Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Biyoloji > Evrim

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 09-05-2012, 12:41
prozac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
prozac prozac isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Evrim Karşıtı Sempozyum Üniversitede Olurmu ?

Başlığına ve katılımcılarına bakıldığında bilimsel verilerden uzak, hatta onlarla neredeyse dalga geçen bir sempozyuma üniversitede yer var mı?

Çok ilginç gelişmeler yaşanıyor. Şaka şaka hiç ilginç değil. Beklenen, olağan hareketler. Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsü’nde bugün ve yarın bir sempozyum düzenleniyor. 1.5 yıl önce kurulan ve kendisine ‘en aktif en marka’ öğrenci kulübü diyen Marmara Vizyon tarafından. Söz konusu sempozyumun başlığı: Bilim, Türler Arası Evrimi Neden Kabul Etmiyor?
‘Türler arası evrim’ diye bir şey olmadığı için ben ilk etapta bu başlığı normal karşıladım. Yani türler aralarında evrilmediğinden bilimin bunu niye kabul etmediğini bir cümleyle anlatacaklar, dağılacaklar sandım. Ve fakat, iki gün sürüyor bu sempozyum, ne ki bir cümle?
Konuşmacılar kim diye, aldı beni bir merak. Bakın, işte buralar maceranın heyecanlı kısımları!

Prof. Adem Tatlı: En son bir konferansta “Evrim teorisi, bilimsel kıstaslar taşımayan, laboratuvarda denenemeyen, çoğunlukla metafiziğe dayalı görüşleri bünyesinde barındıran felsefi bir düşünce tarzıdır” demiştir.
Prof. Turan Güven: Uzmanlık alanı elektron mikroskop, evrim konusunu ‘hobi’ olarak inceliyor. Bir makalesinden örnek: “Evrim teorisi, ateist ve din karşıtlarının bilimsel bir kılıfla insanlara sundukları bir safsatanın adıdır.”
Prof. Eşref Edip Keha: Bir makalesinden... “Fizik ve kimya derslerinde sık sık, ’Var olan şey yok, yok olan da var edilemez’ denir. Ancak Allah (c.c.) bu hükmün dışındadır.”
Prof. İsmail Kocaçalışkan: Bir kuple de buradan: “Evrim görüşü de tek bir görüş değil. Bazıları insanların maymundan geldiğini iddia ediyor, bazı görüşler kurttan geldiğini, bazıları ayıdan geldiğini iddia ediyor. Yani çok çeşitli görüşler var. Madem ki bu bir teoridir, ispatlanmış bir şey değildir.”
Bunlar işin heyecanı, tadı, neşesiydi, şimdi biraz gözyaşı... Boğaziçi Üniversitesi Genetik ve Biyoloji Bölümü’nden Prof. Aslı Tolun, özetle “Böyle bir sempoz-yum düzenlenmesine akademik özgürlük denmez çünkü evrim konusunda bilim adamları arasında görüş ayrılığı yoktur” diyen bir mail atmış Marmara Üniversitesi Rektörlüğü’ne. Gelen cevap: “Marmara Üniversitesi bilimsel özgürlüğe sonuna kadar inanmaktadır. Sempozyum programında yer alan bilim insanlarının görüşlerinin en az karşıt bir bilimsel savı öne süren bilim insanlarınınki kadar değerli olduğuna inanırız.” Bari bunu deme. Öğrenciler düzenliyor işte, filan de. Bilimsel olduğunu savunma bari. Neyse!
Şimdi gelelim asıl soruya: Üniversitede Yaradılışçılık tartışılır mı? Elbette.
Örneğin Kaliforniya Üniversitesi’nde Evrim ve Yaradılışçılık diye bir felsefe dersi de var. Birtakım özel Hıristiyan okullarında da böyle dersler mevcut.
Ya da.. Yine üniversitede, 1960’lar Amerikası’nda zirveye ulaşan anti-evrimciliğin 18. yüzyıldaki, Hıristiyanlık’taki kökenlerini, bu akımın ABD’de nasıl yaradılışçılığa dönüştüğünü tartışmak da son derece önemli ve gereklidir.
Evrimi anlatan bilim insanlarının karşısına, Yaradılışçılık’ı savunan insanları da çıkarırsınız. Bu tartışmanın yerlerinden biri yine üniversite olabilir.
Amma.. Başlığına ve katılımcılarına bakıldığında bilimsel verilerden uzak, hatta onlarla neredeyse dalga geçen bir sempozyuma üniversitede yer var mı?
Üniversiteler Konseyi ve ODTÜ öğretim görevlileri “Hayır yok, iptal edilmelidir” diyor geçen haftadan beri.

Öğretim üyelerinin endişesini anlıyorum ama üniversite çağına gelmiş beyinlerin de uçaklara “Uzaylılar geldi” diye terlik fırlatacak seviyede olmadığına güvenmek zorundayız. O nedenle “Evrim, Darwin uyduruktur” diyenler de Yaradılış’ı evrenin anahtarı olarak sunmak isteyenler de toplaşıp konuşabilir. Endişem şudur: Kırmızı çizgilerin her gün daha çok üstümüze geldiği bu günlerde evrimin marjinalleşmesi, saçmalığın normalleşmesi. İfade özgürlüğü kapsamında saçmalayanların bir gün, o saçmalıklarla dalga geçenlere aynı özgürlüğü tanımamaları.

Ezgi Başaran hislerimize tercüman olmuş , paylaşma geregi duydum..

Kaynak : Radikal

Sen Tanrılığını bil..Ben de İnsanlığımı...
-----------------------------------------------------

Hayat Değişimdir...
Kuranda Mucize Yoktur..
Alt 09-05-2012, 16:08
Sesli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Sesli Sesli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart eğer gerçekten üniversite değilse,

Eğer ilahiyat fakültesi adı altında 1440 yıl önceki bir olaya şahit olanların destekçiliği üniversitelerde yapılabiliyorsa, bu takdirde evrim karşıtı sempozyumlar da üniversitelerde yapılabilir demektir.

Saidi Nursi isimli cumhuriyet düşmanlığı yapmış olan kişilerin sempozyumlarının yapıldığına da biz tanık olduk.

Üniversite denilen kurum eğer gerçekten üniversite değilse, orada herşey yapılabilir...

Farkındalık / Farkıdalık / Farkındalık
Alt 10-05-2012, 23:03
murted - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
murted murted isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Moderator

Adem Tatlı, zamanında benzer faaliyetlerde bulunduğu için üniversiteden atılmış biridir. Bugün baştacı edilebilir.
Turan Güven'den yarım dönem biyoloji dersi almıştım. Kendisi BBP'de başkan yardımcılığı yapmıştır.

“Marmara Üniversitesi bilimsel özgürlüğe sonuna kadar inanmaktadır. Sempozyum programında yer alan bilim insanlarının görüşlerinin en az karşıt bir bilimsel savı öne süren bilim insanlarınınki kadar değerli olduğuna inanırız.”
Birileri Dünya'nın dönmediğini söyleyip sempozyum düzenlese gene aynı gerekçelerle müsade ederler miydi? Evrim olgusunu reddetmekle Dünya'nın dönmediğini iddia etmek arasında absürtlük açısından fark yok.

No Religion No Cry

Ateizmi Anlamak için tıkla!
Alt 10-05-2012, 23:10
taylan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
taylan taylan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Şimdi karşı taraf bizim için tahammülsüzlük ve hoşgörü noksanlığı yaygarası yapacak. Ellerine fırsat veriyoruz. Bırakın düzenlesinler. Üstlerine bu kadar gidilince millet daha da meraklanıyor bunlar da mazlum edebiyatı yapıyorlar. Daha henüz çıkıp bir açıklama yapmış bile değiller.

Bu protestolar yerine halka açık evrim konferanslarına hız verip 2-0 öne geçmek gerek. Hemen ama vakit kaybetmeden tüm biyoloji bölümleri işbirliğine geçip bir konferans takvimi hazırlamalı. Akademik konferanslar yerine, temel bilgiler içeren, özellikle evrim kuramı ile ilgili yanlış anlaşılmaların dile getirildiği geniş çaplı seminerler düzenlenmeli.

http://evrimteorisi.org
Hayat Değişimdir...
Alt 10-05-2012, 23:38
ALKA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ALKA ALKA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Dikkat ederseniz konferansın adı ‘Din, türler arası evrimi neden kabul etmiyor?’ falan değil. Aksine, bilimin evrimi reddettiğini iddia ediyor! Anlayacağınız, adı bile bir kandırmaca..

Bilimsel hiçbir dayanağı olmayan bu etkinliğin bir üniversitede yapılması da ayrıca bir sahtekarlık. Bilimsel özgürlük derken yaratılış görüşü -ilahiyat bölümleri hariç- dünyanın hiçbir üniversitesinde bilimsel kabul görmedi ki bir de bunun tersini iddia etmek isterler. Yani konunun çarpıtma şekli de çok düşündürücü.

Eğer böyle bir şeyi "bilimsel özgürlük" diye savunanlar varsa o zaman bir bilim insanının camiye gidip evrim teorisi hakkında vaaz vermesini de özgürlük çerçevesinde değerlendirsinler de görelim!
Alt 10-05-2012, 23:46
taylan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
taylan taylan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sevgili ALKA, bazı forumlarda konferansa karşı yapılan protestoların, evrim karşıtları tarafından yoğun olarak (bahsettiğim şekilde bir mazlum edebiyatıyla) eleştirildiğini gördüm. Elbette bu bir sahtekarlık. Mutlaka karşı çıkılması gerek. Ama bu adamların eline ufak dahi olsa hiç bir şekilde koz vermemek gerekiyor.

Tekrar ediyorum hızlıca acilen bir seminer takvimi hazırlanmalı ve karşı atağa geçilmelidir. Evrim karşıtlarına anladıkları dilden konuşmak gerekiyor.

http://evrimteorisi.org
Hayat Değişimdir...

Konu taylan tarafından (10-05-2012 Saat 23:53 ) değiştirilmiştir.
Alt 11-05-2012, 04:04
G Milat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
G Milat G Milat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Yanlış anlaşılmasını istemem ama bir konuda fikrimi belirtmek istiyorum.

Bu saçma sapan evrim karşıtı sözde bilimsel konferansa karşı başka bir konferans düzenlemek onları gereğinden fazla önemsiyor olduğumuzun bir göstergesi değil midir? Bence normal seyrinde çalışmalara ve konferanslara yoğun bir şekilde devam edilmeli. Tabii ki karşı çıkıp her yerde aslında onların yaptığı konferansın bilim açısından niteliksiz olduğu söylenmeli ve açıklanmalı... Ki çoğu yerde bunu yaydık. Ben, yurt dışında(burada) da bu konferansın ayrıntıları hakkında detaylı fikir belirttim. Yanlışlığı konusunda çeşitli şeyler söyledik. Yanlışlığı derken bu kısmı biraz açayım. (Daha önce de belirtmiştim.) Bu tip evrim karşıtı konferansların yapılmasına karşı değilim ben. Bunların "bilim" adı altında yapılmasına ve 'bilim yuvası' diye adlandırılan bir yerde yapılmasına karşıyım kendi adıma. Fakat benim rahatsız olduğum şey, sırf onlara karşı bir atakta bulunmak için evrim konferansları düzenlemektir.

Eğer böyle bir şey olursa, sanki evrim dine karşı oluşturulmuş bir teoriymiş gibi görünecek ki zaten Türkiye'de çoğunluğun algısı bu yönde... Evrim, dinden bağımsız bilimsel verilerle tabanını oluşturan bir kuramdır. Dini taktığımız yok yani... Evrim ile dini karşı karşıya getirmeyi bile yanlış buluyorum. Bu nedenle bu karşı konferans fikri konusunda endişelerimi belirtmek istedim. Yine de yapılırsa, elimizden geldiğince destek veririz : )

Bu arada tabii ki de en çok dincilerin evrim karşıtı olduğunun farkındayım. Fakat umarım anlatmaya çalıştığım nokta anlaşılmıştır. Anlaşılmayan bir kısım varsa ilerki yorumlarda anlatabilirim.

Herkes kendisinin milatıdır!
Alt 12-05-2012, 00:27
istatistik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
istatistik istatistik isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Yapılan ya da yapılacak olan sempozyumun bilimsel değerini geçtim, ciddiye alınacak bir yanı bile yoktur. Çünkü en başta bilimsel bir temele bile oturtulabilmiş değil.

Amaçları, evrim sürecini olasılıksal imkansızlık gibi salakça argümanlar ile kötülemekten başka bir şey değil. Olasılıksal imkansızlık başlı başına bir mantıksızlık. Bir olayın gerçekleşme olasılığının çok çok küçük olması gerçekleşmeyeceği anlamına gelmez. Kaldı ki olasılık hesaplarını günümüz koşullarına göre yapmaları zaten sahtekarlıktan başka bir şey değil.

Bugün yaratılışçıların olasılıksal imkansızlık olarak gördükleri pek çok durumun gerçekleşme ihtimali, dünya üzerinde nadir görülen bazı hastalıkların gerçekleşme ihtimalinden daha yüksektir. Eeee ne olacak. Şimdi gidip de bu adama sen hasta değilsin mi diyecekler? Biöyle bir salaklık işte savundukları.

Bunun dışında bir bilimsel argüman geliştirmeleri zaten imkansız çünkü fosiller, gen haritaları vs vs vs... hepsi ortada. Yalanlanamaz şekilde.

Dinler çoğunluğun korkusu ve azınlığın kurnazlığı üzerine kuruludur. (Stendhal)

SERBEST KALEM

Önerilen Siteler