Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 13-11-2009, 21:38
Corpse Bride Corpse Bride isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

sayın mindar, azhab suresi 50-51-52 numaralı ayetlerde peygambere sunulan imtiyazlar bir kadın adınamı verilmiş? eşlerini diye bahsediyorda, sanırım şizofren kişilikleri olan tekbir eşe sahipti peygamber, öyleya siz çok eşlilik yok dediğinize göre

50- "Ey Peygamber! Mehirlerini verdiğin eşlerini, Allah'ın sana ganimet olarak verdiği cariyelerini, seninle beraber hicret eden amcanın kızlarını, halalarının kızlarını, dayının kızlarını, teyzelerinin kızlarını ve peygamber nikahlamayı dilediği takdirde mü'minlerden ayrı sırf sana mahsus olmak üzere, kendisinin mehrini Peygambere hibe eden mü'min kadını almanı helal kılmışızdır. Biz zorluğa uğramaman için mü'minlerin eşleri ve cariyeleri hakkında onların üzerine neyi farz kılmış olduğumuzu bildirmiştik. Allah bağışlayandır, merhamet edendir."
51- "Ey Muhammed! Onların dilediğini geri bırakır dilediğini de yanına alırsın. Kendilerinden uzak durduğun kadınlardan arzu ettiğini tekrar yanına almanda, senin üzerine bir günah yoktur. Bu onların gözlerinin aydın olmasını, üzülmemelerini, hepsine verdiğin şeylere razı olmalarını daha iyi sağlar. Allah kalplerinizde olanı bilir; Allah bilendir, halimdir."
52- "Ey Muhammed! Bundan sonra artık sana başka kadınlarla evlenmen, bunları başka eşlerle değiştirmen, güzellikle hoşuna gitse bile sana helal değildir. Ancak elinin altında bulunan cariyeler hariç, Allah her şeyi gözetleyicidir."
Alt 14-11-2009, 01:20
mindar mindar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

çok eşliliğin olmayacağını konunun başında anlattım
neden gözardı ediyorsunuz
okumadan
sadece yorum yapıyorsunuz
inancınıza göre
hiç size verilen örnek detay ve bilgilerin
sizin tarafınızdan açık yüreklilik ve samimiyetle okunduğuna ve üzerinde düşünüldüğüne inanmıyorum,
sadece kafa bulandırmaya çalışıyorsunuz diye düşünüyorum.
Alt 14-11-2009, 01:41
AhbAp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AhbAp AhbAp isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Kuran'da erkeklere yönelik çok eşlilik vardır. Erkeğin çok eş alması bir emir olmamakla birlikte, dörde kadar eş alınabileceği ve sınırsız cariyeye sahip olunabileceği hakkı verilmiştir. İslam'ın en büyük örneği Muhammed'tir. Kendisinin de çok eşi vardır. Bir dine aykırı olan birşeyi öncelikle o dinin peygamberi yapamaz.

Çok eşlilik Kuran'ın bir gerçeğidir ve bu husus İslam'ı bağlar. Herhangi bir kişi, "Hayır ben öyle şeye inanmıyorum" diyorsa bu da kendisini bağlar, İslam'ı bağlamaz; dolayısıyla kişisel keyfi inanışlar konumuz değildir.. Konunun Kuran üzerinden tartışılması, çok eşliliği ele almayı gerektirir.

When You Kill A Man, You're A Murderer
Kill Many And You're A Conqueror
Kill Them All And You're A God!

----------------

war is over
(if you want it)
Alt 14-11-2009, 03:45
nehir nehir isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Kur'anda çok eşlilik bal gibide vardır!...Cariyeler bile buna başlıbaşına örnektir!..Cariyeleri kadından saymıyorsanız o başka!..

Nisa 3: (prf.dr.Hüseyin Elmalı ve prf.dr.Ömer dumlu mealinden)
Nikahladığınızda yetim kızlar hakkında adaleti yerine getiremiyeceğinizden korkarsanız,bu durumda,sizin için uygun olan kadınlardan ikisi,üçü ve dördüyle evlenebilirsiniz.Eğer aralarında adil ve tarafsız davranamayacağınızdan endişe ederseniz,sadece bir kadınla,ya da sahip olduğunuz cariyenizle yetinin.Bu,adaletsizlik etmemeniz ve sıkıntı çekmemeniz için en uygun olanıdır.

insan düşüncelerinin ürünüdür!
Alt 14-11-2009, 04:52
Çellist Çellist isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Hz. hatice ile evlenmesi 17 yaşının altında olmadığını yaşlar ve Hz. Ebubekir'in evliliği ve yaşıyla kanıtlanır.zaten Allah'ın emriyle hareket edilmiştir.
Mongus,

Burada Ayşe yerine yanlışlıkla Hatice yazdığını anladık. Gelelim konunun özüne.

Allah neden Hatice'nin ölümünü beklemiş ve o ölür ölmez de 50'lik Muhammed'e "Bak şurada 6 yaşında kız var, onunla evlen!", "Bak şu kabilede şu hatunlar var; hemen oralara dal onları haremine kat!", "Bak evlatlığının da karısı pek hoş, zaten araları bozuk, git kap o karıyı!" şeklinde emirler vererek 30 hatun kişiyi onunla nikahlandırmış ve mülkiyetine en az 30 cariyeyi almasını emretmiştir?

İki seçenek vardır:

1) Ya herşeyin yaratıcısı sonsuz iradesi nedeniyle delirmiş ve Muhammed'in özel hayatı konusunda Hatice'nin ölümünden sonraki 10 yıl boyunca kafa patlatıp kendisini Kur'an adlı belgeyle rezil etmiş.

2) Ya da tarihin -halen sürmekte olan- en büyük şarlatanlığı yaşanmıştır....
Alt 14-11-2009, 05:17
mongus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
mongus mongus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

burada anlatılmak istenen şey,Allah'ın emrini yerine getirip,dul kalan,esir düşen,diğer insanlar tarafından ,bakma yükümlülüğünün altına giremediği,HZ. muhammed'in onların bu konuda rıza istediği,Allah'ında ben sana bunları helal kıldım,çünkü onlarıda ben yarattım diyip konuyu açıklığa kavuşturmasıdır. zaten Tahrim suresinde siz ikiniz diyor,burdan hem çok eşli olmadığı anlaşılır, yani 10 kadınla beraber yaşamadığı ve vefat eden eşlerini düşünürsek ,aldığı kadınlara yardım maksatlı olduğu anlaşılır.Kimsenin bakma yükümlülüğü altına girmediği kadınları himayesine almıştır ve buda sanıldığı gibi 8-10 tane değildir

Zaten dediğim gibi,peygamberin daha çok ibadet ,vahiy tebliği ,hutbe,sohbet gibi insanlık görevi olduğundan,kadınlarla çok fazla ilgili olamıyacağı aşikardır.
Alt 14-11-2009, 05:20
Kıdemli Üye

mongus´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
burada anlatılmak istenen şey,Allah'ın emrini yerine getirip,dul kalan,esir düşen,diğer insanlar tarafından ,bakma yükümlülüğünün altına giremediği,HZ. muhammed'in onların bu konuda rıza istediği,Allah'ında ben sana bunları helal kıldım,çünkü onlarıda ben yarattım diyip konuyu açıklığa kavuşturmasıdır. zaten Tahrim suresinde siz ikiniz diyor,burdan hem çok eşli olmadığı anlaşılır, yani 10 kadınla beraber yaşamadığı ve vefat eden eşlerini düşünürsek ,aldığı kadınlara yardım maksatlı olduğu anlaşılır.Kimsenin bakma yükümlülüğü altına girmediği kadınları himayesine almıştır ve buda sanıldığı gibi 8-10 tane değildir

Zaten dediğim gibi,peygamberin daha çok ibadet ,vahiy tebliği ,hutbe,sohbet gibi insanlık görevi olduğundan,kadınlarla çok fazla ilgili olamıyacağı aşikardır.
Şu cevaptan sonra...

ozgurrr´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Üşenmeyip arayıp buluyoruz oturup yazıyoruz okuyorlar mı anlıyorlar mı bizi aptal yerine koyup dalgalarını mı geçiyorlar anladıysam arap olayım hemde suudi.
Haklısın Özgür!

----------------

war is over
(if you want it)
Alt 14-11-2009, 05:21
ozgurrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgurrr ozgurrr isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

mongus´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Mongus yine afaki konuşuyorsun verdik listeyi oku bir zahmet lütfen.

Söylediğini ispat et işte elinde liste yaz yanına hangileri ile bakmak korumak amaçlı evlenmiş yaz karşısına.

İddaa eden sensin bunu ispatlamayı hem bize hemde müslümanlara boçlusun.

Ya da bilmediğini itiraf et, ya da inanmak istemediğini itiraf et ya da ispatla ilk önce ben özür dileyeceğim senden söz.

The Greatest Story Ever Sold
Alt 14-11-2009, 05:29
Kıdemli Üye

O ayette siz ikiniz dediği Hafsa ve Ayşe'dir. Muhammed'in dedikodusunu yaptıkları için onlara özel olarak inmiştir. Sen buradan peygamber eşi ikidir mi anladın?

Hatice? Zeyneb? Bak en meşhurlarını sayıyorum (gerisi için listeye bak). Karıyla-kızla işi olmayacaksa Allah neden Abzab 50-52yi indirdi? "İşine gücüne bak Muhammed" diye de ayet indirebilirdi bunun yerine. Muhammed'in anası, kızkardeşi, teyzeleri, halaları, anneannesi ve babaannesi dışında tüm kadınlar atış alanında. Seç, beğen, al.

Kuran'da çok eşlilik yok mudur? En baba örneği Muhammed'dir. Kimin kimleri alabileceği açıkça anlatılmıştır? Neyin mücadelesini veriyorsunuz?

Yahu sizler Kuran'ı okuyup anlayacaksınız da bize doğruları anlatacaksınız. Allah'ı ve peygamberini, bu ikisinin hükümlerini beğenmiyorsunuz, bize müslümanlık dersi veriyorsunuz.

Birgün iman edecek olursam Kuran'ı dikkate alırım. Sizleri takip edip cehennemin en dibinde yanmak istemem.

----------------

war is over
(if you want it)
Alt 14-11-2009, 05:30
mongus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
mongus mongus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ben ayetlere dayanarak bunu çıkardım,siz ne olduğu belli olmayan kaynakla göre hareket ediyosunuz. zaten o kaynaklarda bile bazı noktalarda yardım amaçlı yapıldığı anlaşılır. Bunların çoğu müslümanlığı çarpıtmak isteyen yahudi ve hristiyanlarca,değiştirilip,yada uydurulup insanlara sunuluyor,aklı meyletmeyen insan her okuduğunu yanlış anlar tabi,doğruymuş gibi görür. kendini evirir çevirir. Sonrada Allah onu evirir çevirir.

Önerilen Siteler