Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dünya Dinleri, Mitoloji & Antik Uygarlıklar > Mitoloji & Esoterisizm > Sufizm

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 06-05-2010, 16:07
Yergin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yergin Yergin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

ulpian´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili EnvyMe,

tarihi bir şahsiyetin kendi yazdıklarından ve döneminde hakkında yazılanlardan yola çıkarak -eşcinselliği zaten kötü birşey olarak görmeyen kişilerce- ''eşcinsel miydi?'', ''muhtemelen eşcinseldi'' gibi soru ve tahminlerde bulunmak hukuka aykırı DEĞİLDİR!!!

Bunun, rencide etmek amacıyla sokakta kullanılan ve 'eşcinsel' anlamına gelen küfürlerle ilgisi yoktur.

Bu başlığın konusu ''Mevlana'nın eşcinselliği'' ve bu başlıkta işte tam da bu soru tartışılıyor. KONUYU tartışmak istiyorsanız, lütfen bu başlıkta sunulan tonlarca argüman ve ipucuna itirazlarınızı dile getiriniz.

Fakat tartışmanın meşruiyetini tartışmayınız.
Dilerseniz ''tarihi şahsiyetlerin eşcinsel olup olmadığını tartışmak hukuka uygun mudur, etik midir?'' adlı yeni bir başlık açıp görüşlerinizi orada dile getirebilirsiniz. Fakat BU BAŞLIKTA bu konunun meşruiyeti değil, bizzat kendisi tartışılmakta. Bu yüzden anlayışınıza sığınarak bundan sonra gelecek bu minvaldeki iletileri ''ilgisiz iletiler'' başlığına taşıyacağım.
(Fakat dediğim gibi: ''tarihi şahsiyetlerin eşcinsel olup olmadığını tartışmak hukuka uygun mudur, etik midir?'' adlı bir başlık açabilirsiniz elbette)

Bu başlığın konusu: Mevlana'nın Eşcinselliği...

saygılarımla
Sevgili ulpian,

Çok açık ve net diyorum ki,

İş, Mevlana eşcinseldi, eşcinseldir, acaba eşcinselmiydi demekle bitiyor mu?

Bunları söyleyen birisi, çıkıp demeli ki, bakın şu şu kelimeleri şu kişiye söylemiştir, böyledir, şudur. Ben bu kelimelerden bunu anlıyorum, şunu anlıyorum.

Sizin veya insan_olmak'ın böyle bir mesajı varmı?

Ve sonrasında da söyledim. Madem burada ateistleri de dahil bu kadar insan, bizi ilgilendirmez diyor ise, iddiada bulunanlar, neden ilgilendirdiğini ve ilgilendirmesinin amacını söylemek zorunda değil midir?

Yukarıda saydığım iddiaları yapanlar, eteğindeki taşları dökmeli ki, bizlerde onun üzerine tartışalım. Dökülmüyorsa ve bunun neticesinde yazdığımız mesajlar ilgisiz olarak görülüyorsa bizim suçumuz ne?

Ben mesela burada isterdim ki, insan_olmak burada iddiasında bulunur iken, şunlara cevap versin.

AYATA Diyor ki
mürit ve mürşit arasındaki ilişkiyi, metafizik muhabbetin uçsuz bucaksızlığını çözemeyen kişilerin bu suçlamaları yapmaları elbet normaldir...soyadı Küçük olan araştırmacı yazarımızda...Fatih sultan Mehmet'in Akşemsettin ile bir çadıra kapanıp sabahlara kadar çıkmamasını buna yormuştu.....bunlar bakış açısı....
http://www.turandursun.com/forumlar/...9&postcount=32

http://www.turandursun.com/forumlar/...4&postcount=39

Saygılarımla

Rabbim; Ben hiçim, Azametin karşısında acziyetimin bilincindeyim. Sen ne yazarsan güzel. Sen neyi silersen güzel. İstediğin gibi yaşat. İstediğin gibi öldür.
Alt 06-05-2010, 16:24
ulpian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ulpian ulpian isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

EnvyMe´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Bunları söyleyen birisi, çıkıp demeli ki, bakın şu şu kelimeleri şu kişiye söylemiştir, böyledir, şudur. Ben bu kelimelerden bunu anlıyorum, şunu anlıyorum.
Sevgili EnvyMe,

malesef başlığı okumadığınız anlaşılıyor.

Birincisi: Başlıkta zaten yeterince argüman ve ipucu sıralanmış. Tekrar tekrar yazılsın mı istiyorsunuz aynı şeyler? LÜTFEN OKUYUN:

milomanara:

ve
gematria:

Örneğin:
yar, aşkla tanıdığım andan beri, seni ben,
aşk oyunları oynarım, seninle gizliden.
salınarak gel, gönül çadırına, mestane;
senin için dikimiş bir çadırdır, bu beden!

''Senin için dikilmiş bir çadırdır, bu beden''

Bu mısra için ''mecazidir'', ''teşbitir'' gibi açıklamalarla kurtaramazsınız. Mısra elbette mecaz içeriyor. Gerçek çadırdan bahsetmediği ortada. Ama neyin mecazı olabilir bu?

''İki erkek kişi arasında yaşanan Allah aşkı muhabbeti'' (?) gibi birşey için, bu erkeklerden biri diğerine ''bedenim senin için dikilmiş bir çadırdır'' mı der?....

Yukardaki linklerde bunun gibi tonlarca örnek var. Bu sadece bir tanesiydi...

İkincisi: Eğer bu başlıkta tartışmak istiyorsanız, yukardaki linklerde geçen ''mısralar şöyle anlaşılmalıdır, böyle yorumlanmalıdır, çünkü...'' gibi açıklamalar getirebilirsiniz. Nitekim yine bu başlıkta müslüman üye Keci de böyle yapmış.

Fakat siz konuyu tartışmıyor, bizlere ''BU KONUYU TARTIŞAMAZSINIZ'' diyorsunuz. Böyle birşeye hakkınız yok.

Dilerseniz ''Tarihi şahsiyetlerin eşcinselliğini tartışmak hukuka aykırdır, etiğe aykırıdır'' adlı bir başlık açar ve orada ''Tartışamazsınız'' tezinizi temellendirebilirsiniz.

Fakat bu başlıkta Mevlana'nın eşcinselliğini tartışmanın meşruiyeti değil, bizzat Mevlana'nın eşcinselliği tartışılmakta. Lütfen artık anlayınız ve forum kurallarımıza riayet ediniz.

saygılarımla
Alt 06-05-2010, 16:34
insan_olmak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
insan_olmak insan_olmak isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Ben aslında sizin önce eşcinselliği hakaret olarak görüp görmemeniz konusundaki çelişkinize dikkat çekmiştim.

bunları diyen siz

Eşcinselliği bir suçlama olarak görmüyorum, kişi eşcinsel olabilir, kendi tercihidir.
Anlamamakta diretmenizin sebebi nedir? Eşcinsel olmayan birisine eşcinsel demek ona hakarettir diyorum. Bunu söylemem eşcinselliği kötülemem, yermem anlamına gelmez.
şimdide bir erkeğe eşcinsel ne demek vb...laflarla eşcinselliği hakaret olarak görüyorsunuz bu nasıl çelişkidir.Ağzınızdan kaçırdığınız homofobik cümlelerinizi toparlamaya çalıştınız olmadı şimdi yine ''eşcinselliğin hakaret'' olduğunu söylüyorusuz.

kendi içinizde çelişmeyiniz efendim.

şimdi gelelim mevlana konusuna size Şems'in makalat adlı eserinden aktarıyorum.

çeviri Mehmet Nuri Gençosman

Şems mevlana'dan ayrılıp Şam'a gittiğinde onu özleyince şu mektubu yazar:

..o viranenin baykuşu oldu. Aman ne olur, yine dizginleri bu tarafa çevir! Aşk filinin hortumunu yine şahlandır; akşamım seninle
aydın bir sabah gibi olsun Ey Şam'ın, Ermen ve Rum ülkesinin kıvancı sevgili!
Mevlana oğul Sultan Veled ile yolladğı gazelin başında şunu söyler

Gidin ey yoldaşlar, dostumuzu bu tarafa çekmeye bakın! Nihayet o kaçak sevgiliyi tekrar bana getirin!
Tatlı teraneler, renkli bahanelerle o güzel yüzlü ay parçasını o hoş çehreli sevgiliyi eve doğru yürütmeye çalışın.

Mesnevi'de buluşmalarını şu satırlarla anlatmaktadır

Onun yüzünü görünce gül gibi açıldı, sevindi;
vuslatda ayrılık bağlarından kurtuldu, özgür oldu.
Ey canların etrafında döndüğü Hak ankası, dedi,
ok şükür ki o Kaf dağından tekrar geldin!
Ey aşkın, kıyamet meydanının İsrafili!
Ey aşkın aşkı, ey aşkın gönlünün istediği sevgili!
Ey tek güneş! Yüzbinlerce defa seni dinlemek
arzusiyle aklım başımdan gitmişti.
Sence bilinen benim kalp sözlerimi,
hep sağlam akçe gibi kabul eden sendin.

Yine Şems için mesnevide yazdığı bir gazel kaküllerini övmektedir.

Biz Şam'ın âşığı başı dönmüş sevdalısı ve Şam delisiyiz. Şam sevgilisine can vermiş, gönül bağlamışız. Rum
Ülkesinden Şam tarafına, yârin yurdu olan Şam'a koşuyoruz; onun akşam karanlığı gibi siyah kâküllerinden Şam'da
tazeleniyoruz. Salihliye dağında bir mücevher madeni var ki, onu aramak için Şam denizinde boğulmuşuz. Eğer Tebriz'in Hak
güneşi Şemseddin oradaysa Şam'ın kulu kölesiyiz; hem de ne mutlu bir kul ve köleyiz.

Yeterli mi daha fazla yazayım mı?

görüldüğü gibi mevlana şemse aşıktır.İster tasavvufi aşk diyin ister başka türlü ne derseniz deyin sonuç değişmeyecektir.Mevlana bir erkeğe duygusal yakınlık hissetmektedir.Aşık olduğunu söylemektedir.

Sayın gematria'nın açtığı konuya bakarsan sana anlatmak istediğimi anlatmış.

http://www.turandursun.com/forumlar/...045#post304045

cinsel yönelimin br yelpazesi vardır mevlana'nın duygusal oalrak erkeklerdne hoşlanmasıda bunun bir örneğidir.

son olarak mevlana sevgilisinin gidişiyle döktüğü satırları koymka istiyorum.

Etme

Duydum ki bizi bırakmaya azmediyorsun etme
Başka bir yar başka bir dosta meylediyorsun etme

Sen yadeller dünyasında ne arıyorsun yabancı
Hangi hasta gönüllüyü kasdediyorsun etme

Çalma bizi bizden bizi gitme o ellere doğru
Çalınmış başkalarına nazar ediyorsun etme

Ey ay felek harab olmuş alt üst olmuş senin için
Bizi öyle harab öyle alt üst ediyorsun etme

Ey makamı var ve yokun üzerinde olan kişi
Sen varlık sahasını öyle terk ediyorsun etme

Sen yüz çevirecek olsan ay kapkara olur gamdan
Ayın da evini yıkmayı kastediyorsun etme

Bizim dudağımız kurur sen kuruyacak olsan
Gözlerimizi öyle yaş dolu ediyorsun etme

Aşıklarla başa çıkacak gücün yoksa eğer
Aşka öyleyse ne diye hayret ediyorsun etme

Ey cennetin cehennemin elinde olduğu kişi
Bize cenneti öyle cehennem ediyorsun etme

Şekerliğinin içinde zehir zarar vermez bize
O zehiri o şekerle sen bir ediyorsun etme

Bizi sevindiriyorsun huzurumuz kaçar öyle
Huzurumu bozuyorsun sen mavediyorsun etme

Harama bulaşan gözüm güzelliğinin hırsızı
Ey hırsızlığa da değen hırsızlık ediyorsun etme

İsyan et ey arkadaşım söz söyleyecek an değil
Aşkın baygınlığıyla ne meşk ediyorsun etme

Saygılarımla

insan_olmak

Alt 06-05-2010, 16:35
gematria - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
gematria gematria isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

sayın ulpian evet dediğiniz gibi bir çok örneği yazdım buraya hemde ne mısralar artık onlar bile bunun mecaz ötesi birşeyler olduğunu anlamışlardır sanırım

"Gerçek, inanmayı bıraktığında, çekip gitmeyendir."
Alt 06-05-2010, 16:44
Yergin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yergin Yergin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sevgili ulpian,

Bakın, konuyu bilmiyorum ama tartışmayı takip etmeyen sizsiniz.

Başlık eski bir başlıktı ve siz başka bir konudaki tartışmanın oraya uygun olmadığını ve bu başlığa uygun olduğunu söylemiştiniz. Bunun neticesinde bu başlıkta bana sorulan nedir?

http://www.turandursun.com/forumlar/...&postcount=110

ve benim verdiğim cevap nedir?

http://www.turandursun.com/forumlar/...&postcount=112

Verdiğim cevap konuya bağlı kalmak adınadır ama buna uymamamı sağlayan başkasıdır.

Bu konudaki en anlamlı mesaj aslında şudur.

keci Diyor ki
Beyhude uğraşıyorum !! bunu anlatmam mümkün değil..
Zaten bunu anlamış olsanız inanırdınız.

Kur'an Kerimde açıkça yasaklanmış olan bir eylemin Mevlana gibi bir insanın düşüncesinin, düşüncelerine bile giremiyeceğini bilirdiniz.
Başka söyleyecek sözüm yok. Forum kurallarına riayet etmek adına susalım bakalım.

Saygılarımla

Rabbim; Ben hiçim, Azametin karşısında acziyetimin bilincindeyim. Sen ne yazarsan güzel. Sen neyi silersen güzel. İstediğin gibi yaşat. İstediğin gibi öldür.
Alt 06-05-2010, 16:51
ulpian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ulpian ulpian isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Forum kurallarına riayet etmek adına susalım bakalım.

Saygılarımla
sevgili EnvyMe,

bu çarpıtmanıza ne diyeyim şimdi?

DİLEDİĞİNİZ HERŞEYİ bu forumda dile getirebilirsiniz. Fakat lütfen ait olduğu başlıkta... Başka birşey demiyorum ki ben de yukarıda...

Mevlana'nın eşcinselliğini tartışmak, bu konudaki iddialara cevap vermek istiyorsanız bu başlıkta tartışalım...

Yok eğer doğrudan konunun kendisini değil de, bu gibi tartışmaların meşruiyetini tartışmak istiyorsanız, ''tarihi şahsiyetlerin eşcinselliğini tartışmak (hukuk/etik açısından) meşru mudur?'' diye bir başlık açalım, orada tartışalım... Bunu da defalarca yazdım yukarda...

Benim tek karşı çıktığım şey, -malesef müslüman üyelerimizin sürekli yaptığı gibi- X konusunun tartışıldığı bir başlıkta X konusunu tartışmayıp, ''X konusunu TARTIŞAMAZSINIZ'' denmesi ve başlığın konusundan çıkartılması... (Başlıkta artık X konusunun değil, ''X konusunu tartışabilir miyiz'' sorusunun tartışılması)... Böylece dolaylı olarak forumdaki ifade özgürlüğü kısıtlanmış oluyor...

Lütfen SUSMAYIN. İSTEDİĞİNİZ HERŞEYİ dile getirin... Fakat siz de başkalarının ifade özgürlüğüne saygı gösterin... X konusunun tartışıldığı bir başlıkta ''X konusunu TARTIŞAMAZSINIZ'' diyerek ve konuyu buraya çekerek, X konusunun tartışılmasını engellemiş oluyorsunuz.

saygılarımla
Alt 06-05-2010, 16:51
TurkceRap TurkceRap isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sevgili ulpian,

Vefat etmiş birisinin ardından, söylediği sözlerden çıkarım yaparak bir kişiye eşcinsel demek hakaret olmuyor da, tartışma kültürüne uyan bir yapı oluyor da, benim "buyrun madem eşcinselsin demek hakaret değil, söyleyin o zamanda görelim yaptırım oluyor mu, olmuyor mu?" demem mi tartışma kültürüne uymayan bir yapı oluyor?

Farkedersiniz ki, ağırlıklı olarak burada aklı başında mantıklı insanlar hep ne söylemişler?

"Olup olmaması bizi ilgilendirmez."

O zaman neden tartışıyorsunuz? Bunun tartışılmasının gayesini anlatın, açık açık söyleyin, bizde bilelim onu tartışalım.

Fikir özgürlüğü, insanın şalterlerini indirip, düşüncesizce laf söylemesi değildir. Eğer söyler ise, o kişinin söylediği fikir değildir.

Son olarak, eğer mesajımı biraz daha dikkatli okumuş olsaydınız, benim "burada" der iken site yönetimini yani sizleri kastettiğimi, eğer burada birisine veya bana eşcinselsin deme cesaretiniz varmı diyerek kimseyi tehdit etmediğimi, size karşı hukuki işlem başlatırım demediğimi, ima etmediğimi anlardınız. O mesajımın sonundaki, "varmı bunu deneyecek cesaretiniz" den kastım burada yani Turan Dursun sitesinde böyle bir ithama izin verilmeyeceğine güvendiğim içindi ki, görüyorum ki boşa güvenmişim.

Türkiye, istediği kadar uyum sürecine girsin. Bu uyum süreçlerinin arkasındayım lakin hiç bir zaman, bazı değerlere hakaret etmek serbest olmayacaktır. Bunun beklentisinde olanlar, boşuna beklemesinler.

Saygılarımla

Sayın EnvyMe,

Kendi icad ettiğimiz dokunulmazlar yeterince bu toplumun başının belası olmuştur.

Artık sevsek de sevmesek de bu dokunulmazlarla bu toplumsal yapının yürütülemeyeceği ortadadır.

Konuyu daha fazla dağıtmadan esas meseleye dönecek olursak;

Burada ne biri ötekine Mevlana'nın eşcinsel olduğunu, ne de diğeri olmadığını kanıtlayabilir.

Çünkü elimizde sadece her iki bakış açısına göre de değerlendirilebilecek şiirler var ve herkes bunun üzerine kendine göre mantık yürütüyor.

Yoksa Mevlana'nın böyle açık bir beyanına rastlanmadıkça bu konu havanda su dövmekten öteye geçmez.

Saygılar.
Alt 06-05-2010, 20:39
Kıdemli Üye

sevgili turkcerap sadece şiirleri değil yaşarken yaptıkları ibadet tarzı ve selhattin zerkubi meselesi de bu tezimizi desteklemektedir ...

Alt 07-05-2010, 15:28
Kıdemli Üye

batının mevlanayı göklere çıkarmasının sebebini başka yerde aramak gerekli islami bir mutezile akımının yeniden canlanmaması için olabilirmi acaba ? tasavvuf , sufizm derken millet aldı başını gitti bilimde ...

Alt 07-05-2010, 15:52
cegomen cegomen isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Allah akıl fikir versin. Hz Mevlana ile Şems karşılaştığına mevlana 65 yaş civarlarında şems ise yaş olarak ondan çok daha büyüktü. İnsan olarak ne kadar zavallıyız, ne kadar aciziz, ne kadar küçüğüz iftiraya bak! Kızmıyorum sadece acıyorum.

Önerilen Siteler

Etiket
eşcinsel, gay, homoseksüel, mevlana, şems