Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Fizik

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 12-06-2008, 23:32
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygidegr dilaver;

Insanoglundan once; ne boyle bir soru, ne ona verilen bir cevap, ne de madde, var , yok diye kavramlar vardi.

BEN, SENIN BENDEN ISTEDIGIN GIBI CEVAP VEREMEM. Bu tip sorular, SIKISIK sorulardir ve kritik, negatif dusunce temeliyle celisir.

Yani senin sorun, benim verebilecegim cevabin sorusu degildir.Ayni Turkmusun? sorusu gibi.Bu tip sorular yanlis oldugundan, verilecek cevap ne olursa olsun yanlis olur.

Madde verlıgını insan bilincine mi borçlu.-dilaver

Hic birsey, hicbir seye, hicbirseyi; borclu degil. Mesele, insanoglunun iletisim ve iliski ozelligidir. Bu da yasamindan kaynaklanir. Insanoglu kendi dahil, herseyle iliski ve iletisim kurmustur. Bunun icinde yansisini algiladigi, sezgisinin duyumunu aldigi herseyi kavramla ozdeslestirmis ve iliski, iletisim kurmustur.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 12-06-2008, 23:40
dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dilaver dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Evrensel soru çok basit aslında

Bilinç denilen şey taş çatlasa 200 bin senelik mazisi bile yok. İnsanların tanımlamaya ve adlandırmaya yani soyuta varmaya başladıkları zaman günümüzden en fazla 40 bin sene önce olmalı. Cro-magnon kalıntıları.

Senin deyiminle bu dönemden önce bilinç yok.

Peki evrenin yaşı 13,7 milyar sene, dünyanın yaşı 4,5 milyar sene, canlılık 3,8 milyar evvel var.

Şimdi bilinç olmadıgına göre bu olanlar ne. Yoksa bunlar yok mu.

Bu soru ilki kadar zor degildir umarım.

Evet evrensel sana daha önceki iletimde idealizm batagında yüzüyorsun demiştim ve sen de bana ben nerede idealizmi savunuyorum demiştin. O zaman anlaşılmaz dilin yüzünden seni ciddiye almamaıştım, ama şimdi anlaşılabilir yazıyorsun. O halde bilinçli insandan evvel ne vardı. Bak biz kavramlardan bahsetmiyoruz, fizik yasalarından bahsediyoruz.

İstersen senin anlayacagın ve kaçamayacagın tarzda basitleştireyim. İnsanoglundan evvel bir şey var mıydı ve onun ismi neydi. Ya da bugünkü bilincimizle insanoglundan evvelki şeyi ne olarak tanımlıyoruz.

E=mc^2 denkleminde bana insan bilincinin yerini gösterebilir misin.

saygılarımla

Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar
her mili bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var
Dostlar, ki bir kere bile selamlaşmadık
aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz...

Nazım Hikmet

www.dilaverkom.blogcu.com
Alt 12-06-2008, 23:53
Kıdemli Üye

Saygideger dilaver;

Benim de sana tek bir sorum var. Formul dahil, butun bu insanoglu oncesi gecmisi ortaya atan insanoglu mu? degilmi?

Formulu ortaya atan, formulun sahibi; Einstain bir insanoglumu degilmi? Ayrica butun bunlar, insanoglunun bir varsayimi mi? degilmi? degilse kimin? TANRININ MI?

Insanoglu, iletisim ve iliski temelini kendisinin dunyaya gelisiyle birlikte gelistirmeye baslamistir. Kah sesini, kah mimiklerini, kah vucut dilini kullanarak. Boylece, dunyaya gelisiyle birlikte, hem kendini, hem cinsini, hemde cevresini ve yansisal ve sezgisel algisini gelistirerek, teori ve pratik temelindeki kavramlariyla bugunlere gelmistir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 13-06-2008, 00:06
Kıdemli Üye

evernsel bu kadar zor bir soru mu sordum, zorsa zor de, bilmiyorum de kıvırmaya gerek yok.

Bak soru çok basit : İnsanoglundan evvel bir şeyler var mı ve bunun ismi ne. Bizi adlandırmazsak o yok mu sayılacak.

Daha açıgı : İnsandan bagımsız bir şey olabilir mi. İnsan düşüncesinden bagımsız bir şey olabilir mi.

Bak sana bir tiyö, son soruya verecegin cevap senin idealist olup olmadıgını belirler.

Evrensel tüm site önünde tartışıyoruz ve senin kaçamakların kimsenin gözünden kaçmıyor.

Madde ne zamandan beri var. 13.7 milyar sene önce madde var mı. Yani insandan önce.

Yahu bu kadar mı zor. Var ya da yok.

Şimdi senin palavralarınla bu soruya var demek şansın yok. Çünkü insan düşüncesinden bagımsız bir madde kabul etmiyorsun. O zaman büyük patlama ne. O zaman insan yoktu.

İnsan düşüncesinden bagımsız bir madde kabul etmiyorsan sen idealistsin evrensel. Yok ediyorsan şayet ki 13.7 milyar seneyi kabul ediyorsan başka şansın yok, o zaman bu başlıga yazdıklarının özeleştirisini ver.

Gene benim yazdıklarıma demagoji ile cevap vereceksen kendi başlıgına dön, ben oraya gelmiyorum, okuyan varsa ahkamını kes.

Ama gayribilimsel düşüncelerin forum alanlarında gezinmesine ve yanıt bulamamasına sessiz kalamayız.

Arkadaşım son defa soruyorum :İnsandan evvel bir şey var mı ve bunun adı ne, ve bu olan ne zamandan beri var.

saygılarımla

Nazım Hikmet

Alt 13-06-2008, 00:32
Kıdemli Üye

Saygideger dilaver;

İnsanoglundan evvel bir şeyler var mı ve bunun ismi ne. Bizi adlandırmazsak o yok mu sayılacak.-Dilaver

o yokmu sayilacak sorusu da insanogluna aittir. Insanoglundan once ne bir var sayacak ne de bir yok sayacak canlinin olmasi bile bizim algimizin disindadir. Insanoglundan once boyle bir canli olsa bile, insanoglunla ayni dil temelli iletisimi kuramayacagindan, bu insanoglunun algisi disindadir.

İnsandan evvel bir şey var mı ve bunun adı ne, ve bu olan ne zamandan beri var. -bu soruya ne cevap verilirse verilsin, cevabi veren insanogludur.

Benim kisisel fikrimi soruyorsan, insanoglu vardi ve kendi varligi dahil herseyi varsayarak ve kavramlayarak teorik ve pratik temelinde bugunlere geldi.

Benim konum insanoglunun evrensel temelde kendini ve herseyi nasil ve hangi temele dayanarak varsaydigi ve bu varsayim temelindeki teori ve pratigi gelistirdigidir.

Ayrica bu varsayimin evrensel kokeni ve temelinin sorun oldugudur. Kisaca X, Y-Zi

O yuzden bugun hala varligin ne oldugunu ortaya koyan felsefenin metafizik dali, bu temelde evrensel ve ortak bir ideoloji ortaya koyamamistir.

Varligin ne oldugu ve nerden geldigi, yani varlik otesi, hala bir tartisma konusudur. Bu tartisma beyhudedir.

Cunku insanoglunun verecegi cevap ne olursa olsun, tartisilacak ve ortak bir karara evrensel temelde varilamiyacaktir. Iste bunun nedeni benim konumdur.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 13-06-2008, 00:40
Kıdemli Üye

evrensel gene saçmalamaya başladın, bana big bangi anlatırmısın. Var mı yok mu. izah et bana insanın dışındaki evren oluşumunu.

Yahu sen berkley den bile geridesin farkında degil misin. Senin felsefem dedigin şey insanın haricini açıklamıyor işte.

Musa bile senden ileride gözüküyor, muhammed bile senden ileride gözüküyor. Onlar hiç olmazsa dogayı gözleyip insandan evvel bir şey olacagına akıl erdirmişler. Yahu ilk çag kabileleri bile böyle bir doga görüşü ortaya koymadılar. Senin dediginin özü, insan yoksa hiç bir şey de yok.

Şimdiye kadar ki sorulardan kaçmaya çalışıyorsun ama üzerine fazla varmak istemiyorum. Bana evrenin ve maddenin oluşumunu anlatabilir misin ve takriben kaç sene önce oldu bunlar.

saygılarımla

Nazım Hikmet

Alt 13-06-2008, 02:15
Kıdemli Üye

Saygideger dilaver;

Bu sordugun sorulara ne cevap verilirse verilsin, verilen cevap insanogluna aittir. Evrensel temelde sorun oldugu icin, insanoglu ne cevap verirse versin, varsayimdir.

Mutlaka verilecek cevabin bir karsi cevabi olacaktir. Benim konum, neden verilecek cevabin tartisma oldugu ve bu tartismanin hangi temele dayanarak ortadan kaldirilamamasinin mumkun olamayacagidir.

O yuzden benim verecegim herhangibir cevapta tartisma getirecektir. Cunku insanoglunun soru ve cevap temelinin evrensel kokeni sorundur. Ben sana insanoglunun ortaya koydugu temelde bing bangi anlatirsam, baska bir temelde yine insanoglunun ortaya koydugu-steady state teori ile-yani-hazir duragan teori-big bang ile celisecektir. Insanoglunun teorileri zaten varsayimlaridir.

Insanoglunun zaten, bu kendi gucunu asan varsayimlari degilmidir ki, onu insan otesine goturen?

Bak biz kavramlardan bahsetmiyoruz, fizik yasalarından bahsediyoruz.-Dilaver

Bu fizik yasalarindan bahsederken, kullanilan nedir, dil yani kavram degilmi dir?

Bu fizik yasalarini ortaya koyan insanoglu degilmidir? Fizik yasalari kendi kendisinimi ortaya koymustur? Soyle bakalim, eger ortada bir fizik yasasi varsa, bu yasayi bulup ortaya cikaran insanoglu mudur?, yoksa fizik yasalari dile gelip"ben fizik yasalariyim, haberiniz olsun" mu demistir.DIL KIME AITTIR, INSANOGLUNAMI YOKSA BASKA BIR GUCE MI?

Senin, peki benim dedigimi anlaman bu kadar zor mu, Dilaver?

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 13-06-2008, 12:12
qw19 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
qw19 qw19 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Evrensel her türlü iletişim dille yapılır. Kuşlar cik-cik , hoşhoşlar hav-hav la, duman dili, ıslık dili, her şey birbiri ile etkileşim halindedir. Buna iletişim desen de farketmez. Güneş gezegenlerle kütle çekim kuvveti ile iletişimde, etkileşimde.

Bu nedenle iletişim insanın tekelinde değilki.

İyi de ne, dilaverin hangi sorusuna yanıt verdiniz.

Sevgili ei biraz insaf artık.

Selamlar.
Alt 13-06-2008, 13:09
Kıdemli Üye

Evrensel-insan ın verecek bir cevabı oldugunu zannetmiyorum. Olabilseydi eger şunları yazmak geregini duymazdı :

O yuzden benim verecegim herhangibir cevapta tartisma getirecektir.

Şİmdi bu cümle sırf yazmak için yazma amacını gütmüyorsa ne anlama geliyor. Siz tartışma getireceginden korkuyorsanız o zaman neden burada yer alıyor ve neden tartışıyorsunuz. Var mı bu cümlenin bir anlamı. Ya da şu :

Bu sordugun sorulara ne cevap verilirse verilsin, verilen cevap insanogluna aittir

Yahu biz gökteki meleklerden cevap beklemiyoruz ki. Ne demek şimdi bu cümle. Cevaplar insanogluna ait olacakmış. Bravo yani, evrensel felsefe de bu olsa gerek.

Bu iletinin içerisindeki bu cümlelerin haricinde iletinin bir tek x,y ve z lere ihtiyacı var.

Yahu evrensel dostum, sizden ricam yazdıklarınız önce bir okuyun ve dünyanın siz olmasanız da döndügünün farkında olun. Sizden evvel de dönüyordu, sizden sonra da dönecek.

Şimdi temel soruya tekrar gelelim. İnsan oglunun dışında ve ondan bagımsız bir madde var mı. Siz cevaplayın , mesele degil tartışma çıksın, biz zaten bunun için buradayız. Cevaplar :

a) var
b) yok
c) hiç bir fikrim yok

Bu fizik yasalarini ortaya koyan insanoglu degilmidir? Fizik yasalari kendi kendisinimi ortaya koymustur? Soyle bakalim, eger ortada bir fizik yasasi varsa, bu yasayi bulup ortaya cikaran insanoglu mudur

Fizik yasaları insandan bagımsız olarak vardır ve insanın yaşamını da etkilerler. İnsanlar da bu fizik yasalarına tabidirler. İnsanın yapmaya çalıştıgı sadece bu yasaların neler olabildigini bulmaya çalışmaktır. Zaten son cümlenizi yazmadan okumuş olsaydınız, yazmazdınız. Dikkat edin ortada bir fizik yasası var ve insanoglu bunu bulmaya çalışıyor.

İnsanoglu bugün en temel ve yaşamımızı dogrudan etkileyen kütle çekim kuvvetinin bile nasıl oluştugunu henüz net olarak bilemiyor ama onsuz da bir teknoloji geliştiremiyor. Bu yasa bizden bagımsız olarak ve direkt bizi etkiliyor ve hala ne oldugunu bulmaya çalışıyoruz. Bu yasanın var olmasına insanın hiç bir katkısı yoki olmadı ve bundan sonrada olmayacak. Yasa var sadece anlamaya çalışıyoruz.

Fizik alanına girmenizi tavsiye etmem bence siz en iyisi özgür beyin in imzasını tekrar tekrar okuyun.

saygılarımla

Nazım Hikmet

Alt 13-06-2008, 15:09
qw19 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
qw19 qw19 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

“Tanrı’nın varlığına inanıyor musunuz” sorusuna da ilginç bir cevap verdi. Hawking, “ Evrenin bilim kurallarına göre hareket ettiğine ve var olduğuna inanıyorum. Bu kuralları Tanrı koymuş olabilir. Ancak bu kurallar değişmez Tanrı da bu kurallar içerisinde var olabilir” diye konuştu.

Yorumsuz.

Önerilen Siteler