de unutmayın, ileride kullanırım demiştim..

İşime gelmeyen hadis derken sahih hadis kategorisine giriyorsa inanmak kabul etmek mecburiyetindeyim..

Sahih-i Buhari

Daha önce verdiğiniz linkten bir alıntı:

Özetle Âişe Vâlidemiz, dokuz yaşında iken evlenmiş olsa bile o günkü toplum telakkilerine göre bu çok tabii ve doğal olmakla birlikte hadiseye daha genel bakıldığında onun, 17 veya 18 yaşlarında iken ‘Mü’minlerin Annesi’ hüviyetini kazandığı anlaşılmaktadır.
Sizin verdiğiniz linke yazanlar da olayın üzerini kapatmak için yazıyorlar, biz sallayalım da 3-5 kişi inanırsa bile kardır düşüncesiyle yazıyorlar..
Ayşe'nin 9 yaşında evlendiğini onlar da biliyorlar, çünkü Sahih hadisleri kabul etmek zorundalar..
Ayşenin 9 yaşında evlendiğini kabul etmek zorundalar..

dokuz yaşında iken evlenmiş olsa bile o günkü toplum telakkilerine göre bu çok tabii ve doğal olmakla birlikte
diyerek de kabul ediyorlar..

Muhammed'in halifesi Ömer'in Muhammedin torunu 11 yaşındaki Ümmü Gülsümle evlendiğini de biliyoruz..
Buna 18 yaşındaydı gibi bir kılıf da bulunamaz, en fazla olsa olsa 13'e kadar çıkabilirler.. 13 de durumu kurtarmadığı için bazı yerlerde gördüm, Muhammedin Ümmü gülsüm diye bir torunu yoktu demeye bile başlamışlar

Ömer 11 yaşındaki çocukla evleniyorsa, Muhammed'in Ebubekirin 9 yaşındaki kızı Ayşeyle evlenmesi de normal, sizin verdiğiniz linkte de dedikleri gibi..

Ebubekir'in oğlu Abdurrahman’ın doğum tarihi ve çocukluk hayatı ile ilgili ayrıntılı bilgi yoktur. Dolayısıyla doğum tarihi kesin olarak bilinmemektedir.
http://www.risaleinurenstitusu.org/i...004&TextID=784
Esmanın 100 yaşı da:

Hicret sırasında 27 yaşında olduğunu savunan yazarlar, Hz. Esma’nın ölümü esnasındaki yaşından yola çıkarak bu sonuca varmaktadırlar.
Hz. Esma, oğlu Abdullah b. Zübeyr’in Haccac tarafından şehit edilmesinden birkaç ay sonra vefat etmiştir.Hz Esma’nın ölüm yaşı konusunda ihtilaf bulunduğundan bazı bilginler, Arapça’da genel de 40,70,100 gibi sayıların çokluktan kinaye olarak kullanılabileceği prensibinde olduğu gibi, 100 yaşında öldüğünü bildirmişlerdir.
Bu hususta şöyle bir hesaplama yaparsak konu daha da netleşebilir:
Hz.Aişe’nin vefat ettiği H. 58 den Hz. Esmanın vefat ettiği H. 73′e kadar geçen 15 yıllık süreyi Hz. Esma’nın H. 58 deki yaşına eklediğimizde Hz Esma’nın yaşı vefat ettiği sırada 91 eder. (76+15=91). Bu da gösteriyor ki Hz. Esma vefat ettiğinde 91 yaşlarıda olmaktadır ve 100 yaşında olması mümkün gözükmemektedir.
91′den öldüğü tarih olan H.73 ü çıkardığımızda (91-73=18) Hz. Esmanın Hicrette, yani Hz.Aişe’nin evlendiği yılda 18-19 yaşlarında olduğunu buluruz.

Biliyoruz ki Hz. Esma Hicret sırasında ilk çocuğuna hamile idi. Kızların çocukken nişanlandığı, 9-10 yaşlarında evlendiği bir yörede, 27 yaşında evlenerek ilk çocuğu doğurmak oldukça geç bir yaştır. Günümüzde bile kızlar küçük yaşta evlenebilmektedir.
Özetle tarihi rivayetlere dayanarak yaptığımız hesaplara göre Nübüvvetten 6 yıl önce doğan Hz.Esma, Hz. Aişe doğduğunda 10 yaş civarındadır. Hicrette ise, genç bir kadın olarak Hz. Peygambere erzak taşımış ve 18 yaşlarında ilk çocuğuna hamile kalmıştır. Hz. Aişe ise bu sırada 8-9 yaş civarındadır.
http://suphelikani.wordpress.com/200...-evlilik-yasi/
Ayşenin 66 yaşında öldüğünü söyleniyor çoğunlukla, Hicri 58'de öldüğü söyleniyor, 9 yaşında evlenip, 9 yıl evli kalıp, Muhammed öldükten sonra 48 yıl yaşadığına göre 66 yaşı da normal oluyor.. Yani Ayşe 9 yaşındayken gerdeğe giriyor..

Buluğ çağından sonra yaşları hesaplanıyormuş tarzı şeyler de yalandan ibaret, bakın Arapça konuşan, Arapça yazan, Arapça düşünen Arap Alim ne diyor.

" border="0" alt="" />

Bu adamın, Arapça konuşan, Arapça yazan, Arapça düşünen, Arap adetlerini bilen bu adamın ''kızların buluğ çağından sonra yaşları hesaplanıyor''dan haberi yok mu?
Muhammedin karısı Hatice Muhammedle evlendiğinde 40 yaşındaydı diye biliyoruz, 10 yıl ekleyelim, madem buluğ çağından sonra hesaplanıyor, 50 yaşında mı evlenmiş oluyor Hatice?
50 yaşından sonra bir de birkaç çocuk doğuruyor, vay be..
islamda tarihinde devrim yapalım bence, tüm kadınlara 10 ekleyelim..

Sizin yazdıklarınız Ayşenin yaşını kurtarmak için, bazı müslümanların 'bi de bunu deneyelim, belki yerler' tarzı saçmalamalarından başka birşey değil..
Esma 10 yaş büyüktü 27 yaşındaydı, ama kızların yaşı buluğdan sonra hesaplanıyordu, ayşeye 10 ekleyelim oley kurtulduk,
ee Esmaya neden 10 eklemiyoruz?

Anadan doğma müslümanım;
o vakit anadan doğma budistler kesin cehennemliktir.
Alt 24-07-2011, 18:30
K.C. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
K.C. K.C. isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

select mir prince´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
onlar sizin düşünceleriniz tabi saygı duymamak elde değil.yani kadınların hafızasının yabana atılmadığını yine kişiyi baz alarak genellemeden yaparsak daha sağlıklı olur diye düşünüyorum.ancak kaçırılan bir nokta var bu islam zırvaları konusunda,kim söylüyor bunları,kim kaleme alıyor yada yalansız aktarılabileceğini kim söylüyor,bunun garantisi yok tabiki.aişe ister 6 yaşında evlensin ister 55 yaşında umrumda olmazda.ben hadisin sizin tarafınızdan doğruluğuna kanaat getirsem bile; 9 yaşındaki bir kadının gerdek gecesinde 55 yaşında bir insan tarafından bakireliğinin bozulabileceğine asla kanaat getirmiyorum,insanın fiziği açısından o yaş uygun değil bir kere.o yüzden ben böyle baktığımda bile hadisin işkembeden uydurulmuş olduğunu bile söyleyebilirim.
Aslına bakarsanız Muhammedin yaşayıp yaşamadığı bile kuşkuluyken, hadislerle bir Muhammed, bir din yaratmak da peki ala mümkün.

http://www.turandursun.com/forumlar/...med+ya%FEad%FD

Bu arada, toplumun hafızasının kadınlarca tutulup aktarıldığı benim görüşüm değil, sosyolojik bir veri.

YILDIZLAR ATEŞ BÖCEĞİ SANILMAKTAN KORKMAZLAR

http://kadinislamadalet.blogcu.com/
Alt 24-07-2011, 20:03
select mir prince select mir prince isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

K.C.´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Aslına bakarsanız Muhammedin yaşayıp yaşamadığı bile kuşkuluyken, hadislerle bir Muhammed, bir din yaratmak da peki ala mümkün.

http://www.turandursun.com/forumlar/...med+ya%FEad%FD

Bu arada, toplumun hafızasının kadınlarca tutulup aktarıldığı benim görüşüm değil, sosyolojik bir veri.
o sosyolojik veriyi kimin yaptığı neye göre yaptığını sorgular isek iş temelli yokuşa gider.zeka göreceli kavramdır sayın kc benden daha iyi biliyor olmanız gerekir o yüzden bunun erkeği kadını olamaz.

teşekkür ederim.
Alt 24-07-2011, 20:15
_melek_
Üye Değil

Sayın SHODOWofGODonEARTH,

Neden 66 yaşında vefat ettiğine dair hadisleri kabul ediyorsunuz da 74 yaşında vefat ettiğini söyleyen diğer kaynaklara itibar etmiyorsunuz.
İkiside sahih ikiside alimler tarifından söyleniyor eee hangisini kabul etmemiz gerekiyor ki adımız hadis reddedene çıkmasın?

Bakın ben o rivayette tarihi verilere ve dil tutarlığına uygun olmayan bir şeyler seziyorum açıp okuyun hadis ilmini bu ikisi çok önemli tarihi verilerce Hz Esmanın yaşı vefat yılı Abdurrahamnın yaşı Aişe ile arasındaki fark vs bunlara uymuyor yani ya dil ve tutrlılık yönünden bir zayıflık var ya da tarihi verilere uygunluk yönünden.

Bu demek değil ki ben Kütübi Sitteyi reddediyorum hayır bilakis tekrar söylüyorum sahih hadis katagorisinde olan tüm rivayetleri kabül ediyorum.

Benim araştırmalarımın sonucunda bu yaş konusunda Peygamberimizin yaşı dahil ihtilaflı rivayetler mevcut net bir bilgi yok.

Size Buhariden Kütübi Sitteden iki örnek vereyim daha iyi anlaşılsın.

Bir hadis Peygamberimizin ayakta su içmesini yasakladığını söylerken diğer hadis değer hadis Peygamberimizin ayakta da su içtiğini rivayet ediyor ve ikiside sahih hadis katagorisinde yani kütübi sittede.

Yolculuk esnasında oruç tutmam gerek mi diyen birisine Peygamberimiz bir rivayette;

İstersen tut istersen tutma! diyebiliyorken başka rivayette;

Yolculukta oruç tutmak mukim iken (yolcu değil iken) oruç tutmamak gibiidir.

Bunlarda Buhariye ait farklı biribirinden tamamen ayrı rivayetler mevcut ve örnekleri çoğaltabilirim ben bu hasidlerin kaynağını senedine ravisine bakıyorum ve hadis için hadisin sahih olması için şartlara uygunluğuna her ne kadar Kütüb-i Sitte en güvenilir olsa da Kuran-ı Kerim gibi %100 de %100 doğrudur diye hadis alimleri de iddia etmiyor insan olmaları münasebetiyle yanılma payı her zaman vardır ve ben bunu söylüyorum diye lütfen hadisleri reddediyor vs gibi söylemlere cidden gerek yok.

Benim kaynak diye verdiğim hadisler uydurma hadisler değil illaki bir hadisin sahih olması için Kütübi Sittede olması gerekmiyor bunu zaten kütüb-i Sittenin müellifleri de dile getiriyor.

Hz Aişenin yaşıyla ilgili farklı rivayetler var ve tarihi verilere uygunluk olarak verdiğim hadisler ön plana çıkıyor bu da gösteriyor ki Arap kültürüyle tarihi verilere bakıldığında Aişenin yaşı ON SEKİZ ve ya ON DOKUZ olduğu net-le-şi-yor..

Önerilen Siteler