Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dünya Dinleri, Mitoloji & Antik Uygarlıklar > Dünya Dinleri

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 16-02-2016, 12:47
RollingStones - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
RollingStones RollingStones isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Bhavishya Puran, Prati Sarg Parv III: 3, 3’deki 5’inci âyet

Bu soruyu, başka bir başlıkta sormuştum fakat genelde başlıklar alakasız postlar ile kirlendiği için kayboldu.

Özelde Obi-Wan'a, ayrıca bilgisi olan herkes görüş bildirirse sevinirim.

"Bhavishya Puran, Prati Sarg Parv III: 3, 3’deki 5’inci âyetin Sanskritçe metni ve tercümesi" hakkında bize bilgi verebilir misiniz?

Bu konuda bir makale okudum. Ne derece doğru, anlamak için soruyorum.

Saygılarımla,

"Olmuyorsa zorlama, ya hayallerin kırılır ya kalbin. Unutmuş gibi yap. Çünkü güzel şeyler; Onları hiç beklemediğin anda gerçekleşir." Gabriel Garcia Marquez
Alt 16-02-2016, 20:19
pianola - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pianola pianola isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

Sevgili RollingStones, degerli Firatb84 gorurse belki daha derin bilgiler verebilir, Hindu metinlerine onun kadar zaman ayiramiyorum, iyi arastirdigim Visnu ve Siva Purana, fakat Bhavisya'yi da bildigim kadariyla kisaca anlatayim;

Bhavisya kisaca "gelecek", purana da "tarihsel hikaye" demektir; Bhavisya Puran: "Gelecegin Tarihi", Vedik derleyicisi Sri Vyasa Muni tarafindan yazilmis olup 18 buyuk puranada bazi kategorilere (Brahma Purana, + Vaisnava (visnuizm) ekolunun tertipledigi 3 gunalarin "raja" [tutku] klasmanina) dahil edilmis. 5 parcadan olusuyor, en bilindik segmentleri: Brahmaparva, Pratisargaparva, Uttaraparva ve Madhyamaparva'dir, geri kalani hakkinda internette pek bilgi bulamiyorum, fakat genel olarak Bhavisya, Brahma'ya dayanarak, aghora kalpaya (ahir zaman/guzel zaman/Siva zamani) gidisattaki ghora (berbat/aksi yon) olaylarin aciklandigi hikayelerdir, yaratilis, Visnu, Siva vb hakkinda aciklamalar da icerir.

Pratisarga ise genel manada hukumdarlari ya da sosyal duzlemde halklari cekip ceviren figurleri anlatan parvadir (bolum/grup/sinif). Fakat sozu edilen karakterlerin gercekten sandigimiz karakterler olup olmadigina dair dogru hukum vermek Sanskrit'i iyi bilmeye bagli, zira terimlerin etimolojik kokenlerini bilmeden metni dogru anlamak mumkun degil, bu yuzden Hindu metinlerinin cok fazla eksik/yanlis cevirisi de mevcut. Yine de ornegin Vicatavati'nin Ingiliz asaletinden Victoria oldugu kolayca gorulebilir, zira ilgili segmentte Ingilizlerin Hindistan'i kontrolu falan acik-secik aktariliyor. Yine Isa, Catur-yuga khanda'da su sekilde; (19:23) - "Kral Salivahana sordu; "Siz de kimsiniz saygideger efendim?", cevap; "Saygideger efendim, Ben Isha, bilmelisiniz ki bir bakireden dogdum! Ey buyuk kral, ben, masiha (mesih), gercegin uzerine set cekilmis, bu kural ve hukuk tanimaz ulkeye geldim, ve bu kutsal gorevi yuklendim" vs.vs. devam edersen Hitler'in, dunya savaslarinin vesaire de betimlendigi dusunuluyor.. Ben sahsen bu metinlerin ne zaman yazildigini bilemiyorum, iddiaya gore 5000 yillik, ama olmayadabilir..

Muhammed'e gelirsek;

Pratisarga'da Mahamadh adli karakterin kurdugu din "paisacha dharma" olarak geciyor, (demonik/seytani yol), kendisi de bir dharmadusika (iyi yolun gizleyicisi), olarak betimlenip, bir mleccha ( म्लेच्छ - barbar/Vedik olmayan) lideri olarak (Pratisarga parva: khanda 3, adhya;5, sloka 4/27), Tripurasura adli seytani varlik ile beraber aktariliyor, bazi cevirilere gore reenkarnasyonu olarak, bazilarina gore de ayri bir varlik olarak fakat Siva'ya gore sifati 'dharmadusika'dir.

Hindilerin Ingilizce'ye cevirilerine bakarsak, 3. khanda'da Siva, Mahamadh'i 'demonik' (पैशाच्य) bir usta sihirbaz olarak tanimlamis, ve Bali'nin (herhalde Mezopotamik Ba'al) emriyle hareket ettigini soylemis, kral Salivahana hanedanindan gelen Bhoja'yi da soz konusu adharmaya karsi uyariyor;

Siva:

"Bhoja raja! Barbarlarin yeri Mahakesvara'ya gitmemelisin, orasi artik Vahika olarak biliniyor (Arap colleri). Bu berbat bolgede benim dharmam artik yok. Kullerini dagittigim Tripurasur adli seytani varlik, Bali'nin emriyle geri dondu. Mahamadh! Yaptiklari, bir hayaletinki gibidir.

Su kisim sozde Muhammed'in agzindan;

"Ey buyuk kral, senin Tanrin benim Tanrim'in kulu olmustur, bak! Benim artiklarimi yiyor!" Usta sihirbaz Mahamadh, bir pisacha (et yiyen) gibi gecenin bir yarisinda kral Bhojaraja'nin karsisinda belirip, sunlari soyledi; "Ey kral, senin yolun en iyi yol. Fakat ben, Tanri'nin emriyle et yiyici halklar icin bu tiksinc ve demonik dini kuruyorum. Beni takip edenler sunnet edilecekler ve edecekler, sakal birakacaklar, eylemci olacaklar, yuksek adhaan (ezan) sesleriyle rahatsizlik cikaracaklar, ve domuz disinda her seyi, Vedik torenleri tertiplemeden yiyecekler, sizin gbi kusa cimeni ile degil, musala ile kendilerini temizleyecekler, ve bu yuzden musalaman olarak bilinecekler. Iste ben bu adharmanin (Vedik/kutsal dharmanin karsiti) ve et-yiyici dinin kurucusuyum." Bunlari duyan kral sarayina dondu ve hayaletimsi varlik da (Tripurasura/Mahamadh) kendi colune dondu.

--

Yalniz,

Bhoja'nin hukum doneminin MS 11. yuzyil oldugunu not duselim, o halde nerede/ne zaman karsilasti Muhammed ile?..

Ben de içgözlemin kurbanıyım.
Sylvia Plath

Her bir sözcük, sessizlik ve hiçbirşeyliğin içinde gereksiz bir leke gibi...
Samuel Beckett

Uzun ince bir yoldayım, gidiyorum gündüz gece...
Aşık Veysel

Tekrar ede ede bitirilemeyen keşif, tekrar ede ede bitirememenin keşfine dönüşür.
Maurice Blanchot

İletişim, bir iletişimsizlik düzeneğidir.
Lacan

Sonuçta hepsi kendini kandırmaktan ibaret, öyle değil mi..?
Marilyn Monroe

ex nihilo nihil fit
il n'y a pas de hors-texte

Konu pianola tarafından (18-02-2016 Saat 01:52 ) değiştirilmiştir.
Alt 16-02-2016, 20:40
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

RollingStones´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Özelde Obi-Wan'a, ayrıca bilgisi olan herkes görüş bildirirse sevinirim.
Bilgisi olmayan biri olarak, (okuduklarıma) hayretlerimi bildiriyorum.

Konuyu açan size ve sevgili Obi'ye teşekkürler.

Sevgiler

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 16-02-2016, 22:02
Dialectics - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Dialectics Dialectics isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Sevgili Obi Wan,

Isa hakkında biraz daha detaylı bilgi verebilir misin? Budist ögretiler nasıl bilir Isa'yı? Günümüzdeki Hristiyan ögretisinden farkları nelerdir?

Bir de Budist ögretilerde Adem ve Havvayı temsil eden bir hikaye var midir? Yılan figürü bu hikayede yer alır mı? Ve de Kabil ile Habilin olayına atıf var mıdır hic?

Bizler dünyanın şarkı söyleyip dans eden çöpleriyiz.
Alt 16-02-2016, 22:12
Super Moderator

https://stephenknapp.wordpress.com/

^ batili bir Vedik arastimacisindan;

"Bhavisya Purana'nin 200'den fazla parcasi kaybolmustur, ve yorumlari da muhtemelen Hindistan, Ingiliz yonetiminde iken yazilmistir, o halde temkinli olmaliyiz.

Bhavisya Purana dahilindeki farkli segmentlerin birbiriyle celisen kehanetleri vardir, tutarli yegane kehanet ise Isa'nin Mesih oldugudur, zira eldeki 4 parvada da Mesih tutarli bir sekilde aktarilmistir. Bhavisya Purana'nin, 1829'da Bombay'de basilan Venkatesvara yayini eldeki en temiz versiyonudur. Lakin, son 200 yillik surecteki basimlarda, Hindularin kendi Sanskrit akademisyenlerinin, Ingilizce cevirilerine fazla rastlayamamaktayiz."

Sylvia Plath

Samuel Beckett

Aşık Veysel

Tekrar ede ede bitirilemeyen keşif, tekrar ede ede bitirememenin keşfine dönüşür.
Maurice Blanchot

Lacan

Marilyn Monroe

ex nihilo nihil fit
Alt 16-02-2016, 22:34
Super Moderator

Dialectics´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili Obi Wan,

Isa hakkında biraz daha detaylı bilgi verebilir misin? Budist ögretiler nasıl bilir Isa'yı? Günümüzdeki Hristiyan ögretisinden farkları nelerdir?

Bir de Budist ögretilerde Adem ve Havvayı temsil eden bir hikaye var midir? Yılan figürü bu hikayede yer alır mı? Ve de Kabil ile Habilin olayına atıf var mıdır hic?
Sevgili Dialectics,

Bildigim kadariyla Buddhist metinlerde gecen teolojik tek figur 'Brahma'dir, o da Vedik brahminler ile gecen diyaloglara dair. Vedik Brahma'nin tanimi;

"Ben Brahma'yım, Büyük Tanrı, Her Şeye Kadir Olan, Her Şeyi Bilen, Organize Eden, Koruyan, Yaratan, En Yüce Hakim, Dizayn Eden, Emreden, var olmuş ve olacak her şeyin Babası, her şeyin Kendisi sayesinde yaratıldığı; Ben ki; Kalıcıyım, Ezeliyim, Ebediyim, Değişmezim, ve sonsuza değin öyle kalacağım."
─ Digha nikaya, I & XXIV

Buddhist metinlere gore Brahma (Issara/yaratici Tanri) Buddha'nin bilginligine boyun eger. Buddha da metinlerde sayisiz "Brahmalar" oldugunu (Brahmaa/yahut, "brahma tanrilari"), ve hepsinin gecici oldugunu soyler, su sekil;

"Rahipler, güneşlerin ve ayların, yörünge ve hareketlerine görkemle devam ettiği sayısız varlık sistemleri vardır; her bir sistemde, sayısız güneşler, sayısız aylar, sayısız Sineru dağları, sayısız dört kıtalar, sayısız okyanuslar, her türlü duyusal zevk etkileşimlerini barındıran sayısız dünyalar vardır. Rahipler, sayısız tanrılar vardır. Sayısız dünya sistemlerinin, varlığın bir ucundan diğer ucuna kadar uzandıkları bu sonsuz ortamda, ortaya çıkan en büyük varlığa Büyük Brahma denmiş. Fakat, ben size söylüyorum; Büyük Brahmalar dahi, oluşmaya ve yok olmaya mahkumlardır."
─ Buddha, AN X 29

(Genel metinlerin cercevesinde ele alinirsa, Brahmalarin, insan zihninin hayalleri oldugunu soyleyebiliriz (sassata [ebediyet] inanci/teizm), ama Buddha sakin, oyle adamina gore konusan bir eleman..)

Bu turev aktarimlardan ayri, Vedik yahut Ibrani teolojisi hakkinda bir pasaj gecmiyor (bildigim kadariyla), bir natthika ekolu olmasi sebebiyle (yaratilisci bir doktrin olmadigi icin) Adem/Havva turevinde ogretiler mevcut degil.. Ama evrende surekli farkli dunya sistemlerinin ve varliklarin olustuguna ve yok olduguna dair ogretiler var.

Günümüzdeki Hristiyan ögretisinden farkları nelerdir?
Katolik ogretileriyle bir ortak noktasi yoktur fakat Gnostisizm ile paralel bir takim ogretiler barindirdigi soylenebilir. Ornegin gnosisi Buddhistlerin 'vijja' dedigi farkindaliga denk goren bir takim batili akademisyenler var. Pratik olarak Buddhist yolu Asil Sekiz Katli Yol tabi, metinsel olarak mistik bir tarafi yoktur Gnostisizmin aksine..

Sylvia Plath

Samuel Beckett

Aşık Veysel

Maurice Blanchot

Lacan

Marilyn Monroe

ex nihilo nihil fit

Konu pianola tarafından (16-02-2016 Saat 23:25 ) değiştirilmiştir.
Alt 17-02-2016, 11:31
Üye

Obi-Wan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili RollingStones, degerli Firatb84 gorurse belki daha derin bilgiler verebilir, Hindu metinlerine onun kadar zaman ayiramiyorum, iyi arastirdigim Visnu ve Siva Purana, fakat Bhavisya'yi da bildigim kadariyla kisaca anlatayim;

Bhavisya kisaca "gelecek", purana da "tarihsel hikaye" demektir; Bhavisya Puran: "Gelecegin Tarihi", Vedik derleyicisi Sri Vyasa Muni tarafindan yazilmis olup 18 buyuk puranada bazi kategorilere (Brahma Purana, + Vaisnava (visnuizm) ekolunun tertipledigi 3 gunalarin "raja" [tutku] klasmanina) dahil edilmis. 5 parcadan olusuyor, en bilindik segmentleri: Brahmaparva, Pratisargaparva, Uttaraparva ve Madhyamaparva'dir, geri kalani hakkinda internette pek bilgi bulamiyorum, fakat genel olarak Bhavisya, Brahma'ya dayanarak, aghora kalpaya (ahir zaman/guzel zaman/Siva zamani) gidisattaki ghora (berbat/aksi yon) olaylarin aciklandigi hikayelerdir, yaratilis, Visnu, Siva vb hakkinda aciklamalar da icerir.

Pratisarga ise genel manada hukumdarlari ya da sosyal duzlemde halklari cekip ceviren figurleri anlatan parvadir (bolum/grup/sinif). Fakat sozu edilen karakterlerin gercekten sandigimiz karakterler olup olmadigina dair dogru hukum vermek Sanskrit'i iyi bilmeye bagli, zira terimlerin etimolojik kokenlerini bilmeden metni dogru anlamak mumkun degil, bu yuzden Hindu metinlerinin cok fazla eksik/yanlis cevirisi de mevcut. Yine de ornegin Vicatavati'nin Ingiliz asaletinden Victoria oldugu kolayca gorulebilir, zira ilgili segmentte Ingilizlerin Hindistan'i kontrolu falan acik-secik aktariliyor. Yine Isa, Catur-yuga khanda'da su sekilde; (19:23) - "Kral Salivahana sordu; "Siz de kimsiniz saygideger efendim?", cevap; "Saygideger efendim, Ben Isha, bilmelisiniz ki bir bakireden dogdum! Ey buyuk kral, ben, masiha (mesih), gercegin uzerine set cekilmis, bu kural ve hukuk tanimaz ulkeye geldim, ve bu kutsal gorevi yuklendim" vs.vs. devam edersen Hitler'in, dunya savaslarinin vesaire de betimlendigi dusunuluyor.. Ben sahsen bu metinlerin ne zaman yazildigini bilemiyorum, iddiaya gore 5000 yillik, ama olmayadabilir..

Muhammed'e gelirsek;

Pratisarga'da Mahamadh adli karakterin kurdugu din "paisacha dharma" olarak geciyor, (demonik/seytani yol), kendisi de bir dharmadusika (iyi yolun gizleyicisi), olarak betimlenip, bir mleccha ( म्लेच्छ - barbar) lideri olarak (Pratisarga parva: khanda 3, adhya;5, sloka 4/27), Tripurasura adli seytani varlik ile beraber aktariliyor, bazi cevirilere gore reenkarnasyonu olarak, bazilarina gore de ayri bir varlik olarak fakat Siva'ya gore sifati 'dharmadusika'dir.

Hindilerin Ingilizce'ye cevirilerine bakarsak, 3. khanda'da Siva, Mahamadh'i 'demonik' (पैशाच्य) bir usta sihirbaz olarak tanimlamis, ve Bali'nin (herhalde Mezopotamik Ba'al) emriyle hareket ettigini soylemis, kral Salivahana hanedanindan gelen Bhoja'yi da soz konusu adharmaya karsi uyariyor;

Siva:

"Bhoja raja! Barbarlarin yeri Mahakesvara'ya gitmelisin, orasi artik Vahika olarak biliniyor (Arap colleri). Bu berbat bolgede benim dharmam artik yok. Kullerini dagittigim Tripurasur adli seytani varlik, Bali'nin emriyle geri dondu. Mahamadh! Yaptiklari, bir hayaletinki gibidir.

Su kisim sozde Muhammed'in agzindan;

"Ey buyuk kral, senin Tanrin benim Tanrim'in kulu olmustur, bak! Benim artiklarimi yiyor!" Usta sihirbaz Mahamadh, bir pisacha (et yiyen) gibi gecenin bir yarisinda kral Bhojaraja'nin karsisinda belirip, sunlari soyledi; "Ey kral, senin yolun en iyi yol. Fakat ben, Tanri'nin emriyle et yiyici halklar icin bu tiksinc ve demonik dini kuruyorum. Beni takip edenler sunnet edilecekler ve edecekler, sakal birakacaklar, eylemci olacaklar, yuksek adhaan (ezan) sesleriyle rahatsizlik cikaracaklar, ve domuz disinda her seyi, Vedik torenleri tertiplemeden yiyecekler, sizin gbi kusa cimeni ile degil, musala ile kendilerini temizleyecekler, ve bu yuzden musalaman olarak bilinecekler. Iste ben bu adharmanin (Vedik/kutsal dharmanin karsiti) ve et-yiyici dinin kurucusuyum." Bunlari duyan kral sarayina dondu ve hayaletimsi varlik da (Tripurasura/Mahamadh) kendi colune dondu.

--

Yalniz,

Bhoja'nin hukum doneminin MS 11. yuzyil oldugunu not duselim, o halde nerede/ne zaman karsilasti Muhammed ile?..

Sevgili Obi-Wan, yanıt için teşekkür ederim.

Sanıyorum bunlar, Babil kitabelerinden, başka kavimlerin hikaye ve mücadelerinden alıntıları içeren kitaplar çünkü çok benzerlikleri var. Hinduların başka dini kitaplarında da -ki vahiy olduğuna inanılıyor- yine nuh, ibrahim, isa, muhammed isimleri geçiyor.

Peki nasıl oluyorda bunlara 4-5 bin yıllık diyorlar?

Dr. Vidyarthi, Bhavishya Purana'daki ilgili ayeti tercüme etmiş.

Bir malekha, bir ruhanî rehber, ashabıyla beraber zuhur edecek. Onun adı “Mahamed” olacak.
Raja Bhoja (hükümdar), Panchgavya ve Ganj nehirlerinin suyunda yıkadığı, melek fıtratlı bu Mahadev Arab’ına en samimi sadakat nişânesi hediyelerini arzetti ve derin bir saygı göstererek şöyle dedi:
“Senin önünde hürmetle eğilirim. Ey Sen, insanlığın övünç kaynağı, Arabistan’da ikâmet eden; Sen, şeytanı mahvedecek muazzam bir kuvvet topladın ve Sen kendin, kötü düşmanlarından (putperestlerden) korunmaktasın.
Ey Sen, en büyük Rab olan en yüce Tanrı’nın tecellisi, ben Senin bir kölenim; beni de ayaklarına kapanmış biri olarak kabul et.”

Ayrıca, aşağıdaki hikaye Muhammedin bize ulaşan yaşamı ile aynı. İsimler farklı sadece.

Chapter 12 of Kalki-Purana.

‘Jagatguru‘ will be born of ‘Bishnuvagat‘ in the woumb of ‘Sumati‘. He will be born ‘2 hours after sunrise‘ on Monday, the 12th of ‘Baishakh’. His father will die before his birth and his mother some time later after his birth. ‘Jagatguru’ will marry the princess of the ‘Salmal’ island. His uncle and three brothers will be present in his marriage ceremony. ‘Pars-Ram’ will teach him in a cave. When he will come to ‘Sambala’ from ‘Salmal’ island, to preach his teachings, his relatives will oppose him. He will be bound to migrate to the ‘Northern Hills’ to avoid the on-going torture and persecution. But after some time, he will return to ‘Sambala‘ with ‘sword in hand’ and will ‘conquer the whole land’. ‘Jagatguru’ will visit earth and the seven heavens riding on a ‘horse’ “.

"Olmuyorsa zorlama, ya hayallerin kırılır ya kalbin. Unutmuş gibi yap. Çünkü güzel şeyler; Onları hiç beklemediğin anda gerçekleşir." Gabriel Garcia Marquez
Alt 17-02-2016, 22:09
Super Moderator

RollingStones´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili Obi-Wan, yanıt için teşekkür ederim.

Sanıyorum bunlar, Babil kitabelerinden, başka kavimlerin hikaye ve mücadelerinden alıntıları içeren kitaplar çünkü çok benzerlikleri var. Hinduların başka dini kitaplarında da -ki vahiy olduğuna inanılıyor- yine nuh, ibrahim, isa, muhammed isimleri geçiyor.

Peki nasıl oluyorda bunlara 4-5 bin yıllık diyorlar?
Bilemiyorum sevgili RollingStones, ne zaman yazildiklarina dair akademik bir consensus yok. Hindu metinleri, kucuk capli bir kutuphaneye sigmayacak kadar da fazla.

Konuya donersek; Hindu kulturunde islamdaki gibi "peygamber" anlayisi yoktur, Isa'da oldugu gibi 'vucutlanis' anlayisi vardir, batidaki teolojik yapilardan farki vucutlanislarin evrimsel olmasidir. Gita'yi biraz arastiracak olursan da insanlari pesinden surukleyen kitle dini kuruculari icin kullanilan ifadenin 'demonik' (पैशाच्य - paisacya) oldugunu gorebilirsin cogu yerde, Pratisarga'da da Mahamadh icin bu ifade geciyor.

Dr. Vidyarthi, Bhavishya Purana'daki ilgili ayeti tercüme etmiş.

Bir malekha, bir ruhanî rehber, ashabıyla beraber zuhur edecek. Onun adı “Mahamed” olacak.
Raja Bhoja (hükümdar), Panchgavya ve Ganj nehirlerinin suyunda yıkadığı, melek fıtratlı bu Mahadev Arab’ına en samimi sadakat nişânesi hediyelerini arzetti ve derin bir saygı göstererek şöyle dedi:
“Senin önünde hürmetle eğilirim. Ey Sen, insanlığın övünç kaynağı, Arabistan’da ikâmet eden; Sen, şeytanı mahvedecek muazzam bir kuvvet topladın ve Sen kendin, kötü düşmanlarından (putperestlerden) korunmaktasın.
Ey Sen, en büyük Rab olan en yüce Tanrı’nın tecellisi, ben Senin bir kölenim; beni de ayaklarına kapanmış biri olarak kabul et.”
Sevgili Rollingstones,

Dr. Vidyarthi, gunumuzdeki Dr. Zakir Naik'in bir benzeri, haliyle tercumesi de duzmece..

mahamadh ithi khayat, shishyasakhasamniviyath
mahadev marusthal nivasinam.
mahadevthe snanyapya punchgavua samnivithya
tripurarsurnashav bahumaya pravathiney
malechdharma shav shudhaya sat chitanandaya swarupye,
thva ma hei kinkare vidhii sharanaghatham

suta uvacha,
ithi shurthiya sthav deva shabadhmah nupaya tam
gath-vaya bhojrajney mahakhaleshwarsthale
malechshu dhushita bhumivahika namvishritha
arya dharma hi navvathra vahike deshdarunya
vamuvatra mahamayi yosav dagdho myaa pura
tripuro balidaithyane proshith punaragath
ayoni sa varo math prasava daithyovrudhan
mahamadh ithi khayath, paishachakruthi thathpar
nagathvaya thvya bhup paisachae deshvartake
math prasadhayane bhupal tav shudhii prajayathe
thi shruthva nupshav svadeshanapu maragmath
mahamadh toi sdhav sindhuthir mupayeyav

uchav bhupati premane mahamadhvirshad
tva deva maharaja dastva magath
mamochit sabhu jiyadhatha tatpashya bho nup
ithi shruthya ththa hata para vismayamagath
malechdhano mathishasitatsaya bhupasaya darutho
tucha tva kalidassthu rusha praah mahamadham
mayathei nirmithi dhutharya nushmohanhethvei

hanishyami-duravara vahik purushadhamum
ityak va sa jidh shrimanavarajatathpar
japthya dushsahtrayach tahsahansh juhav sa
bhasm mutva sa mayavi malechdev tvamagath
maybhithashtu tachya-shyaa desh vahii-kamayuuah
guhitva svagurobhasm madaheen tva-magatham
swapiit tav bhughyotthroshrumadh tathpara
madaheen puro jath thosha trith sayam smurthaum
rathri sa devroopshav bahumayavirshad
paisacha dehamarathaya bhojraj hi so trivith
arya-dharmo hei to rajasarvoutham smurth
ishapraya karinayami paishacha dharma darunbhu
lingachedri shikhaheen shamshu dhaari sa dhushak
yukhalapi sarva bhakshi bhavishyat jano maum
vina kaul cha pashavthosha bhakshava matha maum
muslanav sanskar kushariv bhavishyat
tasmanmusalvanto hi jathiyo dharma dhushika
ithi pishachadharma mya kruth

http://www.indiadivine.org/content/contact/

Dilersen suradan tam metnin ingilizce cevirisini alabilirsin, Bhavisya'ya dair alacagin cevap da fazla guvenilir olmadigi olur muhtemelen.

Ayrıca, aşağıdaki hikaye Muhammedin bize ulaşan yaşamı ile aynı. İsimler farklı sadece.

Chapter 12 of Kalki-Purana.

‘Jagatguru‘ will be born of ‘Bishnuvagat‘ in the woumb of ‘Sumati‘. He will be born ‘2 hours after sunrise‘ on Monday, the 12th of ‘Baishakh’. His father will die before his birth and his mother some time later after his birth. ‘Jagatguru’ will marry the princess of the ‘Salmal’ island. His uncle and three brothers will be present in his marriage ceremony. ‘Pars-Ram’ will teach him in a cave. When he will come to ‘Sambala’ from ‘Salmal’ island, to preach his teachings, his relatives will oppose him. He will be bound to migrate to the ‘Northern Hills’ to avoid the on-going torture and persecution. But after some time, he will return to ‘Sambala‘ with ‘sword in hand’ and will ‘conquer the whole land’. ‘Jagatguru’ will visit earth and the seven heavens riding on a ‘horse’ “.
Kalki avatar'i biraz daha arastirirsan, bildigimiz Muhammed ile bir baglantisi olmadigini gorebilirsin diye dusunuyorum.

Verdigin pasaja gelirsek; belki de Muhammed hakkindaki hikayelerin bir bolumu, Yahudilerin yaptigi gibi Hint metinlerinden yapilan araklamalara dayaniyor olabilir. Bildigin gibi, Ibrahim vs, hepsi Hint metinlerine dayanan carpitmalar.

Sylvia Plath

Samuel Beckett

Aşık Veysel

Maurice Blanchot

Lacan

Marilyn Monroe

ex nihilo nihil fit
Alt 17-02-2016, 22:59
Üye

Obi-Wan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bilemiyorum sevgili RollingStones, ne zaman yazildiklarina dair akademik bir consensus yok. Hindu metinleri, kucuk capli bir kutuphaneye sigmayacak kadar da fazla.

Konuya donersek; Hindu kulturunde islamdaki gibi "peygamber" anlayisi yoktur, Isa'da oldugu gibi 'vucutlanis' anlayisi vardir, batidaki teolojik yapilardan farki vucutlanislarin evrimsel olmasidir. Gita'yi biraz arastiracak olursan da insanlari pesinden surukleyen kitle dini kuruculari icin kullanilan ifadenin 'demonik' (पैशाच्य - paisacya) oldugunu gorebilirsin cogu yerde, Pratisarga'da da Mahamadh icin bu ifade geciyor.

Sevgili Rollingstones,

Dr. Vidyarthi, gunumuzdeki Dr. Zakir Naik'in bir benzeri, haliyle tercumesi de duzmece..

mahamadh ithi khayat, shishyasakhasamniviyath
mahadev marusthal nivasinam.
mahadevthe snanyapya punchgavua samnivithya
tripurarsurnashav bahumaya pravathiney
malechdharma shav shudhaya sat chitanandaya swarupye,
thva ma hei kinkare vidhii sharanaghatham

suta uvacha,
ithi shurthiya sthav deva shabadhmah nupaya tam
gath-vaya bhojrajney mahakhaleshwarsthale
malechshu dhushita bhumivahika namvishritha
arya dharma hi navvathra vahike deshdarunya
vamuvatra mahamayi yosav dagdho myaa pura
tripuro balidaithyane proshith punaragath
ayoni sa varo math prasava daithyovrudhan
mahamadh ithi khayath, paishachakruthi thathpar
nagathvaya thvya bhup paisachae deshvartake
math prasadhayane bhupal tav shudhii prajayathe
thi shruthva nupshav svadeshanapu maragmath
mahamadh toi sdhav sindhuthir mupayeyav

uchav bhupati premane mahamadhvirshad
tva deva maharaja dastva magath
mamochit sabhu jiyadhatha tatpashya bho nup
ithi shruthya ththa hata para vismayamagath
malechdhano mathishasitatsaya bhupasaya darutho
tucha tva kalidassthu rusha praah mahamadham
mayathei nirmithi dhutharya nushmohanhethvei

hanishyami-duravara vahik purushadhamum
ityak va sa jidh shrimanavarajatathpar
japthya dushsahtrayach tahsahansh juhav sa
bhasm mutva sa mayavi malechdev tvamagath
maybhithashtu tachya-shyaa desh vahii-kamayuuah
guhitva svagurobhasm madaheen tva-magatham
swapiit tav bhughyotthroshrumadh tathpara
madaheen puro jath thosha trith sayam smurthaum
rathri sa devroopshav bahumayavirshad
paisacha dehamarathaya bhojraj hi so trivith
arya-dharmo hei to rajasarvoutham smurth
ishapraya karinayami paishacha dharma darunbhu
lingachedri shikhaheen shamshu dhaari sa dhushak
yukhalapi sarva bhakshi bhavishyat jano maum
vina kaul cha pashavthosha bhakshava matha maum
muslanav sanskar kushariv bhavishyat
tasmanmusalvanto hi jathiyo dharma dhushika
ithi pishachadharma mya kruth

http://www.indiadivine.org/content/contact/

Dilersen suradan tam metnin ingilizce cevirisini alabilirsin, Bhavisya'ya dair alacagin cevap da fazla guvenilir olmadigi olur muhtemelen.

Kalki avatar'i biraz daha arastirirsan, bildigimiz Muhammed ile bir baglantisi olmadigini gorebilirsin diye dusunuyorum.

Verdigin pasaja gelirsek; belki de Muhammed hakkindaki hikayelerin bir bolumu, Yahudilerin yaptigi gibi Hint metinlerinden yapilan araklamalara dayaniyor olabilir. Bildigin gibi, Ibrahim vs, hepsi Hint metinlerine dayanan carpitmalar.
Teşekkürler dostum, araştırıcam.

Alt 25-07-2018, 17:52
ilahimasal ilahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Roling merhaba

Konu çok güzel.

Konuyu araştırıcam demişsin ve öyle kalmış.
Neler bulduysan paylaşman umudu ile. Pyrron ile birlikte devamı olur umarım.

Önerilen Siteler