Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Konu-dışı

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 01-04-2024, 18:49
Alvin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Alvin Alvin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Celal Sengor Sacmaliklari

Bu baslikta imkan elverdigince Celal Sengor'un bazi sacmaliklarina deginecegim. Probleml lduguna inandigim noktalardan bir tanesine degien bir videoya denk geldi. Kendim yazmaktansa, bu videoyu paylasmak istedim.

Ben de zaman zaman elestiri ve analizlerde bulunacagim.

Ilki su:

"Happiness is a state of mind. It's just according to the way you look at things."
— Walt Disney
Alt 01-04-2024, 19:33
Üye

Celal'in videoda hangi sacma sapan goruslere sahip oldugu biraz anlatiliyor. Ben, psikolojik tahminimi yapacagim. Bunu sacmalik olarak degerlendirmemek lazim. Psikolojik durumu olarak degerlendirmek gerekir. Ve saygi ile yaklasmak lazim. Dikkatimi ceken sey su: "Ben psikologa gittim, psikolog beni degil, ben psikologu tedavi ediyorum."

Gulusmeler, kahkahalar felan. Bunlar ise kitlesinin cahilliginden

Celal'e donersek, Celal, kendisini asiri onemli ve ustun goruyor, ve baskalarini kucumseyip assagilama egiliminde olyor. Bu gibi insanlar, cogu zaman empati eksikliginden ve surekli dissal onay arayisinda olduklarindan bunu yaparlar. Celal'in soylem ve davranislarinda bu yuzden narsistlik bozukluk semptomlari goruluyor. Buna gore, Celal kendi yeteneklerini\ zenginligini\ imkanlarini ve bilgisini abartarak digerlerini asagiliyor ve ustun gorme seklinde narsistlik davranis bozuklugu gosteriyor.

Bu yuzden de, "baktim ki ben psikologu tedavi ediyorum" ifadesininin sahsen, narsistik ozelliklerin bir yansimasi oldugunu dusunuyorum. Kesin degil tabii fakat boyle bir algi veriyor. Cunku olayda goruldugu gibi, psikolojik yardim almak icin bir terapi surecine basliyorsun ve bu surecte dahi kendini ustun goruyorsun ve doktoru kontrol etmeye calisiyorsun. Narsistik bireyler genellikle kendilerini asiri onemli ve degerli hissederler. "Ben Psikologu Tedavi Ediyorum" ifadesi, kisinin kendi guc ve bilgisine olan asiri guvenini, baskalarindan ustun oldugunu dusunmesini ve digerlerini kucumseme egilimini yansitiyor. Bu, narsistik bozuklugun temel ozelliklerinden biri.

Toplum icinde, bir konferansta, "Ben psikologu tedavi ediyorum" diyerek takdir, dissal onay ve ovgu artirma gibi taktiklere basvuruyor. Bunu her durumda, surekli yapiyor Bu gibi durumlar da genellikle insanlarin icsel guvensizlik ve duygusal karmasa yasadigini gosterir. Yani, disariya guclu ve ustun gorunme ihtiyaci duyarlar. Her durumda bunu disa vururlar.

Celal'in bir an once tedavi gormesi gerekir diye dusunuyorum.

Cahilligi ve sacmaliklari ise toplum, insan, bilissel bilimlere yonelik yaklasimi hakkinda. Video o bolumu ele aldigi icin o kisma girmiyorum.

"Happiness is a state of mind. It's just according to the way you look at things."
— Walt Disney
Alt 02-04-2024, 00:30
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Celal neo-liberal görünümlü ancak Hitler döneminin el üstünde tutulmaya çalışılan sözde bilim insnalarına da benzer.
Sorunlu ve kendisini aşırı yücelten, ötekileştirip, alağılayan, kompleksli, obsesif davranışlar, kişilik yansttığı da sık, sık görülebilir.

Alanının dışında her konuya burnunu sokmuş, ancak zahmet edip, hiç araştırmamıştır.

Kısaca her görüşün yobazlığı ve bağnazlığı zarar vermektedir.

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 02-04-2024, 01:31
Üye

Celal, bildigin fasist yobaz bir insan. Psikolojik problemleri kendisini baglar tabii. Fakat cahilligi ve bu cahilin pesinde "aman hocam aman hocam, ne yiyorsunuz, ne iciyorsunuz, ne okuyorsunuz, ne sciyorsunuz" deyip pervane gibi donen bir yapi da var. Bunlar da 'sekuler cemaatciler'. Mesela bilimnediyor gurubu.

Bir video izliyordum. O videoda, genc adam Celal'in ogluna, "aman sakin kola vermeyin hocamiza, yararli degil" demisti. Oglu da, "babam kac yasinda insan, kendi karar verir ne icecegine" diyerek, karsi tarafi ignelemisti.

Yani, olur ya hani, cemaatciler hocalarinin etrafinda doner durur, kraldan cok kralcu=idir, aynen oyle. Al birini vur otekisine.

— Walt Disney

Önerilen Siteler

Etiket
celal sengor