Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 24-04-2012, 23:23
Dark_Prince - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Dark_Prince Dark_Prince isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Kur'an'a Göre Dünya Sabittir!

Allah dağları yer bizi sarsmasın diye yaratmış;

Allah, gökleri görebileceğiniz direkler olmaksızın yarattı. Yeryüzüne de, sizi sarsmasın diye sabit dağlar yerleştirdi ve orada her türlü canlıyı yaydı. Gökten de yağmur indirip orada her türden güzel ve faydalı bitki bitirdik.(Lokman 10)

Yeryüzünde onları sarsmasın diye sabit dağlar yarattık...(Enbiya Suresi 31)

Yeri de yaydık, ona sabit dağlar yerleştirdik ve orada ölçülü (bir biçimde) her şeyi bitirdik. (Hicr 19)

Sizi, sarsmasın diye, Arz'a dağlar bıraktı. Irmaklar ve yollar (kıldı). Umulur ki doğru yolu bulursunuz.(Nahl 15)

Bilindiği gibi ne Dünya yeni doğduğunda sarsılıyordu,bu bakımdan yaşanmaz halde değildi ne de dağlar iddia edildiği gibi depremleri önlüyor.O halde bu ayetlerle anlatılmak istenen ne?Bir hadis bunu şöyle açıklıyor;

3238 - Hz. Enes (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Allah arzı yarattığı zaman, arz sallanmaya (tıpkı bir hurma ağacı gibi sağa sola) yalpalar yapmaya başladı, bunun üzerine dağlarla onu sabitleştirdi ve böylece arz istikrarını buldu. Melekler dağların şiddetine hayrette kaldılar.
"Ey Rabbimiz, dediler, dağlardan daha şiddetli bir mahluk yarattın mı?"

"Evet, buyurdu. Demiri yarattım.''

"Demirden daha şiddetli bir şey yarattın mı?'' dediler. Hak Teâla:

"Evet! dedi. Ateşi yarattım.''

"Ateşten daha ağır bir şey yarattın mı?" diye yine sordular. Hak Teala:

"Evet, dedi, suyu yarattım! ''

"Sudan daha şiddetli bir şey yarattın mı?'' dediler. Hak Teala tekrar cevap verdi:

"Evet, rüzgârı yarattım.''

"Rüzgârdan daha şiddetli bir şey yarattın mı?'' diye yine sordular. Hak Teâla:

"Evet insanoğlunu yarattım'' dedi ve devam etti: "Eğer o, sağ eliyle sadaka verir, sol eli görmeyecek kadar gizlerse (daha şiddetlidir).''
Tirmizi, Tefsir, Muavvizateyn 2, (3366).

Şimdi hadisi yalanlayacaklar ama söyleyin bakalım bu dağlarla arzı sabitleştirmek neymiş,açıkça ''dünya sabittir'' demiyor mu?

Tanrı'nın Adımlarını İzle Ama Asla Takip Etme!

Blog Facebook
Alt 25-04-2012, 06:20
Evren34 Evren34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sevgili Dostum ayetlerden yola çıkarsak dünya oluşduğunda henüz bir kor halindeyken çalkantılı yani sarsılır vaziyetteydiki bunu bilim diyor!! ayetlerdeki sabitleme atmosferin içerisindekinin sabitlenmesi olabilir pek ala çünkü dünya oluşumunda

Buradan izleye bilirsin

esen kalın
Alt 25-04-2012, 08:07
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Daglar(olusumu vs.) ile dunya'nin sabitligi arasinda nasil bir baglanti kurdun sevgili Dark?

Baslik konusu bu oldugundan cidden merak ettim.
Alt 25-04-2012, 16:38
Dark_Prince - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Dark_Prince Dark_Prince isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Evren34´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili Dostum ayetlerden yola çıkarsak dünya oluşduğunda henüz bir kor halindeyken çalkantılı yani sarsılır vaziyetteydiki bunu bilim diyor!! ayetlerdeki sabitleme atmosferin içerisindekinin sabitlenmesi olabilir pek ala çünkü dünya oluşumunda

Buradan izleye bilirsin

esen kalın
Belgesel için teşekkürler dostum harika bir belgesel.Ancak şuan hepsini izleyemedim sadece dünyanın ilk oluşum aşamalarını izledim.

Başlangıçta dünyanın çok hızlı döndüğünden birgünün tamamnın ''6 saat'' olduğundan bahsediyor,zaman geçtikçe dünya yavaşlıyor.

Fakat hadisdeki gibi çalkantılı vb. olduğunu söylemiyor,sarsıntılar düşen göktaşlarından vb. meydana geliyor.Yani dağlar olmasa da dünya normal seyrinde ilerliyor,sarsıntıdan yaşanamaz durumda değil.

Kur'an'a göre dünya sabittir,bu ayetlerden başka birşey çıkmıyor.

Esenlikler...

Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Daglar(olusumu vs.) ile dunya'nin sabitligi arasinda nasil bir baglanti kurdun sevgili Dark?

Baslik konusu bu oldugundan cidden merak ettim.
Ben kurmadım dostum Allah kurmuş.Yeryüzü sarsılmasın diye çivi gibi dağ çaktım diyor,bunun nedeni bellidir,yeryüzü suyun üstündedir çünkü.

Hadisdeki anlatım doğrudur,deprem manasında olamaz zira dağların deprem önlediği koca bir yalandır.

Esenlikler...

Tanrı'nın Adımlarını İzle Ama Asla Takip Etme!

Blog Facebook
Alt 26-04-2012, 00:37
istatistik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
istatistik istatistik isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Bunu daha önce farklı sitelerde, farklı kişilerle de tartışmışlığım var. Modern bilim der ki, dağlık alanlarda depremin yıkıcı etkisi, dipteki kayalık zeminin de etkisi ile daha azdır. Pek çok inanır da bunu dağlara ve dolayısı ile sözü edilen ayetlere bağlar.

Ancak, burada göz ardı edilen, dağların, aslında bu depremler sonucunda meydana gelmiş ve hala da oluşumunu tamamlamamış yapılar olmasıdır. Bu bakımdan, ayet mantıksal açıdan eksktir. Dağlar birze kayalık, sertt zeminleri işaret eder, Ama bu dağlar da yine depremler ve plaka kaymaları sonucunda oluşurlar.

Dinler çoğunluğun korkusu ve azınlığın kurnazlığı üzerine kuruludur. (Stendhal)

SERBEST KALEM
Alt 26-04-2012, 02:11
AhbAp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AhbAp AhbAp isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

istatistik´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ancak, burada göz ardı edilen, dağların, aslında bu depremler sonucunda meydana gelmiş ve hala da oluşumunu tamamlamamış yapılar olmasıdır. Bu bakımdan, ayet mantıksal açıdan eksktir. Dağlar birze kayalık, sertt zeminleri işaret eder, Ama bu dağlar da yine depremler ve plaka kaymaları sonucunda oluşurlar.
Dağların nasıl oluştuğu ile ilgili bir belgesel izlemiştim. Ayrıca bununla ilgili 1-2 yazı da okudum. Buralardan edindiğim bilgilere göre dağlar 2 şekilde oluşuyor: Lavların fışkırması sonucu oluşan ve soğuyan yanardağlar ve bundan daha da önemlisi, kıtaların hareket etmesi sonucu sıkışan yeryüzünün yükselerek dağ biçimini alması.

İzlediğim bu belgesel, aslında kıtaların yüzdüğü ile ilgili bir belgeseldi ve dünyadaki dağların bu şekilde olduğunu anlatıyordu. Yanlış anımsamıyorsam buna "levha tektoniği" deniyor.

Dağ-deprem ilişkisinin bu şekilde anlatımı, Kuran'daki yüzlerce fasaryadan biridir.

When You Kill A Man, You're A Murderer
Kill Many And You're A Conqueror
Kill Them All And You're A God!

----------------

war is over
(if you want it)
Alt 21-05-2012, 21:45
lionawar lionawar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

anlayışınız çok ters ve hatalı::::

bak şimdi sana açıklayacağım bir reklam ile ki sen de anla:

""""""""""""""""""

datdaradatdatdaatttt

yeni mercedes çıktı, xe9600, mükemmel performans, harika fren sistemi, göz alıcı tasarım,

en zorlu yollarda dahi siz sarsılmayın diye geliştirilmiş hipotronik süspansiyan sistemini dünyada ilk bu araçta göreceksiniz..

bundan daha rahatı yok...

"""""""""""""""""""

acaba sarsılmayalım diye yapılmış olan süspansiyon sistemi derken araba gitmiyor mu ?

reklamı anlayan anladı değil mi, çok basit ve sade anlatım tarzım vardır. öyle buhari, kuddusi, vs. kullandım mı. gerek var mı ?

2nci konu :

dağlar ağırlıklarından dolayı titreşim emerek sarsıntı azaltırlar, dağlar yanardağ patlamaları veya depremler bir şekilde oluşmuş olması ile oluşum sonrası bölgede meydana gelebilecek sarsıntıların etkisini azaltacak bir sistem yapmış olmaları durumları ayrı konulardır. bahsedilen durum dağ oluşumlarının aynı bölge için dağsız bir durumdan daha az sarsıntı oluşturabilecek bir jeolojik yapı oluşturmuş olmalarıdır.

bunu çok basit olarak çamaşır makinanızda test edebilirsiniz. çamaşır makinanız sarsıntı yaparken üzerine bir 6 yaşında çocuk oturtun (ağırlığı ortalama 15-20 kg olsun), ve sonra da bir yetişkin otursun (ağırlık ortalama 90-100 kg olsun) her iki durumda ki sarsıntıyı bir sarsıntı ölçer ile ölçünüz..

hepinize saygılar..
Alt 22-05-2012, 06:56
YasasinBilim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
YasasinBilim YasasinBilim isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

lionawar´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
anlayışınız çok ters ve hatalı::::

bak şimdi sana açıklayacağım bir reklam ile ki sen de anla:

""""""""""""""""""

datdaradatdatdaatttt

yeni mercedes çıktı, xe9600, mükemmel performans, harika fren sistemi, göz alıcı tasarım,

en zorlu yollarda dahi siz sarsılmayın diye geliştirilmiş hipotronik süspansiyan sistemini dünyada ilk bu araçta göreceksiniz..

bundan daha rahatı yok...

"""""""""""""""""""

acaba sarsılmayalım diye yapılmış olan süspansiyon sistemi derken araba gitmiyor mu ?

reklamı anlayan anladı değil mi, çok basit ve sade anlatım tarzım vardır. öyle buhari, kuddusi, vs. kullandım mı. gerek var mı ?

2nci konu :

dağlar ağırlıklarından dolayı titreşim emerek sarsıntı azaltırlar, dağlar yanardağ patlamaları veya depremler bir şekilde oluşmuş olması ile oluşum sonrası bölgede meydana gelebilecek sarsıntıların etkisini azaltacak bir sistem yapmış olmaları durumları ayrı konulardır. bahsedilen durum dağ oluşumlarının aynı bölge için dağsız bir durumdan daha az sarsıntı oluşturabilecek bir jeolojik yapı oluşturmuş olmalarıdır.

bunu çok basit olarak çamaşır makinanızda test edebilirsiniz. çamaşır makinanız sarsıntı yaparken üzerine bir 6 yaşında çocuk oturtun (ağırlığı ortalama 15-20 kg olsun), ve sonra da bir yetişkin otursun (ağırlık ortalama 90-100 kg olsun) her iki durumda ki sarsıntıyı bir sarsıntı ölçer ile ölçünüz..

hepinize saygılar..
bunları sakın bir jeologun yanında söylemeyin, size başka gözle bakarlar. dağlar, kayaların üstüste yığıldığı tepeler değildirler. kesit alıp bakarsanız, bir levhanın kıvrılmasını görürsünüz. dolayısıyla, o levhanın bundan sonraki hareketlerine en ufak bir etkisi yoktur.

bir tek şey söyleyeceğim. bu da konuyu fazlayısla özetleyecektir.

dağların olduğu yerlerde depremler daha çok görülür. nerde dağ varsa, orada deprem olmuştur. Dünya üzerindeki deprem bölgelerine bakarsanız görürsünüz. deprem olduktan sonra dağ oluşmuştur, ve o dağın bundan sonraki depremlere bir faydası yoktur.

1) dağların oluşumu sırasında zaten depremler (sarsıntılar) vardır. sessiz sedasız dağ oluşumu olmaz.

2) dağlar iki biçimde oluşabilir. birincisi volkanik püskürmeler (ve de patlamalar), ikincisi levha çarpışmaları.
levha tektoniği (plate tectonics) diye bir kavram vardır. yerkabuğu dediğimiz şey, magma üzerinde yüzen birden fazla plakadan (levhadan) oluşur. bu levhaların çarpışması, birbirlerini sıkıştırması sonucu dağlar oluşur. levhaların hareketini tetikleyen ise okyanuslardan püsküren lavlardır. bunların görüntüleri de kameralarla kayda alınmıştır. bilim artık bunu tartışmıyor. tartışana da cahil muamelesi yapıyor.

3) depremler, ikinci maddede belirttiğim dağ oluşumlarının yanısıra çökelme (yer altı sularının kalkeri eritmesi vs.), ve plakaların uzaklaşması (fay kırıkları) sonucunda da oluşabilir. Çökme sonucu oluşan depremler, plaka hareketlerinden kaynaklanan depremlere göre çok nadiren meydana gelir.

dağların depremi önlediği masalı, bir ortaçağ bilgisinin tezahürüdür. bilimle %100 çelişmektedir.

saygılar...

Konu YasasinBilim tarafından (22-05-2012 Saat 07:10 ) değiştirilmiştir.
Alt 22-05-2012, 08:43
Üyeliğini Sonlandırmış

inşaat mühendisleri bilirler ki, depreme en dayanıklı olsun diye yapılan yapılarda kazık sistemi büyük ölçüde faydalıdır. işte aynen bunlar gibi dağlar da kazık sistemi oluşturmaktadır.

ayrıca yazımı okursanız dağların oluşumu değil, konu oluşmuş olan dağların oluştuktan sonraki hallerinde bulundukları bölgede oluşacak sarsıntıların etkisini azaltıp azaltmayacağıdır.

yazınızı bu noktayı düşünerek re check ediniz.

saygılar..
Alt 22-05-2012, 08:52
Üyeliğini Sonlandırmış

Ben deprem uzmanı değilim ama,

depremlerin şiddeti verilirken haberlerde magnitude (büyüklük) ile beraber ayrıca derinlik bilgiside verilmektedir. 5 şiddetinde ve yerin 20 km altında gibi.. Depremin merkezi yerde ne kadar aşağıda ise o denli etkisi az oluyormuş. Dağlık bir bölgede ise yükselti fazla olacağı için buradan bir +1 alıyor. Yani sadece yükselti ile zaten bir miktar sarsıntı önleme oluşacaktır.

Onun dışında ağırlığın hiç mi etkisi yok ?

Bir dağın ağırlığı ne kadar ? Ağırlığın sisteme etkisi yok mu ?

Ayrıca dağlar kazık sistemine benziyor mu bir bakın, yoksa ben demedim ki, "dağlar yer zemin sistemi üzerine bırakılmış gibidir." siz böyle söylediğimi mi düşündünüz, dağlar yer kabuğu ile beraberdir ve yer kabuğunun değişmiş halidir, o halde bunları bir daha düşünün.

ve hiç bir cevap olmayan yazınızı belki de cevaplı hale getirirsiniz.

Önerilen Siteler