Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 02-04-2010, 15:38
RENAULTFERRARİ RENAULTFERRARİ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

go_away´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
ben oyle dusunmuyorum sahsen...ama bu dusuncenden dolayı sana saygım var tabi...kader meselesini bilmedigimizden belkide...biraz cetrefilli bir konu bu...

ancak soyle diyim ki ; hepsini biliyor ama sana sectirme hissi veriyor işte...

ama yine de haklısın cevap veremeyecegim tek konu bu

dedim ya kader konusu biraz zor bir konu...yani bu konuda sana karsı kullanabilecegim silahım yok acıkcası

...................

bir musluman olarak haklısın diyorum...

“İZHEBA İLA FİR’AVNE İNNEHU TAĞA. FEKULA LEHU KAVLEN LEYYİNEN LEALLEHU YETEZEKKERU. EV YAHŞA”

Meal-i alisi:
Musa ile Haruna emrediyor:
“Fir’avna gidiniz, çünkü o pek azdı. Benim ile azamet yarışına kalkıştı, zumü ayyuka çıktı, rububiyet davasına kalkıştı. Siz hemen gidiniz. Hidayete davet edici resullerin şanına yakışır bir eda ile yumuşak söz söyleyiniz. Rıfk ile muamele ediniz (BELKİ inat damarları yumuşar, aklını başına alır) yahut sizin davetiniz içine korku getirir.”

Acaba Canab-ı Hak Fir’avnın azgınlığından vaz geçmeyeceğini, aklını başına almıyacağını, hidayete yaklaşmayacağını BİLMİYORMUYDU Elbetde biliyordu.
O halde “BELKİ..” diye niye ümit veriyordu?

C= Hakikati arayan iman sahiplerinde kuvvetli bir azim,
güzel bir itmi’nanı kalb ile vazifelerini yapmalarına işaret ediyor.

C= Küfür ile kararmış olan bir saha,
zulüm ile çökmüş olan bir köşe görülünce;
ye’se (Ümitsizliğe) düşüp,
artık ne faidesi var,
kime hakikatı anlatacağım diye
meskenete düşmemeyi beyan ediyor. Sen vazifeni yap diyordu.

C= Sana ümit veriyor..
C= ya artık bu adam olmaz.. bırakalım bu dünya böyle gelmiş böyle gitsin.. dememen için..
C= vazifenin yapman için
C= Allah senin ümitsizliğe düşmeni görmek istemiyor..
C= Seni görmüş olduğun tahsilde..: bırakalım ne hali varsa görsün !
karnen de böyle bir not görmek istemiyor

C= dünyanın en zulm edici bir insanı dahi olmuş olsa.. FİRAVUNDA dahi olmuş olsa.. ona karşı suratını asıp bakmanı istemiyor..

C= İNSAN olmaklık öyle kolay bir şey değildir..
en kafire karşı bile.. Seni en çok inleten seni en çok rencide eden bir insana karşı bile suratını asmanı istemiyor
belki umulur diyerekten durmanı güzel muamele etmeni istiyor..

C=muhakkak Allahın en şiddetli azabına göreceği kesin bile olsa
senini: ben esrarı kaderden agah değilim olur olmaz..
bu adam hepsini yapmasada.. bir kaçını yapabilir diyerekten
ümit ile çırpındığını görmek ister..

C= İNSANLIK kapısı çok nazik bir kapıdır orada kimse kovulmaz.
firavun bile olsa.. Allah onunda hidayeti istemiştir.. belki demiştir..
firavunda olsa.. ona karşı artık sen adam olmazsın diyerekten
bakmanı o hallere bürünmeni o hallere girmeni cenabı Hak istemiyor..
Alt 02-04-2010, 15:51
troyya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
troyya troyya isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

acıklama icin tesekkurler renault...bende dusundugune parelel olarak dusunuyorum...
Alt 02-04-2010, 15:56
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Bence alakası yok . Bu bir şeyi (din /allah cc.) kurtarmak için yapılan zorlama yorumlardan ibaret. "Belki ileride yanlışını anlar da döner" gibi bi açıklama Tanrının ümit etmesi ,ummasının nedenselliğini açıklamıyor ?Bunlar sizin öznel yorum / bakış açılarınız. Bunun Allah cc. ile alakası var mı ?
Alt 02-04-2010, 16:06
Üyeliğini Sonlandırmış

Allahın boyle dusunmedigini ve renault unun verdiği cevaba tam ters olarak yanıt verdigini nerden isnat ediyorsunuz sayın natan...

diyelim ki ; umit veriyor...umit veriyor ki ; zaten hayatta herşey umitten ibaret degil midir...

aslında bu sorunun net cevabı yok....Allah herşeyi biliyor ama sonra umit veriyor...umulur ki duzelir...

kendi ummassa olmuyor ama...buda kuranın kalpleri muhurlemesi ayetlerine tekabul ediyor...ama kalplerin muhurlenmesinde de detay var tabi...

ama bu konu dallanıp budaklanıp gider yani...
Alt 02-04-2010, 16:21
Üyeliğini Sonlandırmış

C= Küfür ile kararmış olan bir saha,
zulüm ile çökmüş olan bir köşe görülünce;
ye’se (Ümitsizliğe) düşüp,
artık ne faidesi var,
kime hakikatı anlatacağım diye
meskenete düşmemeyi beyan ediyor. Sen vazifeni yap diyordu. -R-

Yahu Allah cc . Herşeyin hakimi, herşeyi bilen, gözeten değil midir? Kişiyi zulum çukurundan kurtarmak yerine ,islam misyonerliğinden vaçgeçme mi diyor ? Buna ne ihtiyacı var ? "Sen vazifeni yap " DEMİYOR. Çünkü "umut etmesi " herşeyi bilmediği ve hükmedemediği anlamına gelir.İnsan tabiki ümit eder. Umut etmek,güvenmek vs bunlar insani olan şeyler. Herşeyin hakimi ümit edemez,belki gibi belirsizlik yaratan bir ifade kullanamaz.
Alt 02-04-2010, 16:27
Üyeliğini Sonlandırmış

iyi de soyle mi demesi daha hos ;

sen su an kotusun ama hep kotu olarak kalacaksın...ve kotuluklerinin cezasını elbet bulacaksın...

boyle demesi mi daha hos sayın natan...bence boyle daha antimoralize olur diye dusunuyorum...obur turlu en azından duzelebilecegi kanaati uyandırmış...

o da şöyle ki ;

atıyorum ateist bir arkadasın var sende muslumansın...sen diyorsun ateist arkadasına...gel namaz kılalım...

ateist arkadasın diyor ki ; ben duzelmem...sizin Allahınız benim kalbimi muhurledi...ben boyle kalıcam dedi ve namaz kılmaya gelmedi...

ne kadar komik aslında degil mi...Allah umit veriyor oysa...umulur ki duzelir...işte ugrasıyoruz duzeltmeye...burada yazıyoruz işi gucu bırakıp

şaka bir yana tabide ; bence iyi dusunuldugunde boyle benimyazdıgım gibi de olayın boyutu var diye dusunuyorum...
Alt 02-04-2010, 17:43
Üyeliğini Sonlandırmış

Sizin yazdığınız daha hoş olabilir de olmayabiir de. Ancak gerçek bize göre değişen bişi olmamalı dimi? Bence daha farklı şeyler de olabilir. Ancak bizim hoşumuza gidip gitmemesi önemli değil.

Tanrı bence de herşeyi bilir ancak "belki "li ,"umarım" lı cümleler bunun tam tersini gösteriyor. Başlığı açan canip deyazdığı gbi ummak ,ümit etmek gelecekle ilgili iyi tahminlerde bulunmak ,gelecekten habersiz olmak anlamına geliyor. sizce de öyle değil mi?

saygılar
Alt 02-04-2010, 18:05
Üyeliğini Sonlandırmış

valla kader meselesinin icinden cıkamadım ben hiç...o yüzden bu soruna ne kadar cevap versemde...bir yerlerde eksik kalacaktır mutlaka...o yüzden haklısın diyorum bu konuda sana sayın natan
Alt 02-04-2010, 18:46
Balkocha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Balkocha Balkocha isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Aslinda butun celiski kader meselesinden doguyor.Belki celismesini dindar bir arkadasim aciklarken kader meselesinin nezaketine ilismeden nasil becerebilir ve o ince cizgiyi nasil ezmez diye bekledim ama, basaramadiklarini gordum.
Bir baslangic ve bir son cizgisiyle belirlenmis (Allah tarafindan) duz cizgiden bahsedilirken.olacaklarin olacagi da zaten belliyse, BELKI (Ummid-i hayr) butun bunlarin neresinde durabilir.
Tabii Allah kotuye kotusun ve cehennemliksin, iyiye de cennetliksin boyle belirledim diyemez.Diyemezse de KADER cizgisini de cizemez.
Allah umut veren olmak istiyorsa KADER i de yaratmazdi.Biliyorum,kader meselesi bu kadar basit ele alinmamali.Ancak BASLANGIC ve SON duz bir cizgiyse.BELKI diye bir sozcuk bir Allah"in kelami olamaz.Ya da yazanlar bir gun gelip de bu kadar detayli algilamalara sahip olabilecek dusunenlere rastlandigi gun tartisilsin, ozamana kadar da 1400 yil gecer diye dusunmuslerdir.
1400 kusur yil az degil.Ne dersiniz
Alt 03-04-2010, 01:51
Üyeliğini Sonlandırmış

İslam inancında kader kavramı var. Allah cc herşeyi olmadan bilir ve yazar diyelim. Ne yapacağımızı da önceden biliyor ve yazıyor.

Şöyle düşünelim ; ne olacağını ve olmayacağını bilen Allah geleceğe dair ümit besliyor ,umarım diyor. (umduğuna göre belirsizlik var ve bilmiyor, ) .Çocuğunu evde yalnız bırakan bi baba evden çıkmadan önce kapıyı kilitler çocğunun evden çıkmasını engelemiş olur.Bilir ki camlarda demir var ve kapı da kilitli. Sonra gecenin bir yarısında eve dönen baba çocuğunu evde buluyor ve kızmaya / köpürmeye başlıyor. "nie evden çıkmadın sen bakim ?" ..Çocuk "ya baba sen kilitledin ve biiyodun evden çıkamayacağımı niye böye hesap soruyosun ki" der. Olay bu.

kadere ilşkilendirmek olmaz. mümkün değil. Benzer bi konuyu bi protestan kilisesinde rahip arkadaşla konuştum . O da bu konuda mantıklı bi cvbının olmadığını söyledi.ben de üstelemedim açıkçası.

Önerilen Siteler