Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dinlerden Özgürlük > Özgür Düşünce Platformu

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 24-08-2010, 21:00
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger paslicivi;

Hem ikisini birbirine dusunce olarak "karistirmadigindan" bahsediyorsun, hem de mesajini bu "karistirmaya" tabi tutarak, dogal zihniyet ve dogal egodan bahsediyorsun.

Ben sana zaten, yasamak ve yasatmak bilincinin, ancak INSANSAL ZIHNIYET ve BIRIN TURSEL SELF BILINC VE FARKINDALIGININ BIR URUNU oldugunu mesajimda belirttim.

Bu dogal zihniyet ve dogal egodan hala bu temelde neden bahsettiginin de bir anlami kalmiyor.

Cunku bahsedilen duzey, dogal zihniyet ve dogal egolu insanoglu icin degil; insansal zihniyet ve tursel self bilinc ve farkindaligini almis bireyin, dusunce ve davranista; insansalligi/evrenselligi bilinci kazanildiktan sonra gecerli.

O yuzden senin, yukaridaki mesajinda getirdigin, dogallik kilifi altindaki zihniyet, zaten yasam temelli bir bilince acik degildir ve ufkunda bile yoktur. Cunku her turlu dogallik ufku (zihniyeti, egosu, her turlu yasa, kanun v.s. kurgusu), bu bilinci kapsamaz. Cunku ufuk, kulvarlari temelleri, koku, v.s. herbirsey farklidir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 25-08-2010, 05:00
paslıçivi paslıçivi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Besin zincirinin en tepesindeki insana dair "gen bencilligi yuzunden, en tepeyi isgal eder" dersek, can/yasam dongusunun, bir nevi bencilliginden hic haberimiz yoktur gibi bir durum cikar ortaya..
sevgili neva, bu cümlenizi tam olarak anlamamakla beraber, besin zincirinde insanın en tepeyi işgal etmesinin tek nedeni "genlerin bencilliği" değil yazımdaki kalın puntoladığım diğer maddeler de vardır.. hatta bunlar daha da arttırılabilir..

Bu bahsettiginiz zincir, yasamin surdurulebilirligi adina bir zorunluluktur.
evet işte ben de bunu ifade etmeye çalışıyorum zaten.. tüm canlılar birbirleriyle yaşam/hayatta kalam mücadelesi vermek zorundadırlar.. çünkü yaşamda kalmanın primer/birincil olmazsa olmaz şartı "beslenmedir"..

ve beslenme dediğimiz şey yine diğer canlıları yiyerek gerçekleşiyor ancak..

varoluşta öyle bir kurgu var ki; canlıların biribiriyle dostane geçinmesi imkansız kılınmış.. her şey biribirimizin haklarını gaspetme, birbirimiz yeme üzerine kurgulanmış.. yani canlılar arası yaşanan her türlü kaos bir zorunluluk, bir dayatma.. ben de bunu ifade etmeye çalışyorum..

Mesela, insan gerek yasami boyunca, gerekse yasami sonlandiginda, yasam dongusunun surdurulebilirligi adina, dogada varolanlar arasinda, kendi yapisi ile en fazla yararli copluk ureten bir yapi olabilir mi ?
bu bahsettiğiniz araştırılabilir ve konuşulabilir.. ama görünen bir şey var ki insan denen canlı yaşam döngüsüne katkıdan çok, egosu yüzünden hem yaşadığı gezegene hem diğer canlı türlerine en fazla zarar veren tür.. dünya savaşlarını çıkaran, küresel ısınmaya sebebiyet veren, ozon tabakasını delen ve daha bir çok yaşamsal kavramlara zarar veren yegane tür bilinçsizce yaşayan insanoğludur..

ve varolan bilinçsizliği de onun elinde/suçu/kusuru olan bir şey değildir.. çünkü bir zihin hastası, bilinç evriminde bir arageçiş formunda ve bir nörokimyasal robot olduğunun henüz farkında değildir..

Alt 25-08-2010, 05:23
paslıçivi paslıçivi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

O yuzden senin, yukaridaki mesajinda getirdigin, dogallik kilifi altindaki zihniyet, zaten yasam temelli bir bilince acik degildir ve ufkunda bile yoktur. Cunku her turlu dogallik ufku (zihniyeti, egosu, her turlu yasa, kanun v.s. kurgusu), bu bilinci kapsamaz. Cunku ufuk, kulvarlari temelleri, koku, v.s. herbirsey farklidir.
sevgili e.i..

burayı biraz aç bakalım.. sen "yaşam temelli" bilinçten ne anlıyorsun, ya da neyi ifade etmeye çalışıyorsun ki bu bilincin "doğal zihniyetin ufkunda bile olamayacağını" söylüyorsun..

aynı şeylerden bahsetmiyoruz sanırım..

Alt 25-08-2010, 05:36
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger paslicivi;

burayı biraz aç bakalım.. sen "yaşam temelli" bilinçten ne anlıyorsun, ya da neyi ifade etmeye çalışıyorsun ki bu bilincin "doğal zihniyetin ufkunda bile olamayacağını" söylüyorsun-paslicivi-

Ben bu konuyu, daha once bu baslikta dile getirdim. Yasam bilincinin olabilmesi icin, oncelikle insanoglunun kendi varliginin ve birinin farkina ve bilincine varmasi, yasamin elindeki tek degeri oldugunun algisi ve yasaminin onune metafizik ve etik hic bir deger veya tabuyu koymamasi bilinci. Bu bilinc te, dogal kisvet altindaki, zihniyette, egoda ve nesneye verilen kurallarda, kaidelerde, insanoglu icerikli oznelliklerde ve ozelliklerde yoktur. Cunku dogallik kisvesi, insanoglu tur ve birinin, insanlikdisi ve insandisi kendini teslim ettigi, sabitleyip, sahiplendigi, mutlak ve degismez kildigi, sorgulamadigi bir kok ve temelleri uzerinekurulmustur. Isleyisi, bu yapilanis bunyesindedir.

O yuzden kendi dahil; bir kim olarak ortaya koydugu her turlu soyut ve somut kendisini kendi adina ortaya koyamaz. Dogal zihniyet ve her turlu dogallik burda biter.

Halbuki ufuk, insanoglu turu ve birinin, SADECE KENDINI KENDI ADINA ORTAYA KOYABILMESIDIR. Yani, BIR KIM OLARAK, KENDI NESINI ORTAYA KOYABILIR. Bu da ancak, insansal zihniyetin ve birin tursel selfinin bilinci ve farkindaligi ile mumkundur, dogallik sinirlari ve teslimiyeti icinde mumkun degildir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 26-08-2010, 13:04
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

paslıçivi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
sevgili neva, bu cümlenizi tam olarak anlamamakla beraber, besin zincirinde insanın en tepeyi işgal etmesinin tek nedeni "genlerin bencilliği" değil yazımdaki kalın puntoladığım diğer maddeler de vardır.. hatta bunlar daha da arttırılabilir..

varoluşta öyle bir kurgu var ki; canlıların biribiriyle dostane geçinmesi imkansız kılınmış.. her şey biribirimizin haklarını gaspetme, birbirimiz yeme üzerine kurgulanmış.. yani canlılar arası yaşanan her türlü kaos bir zorunluluk, bir dayatma.. ben de bunu ifade etmeye çalışyorum..
Merhaba sayin paslicivi,

Bir onceki mesajinizda dediniz ki gen bencildir, yani duzenek budur. Yanlis okudugumu sanmiyorum.

paslıçivi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

insanoğlu yaşamak gereketiğinde "önce benim türüm/soyum" demektedir.. "gen bencildir", "yaşamak için öldürmek", "büyük balık küçük balığı yutar", "güçlü olan ayakta kalır" gibi ifadeleri işte ben bunun için kullanıyorum..

yaşamda kalabilmek için diğer canlı türlerini öldürüp onları yiyerek bunu başarabiliyorsun ancak..

ve işte bu konuda bir beslenme zinciri oluşmuş, bunun en zirvesinde insan, sonra hayvan ve zincirin en sonunda da bitkiler var..

*peki bu zincirdeki bu sıra niçin böyle oluşmuş?..

*niçin insan beslenme zincirinde zirvede ve diğer tüm canlı türlerini öldürüp yiyerek hayatta kalıyor?

*bu beslenme zincirinin bu şekilde oluşmasında kriterler nedir?

işte sana algılatmaya çalıştığım nokta burası.. bu yukarda sorduğum soruların cevabı ne mi?

çok basit..

-gen bencildir..

-yaşamak için öldürmek zorundasın..

-büyük balık küçük balığı yutar..

-güçlü olan ayakta kalır..

o yüzden bu "can/yaşam temelli" bilinç düzeyini konuşma konusunda henüz emin değilim dedim.. çünkü ancak ilk 2 bilinç düzeyi aşıldıktan sonra bunlar algılanabilinir ve konuşulabilinir..
Ben de size diyorum ki;

Insanin yasam dongusu icin en fazla yararli cop ureten bir yapi oldugunu dusundunuz mu hic?

Kuskusuz insan en fazla zarar veren yapi ayni zamanda,yikiyor, deliyor, kiriyor, yok ediyor.

Mesela dunyanin bir nevi yakit istasyonu olan magma, nerden enerji aliyor, nasil yaniyor, idamesini nasil sagliyor vs.

Ben bir zorunluluk derken bunu kastetmistim. Ancak siz sadece "ego" olarak algiladiniz sanirim.

Bunu hic dusundunuz mu?

Yani insan gen anlaminda bencil olsa da, olmasa da bir nevi, bir baska yapinin idamesi icin, harcanmasi ve harcatmasi gereken onemli bir done..

Önerilen Siteler