Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 29-12-2014, 16:47
searcher searcher isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Hasan Akçay´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Benim dikkatimi çeken,
Onun için
lütfen Rûm 28'e dayanarak
cevap verin:

Bir insan
neyine ortak kabul etmez,
hangi alanda tektir?
Sence neyine etmez? Benim aklıma gelen eşine etmez.
Alt 29-12-2014, 18:19
Hasan Akçay Hasan Akçay isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Rûm 28'e dayanarak
cevap verin:

Bir insan
neyine ortak kabul etmez?

eşine ortak kabul etmez

Bence de. Yani Rûm 28'de bu da söylenebilirdi ve söylenseydi bu da dogru olurdu ama orda söylenen şu: size verdigimiz riziklara ortak kabul etmezsiniz.

Rûm 28:
Yeminlerinizin malik olduklarindan bazisini size verdigimiz riziklara ortak kabul eder misiniz ki o riziklarda size EŞiT olsunlar...

Yani siz ve ben bir araya geldik,
düsündük düsündük
"riziklar"dan baska bi tek "esine"yi bulabidik. Baska yok.

Ama siz yine de "riziklar"i genellediniz ve
Allah'in şunu demek istedigini öne sürdünüz:

Siz nasıl bu insanlardan üstünseniz...

Yani üstün olunan alan gûya SINIRSIZ imis. Allah'in Rûm 28'de "siz" dedigi kimseler "yeminlerinin malik olduklari"dan her alanda üstünmüs.

Yanildiginiz ortada.
Ve sizi yaniltan, çevirideki EŞiT ve ÜSTÜN kelimeleri.

Lütfen dikkat eder misiniz, çevirideki EŞiT
riziklara sahip olma alaninda size esit demek,
kariniza sahip olma alaninda size eşit...

Bakaca bi esitlik alani yok.

Korkarim siz bu eşitligi
hukuki esitlik ile karistiriyorsunuz
yani yasalar karsisindaki esitlik.

Iste o SINIRSIZDIR, o her alani kapsar.

Ne var ki "Allah'in dini"nde yasalar yeminlerinizin malik olduklarina ve size esit uygulanir. Hukuken hiç kimse hiç kimseden üstün degildir. Irk, cinsiyet, makam, meslek, bakimi üstlenilmek ya da birinin bakimini üstlenmek... farketmez.

Kanit için lütfen
örnegin Nisâ 25'e
bakar misiniz.
Alt 29-12-2014, 18:58
Kıdemli Üye

Nisâ 25:
Ve men lem yestetı’ minkum tavlen en yenkıhal muhsanâtil mu’minâti fe min mâ meleket eymânukum min feteyâtikumul mu’minât. Vallâhu a’lemu bi îmânikum. Ba’dukum min ba’d...

Korunan evli müminelerle evlenemeyenleriniz yeminlerinizin malik oldugu genç müminelerle evlensinler. Sizin imaninizi Allah bilir ama hepiniz eşitsiniz.

Kisacasi, ÜSTÜNLÜK yalnizca iman alaninda olur ve o alanda kimin kimden üstün oldugunu Allah bilir. Iman inancin içten olanidir, insanin içindedir. Siz insanin içine giremezsiniz, insanin imanini göremezsiniz, insanin imanini bilemezsiniz.

"Onlar bize eşit olamaz, biz üstünüz" misillu vehimlere kapilip onlarla evlenmezlik etmeyin. Yeminlerinizin malik olduklari imanca sizden ÜSTÜN bile olabilir.

Öteki alanlarda
yeminlerinizin malik olduklari ve siz esitsiniz,
ba'dikum ba'd.

Konu Hasan Akçay tarafından (29-12-2014 Saat 19:04 ) değiştirilmiştir.
Alt 29-12-2014, 19:57
Üye

Nisâ 25:
Ve men lem yestetı' minkum tavlen en yenkıhal muhsanâtil mu'minâti fe min mâ meleket eymânukum min feteyâtikumul mu'minât. Vallâhu a'lemu bi îmânikum. Ba'dukum min ba'd...

Korunan evli müminelerle evlenemeyenleriniz yeminlerinizin malik oldugu genç müminelerle evlensinler. Sizin imaninizi Allah bilir ama hepiniz eşitsiniz.

Kisacasi, ÜSTÜNLÜK yalnizca iman alaninda olur ve o alanda kimin kimden üstün oldugunu Allah bilir. Iman inancin içten olanidir, insanin içindedir. Siz insanin içine giremezsiniz, insanin imanini göremezsiniz, insanin imanini bilemezsiniz.

"Onlar bize eşit olamaz, biz üstünüz" misillu vehimlere kapilip onlarla evlenmezlik etmeyin. Yeminlerinizin malik olduklari imanca sizden ÜSTÜN bile olabilir.

Öteki alanlarda
yeminlerinizin malik olduklari ve siz esitsiniz,
ba'dikum ba'd.

Bu ayette eşitlikten falan bahsetmiyor, ayetin devamını okumadın herhalde. Gerçi pek şaşırdım da diyemem, bir inanca körü körüne bağlı olanların işlerine gelmeyen noktaları görmezden gelmesi hiç de şaşırtıcı değil.

Nisa/25. Sizden kimin, hür mü'min kadınlarla evlenmeye gücü yetmezse sahip olduğunuz mü'min genç kızlarınızdan (cariyelerinizden) alsın. Allah, sizin imanınızı daha iyi bilir. Hepiniz birbirinizdensiniz. Öyle ise iffetli yaşamaları, zina etmemeleri ve gizli dost tutmamaları hâlinde, sahiplerinin izniyle onlarla evlenin, mehirlerini de güzelce verin. Evlendikten sonra bir fuhuş yaparlarsa, onlara hür kadınların cezasının yarısı uygulanır. Bu (cariye ile evlenme izni), içinizden günaha düşmekten korkanlar içindir. Sabretmeniz ise sizin için daha hayırlıdır. Allah, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.

Ayetten anlaşıldığı gibi bu kadınlar hala cariye statüsündeler, onun için bir zina durumunda evli kadınların yarısı ceza uygulanıyor.
Alt 29-12-2014, 21:31
Kıdemli Üye

Evlendikten sonra bir fuhuş yaparlarsa, onlara hür kadınların cezasının yarısı uygulanır.

Siz bunu Allah'in söyledigini saniyorsunuz...
Oysa Allah'in sözleri degil çeviri bu.
Ve Allah'in sözlerini fena halde çarpitan bi çeviri.

Buyurun Arapça metin,
lütfen karsilastirin:

fe izâ uhsinne fe in eteyne bi fâhişetin fe aleyhinne nısfu mâ alâl MUHSENÂTi minel azâb

1
Allah
evlendikten sonra demiyor,
koruma altina girdikten sonra diyor, fe izâ uhsinne.

Inanan bütün kadinlarin iffeti islamin korumasi altindadir.
Bu demektir ki
sizin yemininizin malik oldugu gayrimüslim kizlar
müslüman olduklari an koruma altina girmis (uhsinnne) olurlar.

Bagimsiz müminelerin yari cezasi iste onlara verilecek. Neden? Çünkü zinaya varmayan öpüsmeler onlarin eski yaşamlarinda hos görülürdü ama Islam hos görmüyor. O kizlar yeni duruma alisincaya kadar cezada hafifletici neden sayiliyor bu.

2
Arapça metindeki fâhişe fuhuş degildir yani zina degildir, "hafif meşreblik"tir. Örnegin zinaya varmayan öpüsme, erkegin kucagina oturma. Bakin burada yari ceza deniyor; oysa Nûr 2'de belirtilmis olan zina cezasinin yarisi olmaz.

3
MUHSENÂT hür kadinlar degil iffetli BAGIMSIZ KADINLAR demek
yani kimseden izin almadan evlenebilen kadinlar, örnegin dullar.

Bunun kaniti
ayni ayetin içindeki
su ifadedir:

Yeminlerin malik oldugu genç kizlari onlara bakan ailelerin izni ile es alin, fenkihûhunne bi izni ehlihinne.

Tipki 18 yaşin altindaki biyolojik kiziniz gibi. Onunla evlenecek olan da sizden izin almak zorundadir yani evlilik konusunda size BAGLIDIR öz kiziniz ama cariyeniz degildir; HÜRDÜR.

*

Bagislayin beni, uzadi. Kesiyorum.
Lütfen biraz da kendiniz arastirin.

Hemen kanivermeyin çevirilere. Yoksa kör inançli olursunuz. Ayip edersiniz. Hani, hakli olarak kendiniz ayipliyorsunuz ya kör inanca bagli olmayi.
Alt 29-12-2014, 22:03
aliyarasfal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
aliyarasfal aliyarasfal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sevgili dostlar,

Bir yakınımı kaybettiğimden uzağım bir süredir. Bir süre daha olamayacağım. Ancak sırf kafam dağılsın diye gözattığımda siteye bunca çarpıtmayı görünce gülümsedim.

Heleki cariyelerin evriminin gayri müslim sığınmacı kızlar, fuhuşunda hafifmeşreplik haline dönüştüğünü gördüğümde resmen gülme krizine tutuldum.

Sevgili haliluo; o çeviriler yanlış değil, sıkıntı, darlık, zorluk anlamlarınıda kapsayan bir içeriktedir vebal. Çeviriler değil çarpıtmak için takla atanlar hatalı. Çevirenler kelimeler üstünden en uygun ,en yakın anlamı koyarlarki insanlar ne anlama geldiğini konunun algılayabilsin. Artniyetli çeviriler yeni yetmelerinki, reformcu ,kuran kurtaran cengaverlerdir onlar ki tanrıları bilmez onlar bilir.

Neyse görüşmek dileğimle.

Şimdilik saygımla gittim...

Sorular sormuyorsan ya ölüsün ya da köle...
Alt 29-12-2014, 22:32
Üye

Evlendikten sonra bir fuhuş yaparlarsa, onlara hür kadınların cezasının yarısı uygulanır.

Buyurun Arapça metin,
lütfen karsilastirin:

fe izâ uhsinne fe in eteyne bi fâhişetin fe aleyhinne nısfu mâ alâl MUHSENÂTi minel azâb

1
Allah

Bu demektir ki

Bagimsiz müminelerin yari cezasi iste onlara verilecek. Neden? Çünkü zinaya varmayan öpüsmeler onlarin eski yaşamlarinda hos görülürdü ama Islam hos görmüyor. O kizlar yeni duruma alisincaya kadar cezada hafifletici neden sayiliyor bu.

2
Arapça metindeki fâhişe fuhuş degildir yani zina degildir, "hafif meşreblik"tir. Örnegin zinaya varmayan öpüsme, erkegin kucagina oturma. Bakin burada yari ceza deniyor; oysa Nûr 2'de belirtilmis olan zina cezasinin yarisi olmaz.

3

Bunun kaniti
ayni ayetin içindeki
su ifadedir:

Yeminlerin malik oldugu genç kizlari onlara bakan ailelerin izni ile es alin, fenkihûhunne bi izni ehlihinne.

Tipki 18 yaşin altindaki biyolojik kiziniz gibi. Onunla evlenecek olan da sizden izin almak zorundadir yani evlilik konusunda size BAGLIDIR öz kiziniz ama cariyeniz degildir; HÜRDÜR.

*

Hemen kanivermeyin çevirilere. Yoksa kör inançli olursunuz. Ayip edersiniz. Hani, hakli olarak kendiniz ayipliyorsunuz ya kör inanca bagli olmayi.
Yok, ben zaten Allah'ın bir arap putu biliyorum, elbette bir put söz möz söyleyemez, sadece bazı uyanık sahtekarlar çıkar, bu falan putun sözleridir diye insanları dolandırıp sömürür. Eğer gerçekten bir tanrı olsaydı hem benin anlamadığım bir dilde söz söylemez hem de araya aracı sokmayıp direk kendi söylerdi. Bir insanı başka bir insana inanıp inanmamasıyla test etmek zaten saçmalığın daniskasıdır.

Sen şimdi yukarda bir sürü şey anlatmışsın ama anlattıklarını destekleyecek hiç bir yok elinde. Kafana göre bir şeyler anlatmışsın, yalnız bu senin söylediklerini Allah nasıl düşünememiş hayret!

Bu dini icat edenler araplar çoktan bu sözlerin nasıl anlaşılması gerektiğini uzun uzun hadislerle destekleyerek açıklamışlar zaten. Şimdi yer kaplamasın diye buraya almıyorum. Sen sadece hariçten gazel okuyan birisin. Kim sana neden güvensin ki bu dini icat edenlerin lafları ortada iken?
Alt 30-12-2014, 08:14
Godsgift Godsgift isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Buyurun Arapça metin,
lütfen karsilastirin:

1
Allah

Bu demektir ki

2

3

Bunun kaniti
ayni ayetin içindeki
su ifadedir:

*

Sayin Akcay, lutfen su sorulara tek tek cevap verir misiniz? Sizin daha onceki tum yazilarinizi okudum, hep kafam karisti:

)Islamin ilk ortaya ciktigi donemde kolelik-cariyelik zaten vardi, hem de eski bir uygulamaydi. O donemde bu kolelik-cariyelik kurumu ya savasta ganimet alinmak suretiyle, veya baskinlarla veya pazarda alinip satilarak devam ettiriliyordu. O donemde bu koleik -cariyelik kurumu , koleler, cariyeler nasil ifade ediliyordu? Kelime veya tanim olarak soyleyebilir misiniz?

)) O donemdeki kulturde sag el, ugurlu kabul ediliyor, anlasmalar, hayirli iyi isler sag el ile yapiliyordu. O donemde yapilan alim-satim anlasmalari (kolelerin alim satimi da dahil) sag el yemini diye tabir ediliyordu diye biliyorum, aciklar misiniz?

))) Yukarida sizden alintiladim, gayri muslim kizlar alisana kadar demissiniz. Bunun suresi belirtilmemis. Aksine ayette sinirlayici bir zaman belirteci de yok. Ne zamana kadar "hur kadinlara uygulanan cezanin yarisi" verilecek bu fahis davranislara? 1 ay? 3 ay? 5 sene? Bunu adaleti, olcusu nerede?

))) O donemin Arapcasinda "koruma altina girmek" ne anlamda kullaniliyordu acaba?

))) MUHSENAT ile kendi basina evlenebilen hur kadinlar diyorsunuz, mesela dullar.. Daha once de bu kelimeyi koruma altindaki yetimler dediniz, hatta dullari da kocalari babalari olmadigi icin yetim sinifinas soktunuz. Hatta dediniz ki " Bu yetimlerden 3er 4er evlendirin". Kendi basina karar veren kadinin, hur kadinin evlendirilmek nesine ki? Kime ne vazife?

Isin ozu, bir dusunun hayal edin: 600'lu yillarda colun ortasinda bir topluluk.... Kendine ozgu kulturu, yasayisi v.s var. Iclerinden biri onlara "tek yaraticindan gelen vahiyleri" aktariyor. Aktarirken de hep bir olaylar oluyor, onun ustune aciklayici ayetler iniyor.

Eger kendinizi bir an orada farzetseniz goreceksiniz: Muhammedin aktardiklari, o an o durumda, o kulturde ne manaya geliyorsa onu soyluyor. "Evlilik, nikah, helal, sag el, yemin, ganimet" ile gunluk hayatta ne anlama geliyorsa, nasil uygulaniyorsa o kastediliyor.

Aradan yuzyillar geciyor, teknoloji, kultur, siyasi gundem degisiyor. Araplar da Arapca da bundan nasibini aliyor. Yeni degsimleri karsilayacak terimler uretemeyen topluluklar, var olan kelime haznelerine yeni anlamlar ekliyor, yukluyorlar. Al sana yeni yorum, peygamber aslinda sunu dedi, sunu demek istedi diye konusan konusana....

Cok basit, o donemin dilini edebiyatini anlatan aciklayan eserlere bakarsiniz, Kuran'da gecen kelimler, tabirler, deyimler neymis karsiligina bakarsiniz...

Benzer konusmalari Hintli arkadaslarimla da yaptik. Ellerindeki kutsal kitaplarini bugunku kendi dillerine bile cevirdiklerinde sacma sapan tabirlerel karsilasiyorlar. Isin icinden cikamadiklari icin de zahiri anlamlar ariyorlar. Arayan da buluyor tabii ki...

Peygamber sunu kasdetti, yok aslinda o zaman ki toplumun duzeni bozulmasin diye hemen uygulamaya gecmedi, bahane bahane ustune.... Peygamberin en yakinindaki bile coklu evlilikten vazgecmis mi, hayir! Kole cariye edinmekten vazgecmis mi, hayir! Peygamberden sonra Ebubekir, Omer, torunlari, torunlarinin cocuklari, diger halifeler birsey degistirmisler mi, hayir! Ustelik yaptiklari gayetle kitaba uygunmus, uygulamislar.

Bu dunyanin gecici, imtihan dunyasi oldugunu soyleyen bir dinin peygamberi ne icin "darlik, sikinti" cekmesin diye cokca evlenmek zorunda kalir ki? Neyin darligi, endisesi, vebali?

Son olarak sunu sormak istiyorum, biz ateist ve deistlere Islami nasil yanlis anladigimizi hatta carpittigimizi anlatmak icin cirpiniyorsunuz. Acaba ayni seyi cok cok dindar kesimlere de yapabiliyor musnuz? Bence asil "cihadiniz" onlarla olmali, bizim gibi cehenneme ebedi odun olmuslarla degil.... Mesela, Diyanet'e ilk hadis derlemelerinden gunumuze kadar ne kadar hatali olduklarini ispatladiniz mi? Hadis derlemelerinin yanlis oldugunu? Gazali'sinden Imami Azam'a kadar, tum seyhulislamlarin, kadilarin, seyhlerin yanlisligini??
Alt 30-12-2014, 10:36
Kıdemli Üye

)Köleler ibâd diye ifade diliyordu, cariyeler imâ. Tekilleri abd, eme.

))Esirler 47:4 geregince özgür birakildiktan sonra gönüllü olarak ülkenizde kalip siginma isteminde bulunabilirler ve ancak ondan sonra "yemînler kime malikse onlar" konumuna girebilirler, mâ meleket EYMÂN. Bu EYMÂN elbet "yeminler"dir çünkü gönüllü olarak size gelene sahip çikmayi kelimenin yalnizca o anlami karsilar. SAG ELLER garibana zorla sahip olmanin aracidir; geçekte yer alan o degil.

)))Yeminlerin malik oldugu gayri müslim kizlar Islam toplumuna alisincaya kadar yari cezaya çarpilacak. Allah'in hükme bagladigi şu kadar gün, bu kadar ay gibi bi süre yok. O halde insanlar tarafindan belirlenecek. Örnegin evlenene kadar diyebilirler. Çünkü hiç bir koca baska bir erkegin kucagina oturup onunla öpüsen karisina yari ceza verilmesini kafi görmez, "Fuhşa özendirme var!" der, kan döker.

)))Koruma altina girmek anlamini tasiyan fiil: حصن.
Fiilin içinde bulndugu ayetleri incelemek için lütfen tiklayin.

*

Sonra devam edebilir miyim?
Alt 30-12-2014, 11:22
patasana patasana isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

aliyarasfal´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili dostlar,

Bir yakınımı kaybettiğimden uzağım bir süredir. Bir süre daha olamayacağım. Ancak sırf kafam dağılsın diye gözattığımda siteye bunca çarpıtmayı görünce gülümsedim.

Heleki cariyelerin evriminin gayri müslim sığınmacı kızlar, fuhuşunda hafifmeşreplik haline dönüştüğünü gördüğümde resmen gülme krizine tutuldum.

Sevgili haliluo; o çeviriler yanlış değil, sıkıntı, darlık, zorluk anlamlarınıda kapsayan bir içeriktedir vebal. Çeviriler değil çarpıtmak için takla atanlar hatalı. Çevirenler kelimeler üstünden en uygun ,en yakın anlamı koyarlarki insanlar ne anlama geldiğini konunun algılayabilsin. Artniyetli çeviriler yeni yetmelerinki, reformcu ,kuran kurtaran cengaverlerdir onlar ki tanrıları bilmez onlar bilir.

Neyse görüşmek dileğimle.

Şimdilik saygımla gittim...
Başınız sağolsun sevgili aliyarasfal, size ve ailenize sabır diliyorum.

Benimde dikkat çekmek istediğim terslik tam olarak da buydu.Çünkü kullandığımız mealler gayrimüslimlerin yaptığı mealler değil, ancak ne zaman bir meal baz alınarak bir açıklama yapılsa ilk itiraz meale geliyor.

Yanlış meal, eksik meal vs vs.

Herkesin her yaptığı meal doğru olmayabilir.Ancak yüzde 90 veya büyük çoğunluk bir ayetin mealini o şekilde yazdıysa kusura bakma bunu doğru kabul etmek lazım.Yine de katılmayabilirler.O zaman doğru olanı ortaya koyup onun üzerinden tartışırız.

Bu da olmuyor.Getirdiğimize yanlış, eksik, hatalı diyip yerine işte bu doğru diyemezseniz, gösteremezseniz tartışma horoz dövüşüne dönüyor.

Sayın Rollingstones;

Buyrun açıklayın o cümleye atfen kurulduğunu.Bahsettiğiniz cümleye gelene kadar kurulan cümlelerin hiçbirini kapsamayıp, sadece kendinden önceki cümleyi ilgilendirdiğini bize anlatın.Birde şu aşağıdaki çeviriyi yapanlara da.

Ey Peygamber! Gerçekten biz sana ücretlerini (mehirlerini) verdiğin eşlerini ve Allah'ın sana ganimet olarak verdikleri (savaş esirleri)nden elinin altında bulunan cariyeleri, amcanın, halalarının ve teyzelerinin seninle beraber hicret eden kızlarını, bir de Peygamber'e kendisini hibe eden ve Peygamberin de kendisini almak istediği inanmış kadınları sana helâl kıldık. Bu diğer müminlere değil, sadece sana mahsus bir ayrıcalıktır. Biz eşleri ve ellerinin altında bulunan cariyeleri hakkında müminlere ne farz kıldığımızı biliyoruz. (Seni bu hususta istisna ettik) ki senin için hiçbir darlık olmasın, Allah çok bağışlayan, çok merhamet edendir.

Önerilen Siteler