Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam > İslami Alevilik

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Prev önceki Mesaj   sonraki Mesaj Next
Alt 08-01-2012, 21:52
c m c m isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

: ) Öncelikle senin tavrınla sana cevap vermenin benim için zor olmadığını belirtmeliyim. Benimle ilgili merak ettiğin konulara gelirsek…

. İslam misyoneri değilim. Bir İslam misyonerinin Alevilik’in İslamiyet’ten gelmediği iddiası karşısında nasıl bir yaklaşım sergileyeceğini düşünmeni öneririm.
. Forumda bir şöhretim olup olmadığını da bilmiyorum.
. Kendime güvenime dayanarak rahat davranıyorum.
. Cahil olduğum konusunda haklısın. Cahil olduğum için Du Bois-Reymond’un bir sözünü aklımın bir köşesinde her zaman muhafaza ederim… Ignoramus et ignorabimus yani cahiliz ve cahil olarak kalacağız. : )

Konuya gelecek olursak forumda Alevilik’in ayrı bir din-inanç olduğu iddiasını ortaya atan sizler olduğunuza yani ilk ateşi siz yaktığınıza ve Alevilik başlığıyla bir forum açılmasına vesile olduğunuza göre iddialarınızın dayanaklarını ortaya koyma ve Alevilik forumunun işleyişinde aktif rol alma yükümlülüğü sizlere düşmektedir. Bu nedenle şu yazdıklarımı önemle göz önüne alman gerekebilir… “Eğer sizlere göre Alevilik ayrı bir din-inanç ise öncelikle sizlere göre Alevilik'in ne olduğunu, temellerini ve ritüelleri varsa ritüellerini tarihsel bağlantılarıyla ortaya koymanız gereklilik olarak göze çarpmaktadır. Sadece İslamiyet'ten geldiği iddiası değil tarihin başlangıcından beri var olduğu ve Hitit'e kadar dayandırılması da nazar ettiğim konulardır. İslamiyet öncesine dayandırdığınız için de öncelikle tarihsel kaynakların ortaya konulması sizlerin gerçekleştirilmesi gereken bir eylem olarak göze çarpmaktadır.”

Yazdıklarının kalanından anladıklarıma gelirsek…

. Kuyuya bir taş atıp diğer insanların çıkarmasını beklediğin.
. Alevilik’i inceleyip içinden olumsuz gördüğün unsurları çıkarıp eklemeler yaparak bir inanç geliştirdiğin ve bunu Alevilik olarak sunduğun.
. Cahilliğimin sana da bulaştığı. : )

Ben de bilgiler sunup tarihle ilişkilendirerek dayanağı güçlü yazılar sunacağınızı düşünmüştüm.

Benden de not: İsmail Beşikçi, Ebu Suud ve İskilipli Atıf Hoca ile hemşehridir.
Bir not daha: Benim açımdan hangi inanç-din olursa olsun -adı üzerinde inanç olduğu için- kıymet-i harbiyesi olduğunu düşünmüyorum. İnsana, hayvana ve doğaya değer vermek için inanca ihtiyacımız olmadığını da düşünüyorum.

Doyurucu yorumların için teşekkür ederim. Doyduğum için konuyu sizlere bırakıyorum. : )

Önerilen Siteler