Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Konu-dışı

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 30-08-2007, 18:55
Üye Değil

Standart Re: Dersim Katliamı Bir Soykırımdır

Sevgili agnostik, yapilmis bir soykirimi nasil goreceksin, bir soykirim sozkonusu ise kinamak biraz acik havada yellenmek gibi olmuyor mu?
Alt 30-08-2007, 19:54
gerilla gerilla isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

respendial dost, ben genelleme yapamadım. vatandaşları türk halkını suçlamadım. devletin kurumlarından beklerim dedim. çeşitli önyargıları aşmadan tartışma olmaz kavga olur. pelikan'da önyargılarını atamadığı için kürt hareketiyle kavga halinde.
Alt 31-08-2007, 00:31
Üye Değil

Pelikan'in anlamadigi nokta su; Turan Dursun sitesi dinlerden ozgur bir sitedir. Bu tavrinin yani sira hur dusunceye onem verir. Bu sebeple ne forum yoneticisinin ne de baska bir kullanicinin diger uyelere yol gostermek ya da ornek olmak gibi bir sorumlulugu yoktur.

Devletin yapisina gelince soyle bir Turkiye'ye bakin. Bu ulkenin tadini kim cikartiyorsa, devlet onlarin devletidir. Bu ulkede kurt olmak bir ayrinti, biz bu konulari secimler basliginda cok tartistik. Ben sahsen bu kurt meselesinde anlasilmadigima hayret ediyorum.
Alt 31-08-2007, 00:44
dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dilaver dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Pelikan sadece işine geldigi yerden bakar. Örnegin Chp adına dünyayı yıkar ma Chp nin karşısındaki kitle % 80 dir denilince afallar kalır, çünkü hiç meseleye böyle bakmayı denememiştir.

* *Ucuz söylemler kolaydır, sitede Kürt kelimesine yer verilmeyecektir, Kürt halkından bahsedilmeyecektir, İslamiyete taviz verilmeyecektir, susuturulacaklardır. Fikir özgürlügü Pelikanın savundugu şeyleri kabul etmekle sınırlıdır, aksi tavırlar cezalandırılır. Pelikan tek dogruyu söyler bu birinci maddedir, zaten anayasası da iki maddeliktir. İkinci madde de şudur. Pelikanın haksız ya da yanlış oldugu durumlarda birinci madde uygulanır.

* *Neyse ben onun iletilerinden bu anayasayı çıkardım, umarım yanılıyorumdur. Ama merak ettigim şu bugün Genelkurmay Başkanı da Cumbabaya selam durdu, üstelik de selamı alınana kadar durdu. Tüm bu yazılıp çizilenler şimdi nereye gitti.

* * saygılarımla

önemli bir hatırlatma : site yöneticisi olmak suç degil. Site yöneticisi oldugumuz için de düşüncelerimizi bir kenara bırakacak degiliz. Burası bir siyasi hareket de degil ki irade birligimiz aransın. Site yöneticileri olarak tek ortak temelimiz site tüzügüdür. Tüm site üyelerini de birleştiren temel budur. Forumlarda ise bireysel olarak yazarız ve isim altındaki her yazı sahibini baglar, siteyi degil. Site adına yazlanlar ve hepimizi baglıyan yazılar en başta yer alan duyurular kısmında yer almaktadır.
Alt 31-08-2007, 01:49
teotehuakan teotehuakan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Adam ilk mesajını soy kırım diye yayınlamış. Yok daha neler. Kesinlikle sitenin genel içeriğiyle bir ilgisi yok. Saçma ve provakatif.

Ama tartışılmaz değil.

Soykırımın birinci gerek ve şart koşulu belli bir etnisite düşmanlığıdır. Bu düşmanlığın sonucunda sistemli ve etkili bir şekilde o popülasyonun varlığının ortadan kaldırılması hedeflenir. Yani o etnik kökenden olanın iyi/kötü, çalışkan/tembel veya zengin/fakir olmasına bakılmaz. Daha çok ırk temelli bir yaklaşımdır.

Önümüzdeki olaya bakarsak:

Mustafa Kemal, Afet İnan'a yazdırdığı vatandaşlık bilgisi kitabında (ki bu ifade 1924 anayasasında da yer almıştır) 'Türkiye ahalisine vatandaşlık bakımından Türk denir' diyerek vatandaşlık tanımını ırksal temellerden arındırmıştır. Sonra da iktidara gelen hiç bir yönetici (bir dönem Avrupadaki Nasyonal Sosyalist partilerin etkisinde kalan İsmet İnönü hariç) farklı bir tutum takınmamıştır.

Şeyh Sait ve Dersim isyanları o halde nasıl değerlendirilmelidir?

İktidara karşı başlatılan bu kalkışmalar belirli bir etnik yoğunluğun olduğu bölgelerde çıkmıştır. Ayaklanmaların mimarları kürt ve zaza ileri gelenleridir. Bölgede feodal yapı çok kuvvetlidir. İngilizler Musul'un ele geçirilmemesi için bölgenin ileri gelenleri ile anlaştıklarını daha sonra açıklmaışlardır. Konu ile ilgili gizli devlet arşivlerinin ise bir kısmını alışagelmedik şekilde hala açmamaktadırlar. İsyanın büyük ve tehlikeli olması bastırılmasının da daha güç ve kanlı olmasına yol açmıştır. Zaza ve kürtlerin bu isyanlarda ölenlerin çoğunluğunu oluşturmaları ise tamamen ayaklanmanın etnik içerikli olmasından kaynaklanmıştır. Bu isyan nedeniyle de ülke idaresi tarafından farklı muamele görmelerine yol açmıştır. Hiç şüphesiz (buradan bir takım yanlış ve yaygın kötü muameleyi mazur gördüğüm veya gösterdiğim anlamı çıkmasın) bu durumda da cenosidden bahsetmek olanaklı olmamaktadır.

BEN Ateist değilim; Onlar Teist'tir.
BEN kendimi olmayan bir şey üzerinden tanımlayanlardan değilim.
BEN
Alt 31-08-2007, 01:55
teotehuakan teotehuakan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

O halde bir konu başlığı da ilk mesajını böylesi saçma ve halkına ihanet içeren bir konuya ayıran İsmailKılıç ve onun zihniyetindekileri anlamak ve durumlarını tartışmak için açmlıyız kanısındayım.

BEN Ateist değilim; Onlar Teist'tir.
BEN kendimi olmayan bir şey üzerinden tanımlayanlardan değilim.
BEN
Alt 31-08-2007, 02:32
<strong>SİLİNEN</strong> <strong>SİLİNEN</strong> isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Pelikan sadece işine geldigi yerden bakar. Örnegin Chp adına dünyayı yıkar ma Chp nin karşısındaki kitle % 80 dir denilince afallar kalır, çünkü hiç meseleye böyle bakmayı denememiştir

Ben senin saçmalama düzeyine afallıyorum. CHP'yi halkın %80'i dışladı diyorsun, ben daha ne diyeyim sana? Sen daha çocuksun belli oluyor. Senin gibi tersten baksak olaya AKP'yi de halkın
%53'ü "dışladı" deriz. O zaman neden halkın yarısından fazlasının dışladığı bir parti iktidar?

Önce objektif olacaksın. Böyle "dışladı" gibi *büyük laflar sana büyük gelir, sen daha çocuksun.
Mantık çalış mantık.

Ucuz söylemler kolaydır, sitede Kürt kelimesine yer verilmeyecektir, Kürt halkından bahsedilmeyecektir, İslamiyete taviz verilmeyecektir, susuturulacaklardır

Yine ucuz şalap şulap demogojik laflar. Mantık yoksa demogoji başlar. Aynı şeriatçılar gibi. Ne kadar da benziyorsunuz.

Sen pkk'ya gerilla diyen değil misin? Benim eleştirim bunadır. Pkk'ya gerilla diyemezsin benim karşımda. Biz hergün şehit veriyoruz. 20 yaşındaki fakir Anadolu çocukları sen pkk'yı övesin diye şehit düşmüyor.

Genelkurmay Başkanı da Cumbabaya selam durdu, üstelik de selamı alınana kadar durdu. Tüm bu yazılıp çizilenler şimdi nereye gitti.

Olayları doğru yorumlamasını bilmiyorsun bari doğru görmesini bil.
O senin dediğin 30 Ağustos'taki. O resmî olduğu için kurallar aynen uygulanır.
Ama akşam, Gül, KKK'da kapıda karşılanmadı, içeride karşılanmadı ve o geldiğinde Yaşar paşa hazretleri sandalyesinde oturuyordu ve *ayağına geldiğinde sandalyeden bi zahmet kalkıp elini sıktı.
Sonra Gül'e oturacak sandalye aradılar.
Düşün bakalım başkomutana bu muamele neyin işaretidir.
Ben söyleyeyim: "Burada baş komutan sen değilsin, benim" işaretidir. Gül'ün başkomutanlığını tanımamaktır. Çok da ağır kaçmıştır. Ama Gül daha bir şey görmedi bunlar ısınma turları.
Gül'ün istifa etmesi beklenen bir gelişme olacaktır. Çünkü ordusuz bir başkomutandır.
Ona Çankaya bir zindan gibidir artık.
Alt 31-08-2007, 02:59
<strong>SİLİNEN</strong> <strong>SİLİNEN</strong> isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Pelikan'in anlamadigi nokta su; Turan Dursun sitesi dinlerden ozgur bir sitedir. Bu tavrinin yani sira hur dusunceye onem verir. Bu sebeple ne forum yoneticisinin ne de baska bir kullanicinin diger uyelere yol gostermek ya da ornek olmak gibi bir sorumlulugu yoktur.

Köylünün birisinin hemoroidi varmış, doktora gitmiş doktor da tedavi amaçlı olarak ona elektirik seansı uygulamış, adam da her voltajda kahkaha atıp dururmuş, doktor demiş ki: "neden gülüyorsun?"

Köylü de cevap vermiş:

--Doktor bey, bunca yıldır köyüme girmeyen elektirik şimdi kçıma giriyor, o yüzden gülüyorum

İşte bizim demokrasi, hak, özgürlük gibi değerler ile sıkıntımız da burada.

Bunca yıldır görmediğimiz "demokrasi" şimdi kçımıza giriyor
Alt 31-08-2007, 13:46
gerilla gerilla isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

saygısızlığın haddi aşıyor pelikan!

koskoca adama çocuk diyorsun. anlamadığın bir şey var. herkes pkk'yi terörist olarak görmüyor. bu insanlara saygı duymalısın. sen ve senin gibiler ortaya yeni bir akım bile atacaksınız "BAYKALİZM" diye. senden başka herkes yalan, komprodor. bir tek sensin vatansever.
Alt 31-08-2007, 15:25
Üye Değil

Kürt Sait isyanında Dersim Kürtleri Cumhuriyet kuvvetlerinin yanında yer almışlardır.Bu belki oynanan uluslar arası oyunların farkına varmalarından,yada mezhep farkından,belkide devletine bağlılıktan olmuş olabilir.Şayet Dersim Kürtleri kuzeyden İsyancı Kürtleri vurmasaydı,kimbilir belkide isyan muvaffak olur,yada en azından daha zor bastırılır,daha kanlı olurdu.
* Yıllar önce bana Tuncelide bir ihtiyar anlatmıştı.Zamanın tanığı olan *ona göre Dersim isyanı şöyle olmuştu.
* Hepsi aynı aşiretten olan bir köyde bir yaralama olayı olmuş,olayın sanığı kaçmıştı.Köye gelen jandarmalar sanığı bulmak amacıyla sorgu için kaçan adamın karısını karakola götürler.O gece orada kalan kadına tecavüz edilir.Sabahleyin köye dönen kadın şalvarını çıkarıp köyün erkeklerinin üzerine atar.Bu yöreye göre çok anlamlıdır.Bnun üzerine o köy jandarma karakolunu basarak,içerde bulunan 4-5 jandarmayı kafalarını keserek öldürürler.Bu haber il merkezi olan Elazığa Dersimliler isyan ettiler,tüm jandarmaları öldürdüler diye abartılı olarak iletilir.Bunun üzerine Elazığdan bir birlik hazırlanarak Tunceliye gönderilir.Bu sefer tunceliye gelen haber ise,dağ taş asker dolu.Tümünüzü yok edecekler şeklindedir.Derimliler bu hareketi engellemek için Elazığ ile aralarında tek geçit olan (İsmini unuttum)bir köprüyü yakarlar.Bununda haberi yine abartılkarak Elazığa gider.Bu şekilde başlıyan olaylar abartmalar yüzünden dahada büyür,tam bir devletle çatışma halini alır.Tabi iki yandanda ölenler olur.
* *Yalnız şuna dikkatinizi çekerim.Devlete bu olaylar neticesi karşı gelen aşiretler 3-4 tanedir.Diğer aşiretler olaya karışmamışlar,hiç bir zarar ve ziyanada uğramamışlardır..Netice olarak isyan eden bu aşiretler teslim olduklarında Türkiyede,Kayseri,Manisa,Balıkesir ve daha birkaç şehire sürgün gönderilmişler,gidenlerin torunlarıda halen bulundukları yerlerin geldikleri Tunceliden daha bolluk ve bereketli olması,ikliminin daha iyi olması nedeniyle gayet mutludurlar.Tunceliye dönün deseniz,bir tanesi bile dönmez.
* * Herhangi bir SOYKIRIM söz konusu değildir.Bazıları Ermenilerin gölgesinde ,komşuda pişer,belkide banada düşer taktiğiyle ortayı karıştırmaktadır.Dersimli olduklarından bile emin değilim.
* * Birde arkadaşlarım,diyelimki Apo ve Pkk muvaffak oldu.Doğu ve güneydoğuda Anadolu Kürt devletini kurdular.İlk yapacakları eylemlerden biride önce Alevi Kürtleri yok etmektir.Aklı başında Tuncelililer o yüzden Pkk ya yüz vermezler.Ama ne yazıkki gençler kanları deli olduğundan bu masallara kanıyorlar.
* * Gerilla ,Pelikanı Pkk lı teröristlere saygıya davet ediyor,pek çok kişi bu örgütü terörist olarak görmüyormuş.Kendi soyundan bebekleri öldüren,kendi soyunun ufkunu açacak olan okulları yakan,öğretmenleri öldüren,kendi soyuna köylerini terk ettiren,fakir halktan zorla haraç ve evlatlarını toplıyan(Dağa çıkarmak için),dağa çıkan kızlara rahatlayıp daha iyi kararlar vermek için tecavüz eden lider kadrolarından dolayımı ve daha bir çok alçaklıklar yapan,sinsice kalleşce savaşan bu örgüte ne diyelim,nasıl hitap edelim.Teröristin bile bir asaleti vardır.Liderleri yakalanınca "Türk milleti ve Türk bayrağına her türlü hizmete hazırım" diye tavuk gibi ürkmez.Pkk nın liderinin nasıl yalvardığını hep beraber Tv lerden gördük.Birde Şemdin Sakık mı ne var.Onunda bülbül gibi öttüğünü duymadınmı.Saddam bile yargılanırken Apo dan daha delikanlı durdu.Bunlara terörist demek,teröristlere hakaret olur.
* Pelikan arkadaşımın da her sözüne katılıyorum.Çok doğru söylüyor.
*
* Esenkalın..

Önerilen Siteler