Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 31-05-2010, 19:51
YasasinBilim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
YasasinBilim YasasinBilim isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Cennet/Cehennem varsa dindarların cehenneme gitme olasılığı

Kişisel kanaatim, 14 yaşından büyük, dinle tanışmamış ve ortalama zekaya sahip bir insanın herhangi bir dini mantıklı bularak kabul etmesi imkansıza yakındır. İnsanlar ancak çocukken üzerlerinde bir din tabusu oluşturulabilir, sorgulama kapıları kapatılabilir, mistik bir dünyaya hapsedilebilirler. Din (tanrı inancını kastetmiyorum. peygamberler ve kitaplar kısmını kastediyorum), insan aklına ve mantığına aykırıdır.

Eğer bizleri yaratan bir tanrı varsa, ve hayattayken yaptıklarımız değerlendirilip cennete veya cehenneme gideceksek, uydurma kitaplar ve peygamberlere inanlardan tanrının hesap soracağı da aşikârdır bence.

"Ben koca evreni yarattım, size akıl verdim. Ama siz buna rağmen bir kaç sahtekâra inanma gafletinde bulundunuz. Buyrun cehenneme..."

demesi mi daha mantıklıdır yoksa Avrupalı hristiyanlara ya da Avustralya'da yaşayan Aborjinlere

"ben size akıl verdim. neden aklınızı kullanıp islamı araştırmadınız ve seçmediniz. buyrun cehenneme..."

demesi mi daha mantıklı.

düşüncelerinizi merak ediyorum.

saygılarımla...
Alt 31-05-2010, 20:02
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

sevgili bilim dinde mantık aramak eski tabirle abesle iştigaldir

sorun cahil olman değil , kendini alim sanman
Alt 31-05-2010, 20:33
Üye

Forumdaki soru dinde mantık olup olmadığı değil. İnsan mantığına göre 2 sorudan hangisinin daha mantıklı olduğudur.

Yani imam gazali felsefesine göre, "her ihtimale karşı dine inanayım. din gerçekse kazanırım. uydurmaysa bir şey kaybetmem." düşüncesi vardır. Dine inanmak bir şey kaybettirmez mi yoksa tanrı bunun hesabını sorar mı?

konu bu.

saygılar...
Alt 01-06-2010, 11:34
Engse Hohol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Engse Hohol Engse Hohol isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

"Ben koca evreni yarattım, size akıl verdim. Ama siz buna rağmen bir kaç sahtekâra inanma gafletinde bulundunuz. Buyrun cehenneme..."

demesi mi daha mantıklıdır yoksa Avrupalı hristiyanlara ya da Avustralya'da yaşayan Aborjinlere

"ben size akıl verdim. neden aklınızı kullanıp islamı araştırmadınız ve seçmediniz. buyrun cehenneme..."

demesi mi daha mantıklı.
Peygambersiz ulayu (ve) betiksiz tanrı olasılığı varsa bile, acunda türeyen dinlerin canyakıcı niteliklerine karşı izleyici kalması beklenemez bence. Peygamberlerin birer dolandırıcı olduklarından ulayu kendi yararlarına tanrısal dikta sözler yazdıklarından kuşku yoktur.

Ançıp yine de varsa bir tanrı, örneğin deist felsefesindeki tanrı, "ben peygamber ulayu betik göndermediğim halde benim adıma kurgulanan din adıyla şarlatanlıklara nasıl kapıldınız" sorusunu, yalnıklara (nâs) yöneltmekte doğrucu yanı bulunamayacağından ötürü, her iki önermeniz de usluk dışıdır bence.

islamın yıkıma uğraması karşısında müslümanların, el-lah'ı ayakta tutundurabilmek için yalanlar söylemeleri kaçınılmazdır. hohol : aesir
Alt 02-06-2010, 02:24
Üye

sevgili arkadaşlar,

sorumun tam anlaşılmamış olabileceği düşüncesiyle basite indirgeyip tekrar sorma gereği duydum.

bir tanrının ve de cennet/cehennem mekanizmasının var olduğunu varsayalım.

İmam Gazali kurnazlığıyla <<Her ihtimale karşı dine inanayım. Bir şey kaybetmem.>> diye düşünen bir dindar, tanrı'ya göre suçlu sayılır mı sayılmaz mı?

Bu soruya cevap vermek için tanrı olmaya gerek yok. empati yapabilirsiniz.

NOT: Dine inanmak derken tanrı inancını kastetmiyorum. uydurma oldukları kanıtlanmış kutsal (!) kitapları ve getirdikleri dinleri kastediyorum.

saygılarımla...
Alt 02-06-2010, 13:24
cin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
cin cin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Değerli Yaşasınbilim,

Bir Tanrı varsa, ihtimali üzerinde duracaksak

Birde cennet ve cehennem olabilir dersek,

İnananlar: Kendi çıkarları ve Günlük ihtiyaçları için Sahte Tanrı/Peygamber üretmekten ömür boyu Cehennem cezası alacaklardır, Ancak eziyet ve işkence göreceklerini sanmıyorum. Hiç bir Tanrı bu kadar barbar ve aciz olamaz. Zaten onlar orda birbirlerini yer bitirirler

İnanmayanlar: Kendi özgür iradelerini kullanıp varsa bir tanrıya eş koşmadıkları için de yerleri cennet olmalıdır, İnananlar gibi menfaat ve çıkar sorunları olmadığı için büyük bir sorun çıkmaz diye düşünüyorum

Saygılarımla

Cevabı Bilinmeyen oLanın Çözümü, Teoride Sonsuzdur,,
Alt 04-06-2010, 02:34
Nova - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Nova Nova isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Cincaazım nerde kaldın yahu gözümüz yollarda kaldı

İddia ediyorum ki ikimiz de "Tanrıtanımaz" larız. Sadece benim inandığım tanrı sayısı seninkinden bir eksik. Diğer olası tanrıları neden reddettiğini anladığın zaman, benim de seninkini neden reddetiğimi anlayacaksın.

Zihin paraşüt gibidir, sadece "açıkken" çalışır.

Benim manevi mirasın akıl ve bilimdir. Atatürk.
Alt 06-06-2010, 22:44
Voltaire Darwin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Voltaire Darwin Voltaire Darwin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

[QUOTE=YasasinBilim;309545]
Eğer bizleri yaratan bir tanrı varsa, ve hayattayken yaptıklarımız değerlendirilip cennete veya cehenneme gideceksek, uydurma kitaplar ve peygamberlere inanlardan tanrının hesap soracağı da aşikârdır bence.

demesi mi daha mantıklı.
QUOTE]

Yeryüzünde ki tüm inanç sahipleri sorsalar bu ve benzer soruları :

- Yahu ben araştırmadım ya Tevrat doğruysa ya da budizm doğruysu
söylüyorsa?

- Ya ben kendi dinimin öğretilerini uygularken büyük günah işliyorsam?

??
Alt 07-06-2010, 01:15
zapata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
zapata zapata isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

YasasinBilim´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

İmam Gazali kurnazlığıyla <<Her ihtimale karşı dine inanayım. Bir şey kaybetmem.>> diye düşünen bir dindar, tanrı'ya göre suçlu sayılır mı sayılmaz mı?

Bu dindarların sorunu olurdu yinede. Ama şunuda ekleyeyim. Eğer tanrı varsa bütün ateistler cennete gidecekler kesin olarak. Neden mi? Sabah akşam zırt pırt tanrıyı arayıp yok oğluma gelin bul yok kocama iş bul yok hayırlı damat ver vs.vs.vs. diye dua edip rahatsız etmiyoruz da ondan.

.....Bütün insanlığa savaşsız, sömürüsüz, özgür ve mutlu bir dünya dileğiyle.....
Alt 01-03-2011, 09:58
JENNY JENNY isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

YasasinBilim´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
sevgili arkadaşlar,

sorumun tam anlaşılmamış olabileceği düşüncesiyle basite indirgeyip tekrar sorma gereği duydum.

Bu soruya cevap vermek için tanrı olmaya gerek yok. empati yapabilirsiniz.

NOT: Dine inanmak derken tanrı inancını kastetmiyorum. uydurma oldukları kanıtlanmış kutsal (!) kitapları ve getirdikleri dinleri kastediyorum.

saygılarımla...
Tanri inanci ve din inanci? Ayri gibi algiliyoruz.. Batil dinler haric, hak dinlerde - zebur, tevrat, incil, kuran son din..

Inanc dine degildir, Allah'a dir, Allah inandiktan sonra imam sahibi olabilmek icin dine tabi olursun, bu ise dinin emir ve yasaklarini yerine getirerek takvali ve imam sahibi olarak hidayete ermektir..

Dinin yasak ve emirlerini tam olarak yerine getiremesende, Allah inanci oldugu muddetce, samimi bir yaklasim ve iman, aklinda demiyorum, akil ile idrak eder sonra kalbinde hissedersin supheyi, gogsun iner kalkar sikisir, sikinti basar, eger gogsunde bir sikinti hissetmiyorsan, suphe duymuyorsan kalbinde, dini kurallarida yerine getirmediysen, gunaha girmis olursun en fazla ancak tovbe kapisi aciktir bunun gibilere, zerre kadar imani olan Cehenneme girmez denir, ancak o iman, gazzalide oldugu gibi, sark kurnazligi ile Allah i kandirmak uzere olursa, zaten salih bir inanc olmayacagindan, sirf bu dusunceyle kafadan koparsin ..

Inanc = samimiyet, teslimiyet, takva doludur ve supheden yoksundur

O nedenle, iman kimde bilinmez denir, son nefeste dahi cok imanli adam, bir anlik supheyle imansiz gidebilir, o nedenle emir ve yasaklara uymak gerekir aksi halde takva gerceklesmez yani korunma, korunma olmadiginda ise insan NEFS i insani her turlu yola ve inancsizliga iteler.

Önerilen Siteler

Etiket
cehennem, cennet, din, müslüman