Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Konu-dışı

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 14-01-2024, 03:33
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

dine mine ne´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Togg'un yerlilik oranının yüzde yüz olması beklenemez, çünkü bu, piyasaya yeni giren bir marka.
Benim cevabım senin YALAN-YANLIŞ vrdiğin YARGI içindi, AKtrollüğünle her seferinde çarpıtıp üzerine edebiyat yaptığın bir konuyu gündem etmedim, örneğin 1 kriter daha ekledim, demek ki neymiş, iddia ettiğin gibi tek kriteri pazarlama hakkı değilmiş. KALDI Kİ PAZARLAMA HAKKININDA BAĞIMSIZLIK ekseninin olması gerektiğini söyledim, lafla olmuyor, bütün çerçevesinde bakılır.
Ben hiç %100 olsun demedim, ASLİ PARÇALARDA BAĞIMSIZLIK ÖNEMLİ DEDİM. DEĞİL Mİ?
MOTOR, ENTEGRE ALMAN, ŞASİ İNGİLİZ, BATARYA ÇİN, KONSEPT İTALYAN.
Demek ki neymiş, sadece İSİM HAKKI yeterli olmuyormuş

Ben bundan bahsettim, bu tür gerekçe ve edebiyatları bana karşı cevap olarak yazacaksan, kıçından mı üretiyorsun?

Hasılı ne kadar edebiyat dökersen dök, YALAN-YANLIŞ KEYFİNCE TEK BELİRLEYİCİ KRİTER DİYE ÖNE SÜRDÜĞÜN PAZARLAMA HAKKI yerlilik oranının belirleyicisi değildir. Öncelikle burada konu, bir topluma yalan söylenmişliği gerçeğidir, 10 yalan içinde 1 tanesinin doğru olması 9 yalanı ve bir de üzerine bakanlık düzeyinde yapılan propagandayı, yanlışları değiştirir mi? Kaldı ki TOGG Türkiyede henüz montaj sanayisi aşamasında!
Mesele kaporta, tesisat ise, 50 yıldır Bursa'da atölyeler zaten mevcut. Örneğin 302 otobüs olarak atölyeye giren araçlar, 303, 303 giren 403, 403 giren Travego olabilmiştir, hatta kamyondan dahi otobüse çevirilmektedir. Nedir? Şasi, motor, aktarma organları, entegre sistemler, temel belirleyeni bunlardır, kaporta, kablo, kadran değildir. TOGG, motor BOSH, şasi İngiliz, entegre Alman, Konsept-tasarım İtalyan, üretildiği yer İtalya, montaj yapılan yer -ki sonradan- Türkiye. Aynı konseptin dünya genelinde trafiğe çıkışı ise TOGG'dan daha öncedir. TOGG SUV gibi, yeni tanıttıkları sedan v.b. ise yıllar, yıllar önce fuarlarda sergilenmiştir.

DEMEK Kİ HALKA DOĞRUYU SÖYLEMELERİ GEREKİRDİ, PROJE BİZE AİT DEĞİL, 1 İTALYAN FİRMASININ PROJESİDİR, BİZ BU PROJEYİ isim değiştirme hakkıyla SATIN ALDIK DENMELİYDİ, ÖYLE DEĞİL Mİ?

Erdoğan diyor ki, biz köprüleri devletin cebinden 1 kuruş çıkmadan yaptırdık, oysa gerçek, asıl, realite dışı fahiş rakamlarla da geçiş garantileri verilmesidir, öyle ki o geçiş garantileri, köprülerin maaliyetinden yüksek, hani halkın cebinden çıkmıyordu, üstelik her yıl köprü parası kadar geçiş ücretini, o köprülerden, yollardan geçmesek dahi biz ödüyoruz, tezgah nasıl? İyi mi, halkın övündüğü şey ise kıçına giren kazık, ama anlamıyor, din istismarıyla uyuşturulmuş. Peki bu tezgahtaN kimler nemalanıyor, en tepedekinden en altına(kleptokratlar ve yandaşları), kısaca halkın cebindeki parayı, gizli-kapaklı kurdukları veya anlaştıkları firmalar üzerinden çalıyorlar, HIRSIZLIK, HALKI, BİZİ(!) SOYUYORLAR, YÖNTEMLERİ DE BÖYLE, çaldıkları parayla o köprüler, 10 yılda 2-3 kez daha yapılabiliyor! TELEKOM'U bile sattılar, alıcıya da devlet bankasından para verdiler, al bu parayı satın al diye, sonra TELEKOMU alan ortadan kayboldu, o paralar kimlerin cebine gitti belli değil TOGG v.b. tümünde de strateji farklı değildir.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Kleptokrasi

Önce dürüst olmayı öğren, yazım tekrar okunsun, amacı neymiş (ki kaldı ki dikkat ederseniz yazımda TEK BELİRLEYİCİ KRİTER olmadığından söz etmekteyim, aptallar dahi, yazımda amacımın ne-ler(çoğul) olursa yerli denebilir gibi bir meseleden ziyade, bir sahtekar, iki-yüzlünün, aldatmaya dönük söylemini değerlendirmek olduğunu görür)...

Bu senin içindir...

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu

Konu spartacus tarafından (14-01-2024 Saat 04:18 ) değiştirilmiştir.
Alt 14-01-2024, 03:36
ilahimasal ilahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

yerli otmofil daptıydık

Yerli Otomofilimizi ismini unuttuğumuz bakanımız faruk özlü trt denilen bir haber kanalında şişire şişire anlatmıştı

Bizde yediydik.

https://www.trthaber.com/haber/gunde...ak-311030.html

Şimdide yeni otomofilimiz togg oldu
İtalyan gazetelerine artık her ne verildiyse şişirme haberler tey oralardan yapıliyor.
Ismarlama haber mi diyorlardı?
Gerçi italyanlar kendi otomofili için haber yapmayacakta kim yapacak zörruyet mi , föllüyet mi
https://www.aa.com.tr/tr/gundem/ital...-yazdi/3104423

Şahsen togg u begenmedim , bir kere çok hantal bir tipi var. Aşırı zevksiz yapılmış kasa , şasi falan çok zayıf teneke kutu gibi kaza esnasında canlı çikmam mümkün degil , iç dizaynı hiç begenmedim aşırı serseri tarzı ve abartılı hemde karışık.

Bataryasına 160 bin km garanti veriyorlar , bu demek oluyor ki çok ucuz bir teknoloji kullanılmış 160 bin km de bu batarya bitecek demek oluyor , 160 bin km ne ya , ben onu 2 seneyi
bulmaz deviririm ee tekrar enayi gibi akümü alıcam . Ayrıca bu kadar basit ve ucuza kaçılmış bir araca göre çok pahalı , parayı sokakta mı topluyoruz.

İtalyanlara ayıp olmasın diye fazla elestirmiyorum ama yok avrupa da çok satılacakmış falan diye haber yapiyorlar , avrupalı bu araca binmez.
Turkiye de bile tercih edilmiyor. Edenlerde bir kaç gorgüsüz ve heycanlı tipler.

Ben beğenmedim alirsam param boşa gider .
Elektirikli araçlar , otomobilden anlayan insanlar icin zaten bir tercih olamaz. Ayrıca bu arabalar yolda dökülür .

Fosil yakıt araclardan vaz geçmem.
Öyle çevreci mevreci hikayelri ile bu kadar basit bir aracı kendime itekletmem , dedigim gibi parayı sokaktamı topluyoruzda bir kaç dinazora kaptıralim.
Alt 14-01-2024, 03:54
Üye

Bu arkadaşın yaptığı araç italyan togg dan daha iyi görünuyor hemde daha ucuz .
Alt 14-01-2024, 04:15
Üye

birde şuna bakın adam yapmış yani
Mubarek tank gibi can güvencesi var
Neredeyse 2 .5 ton
Otomobildeki inceliğe bakin

İtalyan togg un esamesi bile okunmaz

1000 beygirlik Mullen Five RS, CES 2024'te tanıtıldı

Çift elektrik motoruyla donatılan elektrikli crossover, toplamda 746 kW (1000 hp) maksimum güç ve 1151 Nm maksimum tork sunuyor. Bu sayede 0-100 km/s hızlanmasını 2 saniye civarında tamamlayan modelin son hızı da 322 km/s olarak açıklandı. Otomobilin bu hıza çıkabilmesinde aerodinamik tasarım ve Taycan stili iki vitesli şanzımanın etkisi büyük.
Mullen Five RS, fotoğraflardan görebileceğiniz üzere arka uçtaki spoylere ek olarak büyük bir kanada sahip. Öndeki ve marşpiyel eklerindeki kanatçıkların da aerodinamik rol üstlendiği otomobilde gelen havayı ön kaput üzerindeki deliklerden aktaran hava kanalları da bulunuyor.Elbette böylesine güçlü bir otomobili durdurabilmek de oldukça önemli. Bu noktada devreye önde altı, arkada ise dört pistonlu Brembo frenler ve karbon seramik diskler giriyor. Önde 20 inç, arkada ise 21 inç yüksek performanslı lastiklerle donatılan modelin 100 km/s hızla seyir halindayken tamamen durma mesafesi 33 metre olarak açıklandı

Mullen Five RS'te 100 kWsa kapasiteye sahip batarya paketi görev yapıyor. Şirket, bu bataryanın performanslı modele 483 kilometreye kadar sürüş menzili sağlayacağını belirtiyor. 800V elektrik mimarisiyle donatılan otomobil bu sayede hızlı şarjla 0'dan yüzde 80 doluma 20 dakikada ulaşabiliyor

İki büyük ekrandan oluşan bilgi-eğlence sistemi, Persona adı verilen yapay zeka temelli kişisel asistan, yüz tanıma teknolojisi ve seviye 2+ yarı otonom sürüş teknolojisi gibi pek çok özelliğe sahip olan Five RS'te nubuk ve Alcantara karışımı döşemeye sahip karbon fiber koltuklar kullanılmış. Kapı panellerinde de hafif malzemeler kullanıldığı belirtilen otomobil, 2300 kg boş ağırlığa sahip

Jantların farların guzelligine bakarmısıniz
Alt 16-01-2024, 20:46
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Motokurye emekçisi Yunus Emre Göçer'i ezerek öldüren Somali cumhurbaşkanının katil oğlu Türkiye'ye gelip mahkeme karşısına çıkmış, taksirle ölüme sebebiyet vermekten 2,5 yıl hapis cezası verilmiş, bu ceza 27.300 TL para cezasına çevrilmiş, bırakmışlar gitmiş.

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 17-01-2024, 19:54
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

-------
-------
-------
-------
------
------
------
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 17-01-2024, 20:29
Üye

ilk uzay turistimiz bu gece uzaya gidicek
Erteleme olmaz ise

Bu durumu şeye benzetiyorum ki , bir çogunuz yaşamıstir.
Hani uzak bir yere gidilecektirde ( cenaze fuar v.s) hemen bir yancı ortaya çıkar ve bende gelebilirmiyim " yakıta ortak olayım mı ? Der. Bizde ulan iyi olur yakittan kurtulduk diyip yancıyı yanimiza alir götürürüz.

Bu arkadaşımızın mazot parası olan 50 milyon dolar galiba , ilgili uzay firmasına takdim edilerek arkadaşi uzaya gönderiyorlar. İlgili firmanında işine gelmiş gibi gorünuyor.

Şaşirdigım olay ise , Koskoca Turkiye Cumhuriyeti nin abd li bir firma kadar olamaması. Gerci 2023 de Ay a sert inişimiz , 2026 yılına refize edilmişti , madem 2026 da ay a gidilecek , o zaman bu arkadaşı kendi roketimizle hem uzay a oradan da ay a gönderseniz olmaz mı ? Şunun şurasında 2 sene bir zaman var.

Kéşke sağa sola fuzuli saltanat parası harcayacaklarına uzay ve ay programları için daha evvelden bütce ayarlasaydılar.
Kanaatim o ki 2026 da bu işi yine beceremeyecekler . 2026 yılında sağ kalirsak ve bu forum da olursa buraya yazdığım şey için aaa yanılmamısım yada yanılmışım diyebilirim.
Keşke yapabilseler ama hiç sanmiyorum. 2030 a ertledik der geçiştirirler.

Uzaya turist yollamak dunya çapin da bir reklam olsa da bu reklam dunya da çokda umursanmaz. Reklam için 50 milyon doları başka bir şekilde kullansalar.
Aynı togg meselesine benziyor.
Seçime kullanırlarda sonrası ne olur bilemem
Alt 17-01-2024, 21:27
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

2024'ün Uzay Misyonları Araştırma Yapacaklarla "Bi Bakıp Çıkacaklar"

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 18-01-2024, 08:29
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Toplumun durumu(AKP glbi film çekilmemiş, özel şahıslara rol verilmemiş), harami iktidarından gına gelmiş. (Bir de Murat Kurum'un, o cami senin, bu cami benim din tüccarlığı, sömürü namaz pozu vermekten -cemaat secdede o ayakta, cemaat yer vermemişse arka, çekil oradan Kurum ön safta duracak dendiğinde çekilmişse ön safta, bunlar da ayrı mesele- vakit buldukça, gezmelerini izleyin, suratlar beton, ortalık kurum gibi, gözler kaçamaklı, özel tutulmuş, eline senaryo verilmiş sözde vatandaşlar yanaşıyor, çamur atıyor, bol, bol yalan söyletiliyor, muhalefete-sanki iktidar muhalefmiş gibi- , muhalefete, muhalefet yaptırdıktan sonra, Kurum gezisi bitiyor. Ayrıca milyon insanı gözüne baka, baka kazıklamış, hakkını yemiş bir isimdir, ama camide poz veriyor)

Yolsuzluğun, hırsızlığın, arsızlığın, talanın, harami saltanatının, mafya-çete-kleptokrasi egemenliğinin resmini çiziyorlar.

Ülkenin soyulacak, talan edilecek bir şeyi kaldı mı? %40 kazığı yedikçe hala daha alkış tuttuğuna göre, demek ki hala var...

-------
-------
-------
-------
------
------
------
------
------
Alt 18-01-2024, 22:26
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Eveet, şöyle bir iddia var;

Taaa Amerikalardan getirtilen MB başkanı Gaye hanım, Merkez Bankası'nda makam odasının yanında babasına 1 adet oda tahsis etmiş, tabi makam da. Babası da halkın verdiği yetkiyle(?), başlamış çalışanları yönetmeye.

Ne yaparsa yapsın sonuçta alnı secdeyi kucaklayanlar partisi tarafından görevlendirilmişlerdi. Bu ne demektir, yetr ki namaz fotoğrafları olsun da dilerlerse salyangoz satsınlar, dilerlerse ülkeyi soysunlar, dilerlerse halkı soysunlar, ortalığı talan etsinler, harami saltanatı kursunlar, bunlar önemli değil, önemli olan tek şey namaz kılıp, kılmamaları... İslam böyle bir din demek ki, toplumun yarısı bunlara oy veriyor, ama oy verip yetki verdiği kişilerin yetkileriyle işlediği günahların bedelinin ve sorumluluğunun üzerlerinde olduklarını bilmeyecek kadar da cahillermiş... Neyse

Nasıl? İyi, iyi hikaye, tam bir müm'in hikayesi...

1 Çalışanı çağırmış ve yeni bir görev verecekmiş. Tabi çalışma saatleri geceleri bulacağı için, kadın 7 yaşında bir çocuğu olduğunu, her gün okuldan almak zorunda olduğunu, o sebeple gece geç saatlere kadar çalışabilecek durumu olmadığını beyan etmiş. Kime???? Kabilenin başı olan, AKP tarafından sende bu arpalıktan faydalan diye görüntü olsun diye atadığı Merkez Bankası başkanı Gaye hanımın ailesi... MB olmuş aile şirketi , zira babası genel müdürlere de emir veriyormuş, iş bu noktaya geldiyse, kasası da birilerine -her zaman olduğu gibi- peşkeş çekiliyor olabilir... (AKP hala daha Merkez Bankası Kasasından kayıp 120 milyar ile, deprem vergilerini nasıl iç ettiğini açıklamadı)

-------
-------
-------
-------
------
------
------
------
------

Önerilen Siteler