Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dünya Dinleri, Mitoloji & Antik Uygarlıklar > Mitoloji & Esoterisizm

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 12-01-2019, 12:46
ilahimasal ilahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bizim köye benziyor.
Cami yok.
Alt 12-01-2019, 13:00
karakedi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
karakedi karakedi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

kafalar açık, beyinler diri. bizim köydeki gibi tülbent var, güneşten tozdan korunmak, ter silmek için.
ayrıca bizim çiftetelliye benziyor. enstrüman farklı. eller hemen yukarı gidiyor, şıklatıyorlar.
aynı işte ne farkı var. farklı olsa ne olur ayrıca. onların kültürü. bizim de kültürümüz var. böyle panayırlarda insanlar bir araya gelip kültürlerini paylaşsa ne olur.
bu yunanistanla göt kadar kayalıklar yüzünden neredeyse dünya savaşına giriyorduk. herkeste bir cihad aşkı falan. halbuki o kadar çok birbirimize benziyoruz ki.
onlar da kendi hükümetlerinin kurbanı.
Alt 12-01-2019, 23:29
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bu müzik bu oyunların müziği değil gibi, sanki fon müziği gibi, oynadıkları müzik başka olabilir, yok eğer bu müzikle oynuyorlarsa, hakikaten değişiklermiş diyebilirim.

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.
Alt 13-01-2019, 02:17
"ictenlik" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
"ictenlik" "ictenlik" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Felâsife´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu müzik bu oyunların müziği değil gibi, sanki fon müziği gibi, oynadıkları müzik başka olabilir, yok eğer bu müzikle oynuyorlarsa, hakikaten değişiklermiş diyebilirim.
Ben de youtube da biraz aradım şimdi bunları...

http://www.gibelurdinek.eu
https://www.youtube.com/user/pelotari4/videos

---
arama için anahtarlar-etiketler

carnaval ituren
Carnaval Basque
Carnaval Zubieta
bear carnival
bear festival

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.
Alt 13-01-2019, 02:56
karakedi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
karakedi karakedi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

uydurtu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben de youtube da biraz aradım şimdi bunları...
bu videoyu gördükten sonra bunlar kesin antik dönemden kalma çoban bir topluluktur dedim. hayvan kılığına giriyorlar. çoğunlukla da sürü hayvanları.

videonun başlarında da hane hane gezip sucuk, peksimet falan topluyorlar. o da aslında çiftçilerden aldıkları haraç (bizdeki öşür vergisi)ni temsil ediyor. savaşçı bir topluluk yani. imparatorlara bile vergi vermemişler

sonuç?

bizim orta asya türklerinin aynısı işte. adamlar kültürlerini bir panayır havasında yaşayıp, kaynaşıyor, paylaşıyorlar. çocuklar, gençler, kızlar erkekler sosyalleşiyor. bağlarını kuvvetlendiriyor.

kimse kalkıp turancılıktan türkçülükten falan bahsetmesin. biz türkler osmanlıcıyızdır ama sapına kadar ümmetçiyizdir. kadınımızı döveriz de, vururuz da, tacizleriz de. kımızın adını bile bilmeyiz, ama devenin sidiğini içeriz!

ben isterim ki
eğilsin dallar bereketten
ama insanoğlu başını eğmesin
utançtan yada güçsüzlükten
her şey eğilsin insanın önünde
ama insan, insana tutsak olmasın
Alt 13-01-2019, 21:29
Üye

karakedi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
bu videoyu gördükten sonra bunlar kesin antik dönemden kalma çoban bir topluluktur dedim. hayvan kılığına giriyorlar. çoğunlukla da sürü hayvanları.
Antiklikleri kesinde, sanırım bunu artık kültür olarak yaşatıyorlar, zira benim gördüğüm bu bir dini ayin, büyük ihtimalle de Paganlar.
Şamanik toplumlar da böyle toplu ayin yok, ayini Şaman tek başına yapar, diğerleri pek işin içinde olmaz.
O sokak sokak dolaşıp köşeleri filan silmeleri de kötü ruhları temizleme semboliği.
Köyü temizliyorlar ve kutsuyorlar, o yüzden geziyorlar.
Hayvan kılığına girmekte, insan olduklarını gizleme amaçlı, tamamen sembolik, benzer yöntemi Şamanlar da kullanıyorlar çünkü.

Çan olaylarına gelince de o bir müzik filan değil, belli bir tempo da gürültü çıkartmak amaçlı bir olay, tahtalara da vurmaları da öyle, mistik zamanlarda demir çok önemli kutsal bir güç, onun bir birine vurulma sesi bile, kötü ruhları korkutan bir şey.
Hasılı ne kadar çok ses, o kadar kötü ruhlardan arınmış, temiz bir köy.
karakedi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
sonuç?

bizim orta asya türklerinin aynısı işte. adamlar kültürlerini bir panayır havasında yaşayıp, kaynaşıyor, paylaşıyorlar. çocuklar, gençler, kızlar erkekler sosyalleşiyor. bağlarını kuvvetlendiriyor.
Orta Asya da işler yolunda mıydı? o zaman Osmanlıda da yolundaymış demeliyiz.

Steplerin kanunu çalmak ve meydan okumak üzere kuruluydu, çalmak güçlü olduğunun bir göstergesi, meydan okumak ise, cesaretin bir göstergesiydi.
İşin Öz-Türkçesi bu.
Böyle bir dünya Orta Asya dedikleri, güçlü olanın istediği gibi at koşturduğu bir yerdi.

İşin tuhafı dünya zaten böyle bir yerdi, sadece Orta Asya değildi.

Stepler de esen Ataerkilin sert rüzgarlarıydı...

Stepler Cengiz hanla biraz düzene girmiştir. Öncesi hayli sıkıntılıdır.
Bu şimdiye göre bir sıkıntı tabii, o zamana göre, hayatın bir gerçeği.

"Bir Moğol kadını için savaşmaz!" denen dünyada Cengiz han kadını için savaşmış, kadına çocuğa dokunmayın diye de kanun koymuştur.

Ama Ataerkilden öncesi zamanlar derseniz, bakın o zaman kadına eziyet yok, o ayrı. O zaman dünyada da ayrı.
Ama o zamanları da bilenler yok gibi, o zaman da erkeğin adı yok.

Sevgiler

Alt 13-01-2019, 22:32
ForumKirpisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumKirpisi ForumKirpisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Antiklikleri kesinde, sanırım bunu artık kültür olarak yaşatıyorlar, zira benim gördüğüm bu bir dini ayin, büyük ihtimalle de Paganlar.
Şamanik toplumlar da böyle toplu ayin yok, ayini Şaman tek başına yapar, diğerleri pek işin içinde olmaz.
O sokak sokak dolaşıp köşeleri filan silmeleri de kötü ruhları temizleme semboliği.
Köyü temizliyorlar ve kutsuyorlar, o yüzden geziyorlar.
Hayvan kılığına girmekte, insan olduklarını gizleme amaçlı, tamamen sembolik, benzer yöntemi Şamanlar da kullanıyorlar çünkü.

Çan olaylarına gelince de o bir müzik filan değil, belli bir tempo da gürültü çıkartmak amaçlı bir olay, tahtalara da vurmaları da öyle, mistik zamanlarda demir çok önemli kutsal bir güç, onun bir birine vurulma sesi bile, kötü ruhları korkutan bir şey.
Hasılı ne kadar çok ses, o kadar kötü ruhlardan arınmış, temiz bir köy.

Orta Asya da işler yolunda mıydı? o zaman Osmanlıda da yolundaymış demeliyiz.

Steplerin kanunu çalmak ve meydan okumak üzere kuruluydu, çalmak güçlü olduğunun bir göstergesi, meydan okumak ise, cesaretin bir göstergesiydi.
İşin Öz-Türkçesi bu.
Böyle bir dünya Orta Asya dedikleri, güçlü olanın istediği gibi at koşturduğu bir yerdi.

İşin tuhafı dünya zaten böyle bir yerdi, sadece Orta Asya değildi.

Stepler de esen Ataerkilin sert rüzgarlarıydı...

Stepler Cengiz hanla biraz düzene girmiştir. Öncesi hayli sıkıntılıdır.
Bu şimdiye göre bir sıkıntı tabii, o zamana göre, hayatın bir gerçeği.

"Bir Moğol kadını için savaşmaz!" denen dünyada Cengiz han kadını için savaşmış, kadına çocuğa dokunmayın diye de kanun koymuştur.

Ama Ataerkilden öncesi zamanlar derseniz, bakın o zaman kadına eziyet yok, o ayrı. O zaman dünyada da ayrı.
Ama o zamanları da bilenler yok gibi, o zaman da erkeğin adı yok.

Sevgiler
Bu Orta Asya anlayışı artık geçersiz bir Batı bakışı, bizim aha onlarda Türk dediklerimiz Töre altındaki değişik topluluklardır, Töre altında Kuzey Hindistanda da etrafında da gruplar vardı. Orta Asya'da Sakalar bile ne yüce medeniyet kurmuştur, bozkırları kazdıkça çıkıyor meydana bkz. Saka hazinesi. Türkler göçebedir, otağ kurup yurt yapıp içinde yaşayıp geçip giderler falan filan hep geçersiz bilgiler artık. Türklerin bazı kolları göçebedir, bazıları değildir, bu göç ise zamanla verimsizleşen ve hala kurumaya devam eden topraklar yüzündendir. Anadolu'ya ve Doğu-Merkez Avrupa'ya göç tesadüfi değildir. Moğollar Töre altına girmemiştir, Moğollar çok savaşçı ve yayılmacı olmasına karşılık zalimlik konusuna bakmak lazım tarih ilerledikçe olaylar çok abartılmış Cengiz Han'ın tek başına her gün doğumundan ölümüne eline pala alıp 400 kişi biçmesi gerekiyor bebekken hastayken her gün. Onun harici kapılar açıldı yürüdük diye bir olay yok. Örneğin Doğu Roma toprağı sayılan Anadolu'da yerleşik Türk nüfusu öncellerini aşmıştır. Grekçe yazan, Türkçe - Grekçe konuşan bir toplum ortaya çıkıp, Anadolunun savaşla alınmasını tabii kılmış. Yabancı bir toprağı savaşla alırsanız en fazla ya katliam yaparsınız ya vergi toplarsınız.

Yani önce aldık, sonra yerleştik mantığı yanlıştır. Önce yerleştik, sonra aldık. Kaldı ki tüm höyüklerde töreye ait şeyler çıkıyor.

Bugün Rusya'da eski Bulgaristan Krallığı topraklarında, İyon denizi çevresinde, Balkanlarda bizim bile hiç kullanmadığımız öz türkçe isimler adetler var. Bunlar arı medeniyet olmadığına da işaret. Bunların ırkçılığını da yapamazsınız, Dünya basit anlayışlarla anlaşılamayacak gibi.
Bunlar sonradan göçle olmamıştır, zaten öyledir.

Örneğin, Perslerin resmen içine entegre olan toplumumuzun kazanımları da Pers olarak yansıtılıyor bugün. Bunlar köhne bir anlayış.

Nasıl olsa Bade' lenen daha evvel de bade' lenmiş Hatta bazıları '' Nur Çeşmesinden '' içerek ?? nurlanmışlardırlar
Alt 13-01-2019, 22:41
manas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
manas manas isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

dediğiniz gibi pagan kültürüymüş, konu hakkında şöyle bir bilgi var,
Joaldunak,İspanya'nın kuzey bölgelerinde gerçekleştirilen, avrupa'nın en eski putperest karnavallarından biridir.
Kötü ruhları kovmak için hayvan postu,tüylü şapkalar giyen ve taşıdıkları çanların gürültüsüyle ortalığı inleten yöre halkının 3 gün süren karnavalı, bölgeye çok sayıda turist çekmektedir.

konuyu doğru tahmin eden sevgili felesife şaman davuluyla o ritüele katılma hakkı kazanmıştır
yanlışım varsa affola.

***Tanrı mineral de uyudu, bitki de düş kurdu, hayvanda uyandı, insan da kendini buldu ***
Alt 13-01-2019, 23:00
Üye

manas´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
konuyu doğru tahmin eden sevgili felesife şaman davuluyla o ritüele katılma hakkı kazanmıştır
yanlışım varsa affola.
Eyvallah, ben antik dünyanın her şeyini seviyorum, bs nin başındayken bende oradaydım,ayine katıldım yani

Alt 13-01-2019, 23:15
manas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
manas manas isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Eyvallah, ben antik dünyanın her şeyini seviyorum, bs nin başındayken bende oradaydım,ayine katıldım yani
fiziki olmasa bile sen her antik ritüelde varsındır zaten,can kuşun havalanır gider görür gelir zor olmasa gerek

***Tanrı mineral de uyudu, bitki de düş kurdu, hayvanda uyandı, insan da kendini buldu ***

Önerilen Siteler