Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Biyoloji > Evrim

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 30-03-2016, 13:52
world world isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Save The Day´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sundance hocam evrim teorisi açıklama getiriyor fakat kanıtlar var mı? Bilim tarafından kabul ediliyor mu şu anda? Çürütebilen oldu mu? Eksikleri ve açıklayamadığı yerler yok mu? Bi arkadaş akıllı tasarım adlı bi konu açmıştı Harun Yahya'nın yazılarından faydalanarak. Orada evrim teorisi zorlandı gibi geldi bana.
Gözünüzü seveyim Harun Yahya yazılarıyla evrim zorlandı demeyin.

Evrimin ne zorlandığı ne çürütüldüğü var çünkü evrim bir doğa yasasıdır kabul etseniz de etmeseniz de oluyor,olmakta,oldu.Doğanin işleyiş şeklini nasıl çürüteceksiniz?
Alt 30-03-2016, 14:39
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

morrigan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Evrim mevrim yoktur, ben inanmıyorum, yaratıcıyı inkar etmenin başka bir çeşitidir buda.
Seni bu hale getirenler utansın... Zeus size akıl, fikir versin, bu kadar saplantı, şartlanmışlık robotta dahi mümkün değil, her şeyi farazi bir masal senaryolarında, Zeus, Noel baba, Allah vb. vb. vb. etrafında çevirip duruyorsunuz, muhtemel ki sıyırmış olmasılısınız.
spartacus´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu püsküllü yalan, hiç bir bilimsel teorinin amacı, derdi, herhangi bir ideoloji ya da inancı çürütmek için değildir..
Örneğin kozmolojideki gelişmelerin sebebi, Dünyanın öküzün sırtında durduğuna olan inancı çürütmek için değildir, lakin kozmolojideki gelişmeler sizlerin öküz üzerindeki dünya hakkında yorum yapmanızı sağlar, kozmolojik gelişmeye dayalı olarak eldeki bilginin, eski innaçları ÇÜRÜTTÜĞÜNÜ ifade edebilirsiniz

Bu şarlatanlar ileri düzey adi kişilerdir, zira adi insanla ve üfürdükleriyle uğraşmak, uğraşabilmek başlı başına sorundur.

Misal benim yukarıdaki ifademi, bu şartlatanların yöntemiyle yorumlarsak, Spartacus, sırf Öküzün üzerinde duran Dünya gerçeğini İNKAR etmek ve çürütmek için, astrolojiye karşı, sırf kozmolojiyi öne sürmek için dünyanın yuvarlak, döndüğünü ve herhangi bir şeyin üzerinde sabitlenmediğini söylüyor...

Bu bir yöntemdir, genelde dinciler ve şarlatanlar kullanır, oysa Spartacus DÜNYAYA BAKIP GÖRDÜĞÜNÜ SÖYLÜYOR, BELİRLEYEN DÜNYA'DIR, bu şarlatanlar bu esası yok ederek, insanları aptallaştırıp, çıkar elde ederler.

Bu resime bakın bir öküz görebiliyor musunuz? Ne gördüğünüzü söyleyin, amacınız dünya öküzün boynuzundadır diyenlere karşı olmak için olabilir mi? Yani gerçekte gördükleriniz değilde, sırf karşı olmak için uydurduğunuz iddia edilirse bu ne demek olur? şarlatanlık... Elbette eski bildiğiniz ya da size aşılananı da gördüklerim, öküzün boynuzunda bir dünyayı doğrulamıyor, aksine yanlışlıyor, çürütüyor da dersiniz değil mi?

Bu da indirgemeci, kafa karıştırmaya odaklı diğer şarlatan yönteminden gelir.
Morrigan diyor ki,
Dünyanın yuvarlak olduğu ve döndüğünü söylemek, Dünyanın Öküzün boynuzlarında olduğunu İNKAR içindir

Morrigan, birde kavramları doğru düzgün kullanmayı ne zaman öğreneceksin? Gördüğüm kadarıyla sende azda olsa akıl ve mantığa yönelim-başvurma görülüyor...İnkar tanık olunanın çeşitli çıkarlarla reddi ile anlam kazanan bir kavram, ben hiç bir masal kahramanına TANIK OLAMDIM Kİ, İNKAR EDEBİLEYİM?Sen Zeus'u inkar mı ediyorsun, artık öğrenin, bize göre Zeus ile Allah(ki asıl ismi, El İlah(kral, yöneten tanrı anlamında), HuBa'al(Babil tanrısı) -> Hübel olan Ay tanrısı) arasında zerre fark yok. Çıldırdınız mı? Bir kez olsun yağmurdan, şimşekten söz ederken asıl amacımızın Zeus'u inkar olduğu iddiasının gerzekliğini idrak edemez misiniz? Evrim olgudur, dünyanın dönmesi gibi, Zeus, Allah, Odin, Ra, Taru, Hadad, Enlil, Ba'al(HuBa'al->Allah putu) Zeus aşkına, Allah aşkına kimin umurunda?hangimizin aklına masallar geliyor ki?(sizlerin dışında, Allah şu bu masalalrı bizima dımıza siz tıkıştırıyorsunuz, kendiniz çalıp, oynuyorsunuz, kendi adınıza konuşun!)
O dünya resmine bak, ne görüyorsun, yani o resime bakıp yapacağın yorumda amacın Dünyayı boynuzunda taşıyan boğa(ki boğa zaten kral tanrıları temsil eder) inancını inkar etmek mi? Yani başka hiç bir amacın yok, sırf boğanın boynuzundaki dünya GERÇEĞİNİ(!!!???) inkar etmek için yorum mu yapacaksın, bana anlat... Lütfen yap bir kere, korkmayın yahu, akıl, mantığınızı kullanın...
Bu dincileri anlamak için gerçekten şartlı-refleksi sadece hayvanlar değil insanlar üzerindeki etkisininde bir hayli araştırılması gerekir, bu akılsız-mantıksız, içi boş, saplantılı kafaları başka türlü anlayamıyorum..

Evrim olgudur, her şey hareket halinde, her şey birbiriyle ilişki, ETKİLEŞİM halinde, her şey değişiyor(EVRİM), böylece ortamlardaki canlı, cansız da değişiyor, değişemeyen, ortama adapte olamayan ise tükeniyor, bunun lamı, cimi yok, gerçek bu, bize ne Zeus masalınızdan? Ne alakası var? Zeus aşkına ne alakası var?... Sen bir Afrika ile Asya tarantulasının(ortam, ısı ve oksijen yoğunluğu farkından) farkını oluşturanın ortam olduğunu kavrayamayacak, ama çıkıp Zeus öyle yaratmış diyeceksin, biz bu farkın sebebinin ortam farklılığı olduğunu söylemekle amacımızın Zeus masalınızı inkar etmek olduğu SAFSATASInıda iddia edebilece kadar akıl, mantıktan yoksun olacaksın...

Sen neden buzdolabı kullanıyorsun, lütfen ne işe yarıyor, nasıl? bana anlat bakalım, amacın Allahı inkar etmek mi?

ben Dünyanın döndüğünü düşünmüyorum dersen anlamlı, bizde DAYANAĞIN ne deriz, konulara girecekseniz, lütfen MONOLOG-SLOGAN değil, diyalog kurabileceğimiz temelde girin. Değişmeyen ne var?

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 30-03-2016, 14:59
gur91 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
gur91 gur91 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Benim attığım videoları izledin mi dürüstçe bir cevap istiyorum.
Alt 30-03-2016, 16:47
Nana Buluku Nana Buluku isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

morrigan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Evrim türden türe geçişi sözde açıklıyor, maymun ve insanın ortak türden atadan geldiğini söylüyor, ben buna inanmıyorum.
Peki, o ortak ata maymun değil mi ?
Alt 30-03-2016, 17:00
Sundance Sundance isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sundance hocam evrim teorisi açıklama getiriyor fakat kanıtlar var mı? Bilim tarafından kabul ediliyor mu şu anda? Çürütebilen oldu mu? Eksikleri ve açıklayamadığı yerler yok mu? Bi arkadaş akıllı tasarım adlı bi konu açmıştı Harun Yahya'nın yazılarından faydalanarak. Orada evrim teorisi zorlandı gibi geldi bana.
Yukarıda saydım işte. Elimizdeki fosillerin hepsi kanıt. Bir kaç kemikten ne anlaşılır diye kesip atılacak değil. Biz ölünce de kemiklerimizden nasıl bir canlı olduğumuz, ne tür bir beslenme alışkanlığımızın olduğu anlaşılıyor öyle değil mi? Fosillerden de geçmişte yaşayan hayvanlar hakkında bilgi ediniyor insanlar. Eski tarihli fosillerden modern canlılara doğru ilerledikçe aşama aşama nasıl evrimleştiğini görüyorlar.

Bakın aşağıdaki resme bu insansıların hepsi yaşamış bir zamanlar. Bu resme bakıp da hala insanın birden bire ortaya çıktığı nasıl zannedilir ben de onu anlayamıyorum.

DNA'yı analiz edebiliyorlar artık. DNA dizilimini inceleyip bir çocuğun babasının kim olduğunu %99,9 kesinlik ile söyleyebiliyorlar. Şempanzeler ile insanlar arasında kromozom farkı var. İnsanlardaki eksik kromozomun şempanzede bulunan bir kromozom çiftinin kaynaşmasından olduğunu buluyorlar. Hatta öyle ki bu kaynaşan kromozom çiftindeki DNA diziliminde hem insanların hem de şempanzelerin ortak atasından kalma tam aynı noktada DNA dizilimi hatasını bile buluyorlar.

Yukarıda bahsettim. 20 küsur sene süren deney yapıyor adamlar. Lenski deneyi diye aratın okuyun. İlk örnekteki mikroorganizmanın sentezleyemediği bir şeker kullanıp şekeri sentezleme özelliği kazanıp kazanmayacağını inceliyorlar. Ve 20 küsur sene sonunda gerçekten de o mikroorganizmanın DNA'sı o şekeri sentezleyebilecek şekilde değişime uğruyor. Üstelik bu değişim tek bir mutasyona da bağlı değil. Bu değişimin gerçekleşebilmesi için altta bir çok değişik mutasyonun doğru şekilde gerçekleşmesi gerekiyor. Ancak binlerce denekte yanlış mutasyonlar olurken bir denekte gerçekleşiyor hepsi doğru şekilde işte. Deneme sayısı = başarı

Modern insanların bile gözlemlediği evrimler var. Yukarıda bahsettim. Vahşi kurttan bin bir çeşit köpek çıkıyor. İnsanlar dişlerini avlamak için öldürdükleri için DNA'sında dişsiz doğmasını sağlayan yapı bulunan fillerin doğum oranı gittikçe artıyor. Böyle giderse dişli DNA'ya sahip fil kalmayacak. Bir kıtadan başka bir kıtaya taşınan fareler sincaplar şekil değiştiyor.

Kanıt olarak Celal hocanın söylediği başka kanıtlar da vardı ancak şimdi hatırlamıyorum. Vaktim de yok tekrar bulup yazacak kusura bakmayın.

Aslında evrim o kadar ortaya çıkmış o kadar açıklama yapılmış bir konu ki. Tartışmak bile anlamsız. Evrim diye yazın google'a istemediğiniz kadar bilgi mevcut. Sırf evrimağacı.org'u inceleseniz yeter. İngilizce bilmeye de gerek yok.

Ancak insan kendi inancına ters düşüyor diye bunu kabul etmemeyi, anlamamayı seçerse buna yapacak bir şey yok.

En basit olarak evrim:

Canlıların kalıtsal bilgilerini yeni nesillere aktardığı DNA yapısında meydana gelen mutasyonların yeni nesil canlının bulunduğu ortamda yaşayıp mutant genlerini bir sonraki nesile aktarmada avantaj kazanması.

Dolayısı ile öyle maymundan hem erkek hem dişi aynı anda nasıl çıkmış gibi yorumlar konudan tamamen bi haber olunduğunun göstergesi. Ortak atadan asla tam gelişmiş yepyeni bir tür çıkmadı, çıkamaz. Bir sürü nesil boyunca oluşan mutasyonlar birike birike bir anlam kazandı. Ve her nesil aynı tür ile çiftleşmeye devam etti. Taaaa ki türler arasındaki fark çok büyüyüp de çiftleşemez hale gelinceye kadar geçen sayısız nesil farkına kadar. Dolayısı ile ilk insan, ilk şempanze, ilk arı, ilk bilmem ne diye bir şey yok.

Adnan Oktar şarlatanın, düzenbazın biri. Yaptığı rezillikler bir yana, hile ile bilimsel argüman oluşturmaya çalışan biri. Bunun koskoca bilim dünyası tarafından da çakozlanamayacağını sanacak kadar da salak. Adnan Oktar ve gibilerinin hedefi söğüşleyecek kek bulmaktır. Bütün şarlatanlar gibi muhattap alınacak biri değildir.
Alt 30-03-2016, 17:12
Sundance Sundance isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sundance´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Kanıt olarak Celal hocanın söylediği başka kanıtlar da vardı ancak şimdi hatırlamıyorum. Vaktim de yok tekrar bulup yazacak kusura bakmayın.
Aklıma geldi iki tane daha.

Körelen organlar

Embriyo gelişimi. (İnsan fetüsünün ilk aşamasında solungaç yarıkları var. Ne arıyor insanda solungaç? Taaa balık zamanındaki atalarımızdan kalma)
Alt 30-03-2016, 18:39
Save The Day Save The Day isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Sundance´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yukarıda saydım işte. Elimizdeki fosillerin hepsi kanıt. Bir kaç kemikten ne anlaşılır diye kesip atılacak değil. Biz ölünce de kemiklerimizden nasıl bir canlı olduğumuz, ne tür bir beslenme alışkanlığımızın olduğu anlaşılıyor öyle değil mi? Fosillerden de geçmişte yaşayan hayvanlar hakkında bilgi ediniyor insanlar. Eski tarihli fosillerden modern canlılara doğru ilerledikçe aşama aşama nasıl evrimleştiğini görüyorlar.

Bakın aşağıdaki resme bu insansıların hepsi yaşamış bir zamanlar. Bu resme bakıp da hala insanın birden bire ortaya çıktığı nasıl zannedilir ben de onu anlayamıyorum.

DNA'yı analiz edebiliyorlar artık. DNA dizilimini inceleyip bir çocuğun babasının kim olduğunu %99,9 kesinlik ile söyleyebiliyorlar. Şempanzeler ile insanlar arasında kromozom farkı var. İnsanlardaki eksik kromozomun şempanzede bulunan bir kromozom çiftinin kaynaşmasından olduğunu buluyorlar. Hatta öyle ki bu kaynaşan kromozom çiftindeki DNA diziliminde hem insanların hem de şempanzelerin ortak atasından kalma tam aynı noktada DNA dizilimi hatasını bile buluyorlar.

Yukarıda bahsettim. 20 küsur sene süren deney yapıyor adamlar. Lenski deneyi diye aratın okuyun. İlk örnekteki mikroorganizmanın sentezleyemediği bir şeker kullanıp şekeri sentezleme özelliği kazanıp kazanmayacağını inceliyorlar. Ve 20 küsur sene sonunda gerçekten de o mikroorganizmanın DNA'sı o şekeri sentezleyebilecek şekilde değişime uğruyor. Üstelik bu değişim tek bir mutasyona da bağlı değil. Bu değişimin gerçekleşebilmesi için altta bir çok değişik mutasyonun doğru şekilde gerçekleşmesi gerekiyor. Ancak binlerce denekte yanlış mutasyonlar olurken bir denekte gerçekleşiyor hepsi doğru şekilde işte. Deneme sayısı = başarı

Modern insanların bile gözlemlediği evrimler var. Yukarıda bahsettim. Vahşi kurttan bin bir çeşit köpek çıkıyor. İnsanlar dişlerini avlamak için öldürdükleri için DNA'sında dişsiz doğmasını sağlayan yapı bulunan fillerin doğum oranı gittikçe artıyor. Böyle giderse dişli DNA'ya sahip fil kalmayacak. Bir kıtadan başka bir kıtaya taşınan fareler sincaplar şekil değiştiyor.

Aslında evrim o kadar ortaya çıkmış o kadar açıklama yapılmış bir konu ki. Tartışmak bile anlamsız. Evrim diye yazın google'a istemediğiniz kadar bilgi mevcut. Sırf evrimağacı.org'u inceleseniz yeter. İngilizce bilmeye de gerek yok.

Ancak insan kendi inancına ters düşüyor diye bunu kabul etmemeyi, anlamamayı seçerse buna yapacak bir şey yok.

En basit olarak evrim:

Canlıların kalıtsal bilgilerini yeni nesillere aktardığı DNA yapısında meydana gelen mutasyonların yeni nesil canlının bulunduğu ortamda yaşayıp mutant genlerini bir sonraki nesile aktarmada avantaj kazanması.

Dolayısı ile öyle maymundan hem erkek hem dişi aynı anda nasıl çıkmış gibi yorumlar konudan tamamen bi haber olunduğunun göstergesi. Ortak atadan asla tam gelişmiş yepyeni bir tür çıkmadı, çıkamaz. Bir sürü nesil boyunca oluşan mutasyonlar birike birike bir anlam kazandı. Ve her nesil aynı tür ile çiftleşmeye devam etti. Taaaa ki türler arasındaki fark çok büyüyüp de çiftleşemez hale gelinceye kadar geçen sayısız nesil farkına kadar. Dolayısı ile ilk insan, ilk şempanze, ilk arı, ilk bilmem ne diye bir şey yok.

Adnan Oktar şarlatanın, düzenbazın biri. Yaptığı rezillikler bir yana, hile ile bilimsel argüman oluşturmaya çalışan biri. Bunun koskoca bilim dünyası tarafından da çakozlanamayacağını sanacak kadar da salak. Adnan Oktar ve gibilerinin hedefi söğüşleyecek kek bulmaktır. Bütün şarlatanlar gibi muhattap alınacak biri değildir.
Hocam kafataslarına baktım da aklıma bi soru geldi. Evrimleşip aşama aşama birbirine dönüşmek yerine ayrı ayrı yaratılmış olamazlar mı? Birbirine dönüştüğü bilgisine sahip miyiz bu fosillerin?
Alt 30-03-2016, 19:01
world world isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Hocam kafataslarına baktım da aklıma bi soru geldi. Evrimleşip aşama aşama birbirine dönüşmek yerine ayrı ayrı yaratılmış olamazlar mı? Birbirine dönüştüğü bilgisine sahip miyiz bu fosillerin?
Sen ne zamn püf diye oluşan bir şey gördün? Hangi türde püff diye oluşan bir birey çıktı ne zaman oldu bu? Ne zaman ol dedi oldu mantığının absürd ve deli saçması olduğunu anlarsak o zaman kendi kendine bu soruları cevaplayacaksın.Bize ihtiyacın olmayacak çorap söküğü gibi gelecek.
Alt 30-03-2016, 19:15
gur91 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
gur91 gur91 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Evrim tartışıyorum diye zihinsel mastürbasyon yapıp kendini tatmin edeceğine verdiğim videoları izle , önce bir fikir edin.Evrim nedir ne değildir anlamaya çalış , verdiğim videolar ve link bizden daha iyi anlatacaktır sana , anlamaya çalışmak yerine boş muhabbet yapıyormuşsun gibi geldi bana.
Alt 30-03-2016, 19:43
morrigan morrigan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Nana Buluku´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Peki, o ortak ata maymun değil mi ?
Maymun değil, insanla maymunun ortak atası, yani maymun ve insan o atadan evrilmişler. Nerde o ata diyecek olursak kimse bilmiyor, sadece ona ait olduğunu düşündükleri kemik parçalarını bulmuşlar. Ne idüğü belirsiz bir hayvan, insan karışımı, bir yaratıkmış işte.

Maymun dersen burdakiler kızar sana, o atadır, büyük büyük dedemizdir.

Evrim var mı yok mu tartışılıyor ama ben şahsen inanmıyorum bu teoriye, belki de vardır. Olsa bile Kuran ile çelişecek bir ayet yok.

Önerilen Siteler

Etiket
bilim, evrim, evrim teorisi, gerçekler, teori