Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Fizik > Klasik Mekanik

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 29-10-2012, 06:43
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Sevgili spartacus,
spartacus´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Canlı organize olmuş maddedir diyebiliriz.(yarım yüzyıldır dile getiriliyor diye düşünüyorum)

Tesadüf konusu aslında dinciler tarafından bu kadar detaylı içerikle ifade edilmiyor. Öncelikle onların tesadüf anlayışı da, tanımı da yanlış. Onlara göre tesadüf bir hokus-pokus işi... Olasılık nedir bilmiyorlar, tesadüf kime, neye göredir bilmiyorlar, sadece tek bir kelimeye odaklanıyorlar; tesadüf. Tesadüfü de bir hokus-pokus olarak düşündükleri içinde ortaya anlamsız söylem ve nutuklar çıkıyor...

İradeden bağımsız her olay -bizim için- aslında tesadüftür.. Zira tesadüfü tesadüf yapan insan zihni ve iradesidir. Kime, neye göre tesadüf çerçevesi de aslında burada açığa çıkıyor... Örneğin bir yerde hiç beklemediğimiz bir arkadaşımızı gördük, bu bizim için tesadüftür, fakat aynı arkadaşımıza randevu verip buluştuğumuzda karşılaşmamız tesadüf değildir.

Tesadüf dendiğinde ise nedensizlik algılanıyor, oysa bu da doğru değil... Örneğin elmanın daldan düşmesi tesadüf müdür?
Bu soruya hayır, yer çekimi var, tesadüf değildir diyebiliriz. Peki tam ben oradan geçerken düşmesi tesadüf müdür? tesadüftür, sebebi nedir? Yine yer çekimi....

Örneğin dünyanın güneşe olan uzaklığı tesadüf müdür? Elmanın daldan düşmesi gibi.. Peki ideal uzaklık olarak belirlediğimiz bu mesafe nedir? işte burası da tesadüftür... Aynen tam ben geçerken elmanın düşmesi gibi. Sebep ne idi? Yer çekimi. Dünya ile güneş arasındaki mesafenin sebebi nedir peki? Mars veya Jüpiter'inki ne ise...

Dindarlar dünya ile güneşin arasındaki mesafenin nedenini, dünyada hayat olma sebebine bağlarlar. Yani kısaca şunu ifade etmiş olurlar, elma daldan düştü çünkü tam ben oradan geçiyordum... Yani elmanın daldan düşmesinin sebebi yerçekimi değilde, kendisinin oradan geçmesi gibi düşünürler. Aynı darlıkla dünya-güneş arasındaki uzaklığa bakarlar ve bu uzaklığın sebebi olarak dünyadaki hayatı gösterirler. İşin aslı hali, hazır gerçeği ters çevirip, amuda kaldırırlar...

Tesadüf konusunu böyle kaba örneklerle ele almak da faydalı olabilir diye düşünüyorum. Zaten her an gözlemlenebilir evrende katrilyonlarca hareket, olay, etki, tepki var. Sürekli bir şeyler değişiyor, sürekli hareket halinde... Bu halde dincilerin tesadüf kelimesi üzerinden koparttığı fırtına gerçekten de saçma değil mi?

Birde bazı alık bilim insanları güya imkansız rakamlarla olasılık, tesadüf hesabı yapıyorlar-mış. Atıyorum maddede bilmem neyin oluşması bilmem kaç katrilyon üssü katrilyonmuş vs.. Yok bilmem kaç milyar yıl gerekirmiş vs.. Bu konuda da idealist, statik bakış açısı, kısacası alıklık hakim... Şöyle örnek vereyim, sayısal lotonun her salise çekildiğini düşünelim.... Elinizde de 6 rakamlı bir kupon var. Her salise çekilen sayısal lotoyu tutturmanız milyarda birlerle ifade edilebilir mi?

Evrende ise maddeler, kısacası her şey her salise ilişki halinde... Atıyorum günümüz ve 10 milyar yıl arasını statik sayıp olasılık hesabı yapan bir insanın aklıyla bir sorunu olabilir mi?(sanmıyorum) Yoksa din adına inanılan-tapılan binlerce yıl evvelde kalmış ilkel yaratılış masalları ve aşılanan felsefe mi yanlış?
Bu değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim, size bir kurdela da benden :

Sevgiler

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 29-10-2012, 07:38
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sevgili Neva,
Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili Deist_tr;

Bakin tesadufun var olup olmadigini tartisiyoruz. Ve dahi ihtimal kavraminin.

Sarap kadehi ornegi cok basit bir ornektir.

Ornegin siz bir muhendis olarak, bunu birim cinsinden olcebilirsiniz. Ne yaparsiniz, matematikle aciklarsiniz.
Siz bunu bu birimlerle aciklasaniz da, aciklamasaniz da, bunun madde'nin ozgun halde kendisine iliskin goreceligi(boyle bir algisi) yoktur.

Madde'nin ozgun halde kendisi akil, bilinc vs. sahip olmadigindan, matematik/oran vs. filan bilmez yani.

Bu yuzden sarap kadehi, sandiginizdan daha evrenseldir.
Aslında madde tabi olduğu kanunlara uyar ve uygular. Örneğin gravitasyonel çekim kuvveti uygular, elektrik alana, elektrik yüküne, manyetik alana, ısı, ışık gibi dış etkilere tepkiler verir veya etki eder. Bu etki ve tepkileri "katı bir bilinçsizlik" olarak değerlendirmemeliyiz belkide. Maddenin tabi olduğu yasalar uyarınca gösterdiği programlanmış davranışları bilincin (mekanik bilinç, mikro bilinç, programlanmış bilinç, sınırlı programlanmış bilinç gibi bir isim vererek) en alt düzeyi olarak nitelemek daha doğru olabilir. Sonuçta bizim bilincimiz maddelerin tabi olduğu yasalar uyarınca gösterdiği programlanmış etki-tepkilerden oluşmuştur. Siz ne dersiniz ?
Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Evet sorum oydu ilk mesajimdan beri;
Insanoglu, yani biz, tesaduf sonucu sarap kadehine donusebilir miyiz?
Bunun(tesadufen sarap kadehine donusmenin) ihtimali var midir?
Aslında sorunuzu tam anlamamış olmama rağmen önceki mesajlarımda cevap vermişim.
Ancak bunun tesadüfen oluşması konusunu irdelersek, madde kanunlarının böyle bir doğal sonuç elde edecek yönde yasalara sahip olduğunu düşünmüyorum.
Daha açık yazayım :
- Andolsun o madde kanunlarına, Deist_tr tesadüfen şarap kadehine dönüşmez.
- Yine andolsun o madde kanunlarına, Deist_tr'nin tesadüfen şarap kadehine dönüşme ihtimali yoktur.

--/--

Andolsun o bulunmamış gravitona, bu cevabı vermiş olmakla birlikte hala özellikle bu örneğin bu konuya yapacağı katkıyı anlamış değilim ve andolsun o gizlenen Higgs bozonuna, konunun ucunu nereye nasıl bağlayacağınızı da hala anlamış değilim.

Sevgiler

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 30-10-2012, 03:34
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Deist_tr´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili spartacus,
Bu değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim, size bir kurdela da benden :

Sevgiler
Sevgili Deist_tr

Teşekkürler..

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 31-10-2012, 16:46
safakk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
safakk safakk isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

spartacus´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Canlı organize olmuş maddedir diyebiliriz.(yarım yüzyıldır dile getiriliyor diye düşünüyorum)

Tesadüf konusu aslında dinciler tarafından bu kadar detaylı içerikle ifade edilmiyor. Öncelikle onların tesadüf anlayışı da, tanımı da yanlış. Onlara göre tesadüf bir hokus-pokus işi... Olasılık nedir bilmiyorlar, tesadüf kime, neye göredir bilmiyorlar, sadece tek bir kelimeye odaklanıyorlar; tesadüf.
ben dilimizde bu konudaki terim ve sözcüklerle ilgili bir karmaşa olduğunu düşünüyorum. bu karmaşa ne dediğimizi anlamamızı zorlaştırıyor. ihtimal, olasılık, tesadüf, benzeri anlamlarda kullanılıyor. halbuki farklı sözcükler.

arapçasını bilemeyeceğim, ama ingilizceden örnek vererek anlatmam gerekirse:
chance , coincidence, possibility, probability dilimizde karşılığı ihtimal olan sözcükler. ama her birinin anlamı farklı. biz tesadüf, olasılık, ihtimal şeklinde aynı anlama gelen birden fazla sözcük kullanıyoruz.
tesadüf var mı? kelimenin her anlamında var. ama örneğin birşeyin olma olasılığı (chance) ile tesadüfen olma durumu (coincidence) farklı açıklama gerektiren durumlar.
Alt 01-11-2012, 02:03
undersun undersun isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bu müthiş ve cok Zekice bir kaçış ! bilimin yetersizliği ve daha cok yolu olduğunun arkasına sığınarak yaratıcıyi inkar etmek..!

Bilimin yetersizliğini savunup belirli bir kapasitesinin dısına çıkamayacağıniizi su anda kabul ediyorsunuz fakat yaratıcı ile ilgili bazı konularda yeterli cevap alamadığınızda hemen yaratıcıyı red ve inkar ediyorsunuz...

Peki neden bilimi red veya inkar etmiyorda yaratıcıyı ediyorsunuz sizce bu düşünce biçiminiz çelişki oluşturmuyor mü?
Alt 15-11-2012, 02:06
unknowngod unknowngod isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

bigbang teorisi ile oraya çıkan enerjinin gezegen ve galaksi tasarimlarina dönüşmesi nasil bir tesadüf olabilir,onu bu şekle itmeye çalişan etki gücü nedir.? bunu sormak cevabin ta kendisidir

Tanrı büyük bir bilim adamıdır....???
Alt 15-11-2012, 02:12
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

unknowngod´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
bigbang teorisi ile oraya çıkan enerjinin gezegen ve galaksi tasarimlarina dönüşmesi nasil bir tesadüf olabilir,onu bu şekle itmeye çalişan etki gücü nedir.? bunu sormak cevabin ta kendisidir
Okumadan yazmak buna denir ama neyse, o halde kocaman yaptım, bak tesadüf orada duruyor O şekle sokanı da şekle sokmak gerekir. hemde binlerce kat daha fazla tesadüf gücünde

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 15-11-2012, 02:16
Üye

ben sadece fikrimi söyledim spartacus çürütmek serbest

Alt 15-11-2012, 02:16
Jingo Jingo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

unknowngod´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Etki gücü yoktur. O da tesadüftür.
Alt 15-11-2012, 02:20
Üye

değerli jingo her düşünce değerlidir

Önerilen Siteler