Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Felsefi Tartışmalar

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 05-08-2011, 10:47
_melek_
Üye Değil

Standart Neden varız?

Bu soruyu iyi niyetle soruyorum dini bir soru olarak algılamayın.
Nasıl var olduğumuzdan daha çok neden var olduğumuzun cevabı aranmalı diye düşünüyorum.

Bu gerçekte bir inanç değil mantık problemidir.

Siz yaşamın bir amaçla evrimleştiği ve böylece de bir tesadüf ürünü olmadığını mı düşünüyorsunuz?

Yoksa tesadüfen oluşan yaşamda amaçsız tesadüf ürünü olduğumuzu mu savunuyorsunuz?

Buyrun Ateist deist Agnostik ve diğer İnanç guruplarından arkadaşlar değerli görüşlerinizi almak isterim.

Neden varız?
Neden yaşamak zorundayız?
Bir tesadüf ürünümüyüz?
Alt 05-08-2011, 11:12
K.C. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
K.C. K.C. isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Yaşamak için var olduğumu düşünüyorum.
Başkaca bir Amaç aramaya, var oluşumu bir felsefeye, deruni bir bilgiye v.s. oturtmaya da hiç gerek duymuyorum.

yaşıyor muyum? yaşıyorum.

İslamiyetten çıktıktan sonra yaşamayı daha da çok sevdim, daha çok şey ürettim, yaşadığım dünyaya izimi bırakma kararlılığım arttı.

YILDIZLAR ATEŞ BÖCEĞİ SANILMAKTAN KORKMAZLAR

http://kadinislamadalet.blogcu.com/
Alt 05-08-2011, 12:10
Düşüngen Düşüngen isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

_melek_´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Neden varız?
Bir tesadüf ürünümüyüz?

Sevgi meleği,

Neden varız, neden yaşıyoruz bilmiyoruz. Mecbur olduğumuz için yaşıyoruz desek bu sefer neden mecburuz sorusu karşımıza çıkıyor.
Herkes yaşama bir anlam arıyor, zaten yaşamın sabit bir anlamı olsaydı kimse anlam aramayla uğraşmazdı.

Yaşam/evren/varoluş herkesin bireysel açıdan keşfetmesi gereken, tek başına keşfetmesi gereken bir mucizedir diyebiliriz. Çünkü herkes farklı bir evren ve o farkı kendisi yakalamalı kendi sonsuzluğunda kendi özgürlüğünde bulmalı onu.

Yaşam hepimiz adına ayrı ayrı keşfedilmeyi bekleyen bir sürprizdir. Henüz keşfedilmemiş olması bu sürprizi daha cazibeli hale getiriyor.

Eğer yaşam bir kişinin keşfedip diğerlerinin onu takip etmesi gereken bir şey olsaydı onu birileri keşfederdi ve geriye kalan muazzam kalabalık keşfedecek bir şey kalmadığı için can sıkıntısından patlardı iyi ki öyle değil değil mi?

Hepimizin önünde sonsuz bir okyonus var ve yol yok nereye gidersen orası yol oluveriyor. Ne ile karşılaşacağın hakkında bir ipucu bile yok yaşamı keşfetmenin güzelliği bu olsa gerek. Bir de biz yaşamın anlamını kovalarken ölümünde arkamızdan bizi kovalıdığını biliriz ve heyecanlı, korkulu, sevinçli ve sonsuz sevginin hissedildiği benliğin yok olduğu çoşkulu kovalamaca çıkar ortaya.

Ve ne kadar geç keşfedilirse o kadar çoşku heyacan sevinç dolu bir hal alır kanısındayım maksat heyecan bitmesin aşk her geçen gün büyüsün...

Umarım yaşamın anlamını hiçbir zaman bulamazsın, bu çoşku dolu merakın ve sevinç dolu heyecanın sonsuza kadar devam eder . Ne olur heyecan bitmesin...
Alt 05-08-2011, 12:41
yalnizs yalnizs isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

neden varız?

bir ağaç, bir böcek, bir meyve neden varsa o yüzden

doğa bizi bu şekilde bir canlı formu olarak ürettiği için varız

amacımız dünyada türümüzü devam ettirmek
Alt 13-08-2011, 00:38
unknowngod unknowngod isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

_melek_´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu soruyu iyi niyetle soruyorum dini bir soru olarak algılamayın.
Nasıl var olduğumuzdan daha çok neden var olduğumuzun cevabı aranmalı diye düşünüyorum.

Bu gerçekte bir inanç değil mantık problemidir.

Siz yaşamın bir amaçla evrimleştiği ve böylece de bir tesadüf ürünü olmadığını mı düşünüyorsunuz?

Yoksa tesadüfen oluşan yaşamda amaçsız tesadüf ürünü olduğumuzu mu savunuyorsunuz?

Buyrun Ateist deist Agnostik ve diğer İnanç guruplarından arkadaşlar değerli görüşlerinizi almak isterim.

Neden varız?
Bir tesadüf ürünümüyüz?
inanmayan yada inanan olsun var olmak için variz
hayatta kalmak için yaşamak zorundayiz
tesadüf ? bu ilkel düşünce
sebep
dünyadaki sehirlerin benzeri sistemlerin insan tarafindan yapildiğin var sayarsak
bişey bizi inşa etmiş olmali ?

Tanrı büyük bir bilim adamıdır....???
Alt 13-08-2011, 02:19
Khaos Khaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

varız çünkü, varoluş kendini böyle gerçekleştiriyor.
varız çünkü, varolmak, varlığın ayrılmaz bir niteliği.
Alt 15-09-2011, 14:33
DERSiM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
DERSiM DERSiM isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

1.Bir tesadüf ürünümüyüz?
2.Neden yaşamak zorundayız?
3.Neden varız?

1. yaşam olmasaydı tesadüflere inanırdım ordan oraya savrulan taşlar patlayan galaksiler vs vs
ama yaşam var elimizde bastığımız klavye tuşlarıyla bu forumda iletişim kuruyoruz bu kaosu kontrol etme çabasıdır yaşam zinciri o kadar kapsamki ve detaylıki tesadüf biraz banal kalıyor
2. ACI ÇEKMEMEK İÇİN şöyle anlatayım yaşamımıza son vermek için nefesimizi tutup beklemek ve yaşamıza son verme fikri bile bir kaç dk sonra çöpe gidiyor çünkü yapamıyoruz benliğin sonsuzlukta kaybolma fikride ağır basıyor
3. can alıcı soru bu aslında bunu kendimize sorarken dinlerden ve toplumdan sıyrlmamız gerek ne kadar derine inersek inelim varlığımıza toplumsal bir neden bulamayız ama bireysel bulabiliriz
neden varız sorusu dünya üzerinde yaşayan insan sayısı kadar farklı cevap içere bilir

saygılar..

^^GERÇEK BÜTÜNDÜR^^
Alt 15-09-2011, 22:17
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Neden yaşamak zorundayız? - Melek

İkinci sorunun cevabını şu başlıkta aramıştık. Yazılanlara göz atabilirsiniz. Bu başlığı da sevdim doğrusu. Uygun bir fırsatta ben de düşüncemi dile getireceğim.
Alt 15-09-2011, 22:19
turko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
turko turko isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

bunu sorabilecek bilince eriştiğimiz için varız ... eğer bu bilince erişmesek sorgulamaz doğar , yer içer , sevişir , ürer sonrada ölürdük

içmişem bir dolu olmuşam ayık ...
Alt 15-09-2011, 23:54
müşkülpesent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
müşkülpesent müşkülpesent isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

turko´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
bunu sorabilecek bilince eriştiğimiz için varız ... eğer bu bilince erişmesek sorgulamaz doğar , yer içer , sevişir , ürer sonrada ölürdük
Neden varız sorusunu sorabilmek için mi varız? Fazla kuru sıkı atılıyor gibi geliyor. Hem doğup, yiyip içip .ıçıp üzerine sevişmekte ne sıkıntı varki?

Non Serviam!

Önerilen Siteler