Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 05-04-2009, 08:54
Cem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cem Cem isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü Başarı Ödülü Başarı Ödülü Onur Üyeliği 

Standart Kız çocuklarının okutulmamasının nedeni

İslam dünyasında sağlam kabul edilen tarihi kaynaklardan anlaşıldığına göre kız çocuklarına okuma-yazma öğretilmemesinin nedeni Muhammed'in sünneti. Bedir Savaşı'nda tutsak edilen müşriklerden okuma-yazma bilenler için verilen hüküm şöyle:

...(müşriklerin) okur-yazar olanlarından her birinin, Ensarın erkek çocuklarından on çocuğa yazı yazmayı iyice öğretmesi şart kılınmıştır.

(Kaynaklar: İbn Sa'd, Tabakât, c. 2, s. 22, Ahmed b. Hanbel, Müsned, c. 1, s. 247, İbn Seyyid, Uyûnu'l-eser, c. 1, s. 287, Diyarbekrî, Târîhu'l-hamîs, c. 1, s. 395.)

Osmanlı imparatorluğunda kız çocuklarına okuma-yazma eğitiminin verilmeye başlanması 19.yy. ortalarında, Tanzimat döneminin hemen sonrasına denk geliyor. Bu döneme kadar Osmanlıda kız çocuklarına eğitim hakkı gibi bir kavram varolmadığı gibi diğer İslam toplumlarında da görülmüyor. Tanzimat ile birlikte batılılaşma, modernleşme, aydınlanma sürecinin başlamasıyla pek çok alanda önemli değişiklikler olduğu gibi bu konuda da önemli değişikliğe gidiliyor.

Kız çocuklarına eğitim verilmemesi sorunu günümüz Türkiyesinde bile etkisi giderek azalsa da hala devam eden bir sorun.

Bu sorunun nedenini cahillik olarak tanımlayanlar olsa da bu ifade sorunun gerçek kaynağını ifade etmekten uzak. Uzak olmaktan da öte bilerek veya bilmeyerek bazı gerçekleri örtmeye çalışan bir ifade.

Konu Cem tarafından (05-04-2009 Saat 11:10 ) değiştirilmiştir. Sebep: imla hatası
Alt 05-04-2009, 10:20
kaancan
Üye Değil

kzını dövmeyen dizini döver...
erkeğin elinin kiri kadının namusu...
erkekse hovarda kadınsa ....
okuyupta napacaklar ? kırsın dizini evinde çocuklarını büyütsünler,okuyanları görüyoz ne mal olduklarını:P
(duymadınızmı hiç?)
Alt 05-04-2009, 10:38
azınlık azınlık isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Okuma-yazma bilmek özellikle İslam'ın ortaya çıktığı dönemlerde son derece büyük bir avantaj ve güçtür. İslam, varlığı gereği ve hedefleri doğrultusunda kadının cahil kalmasını ister; bu aynı zamanda kadının erkeğe koşulsuz teslimiyetinin garantisidir.

Bir başka konuda bununla yakından ilgili bir bir msaj var:

http://www.turandursun.com/forumlar/...?t=9337&page=2

13. numaralı ileti.

A.

The meek shall inherit nothing! - FZ
Alt 05-04-2009, 10:50
karadenizli karadenizli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Fetva makamları devrede kız çocuklarının cahil kalmasını istermiş islam,nereden alıyosunuz bu fetvaları

Kadınların cahil kalmasını isteyen islam değil müslüman yobazlardır zira islam;

Nafile haccın yapılmasında kadın kocasından izin ister ama eğer ilim öğrenmek isterse kocasından izin almaz.

Bedir savaşındaki bir hükmün başka rivayetlerde erkek geçmesini alıp buradan bir hüküm çıkarmakda ancak sizin gibilerin,acizlerin işidir.

İlimden bir bölüm öğrenmen, yüz rek´at namaz kılmandan daha hayırlıdır.36

İlim Çin´de de olsa bulup öğrenin!38
Alt 05-04-2009, 11:07
Cem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cem Cem isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi

Başarı Ödülü Başarı Ödülü Başarı Ödülü Onur Üyeliği 

Bunlar erkekler için geçerli karadenizli.

İbn Sa'd, Ahmed b. Hanbel, İbn Seyyid, Diyarbekrî bunlar İslam tarihinin en önemli kaynakları. Bu isimler olmaksızın İslam tarihi olmaz. Bunların ne aktardğını ise en yukarıda yazdık.

İddiaların tek bir şekilde anlamlı olur: Kızlara da okuma-yazma öğretmenin iyi bir davranış olduğuna yönelik bir hadis aktarmanla.
Alt 05-04-2009, 11:13
prozac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
prozac prozac isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

Bu ilim dini ilim mi acaba ?

Kadınların cahil kalmasını isteyen islam değil müslüman yobazlardır
Karadenizli ; bu yobazlara inanıp okumayan veya okutulmayan o kadar kız varki..

Bir soru ;

asrımızda eğitim şart eğitim olmadan olmuyor.ama okuyan kızlar ise kendilerini pek muhafaza edemiyor.zaten başörtülerinide takamıyorlar. okumasa da cahil kalıyor.hele lise ve üniversite kızların okuyup kendilerini muhafaza etmeleri neredeyse imkansızdır. kız çok terbiyeli olsa bile erkekler onu yoldan çıkarabiliyor. benim de bir kız kardeşim 6 sınıfı okuyor.diyorum 8 sınıfı bitirsin ondan sonra okumasın.ama kendisi okumak istiyor.bu durumda ne yapmalıyım?Türkiyedeki tüm kızlar için geçerli bu.
http://www.sorularlaislamiyet.com/su...w_qna&id=13568

detaylı bilgi için tıklıyoruz konuyu avret yerlerine bağlıyor

Sen Tanrılığını bil..Ben de İnsanlığımı...
-----------------------------------------------------

Hayat Değişimdir...
Kuranda Mucize Yoktur..
Alt 05-04-2009, 11:29
Üyeliğini Sonlandırmış

Nafile haccın yapılmasında kadın kocasından izin ister ama eğer ilim öğrenmek isterse kocasından izin almaz.

Bu anlamlı..

Şimdi sende bana kadınların ilim öğrenmesi yasaktır diye bir hüküm söyle o zaman.

Peygamberin sözleri bütün müslümanlar için geçerlidir öyle erkekler için falan bunlar senin kendini tatmin etmek için söylediğin şeyler.

Bedir savaşındaki o hükmüde nasıl kadınların ilim öğrenmesi yasaktır şeklinde yorumladın akıl alacak gibi değil.

Ben şunu söylüyorum bence ateistler islam konusunda fetva vermesinler,yobaz insanların söylediklerini desteklemekte üstünüze yok.
Alt 05-04-2009, 13:18
kaancan
Üye Değil

yaw karedenizli kurandaki kadınla ilgili ayetlere şöyle bir baktımda kadının okuması,gelişmesi vs...ile ilgili bir tane ayet bulamadım,aksine kadınla ilgili tüm ayetler kadını cinsel bir tema olarak görüyor,kadınlarla nasıl ilişkiye girileceği,nezaman girileceği,nasıl boşanılacağı,kaçar tane alınacağı,nasıl dövüleceği,hamile kadınların üreme için ne kadar önemli olduğu vs..vs anlatılıyor
hatta sana özet olarak şu ayeti göstereyim:
aliimran14.
Nefsani arzulara, kadınlara, oğullara, yığın yığın biriktirilmiş altın ve gümüşe, salma atlara, sağmal hayvanlara ve ekinlere karşı düşkünlük insanlara çekici kılındı. Bunlar, dünya hayatının geçici menfaatleridir. Halbuki varılacak güzelyer, Allah'ın katındadır.

bu ayettende kadınlara kimler kadar değer verildiği açıkça ortadadır!
sen kalkmış birde kadınların eğitiminden bahsediyorsun...sen bunları kimin yediğini sanıyosun?geç bunları karadenizli kardeşim geçççç...
Alt 05-04-2009, 13:23
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Bu ve benzer hadislerin tümü uydurmadır.
Yani, mevzu hadis olarak kabul edilir.
Sahih olarak görülen hadis kitaplarının hiç birinde yer almaz.
Alt 05-04-2009, 14:16
Üyeliğini Sonlandırmış

şimdi uydurma oldu dimi

Önerilen Siteler