Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 12-10-2017, 01:01
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İnanç ve inaçsızlık benim için bir İSİMDEN ötesi değil, İsimler dünyasında ki farklı iki isim gibi ama yaptıkları işlev yönünden de aynı gibi, ikisinin de sınırları var çünkü, bir birlerine dayanıyor bu sınırlarda.
Değil mi ki doğduğumda bunlar vardı ve hazırdı ve bende bunlarla hazırlanmış bir dünyaya ayak bastım, bunun hangisi seçersem seçeyim, bu seçimim, artık gerçek bir seçim olmamaz bana göre.
Bu ikisinden birini seç demek, veya buna zorlanmak bir seçim, tercih vb. değil, bunu bir robot bile yapabilir.

Yani İSİMLERE takığımdır, aram yoktur.
Onları reddedince de bu konumun Şeytanınkiyle eş değer olduğunu da söyleyebilirim, zira insanlar arasında bunun bir karşılığı yok.
İnsanlar isimlere göre hükmediyorlar, ona göre varlanıyorlar, anlamlanıyorlar, en büyük önem isimlere affedilmiş, insanlık için isimlerden daha önemli bir şey yok.

Şeytan da Adem'i reddederken ondaki "bu" en büyük özelliğini reddetmiş aslında. Yani isimleri reddetmiş.
Yoksa Adem'in başka bir numarası zaten yokmuş.
Şeytanın Şeytan olmasının ardında, isimleri kabullenmeyişi vardır.

İsimler nasıl reddedilebilir değil mi?
Adem'i cümleye üstün eden yegâne özellik!

Saygı konusunda benden yana kimseye bir sıkıntı olmaz, zaten olamazda, çünkü isimlerin bir anlamı olmayınca, geriye savunulacak, dert edilecek çok bir şey de kalmıyor.

Sevgiler

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.
Alt 12-10-2017, 23:13
Balkocha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Balkocha Balkocha isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Muhammedin de hicret anina kadar ve palazlanincaya kadar ortaya surdugu vahiy soylemleri son derece insancil ve yumusacikti.
Belki de Isa ,omru vefa edip de Muhammed kadar ragbet gorseydi bugun daha farkli aniyor olacaktik.
Buna ragmen Eski ahit hristiyanligin tum dunyada en vahsi katliamlara vurdugu damgayi mesru kilmistir.
Alt 12-10-2017, 23:30
manas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
manas manas isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

güya isa barışçıl sözler söylemiştir ama demek ki onun ümmeti onu takmamış olacak ki yüzyıllar boyunca katliam, soykırım, sömürü, halka eziyet, engizisyonu insanlığa yaşatmışlardır. şimdi dini takıntıları hurafeleri umursamıyorlardır ama yine haçlı zihniyetleri var ırak suriye afganistan örneği gibi. ama en azından kendi ülkelerindeki insanlara din dayatması yapmıyorlar yada yapamıyorlar.

***Tanrı mineral de uyudu, bitki de düş kurdu, hayvanda uyandı, insan da kendini buldu ***
Alt 13-10-2017, 00:00
Vefik Sami Vefik Sami isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

@Balkocha
@manas

Yapmayın yahu.
Konuya hâkimiyet diye bir şey var !..

Yunus Emre, Hacı bektaş-ı Velî de müslüman;
Peygamber torunu ve ailesini Kerbelâda katlettiren Yezid ve şimdilerde kelle kesen IŞİD'de
Ne yapalım şimdi ?
Hangilerini referans alalım ?

Ben, inancın teorik kısmından ve "inanç" kavramından ne anladığımdan söz etmekteyim.
Kendisini Hristiyan olarak tanımlayanların yaptıklarını sahipleniyor değilim.
Defâlarca yazdım ama; anlatamadım.
Din, inancın kurumsallaşmış biçimidir.
İnanç kurumsallaştığında, hâkim kültüre hizmet eden basit, sıradan bir araç olur.
Alt 13-10-2017, 00:18
manas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
manas manas isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

vefik hocam bende sana istinaden yazmadım zaten, dinleri uygulayıcılarının yaptıklarına değindim.

***Tanrı mineral de uyudu, bitki de düş kurdu, hayvanda uyandı, insan da kendini buldu ***
Alt 13-10-2017, 01:43
Balkocha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Balkocha Balkocha isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Tam da Manas in soyledigini dusundum.Ancak Haci Bektasi Veli gibi Yunus Emre gibilerin muslumanliginin cikis noktalari neresi olursa olsun yurudukleri yolda birakiniz dini Tanri dan dahi bahsederken suphe duyuyorum.Kaldi ki Hristiyanlik icinde de bu tarz tanimlari kolaylikla buluyoruz.
Hangimiz yazmisti .Bu forumda ne muslumanlar var . Ateist oldugum halde duruslariyla saygi duydugum.Ve bir cok da yakindan tanidigim Ateistler var ise yaramaz diyebilecegim. Bu tarz birseydi.
Her insan kendi algilama yetenegi ve yasam gorusuyle ayni olguyu tabiiki farkli farkli yapida ozumsuyor.Bu acidan dinsel argumanlarin tumune karsi olmanin gerekliliginde birlesmek mucadelesine inaniyorum.Herhangisi olursa olsun .Iclerinden bir tanesinin mensubu olma ayricaligiyla sempatik gosterilmesi ve/veya mazur gorulmesi dogru bile olsa gereksizdir diye dusunuyorum. Bu anlamda dinin kurumsallasmayacagi bir yapinin da insanligin hicbir geleceginde kesintisiz olusabilecegini kurgulayamiyorum

Saygilarimla
Alt 14-10-2017, 00:33
bursali68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bursali68 bursali68 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Merhaba,

İnançlı veya inançsız olmak " insani " olan bir haktır.İsteyen inanır, isteyen inanmaz...Hak nerede son bulur, kendi dışındakilerin haklarına tecavüz sınırında son bulur...Saygı da o noktada son bulur.

Her inanç veya inançsızlıkların, yapmış oldukları şiddete, kıyıma, zulme, eziyete, sömürüye ait örnekler oldukça boldur insanlık tarihinde...Bu noktada her ne kadar inanç veya inançsızlıkta sorun olsa da ana sorun insanın HÜKMETME, YÖNETME isteğidir diye düşünüyorum.Hükmetme, yönetme, sahip olma isteği, inançlı veya inançsız toplumları, kitleleri, ülkeleri sorunlu yapar...Ana sorun burada...Bu o toplumların, toplulukların kitlesel olarak bilinçleri veya cehaletleriyle doğru orantılıdır.

Bu noktadan bakınca ben de HUMANİZM diyorum...Gerçek anlamda hümanist olanlar, insanların sosyolojik kimliklerine bakmaksızın tüm yaşama saygı duyar ve bunun gereğini yerine getirir.Ta ki yukarıda bahsettiğim bıçak kemiğe dayanma noktasındaki sınıra gelip daynana dek...

Her insana bu sınırı kollayarak saygı duyarım...

Sağlıcakla kalınız...

" Kötülüğün galip gelmesi için iyi insanların hiç bir şey yapmaması kafi " Edmund Burke
Alt 14-10-2017, 01:10
pianola - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pianola pianola isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

bursali68´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
(...)

Bu noktadan bakınca ben de HUMANİZM diyorum...Gerçek anlamda hümanist olanlar, insanların sosyolojik kimliklerine bakmaksızın tüm yaşama saygı duyar ve bunun gereğini yerine getirir.
konu içerisindeki tartışmalara sebebiyet veren "tarihsel figürler" de "gerçek anlamda" hümanisttiler..

Ben de içgözlemin kurbanıyım.
Sylvia Plath

Her bir sözcük, sessizlik ve hiçbirşeyliğin içinde gereksiz bir leke gibi...
Samuel Beckett

Uzun ince bir yoldayım, gidiyorum gündüz gece...
Aşık Veysel

Tekrar ede ede bitirilemeyen keşif, tekrar ede ede bitirememenin keşfine dönüşür.
Maurice Blanchot

İletişim, bir iletişimsizlik düzeneğidir.
Lacan

Sonuçta hepsi kendini kandırmaktan ibaret, öyle değil mi..?
Marilyn Monroe

ex nihilo nihil fit
il n'y a pas de hors-texte
Alt 14-10-2017, 06:26
Baskoylu Baskoylu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Vefik Sami
Ama; kendisine "ateist" süsü veren bâzıları inançlı insanlarla alay edip onları aşağılamayı "ateizm'in anayasası" gibi görüyorlar. Sabahtan-akşama Muhammed'e küfreden Baskoylu'yu savunup, bir de edep-âdap dersi vermeye kalkma bize.
Saygideger Dostlar.

Bir insanin kendisine saygisi yoksa, Baskasina saygisi olamaz.
Bir insan kendisine karsi durust degilse, Baskasina karsi durust olamaz...

Bir insanin dusuncesi ve inancini elestirebilirsin, onun yasama dayir isledikleri, yaptiklari, uyguladiklari ve yasadigi sure icinde butun yaptiklarini belgelerle ortaya koyup, onlari oldugu ve olmasi gerektigi gibi elestirir ve mahkum edersen BU SAYGISIZLIK DEGILDIR.

Elestiri ve Ozellestiri mekanizmasini kavramiyanlar, Sevgiden, Saygidan ve Insanliktan dem vurmalari ve ahkam kesmeleri sadece laf kalabaligidir.
Kendi Yanlislarini, Hatalarini ve Eksiklerini Gormiyen ve Gormek Istemiyenler...
Baskalarinin Yanlis, Hata ve Eksiklerini gormeye calismasi!!! ONUN BASLI BASINA EN BUYUK EKSIKLERINDEN BIRIDIR.
Cunku kendisinde Adalet ve Vicdan eksikligi var, Adalet ve Vicdan eksikligi olan birinde, birilerini elestirme ve yargilama degerlerine sahip olamaz, Cunku Adelet ve Vicdani yok.....

Saygisizlik; Bir insana direk ulu orta hakaret, kufur, Asaglama ve rencide edecek deyimlerin kullanilmasi, ve bir insanin Inancina KUFUR kufur edilmesidir.
Ben idda ediyorum, butun yazilarim ve yorumlarim forumda mevcuttur, kimsenin dusuncesine ve inancina kufur kullanmadim ve kullanmam.. kulladigim kelimelerin ve cumlelerin anlamini aciklamisimdir....
Ben SOYLEMIYORUM, KENDILERI BILEREK VEYA BILMIYEREK INANDIKLARI KISI VE KISILERIN NEYE HIZMET ETTIKLERINI kendileri soyliyorsa, bize de bunun aciklamasi dusuyorsa, Yanlis veya Kotuluk bunun neresinde?

Ornegin ne udugu belli olmiyan, insanlari asagliyan argo kelime kullanan, bodoslama igrenc kufur salliyan SOZDE Yazi Tura Ogretmeni!!!! hala cirkinligini devam ettirmesi SAYGISIZLIGIN VE SEVIYESIZLIGIN en buyugunu yapmaktadir...

Saygideger Nolan arkadasla bir kac sene once kisa da olsa Kemalizm uzerine tartismamiz olmustur, Fakat kendisinden Saygisizlik gibi bir yaklasim gormedim.
Beni savunmadigini ve beni bazi konudan dolayi da sevmedigini soylemesine ragmen.....
Kufurbaz ve Seviyesiz Vefik Sami Beyin igrenc yapilanmasini savunmadigi icin, Kendisine cehpe almis, her seferinde argo kelimelerin kullanmasi ebes ve yetersizligin en guzel aciklamasi olsa gerek....
Sayin Nolan Arkadasin sana soyledigi, BIR BASKASINA KUFUR ETME HAKKINA SAHIP DEGILSIN demesi sucmu?
KENDIN KUFUR EDERSIN!!!
HEDEF SASIRTIP BASKASININ KUFUR ETTIGINI ACIKLAMAYA CALISIRSIN!!!

Adam saldirdikca saldiriyor, kudurmus bir canavar gibi sinsice farkli basliklar altinda kinini kusuyor....
Benim hakkimda actigi baslikta kendisine cevap verdim. Cevap verebilecek cesareti ve yuregi olmadigindan dolayi cevap vermezken, farkli basliklarda Baskalarina satasarak ve saygisizlik yaparak cirkeflik yaratmasi SAYGISIZLIGIN VE SEVIYESIZLIGIN EN GUZEL ORNEGINI VERMEYE DEVAM ETTIGINI GOSTERMEKTEDIR....

Kendisinin ettigi kufure karsi bile karsilik vermem, foruma farkli niklerle gelip igrenc kufurler savuranlara karsi bile cavap vermemem...
Kendime karsi olan SAYGIMDAN VE SORUMLULUK DUYDUGUM DURUSTLUGUMDENDIR.

Muhamme`de Kufur ettigime dayir bir yazi ve yorumumu goster, onun uzerine tartisalim.. Eger yaptigim yorumlar ve tahliller size ters ve yanlis geliyorsa, Kufur olarak algiliyorsan, Beni Elestirebilirsin, tepki gosterebilirsin, bunun uzerine tartisir KUFUR VE HAKARET icermiyorsa, yerine oturur susarsin. Bodoslama seviysiz ve ahlaksizca KUFUR ETME HAKKINI SANA KIM VERDI?
SAHIP OLDUGUN INSANLIKMI?
Buna insanlik diyorsan!!! Insanliktan nasibini almamis, insanlik dusmanisin...
GIZLI ISLAMCI olmanin da adi, IKI YUZLU RIYAKARLIKTIR.

Dolayisiyla Eger ben yanlis yapiyorsam ve hataliysam... Ozur dilemeyi de erdemlik olarak sayarim, Ozur dilerim......

Sonuc olarak, Insanligi, Saygiyi, Sevgiyi, Durstlugu, Hosgoru, Edep ve Erkanli olmanin ozunu bilmiyorsa bu konuda yorum yapmasi da yersiz ve gereksizlikten oteye gitmez...

Senin gibi insanlik dusmanlari yasadikca!!!!
INSANLIK KENDINDEN UTANACAK.

Baskoylu.

MILLIYETCILIK COCUKLUK HASTALIGIDIR. INSANLIGIN DA KIZAMIGIDIR. EINSTEIN.
ADOLF HITLER VE MUSSOLINI GIBI IRKCILARIN USTASI, ATATURK`TUR
Alt 26-10-2017, 19:19
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Ben konuya daha sonra katilacagim fakat belirtmek isterim ki, saygi, hak edenedir. Bunun olcutu teistik olup olmamasiyla degil, kendisine yada ortakyasarlarina olan saygisiyla ilgilidir. Mesela ikiyuzlu birine saygi duymam. Yada siddeti onaylayan inanca/inancliya saygi duymam.

Gel gor ki birey Tanriya inanmak istiyor. Bir dine de inaniyor olsun. Bunda bir sikinti olabilir mi? Bize ne inancindan! Tasa tapabilir, fakat o tasi gelip bana yada bir baskasina atmaya kalkarsa o tas o adama yedirilmelidir. (Hukuki temelde)

Dikkat ederseniz bu sitede o kadar farkli goruste insanlar var ki! Hatta sitenin yonetiminde dahi cok farkli gorusler var. Iste bu farkliliklara ragmen insanlar ozgurce kendilerini ifade edebiliyorlar. Bazen sinir bozucu oldigu kesin.

edit: Dinsel metinlerdeki şiddet yada sözde şiddet ayetleri yada ifade ettikleri, bu başlığın konusu olmadığından, Semavi dinlerdeki şiddet olgusu adlı başlığa taşınmıştır. Oradan devam edilebilir.

saygılarımla

Konu Natan tarafından (26-10-2017 Saat 20:09 ) değiştirilmiştir. Sebep: moderasyon işlemi

Önerilen Siteler